HOUDT VALKENBURG KLEIN" „MARINE In Alphens recreatiegebied De Zegersloot rijpt de grond naar een "nieuwe" natuur m fV Zilveren Molenloop kan toch doorgaan Burgemeester Van 't Wout: VRIJDAG 28 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Leidse Courant springt hij Van e ii onzer medewerkers LEIDEN De Zilveren Molen loop, de jaarlijks door de Leidse atletiekvereniging De Bataven georganiseerde inter nationale wegwedstrijd over 20 km, gaat ook dit jaar door. Lange tijd hing dit sportspekta- kel, waarmee in 1963 werd be gonnen, aan een zijden draadje, omdat de organisatoren zich dit jrfar geplaatst zagen voor een enorme onkostenpost. Om te voorkomen dat de Zilveren Mo lenloop van het sportieve toneel zou moeten verdwijnen heeft onder meer De Leidse Courant spontaan besloten deze pure at- letiekhappening van de onder gang te redden door financieel bij te springen. Inmiddels is wel gebleken dat de Zilveren Molenloop geliefd is bij veel Nederlandse atleten. De aanmeldingen stromen momen teel binnen en de verwachting is dan ook dat op 5 april a.s. minstens zo'n 400 lopers in en rond Leiden de strijd tegen de kilometers en het uurwerk zul len gaan aanbinden. Hoewel op het laatste moment de Belgische crack Gaston Roe- lants van deelname heeft afge zien zal het lopersveld toch een internationaal karakter dragen. Zo zullen er voor het eerst dit jaar ook een aantal Duitse atle tes aan de start verschijnen. Veelbelovende Heemoeverslangs Kromme Aar Alphen aan den Rijn - Het is nog rustig, koud en winderig aan het laatste gedeelte van de Burgemeester Bruins Slotsingel die als een verharde "landweg" vanuit Ridderhof I ee- spoor trekt naar het Aarkanaal. Ergens in deze verlatenheid is een moderne brug geslagen over de rustieke Kromme Aar, een bochtig oud riviertje, dat in de zandwinplas uitkomt, vlakbij een baggermolen die rusteloos ratelend kostelijk slib uit de diepte haalt. Rond dit weidse gecreëerde meer ligt een heel gebied op de toekomst te wachten: het bestemmingsplan de Zegersloot, waar eens vele duizenden Alphenaren in groen gevatte verpozing gaan zoeken. De kost gaat voor de baat uit: door de plas loopt de doorgaande vaarweg voor de scheepvaart, sinds de Oude Rijn dit transito-verkeer niet meer toelaat "Wat doet die scheepvaart in dat nieuwe recreatiemeer?", zo vragen yelen zich (nog steeds) af. De werkelijkheid is, dat de reeds bestaande vaaromlegging aan aantrekkelijkheid zou winnen als ze verbreed zouworden welnu, de verbreding is er gekomen. Zozeer zelfs, dat er over eenaantal jaren volop aan waterrecrea- tie gedaan zal kunnen worden. Over een aantal jaren. "Tja, alles heeft z'n tijd nodig", zegt ir. C. Hakstege, directeur Gemeentewerken van Alphen, terwijl hij in zijn kamer op de vierde verdieping van het hoogste kantoorgebouw van Alphen-Centrum even een blik werpt op de aan de zuiderkim opdoemende Euromast van Rotterdam: "Binnen 5 jaar worden de zaken Li het noordelijk gedeelte van het recreatieplan aangepakt De passieve recreatie gaat daar een ruime plaats krijgen, maar de gespoten grond, vochtrijk slib, moet eerst inklinken, "rijpen", zoals wij zeggen. Dan kunnen wij gaan inzaaien, inplanten, bebossen en ontsluitingen maken. Waarschijnlijk zullen we er nog een keer met apparatuur doorheen moeten om het rijpingsproces te versnellen", aldus ir. Hakstege. Het zuidelijk deel van het recreatiegebied - waar alleen actieve mensen worden verwacht - begint al aardig vorm te krijgen. "Dat sportpark De Bijlen is voor de helft al gereed. De hele Alphense veldsportwereld moet hier de ruimte krijgen: voetbal (al 12 geplande velden), hockey, tennismogelijkheden, korfbal. Op 17 mei a.s. wordt de atletiekbaan officieel geopend. Met de aanleg van de hockeyterreinen wordt binnenkort begonnen. In de bovenhoek is een ijsbaan geprojecteerd, waar 's zomers ook veldsporten bedreven kunnen wc~den. Het worden allemaal De recreatiepias waarop in de toekomst duizenden Alphenaren verpozing moeten zoeken. Op de achtergrond de flats van Ridderveld. mogelijkheden binnen een miljoenenplan met forse exploitatie- bedragen, waarover binnenkort B en W zich weer eens zullen gaan buigen", vertelt de heer Hakstege. Zegersloot-Noord is evenals Ridderhof II een tweede fase van ontwikkeling, en realisering van langere adem. Maar de vooruit zichten zijn volgens de heer Hakstege bijzonder attractief. De plaats van_ het open zwembad is vooralsnog het enige dat in deze contreien vastligt, maar eens zullen hier ook duizenden kunnen genieten van speelweiden, een dierenweide, een speelvij ver, hobbytuin, kleuterspeeltuin. Bij het zwembad komt een ligweide en een jachthaven in de plas zal evenmin ontbeerd kunnen worden. Aan "geaccidenteerd terrein" zal gemakkelijk te komen zijn. Waar nu nog honderden meeuwen zich krijsend te goed doen aan allerhande afval dat op de vuilstortplaats wordt gedeponeerd, zullen eenmaal de Alphense "heuvelen" zich verheffen. Dagelijks zorgen de vuilniswagens ervoor, dat hier een respectabele uitzichtheuvel aan het groeien' is. "Wat erg mooit wordt, js het Heemgebiedje langs de Kromme Aar", vindt ir. Hakstege. Deze "wilde tuin" gaat zich over een lengte van bijna een kilometer door het recreatiegebied kronke len. Het Heemgebiedje, dat in feite een heel behoorlijke opper- vlakte krijgt, zal zich voornamelijk zelf moeten vormen. "De wilde groei van gewassen die in deze Kromme Aar-vegetatie het ongetwijfeld goed gaan doen, zullen we hooguit later wat moeten begeleiden en corrigeren", meent ir. Hakstege. De rij bomen langs de noordelijke oever vormt alvast een bekoorlijke begroeiing van dit toekomstigenatuurdomein. Heem- tuinen of -parken zijn „in" op het ogenblik: het zijnstukjes onbedorven natuur die hun eigen leven kunnen leiden met kruiden en planten die één geheel met hun omgeving worden. Ook Alphen aan den Rijn zal daarvan niet verstoken blijven en kan wellicht tezijnertijd z'n "eigen" orchideeën. Geen petu nia's, viooltjes of afrikaantjes op gepaste afstand van elkaar, maar een rijkdom aan vaderlandse flora met varensoorten, of lila kolderik, korenbloemen en rode papavers, honingklaver en blankemargrieten, koekoekskruid en vossebessen, bloeiend „on kruid", dat gelukkignog steeds mensen in verrukking kan brengen. Ook bij Alphen is eenmaal voor de weegbree, dé melige toorts, de gele dovenetel en het nagelkruid een nieuwe toekomst weggelegd. "Maar het vergt wél wat geduld", zou de heer Hakstege zeggen. ri>- -»■*■ „Valkenburg, oase van rust in de Rand stad" éMSTi „Werkgelegenheid mt>eilijke zaak in Val kenburg" „Weg door dorp zware last voor de gemeente" „Valkenburg zou eigenlijk moeten groeien naar 3000 inwoners" iiiilifiiiiilliliiiiiiiiiiiiiiiiil iiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VALKENBURG Iedereen die wel eens de snelste weg heeft gezocht van Leiden naar Kat wijk kent de weg dwars door Valkenburg. Een verkeersader, die door het ontbreken van stop lichten de automobilist vrij spel geeft Af en toe heeft het dan ook veel weg van een racebaan. Het wachten is op de aanleg van provinciale weg nummer 4. Mede daarover aan het woord Nico- laas van 't Wout, burgemeester van het dorp dat een groot deel van zijn bekendheid te danken heeft aan het Marinevliegkamp en de gelijkenis in naam met het Limburgse toeristenbolwerk. -Wie is Nicolaas van 't Wout? „Om bij het begin te beginnen. Ik ben geboren op 7 juni 1920 in Harmeien, waar ik op de lagere school ging. Daarna ulo A en B in Utrecht en vervolgens de gemeente-administratie in. Ik werd volontair in Lage Ruige Weide, dat nu bij de gemeente Driebruggen hoort. Daar ben ik in '38 begonnen. Het eerste half jaar moest ik geld toe geven. Na dat halfjaar maakte ik eigenlijk mijn eerste promotie: ik hoefde niet meer bij te betalen. In oktober van het jaar erop ben ik gaan werken in Oudenrijn. Ook al een' voormalige gemeente, want nu behoort het bij Vleuten/De Meern. Daar heb ik de hele oorlog gezeten. Ben tussentijds wel benoemd in Wadenooyen in de Betuwe, maar heb die benoeming niet aanvaard, omdat je in die tijd nooit wist waar je terecht zou komen. Direct na de oorlog ben ik naar Renswoude gegaan. Eerst vier jaar als eerste ambtenaar en daarna tot 1969 als gemeente-se cretaris/ontvanger. En nu dan al weer zes jaar in Valkenburg". Wat is bet om burgemeester van Valkenburg te zijn? „Het is een kleine gemeente. En dat is erg aantrekkelijk. Je hebt als burgemeester daardoor meer en beter contact met de bevolking. Ik noem Valkenburg altijd nog een oase van rust in de Randstad. Hoe langer ik hier nu zit hoe beter ik de bevolking ga kennen. Maar in de eerste plaats zit je hier natuurlijk om te besturen en daarvoor zijn de mogelijkheden erg gering". Zijn er momenten dat u erg graag burgemees ter bent? „Wanneer je contact hebt met de bevolking. Zoals in mijn geval is het erg fijn. Ook als je kunt helpen bij problemen. Veel mensen zijn al geholpen bij een beetje belangstelling. Ook het leiden van vergaderingen vind ik erg prettig. We hebben hier een erg actieve raad. Men wil er weieens tegenin gaan en dat vind ik een plezieri ger situatie, dan wanneer een raad alles voor zoete koek aanneemt Het geeft blijk van de belangstelling en het medeleven van de volksver tegenwoordigers bij het gemeentewerk". Zijn er momenten waarop dat niet zo is? „Wanneer het tegenzit En dat gebeurt nogal eens, omdat de financiële mogelijkheden beperkt zijn. Valkenburg heeft weinig expansiemogelijk heden, doordat het ligt ingesloten tussen Leiden, Katwijk en Rijnsburg. Daardoor gaat er vaak een stuk werkgelegenheid verloren. En werkgele genheid geeft weer een stuk inbreng in het gemeenschapsleven". Hoe is de samenwerking met andere gemeen ten? s,Zonder meer uitstekend. Vooral met Rijnsburg is er een goede en prettige samenwerking. Nu gaan we bijvoorbeeld weer samenwerken met het zwembad en mogelijk ook met de sportzaal, die erbij komt. We zitten hier met een volleybalclub, die vrij hoog speelt, maar geen goede accommo datie heeft Misschien komt die er nog wel eens. Niet dat we directe plannen hebben voor een sporthal, maar wat niet is kan komen. Kijk maar naar de sportvelden. Die liggen er nu toch prachtig bij? Voor het overige hebben we dan eens naar links en dan eens naar rechts samen werking met andere gemeenten. En dat bedoel ik niet politiek hoor. Over het geheel gaat het erg goed. Alleen het streekenergiebedrijf levert wat strubbelingen op". Wat is uw mening over gewestvorming? Ver liest de gemeente een deel van xljn Identiteit? „Dat vind ik een moeilijke vraag. We zijn er een paar jaar geleden erg enthousiast aan begonnen. Het is ergens wel noodzaak. De samenleving houdt nu eenmaal niet op bij de gemeentegrens. Ik ben persoonlijk erg bang voor die vierde bestuurslaag. Vooral voor de rechtstreekse ver kiezingen, die in de plannen liggen opgesloten. Het moet geen politiek spel gaan worden. Bij de besprekingen in het gewest Leiden zijn we nooit gekomen tot een verdeling van het takenpakket Er is alleen maar gesproken over de bestpurs- Je moet straks eventueel als gemeente wel de moed hebben een deel van je taken over te dragen. Maar als raad moet je wel inbreng blijven hebben. De gewestraad zou door de gemeenteraden gekozen moeten worden. In dit stadiurr. z*»g ik geen Ja" tegen het gewest. De ontwikkel' g zit nu volledig in de mist. Ik zie het voo- uj toekomst niet zo zitten. Het voorstel om de provincies kleiner te maken is het overwegen waard. Maar waar halen we het geld vandaan?" Hoe is de betrokkenheid van de Inwoners? „Er is een levendige belangstelling in Valken burg. Ik heb waardering voor het meeleven en bewondering voor het volhouden. Er zijn men sen, die nooit de raadszaal verlaten, voordat de vergadering is afgelopen. Over insprauk is hier nooit gesproken. Wel bij hearings, maar ik vind, dat je het bij de raadsvergadering zeker niet moet doen. Het publiek zou de raad kunnen beïnvloeden. Als dat voor de vergadering gebeurt is het wat anders. Wat hier wel altijd gebeurt is, dat de opvolger op de lijst op de tribune zit. Dat vind ik belangrijk, dan komt hij een beetje ingewerkt de raad binnen". Wat Is uw liefste wens voor Valkenburg? „Dat de provinciale weg er zo snel mogelijk komt Dan zou je de weg door het dorp kunnen gaan opknappen. Verder die sportzaal waar ik al over sprak. Persoonlijk hoop ik, dat Valken burg zo'n prettige leefgemeenschap blijft als het is. En die moet je samen maken. Er zit een stuk verdraagzaamheid in". Wat zijn de specifieke problemen van Val kenburg? „Dat sluit aan op het vorige. Het meest specifieke is het ruimtegebrek. Het geldgebrek is gedeelte lijk een oorzaak van het kleine aantal inwoners. Zo'n 2800. We zouden er graag 3000 hebben. Dan krijg je wat meer mogelijkheden en zou ook de raad groter worden. Elf leden in plaats van zeven. De kans dat dat in de komende jaren gebeurt is er wel. Er ligt nog een klein bestem mingsplan met beroepschriften bij de Kroon. Het zal voornamelijk natuurlijke groei zijn waar we naar streven. Die staat nu ook stil. Men gaat ergens anders wonen, omdat er hier geen huizen zijn. Een ander probleem is de Marine, niet dat er moeilijkheden zijn. In tegendeel, maar het vliegkamp neemt bijna de helft van de grond in beslag van het hele dorp". Wat is het grootste probleem van Valken burg? „Dat is het drukke verkeer dwars door de ge meente. Daarmee staat in verband, dat wij als gemeente voor een zwaar deel het onderhoud van de weg moeten betalen. Een gedeelte is nu vernieuwd door een subsidie in het kader van de extra werkgelegenheid. De totale vernieuwing gaat zo'n vijf miljoen kosten. De gemeente moet daarvan 25% zelf betalen. Het is de snelste verbinding met Katwijk, maar de weg is niet berekend op zoveel verkeer. Nu gaat het nog wel, maar straks begint het seizoen weer en wordt het nog drukker. De provinciale weg 4 zou een flinke ontlasting betekenen, maar wanneer die er komt? Ik kan er geen zinnig woord over zeggen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5