KVPGEEN PROBLEEM Vluchtelingen Danang vechten voor evacuatie Toeristen op zoek naar zon en bollen Luchtvaartakkoord met Suriname ELECTRONICS Vredestein in gevaar dankuwel 's MAANDAGS GESLOTEN ZOMERPRIJZEN i™ 1 ..«WEE R nu kortingen tot 50% 5% LAGER Kissinger weet niet veel van M-Oosten ficldócsouocmt Vrijdag 28 maart 1975, 65e jaargang no. 20079 jr-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj hoofdredacteur: J J. Hallewas Chef-redacteur: J W C Leune lur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34,76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent. Bruckner Het leven van Anton Bruckner, documentairefilm van twee uur op Ned. I om 20.40 uur. Ned. II om 20.16 uur Mies Bouwman die de mensen wil laten zitten en lachen; om 22.40 uur een documentaire over hart- patiëntjes. VRIJ KOUD. Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Overwegend matige noordwes telijke wind. Max. temp. onge veer 5 graden. Morgen zon: 6.24- 19.07. Schev. hoogw.: 4.12 en 16.29 laagw. 12.22. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Leiden Met in de namiddag en 's avonds duizend auto's per uur zijn de Duitsers gisteren voor hun Paasvakan tie Nederland binnengetrokken. Gisteravond na negen uur werd de drukte aan de grens iets minder, maar vanmorgen vroeg was de vakantiecaravan alweer op gang gekomen. Belangrijkste bezoekcentra worden de Noordzeekust, de bol lenvelden in Zuid- en Noordholland en de fruitgebieden, waar de bomen op bloeien staan. De vraag is, of buitenlandse en binnenlandse vakantiegangers en de thuisblijvers ook voldoende van het weer kunnen genieten. Dat is een groot vraagteken, omdat de weerberichten niet al te zonnig zijn. Het lijkt namelijk meer op een late winter, dan op een vroege lente, aldus de vooruitzichten? In ieder geval valt er in de bollenstreek van Zuidholland al voldoende te genieten. Dat geldt voor Keukenhof met een grote variatie aan bloeiende crocussen, narcissen, hyacinthen en vroege tulpen. Het geldt ook voor de buitenbloei bij Lisse, Hillegom en Sassenheim, waar de narcissen bloeien. Met de crocussen is het daar echter al afgelopen. En voor de wat uitgebreider toerders geldt dat ook in de kop van Noordhol land, in Westfriesland en in Kennemerland de narcissen volop staan te kleuren. De provincie Utrecht verwacht in de komende Paasdagen het begin van de pere- en pruimebloesem. In Zuid-Limburg hebben de fruitbomen overigens nu al kleur. Er stond gisteren in de namiddag al een flinke file auto's te wachten bij de grensovergang Bergh. Premier Den Uyl: (Van onze Parlementaire redaktie) Den Haag Minister-president Den Uyl vindt niet, dat de basis voor zijn kabinet wordt bedreigd door de problemen, die zich thans aan de top van de K.V.P. voordoen en als gevolg daarvan wellicht de splitsing der geesten, van KVP- voorzitter De Zeeuw. Zoals bekend behoorde de heer de Zeeuw tot de KVP-groepering, die het kabinet-Den Uyl welgezind is. De premier wees er gisteren na de vergadering van de ministerraad op, dat de ministers van D'66 in feite hun gehele aanhang zijn kwijtgeraakt en dat dit voor hem geen enkele aanleiding heeft gegeven te veronderstellen dat de basis aan zijn kabinet zou zijn aangetast „Welnu, de gebeurtenissen bij de K.V.P. geven mij zeker geen aanleiding tot zo'n veronder stelling", aldus de premier. Intussen zijn binnen de KVP nieuwe moeilijkheden ontstaan door een artikel in het K.V.P.-maandblad „Politiek Nieuws", dat geschreven is door de afgetreden voorzitter dr. D. de Zeeuw. De redactie van het blad was niet van dit artikel op de hoogte, alleen de direkteur en de adjunct-direkteur van het partijbureau van de K.V.P. Ook de Partijraad wist hiervan niets. In dit artikel zet dr. De Zeeuw zijn opvattingen over de K.V.P., het C.D.A. en een christen-democratische partij uiteen. Het zou nu de bedoeling zijn de direkteur en de adjunct-direkteur, die zelf al te kennen hadden gegeven ontslag te willen nemen, per 1 mei van hun functie te ontheffen. Het K.V.P.-bestuur heeft de vijfduizend kaderleden van deze partij in een brief ingelicht over de gang van zaken van de laatste tijd binnen het bestuur. Volgens waarnemend voorzitter D. Laan zijn de opvattingen van dr. De Zeeuw in wezen tegen het C.D.A. DEN HAAG (ANP) Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen hebben gisteren over eenstemming bereikt over een ontwerp-lucht- vaartovereenkomst tussen Suriname en het Koninkrijk. In de overeenkomst staat dan de overeen te komen rechten worden verleend op basis van wederkerigheid. De tarieven zullen onderwor pen zijn aan goedkeuring van de regering. Tussen de luchtvaartmaatschappijen van Suri name, Nederland en de Nederlandse Antillen zal overleg gepleegd worden over de mogelijk heid van verdergaande samenwerking op de routes van en naar Suriname. De definitieve tekst van de ontwerp-overeen- komst wordt vastgesteld tijdens besprekingen in april en mei. Het akkoord zal worden onder tekend op de dag van de onafhankelijkheid van Suriname tussen 20 en 30 november. DANANG (Rtr/AP) Duizenden Vietna- mezen hebben gisteren in paniek gevoch ten om een plaatsje aan boord van vlieg tuigen en schepen, die hen uit de ingeslo ten stad Danang moesten brengen. Zij zijn bang niet meer op tijd te kunnen worden geëvacueerd voordat Danang, de tweede stad van het land, in handen valt van de aanstormende Noordvietnamese en Viet- kong troepen. De luchtbrug is tijdelijk stopgezet door de Amerikanen, totdat op het vliegveld orde en rust zal zijn her steld. In Danang zijn een half miljoen vluchtelingen die naar elders moeten wor den overgebracht. Het totaal aantal mensen dat door de oorlog direct wordt getroffen is echter nog veel groter. De Wereldraad van Kerken heeft een dringend beroep op de wereld gedaan onmiddellijk geld bijeen te brengen voor de vluchtelingen. Ooggetuigen hebben verteld over schrij nende tonelen op het vliegveld ten zuiden van Danang en aan de stranden waar militairen en vluchtelingen vechten om aan boord van het enige gecharterde vliegtuig of aan boord van de kleine boten te ko men. Ondanks de verklaringen van presi dent Thieu dat de stad zal worden verde digd tot de laatste meter, is de stad door de troepen al praktisch prijsgegeven. Er zijn nog slechts enkele resten van de oor spronkelijke divisies overgebleven. Die mi litairen brachten gisteren hun familieleden als eersten naar het gereedstaande toestel en lieten de anderen wachten. De aange kondigde C-141 toestellen kwamen niet op dagen. Men vreest dat de leden van de Vietnamese luchtmacht daarmee een veilig heenkomen zoekt In Cambodja heeft de luchtmacht stellin gen van de Rode Khmers rond de hoofd stad bestookt, maar tot grondakties kwam het niet omdat de infanteristen weigerden te vechten. De soldaten klagen over te weinig eten. De luchtbrug op Phnom Penh loopt voortdurend gevaar van beschieting. Een Vietnamese vrouw huilt met haar kinderen om de dood van haar man, van wie ze bij de vlucht uit de Centrale Hooglanden was gescheiden. 'JIT1WWT DAJAN: TOKIO (UPI) Mosje Dajan, de voormalige Israëlische mi nister van defensie, heeft ver klaard, dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, een groot be middelaar is, maar niet veel afweet van het Midden-Oosten. Volgens Dajan heeft een Ge- neefse conferentie over het Mid den-Oosten, waaraan ook de Sovjet-Unie deelneemt een bete re kans van slagen dan 50 op 50. „Er is geen reden om te menen, dat omdat de formule- Kissinger gefaald heeft, de zaak van de vrede in het Midden-Oos ten een Verloren zaak is. Er is nog heel wat ruimte voor onder handelingen op lange termijn. De zaken in het Midden-Oosten zijn ingewikkeld. Zij worden niet beslist door een Ameri kaanse formule, die tien dagen Vakantiebijslag ook bij ziekte en korter werken Den Haag.— De wet op het minimumloon en de minimum- vakantiebijslag zal zo worden gewijzigd, dat werknemers je gens hun werkgevers aanspraak krijgen op minimumvakantie bijslag over uitkeringen inge volge de ziektewet en ingevolge de werkloosheidswet, zolang het dienstverband voortduurt. Voor wat de W.W. betreft gaat het om vakantiebijslag over niet gewerkte uren bij bijv. Ar beidstijdverkorting. De aanspraak op vakantiebij slag over ziekengeld krachtens de ziektewet is in de meeste gevallen al via de c.a.o. gere geld. De wetswijziging geeft voortaan iedere werknemer aanspraak op minimumvakan tiebijslag over ziekengeld zolang het dienstverband voortduurt. VOOR DE PAASDAGEN! Nieuwe mode in damesblouses pull/s zonder mouw of korte of lange mouw japonnen etc. Neem ook eens een kijkje in onze kindershop met diverse aanbiedingen. NOURUEINOE 15-17 TEL 01713-2494 ROELOFARENDSVEEN PAASBR0DEN v.d, Krogt's Bakkerijen Zoeterwoude - Valkenburg a.s. dinsdag bij ons GRATIS WARME OLIEBOLLEN Vliegtijd Britse piloten die te ange vluchten maken kunnen 'oortaan worden bestraft, zo leeft het Lagerhuis bepaald, ^e nieuwe regels zijn opgesteld ia een studie van twee jaar loor een overheidscommissie, let maximum is gesteld op 900 vlieguren per jaar. vip NW BEESTENMARKT 21-23 LEIDEN De service aan onze klanten kent geen grenzen; DAT GELDT OOK VOOR ONS PERSONEEL: daarom zijn wij weer gedurenae de ZOMERMAANDEN (VAN 1 april tot 1 september) Tel. 071-49345 (4 lijnen) wip m Industriebond NKV (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Industriebond NKV heeft de toestand van de rubberfabriek Vredestein zeer ernstig genoemd. De bonden eisen met spoed een aantal maatregelen die het voortbestaan van de onderneming waarborgen. Bij Vredestein werken 6000 mensen verspreid over zes vestigingen. Volgens de Industriebond NKV zijn bepaalde voorzieningen ter verbetering van de situatie bij Vredestein door de algemene economische teruggang teniet gedaan en wordt momenteel zelfs verlies geleden. Volgens S. Weidenaar, hoofdbestuurder van de bond, is er momenteel de laatste kans de continuïteit van Vredes tein te waarborgen. De rubberfabrikant was vorig jaar ook een bron van onrust. Toen werd een herstructureringsplan gemaakt waarin werd geadviseerd de vestiging in Loosduinen te sluiten. De bonden gingen daarmee niet akkoord en er kwam een toetsings commissie die een rapport uitbracht. Volgens de heer Weidenaar is van de voorgestelde maatregelen tot op heden weinig terecht gekomen. „Het personeel is het vertrouwen in de onderneming kwijt. De directie heeft gefaald. Er moet nu radicaal worden opgetreden", aldus de heer Weidenaar. De directie van Vredestein, een dochterbedrijf van het Amerikaan se Goodrich concern, ontkent dat er van enige ernstige situatie sprake is. De Amerikaan Robert Fouts jr., voorzitter van de raad van bestuur van Goodrich reageerde op de uitlatingen van de industriebond, door te zeggen dat Vredestein een gezonde financiële conditie heeft, waarbij men alleen te kampen heeft met de teruglo pende markt. Doze "zolfdenkende". matstalen 4-klourenballpolnt Is een van do 'bliikmakers' waaruit u oen keuze kunt maken els dank voor het opgeven van een nieuw abonnement ,op onze krant. We horen v NOTEER m.i.v„.als nieuw kwartaalabonnee i Leidse Courant adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpolnt naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1