ZOETEMELK BEHOORT TOT ELITE Merckx: „Als iemand mij in Tour verslaat is het Joop" r ZATERDAG 29 MAART 1975 LEIDSE COURANT Volle pond (Van onze speciale ver slaggever) Eddy Merckx erkent dat Joop Zoetemelk de man is die hem de tour kan doen verliezen. De twee de achtereenvolgende overwinning van Joop Zoetemelk m Parijs-Nice gaf, op zijn zachtst uitge drukt, toch wel aanlei ding tot merkwaardige volgtrekkingen. Niet alleen bracht ze de be vestiging dat Joop Zoete melk alle nare veronder stellingen rond zijn spec taculaire val te Valras Plage vorig jaar naar de domeinen van de voor bije nachtmerries had ge reden. Ze viel tevens sa men met wat men de af gang van het Belgische wielerfenomeen Eddy Merckx wilde gaan noe men; na tien jaar alleen heerschappij op de bo venste trap van de "hie- rarchische wielerladder, dacht men toch wel te mogen concluderen, dat [rijn evenwicht daarbo- ven bijzonder labiel be gon te worden. Reikhal- [zend keek men uit naar Milaan-San Remo, waar in die afgang zich verder zou moeten manifesteren. Ten slotte was het al [meer dan een jaar gele den dat Merckx een klas sieker had gewonnen. Voor de zoveelste keer sloeg Eddy terug, hard en nadig. Hij won voor de zesde keer de prima- vera. Het toeval wilde dat net in die allereerste klassieker, de win naar van Parijs-Nice, Joop Zoe temelk, er prompt de brui aan gaf. Naderhand bleek dat Joop aan de rit naar de zon pijnlijke knieën had overgehouden, wat hem-tot enkele dagen rust noop te. En meteen rees de vraag of men niet wat voorbarig was ge weest Merckx al gedeeltelijk af te schrijven en Zoetemelk naar voren te brengen als de man die hem, althans in de rittenwed- strijden, zou gaan opvolgen? De waarheid over de verhou ding Merckx-Zoetemelk zal wel ergens in het midden liggen tus sen twee veronderstellingen. Ed dy Merckx kan beslist niet meer, wat hij in 1969 bijvoor beeld kon. Zoetemelk van zijn kant heeft meer robuustheid en kracht opgestapeld in zijn frêle rennerscorpus dan enkele jaren geleden. Daarenboven heeft hij afgebroken met wat destijds een al te doorgedreven afwachtende houding werd genoemd. Joop durft aanvallen, zoals hij trouwens bewees. Zijn angst om de aanval niet genoeg te kunnen stofferen met kracht, schijnt ge- waken. Meteen heeft hij precies die eigenschap aangekweekt, die voor een kampioen nodig is om aan zijn rivalen het hoofd te kunnen bieden. Zoetemelk is slag, waarin hij brood en roem ziet Men kan hem niet vergelijken met een Eddy Merckx, om de eenvoudige reden dat hij be hoort tot het type van gedegen kampioenen, niet tot de weini gen, die in de wielergeschiede- nis bekend stonden als campio- nissimi. Van Joop hoeft men niet te verwachten dat hij, dag In, dag olt, in elke vorm van de wieler- competltie, zal klaar staan om toe te slaan. Hij behoort tot die elite, die haar wedstrijden kiest, maar er dan ook voor het volle pond tegenaan gaat Het reeds in alle hevigheid losgebarsten wielerseizoen staat volgens in- en outsiders in het teken van de tweestrijd Eddy Merckx Joop Zoetemelk. Louis van Craen, wielerexpert van de Gazet van Antwerpen, die zowel Parijs-Nice als Milaan-San Remo in de volgauto bijwoonde, geeft in bijgaand verhaal zijn visie op het duo dat het dit seizoen zal moeten maken. Merckx is anders, vollediger. Hij schudt aan de bomen, waar en wanneer hij ook rijdt De wegen van die twee zullen elkaar echter stellig weer krui sen, zoals ze het al een eerste keer deden in de voorbije Pa rijs-Nice. Het is daarom niet overdreven, wanneer men, met het oog op de komende Tour de France, durft te gewagen van een duel tussen Eddy Merckx en Joop Zoetemelk, zoals men des tijds deed tussen de vijfvoudige Belgische tourwinnaar en de Spanjaard Luis Ocana. Er zit wel een verschil in: van het episch wielergevecht tussen Ocana en Merckx is nooit iets terecht gekomen. Dat van Zoetemelk en Merckx zal er. onvoorziene omstandig heden voorbehouden, wel ko- Men zou de schok al meege maakt hebben vorig jaar, indien daar niet die dramatische etap pe ware geweest in de omloop van de Midi Libre. Velen zijn van oordeel dat Zoetemelk de vijfde Touroverwinning van Merckx belet zou hebben. Moge lijk hebben ze gelijk. Want Eddy Merckx won een eerder flauw afgietsel van wat een ronde van Frankrijk aan gewicht in zich kan dragen. Joop Zoetemelk maakt er geen geheim van dat hij de tour wil winnen en Nederland eindelijk een opvolger van die eersteling van Jan Janssen in 1968 wil schenken. „De bekroning van een loopbaan van een eliteren ner is een zege in de Tour de France" zegt hij. „Ik weet dat ik die binnen mijn bereik kan hebben, zeker met een ploeg als mijn huidige. Ik weet tevens dat ik niet te lang meer mag wach ten om er een gooi naar te doen, want na Merckx komt er mis schien een ander. Gibi Baron- chelli bijvoorbeeld, die ik een grote toekomst voorspel. Voora leer hij is, waar ik al vorig jaar had kunnen zijn, moet het ge beuren". Geen onzin Zoetemelk praat beslist geen onzin. Baronchelli wordt alge meen aanvaard als de nieuwe Italiaanse sterrijder. Wel zit het zo, dat de leerling van Franco Bitossi er waarschijnlijk niet zal bij zijn, wanneer in juni van dit jaar de start wordt gegeven van de Tour de France in het Belgische Charleroi. Gibi wil eerst de Giro winnen. Dat maakt de kust vrij voor Joop Zoetemelk, om zich met de schouders tegen het bolwerk Merckx aan te gooien. Voor de Belg, die zijn meest te duchten rivaal wordt, zal het ongetwijfeld de laatste Tour de France worden. Moch Merckx een zesde keer winnen, dan zal allicht niemand hem dat nog ooit nadoen. Al ontkent hij het, toch hoeft men er niet aan te twijfelen, dat het volmaken van het half dozijn één van Merckx* grote redenen is, waarom hij het nog eens wil wagen. Hij zegt prompt en onmiddellijk ,ja" wanneer je hem de vraag stelt of Joop Zoetemelk inderdaad de man is, die hij kloppen moet om het zover te schoppen. „Wat" zo voegt de Belg er dade lijk aan toe, „niet wil zeggen dat ik voor dezelfde ervaringen zal worden gesteld in de Tour als in de voorbije Parijs-Nice. Ik betwijfel dat zelfs zeer". Het kan enigszins roekeloos, zelfs ietwat geringschattend klinken, aan het adres van Joop Zoete melk. Toch bluft Eddy Merckx nooit Hij is een man die niet enkel de pedalen beroert zoals nooit ie mand tevoren dat deed, hij laat er tevens de grijze hersencellen het nodige werk bij leveren. Zijn conclusies kun je niet zo maar, zonder meer, naast je neerleggen. Hij trok die ook, na zijn nederlaag in Parijs-Nice „Zoetemelk was sterker dan ik. Dat geef ik graag toe. Ik wist het al na de slag op de Mont Ventoux en heb toegegeven, Eddy Merckx, al vijfmaal triomfator in de Tour de France, zal er veel aan gelegen liggen ook voor de zesde keer zegevierend Parijs te halen. Een dramatische val maakte vorig Jaar een eind aan de seizoensaspiraties van Zoetemelk die wekenlang mede door complicaties het bed moest houden. Rechts zijn Gedegen kampioen, geen campio- nissimo geen schijn van kans te maken tegen de Nederlander. In ruime kringen heeft men echter die woorden een theoretisch ver lengstuk aan betekenis gegeven. Ik heb nooit gezegd dat Zoete melk vanaf dat moment altijd sterker zou blijven dan ikzelf'. Zo vroeg Eddy Merckx voert aan dat hij zijn competietiegewlcht nog niet had bereikt in Parijs-Nice. Hij komt tevens op de proppen met de gevolgen van een anti biotica-kuur, die hij had onder gaan na de Ronde van Sardinië. „Antibiotica nemen de conditie weg. Ik was mezelf niet". Aan de andere kant beweert Merckx .dat Zoetemelk nooit zo vroeg met dezelfde optimale conditie aan de start van een wedstrijd was begonnen. „Joop heeft me zelf gezegd dat hij tenminste tien kilogram minder zwaar woog dan voorgaande jaren op hetzelfde tijdstip. Het maakt een' reuze groot verschil uit, wanneer je een berg voor de wielen ge schoven krijgt". Merckx gaat nog verder in zijn- betoog. Hij beweerde na Parijs- Nice dat Zoetemelk te vroeg op' het gewenste peil stond. ,Jk heb gelijk gekregen", zegt Eddy nu. „Je ziet wel. In Milaan-San Re mo kreeg Joop al een klap. Wie kan voorspellen dat hij in juni op fysisch vlak opnieuw verder zal staan dan ik, die veel meer rijdt dan hij en dat op mijn leeftijd ook nodig heb?" Bang is Merckx niet voor Zoete melk en hij zegt dat ook, met nadruk zelfs, even spontaan als hij toegeeft dat hij de Nederlan-. der zal moeten kloppen om een zesde keer de tour te winnen. .Afgezien nog van het feit dat onze conditie niet dezelfde was in Parijs-Nice, wil ik er nog aan toevoegen, dat een rittenwed- strijd van acht dagen geen ver gelijking kan doorstaan met een van drie weken. Een confronta tie van zulke lange duur lijkt me eerder in mijn voordeel te spe len dan in dat van Zoetemelk, waarvan ik echter een feit voor alles wens toe te geven. Een vergelijking tussen de Joop van twee jaar geleden en die van nu is gewoon niet meer mogelijk. Hij bezit alles om een Tour de France te winnen. Het is echter niet hetzelfde gezegd als zou hij de tour gaan winnen. Ten 6lotte ben ik er ook nog een beetje méér dan men langs verschillen de zijden geneigd is ^an te ne- Joop Zoetemelk vindt van zijn kant dat Eddy Merckx op het vlakke nog altijd de superieure Merckx is, maar dat In de cols elk Jaar een snede meer van het brood gaat, dat zuivere kracht genoemd wordt .Als Joop de tour wil winnen, zal hij het in de cols moeten doen. Hij weet dat en hij durft het er ook op wagen. Hij is net zo min bang voor de Merckx als de Belg voor hem. Indien het duo krachtpatsers echt naar de Tour de France toeleeft zullen de volgers heel wat betere ver halen door te seinen krijgen, dan de Jongste Jaren het geval is geweest. Ook dat beamen Merckx en Zoetemelk zonder voorbehoud. LOUIS VAN CRAEN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11