Stad Danang omsingeld "Lekkende" pacemakers al lang vervangen OVERGAVE Qudt&Qowumt )roduktiebeperking geen plossing voor tuinders Publiek hield vader tegen om zoontje te redden Kwart Nederland lid Boekenclub VOORLICHTING OVER SNOEPGOED ONVOLLEDIG KINSDAG 25 MAART 1975 LEIDSE COURANT Bekroonde" restaurants Parijs (UPI) Volgens de Gids van Michelin voor 1975 heeft Nederland er twee restaurants met één ster bijgekre- gen vergeleken met vorig Jaar. Het heeft er nu 23. Het aantal Nederlandse restaurants met twee sterren bleef gelijk op twee. België kreeg er vier twee-sterrenrestaurants bij en kwam op 15. Het behield zijn ene restaurant met drie sterren en heeft er 73 met één ster (was 75). Engeland heeft 31 restaurants met één ster (was 25). Spanje en Portugal kwamen samen met een winst van tien op 39 restaurants met één ster. Rechtszaak tegen Pronk uitgesteld. VOLLE (ANP) De strafzaak tegen minister Pronk (Ontwikke- gssamenwerking) die op 3 april voor de politierechter in Zwolle i dienen is aangehouden tot vrijdagmorgen 11 april. Dit heeft hoofdofficier van justitie in Zwolle, mr. dr. H. van Buuren »andag meegedeeld. I minister heeft om uitstel van de behandeling van zijn zaak rzocht omdat hij op 3 april voor een dienstreis in Soedan [■blijft iiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vele duizenden Koerden geven zich thans over aan de militaire autoriteiten in Irak en Iran. Aan de Iraakse kant van de grens tussen beide landen zou het momenteel tot „chaotische taferelen" komen. De Koerden hebben nog tot 1 april de tijd een keus te maken tussen Irak en Iran. omdat volgens een verdrag tussen beide landen op die datum de grens sluit voor Koerdische vluchtelingen uit het Iraakse bergland. De 72-)arige leider van de Koerden. Moestafa Barzani. zal mogelijk ook naar Iran uitwijken en daarmee een eind maken aan de al dertien jaren durende strijd van zijn volk voor grotere zelfstandig heid in vooral Irak. Hier een aantal Koerdische strijders die zich aan de Irakezen overgeeft. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Zeeuw's aftreden Utrecht (ANP) "Berichten uit Amerika als kaanse overheidsinstelling voor voeding en ge- aantal door het bedrijf geleverde pacemakers gebeurd. In Nederland lopen vijfduizend mensen zouden in Nederland ondeugdelijke pacemakers peesmiddelen (FDA) aan het bedrijf Vitratron mogelijk een lekkende batterij zou bevatten, rond met een pacemaker. Alle artsen die ze worden gebruikt bij hartpatiënten, zijn allang o°k in Nederland een vestiging Daarop zijn alle patiënten die een pacemaker inplanten onderhouden voortdurend contact met achterhaald". Dit zegt dr. L. i in Den Haag en voorzitter lartstimulatie. i Dijk, cardioloog heeft. FDA had het bedrijf verzocht 50 hartsti- van de betreffende serie hadden nog eens extra in de werkgroep mulatoren te vervangen, omdat de batterijen niet onderzocht, waar nodig is de pacemaker Dr van Dijk: "Al in juni 1974 heeft Vitatron iij reageert hiermee op verzoeken van de Amen- Medical ons ervan op de hoogte gebracht dat een Volgens dr. van Dijk is er niets onrgelmatigs de fabrikanten van deze instrumenten. Omdat volledig is geadministreerd welke patiënten met welk soort pacemaker rondloopt, kunnen even tuele later geconstateerde gebreken aan de appa raatjes onmiddellijk worden hersteld. OG WEINIG ERTROUWEN FORD W YORK (AP) - Het Ameri- anse volk heeft nog steeds inig vertrouwen in president rd, zo blijkt uit een onder van het Harrisinstituut opiniepeiling, n de 1.536 in het onderzoek clervraagde volwassen Ameri- nen bleek 67 procent gekant zijn tegen het economische Dgramma van de president, verklaarde 83 procent weinig rtrouwen te hebben in Fords tatregelen om de economische :essie te bestrijden. attakoa eéindigt Dngers taking HE NE (UPD Stylianos Pat- akos, een van de leiders van et militaire regiem dat Grie- enland zeven jaar leidde, heeft jn hongerstaking beëindigd ie hij vijf dagen geleden in de evangenis was begonnen. Vol- ;ns familieleden at de vroege- tankcommandant soep, wat i en dronk hij melk/ OORZITTER CBT OVER EG-GEDACHTE: Een gevluchte vrouw is met haar kleinkind op de arm in Danang op zoek naar de rest van haar familie: een vrijwel hopeloze speurtocht. DANANG, (UPI/Rtr/AP) Noordvietnamcse en revolutionaire strijdkrachten hebben Zuid-Viet- nam gisteren in twee delen gesneden. Zij stootten door naar de kust, overmeesterden de provincie hoofdsteden Quang Ngai en Tam Ky, waardoor het aantal door hen beheerste provincies op 11 kwam, en sloten daarmee Danang in, de tweede stad van het land na de hoofdstad Saigon. De stad Quang Ngai werd verdedigd door een gehele infanterie-divisie van 10.000 man. De stad viel na een dagenlange beschieting en een infante- rie-aanval in de late maandagmiddag. Tam Ky even tevoren gevallen. De val van beide steden bracht het aantal vluchtelingen op meer dan an derhalf miljoen, waarvan een groot deel in Danang is neergestreken. Inmiddels is ook de oude keizers- stad Hoeé door de Zuidvietnamese troepen ont ruimd via de Parfumrivier. De stad Danang, eens het voornaamste militaire bolwerk van de Amerikanen, kan nu nog alleen vanuit de lucht en via de zee worden bevoorraad. Een Amerikaans helikopterschip ligt voor de stad en zal mogelijk gebruikt worden bij de evacuatie. Er zijn immers tekenen dat Saigon ook Danang zonder slag of stoot wil opgeven om heel de verdediging te concentreren rond de hoofdstad. Danang heeft onder normale omstandigheden een half miljoen inwoners. Door het aantal vluchtelin-, gen zijn het er nu ruim een miljoen. Naar schat- De situatie in Viet nam. zoals die offi cieel in het week end eruit zag: de donkere provincies zijn volledig in han den van de revolu tionaire regering. In feite is de situatie voor het regiem in Saigon nog veel er ger. De grote stad Danang in het noorden, vol vlucht elingen, Is afgesne den van de rest van het land. terwijl zelfs in de provin cies rond de hoofd stad de Vietkong al een groot deel van het platteland be heerst. MEER HET TIJDSTIP WAAROP dan de motieven op grond waarvan verrassen, nu dr. De Zeeuw plotseling afgetreden is als voorzitter van de Katholieke Volkspartij. Aan de bestuursvergade ring die gisteravond werd gehouden, is geen publiciteit vooraf gegaan: alleen aan de top van de Katholieke Volkspartij heeft men dus kunnen bevroeden, dat het een kwestie van buigen of barsten zou kunnen worden. Maar wel was bekend, dat de K.V.P.-voorzitter over bepaalde zaken opvattingen had, die niet overeenstemden met de meerderheidsme ning van het bestuur en waarschijnlijk ook niet met die van de meeste partijleden. Op het punt van het confessioneel karakter van de partij bijvoorbeeld had de heer De Zeeutf de de-confessio- nalisering meer ruimte willen geven dan vele van zijn medebestuur ders: zijn opvattingen omtrent de principiële en politieke kleur van het C.D.A. weken daardoor ook wel eens af van wat officieel als het K.V.P.-standpunt bekend was. KOMENDE DAGEN MOET NADER BLIJKEN wat de nieuwe plannen van De Zeeuw tot omvorming van K.V.P. tot christen-de mocratische partij precies behelsden. Als dit inderdaad tot nieuwe moeilijkheden met A.R.P. en C.H.U. had geleid vinden we begrijpe lijk dat een grote meerderheid van dagelijks bestuur en partijbe stuur haar voorzitter niet heeft willen volgen. Want het C.D.A. is een politiek ideaal dat toch al moeizaam van de grond komt; een radicale verandering van het karakter van de K.V.P. zou hebben kunnen betekenen dat elke kans op één lijst in 1977 opgegeven had moeten worden. De Zeeuw heeft de K.V.P. in moeilijke jaren - jaren van groot verval en langzame wederopbouw - moeten leiden. Hij heeft dit bekwaam en met veel zelfopoffering gedaan. Toch kreeg men soms de indruk, dat hij was als een koopman die liever iets anders had willen verkopen dan hij deed onder dwang van de omstandigheden. Dat het tussen hem en fractie-voorzitter Andriessen niet helemaal scheen te „klikken" was niet het ergste; dat is in de K.V.P. en andere partijen meer gebeurd. HET NU UITGEBROKEN CONFLICT bewijst evenwel, dat De Zeeuw niet geloofde dat de koers die de partij onder zijn leiding is gaan varen, helemaal de juiste was. Dat is zijn goed recht, maar dan moet „aftreden" inderdaad de consequentie zijn, als men een minderheidsmening blijkt te hebben. De vraag is nu wel: wie is in staat - en bereid - hem op te volgen? ting hebben de revolutionaire strijdkrachten thans veertig procent van het Zuidvietnamese grondge bied in handen. DE BILT Er komt nog geen einde aan de aanvoer van kou de en onstabiele, uit de pool streken afkomstige lucht, waar in hagel en natte sneeuwbuien voorkomen. Een noorderstorm, in stand gehouden door cc-n hogedrukgebied boven Noord Groenland en een depressie voor de kust van Noorwegen, jaagt de koude poollucht met grote snelheid naar de Britse eilanden en de Noordzee. Mede onder invloed van het in ver houding betrekkelijk warme Noordzeewater wordt de buien- vorming daar nog extra aange zet. In de stroming meetrekken de kleine, storingen doen de buicnaktiviteit nu en dan aan zwellen, waarna kortstondige opklaringsgebieden het weer een wat vriendelijker aanzien geven. Vanmorgen evenwel werd uit de Ardennen en Lu xemburg plaatselijk 10 tot 20 centimeter sneeuwval gemeld. Niet alleen van daar, maar ook uit Duitsland en Oostenrijk wordt de laatste dagen sneeuw val gemeld. Degenen die een wintersportvakantie met de Pa sen gepland hebben, konden het wel eens goed treffen. Minimum WW-enWAO- uitkering opgetrokken DEN HAAG De minimu muitkering ingevolge de Werk loosheidswet (WW) wordt per 1 april opgetrokken tot 77,54 per dag (incl. vakantietoeslag) en de uitkering volgens de Wet op de Arbeidsongeschiktheid wordt per diezelfde datum ver hoogd tot 71,75 per dag (incl. vakantietoeslag). Dit is door de Sociale Verzeke ringsraad bekendgemaakt. De Raad heeft de bedragen zo-' danig vastgesteld dat de inkom sten daarvan bij een bruto uit kering van 80% voor een gehuw de zonder kinderen netto niet lager zijn dat de uitkeringen volgens de Algemene Bijstands wet WW- en WAO-uitkeringcn die boven dit minimum liggen, blij ven voorlopig ongewijzigd. N HAAG (ANP) Inkrimping van de produk- pan enkele soorten kasgroenten, biedt volgens Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen n soelaas voor de tuinders. De gedachte aan inkrimping om daardoor het prijspeil van ibouwprodukten te kunnen opvijzelen zodat tegen prijzen de kosten goedmaken, noemt het traal bureau hoogst twijfelachtig. gens voorzitter mr. J. W. H. Huyts van het CBT kostenstijgingen in de marktstructuur van groenten en fruitsector niet worden afgewen- op de consument. De in de EEG geopperde achte tot areaalinkrimping, zou een minder evenredige aanbodbeperking geven. Zou het komende areaal dan ook nog benut worden >r andere groenten of bloemen, dan ontstaan die produkten overaanbod en prijsval. Als een klein gedeelte van elk bedrijf leeg zou moeten blijven liggen, dat zullen de kosten nauwelijks dalen, omdat allerlei kosten een vast karakter hebben. De heer Huyts zei vanmiddag tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie ook, dat een eventuele prijsstijging voor enkele produkten direct een tamelijk grote daling van de vraag veroorzaken (komkommers en tomaten). Hij twij felde aan de uitvoerbaarheid van de gedachte aan inkrimping binnen de EEG. De heer Heyts noemde ook nog dat het gerucht gaat, dat de inkrimping alleen aan Nederland is toebedacht De voorzitter van het CBT noemde de spanning tussen de inflatoire kostenstijgingen en de prijs vorming op de open markt, het kernprobleem dat momenteel op de tuinbouw drukt. „Deze spanning dreigt de bestaansbasis van veel telers te vernieti gen." ntvoerders mbassadeur elegerd )GADISJOE-PARIJS (Reu- Upi) Militairen en politie egerden gisteravond nog :ds de villa in de Somalische (fdstad Mogadisjoe waar rrilla-strijders Frankrijks aassadeur Jean Geury in gij- ng houden. Voor zijn vrijla- eisen zij de vrijlating door inkrijk van twee van hun ega's, Omar Osman Rabeh Omar Eli Kaireh, die veroor- ld zijn voor terreurdaden, en losgeld van 100.000 dollar, ontvoerders zeggen te beho- tot het „front voor de bevrij- g van de Somalische kust", vroegere Frans Somieland. De Franse ambassadeur in Somalië Jean Gueury. ÏTHOLE VOORGELEID LISBURY (Upi) In de Rhodesische hoofdstad Salisbury is eren voor een speciale rechtbank de zaak begonnen tegen de ionalistische leider Ndabaningi Sithole, die beschuldigd wordt plannen om andere nationalistische politici te vermoorden en steun aan de voortzetting vande guerrilla tegen het blanke iderheidsbewind. De 55-jarige Sithole werd op 4 maart gearres- d. Vervolgens werd onder voorzitterschap van opperrechter tor MacDonald een speciale rechtbank gevormd, die in eerste antie zal moeten uitmaken of Sithole al dan niet terecht in htenis is genomen. Volgens zegslieden van de rechtbank zal het ronderzoek zeker tien dagen in beslag nemen. Menselijker arbeidsbestel noodzakelijk Luntercn (ANP) "Het ar beidsbestel is voor tallozen on leefbaar en onwerkbaar. Het lijkt wel of er in het moderne produktieproces alleen nog ruimte is voor de allerfitsten en de allerweerbaarsten. De stij ging van het ziekteverzuim en van het aantal mensen dat een WAO-uitkering krijgt, kan daarvan een aanduiding zijn". Minister-president Den Uyl zei dit gisteren in Lunteren bij de opening van het jubileum-con gres van de Nederlandse Ver eniging voor Revalidatie, waar aan 300 gehandicapten en hulp verleners deelnemen. Het regeringsbeleid, aldus de premier, zal gericht moeten zijn op vermenselijking van het ar beidsbestel, zodat er meer men sen aan kunnen deelnemen en zich er in kunnen handhaven. Er zijn voor gehandicapten veel voorzieningen getroffen. Maar, aldus de premier, vaak op een manier waardoor ze worden af gezonderd van de normale maatschappij. Er is een doelbe wust beleid nodig om dat isole ment te doorbreken en om tot een integratie te komen. iiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiii; Kreeften- Kunstje Ooit een kreeft ge zien die als een clown een hand standje maakt en vervolgens een pingpongballetje met een papieren parasol op zijn staart laat balance ren? Larry de Lob ster presteert het. onder hypnose. Hij doet'zijn kunstje ter ondersteuning van een actie van een Amerikaanse repu blikeinse afgevaar digde, die een wets ontwerp heeft inge diend om de territo riale visgrens uit te breiden tot 200 mijl. ook voor kreeften. Larry is overigens geen eenling met zijn kunstje. Zijn trainer zegt dat elke kreeft dit kan, en natuurlijk ook de wijfjes. Hij heeft trouwens ook een Lily die op haar kop staat en balanceert met een balletje, enz. enz. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllll Utrecht (ANP) Omstanders hebben de vader van de drie jarige Johan Wijburg uit Utrecht er van weerhouden zijn zoontje na te sprin gen nadat het ventje vlakbij het ouderlijk huis in het water was gevallen. De man had zijn kind in het water zien drij ven. Toen hij Johan wilde redden werd hem dat door om standers belet met het argument dat het jongetje toch al dood zou zijn. De radeloze man bleef daarop aan de kant, aldus de politie. Maar dankzij het doortastend optreden van de 43-jarige Ut rechter R. van Heu- ven van Staereling kon het leven van Jo han toch op het nip pertje worden gered. De heer van Heuven sprong onmiddellijk te water en terwijl twee andere omstan ders Johan mond op mond beademing toe pasten werd in aller ijl een ambulance ge waarschuwd. Johan ligt momenteel in het beademingscentrum van het Academisch ziekenhuis in Ut recht. Zijn toestand is redelijk. Den Haag (ANP) Bijna een kwart van de Nederlandse be volking boven de 17 Jaar is lid van een boekenclub, negen pro cent is lid van boek en plaat, zeven procent van Europa club internationaal, vijf procent van de Nederlandse Boekenclub en drie procent van andere clubs. Deze gegevens van het bureau voor markt- en opinieonderzoek Inter/View in opdracht van de stichting Speurwerk betreffende het boek zijn bekend gemaakt door de dr. E. Boekmanstich ting, het sociaal-wetenschappe lijk studiecentrum voor kunst en cultuur. Van deze bevolking koopt 21 procent het liefst een boek via een boekenclub. Van de Neder landse bevolking leest 56 pro cent een boek voor ontspanning. Van de boekenclubgebruikers is dit percentage 70. Van de Ne derlanders kent 82 procent de boekenbon en de platenbon, daarna komen de algemene ge schenkbon (67 procent), de bloe menbon (46 procent), de gedistil leerd-bon (16 procent) en de (ca deau) bon voor kunstwerken (13 procent). Als men een cadeaubon als ge schenk geeft gaat de voorkeur uit naar een algemene ge schenkbon (35 procent), daarna naar een platenbon (29 procent) en een boekenbon (27 procent). Konsumenten kontakt: DEN HAAG (ANP) Volgens Konsumenten Kontakt is snoep als Mars, Caddy, Snickers enz. „bijzonder schadelijk voor de eetlust en de tanden. De fabri kanten van deze zoete tussen doortjes doen echter alle moge lijke moeite deze negatieve ge zondheidsaspecten te verbloe men. Zowel op de verpakking als in de reclame wordt de con sument onvolledig of soms zelfs ronduit vals voorgelicht". Dit Advies over vervroegd pensioen DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van Sociale Zaken heeft drie deskundigen van bui ten zijn departement bereid ge vonden hem advies uit te bren gen over de mogelijkheid van vervroegde pensionering, zoals Is aangekondigd in de Jongste werkge legenhe idsnota. Hierbij gaat het met name om wijziging van de pensioenleef tijd als onderdeel van de werk loosheidsbestrijding schrijft Konsumenten Kontakt in zijn maandblad 'Koopkracht'. Tien verschillende merken can- dy-bar (snoepgoed) heeft Konsu menten Kontakt laten onderzoe ken bij TNO te Zeist De resul taten van dat onderzoek zijn volgens de consumentenorgani satie erg bedroevend. Alle mer ken bleken boordevol calorieën en suiker te zitten. Het suikerge halte bijvoorbeeld ligt tussen de 28,5 en 42 procent. Wie één mars eet, krijgt net zoveel calorieën binnen als bij het eten van twee boterhammen met boter en kaas. Candy-bars bevatten ge middeld erg weinig eiwitten en heel veel vetten en koolhydra ten. Konsumenten Kontakt noemt reclamebewerkingen als zou dit snoepgoed best zonder schade tussen de maaltijden door aan kinderen kunnen worden gege ven, absolute onzin. De organi satie laakt verder de manier, waarop tv-kijkers worden ge waarschuwd voor de risico's van dit snoepgoed. Het even in beeld brengen van een "vaag vignet, dat iets weg heeft van een tandenborstel", vindt Kon sumenten Kontakt volstrekt on voldoende. Ondernemingsraad Veel zetels hoger Shell-personeel UTRECHT (ANP) De onderne mingsraadverkiezingen bij Shell Pernis hebben de vereni ging van Hoger Shell-perso neel, die voor het eerst mee deed, 8 van de 25 setels opgele verd. Dit ging ten koste van de Indus triebond NW, die van 12 op 8 zetels kwam, cn van de vrije' kandidaten, die hun zeteltal van 9 tot 4 zagen teruglopen. De Industriebond NKV verloor zijn ene zetel. Alleen de industrie bond CNV. boekte winst en ging van 3 naar 5 zetels. Eerder heeft de VHSP bij Shell Ver koop Nederland in Rotterdam na de ondernemingsraadsver kiezingen al 6 van de 15 be schikbare zetels bezet. De VHSP is nu van plan, ook kan didatenlijsten in te dienen voor de or-verkiezingen in de zeven andere Shell-lokaties. Geen heffing op kaas naar de VS BRUSSEL (ANP) De Ver enigde Staten zullen voorlopig nog geen heffing leggen op uit Europa in de VS geïmporteerde kaas. Dat heeft een woordvoer der van de EG in Brussel ver klaard. Op haar beurt heeft de Europe se commissie, het „dagelijks be stuur" van de EG, een gebaar van goodwill gemaakt door tij delijk de uitvoersubsidie voor sommige Europese kaussoorten te verminderen of af te schaf fen. Europa voert jaarlijks ongeveer 50.000 ton kaas naar de Verenig de Staten uit; 15 pet daarvan komt uit Nederland. Het over grote deel komt uit Denemarken (60 pet) en 15 pet is afkomstig uit Italië. Voedselgebrek Op de Kaap- verdische eilanden, voor de kust van West-Afrika, worden 250.000 mensen met hongers nood bedreigd. Als oorzaken worden genoemd de grote' droogte die al sinds 1968 duurt cn de ineenstorting van de eco nomie van de eilanden als ge volg van het feit dat ze binnen kort onafhankelijk van Portugal worden en nu van voedsclaan- voer verstoken blijven.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9