AMSTERDAM WAS TONEEL GRIMMIGE GEVECHTEN Uw bank is op GoedeVnjdag gesloten. OPTIMISME OVER BESPREKINGEN MET SURINAME Kalimij nen tegenover tuinder voor rechter Overvallen vrijwilliger zoek in Bangladesj Kees Vellekoop werd vrijgelaten in ïieuwe ïgering ortugal jINSDAG 25 MAART 1975 LEIDSE COURANT/: Pw;i\* 7 eihard sloeg de politie in op de vaak uitdagende demonstranten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Terwijl in de Amsterdamse Nieuw- marktbuurt zwarte vlaggen wapperden en de klok ken van de Zuiderkerk (door actievoerders in werk ing gezet) luguber beierden, is het centrum van de hoofdstad gisteren de hele dag een grimmig slagveld geweest. Enkele duizenden demonstranten vochten een vaak harde strijd tegen driehonderd politieman nen en marechaussees. In totaal zijn 650 man van de politie uit Amsterdam en heel Noord-Holland in actie geweest. Pas rond twaalf uur vannacht kwam er een eind aan de ongeregeldheden. De balans van één dag kon toen worden opgemaakt: 47 arrestaties, 19 agenten gewond van wie 2 ernstig, en minstens 15 betogers gewond. Hoewel gistermorgen de ontrui ming van slooppanden in de Nieuwmarktbuurt door het machtsvertoon van de politie ta melijk gemakkelijk leek te gaan, veranderde de situatie plotse ling tegen het middaguur. Dui zenden stroomden naar de afge grendelde Nieuwmarkt. Banden van politiewagens werden lekge- stoken, parkeermeters uit de grond gerukt en straten openge broken. De politie zag zich soms tot het uiterste getergd. Toen een agent na een aanval op straat bleef liggen met een open beenbreuk, beletten demon stranten de ziekenauto om de plaats van het ongeluk te berei ken. Collega's, die de gewonde wilden helpen werden met ste nen bekogeld. Pas toen de agent met zes schilden werd afge schermd kon hij worden wegge dragen. Een oorspronkelijke bewoner van de Nieuwmarktbuurt zei: „Het zijn alleen maar jongelui die sensatie zoeken. Ze zijn op rellen uit en tarten de politie op alle mogelijke manieren." Leden van de actiegroepen beschuldig den echter de politie van „on menselijk optreden" en „fascis tische methoden". Inderhaast werd een demonstra tieve tocht naar het centrum gehouden en met zitacties op de Dam en het Muntplein werd het verkeer lamgelegd. De politie mannen, vaak met verfspatten op het uniform, spaarden hun wapenstokken, traangas en wa terkanonnen niet. Een in het nauw gedreven agent loste een waarschuwingsschot Ander zijds waren de betogers ook met zuinig met bakstenen, spijkers en kraaiepoten. Een agent werd door een steen in het gezicht getroffen en bleef bloedend lig-, gen. Op de Nieuwmarkt reed een als tank beschilderd vracht wagentje in volle vaart door de afzetting. De agenten moesten springen voor hun leven. Later werd de bestuurder ingesloten wegens poging tot doodslag. Een demonstrant, die zich met een duikersbril enigszins tegen het traangas wilde beschermen, wordt opgebracht door politiemannen met een écht gasmasker. Het straatbeeld van gisteravond laat: overal glasscherven op het kletsnatte asfalt, overal kraaie poten en spijkers, straatstenen en uitgerukte parkeermeters, en oranje en witte plekken van de verf die vanaf de daken naar de politie was gegooid. De Nieuw markt was veranderd in een surrealistisch schilderij. Maar bepaald geen vrolijk schilderij. Sinds de dagen van provo en het Maagdenhuis was het er in Amsterdam niet meer zo hard aan toe gegaan als gisteren. (Van onze parlementaire redak tie) N HAAG Met vrij optimistische verwach-| landse regering ingegaan. Premier Arron zei, dat gen is de Surinaamse regeringsdelegatie giste-1 er deze week wellicht voor zijn land spektakulai- de drie-daagse besprekingen met de Neder-1 re resultaten zullen worden geboekt. belangrijkste punt van be- ekingen het komt vandaag de orde betreft de ont- kelingshulp die ons land aan e zal geven na de onaf- kelijkheid. dere lastige kwesties zijn de derlandse hulp bij de op- van de Surinaamse defen- de toelating van Surina- rs tot Nederland na de onaf- ïkelijkheidsdatum De ver- chting in Den Haag is vrij emeen dat drie dagen te kort over alle zaken tot een coord te komen en dat er licht over twee maanden in ïaribo verder zal worden gaderd. basis voor de besprekingen de ontwikkelingssamen- rking zal een rapport dienen opgesteld door een Suri- 5-Nederlandse plankom- rhissie. Hierin wordt geadvi- over de omvang en duur van de seerd Suriname de komende hulp. tien jaar 6 miljard gulden te De Surinaamse regering Harde noten zuilen ook worden heeft zich tot dusver standpunt over dit advies ont houden. Ook gisteren wilde pre- Arron nog niets hierovi gekraakt over de kwestie v Surinaamse defensie. De rege ring van premier Arron ver langt van Nederland een jaar kwijt. „Ik geef mijn strategie lijkse steun van 25 miljoen gul- niet prijs", zei hij. De Neder- den. De Nederlandse regering landse regering gaat er vanuit voelt hier niets voor. Ze heeft dat Suriname in eerste instantie zich al eerder afwijzend opge- met een voorstel zal komen. Ne- steld tegenover de Surinaamse derland zal hierop dan reage- eis om de aanschaf van een ren. Het kabinet zou intern nog aantal patrouilleboten en enkele geen afspraken hebben gemaakt helipkopters te financiëren. 5SABON (AP/DPA) - De Por- ;se premier Vasco Goncal- heeft een nieuwe regering 'ormd. De samenstelling er- i zal waarschijnlijk vandaag worden bekendgemaakt, nieuwe kabinet is ontstaan r overeenstemming tussen premier, de diverse politieke tijen en de revolutionaire politieke kringen wordt voor- Id, dat de burgervleugel van door militairen gedomineer- kabinet meer communisten tellen dan tot nu toe. een interview met een Duitse nt heeft premier Goncalves „ontgoocheling" uitgespro- over de politieke partijen in land en hun strijd. „Ik had gedacht zo'n gekibbel nog s mee te moeten maken. He- i hebben ze blijkbaar niets «rd van wat er is voorgeval- tijdens de vorige republiek, die reden, zo zei hij, zal de olutionaire raad van de jdkrachten ook na het tot- idkomen van een nieuwe ndwet nog drie tot vijf jaar der regeren. Hij verzekerde, het land „niet door de com- nistische partij geregeerd zal 'den." het afgelopen weekeinde heb- leden van uiterst linkse •epen enkele bureaus van de er gematigde volksdemocra- (PPD) verwoest. STRIJDPUNT: IS RECHTBANK BEVOEGD? (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ci viele rechter zal moeten beslissen of de Rotter damse rechtbank be voegd is het proces te behandelen dat een tuin der uit Nieuwerkerk aan de IJssel heeft aange spannen tegen de Franse kalimijnen. De tuinder eist (evenals twee Westlandse collega's) vergoe ding van de schade die het zoute water van de Rijn aan zijn ge wassen toebrengt. De kalimij nen zijn voor 40 procent schul dig aan de verzilting van de Rijn. De stichting Reinwater, die het initiatief nam voor deze actie, wil met dit proces stopzet ting verkrijgen van de Franse zoutlozingen. Volgens de stichting kan ie mand voor de rechter geroepen worden in het land waar hij schade berokkent, volgens het verdrag van Brussel. De verde diger van de kalimijnen betwij felde deze uitleg, temeer daar de kalimijnen zich strikt houden aan de in Frankrijk geldende voorwaarden voor de lozing. Op 12 mei zal mr. L. Erades, voor wie de pleidooien worden gehouden, uitspraak doen over het al of niet bevoegd zijn van de Rotterdamse rechtbank. De de Haagse rechtbank dient. De uitspraak kan een precedent stichting Reinwater hoopt op scheppen voor een gelijkluidend deze manier een juridische proces van een Honselersdijkse doorbraak te forceren om ver en een Wateringse tuinder tegen vuilers ook internationaal aan te de mijnen, dat op 10 juni voor kunnen pakken. tf Mouten (U) is gisteren de eerste rijdende orgel- school van Nederland in gebruik genomen. In een 12 meter lange oplegger staan 17 electronische or gels opgesteld. Door het teruglopen van de belang stelling voor de muziek school in Utrecht, in ver band met de ontvolking, heeft men besloten op de ze manier ,,de berg naar Mohammed" te brengen. Voorlopig staat de mobie le school een dag per week in Houten, Breuke- len, Maarssen, Vleuten-De Meern, Nieuwegein en IJs- selstein. Men rekent op zo'n 500 cursisten per week. Het initiatief voor de rijdende orgelschool is uit gegaan van een Utrechtse muziekhandel. (Van een onzer verslaggever/) HAARLEM De 27-jarige Wil lem Bolkensteyn uit Haarlem, die in 1973 door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers naar Bangladesj werd uitgezonden, wordt nog steeds vermist In zijn woning in de hoofdstad Dacca zijn zaterdag sporen van een roofoverval gevonden. Na de overval is de heer Bol kensteyn verdwenen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Ne derlandse vrijwilliger is ont voerd, want sinds zaterdag is noch van hem, noch van enige ontvoerder iets vernomen. Voor het leven van de heer Bolken steyn wordt gevreesd. Willem Bolkensteyn zou 31 mei naar Nederland terugkeren. Op dat tijdstip Liep zijn contract met de Stichting Nederlandse Vrijwilligers af. Hij werkte in Dacca als radio-televisie techni cus in ziekenhuizen. Hij zorgde vooral voor het onderhoud van röntgenapparatuur. Willem Bol kensteyn maakte deel uit van de drie personen sterke Nederland se "ontwikkelingsgroep" in Ban gladesj. Dit drietal, behalve de Haarlemmer bestaande uit de 34-jarige docent-verpleegkundi ge Annette Wens ink uit De- demsvaart en de 23-jarige tech nicus Hans de Gier. bewoonde gezamenlijk de woning in Dacca die vrijdag of zaterdag is over vallen. Tijdens de overval was Hans de Gier elders in het land in een ziekenhuis bezig met de repara tie van apparatuur. Annette Wens ink was vrijdagmorgen door Hans en Willem naar het vliegtuig gebracht. Zij vloog haar Nederland om hier meer belangstelling te wekken voor het werk van de stichting in. Bangladesj. Vermoedelijk tij dens haar vlucht naar Neder land is de roofoverval gepleegd. zo; er was geen cent in huis". Annette Wensink sluit met grote stelligheid uit, dat de overval een ander politiek karakter zou dragen. "De roof is ge pleegd, louter omdat we buiten landers zijn", zegt ze. Mevrouw Bolkensteyn, de moe der van de vermiste vrijwilliger: "Wat ik ervan begrepen heb. kan de toestand in Bangladesj het beste vergeleken worden met de situatie in Nederland rond de eeuwwisseling. Het is voor ons ook zo moeilijk om aan de weet te komen wat er nu precies is gebeurd. Telefonisch contact met Dacca is mogelijk. Iedereen werkt momenteel hard om iets meer aan de weet te komen. De internationale orga nisaties zijn ingeschakeld. Prins Claus, minister Pronk en minis ter Van der Stoel doen voor ons hun best. Maar zij kunnen ook niet veel uitrichten". In de woning van de familie Bolkensteyn heerst een angstige spanning. "M'n man is erg over z'n toeren Ik heb maar wat ingenomen om de spanning be ter te kunnen opvangen. Maar veel helpt dat spul nu ook weer niet, want telkens voel ik 't weer op me afkomen. Zou Willem nog leven. Ik hoop het. Mijn man vreest het ergste". Annette Wensink: "Willem is een fantastische jongen. Hij is vriendelijk en toch een beetje gesloten. We kunnen in Dacca wel verschrikkelijk om hem la chen. Hij heeft een groot gevoel voor humor". Willem Bolkensteyn is de eerste vrijwilliger van de Nederlandse stichting die ooit in levensge vaar is gekomen door een over val van de plaatselijke bevol king. Over twee maanden zou hij terugkeren naar Nederland. Zijn plannen voor de toekomst waren nog onduidelijk. Willem Bolkensteyn was op dat moment alleen in de woning aanwezig. "Het staat zeker niet vast, dat de overval 's nachts is gepleegd. De laatste tijd worden ook over vallen op klaarlichte dag ge pleegd", vertelt Annette Wen sink, die tijdelijk haar intrek heeft genomen bij de familie "Bolkensteyn in de Haarlemse Paus Leostraat 14. "Die overval len worden vooral gepleegd op buitenlanders omdat men ver moedt dat daar wel iets van hun gading is. Bij ons was dat niet [ADVERTENTIE I Wij willen graag voorkomen eraan dat de kantoren van alle dat u tevergeefs bij ons aanklopt, banken op vrijdag 28 maart Daarom herinneren wij u (Goede Vrijdag) gesloten zijn. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken erg Huren van kleuren-t.v. duur (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG liet huren van een kleurentelevisietoestel be gint in Nederland terrein te winnen. Maar het huren is vaak duur en de huurovcrecnkomste bevatte bepalingen die de rechtspositie van de consument nadelig beïnvloeden. Dat is de ervaring van Koopkracht, het maandblad van hot Kousumcn- ten Kontakt. In Engeland wordt driekwart van de kleuren-t.v.'s verhuurd. Maar in Nederland is kopen voordeliger dan huren, ook al kan men niet contant betalen. Men doet er goed aan zich uitge breid te informeren, uldus Koopkracht, want tussen de ver schillende verhuurbedrijven be staan flinke prijsverschillen, ter wijl het ene de huurder meer rechten geeft dan de ander. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG/DELFT - De dienstweigeraar Kees Vellekoop ié gisteren vrijgelaten uit de Schcveningse gevangenis. Vier maanden heeft Vellekoop uitgezeten van de 21 maanden waartoe hij veroordeeld was wegens dienstweigering op politieke gronden. Volgens het ministerie van Justitie is dit een „onderbfe- i wil vooruitlopen op de indiening verruiming zal bieden voor het king" van de straf, waarmee van het wetsontwerp dat een erkennen van geweten sbezwarê „Mijn vrijlating is een overwin ning voor alle groeperingen die zich er voor hebben ingezet, zoals Amnesty International. Pax Christi en de Vereniging Dienstweigeraars," zei Kees Vel lekoop gisteren thuis in Delft. In de gevangenis heeft hij zo'n 2000 kaarten gehad van sympa tisanten. Vellekoops raadsman mr. Droesen zei te verwachten, dat Kees over enkele maanden ook gratie zal krijgen. „Want enerzijds is hij nog niet erkend als gewetensbezwaarde en an lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllll derzijds kan hij niet alsnog wor den opgeroepen voor vervan gende dienstplicht." De Vereniging Dienstweigeraars is verheugd over de vrijlating van Vellekoop. „Hopelijk ziet het kabinet in, dat gevangenne ming van Vellekoop zinloos was." Een verheugde WDM- voorzitter Jan Witting: „Het ka binet is wel erg laat met deze beslissing. Kees heeft vier maanden gezeten, maar vier maanden geleden was al te voorzien dat de wet zou worden versoepeld."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7