MILJOENEN JACHT VOOR DE REGERING VAN NIGERIA IET JIT.. )AN HAAR IAAM Lisser jeugd pakt flink aan voor reis naar Frankrijk Maximumsnelheid wordt meer gecontroleerd Ï5NSDAG 25 MAART 1975 LEIDSE COURANT p\<;i\5 Leidse presenteren gezamenlijk Keukenhof Deze onder meer pyramide- vormige ele menten vormen de inbreng van de Leidse mu sea op de Keu kenhof. De Keukenhof/Leiden Leiden is niet alleen Museumstad er zo sterk uitkomen in een gezamen lijke presentatie, zoals we in een recent verleden zijn tegengeko men op de Flevohof en ook o.a. in samenwerking met de Leida- to. Deze exposerende kracht is nu uitgenodigd als één geheel te komen op de Nationale Bloe mententoonstelling Keukenhof te Lisse, welk festijn vandaag officieel is geopend en tot medio mei zal duren. Een aantal voor werpen (ter waarde van 11.000 gulden) werd voor de expositie in de Koningin Juliana Hall van de Keukenhof beschikbaar ge steld door: Het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het Stedelijk Museum De Lakenhal, het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie, het Legermuseum, het Academisch Historisch Mu seum, het Rijksmeseum van oudheden, de Hortus Botanicus, het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurweten schappen en het stedelijk Mo lenmuseum De Valk. Een van de Leiden Promotion- figuren, de heer R. A. Dekker directeur van VW-Leiden, noemt de Keukenhof-uitnodi ging „heel belangrijk", temeer omdat Keukenhof dit jaar 900.000 bezoekers (van wie onge veerde helft buitenlanders) ver wacht. „Een extra trekker is in 1975 Amsterdam 700 jaar; mis schien haalt Keukenhof wel een miljoen bezoekers. Dat wil in dit geval zeggen, dat ca. 500.000 Ne derlanders kennis maken met de Leidse musea. Bovendien is een fraai, kleurige affiche met getoonstelde voorwerpen lande lijk verspreid. Op deze manier willen we ook de drempel bij het museum bezoek (die geluk kig steeds kleiner wordt) verder helpen terugdringen". De heer Philip Uithoven, chef etaleur van een groot Leids wa renhuis, die Leiden als Museum- stad al eerder heeft helpen uit beelden. heeft door zijn contac ten de manier van denken van de musea van lieverlee overge nomen. Onder zijn artistieke lei ding is de presentatie op de Keukenhof opgezet. Onder py- ramide-vormige vitrines, die van de Leidato-museumexpositie zijn overgebleven. Verder zal aan de hand van ruim 30 foto's te zien zijn wat er achter de schermen van de musea zoal gebeurt op het gebied van ver zamelen, verwerking (bewerken, beschrijven, catalogiseren) en de presentatie en educatieve be geleiding. De foto's, die bijeen gebracht zijn met medewerking van dr. G. D. van Wengen, hoofd educatieve dienst Volken- kimde, laten dat allemaal zien. De gemeenschappelijke Leidse museummanifestatie op de Keu kenhof krijgt een persoonlijke begeleiding voor wie daar maar prijs op stelt. Iedereen die op de expositie iets meer wil weten van het tentoongestelde in het bijzonder en de musea in het algemeen wordt op zijn of haar wenken bediend door een van de drie „gastvrouwen", die als informatrice bij toerbeurt de he le dag op de expositie aanwezig zullen zijn. Het zijn de laatste- jaarsstudentes Caroline Hudig, Carien van de Velde en Maria van Noort. Het eendrachtig optreden van de tien Leidse musea (ook het Pilgrim Fathers Documentatie Centrum hoort hierbij) heeft in middels geleid tot een nieuw initiatief. De heer Dekker vertel de, dat waarschijnlijk in mei de Stichting Leiden Museumstad een feit zal zijn. Deze stichting zal verder gemeenschappelijke belangen gaan behartigen. Deze primeur op museumgebied in Nederland zal gevolgd worden door eenzelfde samenbundeling in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN De politie let de laatste tijd weer wat beter op snelheidsovertredingen. Vooral op rijksweg 4 wor den nogal eens hardrijders gesnapt. Ook gisteren stond weer een aantal van hen voor de Leidse Kantonrechter om zich voor hun gedrag te verantwoorden. Bij een van hen was het inmiddels "duidelijk uit de hand gelopen", zoals hij zelf stelde. Mr. Van Dijke las een aardig lijstje overtredingen van de afgelopen jaren voor en daar kon er gisteren weer een van 145 km aan worden toegevoegd. En omdat verdachte P. zijn leven nu toch maar eens moest gaan beteren greep de kantonrechter naar het "hogere tarief" (4.5 i.p.v. 3 gulden per km) en veroordeelde verdachte tot 165,- en 4 maanden voorwaardelijk ontzegging van de rijbe voegdheid. Bij haar controles maakt de politie van vernuftige apparatuur gebruik. Van alle verdachten, die op de rijksweg waren gesnapt waren er een stuk of zes foto's beschikbaar. Zo'n reportage toonde duidelijk aan, dat verdachte S. zich aan bijzonder gevaarlijk wangedrag had schuldig gemaakt: hij had met een snelheid van 101 km een auto rechts ingehaald en even latei met dezelfde snelheid maar 5 meter tussenruimte gelaten aan de auto voor hem, terwijl dit volgens de wet 67 meter had moeten zijn. Volgens mr. Van Dijke hoorde de heer S. eigenlijk niet op de weg thuis, maar toch hield hij het bij een voorwaardelijke ontzegging. Me neer S. moet echter wel 200,- boete betalen. Ilillllllllll lllllllllllllllllllllll Ilillllllllll lllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllll lllilllllllllllllllllllllill rootste schip ooit op De Kaag gebouwd for de Leidse itonrechter an .onze rechtbankverslag gever EIDEN Het is natuurlijk wit zo prettig als je met :n kwaad geweten door de olitie wordt aangehouden, :aar je wordt natuurlijk nij- ig als ze je steeds maar eer in je kraag grijpen, ter- ijl je toch zo je best doet m niet gesnapt te worden, len kan zich wellicht de eactie van de heer S. uit legstgeest wel voorstellen, een het hem alweer niet was elukt. la al herhaalde malen zon- er rijbewijs in een auto te ijn gepakt, waarbij hij het keer al gepresteerd had i agent die hem aanhield idersteboven te rijden, was vorig jaar weer aangehou- fen op de Rhijngeester- ïaatweg en nog steeds zon ar rijbewijs. oen het tot hem doordrong, lat er nu wel wat voor hem w zwaaien, koos hij ijlings >et hazepad. Maar de politie, »k niet mis, er natuurlijk een snel achteraan. De ocht ging naar zijn woon- luis in de Javastraat bar probeerde het bevoeg- 'e gezag verdachte nogmaals an te houden, waarop deze «rkelijk fureus werd. Rood an woede greep hij de tafel u gooide die pardoes het aam uit Enig glaswerk en ndere meubelstukken volg- *n en bedekten de rijbaan an vernoemde straat. Het Wcht echter niet baten: de brke arm was sterker dan k heer S. en gisteren werd 'ij door de Leidse Kanton- tthter, mr. Van Dijke bij frstek veroordeeld tot een 'eek hechtenis, 50,- boete inbeslagname van de (ui- erst gammele) auto. De leading lady van het Lisser majorette-korps Emmy van Dijk past de nieuwe laarzen. Om de tafel vlnr. de heren Heus en Ibboel van het organiserend comité en „Trou moet blyckerT'-voorzittec De Bruin. LISSE Een paar maandjes flink aanpakken in de vrije uren levert de jeugd van muziekvereniging „Trou moet blycken" een uitstapje op naar Rodilhan, een stadje in de buurt van Nimes in Frankrijk. Alle mogelijke activiteiten werden ondernomen om het geld voor de reis bijeen te krijgen. Zo was er een oud-papier actie, er werden boeken en agenda's verkocht, zelfs voor het vouwen van zemen en het graven van sleuven in Lisser tuinen draaiden de leden hun hand niet om. Het resultaat van deze acties is verbluffend: in totaal werd er 11.000 bijeengebracht om een uitwisseling met het majorettencorps in het Franse plaatsje mogelijk te maken. Het is voor het eerst in het bijna 80-jarig bestaan van de muziekver eniging dat er een uitwisselingsprogramma opgezet kan worden. Speciaal hiervoor is een comité in het leven geroepen, dat bestaat uit de heren Zegwaard, Tibboel en Heus. Vanaf oktober vorig jaar is dit driemanschap bezig met het realiseren van de uitwisselings plannen. .Alles is nu geregeld. We kunnen de Franse mnjorctten vrijdag met open armen ontvangen", aldus de heer Heus. Hij is degene geweest die het plan het eerst op de bestuurstafel legde. Met zijn gezin vertrekt hij elke zomer naar de streek rond Nimes. Zodoende legde hij de eerste contacten met het bestuur van „Les majorettes de Rodilhan" Ontvangst Zevenenvijftig majorettes zullen de paasdagen bij leden van „Trou moet blycken" doorbrengen. Burgemeester Berends zal hen vrijdag officieel ontvangen. Daarna volgt een rondgang door het dorp met het trompetterkorps en de majorettes van de Lisser Muziekvereni ging. Op paaszaterdag vertrekken de gezelschappen naar Weert en op iSveede Paasdag is er een show in de Keukenhof. Dinsdag 1 april wordt een bezoek gebracht aan Amsterdam en woensdag 2 april wordt de Franse groep rondgeleid in Sparendam, Volendam en Monnikendam, 's Avonds is er in „Rehoboth" een afscheids avond. Of de Lisser groep in Frankrijk op 3 mei ook zo zal worden onthaald is volgens de heer Heus nog de vraag. .Alles gaat daar zo'n beetje met de Franse slag". Het fijne weten we er nog niet van maar er schijnen plannen te zijn een muzikaal optreden te geven de eerste dag dat we aanko men. Voorts staat voor maandag 5 en dinsdag 6 mei een sightseeing op het programma. Woensdag is er een gezamenlijk optreden met een Italiaanse groep, waar de majorettes uit Rodilhan ook een uitwisselingsprogramma mee hebben. Donderdag 8 mei wordt er een grote barbecue gehouden in de arena van Rodilhan". Daarna vertrekken de Lissenaren om via Zwitserland en Luxemburg huiswaarts te keren. Dankzij de zelfwerkzaamheid van de leden, kunnen tweeënvijftig muzikanten en majorettes mee naar Frankrijk. „De prijs hebben we daardoor op 155,- kunnen houden. Die prijs is erg belangrijk als je bedenkt dat er soms meer kinderen uit één gezin meegaan Het comité heeft de ontvangst tot in de puntjes geregeld, „Nou maar hopen dat het vrijdag en de paasdagen mooi weer is", aldus de heer Heus, die vast van plan is in de toekomst een dergelijk uitwisselingsprogramma op te zetten. „Alleen niet ieder jaar dat is financieel niet haalbaar. Bovendien zou je dan een full time comité moeten instellen, want er gaat ontzaggelijk veel tijd in zitten". Llesbeth Vogels Het majorette-korps in vol ornaat. een onzer verslagge vers Kaag Bij C. v. Lent op het Kaageiland is ermiddag het groot- ooit door deze jacht- scheepswerf gebouw schip te water gelaten. 1 was het 50 meter lan- exclusieve miljoenen- 'Pjht Orgina Bereton J d help ons), dat werd eiiouwd in opdracht van Jregering van het Ont- irjdcelingsland Nigeria, met al werd het een rustige tewaterlating, amt scheepsbouwer Van ?rtit, die zijn opdrachten vlvangt uit de gehele u «ld, geeft niet graag 1 ruchtbaarheid aan k gelijke evenementen. fe n wij hem gistermorgen eJegen wanneer het peperdure n. p gedoopt zou worden zei dat dat nog wel een paar ;n zou gaan duren. Maar op moment was hij al volop g met de voorbereidingen de feestelijke tewaterlating paar uur later, precies drie uur was het er. De vrouw van de gouver- de Nigeriaanse provin- Riverstate gooide in één p de fles champagne van het merk Moël Chandon, de scheepswand aan gru- kfcnenten. Op de winderige "leepswerf viel op dat moment natte sneeuw uit de hemel en betekende een onaangena- verrassing voor het hoge eeriaanse gezelschap. Enkele De Orgina Bereton op de helling bij Van Lent Nigeriaanse vrouwen, die een paar dagen geleden nog onder de snikhete zon vertoefden, wis ten niet wat hen overkwam. Ze waren dan ook niet op dit grille Hollandse klimaat gekleed en 'stonden er in hun felgekleurde folkloristische kledij, wat ver kleumd bij. En daar kwam nog eens bij dat de ceremonie van de tewaterlating vrij lang duur de, omdat het enorme jacht via kabels, centimeter voor centime ter van de helling het water van de Kagerplassen inschoof. De Orgina Bereton is weliswaar het langste, maar niet het meest exclusieve schip dat door Van Lent werd gebouwd. Zo is er, in tegenstelling tot sommige an dere op het Kaageiland gebouw de jachten, geen sauna aan boord van het Nigeriaanse jacht en ontbreken ook badkamers: met vergulde kranen. De inrich ting is niet overdreven luxueus. Wel bevindt zich aan boord su permoderne radarapparatuur. Op het dek is ook een landings plaats voor helicopters aange bracht De Orgina Bereton zal in het moeilijk begaanbare Nigeria hoofdzakelijk dienst gaan doen als transportschip voor dokters, Een select gezelschap kijkt verkleumd toe hoe het miljoe nenjacht in het Kaagwater glijdt. verpleegsters en rechters, die de langs de grote rivieren liggende dorpen bezoeken. Daarom wordt het jacht ook omschreven als „goed en degelijk uitge voerd, zonder al te veel poes pas". Een werkschip dus en geen gelegenheid voor grote ex clusieve feesten en partijen. Op vallend is ook de buitenkant van het jacht. De „huid" ziet er nog ruw uit en is niet spiegel glad gepolijst, zoals de meeste luxueuze jachten. De Orgina Bereton blijft voorlo pig nog twee maanden voor 8 ker op de Kagerplassen, omdat de afwerking nog niet is vol tooid. Het jacht dat in ongeveer zeven maanden is gebouwd, heeft voortijdig de scheepswerf moeten verlaten omdat er nu snel begonnen moet worden met de bouw van een peperduur schip voor koning Feisal van Saoedie Arabië. Dat wordt nog een meter langer dan de Origa Bereton en zal dus een nieuw lengterecord gaan betekenen voor Van Lent. In een andere werkloods wordt momenteel nog gewerkt aan een prachtig jacht voor een Noordwijkerhou- ter, die in Frankrijk een rozen kwekerij heeft. De feestelijke tewaterlating van de Orgina Bereton werd gister middag besloten met een vorste lijk koud buffet in het Kaagres taurant Kompas. Twee obers zijn een week bezig geweest om „het etentje voor tachtig perso nen" tot in de puntjes te kunnen verzorgen. Prachtige opgemaak te schalen met heerlijke forel, polsdikke gerookte paling, gar nalen, zalm, lamsvlees en Kom pas-specialiteit Kip Jambolaya. En dat alles opgediend in de sfeervol aangeklede noordvleu gel van het Kompas, waar de 'gasten uitzicht hebben op de Kagerplassen. En wie na het koude buffet nog trek had in iets hartigs, kon zijn koffie op deze exclusieve mid dag nuttigen met een stuk uit de ruim een meter lange taart van marsepein en cake, het mierzoete evenbeeld van de Or gina Bereton. Herman van Amsterdam llllllllllll I. .:!ÏVI 'ii r:"i iTi.m

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5