Voorschotense zwembad gaat instructie-bad boycotten HERBOUW VREEWIJK IS OP PAPIER ROND Vijf maanden geëist tegen verduisteraar uit Noordwijk Grote culturele manifestatie in Sassenheim Uit protest uitblijven volwaardig bad wordt mogelijk uitgeweken naar Koudekerk Tentoonstelling over Jezus in Voorhout Oud-Zoeterwoude zet zich in voor restauratie van Dorpskerk Nieuwe Komedie naar Stompwijk PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MAART 197! Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN Het bestuur van de Eerste Voor schotense Zwemvereniging is het goed zat. Al bijna vijf jaar wacht het op een goede zwem accommodatie in Voorschoten. Nu acht het bestuur de tijd rijp om stappen te ondernemen. In een vanavond te houden vergadering in het Bondsgebouw aan de Leidseweg wordt de leden een plan voorgelegd. Dit behelst het huren van het zwembad in Koudekerk dat over niet al te lange tijd overdekt zal zijn. Wanneer de leden dit plan goedkeuren zal het instructiebad aan de Raadhuislaan vanaf 1 augustus geboycot worden. "Het bad is door CRM en Onderwijs zelfs afgekeurd voor diploma-zwemmen. Het heeft een wateroppervlak te van 160 m2 terwijl het minimaal 250 m2 moet zijn", aldus de heer Van der Geest, secretaris van de EVZV, die op 1 oktober haar 10-jarig bestaan hoopt te vieren. In de laatste tien jaar heeft de vereniging, bij gebrek aan accommodatie haar leden niet veel anders te bieden gehad dan zwemonderwijs. "De leden kunnen bij ons al hun diploma's halen, maar wanneer ze verder willen gaan, moeten ze hun heil zoeken bij andere zwemverenigingen". Zo heeft de EVZV heel wat goede leden zien vertrek ken. Op het moment heeft ze 510 jeugdleden, 19 adspirantleden en 87 volwassen leden. "De goeden worden hier in het instructiebad getraind door Rob Schouten van de ZIJL/LGB. Toch zijn zo'n tweehon derd leden bij ons weggegaan, omdat ze aan wedstrij den wilden deelnemen. En daar hoeven wij in "ons" instructiebadje natuurlijk niet over te prakkizeren", aldus de heer Van der Voort, de voorzitter van de EVZV. De uitwijk naar Koudekerk is bijna een moodsprong voor de EVZV, die zich in haar bestaan bedreigd volet. "We kunnen de leden in Koudekerk bieden wat ze vragen, zonder dat het extra-contributie gaat kosten", zegt de heer Van der Voort. Wel is hij er van doordron gen dat het plan staat of valt bij het verzorgen van een goede pendel tussen Koudekerk en Voorschoten. Het ligt in de bedoeling de leden met bussen naar het Koudekerkse zwembad te i Werkgroep maar haar voorzitter Van der Voort heeft actief meegedacht in plannen om een andere bad te creëren. Anderhalf jaar geleden werd een werkgroep opgericht waarin vertegenwoordigers an de gemeente, van de sportraad en de zwemverenigingen (de EVZV en "De Watervrienden") zitting hadden. Deze werk groep is gekomen met het plan achter het instructiebad een overdekt 25 m-bad te bouwen. "Dan zou met niet al te veel geld een redelijke accommodatie gereed zijn," zegt de heer v.d. Voort. Het instructiebad staat er al. Alleen zou de technische capaciteit vergroot moeten worden. "Geen probleem", volgens de heer Van der Geest. "Die is nu ook abominabel. Er is alleen al een halve ton nodig om de noodzakelijke reparaties te doen aan het instructiebad". Het plan van de werkgroep heeft de gemeenteraad nooit gehaald. Wel is er een tijdlang sprake geweest van de bouw van een overdekt en open bad in de wijk Adegeest. De grond is door de gemeente verworven, maar het bouwplan stuitte op bezwaren in de raad vanwege de hoge kosten. De voormalige wethouder Pels heeft nog geprobeerd het plan in het kader van de aanvullende werken te realiseren, hetgeen afgewe zen werd. Liesbeth Vogels (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG/NOORDWIJK De Officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft vijf maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar geëist tegen een 24-jarige kantoorbediende uit Noord- wijk, wegens verduistering van ruim tachtigduizend gulden ten nadele van zijn werkgever, een garagehouder in Noord- wijk. Verdachte was aanvankelijk als pompbediende werkzaam, doch kwam geleidelijk op het kantoor te zitten en kreeg zelfs de functie van kassier. Er bleek weinig controle te zijn en toen verdachte in kennis kwam met een meisje, ging hij royaal doen, waarvan ook het meisje profiteerde. Uiteindelijk liet zij verdachte toch in de steek. In de periode van augustus 1973 tot november 1974 verduisterde hij regelmatig geld. Over de hoogte van het verdwenen bedrag, bestaat wel meningsverschil, doch verdachte verklaarde zich bereid om in een tijdsverloop van 20 jaar de schade te vergoeden, waarmee de Officier van justitie rekening wilde houden. Vonnis op 3 april. Van onze correspondent NOORDWUK Op initatief van wethouder C. van Duyn is in het dorpshuis De Kuip een bijzonder goed opgezette expositie ingericht, waarbij alle mogelijke voorlichting wordt gegeven over de herbouw van "Vreewijk". Men krijgt op de tentoonstelling een duidelijk beeld van hetgeen er in deze wijk staat te gebeuren en bovendien een indruk van het vele en moeizame werk dat bij zo'n belangrijk stuk dorpsvernieuwing moet worden verricht De plannen en alles wat daarmede samenhangt kan men dagelijks in De Kuip bezichtigen en ter afsluiting wordt a.s. donderdag, in het dorpshuis een voorlichtingsbijeenkomst belegd. Deze begint om 20.00 uur. "Vreewijk" is gelegen in het oudste gedeelte van Noordwijk-Binner en wordt omsloten door de Zeestraat, de Molenstraat, de Wilhelmi nastraat en de Tramsteeg. In dat gebied bevonden zich 72, ir hoofdzaak slechte en zéér slechte woningen en een negenta bedrijven en bedrijfejs. Aan de zijden van de Molenstraaf en dt Wilhelminastraat zij 13 betere woningen en 4 bedrijfspanden buiter de sanering gelaten. De rest moest verdwijnen. Zeventien krotter waren reeds aa de bewoning onttrokken. Als gevolg van d« sanering zou een gebied beschikbaar komen van ongeveer 1100C m2. Een bouwteam onder voorzitter schap van wethouder Van Duyn heeft inmiddels een bebou wingsplan uitgewerkt. Daarbij kreeg de bouw in de sociale sector bijzondere aandacht en ook zou het geheel moeten pas sen in het beeld van de oude dorpskern. Getracht werd ver der zoveel mogelijk tegemoet te komen aan het verlangen van het bestuur van het Bejaarden centrum St. Jeroen om ter af ronding van dat centrum nog een aantal woningen voor al leenstaande bejaarden te kun nen bouwen. Teneinde eentonig heid te vermijden diende ook nog te worden gekozen voor no gal wat uiteenlopende woningty pen. Alles bij elkaar een moeilij ke opgave. Er is dan ook heel wat geschetst en getekend voordat het bebou wingsplan zijn huidige opzet en uitwerking heeft gekregen. Vol gens dit plan, dat nog door de raad moet worden goedgekeurd, komen er in "Vreewijk" 32 wo ningwetwoningen, waarvan 17 eengezinshuizen en 15 woningen in twee lagen; 23 premiehuur woningen, en wel 21 woningen voor alleenstaande bejaarden en twee aangepaste woningen voor invaliden; 20 premiekoopwonin gen; 12 ongesubsidieerde wonin gen, en tenslotte nog een bebou wing op de hoek Zeestraat-Mo lenstraat, bestaande uit enkele kantoor en/of praktijkruimten met twee bovenwoningen. In to taal een aantrekkelijk complex van 87 nieuwe woningen in een prettig en knus woonwijkje op de plaats waar in de loop der jaren zoveel woo nellende is ge leden. Wethouder Van Duyn, die vol lof is over de samenwerking in het bouwteam en met het be stuur van St. Jeroen, heeft goe de hoop, dat kort na de bouw vakvakantie de eerste paid kan worden geslagen en dat in de loop van 1976 reeds een gedeelte van de te bouwen huizen kan worden betrokken. Het Noordwijkse Bouwbedrijf Beugelsdijk BV voert het werk uit. Lisse In de grote zaal van het Dienstencentrum laat de gemeente Lisse morgenmid dag de bejaarden de nieuwe ontwikkelingsplannen van het dorp zien. Sassenheim De jaarverga dering van de plaatselijke EHBO-vereniging is er gis teravond mee akkoord ge gaan dat de contributie wordt verhoogd van ƒ5,50 tot 7,50. Aan de politie van Sassenheim is een lijst met namen van EHBO-ers gezon den, die bereid zijn bij onge vallen hulp te verlenen. v®§elvtucht|wrspekti e f Van onze correspondent Sassenheim Door de leden en besturen van „de Storm bal" en „Moef '71" zal op vrij dag 4, zaterdag 5 en zondag 6 april a.s. een grootse cultu rele en creatieve manifestatie worden georganiseerd, waar bij plaatselike artiesten, foto grafen etc. worden ingescha keld en ook plaatselijke caba- ret-toneel-zang-dans en mu ziekgroepen zullen optreden w.o. de „eigen" fotogroep en een creativiteitsgroep van de Vereniging van Huisvrouwen. Op de bovenverdieping zal een expositie worden gehouden, waar geëxposeerd zal worden door Hillegonda Faase, schil deres; lerares creativiteit Thea Gouverneur tekenaar/schilder Giel Langeveld, fotograaf Bart v.d. Land, schilder Jan Hoge- woning, tekenaar Arie v. Schaik, schilder Cas Verlint, schilder Jan v.d. Burg en foto graaf/schilder Jan Vermey. De middenverdieping zal wor den gebruikt voor verschillen de creatieve activiteiten, zowel voor de jeugd als voor de ou deren, terwijl daar ook het optreden is van diverse plaat selijke cabaret-, toneel, zang en muziekgroepen w.o. „Elc- kerlyc". In de hobbyruimte zullen creatieve activiteiten plaatsvinden. De opening zal worden verricht door burge meester A. J. Kret vrijdag avond 4 april om 20.00 uur. Zaterdagmiddag 5 april geeft Wim v. Biezen sr een demon stratie mandenmaken en kunstvlechten. De bedoeling van dit weekend is om de plaatselijke bevolking kennis te laten maken met het sociëteitswerk, het vormings werk, het sociëteitsgebouw, het eigen culturele en creatie ve werk en de Sassnheimse artiesten. De toegang is gratis. Van een onzer verslaggevers VOORHOUT - In de Katholieke Technische school wordt het aanstaand weekeinde een expositie gehouden, die de naam „Laat Jezus Jezus zijn," heeft. Tentoongesteld worden vijfen dertig gesneden houten beeldjes, die alle Jezus uitbeelden in verschillende hoedanigheden. De maker van de beeldjes, pater René Smeets, vervaardigt de beeldjes door met een stuk hout langs een draaiend omgekeerd fietswiel te gaan. Enkele beelden zijn „Jezus de revolutionair" (geinspireerd op de strijd van Che Guevarra in Zuid-Amerika) en „Jezus dé leermeester van de geweldloosheid (geïnspireerd op het werk van de Amerikaanse dominee Martin Luther King). Alle beelden zijn voorzien van een op de uitbeelding betrekking hebbende bijbeltekst. De expositie is aanstaande donderdag geopend van twee tot vijf uur, op vrijdag van elf tot vijf uur, op zaterdag van twee tot vijf uur en op tweede paasdag van elf tot vijf uur. De expositie bracht een alternatief te bieden voor de vroeger op Goede Vrijdag af te leggen kruiswegstatie. Zoeterwoude De Stichting Oud-Zoeterwoude bestaat dezer dagen 5 jaar. Op de donateurs bijeenkomst die hedenavond in in Ons Huis wordt gehouden zal daaraan aandacht worden ge schonken waarbij ook de aktivi- teiten van de Stichting in 1974 de revue zullen passeren. Daarna houdt bestuurslid Jan van Gent een lezing over boer derijtypen in Nederland. Dit zal geschieden aan de hand van vele dia's welke een goed beeld zullen geven van de grote ver scheidenheid aan boerderijen welke er is. Op 27 april wordt in Leiden door de Stichting een hofjestocht georganiseerd waar bij mevr. Th. M. van Hartevelt- Liesveld uitleg zal geven. Het mededelingenblad „Suetan", voor het eerst in druk, bevat een uiteenzetting over de 8 hojes welke zullen worden bezocht. Het bestuur is gewijzigd. Mevr. E. M. BosmariBoonzajer zal in het vervolg het secretariaat ver zorgen en Ir. F. K. Kuiper zal zich toeleggen op het fotografe ren ten behoeve van het archief, dit omdat d? huidige foto-ex pert, Pater P. Spierings, dit jaar Zoeterwoude gaat verlaten. De Stichting gaat zich ook mede inzetten voor de restauratie van de Dorpskerk, die te kampen heeft met rotting van het dak en vocht in muren. De leien welke bij de grote restauratie zijn geplaatst, zijn te kort en wippen bij flinke wind op en laten dan het regenwater door met alle kwalijke gevolgen van dien. De eerste giften zijn reeds binnengekomen. Ook aan de voorbereiding van het herstel van de Groote Molen welke zware schade opliep tij dens de aprilstorm van 1973 wordt gewerkt. Het hout voor de restauratie is reeds aange voerd. Van onze correspondent STOMPWIJK - De toneelgroep „De Nieuwe Komedie" voert vandaag het toneelspel „Voor 'n bloemetje en 'n zoen" op in het Dorpshuis. Het gezelschap, dat vormingstoneel brengt, komt naar Stompwijk op uitnodiging van de vrouwenvereniging, de stichting dorpshuis en de biblio theek. De voorstelling begin om half negen. De leden van het gezelschap spelen een aantal losse, op zich zelf staande, scenes, die alle te maken hebben met emancipatie van mannen en vrouwen. Door middel van improvisaties geven de spelers weer hoe er over dit onderwerp wordt gedacht. De titels van de scènes zijn: „sollici tatie", „abortus", „gezin" en „voetbal en huwelijk". In de bibliotheek wordt van avond een tentoonstelling ge houden over de emancipatie van de vrouw. Er zijn boeken en brochures te krijgen over actie groepen en organisaties die zich met emancipatie bezighouden. Voor en na de voorstelling en tijdens de pauze kunnen de be zoekers een kijkje nemen in de bibliotheek. Archeologische monumenten rondf Leiden Leiden Op advies van Monumentenraad heeft mi ter mr. H. W. van Doorn, (Ci tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk) een drietal terrel nen in de omgeving van Leid* aangewezen als archeologf monument. In Leiderdorp kwam een terrei waar zich in de bodem de resl van een dertiende-eeuws kast bevinden op de lijst. In Zoeterwoude is nu een ter-] rein beschermd waar vroeg* het Huis Zwieten heeft gestaa Dit huis werd in de veertien* eeuw gebouwd en heeft tot 181 bestaan. De overblijfselen vj_ het huis bevinden zich nog in de] grond. j Tenslotte werd in Koudeker* aan de Rijn een terrein in be scherming genomen waarin zich sporen bevinden van vroeg mid deleeuwse begraving. Bloeiende bollen houden werk in Warmond op (Van onze correspondent) WARMOND De rioolwerk zaamheden aan de Herenweg iij Warmond worden enige tijd op geschort om een perceel bloem bollen de kans te geven verdei te groeien en te bloeien. Ovei' twee weken wordt het pompg* i maal aan de van Wassenaar t straat in werking gezet, zodal daar de aansluiting eerst in orde wordt gebracht. Daarna zal de Sweilandstraal van een nieuw diepriool wordei voorzien. Als dan door de firm;1 Schouls de grond voor de te bouwen 12 premiewoningei j bouwrijp zal zijn gemaakt heb ben de omstreden narcissen1 wellicht inmiddels hun rooista dium bereikt, zodat dan de1 riool-werkzaamheden in de He-i renweg verder voltooid zal kun I nen worden. „Rijnsoever" krijgt geen eigen wijkvereniging KATWIJK De toekomstige j bewoners van de nieuwe wijk „Rijnsoever" zullen geen eigen wijkvereniging krijgen. Zij kun- J nen lid worden van de wijkver eniging .Hoornes". Het college van B en W. van de e gemeente Katwijk is niet geluk kig met een vijfde wijkvereni-|| ging, zo deelde L. P. de Goey,J voorzitter van de wijkver. Hoor* i nes mede op de onlangs gehou den jaarvergadering. Er is daar-' om aan de vereniging „Hoor nes" verzocht de belangen van de nieuwe bewoners te beharti gen en ook voor deze menser de mogelijkheid te scheppes deel te nemen aan alle activitei ten. Het bestuur heeft ingestemd met deze sterke uitbreiding van haar taak en hoopt door een snelle aanmelding van nieuwe leden uit dit gebied zo effectief mogelijk te gaan werken. Kranslegging in Warmond Van een onzer verslaggevers WARMOND - Op de begraaf plaats binnen de ruine va oude dorpskerk wordt op 3 april een korte herdenkingsbij eenkomst gehouden voor leden van de Oud-Katholieke kerk. Op die dag is het namelijk tweehonderdvijftig Jaar gele den dat de eerste aartsbisschop, Cornelis Steenoven, overleed. In de grafkelder in Warmond zijn twintig personen bijgezet onder wie de eerste aartsbis schop. De herdenking start i Utrecht om elf uur. Daarna wordt er een krans gelegd het graf in Warmond, waarop in gedenkteken in de een obelisk werd ge- 1895 plaatst Leiderdorpers protesteren tegen garage-uitbreiding Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDERDORP - Een aantal Leiderdorpers heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de voorgenomen uitbrei ding van een garagebedrijf op de hoek van de Van der Valk Boumanweg en de Ockenrode. Het voert aan dat een garagebe drijf niet strookt met de aard van de omliggende bebouwing. De uitbreiding sluit direct aan op de kleine achtertuinen van woningen aan de Van der Valk Bouwmanweg. De bewoners hadden aanvanke lijk voorgesteld de uitbreiding van het garagebedrijf op de an dere hoek te realiseren. Dit werd door de gemeente afgewe zen, aangezien er dan een uniek stukje plantsoen moet worden opgeofferd. Overigens zijn b. en w. van mening dat het garage bedrijf tot nog toe geen hinder heeft opgeleverd voor de bewo ners. Lisse De heer M van Diest is gisteravond de heer C. Jansen opgevolgd als voorzitter van de visclub Ad- vendo. De heer J. van Noort werd gekozen in de bestuurs- vacature P. den Heijer.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4