Ailerlei(ds) College capituleerde voor universiteit" Vormingscentrum voert actie voor gehandicapte werkende jongeren Churchillbrug twee rijstroken Black Vibrations an Felix White Lak-theater Renovatieplan voor Bankstraat 'IINSDAG 25 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 I'll1IIII1IIIMli li 1111111111111 ii li li i li miiiihiimiiiiiiiiin een onzer verslaggevers SN „Dit college stelt "n de hoogte van de te bedin- grondprijs veel geringere dan het vorige en heeft jk wat betreft de grond- gecapituleerd". oordeel velde CDA-fractie- Driessen tijdens de ivond gehouden gemeen- idsvergadering over het ;tel van B. en W. om de zg. iwenhoek-gronden aan het le universiteit te verkopen in totaal 43 miljoen. Tot afronding van de discussies ^over kwam men niet. De jlandeling wordt na Pasen trtgezet Leeuwenhoek gronden lig- H tussen de Wassenaarseweg, Jtijnsburgerweg, de Plesman- 2»i en Rijksweg 44. Het Rijk 0 dit gebied, op een klein ge ile na dat in handen blijft/- nt van de gemeente en zal jden aangewend voor wo- ibouw, bestemmen voor het •kken van gebouwen voor B-faculteiten en voor de CDA-fractieleider Driessen over grondprijs Leeuwenhoek: bouw van een nieuw Acade misch Ziekenhuis. De CDA-leider baseerde zijn oordeel op de overweging dat bij de vaststelling van de prijs waarover nu in principe over eenstemming is bereikt tussen het rijk/de universiteit enerzijds en het college van b. en w. anderzijds, geen of nauwelijks rekening is gehouden met het renteverlies dat Leiden op het terrein heeft geleden. Aan het besluit tot verkoop dat de ge meenteraad nu naar verwach ting binnen niet al te lange tijd gaat nemen zijn immers meer dan tien jaar van onderhande lingen vooraf gegaan. Als de overeenkomst eerder was bereikt, had Leiden het geld van de verkoop eerder in handen gehad en daarover rente kun nen trekken. Die gederfde rente, aldus Driessens redenering, moet dus bij de vaststelling van de prijs worden meegerekend. Althans, zo voegt hij daaraan de restrictie toe voor dat deel van de grond dat inmiddels al door de universiteit in gebruik is ge nomen en vanaf de tijd dat die lap in gebruik is. De CDA-fractievoorzitter wees er gisteravond op dat de ge meente in juni 1965 een prijs vroeg van 64 per m2 en het rijk/de universiteit een prijs bo den van 33 per m2. Als de gemeente met de factor rente verlies had rekening gehouden zou zij, haar eis van destijds relatief handhavend, nu op een bedra van 127 uitkomen. „Maar de nu overeengekomen prijs ligt rond 73, dus heeft men in feite gecapituleerd", zo kan men kortweg zijn conclusie samenvatten. Wethouder Waal stelde daar te genover dat pas sinds de exploi tatieberekeningen van de Me- renwijk met de factor rentever liezen wordt rekening gehouden Daarnaast hield hij staande dal een hogere dan de nu overeen gekomen prijs niet haalbaar i£ omdat deze geheel past in de gewijzigde en in gemeenteraads commissieverband goedgekeur de, nieuwe exploitatie-opzet van het Morskwartier. Dat wil zeg gen dat bij deze prijs de exploi tatie dekkend is. Omdat de universiteit/het rijk kennis hebben genomen van de nieuwe exploitatie-opzet zullen ze een hogere prijs niet aan vaarden, aldus Waal. Immers, indien en toch meer op tafel zou leggen, zou Leiden in de uitzon derlijke situatie raken dat op de exploitatie van de ontsluiting van een wijk winst wordt ge maakt. Zijn conclusie: „Als men de huidige exploitatie-opzet als normaal aanvaardt is de prijs verantwoord en ligt vasj. Wil men toch een hogere prijs be dingen, dan komt de hele trans actie in gevaar". In tweede instantie nam de CDA-fractieleider wat gas te rug. Minder, naar hij liet blij ken, omdat hij de redenering van de wethouder overtuigend achtte, dan wel omdat naar zijn taxatie de consequenties van een verdere opschroeving van de prijs mogelijkerwijs kunnen liggen in terugtrekking van de universiteit/het rijk uit de Leeu wenhoek. De CDA-fractieleider wees er overigens wel op dat volgens een enige jaren geleden door de Leidse raad genomen besluit de transactie niet mag worden ge sloten voordat de exploitatie-op zet officieel door de raad is goedgekeurd. Naar zijn mening zullen om die reden Gedeputeer de Staten hun goedkeuring aan het te nemen besluit in zijn hui dige vorm onthouden. Driessen noemde deze omstandigheid "een bom onder het hele voor stel". Een amendement van het PvdA- gemeenteraadslid Höppener om medewerking van de gemeente aan de realisering van de plan nen voor de Leeuwenhoek te binden aan de consequenties van een nieuw Academisch Zie kenhuis voor de regio Leiden, werd door de wethouder ontra den. Hij zei deze koppeling uit juridische overwegingen „onei genlijk" te vinden. Een ander amendement van Höppener om medewerking te binden aan overeenstemming tussen Leiden en de wederpartij over de indeling van het terrein wilde Waal wel aanvaarden. Ook stemde hij in met het voor stel van Höppener waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat B en W stappen moeten onder nemen om een overlegorgaan in het leven te roepen tussen de gemeente en het AZL/de univer siteit. Daarin zouden de conse quenties van het universitair en AZL-beleid voor de Leidse regio moeten worden besproken. ||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1III1IIII||||||||||||1|||||||||||||||||||||||||||I1II1II1IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH ud-raadslid Jerontwaardigd "(ver affaire Daey yan een onzer verslaggevers jiden Het oud PvdA-ge- /ente raadslid H.'C. Kwik jeft een brief aan het Leidse meentebestuur geschreven jtarin hij zegt er met verba- ,ng kennis van te hebben ge- imen dat men de heer T. C. ley Ouwens heeft opgedra- •n zich te onderwerpen aan ,|neeskundig onderzoek heer Kwik schrijdt: „Waar- nu ineens de heer Daey twens aan een geneeskundig lerzoek moet worden on- 'orpen is mij een groot jadsel. Dit nieuwe aspect pet mij denken aan andere it aires, waarbij koste wat "tete „een slachtoffer moet Tllen". steeds ben ik en met vele andere burgers van stad benieuwd wat er u precies aan de hand is it de Groenoordhal-direc- ir. Wat heeft de man nou it gedaan, wie zijn nou de :nsen die beschuldigingen uit hebben... en als alles urig op een rijtje vaststaat, larom dan nog aanhouden een zaak, die m.L al lang 'esloten had moeten wor- s burger van deze stad voel mij verontwaarigd dat zulke rvgen in mijn stad gebeuren, aarom mogen de burgers ets weten? Beseffen onze be- lurders wel dat ze een mens het kapotmaken zijn. eeft hij dat verdiend, is dat iwezen? 15 maanden thuis te oeten zitten is geen pretje in irgelijke omstandigheden", dus de heer Kwik. Wens Verkeerscommissie: Leiden De Churchillbrug, die het Morskwartier direct met de Churchilllaan moet gaan verbinden, krijgt, wanneer het advies van de Verkeerscommissie wordt opgevolgd, twee rijstro ken. Bovendien wordt de mogelijkheid opengehouden wanneer dit noodzakelijk blijkt de brug te verbreden. Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering pleitte de heer Van Zijp (CDA) voor een vierstrooksbrug. Hierbij zouden drie stroken bestemd zijn voor het verkeer dat uit de Mors komt en één voor het ingaande verkeer. Hij voorzag bij een tweestrooks- brug grote verkeersmoeilijkheden in de toekomst. Wethouder Waal wees op de nauwe samenhang tussen de realise ring van rijksweg 11 en de Churchillbrug. „We moeten ervoor waken dat de route over de Churchillabrug aantrekkerlijker wordt voor het verkeer dan die over de nieuwe rijksweg. „Hij verklaarde zich evenwel bereid de mogelijkheden te onderzoeken om de brug te zijnertijd te kunnen verbreden. De heren Wessels (WD) en Van der Zon brachten het parkeerpro bleem in de binnenstad aan de orde. Met name neringdoenden worden dag in dag uit geconfronteerd met de strenge parkeerbe- palingen. De heer Wessels brak een lans voor het verlenen van een parkeer ontheffingen aan middenstanders in de binnenstad, die aan kunnen tonen in de uitoefening van hun vak belemmerd te worden door de parkeerbepalingen. Al drie jaar kampen de middenstanders met parkeerproblemen, zonder dat de gemeente iets doet. „Dat kunnen we ook moeilijk zonder te voorkomen dat binnen de kortste keren de hele binnenstad volstaat met auto's die een parkeerontheffing hebben' aldus wethouder Waal. „Je staat er versteld van hoe creatief mensen blijken te zijn wanneer ze de noodzaak ergens van aan moeten tonen. Voor ons is het bijna ondoenlijk echt van onecht te onderscheiden.". ïiden De Amerikaanse jazz-ballet pedagoog Felix White ;ft morgen- en vrijdagavond met zijn leerlingen een voorstel- g in het Laktheater. Behalve studenten van de Leidse iversiteit werken ook leerlingen van zijn klassen in Amster- m en Abcoude mee. Felix White noemde zijn voorstelling Hack Vibrations". lite geeft sinds drie jaar lessen soul-ballet in het Laktheater. ij probeert in zijn lessen jazz te behandelen in relatie tot culturele achtergronden. Hij begint bij de oorsprong van jazz in de primitieve Afrikaanse dansen en volgt de ïtwikkeling ervan naar de Afrikaans-Amerikaanse cultuurui- n als negro spirituals, gospel, blues en soul. „Muziek en zijn uitingen van de gevoelswereld van de „Black Cultu- Vaak wordt de „Black Music" ten onrechte uitsluitend de „beat" gewaardeerd, zonder dat er begrip is voor het >1 dat de muziek oorspronkelijk diende", aldus White. „Ik oof in een totaal-theater", vervolgt hij. „niet alleen in dans. wil mijn leerlingen leren spreken en acteren en ik geef de voorkeur aan ze te laten werken met professionals, zodat kunnen zien hoe zij het doen en er van kunnen leren", geloof ook dat de dans als een therapie voor de geest kan ïgeren. Ik wil dat mijn leerlingen zoveel mogelijk geven, jn training is oorspronkelijk bedoeld voor amateurs, maar een uitstekende basis vormen voor een carrière als Sessional". arten voor de voorstellingen, waaraan ook buitenlandse st-artiesten meewerken, zijn telefonisch te bestellen aan het c-theater (tel. 24890) en kosten 7.50. Lak-leden en C.J.P.- ïders betalen vijf gulden. Van een onzer verslaggevers Leiden Het vormingscentrum voor werkende jongeren aan het Noordeinde zal met het verza melen van adhesie-betuigingen zijn steentje bij dragen aan de landelijke actie die wordt gevoerd om meer financiële steun van het rijk te verkrij gen voor het vormingswerk voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte werkende jongeren. Meer geld dan momenteel beschikbaar wordt gesteld acht men nodig omdat zo wordt beklem toond dit soort vormingswerk hogere eisen stelt dan het vormingswerk aan niet gehandicapte jongeren terwijl in de subsidie-normen daarmee geen rekening wordt gehouden. In een communi qué dat men heeft uitgebracht licht het vor mingscentrum aan het Noordeinde die hogere eisen als volgt toe. O De gesteldheid van gehandicapte jongeren maakt het nodig dat per begeleider kleinere groepen worden geformeerd. Bij de vorming moet in meerdere mate dan anders het geval is gebruik worden gemaakt van excursies of van films, foto's, dia's etc. De begeleiders hebben meer tijd nodig voor studie, voor de voorbereiding van projecten en voor het contact met de ouders. Daarbij maakt men de billijkheid van zijn eisen aannemelijk door erop te wijzen dat het rijk met deze omstandigheden wel rekening houdt bij zijn subsidie-toekenning aan het B.L.O.-onderwijs en aan het bijzonder huishoud- en technisch onder wijs. In het vormingscentrum aan het Noordeinde komen wekelijks 62 jongeren die werken op een sociale werkplaats omdat ze geestelijk of licha melijk gehandicapt zijn. Ze bezoeken werkplaat sen in Leiden, Katwijk, Sassenheim en Alphen aan de Rijn. rgerlijke stand en C M J J Melchii Arbouw en D. Esveld; Overleden: H R van Taaüngen geb. 1 jan 1894 man. J T Bousie geb. 23 me 1943 man. W van Tongeren geb 13 nov 1909 man, E. D. M. D Kuhn geb 24 jar 1910 echtgenote van A. Flaman, D vai Duijn geb. 13 dec. 1898 man. L C. F Kor £.'b. 5 okt. 1923 man. ehuwd P. Star en J A. KJcer, J. A. K G. J L. Molker Van een onzer verslaggevers Leiden De Bond van Huur ders en Woningzoekenden voor de Bankastraat en omgeving heeft bij b. en w. een renovatie plan ingediend voor 40 eenge zinswoningen in complex W. W. 1 van de woningbouwvereni ging „Werkmanswoningen". In een toelichting op dit initia tief kwalificeert de B.H.W. het als „een ernstige zaak dat nu al voor de derde keer in het voor bijgaan aan de bewoners, door het bestuur een renovatieplan wordt opgesteld", dat zo tekent men daarbij aan, door de buurt zelf niet wordt gesteund. Het plan dat de B.H. W. nu heeft ingediend is ontworpen door het Bouwkunig Advies Bureau voor Buurtbewoners van de Techni sche Hogeschool in Eindhoven. Met dit plan zijn volgens de Bond alle betrokken bewoners het eens. De kosten ervan wor den geraamd op 20.000. Het plan houdt in: grote dakka pellen voor; tuimelramen achter; een douche voor dege nen die dat wensen; een op knapbeurt; de goot van de zolder. Radio-activiteit Van een onzer verslagevers Leiden De inspecteur voor de volksgezondheid heeft er in een brief aan b. en w. op gewezen dat de geplande woonbebou wing op de Leeuwenhoekgrond- en niet te dicht bij dé preklini sche toren mag komen te staan in verband met het gevaar dat de aanwezigheid van radio-ac tieve stoffen in dit laatste ge bouw oplevert. Wethouder Waal heeft in de gis teravond gehouden gemeente raadsvergadering gezegd dat de ze kwestie naar zijn oordeel „geen problemen zal opleveren". Hij vestigde er daarbij de aan. dacht op dat tussen de woonbe bouwing en de préklinische to ren nog anderen universitaire bebouwing is geprojecteerd. De Eendracht wijst beschuldigingen Rechtswinkel van de hand Leiden Het bestuur van de woningbouwvereniging De Een dracht heeft een schriftelijke reactie doen uitgaan waarin hij zich distanciecrt van de nota van de Leidse Rechtswinkel waarin deze ingaat op de be leidsvoering bij de huurverho ging per I januari 1975 voor de vooroorlogse woningen van de Eendracht. In de nota wordt de beleidsvoe ring door het bestuur van de Eendracht, de huuradviescom missie de gemeente en het rijk „onzorgvuldig, zo niet onbehoor lijk" genoemd. In de reactie zegt het bestuur: „Beweringen als zouden ambte naren van de huuradviescom missie een onvoldoende onder zoek hebben ingesteld en niet of nauwelijks bereid zijn geweest daarbij huurders aan te horen, betichting van onzorgvuldige beleidsvoering door de Centrale Overheid, de huuradviescom missie en de gemeente Leiden, laten we geheel voor rekening van de samensteller van de no ta. Wel vinden we het van enig belang vast te stellen dat anders dan het rapport insinueert on zerzijds van „chantage" of „inti midatie", „de allergrofste mid delen", geen sprake is. Veeleer van het grovelijk overtrekken en uit het verband rukken van mededelingen die we in de ver eiste vorm aan huurverhoging weigerende huurders lieten uit gaan." De huurverhoging is destijds verplichtend opgelegd door staatssecretaris Van Dam. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. 5-Mei-viering Door een aantal meest parti culiere initiatieven zal de 5-mei- herdenking in Leiden toch niet onopgemerkt voorbij gaan. Aanvankelijk zag het er wel naar uit, toen het officiële plaatselijke. 5 mei-komité be sloot om van de organisatie van feestelijkheden af te zien, nu de mensen het 3 oktoberfeest nog in de benen hebben en het uni versitaire eeuwfeest vlak voor de deur staat. Door de vereni ging Koninginnedag is toen in overleg met de burgemeester kontakt gezocht met enkele per sonen en instanties die toch nog enige kleur zouden kunnen brengen in de mering van 30 jaar bevrijding. Dat heeft er toe geleid dat op 5 mei a.s. een keus kan worden gemaakt uit de volgende activi teiten: Van 30 april tot 1 juni draait in het stedelijk museum De La kenhal een tentoonstelling voor jong en oud, onder de titel „Poppen van Oranje". Deze unieke tentoonstelling, georgani seerd onder auspiciën van de jubilerende Leidse afdeling van de vereniging van ex-politieke gevangenen, omvat poppen uit de collectie van H. M. de Konin gin en van H. K. H. prinses Wilhelmina. Op 5 mei is deze tentoonstelling ook te bezichti gen. Ook is er de hele dag een speciale antiekmarkt op en rond de Burcht Muzikale serenades bij be jaardentehuizen, e.e.a. wordt aangeboden door de vereniging Koninginnedag. Bespeling van de Stadhuis beiaard. 's Avonds is er voor iedereen een groot bevrijdingsbal in so ciëteit Minen-a. Tegelijkertijd vindt in de Stads gehoorzaal 's avonds een door K. en O. georganiseerd populair concert plaats met medewerk ing van o.a. het Rijnlands Man nenkoor, het Leids-politie-mu- ziekgezelschap, organist Jan Smitz en diverse andere solis ten. Dit alles natuurlijk nog wel on der enig voorbehoud, zolang de organisatie nog niet helemaal rond is. Grof \Tiil De grotvuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Woensdag 26 maart 1975: Lam- menschansweg (beide zijden van de Zoeterwoudsesingel tot Station); Kamerlingh Onnes- plein; de Sitterlaan; v.d. Waals straat; Buys Ballotstraat; Hugo de Vriesstraat; Kapteynstraat; v.d. Waalplein; van Bemmelen- straat; Lorentzkade (geheel); Zeemanlaan; van 't Hoffstraat; Bakhuis Roozeboomstraat; Mel- chior Treublaan; Stieltjesstraat; Franchimontlaan; v.d. Hoeven- straat; Kanaalweg (van v. Vol- lenhovenplein tot spoorlijn); v.d. Sande Bakhuyzenlaan; Beye- rincklaan; Temminckstraat; Su- ringarstraat; Burggravenlaan (geheel); Asserstraat; Scholten- straat; Moddermanstraat; Op- penheimstraat. Eis: 7 maanden Een 23-jarige jongeman uit Lei den werden in de dagvaarding door de Officier van justitie bij de Haagse rechtbank slechts drie diefstallen ten laste gelegd, maar in totaal zouden dat wel tegen de dertig kunnen zijn. Ge noemd werd een diefstal van f 3.000 uit een woning aan de Van Poelgeestlaan te Leider dorp, in de nacht van 12-13 au gustus van het vorig jaar, een hangklok uit een woning aan de Griegstraat te Leiden op 7 au gustus en diefstal van een brom fiets te Oegstgeest op 9 augus tus. Doch er waren tal van an dere inbraken en diefstallen in Leiden en omgeving gepleegd. Het zou allemaal een gevolg zijn van drankmisbruik en versla ving aan verdovende middelen. De psychiater noemde verdach te daarvan geestesziek. Daar mee rekening houdend, eiste de Officier zeven maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Vonnis op 3 april. Fietsklemmen B. en w. hebben besloten om aan de waterzijde van de Oude Singel, ter hoogte van het pand Oude Singel 64-66 30 fietsklem men te laten plaatsen. Het colle ge heeft dit gisteren bekendge maakt. Op de Churchilllaan raakte za terdagmiddag een 16-jarige bromfietsster aan het onder been gewond, toen zij ter hoogte van de Verdistraat door rood licht reed en door een auto werd geschept. Schoolvoetbal Total loss Twee onder invloed rijdende au tomobilisten zijn er het afgelo pen weekeinde beduidend beter afgekomen dan hun voertuigen. Zaterdagnacht vloog een 28-jari ge Leidenaar met zijn voiture uit de bocht op de Rijndijk, nadat hij eerst 23 meter het gras van de middenberm aan een test had onderworpen. De auto reed tegen een lichtmast en was total-loss. De bestuurder bleef ongedeerd. Ook een 24-jarige in woner van Zoeterwoude kon on- gewond uit zijn auto stappen, nadat deze op de Plantagelaan over de kop was geslagen. Ook deze auto was total-loss. In bei de gevallen sloeg het blaaspijpje groen uit Het jaarlijkse school voetbaltoer nooi heeft gisteren geen door gang kunnen vinden. De velden in de Kikkerpolder en aan de Boshuizerkade waren er zo slecht aan toe, dat voetballen onmogelijk was. De wedstrijden van de senioren, die in de Kik kerpolder verspeeld moesten worden zijn verschoven naar aanstaande donderdag. Die van het juniorenprogramma aan de Boshuizerkade zijn opnieuw vastgesteld voor 1 opril. Dan zullen, als de weergoden geen nieuw roet in het eten gooien, ook de wedstrijden voor de la gere scholen op De Vliet plaats vinden Filatelisten Vanavond om 20.00 uur verga- dert de Leidse Vereniging van Postzegelverzamelaars in het Logegebouw, Steenschuur 6. Op de agenda staat naast het huis houdelijk gedeelte ook nog een veiling van ruim 100 kavels. Verder is er tijd uit getrokken voor de maandelijkse verloting en bestaat er de mogelijkheid tot ruilen. Voor inlichtingen over de vereniging kunt u te recht bij de secretaris, de heer H. J. Héderik, Topaaslaan 14, tel. 64808, en natuurlijk van avond tijdens de vergadering. Leidse Bioscopen Luxor: Stationsweg 10. tel. 21239. „The towering Inferno". 14 jaar. Da- gelijks: 14 00 en 20.00 uur Camera, Hogewocrd 49, tel. 24919. „Hruvy Traffic". 18 jaar, dagelijks 19.00 en 21.15 uur Kindermatinee: „Bonanza". Zater dag en woensdag: 14.30 uur 8tudla, Steenstraat 39, tel. 33210. „La Fontome de la Liberté". 14 Jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Re*: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Zorg dat Je potent blijft" lê jaar Dagelijks: 19.00 en 2115 uur Kindermatinee: „Nanu, the jungle boy". Woensdagmiddag: 14 30 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3