Samkaldenactiegroepen ontketenden straatterreur het kan vriezen of dooien oning F eisal door neef vermoord V. P.-voorzitterDe Zeeuw stapt )p na politiek meningsverschil VS bekijkt hulp M.-Oosten nader Sportvissen neemt toe (Soutti/ni Dinsdag 25 maart 1975, 65e jaargang no. 20076 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 1 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J Hallewas Chef-redacteur: J W. C Leune lertenties (excl B.T.W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per weck f 2,69 kwartaal f 34,76, jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. Het geluk Ned. II om 19.05 uur Black Beauty, om 20.21 uur deel 3 van Sam en om 21.10 uur Springtro- Zelfde weertype Hagel- of natte sneeuwbuien, maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Minimumtemperaturen om het vriespunt. Maxima morgenmid dag rond 6 gr. Morgen zon: 6.31-19.02 Maan: 18.15—5.35 Schev. hoogw.: 2.00—14.41 Laagw.: 9.53—22.22. CAIRO (AFP-AP) Koning Feisal van Saoedi-Arabië is vanmiddag als gevolg iran een moordaanslag van een geestelijk gestoorde neef in het ziekenhuis te Riad ïverleden. Hij was 69 jaar. Koning Feisal jverd getroffen door enkele op hem afge huurde kogels. hernomen is dat toen de koning staatsza- cen verrichte, dingen van de dag dus, de prins binnenkwam, zei de koning te wil len groeten en toen enige malen op hem ichoot. De koning werd gewond en viel >eer en werd onmiddellijk met de groot- ite spoed naar het centrale ziekenhuis Riad gebracht, aldus.het persbureau roor het Midden-Oosten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Burgemeester Samkalden heeft de actiegroepen in de hoofdstad er nadrukkelijk van beschuldigd het geweld (dat vaak het karakter droeg van regelrechte straatterreur) in de Nieuw- marktbuurt zelf ontketend te hebben door welbe wust een demonstratie te organiseren op het mo ment gistermiddag dat de ontruiming van de Nieuwmarkt een vreedzaam verloop leek te krij gen. Pas tegen middernacht kwam er een einde aan de straatgevechten en andere ongeregeldheden en kon de balans worden opgemaakt: 19 agenten gewond, waarvan 2 ernstig. 13 betogers gewond en 47 arrestaties. Letterlijk zei Samkalden gisteravond laat: "De op tocht was bedoeld als provocatie, de organisatoren vroegen niet om moeilijkheden - ze riepen de moei lijkheden zelf over zich af." De afbouw van de metro vergt de afbraak van nog 100 woningen; gisteren was pas de de eerste fase. Burgemeester Samkalden: "We zullen altijd de veiligheid van de slopers blijven garanderen. De hele gemeenteraad staat achter het college van B. en W. Geweld tegen de politie zal met geweld worden beantwoord. Het genomen raadsbesluit over de afbouw van de metro moet langs democratische en parlementaire weg worden uitgevoerd en niet door straatterreur wor den gedwarsboomd. De politie is op alles voorbereid en is in staat de situatie het hoofd te bieden". Hoofdcommissaris Th. Sanders van de hoofdstede lijke politie zei vannacht: "Ik vind dat mijn mensen zeer correct hebben gehandeld, daarom hebben wij ook de meeste gewonden. Wat wil men, als er vanaf daken met stenen en andere gevaarlijke stoffen naar je wordt gegooid. Maar we waren er op voorbereid. Mijn mensen hadden de instructie: maak de sloop mogelijk en gebruik alleen geweld als de andere kant begint. Dat is gebeurd". Onder het licht van schijnwerpers is vannacht de sloop van de panden voortgezet. Het gemeentebe stuur streefde er naar alle 10 woningen van de eerste fase vanmiddag te hebben opgeruimd om daarmee de laaiende brandhaard rond de metro- aanleg te doven. Terwijl bouwvakkers in ploegendienst het hun opge dragen werk verrichtten, stonden tegen ongeveer 1500 demonstranten en politiemensen tegenover el kaar. Ieder kwartier voerden de mobiele eenheden met traangas en wapenstok charges uit, waarop de Tijdens de conflicten van gisteren in de Nieuwmarktbuurt vielen de betogers een waterkanon aan, en probeerden een staaf in de radiateur te drukken. betogers achter hun soms metershoge, met beton molens verstrekte barricades terugvluchtten. Het kwam neer op een vrij uitzichtloze status quo, waarbij de politie, versterkt met 100 marechaussee en 60 man gemeentepolitie uit Noord-Holland door zijn overmacht het evenwicht in stand hield. Kille regen- en sneeuwbuien hielpen wederzijds de verhit te gemoederen afkoelen. Tegen middernacht nam het aantal demonstranten zodanig af, dat de politie zich kon terugtrekken en haar activiteiten kon beperken tot surveillance en bescherming van de slopers. ECHT Dr. D. de Zeeuw is gister- id met onmiddellijke ingang afgetre- als voorzitter van de K.V.P. Ook het i het dagelijks bestuur, Tineke de laf legde haar functie neer, waarna gehele dagelijkse bestuur zich als jiissionair beschouwde, morgen lieten de direkteur en de inct-direkteur van het partijbureau de K.V.P., de heren drs. B. Gribnau L Colijn weten, dat zij de verantwoor delijkheid voor de gang van zaken niet langer kunnen dragen. Zij zullen alleen de lopende zaken afhandelen en op korte termijn tot een regeling van hun ontslag proberen te komen. Het aftreden van de K.V.P.-voorzitter gis teravond tijdens een vergadering van het' K.V.P.-bestuur gebeurde geheel onver wachts. Een meningsverschil over de po litieke lijn van de partij was er de oor zaak van. Dr. De Zeeuw wilde de K.V.P. een meer open karakter geven en haar snel ombouwen tot een christen-democra tische partij. Tegelijkertijd wilde hij ech ter de samenwerking met A. R. P. en C. H. U. binnen het C. D. A. voortzetten. Het overgrote gedeelte van het partijbe stuur voelde daarvoor niets. Dit gedeelte van het bestuur meende, dat ombouw van de K.V.P. tot een christen-democrati-i sche partij niet loyaal zou zijn tegenover de A.R.P. en C.H.U. Die samenwerking zou op die manier onoverkomelijke scha de berokkenen aan het C.D.A. Dr. De Zeeuw kwam met zijn plan, om dat hij met anderen verontrust is over de gang van zaken binnen de K.V.P., waar het ledental teruggelopen is tot beneden 45000. Volgens de afgetreden voorzitter komt dit vanwege de teleurstel ling bij vele K.V.P.-ers over het uitblijven 'van een grote christen-democratische partij. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van èèn nieuwe kwartaalabonnee. DPBREUKELINGEN - Nederlands motorschip t zondag op de Rijn ten' an Rees de vijf opva- len gered van een Westduits orschip dat plotseling in' een was gebroken en gezon- WASHINGTON-TEL AVIV-CAIRO (Reuter-AP- UPI) President Ford is doende de Amerikaanse politiek jegens de landen in het Midden Oosten aan een nieuwe studie te onderwerpen. Daarbij is inbegrepen de wapenhulp aan Israël en aan de Arabische landen. Dit in verband met de mislukte vredesmissie van minister van buiten landse zaken Kissinger. Deze nieuwe studie zo heeft Washington nadrukke lijk verklaard, betekent nog niet dat het mes in de hulp aan de betrokken landen wordt gezet. Premier Rabin van Israël heeft met de steun van het overgrote deel van het Israëlische parlement" Egypte verantwoordelijk gesteld voor het misluk ken van Kissingers missie. Hij zei dat Israël niet bang was voor dreigementen en sterk genoeg was om iedere aanval af te slaan. Hij zei voorts dat de Egyptische eisen „slechts de oorlog dienden". Het punt waarom het ging was dat Egypte had geweigerd officieel te beloven geen aanval op Israël te ondernemen, in ruil voor het ontruimen van de Gidi- en Mitlapassen en de olievelden van Aboe Reis. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fachmi is een geheel andere mening toegedaan. Volgens hem had Israël zich „arrogant opgesteld" en moest de Arabische wereld Israël bestraffen. Hij stelde een gezamenlijke campagne voor om Israël uit de VN en andere internationale instellin gen te verwijderen. „Israël moet behandeld wor den als Rhodesië of Zuid-Afrika", aldus Fachmi. Verbijten De Kooi aan adres van de gemeente Van e&heeft het college van b. en w. en de gemeenteraad zijn ernstige ver ontrusting uitgesproken over de stagnatie die is opgetreden bij de bouw van het nieuwe zwem bad De Zijl. In de brief uit het comité het verwijt dat onzorg vuldig met de belangen van de wijkbewoners wordt omge sprongen. Het huidige zwembad De Zijl verkeert volgens het wijkcomité in een zodanige de plorabele toestand, dat het niet verantwoord is dit bad het a.s. zomerseizoen voor het publiek open te stellen. Door de stagna- een brief aan he bij de nieuwbouw is het vrij zeker dat het nieuwe bad ook niet in 1976 in gebruik kan wor den genomen. Havenstaking De hoop dat op korte termijn een einde komt aan de staking van 9.000 have narbeiders in Londen, is giste ren de bodem ingeslagen, toen de stakers op een vergadering tegen hervatting van het werk stemden. De Londense haven is door de staking verlamd en ex portgoederen ter waarde van 200 miljoen pond sterling wor den erdoor opgehouden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het wijkcomité De Kooi heeft er bij minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) op aangedrongen dat de Neder landse Spoorwegen de onder handelingen heropent met de gemeente Leiden over de ver koop van het voormalige empla cement aan de Herensingel (het zgn. Spoortje). De onderhande lingen zijn tot nu toe steeds afgesprongen op de hoge vraag prijs van de NS. Het wijkcomité vindt het niet acceptabel, „dat de Ned. Spoorwegen, een semi overheidsbedrijf, optreedt als groot-grondbezitter en aan de gemeenschap kan onthouden wat haar toekomt, nl. voorzie ningen op het recreatieve en sociale vlak". Den Haag (ANP) - De sportvisserij krijgt steeds meer belangstel ling. In 1972 waren zeker anderhalf miljoen Nederlanders geïnte resseerd in het vissen, vooral in de binnenwateren. Daarvan visten in die tijd 400.000 Nederlanders zwart, dat wil zeggen zonder officieel visdocument. Het onderzoek, dat in opdracht van de ministeries van Landbouw en Visserij en van Crm ingesteld werd, dateert van 1972. De gegevens ervan zijn in feite sterk gewijzigd, omdat de belangstelling na 1972 nog sterker toegenomen is. Opvallend bij het onderzoek is geweest, dat de sportvissers ook dringend behoefte hebben aan oevervoorzieningen, waarover in de kringen van de sportvisserij zeer verschillend gedacht wordt 'Daaruit blijkt, dat een grote verscheidenheid van gezinsrecreatie-' voorzieningen noodzakelijk wordt. Want het zijn in hoofdzaak mannen, die zich met de sportvisserij bezighouden. Slechts 2,5 procent van de sportvissers zijn vrouwen. Wel gaat het gezin, vooral in de vakanties, vaak met vader-visser mee. Vandaar het verlangen naar recreatieve gezinsvoorzieningen langs de oevers. IADVERTENTIE Stel dat aanstaande zaterdagmiddag je porte- monnaie uit de kleed kamer wordt gestolen stel dat je dat niet aan geeft. je denkt ach, die paar gulden. Laat ze er gelukkig mee zijn Waar wij gelukkig mee zouden zijn Met uw aangifte. Want wij welen dat het 14 dagen geleden in diezelfde kleed kamer ook al raak was Iedere aangifte is daarom van belang voor hel onderzoek Doen dus. 4i. OWtVJWl NOORDEINDE 15-17 TEL 0171J-2494 ROELOFARENDSVEEN DEUTSCHE UNION - De con- servatieve partij Deutsche Union, in 1971 opgericht door uitgetreden leden van de libera le FDP, zal volgend jaar mee doen aan de parlemenUverkie-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1