Glastuinbouw van Zuid-Holland zet bedrijven dag open iitmiii jiii, v KOU ZORGDE VOOR RUSTIGE BLOEMENAANVOER HET KLEINE L00 mmH Nieuw agrarisch tijdschrift voor scholen en bibliotheken Omdat proefstation 75 jaar bestaat: TOMATEN: WAT BRENGT WEEK VOOR PASEN? BLOEMBOLLENHANDEL FLEURT OP GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN Mede door de koude dagen was het tot halverwege de afgelopen week betrekkelijk rustig met de aanvoer van snijbloemen. In de eerstkomende weken zal dit veranderen, vanwege de paasdagen. Ook zullen de prij zen van de snijbloemen nog iets hoger afge drukt worden dan nu al het geval is. Bij de korte toelichting van de belangrijkste produkten kon men constateren dat er steeds meer soorten chrysanten in de veiling worden gebracht, en daardoor naast gele en witte chrysanten ook andere kleuren te ver krijgen zijn. De gemiddelde prijs van het snijgroen is goed, ondanks dat er weinig extra veren worden aangevoerd. Bij de ama rylliskelken is de prijs van de rode iets opgetrokken, de witte amarylliskelken wor den instabiel door de kooplieden afgedrukt. Bij de anjers is er een licht prijsherstel te constateren, al gaat het wel traag. De trosan- jers en anthuriums komen met hun gemid delde prijs van respectievelijk plm. 2,50 per bos en plm. 2,25 per stuk goed voor de dag. Geplozen chrysanten worden spora disch aangevoerd, hierin zal in de eerstko mende weken geen verandering komen. Een alerte handel was er te constateren bij. de freesia's. Op sommige dagen lag de ge middelde prijs 1,- per bos hoger dan verle den jaar. De aanvoer reikte tot boven de 100.000 bos per dag. De gerberaprijzen zijn evenals het kwantum iets in stijgende lijn. De eerste dubbele violieren zijn ook al vf aangevoerd. Verheugend was het irissenkwekers om het prijsverloop produkt waar te nemen, waarbij i sortiment „Ideaal" tot boven de 3,- per werd betaald. De leliekelken blijven d Er zijn ook alweer meer dan 100.000 lelie ken per dag aangevoerd. De prijsvorn was gelijk aan die van de week daarv De rozenaanvoer breidt zich uit, in fi cieel opzicht brengt dit consequenties zich mee. De kwaliteit van de tulpen i: enkele uitzonderingen na slecht. Bij de potplanten zijn het vooral de grot planten die op een vlotte afzet kunnen rt nen. Sinds enkele weken zijn er weer pJ planten (heesters en violen). li Ml CIRCULEREN unde nibliofeE DEN HAAG „Het kleine tamboek, het ei, de waterschap Loo". Zo heet de publicatie, die pen en de meststoffen. oplaag van drieduizend De voorplaat van het blad „Het Kleine Loo". exemplaren aan alle onderwij sinstellingen voor vwo, havo, mavo, meao, lavo, hds en leao, kweekscholen voor kleuteron derwijs, pedagogische acade mies en aan openbare leeszalen en bibiotheken is aangeboden. Een soort schoolblad, maar dan boordevol informatie over de Nederlandse land- en tuinbouw. Initiatief van de stichting public relations land- en tuinbouw, dat gevestigd is aan het Kleine Loo 440in Den Haag. De stichting is ertoe overgegaan dat eenvoudige tijdschrift uit te omdat door de grote vraag naar materiaal het aantal agrarische informatiebladen uitgeput raak te. Meer dan in deze informatie-' map het geval was is het tijd schrift sterker gericht op de leerling dan op de docent. De leerlingen laat men zelf graag informatiemateriaal verzamelen en de tijdschriftvorm maakt het mogelijk actueler te zijn. „Het Kleine Loo" verschijnt zes maal per jaar. In het eerste nummer 'gaat men onder meer in op hon derd jaar Nederlands rundvees-' Universitair nieuws MAANDAG 24 MAART 1975 Proef met tomaten, die in emmertjes aan fietskettingen hangen om zo een maximale produktie te bereiken. Een van de proeven bij het Naaldwijkse proefstation. Pijnacker In tegenstelling tot Stompwijk Is het in Pijnacker niet voor. het eerst, dat men een open dag organiseert Daar mikt men nu voor de derde keer op bezoekers uit Pijnacker zelf en uit de groeistad Zoetermeer, waarvan de inwoners wel in de verte de kassen zien staan maar in de verste verten niet weten wat er in zit Dat de open dagen vorig jaar en het jaar daarvoor niet zo druk be zocht werden komt, omdat er toen weinig publiciteit aan ge geven is en omdat men het toen louter plaatselijk hield. De open dag is in Pijnacker in het nieuwe tuinbouwgebied aan de Molenlaan, tussen Pij nacker en Zoetermeer, waar in 1963 nog een boerenbedrijf was gelegen. De in dat jaar aangekochte grond is in de' loop der jaren in cultuur ge bracht Er hebben zich succes sievelijk vijfentwintig tuin bouwbedrijven gevestigd. Zes tien ervan staan zaterdag voor iedereen open om er een zo mogelijk nog ruimer scala van produkten te bekijken dan in Stompwijk. Zo is daar bijvoor beeld ook een loonstomer aan- wezig, die laat zien hoe hij met zijn machines op stap gaat om door middel van stoom ziekten uit de grond te stomen. Voor de kinderen, is er een attractie in de vorm van ezels en evenals trouwens overal el ders kan men er even bijko men in een kantine waar ook een kopje koffie gebruikt kan worden. Westland In het Westland zelf kan men behalve bij het proefstation ook in 's-Gravenzande en De Lier zijn licht opsteken. In 's- Gravenzande rekent men op veel belangstelling uit Hoek van Holland, waar naar men aanneemt op de verschillende kampeerterreinen met Pasen weer veel gasten toeven. Ver hoéven ze niet te lopen, want de acht open bedrijven liggen vlak bij het kruispunt Noord- landseweg—Maasdijk. Het zijn eigenlijk twee groepjes van vier bedrijven, waarbij het se- lectiebedrijf van Van de Bos het middelpunt vormt van het ene groepje terwijl de andere vier wat verderop te vinden zijn bij de Aaksterlaan. Vier van deze bedrijven zijn groen ten-, de vier andere zijn bloe- menbedrijven. Belangstellen den voor het persen van pot ten kunnen er zien hoe dit werk gemechaniseerd is. Als tegenstelling valt er ook over de tuinbouwhistorie in 's-Gra venzande wat te leren, omdat de stichting, die zich daarmee in het Westland bezighoudt er dia's vertoont Dat gebeurt trouwens ook in De Lier, waar deze stichting in de veiling Westerlee een eigen stand heeft Hier is de open dag geconcentreerd rondom deze veiling, waarin een soort ten toonstelling is ondergebracht Alle oude voorwerpen uit de tuinbouw-van-weleer staan er te kijk. Eigentijds is de manier waarop men de produktielijn van de verschillende produk ten laat zien, bijvoorbeeld van het oppotten van sla tot het oogsten en de export toe. Ook het produktschap Voor groen ten en fruit verleent mede werking door te laten zien wat men met de groente kan doen en hoè dat smaakt De bezoe ker krijgt als attentie een ge vulde tomaat of een andere lekkernij. Exporteurs laten zien hoe ze de produkten ver pakken, er is een bloemschi kwedstrijd en tenslotte kan men nog een excursie maken over zestien of achttien bedrij ven, waarvoor vier routes zijn ontworpen. Per oude veiling schuit worden de bezoekers naar en van de bedrijven ge haald en gebracht Eenmaal terug in de veiling is het moge lijk om op gezette tijden door middel van de veilingklok zelf een koopje af te drukken. Activiteit Ook rondom de veiling Bleis- wijk is er zaterdag de nodige activiteit Daar rijden treintjes over de drukke verkeersweg heen en weer om de bezoekers veilig naar de bedrijven te brengen. De twee gebieden, waar voorheen al meer van die open dagen zijn gehouden, Sion en Madestein, ondervin den dus wel veel concurrentie van de zes andere gelegenhe den. Toch biedt ook het gebied aan de Beatrixlaan tussen Rijswijk en Delft weer heel wat interessante aspecten van de tuinbouw, zoals aubergines, die er sterk in opkomst zijn en de teelt van pepers en potplan ten. Van de zeven gebieden die „open" zijn biedt Sion nog steeds de grootste verschei denheid. Men zet er de bedrij ven nu voor de vierde keer open, evenals trouwens in Ma destein, welk centrum nu ook ter hoogte van Ockenburg te bereiken is. In Madestein doet men alles, zoals dat altijd al gedaan werd. Alleen vindt men het jammer, dat deze keer de tuinen er niet op zon dag open zijn. Dan kreeg men juist de meeste bezoekers. Een andere keer hoopt men een speciale rondleiding voor inva liden te organiseren. Daar was men nu te laat mee. Dat zou wel uitstekend gaan, want te genwoordig is het geen bijzon derheid meer dat er een auto door een kas kan rijden. Nieuw in Madestein is de jaar- rondteelt van chrysanten. Met andere woorden het telen van chrysanten het hele jaar door. En met de organisatoren nu maar hopen dat het goed weer ÏS' AAD VAN HOLSTEIN De aanvoer van tomaten neemt flink toe. Op veel bedrijven is men vroeger en meer gaan oogsten door het vrij gunstige weer in janua- jn februari en door het op grote schaal aanplanten van het ras Sonato. De export is geleidelijk op gang gekomen. West-Duits- land, waar ook nog behoorlijke hoeveelhe den tomaten uit Marokko en van de Canari- sche Eilanden worden ingevoerd, is de be langrijkste afnemer. Engeland voert tomaten van de Canarische Eilanden en van het eiland Guernsey in, ook de eigen gewassen staan er gunstig voor, hierdoor mag verwacht worden dat de ex port naar dit land wat moeilijk op gang zal komen. De prijzen die voor de exporttomaten toma ten betaald worden hebben een gevoelige deuk opgelopen en liggen ongeveer 3,00 per kistje lager dan vorig jaar. Een verdere prijsdaling valt voor aanstaande donderdag niet te verwachten daar in deze periode de grote exortaankopen voor Pasen verricht worden. De binnenlandse kwaliteit, 1,75 per 'kg, ondervindt evenals bij de export concurren tie van Canarische tomaten, waarvan er dagelijks 15 tot 30.000 kg in ons land worden ingevoerd. Komkommers De grote aanvoer van komkommers is in korte tijd snel afgenomen. Een verklaring hiervoor is het donkere weer van de afgelo pen periode. De stamvruchten waren gesne den en de jonge vruchten aan de zij scheuten groeiden onvoldoende door. Een ander ge volg van het donkere weer is het ontstaan van „flessenhalzen" (ingesnoerde komkom mers) en stek. De prijzen zijn als gevolg van de verminderde aanvoer sterk gestegen, alle sorteringen liggen 25 tot 30 cent per stuk hoger dan vorig jaar in dezelfde aanvoer- Daarnaast is er in het buitenland een flinke belangstelling voor onze komkommers, want de export naar W.-Duitsland, Frankrijk, Zweden, Denemarken en Noorwegen ligt hoger dan vorig jaar. van Roemenië is afgenomen, waarschijnlijk als gevolg van de sinds 12 maart ingegane invoerheffing van 37,72 per 100 kg. Griekenland probeert onder deze invoerheffing uit te komen, door te melden dat ze vollegronds-komkommers exporteert, omdat deze heffing alleen geldt voor glas- komkommers. (De komkommerteelt in Grie kenland vindt in hoofdzaak plaats in plastic kassen). Het prijspeil zal de komende dagen sterk afhangen van het herstel van de ge wassen en van de vraag. Het blijft een vraag of de „feestelijke" prijzen zich handhaven. Overige gewassen Alle groentegewassen zijn op het ogenL aardig aan de prijs, zelfs de sla is dieptepunt te boven gekomen. Er zullen u alle groentegewassen de eerste drie da< van de week zo groot mogelijke hoeve% den aangevoerd worden om te kunnen p\, teren van prijsstijgingen in verband met, te verwachten grote vraag. Voor de ge% sen die in het binnenland afgezet won, zal dit voor de hele komende week het g| zijn. (3 Om de consumenten een indruk te gqi welke gewassen op het ogenblik uit d eigen land aangevoerd worden; de volgeji opsomming: andijvie, spinazie, sperzi^ nen, snijbonen, rabarber, prei, raapsteii radijs, postelein, witlof, spruiten, bloemkL paprika, pepers, selderij, peterselie, t{j kers, boerenkool, sluitkool, peen, koolrajj asperges en champignons. Er is dus voor iedereen een ruime keuzei een Paasdiner samen te stellen, al zulleii, gewassen niet direkt spotgoedkoop zijn.L goede kwaliteit is het waard om betaalt worden. Mocht de keuze nog niet gi, genoeg zijn dan is er de mogelijkheid 'y Spaanse tuinbonen en aardbeien uit Isj te kopen. j De makelaar zat in de bloembollenbeurs te Hillegom en schreef 'n koopbriefje....Dat was maandag jongstleden en hij schreef er die dag meer, zodat hij met een rijke buit aan provisie op zijn basis terugkeerde. Hij was niet de enige makelaar die goede zaken deed. Want de bloembollenhandel is de laat ste weken beslist aan het opfleuren. Een paar voorbeelden. Een tulp als Prominence berucht door het vele zuur dat in deze cultivar kan voorkomen deed voor de twaalverf 7 per 100 en als men nu weet dat men enkele weken geleden nog moeite had om 6 te makèn, dan blijkt dat de vraag is toegenomen. Een soort als Christ mas Marvel lag in dezelfde koers als Promi nence, Apeldoorn, het massasoort bij uit stek, is enkele maanden geleden begonnen op 5.75 voor de twaalven, maar is nu inmiddels op 6.75 aangekomen, terwijl n een enkele keer tot 7 wil gaan. Met de hyacinten en narcissen gaat het nog kalm. Dat er voor narcissen niet zo veel vraag bestaat is verklaarbaar, omdat de broeiers over de prijzen die zij voor de bloeiende narcissen kregen, bepaald niet luidkeels kunnen jubelen. Men ziet dan prompt het verschijnsel dat men overal in de tuinbouw kan waarnemen: men keert zich van het goedkope produkt af en koopt artikelen die nu wel goed in de markt liggen. Het gevolg zal wel zijn dat het aanbod van narcissen bloemen de a.s. winter belangrijk kleiner zal wezen. En dat kan weer resulteren in goede prijzen. Met het gevolg dat in 1976 tal van broeiers weer narcissen zullen willen hebben dan kan de varkenscyclus opnieuw begin- Intussen maken de bloembollenveilingen Hobaho en HBG in Lisse zich op om straks' de zogenaamde groene veilingen te gaan houden. Dat wil zeggen dat men de bollen te velde -in groene staat dus verkoopt. Artikelen die deze maand ook zijn aange trokken in prijs waren crocussen vooral de witte en de gele soorten terwijl er ook flinke transacties in irissen zijn afgesloten. Met name de „grote drie" in het broeisorti- ment: Wedgwood, Prof. Blaauw en Ideal lagen goed in de markt. Dat laatste is gevolg van de twijfel die bestaat of hetf mogelijk is dat er straks een redelijk gd' oogst gerooid zal kunnen worden. Het f van de irissen wordt immers geteeld West-Friesland en de bollen zijn daar de vele regens veel te laat de grond gegaan. Proeven over een lange reeks t' jaren hebben uitgewezen dat laat pla# onverbiddelijk resulteert in een gerinf oogst. De exporteurs die zeker willen van leveranties, trachten zich daarom n£ dekken. Maar die zekerheid krijgt mer1 leen als de kweker aantallen wil verkop Weinig bollen. En daar wringt nu juist de schoen:r producenten bepalen zich tot het verko van de opbrengst van een bepaalde op vlakte. Met andere woorden: als het ge slecht is, krijgt de exporteur ook we bollen thuis gestuurd. Zeiden we het al niet eerder: de bloem lenhandel draagt een overduidelijk spec tief karakter? NAALDWIJK - Paaszaterdag, 29 maart, staat de inwoners van Zuid-Holland een bijzon dere attractie te wacnten. Op acht verschillende plaatsen in de provincie kunnen ze die dag terecht om te zien wat er allemaal komt kijken voor er iets groeit en bloeit onder de vele vierkante kilometers glas, die samen het Zuidhol lands glasdistrict vormen- De glastuinbouw zet voor iede reen de deuren van schuren, kassen en warenhuizen wijd open. En dat allemaal, omdat dit jaar het Naaldwijkse proefstation voor gToenten- en fruitteelt onder glas hét ze nuwcentrum van de tuinbouw in dit gebied - vijfenzeventig jaar bestaat. Sommige tuinbouwgebieden in Zuid-Holland hebben al drie tot vier jaar ervaring in het houden van dergelijke open dagen, zoals Madestein bij Loosduinen en Sion tussen Rijswijk en Delft. Bij de voor bereiding van het jubileum van het Proefstation is het idee geboren om de stedelin gen nu eens op grote schaal kennis te laten maken met de tuinbouw, waarbij1 de tuin- bouwstucLieclubs zijn inge schakeld voor de organisatie. Centraal staat bij dit alles na tuurlijk het proefstation zelf, dat - gewend aan open dagen voor tuinders - nu ook andere belangstellenden de gelegen heid geeft er eens een kijkje te komen nemen. Veel aanvragen Door het hele jaar heen krijgt het proefstation, dat gelegen is aan de Zuidweg te Naaldwijk tal van verzoeken van bejaar den-, vrouwen- en andere or ganisaties en van scholen om de proeftuinen te mogen be zichtigen. Maar daar is het station niet op ingesteld. Al leen zaterdag heeft men overal vandaan personeel gerecru- teerd om met groepen van zo'n twintig personen een vaste route te volgen over het 5,2 hectaren grote terrein, waar van 28.000 vierkante meter met glas is bedekt Wie nu eens precies wil weten wat er aan onderzoekingen verricht wordt op het gebied van grond en water (bemes ting, water geven) teelt en kas- klimaat (teeltmethoden, nieu we rassen, een computer, dié het „weer" in de kassen regelt), fisiologie (de invloed van uit wendige omstandigheden op de plant) en plantenziekten kan er zijn hart ophalen. Hij kan er achter komen hoe men de groei van een plant kan versnellen of juist afrem men. Hoe men zich beijvert' om op biologische wijze on kruid Gaten doodgroeien) en schadelijke insecten (kasspint en wite vlieg) te bestrijden. Ook is er te mérken, dat de bloementeelt vooral rondom Naaldwijk een grote vlucht heeft genomen. Van half tien 's morgens tot vier uur 's mid dags kan men er terecht 4 Stompwijk Wie ln Leiden of in het alge meen ten noorden van Den Haag woont en wat dichter bij huis wil blijven kan ook te recht in Stompwijk, waar het tuinbouwcentrum Stompwijk gastvrijheid verleent. Het ge bied is gelegen aan de Huysit- terweg en de Veilingweg, er gens tussen de bekende drie molens en het dorp Stomp wijk. Borden en vlaggen mar keren het gebied, zodat men er niet voorbij zal rijden. Wie groenten en bloemengewassen wil zien, zoals ze in de kassen groeien kan daar op twaalf bedrijven terecht Tomaten, komkommers, paprika's, bloemkool-onder-glas, andij vie, maar ook freesia's, anjers, chrysanten, chrysantenstek, anthurium, en gladiolen komt men er tegen. Langs de bedrij ven is een route van twee tot tweeëneenhalve kilometer uit gestippeld, waarlangs men wordt geleid door de tuinders zelf en tal van collega's die toelichting geven en vragen beantwoorden. Wie iets wil we ten over een verwarmingsin stallatie of over het sorteren van tomaten op kleur en de werking van tuinbouwwerktui- gen kan dat allemaal in Stompwijk bekijken. Ook daar kan men meer te weten komen over biologische bestrijdings middelen, zoals het inzetten van de sluipwesp tegen insec ten, die schadelijk zijn voor de gewassen. Open dagen trekken doorgaans veel bekijks

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8