Vieuwmarkt op de loop voor aangas en waterkanonnen we maken het goed met 'n bloemetje Amsterdam loopt leeg Registratie verplicht bij operatie Toenemende spanning langs grens Vrouwen gaan vaker naar dokter Een baan voor u? 's Avonds zes uur drie Hiiversumdrie. Zei&wQowumt Maandag 24 maart 1975, 65e jaargang no. 20075 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jj Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Gn (excl. B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.8S 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeurrhoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune. - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135,15 - losse nummers 50 cent. Polo Polo de Haas speelt met muziek op Ned. I om 21.35 uur. Bij Ischa Meijer zitten om 22.40 uur Kees Brusse, Lou Lap en Karei van 't Reve. Ned. II om 20.21 uur de laatste „Dag, dag heerlijke lach", en om 21.20 uur deel 6 van Pepper. Buien Wisselend bewolkt en later plaatselijk buien. Totmatig of krachtig toenemende wind uit west of noordwest Maximum temperaturen omstreeks 7 gra-, den. Morgen zon: 6.33-19.01 Schev. hoogw. 1.13-13.35 Maan: 16.50-5.10 laagw.: 9.06-21.37 (Van een onzer verslaggevers) TERDAM Gehelmd, de schilden ;n het hoofd, heeft een politieleger 300 man vanmorgen onverwacht van de elf woningen die deze week Ie Amsterdamse Nieuwmarkt moe- worden gesloopt, bestormd. De poli- /erd gesteund door waterkanonnen mlldozers. Met de waterkanonnen len de ruiten van de twee panden "lot gespoten en werden actievoerders i de daken gespoten. Voor zover ns bekend zijn bij de actie drie fonden gevallen: twee agenten en journalist, die een beet kreeg van der talrijke politiehonden. Er zijn ijke arrestaties verricht. waartoe vannacht in het geheim door n te bestuur in overleg met de fractievoor de politieke partijen was besloten, vanmorgen omstreeks half acht. Nietteman >p de Nieuwmarkt niemand verbaasd, want itgebreide voorbereidingen voor de opratie vorige week niet onopgemerkt gebleven, andere was uitgelekt, dat alle verloven bij litie waren ingetrokken, twee panden die de politie vanmorgen op ig had, hadden zich ongeveer 100 actie voer- ;rschanst, die zich verweerden door van de oranje verf, witte kalk, vuurwerk, rookbom stenen te gooien. De politie antwoordde iet afvuren van traangas en probeerde met uit waterkanonnen de bewoners van te houden. maakten een door de actievoerdes aan- kinderspeelplaats met de grond gelijk, lij enkele huisdieren om het leven kwamen, de buurtbewoners hiertegen protesteerden irdde de politie: „dan hadden jullie ze maar »r moeten weghalen." acht uur, toen inmiddels duizenden sympati- •n en sensatiezoekers waren toegestroomd en Jeer met de minuut dreigender werd, werden rste deuren van de bestormde woningen door irwagens gerameid en drongen agenten met van uitschuifbare ladders de gebarrica- woningen binnen. Even voor negenen kon lopers met zware compressoren en drilboren i daad werkelijke'sloop beginnen, an de agenten die gewond raakte, moest door de GGD met een slagaderlijke bloe- ïaar een ziekenhuis worden vervoerd. De werd danig gehinderd door actievoerders banden van politie-auto's doorprikte. Bij de ontruimingsactie in de Nieuwmarktbuurt werd de politie.ondersteund door spuitgasten die de actievoerders met stralen uit de waterkanonnen te lijf gingen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Plm van de Meent klaagde zijn nood giste ren op Woudestein na afloop van het duel tegen Excelsior. „Het is zo geen werken meer," gaf de trainer van FC Amster dam te kennen. „Er lopen in mijn ploeg zes spelers rond aan wie op dit moment wordt getrokken. Het is om waanzinnig te worden." Naar verluidt heeft Feyenoord grote interesse voor spits Nico Jansen, die overigens catego risch ontkent met de Rotter damse ploeg in de slag te zijn. Gerard van der Lem en Heini Otto hebben inmiddels toestem ming gevraagd een proefwed- strijd in België te spelen. „Het is om wanhopig van te worden," riep Van de Meent uit. Pim van de Meent klaagt zijn nood. Utrecht ANP. Volgens professor dr. B. Smalhout, hoogleraar ln de anesthesiologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht zou ln Iedere operatiekamer een „zwart doosje" aanwezig moeten zijn, dat, zoals in vliegtuigen alles registreert. In dit geval sou het dan gelden voor de registratie van alle vitale functies van het lichaam van de patiënt tijdens de operatie. Professor Smalhout kwam zaterdag tot deze uitspraak na het overlijden van een 36-jarige vrouw uit Goudnaan. Deze vrouw was op 14 maart tijdens een operatie in het streekziekenhuis te Gorkum in coma geraakt Hoewel de chirurg en de twee anesthesisten alles deden, om haar uit de coma te halen gelukte dit niet De vrouw werd naar het akademisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht, maar overleed daar in de nacht van vrijdag op zaterdag in coma. Volgens de direkteur van het streekziekenhuis in Gorkum zijn er geen menselijke fouten gemaakt. Vermoedelijk moet een defect in de anesthesie-apparatuur opgetreden zijn, aldus de direkteur. Des ondanks blijft dan toch volgens professor Smalhout, een menselijke fout aanwezig. Hij stelde zaterdag vast, dat de belangrijke appara tuur tevoren en tijdens de operatie voortdurend gecontroleerd moet worden. :nstweigeraars iurgesteld iUM De Vereniging Btweigeraars Is teleurge- over het kabinetsvoorstel erruiming van de gronden het erkennen van gewe- ezwaren tegen het vervul de militaire dienst. Dit de vereniging gisteravond edeeld. ereniging vindt het feit dat 'gering op basis van de voorgestelde verruiming het recht voorbehoudt om i grijpen indien het aantal I itweigeraars sterk zou toe- In, onaanvaardbaar. )ETBAL i Ajax krabbelde weer b kopgroep. c>eie KABR-iri» ertuigena was net al- al niet. waardoor de ining in de kopgroep TEL aviv (reuter-AP-UPI) Nog geen vierentwintig uur na'het vertrek van een diep teleurgestelde Kissinger uit het Midden Oosten, zijn de Israëlische troepen vandaag in staat van paraat heid gebracht gezien de stijgende span ning langs Israels grenzen. Volgens militaire waarnemers hebben de E gyp te- naren hun fortificaties in de troepenscheidingszo ne ten oosten van het Suezkanaal aanzienlijk versterkt. Voorts zou Cairo zijn wapeninkopen hebben versneld. Tenslotte wordt de verhoogde interarabische coördinatie, onder meer in de vorm van manoeuvres in Syrië en Egypte gezien als een mogelijke stap op weg naar nieuwe gevechten. Kissinger is gisteravond uit het Midden-Oosten in Washington teruggekeerd. Kort na zijri aankomst legden zowel hij als president Ford een verklaring af, dat de VS al het mogelijke zullen blijven doen om een duurzame vrede in het Midden-Oosten te verkrijgen. Te dien aanzien zullen de VS samen werken met alle betrokken landen. Waarnemers menen hieruit te kunnen opmaken dat de VS zich nu ook gaan richten op een hervatting van de conferentie van Genève. Waarschijnlijk zal het niet meer komen tot een stap-voor-stapsgewijze bena dering, zoals Kissinger tot dusverre gedaan heeft. Voor het eerst heeft de' Egyptische pers Kissinger bekritiseerd. Met name in het semi-officiële blad Al Achram. Hem wordt verweten dat hij „voor Israël heeft gecapituleerd." Volgens Al Achram was Kissingers bedoeling met zijn reis naar het Midden-Oosten om zichzelf de reputatie van vre desduif te geven om zo de Amerikaanse belangen in het gebied in veiligheid te stellen. Inmiddels kwam gisteren een vooraanstaand ver tegenwoordiger van de PLO, Aboe IJad ijlings naar Cairo om er te praten met president Sadat. Vandaag is in Cairo de raad van ministers van buitenlandse zaken van deArabische Liga bijeen om zich over de toestand te beraden. Minister van buitenlandse zaken Fachmi zal verslag uitbrengen over de laatste gebeurtenissen en aangenomen wordt dat de zo vaak uitgestelde bijeenkomst van Egypte, Syrië, Jordanië en de PLO nu binnenkort gehouden zal worden. BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag en Pasen Is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze edities van ZATERDAG 29 MAART en DINSDAG 1 APRIL geldt als uiterste InlevertermIJn Vrijdag 28 maart 'a morgens 10 MUENCHEN (DPA) Met woedende uitvallen heeft een poedel zaterdagnacht in de Beierse hoofdstad München zijn baas be schermd die een hartinfarct had gehad en buiten bewustzijn op bed lag. Zelfs de echtgenote van de man en de huisarts mochten het bed niet naderen. Pas nadat de politie per radio een deskundige had opgeroepen die de zich vertwijfeld verzettende poedel in een andere kamer had opgesloten, kon de 74-jarige man eerste hulp krijgen en naar een ziekenhuis worden gebracht. Kritiek op besteding steungeld Utrecht (ANP) Het Nederlands Verbond van Huurdersorgani saties (NVH) heeft scherpe kri tiek op de manier waarop de overheidsgelden ter ondersteu ning van werkgelegenheid in de bouw worden besteed. Volgens het verbond worden met de ondersteuningsmaatre gelen van de regering allerlei kantoren en overheidsgebouwen gefinancierd, zonder dat er iets gedaan wordt aan de zijns in ziens noodzakelijke stadsver nieuwingsprojecten. Het NVH vraagt daarom de Nederlandse bouwvakkers zich solidair te to nen met de eis om de extra overheidsgelden voor de bouw sector in de eerste plaats te besteden aan stadsvernieuwing sprojecten. I,ADVERTENTIE Regenmantel in Diolen/ katoen gabardine. Afknoop- bare pelerine. In de mode kleuren M: 36/46 IvVHv\ mantelspecialist L«ld«n, Haarlemmerstraat 163a STAKING Vanaf vanmorgen 9 uur staakt het Italiaanse ver voerpersoneel. Morgen zullen ongeveer 4 miljoen werknemers bij openbare diensten en in de landbouw het werk neerleggen. UTRECHT (ANP) Bijna 80 procent van de Nederlanders voelt zich gezond, maar ge bruikt toch vrij veel medicij nen. Meer dan de helft van de mensen is tevreden met de ge zondheidszorg in Nederland. Vrouwen gaan vier keer per Jaar naar de dokter, tegen man nen ruim twee keer. Dit zijn enkele uitkomsten van een onderzoek dat de universi teit in Groningen in opdracht van het regionaal ziekenfonds Twente heeft ingesteld naar het medisch gedrag van de Neder landers. Gebleken is, dat bijna tien pro cent van de bevolking wel eens naar een magnetiseur, strijker of kruidendokter gaat. De helft van de Nederlanders weet niet precies, waar de medi cijnen die ze slikken voor die nen, terwijl 84 procent genees middelen in huis heeft zonder er een idee van te hebben waar voor ze moeten worden ge bruikt Tien procent van de geneesmid delen wordt gebruikt door ande re mensen dan de patiënt aan wie de dokter ze heeft voorge schreven en 14 procent van overgebleven medicijnen wordt in een later stadium gebruikt zonder dat daar een arts aan te pas komt. De gemiddelde Ne derlander slikt 48 psychofarma- capillon (kalmerings-, „pep"- en slaapmiddelen) per jaar. CIA dook in post Twintig jaar lang heeft de Amerikaanse geheime dienst CLA onwettig poststukken geopend, aldus een vooramlig CIA-agent. Hoge re geringsfunctionarissen wisten ervan. Zij vonden het project er g waardevol voor het verzame len van inlichtingen over met namde de Sovjet-Unie. STAFCHEF Generaal Moes- bah al Boedeiri, stafchef van het Palestijnse bevrijdingsleger, heeft zijn ontslagingediend bij de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie van Yasser Arafat. Hij had onlangs in een interview verklaard dat er diepgaand ver schil van mening bestond tussen het leger en de organisatie. 'De geregelde troepen houden reke ning met de mogelijkheden, ter wijl de verzetslieden politieke idealisten zijn', zo verklaarde hij toen. IADVERTENTIE J ELKE WERKDAG 40 VACATURES OP DE RADIO. Wellicht één voor u? u klaar bij de afdeling Bel de volgende werkdag Voorlichting van het Minis- het Arbeidsbureau, dat de terie van Sociale Zaken, baan aanbiedt. Daar kan men Zeestraat 71A, Den Haag. u meer inlichtingen geven. Tel: 070-60 83 2 j Een telefoonlijst van de bereikbaar tot een uur na de Arbeidsbureaus ligt voor uitzending. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement. Een echte 'blljmaker', nietwaar!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1