Tranen bij recordstoot Vultink Zwem- IJSHOCKEYTEAM VOORZITTER DE BOOY DURFDE NIET TE KIJKEN Gaten in vloer fonkelnieuwe sporthal redden biljarttoernooi Selectie Droomgrens voor Peter Nocke was net niet haalbaar "'J es J V. d. Lem kampioen bij driebanden Uitgeest De Rotterdammer A. van der Lem Is zondag in Uitgeest Nederlands biljart- kampioen driebanden (groot) in de eerste klasse geworden. Hij bleef ongeslagen. Eindstand: 1. A. van der Lem (Rotterdam) 14 punten, fl h.s., 0,625 alg. 2. J. Reehorst (Amsterdam) 10, 5, 0.599 3. G. Roelofs (Deest) 8, 7, 0.573 4. J. Roelofs (Deest) 8. 6, 0.561 5. W. Elshof (Reeuwijk) 8, 4, 0.541 6. B. Vroling (Noord Scharwoude) 4. 6, 0.521 7. C. Seelbach (Rotterdam) 4, 5, 0.492 8. F. Poyck (Kerkrade) 0. 4. 0.380 Rotterdam Hans Vul tink zal zich waarschijn lijk niet volledig hebben gerealiseerd dat zijn op zienbarende prestatie van zaterdagavond, waarbij hij de wereldre cords hoogste serie (300) en partij gemiddelde op zijn naam bracht in zijn duel tegen de Argentijn Osvaldo Berardi, zo veel emoties los maakte. Niet alleen betekende zijn pro duktie van 300 punten achter een het doorschrappen op de lijst van recordhouders van de naam van Henk Scholte, die in 1967 bij het eerste wereldkam pioenschap anker kader in Marseille 299 keer doeltref fend stootte, maar door de Groenloër zelf tevens een enorme voldoening. De verlos sende laatste stoot werd met een ovationeel applaus begroet en vele officials schaamden zich er niet voor dat de ogen zich met tranen vulden.' „Dit was ongelooflijk", vertel de Pieter de Booy, sinds bijna een jaar voorzitter van de sindsdien in rustig vaarwater koersende biljartbond. „Ik heb de laatste twintig punten niet meer durven kijken. Het was zo waanzinnig spannend dat je een speld kon horen vallen. Ik heb maar naar de grond zitten staren, want ik wilde een even tuele mislukking niet meema ken. Toen het was gehaald viel er van iedereen een zware last af. Het was gelukt Ik had tranen in m'n ogen." Fonkelnieuw Dat was te begrijpen. Want nog geen twee dagen voor de eerste stoot werd gelanceerd in de fonkelnieuwe sporthal Prins Alexanderpolder in Rot terdam dreigde een debdcle. Vorige week dinsdag meldde de biljartbouwer zich opge wekt bij de hal om de tafels te installeren. Maar tot ontstel tenis van iedereen die er bij betrokken was geweest dreig de de wereldtitelstrijd in dui gen te vallen. De vloer bleek niet geschikt „Het was alsof we een instorting nabij wa ren", herinnert één van de le den van het organisatiecomité zich. „Onze voorbereidingstijd was eigenlijk veel te kort. Nor maal gesproken heb je onge veer een jaar nodig om de hele zaak goed op poten te zetten. Maar toen Marseille afviel als plaats van handeling hadden wij ons met de bekende Rot terdamse voortvarendheid kandidaat gesteld. En we kre gen de toewijzing. Maar vanaf dat moment dat was ander halve maand geleden, moest er ineens een heel toernooi uit de grond worden gestampt" Het aanvankelijk met negen man opgezette organisatieco mité, allengs uitgebreid met andere helpers, gign enthou siast aan de slag. De korte voorbereidingstijd in aanmer king genomen verliep alles voorspoedig tot twee dagen vóór het toernooi een aanvang „We waren met stomheid ge slagen", vervolgt eerder ge noemd lid van het organisatie comité. „We zagen de grond onder onze voeten wegzinken." Maar op het moment van diep ste teleurstelling dat weken lange zware arbeid voor niets zou blijken te zijn bood zich toch een oplossing aan. zwarte koffie, „keurde de vloer van de hal af. Omdat deze van een zwevende con structie is kon hij geen toe stemming geven daarop de bil jarts neer te zetten. We' zaten met onze handen in het haar. Maar één van de leden van het comité is toen onmiddellijk naar de verantwoordelijke ge meentelijke instanties gegaan om advies te vragen. In over leg met de ingenieur die de hal had geconstrueerd kwam toen de suggestie om in de vloer gaten te boren. Als dat gebeur de zouden de tafels goed ver ankerd kunnen worden." Opgelucht Terwijl iedereen opgelucht adem haalde over de aan de hand gedane oplossing toog een timmerman aan het werk. Hij boorde zonder schroom de benodigde gaten, met een doorsnede van twee centime ter in de spiksplinternieuwe vloer van de sporthal, waarna de biljarts konden worden neergezet. „We waren dolblij", 2egt Pieter de Booy. „Ik geloof dat zo iets alleen maar in Rotterdam kan. Moet je nagaan: in zegge en schrijve één dag was alles voor elkaar. Dat is nauwelijks te geloven." Onwetend van de trammelant die het pas voor de tweede keer te houden wereldkam pioenschap anker kader 47/1 op losse schroeven had gezet togen donderdag de matado- ren van het groene laken aan Hans Vultink (rechts) en Jean Bessems na het bereiken van de eerste en 'tweede plaats in de .wereldtitelstrijd kader 47/1. „De biljartbouwer", zet be trokken organisatiemedewer ker zijn betoog voort, terwijl hij zich niet durft te wagen aan iets anders dan koppen het werk. Groot was ophieuw de ontzetting van wedstrijdlei ding toen favoriet Hans Vul tink al in de tweede ronde op de openingsdag zijn meerdere moest erkennen in landgenoot Jean Bessems. Verkeken leken de kansen van de Nederlandse titelpretendent. Maar het her stel van Vultink, mede in de hand gewerkt door vroegtijdig verlies van Connesson, bracht hoop in aller harten. Tot de geweldige apotheose kwam, waarop niemand had gere kend en die iedereen, betrok ken bij de talloze problemen van de voorbereiding, met vreugde vervulde. „We zijn erg gelukkig", her haalde voorzitter Pieter de Booy, terwijl hij zich met een forse zakdoek het zweet van het voorhoofd wiste. „Dit was de bekroning voor de moeite. Ik ben bang dat iedereen die iets met de organisatie heeft te maken gehad na afloop van dit toernooi in elkaar stort. Het heeft ontzettend veel van iedereen gevergd. Maar we kunnen er nu wel van over tuigd zijn dat Rotterdam hele maal biljartgek is. Er wordt op dit ogenblik gebouwd aan een nieuwe accommodatie waarin ook ruimte wordt ge creëerd voor biljarten. De ge meente heeft zich al tot doel gesteld om in het seizoen 1975/'76 weer een wereldkam pioenschap in de stad te orga niseren. Dan kunnen de men sen die zich nu hebben inge spannen opnieuw aan de slag." De brede glimlach op het ge zicht van de jeugdige biljart voorzitter en de dito gelaat suitdrukking van de genoemde mede-organisator tonen aan dat men daar de hand niet voor omdraait. En de deelne mers en officials zullen er ook geen bezwaar tegen hebben weer in Rotterdam neer te strijken. Ondanks het feit dat het traditionele slotbanket om Jean Bessems completeerde biljartsucces (Van onze sportredactie) Rotterdam Hans Vultink heeft de titel waar hij dit seizoen alles voor opzij zette in de wacht gesleept. Zater dagavond mocht hij zich reeds eigenaar noemen van de onderscheiding ,,'s wereld sterkste biljarter in de spel- soort anker kader 47/1". Voor een Nederlands succes zorgde tevens Jean Bessems door in het toernooi, waarin de Westduitser en Europese titelhouder Dieter Mïiller te leurstellend op de vierde plaats eindigde, als tweede te finishen. In de „finale" van gistermid dag Vultink-Connesson nam de Noordhollandse arbiter Mi chel Gobets afscheid. Uitslagen wereldkampioenschap biljarten 47/1 vijfde ronde: Galve- z—Berardi 300—177/10; Bessems Siebert 300-244/12; Vultink-Mul- ler 300-206/2; ScherzConnesson 300-179/16; sesde ronde: Muller Galvez 300-24/7; Scherz-Siebert 300-221/11; Barerdi—Vultink 10- 300/1; BessemsConnesson 267- 300/9; zevende ronde: Muller Scherz 300-185/13; Siebert—Galvez 300-221/19; Connesson—Vultink 99- 300/5; BessemsBerardi 300-205/9. 1. Hans Vultink (Ned) 12 punten, 300 h.s. 42.76 alg.gem. 2. Jean Bessems (Ned) 10, 156, 22.06. 3. Francis Connesson (Fra) 8, 225, 31.20. 4. Dieter Müller (W-Dld) 6. 206, 21.10. 5. Johann Scherz (Oos) 6, 96, 19.52 6. Osvaldo Berardi (Arg) 6, 128, 18.21 7 Günter Siebert (W-Dld) 4. 120, 8. José Galvez (Spa) 4, 116, 14.38. financiële redenen (het zou van het budget van 45.000 gul den een fors deel hebben op geslokt) werd vervangen door een koud buffet. FRANK WERKMAN DEN HAAG De volgende spelers zullen van 24 tot en met 27 april deelnemen aan het toernooi om de Nederland se biljarttitel in het bandsto ten, dat in Enschede wordt gehouden: Hans Vultink* (Groenlo) (titelhouder), Christ van der Smissen (Sint Wille- brord), Henk de Kleine (Hel mond), Piet Dekker (Castri- cum). Piet Vet (Berkhout), Hans Sundquest (Papend- recht), Rini van Bracht (Waal wijk) en Adri van Ham (Eg- mond aan Zee). i Ondanks een Nederlands record waren de verrichtingen van José Damen zorgwekkend. Van een speciale verslaggever SAPPORO Het Nederland se ijshockeyteam beleefde in het laatste weekeinde van het toernooi om het wereldkam pioenschap (B-groep) in Sap poro een merkwaardige we deropstanding, resulterend in het eerste en enige puntje in de allerlaatste wedstrijd. Ja pan werd op 11 gehouden en daarmee door de Nederlan ders uitgeschakeld voor deel neming aan de Olympische Winterspelen van Innsbruck (1976). Het herstel werd zaterdag avond voorzichtig inzet in het duel tegen het naar de A-poule terugkerende Oost-Duitsland. Zonder „sterren" Dick Decloe en Harry Hunting werd er door de Oranjemannen erg hard gewerkt. De kansen die er in de eerste periode kwa men, werden wederom niet be nut Kort voor tijd was het nog 3—1, maar toen liepen de Oostduitsers toch vlot naar 6—1. Bondscoach Jastremski: „Het was niet direct als straf bedoeld, maar Decloe en Hun- ter waren duidelijk het meest gefrustreerd door al die neder lagen. Je moet ook een beetje begrip kunnen opbrengen voor een topscorer, wanneer plotseling niets meer lukt". Lukken deed het tegenJapan nog steeds niet, maar er was wel meer overleg te bespeu ren. De Nederlandse wingers vingen de Japanse aanvallers al in een vroeg stadium op en de verdediging, met uitblinker doelman Gerry Göbel aan het hoofd „Eindelijk hadden wij ook eens wat geluk" bleef overeind. Hagenaar Gerry Schaeffer smaakte het genoegen in de tweede periode kort na de ope ningstreffer van Wokabayashi de gelijkmaker te scoren. Tot ontzetting van de 9.000 Japan ners op de tribunes kwam daar geen verandering meer in. Nederland had zijn eerste puntje en Japan werd voorbij gestreefd door Roemenië, dat in de ochtendwedstrijd met 74 van het eveneens gede gradeerde -Italië had gewon nen. „Uitgerekend tegen ons speelt Nederland zijn beste wedstrijd", mopperde de Ja panse coach Tanabu. „Maar we hebben het in de eerste plaats aan onszelf te wijten want zoals de Nederlanders mentaal niet tegen dit toernooi opkonden hebben mijn spelers de druk ook niet kunnen weer- Oost-Duitsland won het we reldkampioenschap in de B-groep door in de laatste wedstrijd met 6—3 te zegevie ren over Joegoslavië. De Oost duitsers eindigden, eenals West-Duitsland, met 12 punten uit zeven wedstrijden, maar hebben een beter doelsaldo. Roemenië pakte door een 7—4 zege op Italië nu de zo belang- f rijke vijfde plaats. De Italia- .nen zijn nu evenals Nederland gedegradeerd naar de C-poule, tenzij het Ling-congres in juni besluit de A-groep uit te brei den van zes tot acht teams. Zwitserland won zaterdag van Italië met 10—6. De tussen standen waren 2—3, 42 en 4—1. De Zwitserse doelpunten werden gemaakt door Diirst (2), Lott (2), Dubois (2), Berger (2), Hoffman en Hininger. Voor Italië scoorden Plunster (2), Kasslatter (2), Mastel en Rudatis. Eindstand (resp. wedstrijden, pun ten en doelcijfers): Oost-Duitsland 7 12 41£— West-Duitsland 7 12 34—17 Zwitserland 7 8 31—33 Joegoslavië 7 7 3023 Roemenië 7 6 2626 Japan 7 6 21—23 Italië 7 4 22-40 Nederland 7 1 11—36 Rotterdam De nederlaag was van tevoren ingecalcu leerd. Daarover bestond geen twijfel. Maar dat de superiori teit van de Oostduitse jeugd so sprekend, zo schrijnend groot zou zijn, lag enigszins buiten de verwachtingen. Nationaal gesproken mag men tevreden zijn omdat er twee nationale records en maar liefst 11 adspirantenrecords scherper worden gesteld. Maar wanneer men objectief de uit slagen bekijkt komt men tot de ontdekking dat vele van deze records - de goede na tuurlijk niet uitgezonderd, zoals van Ronald Woutering - slechts gehonoreerd werden met tweede en zelfs derde plaatsen., de vreugde over de 'vooruitgang' wordt dan toch wel enigszins getemperd, bovendien werden vele van deze toptijden gezwommen door een of twee mensen, die in deze twee dagen vele tot zeer vele starts moesten ma ken. Indien zo'n jongen of meisje door ziekte wegvalt, komt de enorme achterstand nog duidelijker naar voren. Dan beseft men hoe angstig smal eigenlijk onze top is, hoe - internationaal gezien zwak de positie van het Nederlandse zwemmen wel is. Het is een vast gegeven geweest dat het dameszwemmen altijd sterker was dan het herenzwemmen. Merkwaardig is dat nu in deze landenontmoeting de Neder landse heren sterker uit de slag kwamen dan de dames. Alleen, de herenploeg moest daarbij wel heel erg leunen op de gigant Roland Woutering, die liefst negen starts maakte in twee dagen. Het mag dan ook geen verwondering wek ken dat naarmate de dagen vorderden de curve terugliep. Dat de Zeemachtman daarbij toch nog een Nederlands re cord en drie adspirantenre cords verbeterde, bewijst wel zijn klasse. Hetzelfde geldt ook voor het Utrechtse talent Fred Eefting, zij het in iets mindere mate. De Vechtstreekpupil verscheen zes maal op de startblokken en zegevierde daarbij driemaal, een zeer goe de score dus, met meer over leg - en natuurlijk met meer mogelijkheden (kandidaten dus) - had Eeftink waarschijn lijk nog meer verrichtingen van allure op zijn naam kun nen brengen. Zorgwekkend waren de ver richtingen van José Damen. Het Brabantse meisje kon het ditmaal totaal niet maken en moest zich steeds tevreden stellen met derde en vierde plaatsen. Toch kwam juist zij met een Nederlands record te voorschijn op de 200 meter vlinderslag (12.19,14), welk nummer jarenlang het domein is geweest van Nederlandse zwemsters. Nu leverde deze tijd slechts een derde plaats op achter het geweld van twee Oostduitse nimfen Gabrielle Wauschek en Ute Bruckner, waartegen de Brabantse niet opgewassen was. Al had het er de schijn van dat zij nog zou slagen in een wanhoopspoging Bruckner van de tweede plaats te verdringen. Uitste kend werk leverde opnieuw Paul van Eijk af. De stijgende curve bij de Heemsteedse is verrassend en belooft met het oog op de Europese jeugdkam pioenschappen, die in augus tus a.s. in Genève worden ge houden, veel. De ster van de twee dagen was natuurlijk de Oostduiste Barbara Krause. Zo op het oog moeiteloos en in een ver bluffende cadans realiseerde zij op de sprint een tijd van 57,33 seconde, hetgeen haar de tweede plaats op de wereld ranglijst - achter haar landge note Kornelia Ender oplever de. Sneller dan Enith Brlghita en natuurlijk ook sneller dan nummer twee Marina Jank (58,76), een landgenote. Een tijd 3ie haar nog niet eens onder de 15 snelsten ter we reld plaatst. Wat moeten onze meisjes met tijden an 1.01,25 (Ada Pors) en 1.01,88 (Berber Kamstra) daartegen beginnen. Want met Nederlandse ogen bezien zijn deze tijden toch beslist niet zwak. Nederland is hard met de neus op de reali teit gedrukt Mocht er hier en daar nog en sprankje hoop zijn op een opleving van het vaderlandse zwemmen, dan heeft deze jeugdlandenwed strijd hierin waarschijnlijk wel wijziging gebracht De herenploeg leunde op gigant Roland Woutering, BREMEN De Westduitser Peter Nocke heeft bij de 18e 'internationale' van Bremen met 50,57 seconden op de 100 meter vrije slag de snelste tijd voor 25-meterbanen gerealiseerd. Hij bleef daar mee onder zijn eigen beste prestatie, die op 50,6 stond. Maar hij faalde in zijn poging onder de 'droomgrens' van 50 seconden te komen. Ook de 200 meter vrije slag werd een triomf voor de vijfvoudige Europese kampioen met een tijd van 1.50,63. Een eveneens fenomenale verrichting kwam op naam van de Russische „veteraan" Nikola Pankin op de 200 meter schoolslag die hij aflegde in 2.17,84. Nog nooit is een dergelijke tijd op de chronometers verschenen op deze afstand. De halve afstand viel eveneens in handen van de onverwoestbare Rus met 1.03,77 De Nederlandse prestaties bleven over het algemeen aan de zeer matige kant. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Slechts een vierde plaats viel het kleine contingent ten deel: Wijda Mazereeuw kwam tot deze verrichting op de 200 meter schoolslag in een nieuwe Nederlandse recordtijd van 2.41.31. Het oude record stond met 2.41,31 reeds op haar naam. Op de 100 meter kwam de Noordhollandse tot een negende plaats in 1.16,14. Robin Woutering nam ook nog een nieuw nationaal record mee naar huis. Op de 200 meter schoolslag noteerde hij 2.25,80, het oude record was reeds van hem met 2.26,34. Woute ring kwam hiermee op de achtste plaats. Hans Vultink

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18