Acht van Nereus blonk weer uit Stal Geran is in vorm Tweede triomf André Gevers Recordoogst duurt voort in Alma Ata Titel pas in de laatste partij ROEITOP ERG SMAL j Cees Priem succesvolle ontsnapping ONDANKS BLESSURE Waardering voor Wolsink, maar de bloemen gingen naar Sigmans Waterpo- loërs na slecht begin derde Sauerbier gaf goede voorbeeld n in i nui.i i. AMSTERDAM Met zeer grote voorsprong heeft het favoriete Am sterdamse Nereus de Head of the River op de Amstel gewonnen. De Nereusacht die vorige week op de Heineken- roeivierkamp ook al uit blonk, legde de acht ki lometer van Ouderkerk naar Amsterdam af in 26 minuten 30,4 secon den. Het aan kop gestarte Aegir werd met 27.04.8 tweede en de combinatie van Asopos/De Vliet derde. Nereus startte als zesde en liep al vrij snel de ploeg van Triton/Du- dok/Argo voorbij. Aso pos/De Vliet passeerde eerst de combinatie van Nereus/De Hoop/De Where maar moest toch steeds meer terrein Nereus (links) op weg naar de zege in de Head of the River. De ploegen van Asopos/De Vliet(4) en Laga 1 zijn niet opgewassen tegen het geweld van de Amsterdamse ploeg. Eenzaam maar niet alleen. Een contrastrijk beeld tijdens de Head of the River. De roeiers van Aegir zullen er geen oog voor hebben. prijsgeven aan het op rukkende Nereus. Vlak voor de finish passeerde Nereus Asopos/De Vliet (vier) en kwam volko men gelijk met Laga (twee). Het lijkt er dus op dat momenteel de sterkste Nederlandse roeiers samen in de Ne reus acht zitten, terwijl misschien in de overige combinaties nog een en kele goede twee (Ver voort-Vervoort van Nau tilus) aanwezig is. De voorsprong van Ne reus op de tweede ploeg, Aegir, wordt nog nega tief beinvloed door de slechte startpositie van Nereus. Deze acht moest steeds in vuil water roeien en passeren. Ae gir had aan de kop vrij baan. Het peil van de ploegen in de overige di visies was bedroevend slecht. De Nederlandse top is momenteel erg smal. Hetzelfde geldt voor de dames, waar de combinatie acht van Ne- reus/Triton/Argo/Spaar- ne/Phocas en DDS, als enige gestart in de elite klasse, een prachtig baanrecord roeide, waar de winnares van de tweede divisie Asopos/- Dé Vliet anderhalve mi nuut achterbleef. Ook de elite dubbelvier, de gouden vier van Nereu- s/Orca (Europese kam pioenschappen Moskou 1973 vier met stuur- vrouw) roeide naar ver houding een zeer matige tijd en werd nog enigs zins bedreigd door Njord. Van onze paardesportme- dewerker WASSENAAR Stal Ge rt ran is dit seizoen vroeg in vorm op Duindigt. De renstal van Ger de Kroes onder leiding van trainer Joep Dekkers boekte ook' afgelopen zaterdag onder slechte weersomstandig heden enkele fraaie suc cessen. Jockey Rober We- temans behaalde zijn weede overwinning in. lit seizoen met de vijfja- Age hengst „Hopeful Fu_ :/are S". In de slotfase eek het erop, dat Wood- eet's Hope met de leer- inge Clara Meltzer nog gevaarlijk zou worden. Maar de „lady in het zadel" kon niet alles uit haar paard halen het laatste rechte stuk. Zij werd tweede voor Patrick die kan terugzien op een goed her optreden. Feuerglut de grote derby-kandidaat van 1974, die toen „kapot" de koers uitkwam, is bij trainer Tom McGarrity in training en vloog niet als vroe- ;er naar de kop. Het paard was m handen van leerling Manuel te regelen. In de laatste bocht Ehet paard nog kansrijk, ir kwam tenslotte als vierde over de eindstreep. Feuerglut staat hoog in de handicap maar toch nog enkele koersjes kunnen winnen. Henk van der Kraats zegevierde de Amber Leapprijs met de driejarige Rhodos. Het ging niet ronder moeite. Angry Brigade met zo'n zestig kilo maakte een 1 beste indruk en zal snel een ren Jockey Wetemans succesvol voor stal Geran. gaan winnen. In de laatste ren van de middag boekte Trainer Gerard zijn tweede succes in dit pas geopende renseizoen. Afge lopen woensdag een eerste prijs van drie mille met Frans over de horden en zaterdag met Jin go 1500 gulden in de Anna Bo- 'leynprijs. Trainer Hans Wolffers op kampioenstrainer van vorig seizoen, wacht op Duindigt nog op zijn eerste overwinning. Het is leuk om te zien, hoe zijn collega's aan de weg timmeren. In drie meetings verdiende Ber- tus Riem, de nestor onder de trainers, 6150 gulden. Tom Mc Garrity 5700 gulden en Joep Dekkers 5300 gulden. Op de vierde plaats de eigenaar trai ner Gerard Kempkes met 4500 gulden. Jan Wagenaars kwam bij de pikeurs nog steeds niet in actie. Woensdagmiddag wi! hij het op Duindigt proberen. De kans dat hij naar de wereldkampioen schappen voor beroepsrijders gaat in Australië en is zeer Nieuw-Zeeland groot. Wagenaar kon toezien hoe zijn leerling Jan Klok in de Tulpen- prijs Lady Baker als eerste over de eindstreep bracht. Het kop- werk in deze draverij was lang gedaan door Lady Lerona, de stalgenoot van Lady Baker. Ma ria Poort kwam als tweede over de eindstreep met Kentish Lash terwijl voor de derde en vierde plaats de paarden Mystery en Mila G over de finish gingen (dead heat). Het hoofdnummer bij de dra vers werd gewonnen door Joke met Buick Leeman. Na de start nam hij op de doorweekte dra- versbaan van Duindigt de lei ding en stond deze niet meer af. „Eeuwige tweede" Treize F volgde na Joke. WAREGEM Nu het interna- tionale wielerseizoen weer is losgebarsten bereiken de Ne- derlandse renners bier en daar aardige succesjes. Nadat Joop 6 Zoetemelk glansrijk triomfator was geworden van Parijs - Ni ce, zorgde Cees Priem voor een nieuw vaderlands wapenfeit. De Zeeuw bracht op knappe wijze de wegwedstrijd Dwars door België op zijn naam, door voor het einde van de race weg te springen en met een voorsprong van twintig secon den als winnaar over de streep le gaan in de straten van Ware- gem. Tino Tabek maakte het Nederlandse succes compleet door in een spurt de tweede positie voor zich op te eisen. Wim de Waal werd negende en Roy Schuiten tiende. De Sche- veninger Bert Pronk legde be slag op de 22e plaats. In Harelbeke kwam Cees Bal niet verder dan de derde plaats, achter meestersprinters Ver- beeek en Maertens. Karstens werd vijfde op bijna zes-en-een- halve minuut. De Australiër Don Allan van Rrisol zegevierde in het eerste prof criterium, in Galder, door de sprint te winnen van een topgroep je van drie man. De Vlam, Wennekes en Keileners werden respectievelijk tweede, derde en vierde. Gerrie Knetemann kwam in de Brabantse Pijl niet verder dan de derde plaats achter Peters en Pollentier. Merckx finishte op 'uim twee minuten als achttien- Van onze sportredactie BREDA André Gevers, de Brabantse amateur uit Schijndel, had weer reden tot lachen. Enkele maanden geleden keek hij nog bijzonder scep tisch tegen een onwillige knie aan. Nu het wegseizoen 1975 nauwelijks een maand aan de gang is, heeft hij reeds twee prachtige overwin ningen behaald. Vorige week zondag versloeg hij meer dan honderd Belgen in de klassieker LuikVilliers le Temple en gistermiddag was de 22-jarige Gevers de snelste in de Omloop van de Baronie. Aan het wiel van Gevers ging zijn ploegmaat Gerrie van Gerwen als tweede over de streep. Gevers had van zijn voorsprong van ruim dertig meter, die hij 300 meter voor het einde had genomen, nauwelijks een lengte overgehouden. Genoeg echter om een fraaie triomf te behalen. Als spring plank voor Gevers had de jonge Westbrabander Ad Tak gefungeerd. Hij had ongeveer een kilometer voor het einde zijn tien gezellen uit de kopgroep, die twintig kilometer voor de finish was ontstaan, zijn rug laten zien. Tak nam vijftig meter, maar bleef toen hangen. Zijn achtervolgers kwamen steeds dichterbij De jonge Brabander reed op het tandvlees zoals dat heet maar hij kon niet verhinderen dat eerst Gevers en later de overigen hem passeerden. Gedesillusioneerd kwam hij als tiende binnen. Voordien was er in deze Omloop van de Baronie, die onder bijzonder gunstige weersomstan digheden werd gereden, weinig gebeurd. De eerste serieuze vluchter die zich meldde was Michels Jacobs, de succesvolle Limburger, die gisteren zijn debuut bij de amateurs maakte. De kopman van Caballero nam in de omgeving van Schijf 200 meter. Keek achterom, zag dat niemand van plan was hem enige steun te verlenen en liet zich toen wijselijk weer inlopen. De koers was echter nu definitief gestart. In Zundert, er waren daar 110 kilometer gereden, sprong Wil van Helvoirt weg. Hij vormde uiteindelijk de springplank voor negen renners, die de finale zouden gaan uitvechten. VALKENSWAARD Frans Sigmans heeft een enigszins gelukkige over winning behaald in een internationale motor cross te Valkenswaard. Sigmans won geen van de drie manches, in te genstelling tot Gerrit Wolsink die er twee won, maar kwam in de totaal rangschikking deson danks bovenaan. Tandarts Wolsink had meer recht mogen doen gelden op de zege, maar de val die hem in de eerste manche terugwierp naar de zevende plaats, was in het voordeel van Sigmans, die toch de verdienste had het meest constant te rijden. De Amerikaan Jim Pomroy voelde zich best thuis op het modderige en daardoor lastige parkoers. Hij won de eerste manche, maar zakte in de twee volgende geleidelijk weg in het klassement waardoor hij in de eindrangschikking niet verder kwam dan de derde plaats ach ter de twee Nederlanders. Sigmans leek in de tweede man che toch te gaan winnen, maar een bijzonder sterk sturende Wolsink bouwde tegen het slot een voorsprong op. Het slotge vecht leverde opnieuw de waar dering op voor Wolsink, maar de bloemen voor Sigmans. Uitslagen: Eerste manche: 1. Jim Pomroy (VS) 27 minuten en 31 seconden; 2. Frans Sigmans (Ncd) 27.31.9; 3. Torlcif Hansen (Zwe) 27.49 4; 4. Kalevi Veh- koncn (Finl); 5. Adolf Weil (W-Dld); 6. Jaak van Velthoven (Belg). Tweede manche: 1. Gerrit Wolsink (Ned) 25.31.4; 2. Sigmans 25.34.6; 3. Akr Jonsson (Zwe) 25.35.0; 4. Weil; 5 Pomroy; 6. Hansen. Derde manche: 1. Wolsink 26.19.4; 2. Jonsson 26.28.6; 3. Vchkonen 26.53.4; 4 Sigmans; 5. Pomroy; 6. Weil. Eindstand: 1. Sigmans (Ncd) met Maico 8 punten; 2. Wolsink (Ncd) met Suzuki 10; 3. Pomroy (VS) met Bultaco 11; 4. Jonsson (Zwe) met Yamaha 12; 5. Vchkonen (Finl) met Husqvarna 14; 6. Weil (W-Dld) met Maico 15; 7. Hansen (Zwe) met Ka wasaki 16. ALMA ATA Dc Russische schaatsenrijdster Tatjana Averina heeft op de Medeo-baan te Alma Ata een nieuw wereldrecord op de 1.000 meter gevestigd. Zij reed de afstand in 1 minuut en 25.28 seconden. Het oude record stond met 1.26.12 even eens op haar naam. Ljoedmilla Ankoedimova is dit weekeinde op de kunstijsbaan van Alma Ata Russische schaats kampioene geworden. Zij reed eind februari ook het wereldkampioenschap in Assen, maar drong toen niet door tot de eerste zestien. Ankoedimova won de 1500 meter in 2.13.04 en bereikte puntentotaal van 182.201. De tweede plaats voor Ljoedmilla Titova met 182.619 punten, de derde voor de plaatselijke vedette Irina Kornicnko met 183.847 punten. Tatjana Averina, die de 500 meter reed in 41.79 seconden en op de 1000 meter haar eigen wereldrecord Verbeterde van 1.26.12 tot 1.25.28, viel vrijdag op de 1500 meter en komt het eindklassement niet voor. Den Haag Zaal Kardolus uit Benthui zen heeft gisteren in de Haagse sporthal Overbosch de nationale degentitel voor equipes veroverd. De ploeg van maltre Kasper Kardolus, bestaande uit Bert van der Berg, Joan Blokhuis, Hans Die ben en Bert van der Flier, versloeg in de finale de militairen (KÓS) met 86, De legerequipe bestond uit Goos van Asselt, Kees Copray, Ties Feith en Frits van Kregten. Het was een bijzonder spannende eindstrijd. In •de laatste partij stond Van Asselt nog met 30 voor tegen Van der Flier, maar de pupil Kardolus wist de winst 5—3) toch nog binnen tc halen. De derde plaats was voor Des Villiers uit Den Haag, dat met 96 van titelverdediger zaal Vandervoodt uit Rotterdam won. Scaramouchc uit Arnhem eindigde als vijfde en de Vrije Wapen broeders uit Den Haag werd zesde. BERGAMO Na een slechte start in het zeslandentoernool te Bergamo is het Nederlandse waterpolotcam op een derde plaats geëindigd. Na nederlagen tegen Spanje (2- 5) en Engeland, begon zaterdag avond de victorie voor Neder land. In een enerverend duel' werd West Duitsland, dat toer nooi winnaar werd met 6-4 ver slagen. Periodestanden: 2-1, 1-0, 1-2, 2-1. De doelpunten kwamen op naam van Buunk, Keman, Van Zeeland, Landewcerd en Bras (2). Het toernooi werd gis teren beëindigd met overwinnin gen op Zweden (8-2) en gastland Italië. De uitslagen zijn: Spanje-Italië, West- West Duitsland-Engeland 7-4, Italië-Zwedcn 13-3, Nederland-Zwe den 6-2, Italië-Engeland 11-6. West Duitsland-Spanje 9-4, Engeland- Spanjc 5-8, West Duitsland-Zweden 9-4, Italië-Nederland 3-8. Eindstand: 1. West Duitsland 8 pnt, 2. Spanje 8 pnt, 3. Nederland 6 pnt, 4. Italië 4 pnt, 5. Engeland 4 pnt, 6. Zweden 0 pnt ANTWERPEN Hans Sauer bier heeft gisteren tijdens het internationale schermtoernooi om de Gouden Floret van Vlaanderen in Deurne de leden van de nationale kernploeg het goede voorbeeld gegeven. Sauerbier, die als begeleider was meegegaan maar "zelf ook de floret ter hand nam, plaatste zich als enige Nederlander voor de sterk bezette finale en werd daarin verdienstelijk derde met drie winstpartijen. De Westduit ser en oud-wereldkampioen Wessel bleef met vijf winstpar tijen ongeslagen. De Engelsman Bell, die net als Sauerbier drie partijen won, eindigde als tweede. Sauerbier boekte overwinningen op de Belg Soumagne (5-1), de West duitser Schmitz (5-2) cn de En gelsman Harper (5-2) De kern ploegleden Rien Engclbracht, Menno Stemmerik en Rob Kos ter sneuvelden in de halve fina les. Blamage De afzichtelijke blamage van het ijshockeyteam in Sapporo ondanks het feit dat in de laatste wedstrijd nog een pun tje werd gepakt heeft weer eens de lichtzinnig heid aangetoond waar mee Nederland (en niet alleen met ijshockey) deelneemt aan toer nooien. Er is nooit er gens geld voor, de bondskas is immer leeg maar er wordt wel uitge geven. Ra, ra hoe kan dat. Maar nog meer: hoe verantwoordt een be stuur zoiets. Indien er een volledig Nederlands team zou zijn gegaan, had men er nog vrede mee kunnen hebben. De 'Nederlandse IJshockey Bond graaide echter her en der in Canada wo nende Nederlanders, al spreken ze geen woord Nederlands, bijeen om dat ze toevallig toch hier waren om enige maan den een ploeg te verster ken. Er werden ijlings Tsjechen genaturali seerd en met deze ploeg van, in feite, „gastijshoc- keyers" vertrok men naar Sapporo, met desa streuze gevolgen. Indien dit de top vormt, 'kan men nagaan hoe het dan gesteld is met het purq Nederlandse ijshockey. Slechts een handjevol in Nederland geboren en getogen spelers werd de eer waardig gegund de trip mee te maken. Straks verdwijnen de anderen weer naar Ca nada. Treurig is ook dat het juist enige overgeko men Nederlanders zijn geweest die een negatie ve invloed op de ploeg hebben gehad. De IJs- hockeybond bestaat in september veertig jaar. Er is helemaal niets be reikt. Zou het nu einde lijk niet eens tijd wor den om Nederlanders zodanig op te leiden dat met een echte vader landse ploeg kan wor den aangetreden in plaats van met gasten? Maar daar zal dan wel weer geen geld voor zijn. Wassen neus? Dr. Max Euwe, de presi dent van de FIDE, het hoogste lichaam in de schaakwereld, heeft ge^ zegd dat het bescha mend is wat zich de af gelopen week heeft afge speeld in Bergen tijdens het congres. Van heinde en verre waren de afge-' vaardigden naar Neder land gekomen om de controverse in de zaak FischerKarpov te be spreken. Zonder resul taat. Is de FIDE dan een wassen neus? In elke or ganisatie zegt toch de hoogst uitvoerende macht wat moet gebeu ren. Niet in de FIDE. Daar wil een schaker de dienst uitmaken. En de FIDE neemt dat kenne lijk. Indien een kam pioen zijn titel niet wil verdedigen, wijst men toch een ander aan. Het is onbevredigend maar tegen onwil is geen kruid gewassen. Indien de hoogste instantie niet mag bepalen waar wordt gesp4^1d en op welke wijze kan men zulk een instituut wel opheffen. In de voetbal sport bepaalt de FIFA of de UEFA wat gebeurt op internationaal ge bied, in de hockeywe- reld doet de Internatio nale Federatie dat. Kor tom, er is geen sport waar een speler de dienst uitmaakt. Wel in de schaaksport. Het doet deze edele sport geen goed. Gevolgen Nogmaals Feyenoord- FC Den Haag. Van Hanegem, gebelgd over zijn schorsing, wil het Nederlands elftal voor gezien houden. Is zijn goed recht. De basisfout in deze affaire blijft toch liggen bij scheids rechter Jan Beck, die niet zag of wilde zien dat Monnee Van Hane gem beetgreep, wel het natrappen van Van Ha negem waarnam maar geen rode kaart gaf om dat hij ten minste heeft gevoeld dat er voordien wat was gebeurd. Zo ziet men welke gevolgen inconsequent en onvol doend leiden van een scheidsrechter kan heb ben.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15