AZ'67 had op alles een antwoord Twee gloeiende kogels van Kees Kist Lex Schoenmaker bracht net genoeg vaart in het spel MVV ONTNAM ZICHZELF DE WINST i[/ER 'LüOOVER Twee supporters werden afgevoerd ALKMAAR De grote held was Kees Kist, AZ's nijvere spits. Met twee schoten be zorgde hij zijn ploeg een over winning van 2—1 op PSV. Alkmaar jubelde weer. De zo veelste „topper" had schip breuk geleden in de Alkmaar- der Hout. „AZ heeft geweldig gespeeld", zei PSV's trainer Kees Rijvers. „Voor mij horen ze bij het stel dat bovenaan staat. Er zat geen zwak punt in deze ploeg. Een homogeen team, en bikkelhard, op zijn Engels, zonder irritatie te wekken". Een compliment dat zeker op z'n plaats was. Maar AZ had wel degelijk zwakke plekken. Rob Meisters vervan ger Sem Wokke kon nauwe lijks imponeren en op de rech tervleugel speelde Bosmaer met een dijbeenblessure. Bo vendien had Joop Wildbret nauwelijks lucht door een for se verkoudheid. Maar juist door deze „onvolkomenhe-' den" in de ploeg werd de basis gelegd voor deoverwinning. „We hebben door deze faktoren taktischer ge speeld, voorzichtiger ook", zei trainer Joop Brand na afloop. AZ liet PSV komen en halverwege de eigen speelhelft stond het bolwerk waarop de Eindhovenaren zich stuk liepen. Jan van Beveren: „AZ heeft het slim gedaan. Het is niet blind gaan aanvallen, meestal doen ploegen dat als het publiek zo tekeer gaat". AZ stapte niet in de val, die PSV open hield. Ook de Eindhovenaren wilden niet als bezetenen in de aanval gaan, en daardoor ontspon zich in de ope ningsfase een duel vol angst, gespekt met counters over en weer". Maar ook daarop had AZ een middel. Het legde de gevaarlijke en snelle René van de Kerkhof aan banden. Theo Vonk belastte zich met die taak en wist zich in de rug gedekt door laatste man Ronald Spelbos. Die vleu gel werd derhalve volkomen lamge legd. Aan de andere kant had Dahl- quist een slechte dag en kon Van Rijnsoever de zaak gemakkelijk aan. In het midden belastten Ruud Suuren- donk en voorstopper Hans Mol zich konsekwent met het schaduwen van Van der Kuylen en Lubse. AZ nam toch verrassend een voor sprong. Pleun Strik maakte tegen Kees Kist ter hoogte van de midden lijn een overtreding. De defensie van PSV die ver was opgerukt, liet een grote ruimte braak liggen, waarin Kees Kist razendsnel dook toen Kris ten Nygaard vliegensvlug de vrije trap nam. Strik kon Kist niet meer terughalen en met een keihard schot was Van Beveren kansloos: 1—0. Meer moed Het gaf de Alkmaarders meer moed. De aanval werd dan ook meer opge zocht PSV was de kluts kwijt, miste het gevoel voor combinatie en moest zich tot verdedigen beperken. Wokke kreeg een unieke kans AZ naar een veiliger voorsprong te schieten. De naar het centrum sprintende Vosmaer was ongrijpbaar voor het centrale duo StrikNordquist en met een listig passje stelde hij de naar rechts gesnel de Wokke in staat te scoren. Maar het schot van de zwak spelende Wokke ging voor het doel langs. Kort voor het einde van de eerste helft kwam Wokke tot zijn eerste opvallende daad. Toen hij een schot van René van de Kerkhof blokkeerde. In de tweede helft heeft PSV met Kemper voor de geblesseerd geraakte 'Strik geprobeerd zijn achterstand weg te werken. Meer dan in het eerste part trok het ten aanval. Van der Kuylen maakte zich los van Nygaard en schoot flitsend in. Doelman Gerrit Vooys redde schitterend. Hij had ge luk toen een schot van Willy van de Kerkhof na een trekbal van broer René via zijn handen tegen de paal belandde. PSV bleef opdringen en Joop Brand wisselde Wokke uit voor Cees de Vries. AZ kreeg even meer lucht, maar toen Nordqvist en Van der Kuy len elkaar in de weg liepen bij een tegenaanval, brak Kees Kist opnieuw razendsnel uit. Met een lange sprint bleef hij ongrijpbaar voor de achter volgende Nordqvist, omspeelde Kern- per en met een keihard schot scoorde hij: 2-4. Niet gezien Van Beveren: „Die tweede was zo hard, dat ik hem niet eens gezien heb". Kees Rijvers over de vrijheid die Kist kreeg: „Op dat professioneel neerleggen wordt bij ons niet aange drongen. Maar overal elders was hij absoluut plat gegaan". Niet bij PSV, dat weer snel Kemper moest missen. Rijvers: ,Met die 2—0 wilde ik een extra aanvaller". Het werd Postuma, die overigens ook niet de impuls kon geven aan zijn ploeg- makkers die in de aanval de gebles seerde Ralf Edström node misten. Want al stuwden de defensie en de middenlinie, afwerkers ontbraken in de voorste lijn. Dat verre opkomen kostte PSV nog bijna een derde doel punt. Vosmaer ontfutselde Nordqvist op de middenlijn de bal, kon ook uit de buurt blijven van PSVs laatste man, maar zijn te zachte schot was .voor Van Beveren geen probleem. „Als ik fit was geweest, was het geen probleem geweest. Dan had ik ges coord. Ik was al blij, dat ik mee kon doen", aldus de hinkende Vosmaer na afloop. PSV kreeg toch zijn treffer, een doelpunt overigens, dat door AZ- werd weggegeven. Ronald Spelbos schoot de bal bij een poging uit te verdedigen in de voeten van Gerry Deykers, die het strafschopgebied bin nen trok en werd geblokkeerd door Gerrit Vooys. Scheidsrechter Boosten, te veel overtredingen over het hoofd ziend, legde de bal op de stip en Willy van der Kuylen verkleinde de achter stand moeiteloos tot 2—1. Nog slechts twee minuten restten en-daarin moest Van Beveren een inzet van De Vries nog ongedaan maken. Rijvers: „Ondanks de nederlaag is er goed gevoetbald. Maar natuurlijk ben ik teleurgesteld". TON DE WIT Scoreverloop: 24. Kist 1—0, 68. Kist 2—0, 87. Van der Kuylen 2—1 (straf schop). Scheidsrechter: Boosten. Toe schouwers: 15.000. AZ'67: Vooys; Van Rijnsoever, Mol, Spelbos, Vonk; Wildbret, Suurendonk, Nygaard; Vosmaer, Kist, Wokke (De Vries). PSV: Van Beveren; Krijgh, Nordqvist, Strik (Kemper en Postuma), Deykers; Willy van de Kerkhof, Quaars, Lubse; René van de Kerkhof, Van der Kuy len, Dahlquist ■I Mi „Die heb ik niet eens gezien", zei Van Beveren. Kees Kist op tweede treffer. Peter Kemper kan hem dat niet beletten. MAASTRICHT Het was niet eens zozeer de onvolwassenheid van MVV, niet eens de angst om een voorsprong te verspelen, het was lou ter en alleen het geluk zalige gevoel om niet te verliezen dat de Maa strichtse ploeg tegen Feyenoord een enorme blunder deed begaan. MVV stond pal na de rust met 20 voor, het had de score kunnen uitbouwen maar trok zich daarentegen terug. Het spel van de eerste helft dat de intentie droeg de koploper met terdaad te laten voelen dat MVV een lastige te genstander is twee maal in dit seizoen had Feyenoord slechts met moeite met 21 gewon nen, eenmaal voor de competitie, een keer in de bekerstrijd dat fel le spel werd vervangen door het motto „als we in hemelsnaam maar niet verliezen, hebben we al een geweldige prestatie geleverd". En met die instelling ging MVV het schip in. Twee frommeldoelpunten van Willy Kreuz brachten Feyenoord wat trainer Coerver noemde „het gouden puntje". Maar wat was de trainer kwaad geweest in de rust. Hij gaf het volmondig toe. „Nog nooit ben ik zo kwaad geweest met de rust. Slechter kon het niet. Na de rust is tenminste nog iets goed ge maakt". MWs trainer Leo Canjels was een geheel andere mening toegedaan. Hij vond dat de lijn van de laatste we ken, die voor MW inderdaad gunstig verliepen, was doorge zet, achtte de beide treffers van Feyenoord wel een jam merlijke zaak maar wijdde geen woord aan de angst die zijn ploeg had bekropen toen zijn mannen zich hadden ver stout zowaar een royale voor sprong te nemen. Als Feye noord nou maar niet boos zou worden. Dat was Feyenoord misschien wel maar het bezat niet de mogelijkheden om dat tot uitdrukking te brengen.' Er werd abominabel gevoet bald. En als dat alleen ligt aan het ontbreken van Van Hane- gem mag Feyenoord zich geen MAASTRICHT Een vorige maal hadden supporters van Feyenoord zich misdragen in Maastricht. Daarom liep gisteren een agent met een hond op het perron. De jeugdige raddraaiers vatten dat op als een provocatie. Er werd er een in de kraag gegrepen maar toen de rest zich en bloc tegen de agent keerde en de hond ook geen- afdoende hulp kon bieden, rukte de „arrestant" zich los.' Vlak daarna stapte een tiental agenten het station binnen. De trein vertrok niet vooraleer twee (andere) raddraaiers waren afgevoerd. In de trein bleef het rustig. Ook op het overstapstation Eindhoven waar de door Maastricht ge waarschuwde politie voor alle zekerheid een oogje in het zeil hield. Die kleine groep oproerkraaiers blijft evenwel Feyenoords naam schade berokkenen. Het is gelukt. Met pijn en moeite is Feyenoord gelijk gekomen. Kreuz, op de grond, heeft gescoord ni de inzet van Lex Schoenmaker (14) nog door Matthijssen was gekeerd. Er steekt ook een MVV'er (ree de hand op als protest. Maar het wès geen buitenspel. topploeg meer noemen. Na tuurlijk, het scheelt veel maar het gemis van één speler, ook al is het Van Hanegem, mag toch niet leiden tot zulk ver ward, apathisch spel. Kristen- sen was er het toonbeeld van. Hij stond rustig met de benen uiteen en de handen in de zij te kijken naar het grenzeloze gepruts van zijn collega's. Er klopte helemaal niets. De missers waren niet van de lucht, de fouten met combine ren en passes werden toren hoog opgestapeld. Het uiterst felle MVV, dat meteen al drie heokschoppen afdwong in barre nood joegen Feyenoord- ers de bal over de lijn trok 'er profijt van, voorzover het daartoe de mogelijkheden be zat Want laat eerst en vooral gezegd zijn dat het een slecht duel was, ook van Maa strichtse zijde. Maar in MVV zaten toch meer spelers die raad met de bal wisten dan bij Feyenoord. La- croix stond zelfverzekerd en kundig te verdedigen, Kerst ges was een te waarderen kracht op het middenveld en hij zpu nog meer rendement hebben opgeleverd als hij niet zo bijster fel was geweest. Hij had het overigens wel gemak kelijk want Theo de Jong raakte geen bal, Rijsbergen evenmin en de Rotterdamse defensie werd voorbij gelopen als beginnelingen. Behalve Ramljak die tot taak had gekregen MWs lange wonderkind Huub Smeets als topscorer van het C-team met zestien treffers gepromo veerd tot de hoofdmacht waar hij ook al vijfmaal doeltref fend had uitgehaald uit te schakelen. De twee hingen als een Siamese tweeling aan el kaar en gaven elkaar het volle -pond met duwen, trekken en andere acties. Scheidsrechter Corver liep steeds vermanend rond, floot veel maar zag geen aanleiding en terecht om de gele kaart te trekken. Hij wenste kennelijk de zuidelijke felheid van MVV niet te ontre gelen door zwaar te straffen. En hij wilde de onmacht van Feyenoord niet doen toene men. Gelijk had Corver, want het ging over en weer en toch nooit „vuil". Redding Hij demonstreerde de paniek in de achterste linie van Feye noord door „blindelings" naar de bal te springen die Treytel wegstompte. Daarbij kreeg Jansen de knie van Treytel op zijn dij en hield het na de rust voor gezien. Lex Schoenmaker kwam erin en hij was voor een groot deel verantwoordelijk voor de red ding van Feyenoord. Schoen maker wérkte tenminste hoe wel hij zichzelf wat van de pluim ontnam door te zeggen: „Voetbaltechnisch ging het goed maar ik heb geen wed strijdritme". Dat klopt want hij zit regelma tig op de bank. Van welke waarde hij is als stoicijnse middenvelder bewees hij dui delijk. Toen hij goed en wel op temperatuur was gekomen, stond Feyenoord echter al met 20 achter. Na een kwartier wachtte Streuer tot de jeugdi ge Gerrie Schrijnemakers vervanger voor de geschorste Colombain was opgerukt, schoof hem de bal toe, die vervolgens op hoofdhoogte bij de totaal ongedekte Smeets belandde, waarna een hoofd knik voldoende was (10). Onbedaarlijke vreugde op de vrijwel volle tribunes waar „us MVV-ke" hartstochtelijk werd toegejuicht. Het grote wonder stond te gebeuren. Het machti ge Feyenoord zou verslagen worden. Zo machtig was Feye noord ditmaal dan wel niet maar die naam heeft de ploeg toch nog steeds. Het „manke" Rotterdamse middenveld, waarin Jansen nog de nuttigste was, werd overspeeld door het Maa strichtse. De felheid van aan vallen ontnam MW echter de zuiverheid en het overzicht. Quaden miste daardoor vrij voor doel en Dekker, die overi gens niet opviel, zou met iets meer overleg de bal over Trey tel hebben kunnen wippen in plaats van op de hoogte waar-, op hij nog kon grijpen. Hier sta ik Ook de mededeling dat AZ met 20 voorstond tegen PSV deed Feyenoord niet opveren. Integendeel. Vlak na de rust speelde Jo Bonfrère op simpe le wijze Everse uit en plaatste over de hele breedte van het veld naar Smeets, die zich wij selijk meer op links ophield waardoor hij minder last had van Ramljak. En wat gebeurde er toen. Bon frère stak rustig zijn hand op om Smeets te beduiden: hier sta ik. Smeets zag het, retour neerde de bal, die Bonfrère ook nog helemaal stil legde cn vervolgens kalm inschoot. Dc' enige die reageerde was Trey tel. Hij was geslagen toen hij uit zijn doel kwam: 20. Feyenoord was rijp om verne derd te worden. Maar toen de Rotterdammers even pressie gingen uitoefenen, kroop MW meteen in zijn schulp. O jé, Feyenoord werd toch kwaad. Het begon hoekschoppen te re genen op de Maastrichtse ves te. Peter Rcsscl kreeg eindelijk eens de bal redelijk aange speeld, zette keurig voor en nadat Schoenmaker tweemaal tegen de wanhopig springende Matthijssen had aangeschoten rondde Kreuz tenslotte het e karwei af: 2—1. Het tweede doelpunt kwam op dezelfde wijze tot stand. Ressels voorzet deed de bal bij Schoenmaker belanden die inkopte. Matthijssen kon nog redden maar Kreuz kopte de tweede keer wel raak: 2—2. Pal daarvoor had Kristcnsén op de paal geschoten, het eni ge vermeldenswaardige dat hij presteerde. MW had zichzelf een punt ontnomen, hoewel Ramljak nog een inzet van Streuer uit het doel moest werken. Als MW was blijven spelen als voor de rust zou Feyenoord nu niet met een punt voorsprong bovenaan staan. Want wat werd er slecht en karakterloos" gespeeld. Bankzitter Lex Schoenmaker slaagde erin precies het beetje vaart erin te brengen dat MW vreesde. Zelfs dat beetje. Leo Canjels schaarde zich dan ook totaal achter zijn spelers met zijn opmerking, dat de lijn van de laatste weken was doorgezet. Het ene puntje, dat er twee hadden moeten zijn, werd ook door het publiek staande met applaus verwelkomd. Want het was tenslotte Feyenoord, hele maal uit het westen HERMAN VAN BERGEN Scoreverloop: 15. Smeets 1—0, 47. Bonfrère 2—0, 51. Kreuz 2—1, 69. Kreuz 2—2. Scheids-, rechter: Corver. Toeschouwer- s: 18.000. MVV: Matthijsen; Braam, La- croix. Dijkstra, Schrijnema kers; Kerstges, Streuer, Dek ker; Bonfrère, Smeets, Qua den. Feyenoord: Treytel; Schnei der, Van Daele, Ramljak, Everse; Rijsbergen, De Jong, Jansen (Schoenmaker); Res se 1, Kreuz, Kr is tense n. AZ'67 neemt de leiding. Kees Kist scoort en Vosmaer geeft blijk van zijn vreugde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13