Werklozen dreigen met hardere acties £eidóe(3ou4a4tt Suriname heeft zes miljard nodig Uitgelote studenten blijven volhouden Beperkte omvang, hoge kwaliteit duidelijkheid en geloofwaardigheid eerste vereiste LEIDSE COURANT ..De onderste rok komt alleen te voorschijn als er naar een zakdoek wordt gezocht.... DICK HOLTHAUS Dick Holthaus ziet er niet zoveel meer in om uitvoerige collecties te maken met een stuk traditie erin. Hij heeft zich serieus afgevraagd, waaraan een hedendaagse vrouw behoefte heeft en zijn visie daarop gestalte gegeven in een show van beperkte omvang maar hoge kwaliteit Het mengsel van sportiviteit en romantiek, waarmee hij voor den dag kwam, spreekt inderdaad sterk aan. Holthaus heeft zich gelukkig rekenschap gegeven van het feit dat we tegenwoordig niet meer echt fijn vakantie kunnen vieren, als we niet tenminste één luchtige pantalon bij ons hebben. Als enige brengt hij dan ook zomerse pantalons, in kaki met een kaki-safirhemd erin gedragen - een heel pittig geheel, j in wit katoen met marineblauwe jekker, en nog andere, echt dingen om verheugd aan te trekken. Het ligt voor de hand, dat er ook tailleurtjes moeten zijn, vrolijke pakjes in kaki, beige, of écru, met een klokrok en een wit zijden t-shirt Dat t-shirt blijkt een bron van inspiratie te zijn, het verschijnt bij haast alle modellen, die om iets eronder vragen. Verder zijn er ook jurken in t-shirtmodel, verlengde shirts feitelijk. Ze kunnen zelfs tot de voet reiken, zoals een marineblauwe, die afgewerkt was met wat wit aan de hals en vergezeld ging van een omslagdoek van hetzelfde materiaal. De romantiek hoeft niet tot de avond te wachten. Een hoog gesloten beige deux-pièces met strakke leren ceintuur en royale schoot had niet een, -doch twee wijde rokken. Die tweede rok komt alleen te voorschijn, wanneer er een zakdoek gezocht moet worden, want de zakken zitten in de onderrok. De toekomstige bezitster van dit toilet zal waar schijnlijk erg vaak haar zakdoek gaan gebruiken, want het effect van zoeken onder de in elegante plooien opgetilde bovenrok is verbazend charmant. JEANETTE TEENGS )E CHU EN HET CDA (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het Landelijk Actiecomité Werklozen heeft gisteren in de Tweede Ka mer met hardere akties gedreigd om een aantal eisen kracht bij te zetten. Vertegenwoordigers van het actiecomité hebben dit op de hoorzitting van de Tweede Kamercommissie, die de behandeling voor bereidt van de werkgelegenheidsnota van minister Boers ma, gezegd. Het actiecomité heeft geen goed woord over voor de werkgelegenheidsmaatregelen van de regering. Het is een druppel op een gloeiende plaat. „De sleutel ligt bij de bouw nijverheid". Volgens het comité ligt er nog voor 7 miljard gulden aan bestekklare bouwprojekten in de la. Het actiecomité werklozen heeft de eerder aan minister Boersma gestelde eisen her haald: een uitkering ineens als overbrug ging voor de gestegen kosten van levenson derhoud. Verlenging van de ww-duur van 6 maanden tot een jaar. Verhoging van de ww-uitkering van 80 tot 90 procent Invoering van een onbeperkte wwv-duur. Verhoging van de wwv-uitkering van 75 naar 85 procent „Als niet snel aan deze eisen wordt voldaan, zijn scherpere en massalere akties van werk lozen te verwachten", aldus het comijé. Men wees erop, dat mensen die onvrijwillig werk loos zijn op een gegeven moment geen ge duld meer kunnen opbrengen. Op de rand nniniunniDiininiinniBininiiiiHinifliiiniiiiiiiiniiiiiniiinniininiiiniiiniiiniiniiniiiiii MINISTER: Afgifte van kentekenbewijs goed geregeld DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat heeft de uitgifte van deel III van het kentekenbewijs door de postkantoren ao geregeld, dat de zuiverheid van het kenteken register straks gewaarborgd zal zijn. Aldus heeft zijn ministerie meegedeeld. Om te beginnen zal iedereen die deel III komt halen zich op het postkantoor moeten legitimeren. Wie het voor een ander haalt, moet ook diens legitimatie bij zich hebben. Behalve de legitimatie moet men uiteraard deel I en deel II van het kentekenbewijs overleg gen. Als de te samenstelling van legitimatie en kentekenbewijs niet overeenkomen, wordt deel III niet afgegeven. Bij de afgifte van deel III zal op het kentekenbewijs een merkteken aangebracht worden.. Alle gegevens worden door de PTT te controle doorgestuurd naar de rijksdienst voor het wegverkeer. Men moet beseffen, aldus de minister, dat het ver schaffen van onjuiste gegevens bij het aanvragen van deel III een misdrijf is. De ANWB is verheugd, dat er voldoende voorzieningen zijn getroffen om misbruik van de regeling te voorkomen. Volgens berekeningen van het WD-Tweede-Kamerlid me vrouw Smit-Kroes rijden er op het ogenblik nog ongeveer één miljoen auto's in ons land zon der deel III van het kentekenbe wijs. Voor dit aantal auto's is al wel betaald. DEN HAAG (ANP) - Voor de ontwikkeling van Suriname zal in de komende jaren ruim zes miljard Nederlandse gulden no dig zijn. Tot deze conclusie komt de gemengde Surinaams- Nederlandse commissie van deskundigen in "een program ma voor de sociaal-economi sche ontwikkeling van Surina me". Het bedrag zal nodig zijn voor Investeringen in land- en bosbouw, veeteelt, water- krachtwerken, industrie, socia le en culturele voorzieningen en infrastructuur. Het rapport van de gemengde commissie, waarin vijf Suri naamse en vijf Nederlandse des kundigen zitting hadden, zegt dat waar Surinaamse middelen en inspanningen tekortschieten, een beroep moet worden gedaan op het buitenland. Deze buiten landse bijstand kan van com merciële aard zijn, zoals het aantrekken van particuliere bui tenlandse investeringen of van buitenlandse arbeiders en des kundigen waaraan Suriname een tekort zou hebben. De bij stand kan ook van officiële aard zijn en gegeven worden door landen of internationale instel lingen. De keuze van de landen waarvan hulp verkregen kan worden is volgens de commissie een zaak van de Surinaamse regering. Uiteraard neemt Ne derland hierbij een bijzondere Zoemend gat Olt „zoemende gat" stond op een hand werkbeurs in Murv chen. De bedoeling ervan is, dat je je hoofd In het gat steekt, een zoe mend geluid voort brengt en dat in hoogte laat ver schillen tot er een donker gedreun ontstaat. Dat ge dreun, zo heet het, veroorzaakt een tril ling door het hele lichaam, waar je van opkikkert. Er was bijna niemand die het niet pro beerde... ER VERSCHIJNEN DE LAATSTE TIJD wetenschappelijke artike len, waarin twijfel uitgesproken wordt, of het parlementair stelsel werkelijk in staat is leiding te geven aan de maatschappelijke ontwikkeling in Nederland. Er zijn symptomen, dat bepaalde organisaties al dan niet onder invloed van het succes van actiegroepen besloten hebben om desnoods buiten het parlemtai- re stelsel om te proberen hun zin te krijgen. Enkele vakbonden behoren tot die organisaties, niet in de laatste plaats de Industriebond van het N.V.V. Zijn voorzitter Arie Groene- velt heeft de verdienste dat hij duidelijke uitspraken doet; maar hij beweegt zich hierbij soms op het randje van wat in een democratisch land met een parlementair stelsel feitelijk toelaatbaar is. Hij kruidt zijn toespraken met slogans, als ze in bepaalde andere landen gedaan werden, zeker fascistisch genoemd zouden worden. HET ZINT DE HEER GROENEVELT NIET. dat anderen bij het streven naar beslissingen die de Industriebond noodzakelijk vindt, ook rekening willen houden met andere gerechtvaardigde belangen. Het zint hem ook niet, dat de éénheidsvakbeweging in Nederland maar zo langzaam van de grond komt. Nu hebben wij altijd iets tegen vele eenheidsbewegingen, zit in het gevaarlijk straatje waartegen we hierboven al gewaarschuwd hebben. De praktijk wil, dat Juist in eenheidsbewegingen de democratie snel een geleide democratie wordt en daarna een schijn-democratie. De minderheid heeft bij herhaling niets in te brengen, of wordt met een handig-uitgedokterde procedure aan een lijntje gehouden. De heer G roe nevelt heeft onlangs laten weten, dat als het congres van zijn bond het nieuwe program „Fijn is anders" aanvaardt, hij de collectieve arbeidsovereenkomsten niet meer als hoofdzaak voor de vakbeweging zal beschouwen, maar radicalere middelen om de macht in het bedrijfsleven te veranderen. Wat zal in die situatie het parlement, als het niet doet wat de heer Groenevelt wil, dan nog kunnen doen om de sociale rust in Nederland te bewaren op een andere manier dan te zwichten voor de eisen van de Industriebond? De heer Groenevelt gebruikt in zijn verklaringen nog al eens een verwijzing naar Chili en Portugal. Wij vinden de situatie vroeger in Portugal en thans in Chili beslist geen ideale toestand. Maar de huidige toestand in Portugal en het recente verleden in Chili evenmin. Mede hierom vrezen we dat de heer Groenevelt het risico niet schuwt om te balanceren op de rand van een diepe afgrond. Hij is een tweede Van Riel, maar dan aan de andere kant van de goede middenweg. Geen bewijs OP DE KAMERBESLISSING om staatssecretaris Klein met van de „studentenstop" niet helemaal zijn zin te geven en te gaan werken met een „gewogen loting", is van bepaalde kanten oneerlijk gereageerd. We hebben in commentaren de uitspraak gelezen, dat nu het idee van „gelijke kans voor iedereen" helemaal om zeep is gebracht en dat de kinderen uit de gegoede milieu's een nog grotere voorsprong krijgen. Alsof ooit en door iemand het bewijs geleverd is, dat het de rijkelui-kinderen zijn, die bij het eindexamen gymnasium of ath- neum de mooie punten halen. Een onderzoek naar deze kwestie zou best eens tot de conclusie kunnen leiden, dat de kaarten helemaal anders liggen. En dan: bij het aanvaarden van het principe" gelijke kansen voor iedereen" moet worden toegevoegd" bij gelijke aanleg en toewij zing". Als er door sociale oorzaken achterstand is, kan en moet die in de zes jaren voorbereidend wetenschappelijk onderwijs weggewerkt kunnen zijn. Ethiopië schaft monarchie af ADDIS ABEBA (AP) - Het militaire bewind in ringsvorm er dan zal uitzien is nog niet bekend, Ethiopië heeft gisteren de drieduizend jaar oude vermoedelijk wordt Ethiopië een socialistische re- monarchle in het land afgeschaft. publiek. Kroonprins Asfa Wossen, die na afzetten van keizer Haile Selassi gevraagd werd Het Ethiopische volk zal binnenkort een nieuw staatshoofd te worden, is nu "vergeten" en staatshoofd kunnen kiezen. Hoe de nieuwe rege- zijn titel beroofd. e algemene vergadering van e CHU heeft op 8 februari 1975 loten mede te werken aan de Dtstandkoming van een federa- samenwerking van K.V.P., l.R.P. en C.H.U. in een Chris- i-Democratisch Appel D.A.). Op grond daarvan mag an de organen en van de leden de C.H.U. worden verwacht, at zij zich bij de uitwerking dit besluit loyaal zullen op- ellen. Vele leden van de Elt.H .U. zullen zich hebben laten :iden door het feit, dat er in tijd van verscherping van e tegenstellingen plaats is voor en confessionele middenpartij, van het christelijk standpunt lit haar politieke gedragslijn :Viril bepalen, in" de hoop, dat Joms-katholieke en reformato- ische christenen zich meer zul- ai m laten beïvloeden door wat en bindt dan door wat hen :heidt De bede van Christus in jn hogepriesterlijk gebed (Jo- xt&nnes 17), opdat zij allen één jn' zal daarbij een belangrijke "*ol spelen. Wil men één zijn, dan JjJ li men het ook eens moeten vCfjn. En daaraan ontbreekt het de praktische politiek, zoals op het ogenblik in het parie nt wordt gevoerd. Het C.D.A. noet worden erkend als een lolitiek gegeven. Maar twee '|!Jartners in het C.D.A. steunen, nen wil, gedogen het kabi- et-Den Uyl en de derde partner it in de oppositie. Men kan dit ren, man kan zeggen, dat r bij de kabinetsformatie een Weeffout is gemaakt, maar de "uidige politieke situatie ligt er. 1976 zullen de desbetreffende rijorganen van de drie partij- moeten beslissen over de Taag, of er bij de eerstkomende Weede- Kamerverkiezingen al an niet met één CDA-lijst zal 'orden uitgekomen. >ok de algemene vergadering de CHU zal daarover een jeslissing moeten nemen. Is er 1 1976 geen wijziging gekomen de huidige politieke toestand, an zal de algemene vergade ring van de CHU niets anders kunnen doen dan te beslissen, dat met een aparte CHU-lijst zal worden uitgekomen. Dit ter wil le van de duidelijkheid en ge loofwaardigheid. Men kan dit betreuren, maar geen kiezer zal kunnen begrijpen, dat twee re geringspartijen en een opposi tiepartij plotseling met één lijst' gaan uitkomen. Er zijn mensen, die zeggen, dat als die ene lijst er niet komt, het met het D.C.A. gedaan is. Ik zie dat wat anders. Het uitkomen met aparte lijsten - die even tueel verbonden kunnen worden - is volstrekt niet in strijd met de federatiegedachte. Het C.D.A. is tenslotte nog maar een federatie en geen partij. Als het C.D.A. wordt omgezet van een federatie in even politieke partij - en dat is uiteindelijk de bedoe ling - zullen de drie partijsecre tariaten en de drie wetenschap pelijke instituten verdwijnen om plaats te maken voor een CDA- secretariaat en een wetenschap pelijk instituut van het C.D.A.. Nu weet niemand, of inderdaad de federatie zal worden omgezet in een partij. Ik zei al, dat het al of niet uitkomen met één lijst bij de eerstkomende Kamerver kiezingen daarop van grote in vloed zal kunnen zijn. Vandaar dat het verstandig is de eenwor ding van de partijsecretariaten en de wetenschappelijke institu ten wel in beschouwing te ne men en voor te bereiden, maar grote voorzichtigheid en terug houdendheid te betrachten bij^ de uitwerking van deze gedach ten. Andere zaken zoals de sa menstelling van het congres, van besturen en commissies, kunnnen natuurlijk gewoon doorgang vinden. Een aparte aangelegenheid vormt de situatie in vele ge meenten en provincies, waar CDA-fracties gevormd zijn. Men werkt daar, al dan niet harte lijk, samen en ziet deze samen werking geheel los van de lan delijke verhoudingen. Wanneer een dergelijke samenwerking mogelijk is, kan dat zeker zijn voordelen hebben. Onjuist is het echter om te zeggen, dat wan neer in enkele honderden ge meenten een CDA-fractie is ge vormd, ook landelijk maar moet worden besloten om CDA-frac ties in Eerste en Tweede Kamer te vormen. De kabinetsformatie van 1973 heeft nu eenmaal een breuk doen ontstaan tussen enerzijds de K.V.P. en de A.R.P. en anderzijds de C.H.U. Het C.D.A. zal veel aandacht moeten besteden aan de ver schillende geestesstromingen in het Nederlandse volk, die ook in CDA-verband zijn te onderken nen. Onlangs zijn 20 leden van de K.V.P., 20 leden van de ARP. en 20 leden van de C.H.U in een z.g. conference bijeen geweest om de uiteindelijke tekst van de CDA-statuten vast te stellen. Men heeft elkaar daar wat meer leren kennen en ook waarderen. Het opnieuw bij el kaar komen van deze 60 mensen kan uitermate nuttig zijn. Laat men elkaar maar ronduit zeg gen, hoe men denkt over de bijbel, het evangelie en de pau selijke encyclieken! Gevaarlijk noem ik het stellen van een termijn, waarop moet worden beslist, of er één C.D.A- lijst bij de eerstkomende Ka merverkiezingen zal komen. Po litieke tegenstanders zulien hun strategie zo bepalen dat juist tegen dit tijdstip in de federatie interne spanningen kunnen ont staan. Men kan tijdbommetjes plaatsen door het indienen van nota's en het behandelen van wetsontwerpen, waarbij K.V.P. en A.R.P. tegenover de C.H.U. komen te staan. Men kan ook bij belangrijke benoemingen de CHU passeren en dan frustra ties opwekken. De beide andere partners zullen dat gevaar moe ten onderkennen. Het spreekt vanzelf, dat het ka binet-Den Uyl bij één CDA-lijst nooit inzet van de verkiezningen zal kunnen zijn. Veel tijd is aan de totstandkoming van de fede ratieve samenwerking in CDA- verband besteed. Misschien zelfs te veel tijd, waardoor an dere politieke vraagstukken ble ven liggen. De CDA-gedachte is op zichzelf een mooie gedachte, die ook bij vele aanhangers van de CHU leeft. Maar men zal rekening moeten houden met drie feiten: 1. De CHU is momenteel een oppositiepartij, 2. De CHU hecht veel waarde aan het bijbels getuigenis van Gods geboden en beloften." 3. De CHU wenst in een C.D.A haar eigen identiteit te herken nen, niet voor 100 procent, maar toch voor even heel groot per centage. Leden van de CHU zijn gouver nementeel en loyaal. Zij willen een C.D.A. steunen, mits ook anderen rekening houden met de in ons goede vaderland nu eenmaal gegroeide toestanden- op politiek gebied. Elan en ent housiasme zijn prachtig, maar nuchterheid kan ook zijn nut hebben! Een apart vraagstuk is, of het C.D.A. de jeugd zal weten te pakken. Recente cijfers wijzen uit, dat de jeugd niet staat te trappelen van ongeduld om de bestaande confessionele partij en te steunen. Zal dat met een eenheidspartij als het C.D.A. wel het geval zijn? En zal een fris en van visie getuigend politiek program .kie zers van D'66 en DS'70 weten te trekken? Ik acht die moge lijkheid niet uitgesloten. Wel staat bij mij vast, dat als het C.D.A. een bijwagen van de pro gressieve partijen wordt, het spoedig aan invloed en beteke nis zal verliezen. Vele CHU'ers en ook aanhangers van de KVP en de ARP zullen dan gedwon gen zijn een ander politiek on derdak te kiezen. Door mr. H. K. J. Beernink Oudminister van Binnenlandse Zaken Uit Russische onderzeer toch kernkoppen geborgen WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft uit de gezonken Russische onderzeeër toch twee torpedo's met kernlading geborgen, zo meldt de Was hington Post. Uit kringen van de CIA wordt zelfs gemeld dat de spectaculaire bergingsoperatie „ongelooflijke dingen" heeft opgeleverd. Regeringswoordvoerders In Washington weigeren tot dusver elk commentaar op berichten over deze operatie. In tegenstelling tot eerdere berichten zou de hele. in 1968 gezonken onderzeeër, van de zeebodem zijn gehaald. In dat geval zouden de Amerikanen ook decodeerapparatuur en code-aanwijzingen in handen hebben gekregen. Met behulp daarvan was het achteraf mogelijk geworden grote stukken van het geheime Russische radioverkeer uit de jaren van de koude oorlog te ontcijferen, en een beter inzicht te krijgen in de toenmalige plannen van de Sowjet-Unie. CLA-functionarissen wezen verwijten van de hand dat de kosten van de operatie, 875 miljoen gulden, in geen verhou ding stonden tot het nut ervan. Zelfs verouderde kernkoppen kunnen ons een inzicht van onschatbare waarde geven in de Russische technologie, zo zeggen ze. Schoolgeld kleuterschool afgeschaft Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Per 1 augustus wordt het school geld voor de kleuterschool afgeschaft. In totaal is hiermee zo'n 22 miljoen gulden aan verminder de inkomsten voor het rijk gemoeid. Te zijnertijd zullen kinderen, die vóór 1 oktober 4 jaar worden, in de voorafgaande maanden au gustus en september al naar de kleuterschool mogen gaan. Deze voorstellen zijn neergelegd in een wijziging van de kleuteronderwijswet en de lager onderwijs wet. Waarvan de mlnsterraad gisteren zijn goed keuring heeft gehecht DEN HAAG (ANP) - Erg veel studenten die aan het begin van een studie worden uitgeloot, schrijven zich het jaar er na weer in. Zo hebben alle 84 gega digden die vorig jaar voor de studie tandheelkunde werden' uitgeloot zich opnieuw aange meld. Niet bij alle studierich tingen Is de vasthoudendheid zo groot, maar uit de aanmel- dingscijfers blijkt, dat veel uit- gelotenen volhouden. Van de nieuwe aanmeldingen voor de medicijnenstudie waren er 391 van kandidaten die al twee keer uitgeloot zijn en 1047 van mensen die één keer waren afgewezen. Bij diergeneeskunde proberen 135 van de 139 uitgelo- tenen van vorig jaar het nog eens. gestegen dan verwacht was. Er zijn er nu 28.614 geboekt, tegen 27.202 vorig jaar: een stijging van ruim vijf procent. Vorig jaar werden studentenstops af gekondigd voor tien studierich tingen, maar uiteindelijk hoefde maar bij vijf richtingen te wor den geloot Voor het komende jaar moet nog worden vastge steld voor welke richtingen een i fixus zal gelden. Nederlandse pace-makers gevaar in VS WASHINGTON (AP) In de Verenigde Staten zijn vijftig hartpatiënten opgeroepen om operatief hun pace-maker te la ten verwijderen in verband met mogelijke gebreken aan de bat terij. Het gaat om apparaten die vervaardigd zijn door de Nederlandse fabriek van medi sche instrumenten Vitatron in Dieren. Al eerder was doktoren geadvi seerd de pace-makers (uitwen dig) te onderzoeken, maar dat bleek niet genoeg. Inmiddels zijn twee patiënten door hun hartstimulator verwond. Het lekken ven electroliet uit de bat terijen kan leiden tot uitputting ervan en tot tempo-veranderin gen. Volgens de noodoproep kunnen de gevolgen levensge vaarlijk zijn op korte of lange termijn. Illllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Bejaarde vrouw gewurgd AMSTERDAM (ANP) De 73- Jarige weduwe M. C. Tuynman is gisteravond dood aangetrof fen in haar woning in Amster dam. De vrouw bleek door wur ging om het leven te zijn ge bracht. Het stoffelijk overschot werd te gen ze» uur gevonden door een bovenbuurvrouw, die omstreeks die tijd altijd eten bracht. De vrouw was vrijdagaochtend nog gezien door een buurtgenote. Het wordt niet uitgesloten geacht dat roof het motief van de misdaad was. De recherche- groep ernstige delicten is in de loop van de avond met een buurtonderzoek begonnen. Vorig jaar minder doden in het verkeer DEN HAAG (ANP) - In 1974 is het aantal verkeersdoden met 552 gedaald ten opzichte van 1973, een daling van bijna 18 procent. In 1974 vielen er 2540 slachtoffers op de weg terwijl er dit in 1973 nog 3092 waren. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het CBS tekent hierbij wel aan dat vergelijking van de cijfert bemoeilijkt wordt door de ainds november 1973 sterk gewisselde omstandigheden. De daling was verdeeld over alle maanden van' het Jaar; december had echter een zelfde "relatief laag" aantal doden als in december 1973 (au toloze zondagen). Het waren vo rig jaar vooral de inzittenden van personenauto's die minder gedood werden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9