Belasting zet 400 man extra in tegen fraude \anval op Portugese entrumpartij CcidóeSomartt Volledige leerplicht voor 15-jarigen Kamer ondervraagt regering over beleid tijdens oliecrisis Lon Nol zal moeten hangen Drie tot zes jaar voor vijf leden Zuidmolukse bende VOOR DOODSCHIETEN AGENT 13 JAAR SIHANOEK: ifRIJDAG 21 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA ïïaggetjesdag op 17 mei EN HAAG (ANP) Vlaggetjesdag valt dit jaar op 17 mei, de Iterdag voor Pinksteren. De vissersschepen die in de Noordzee p de haringvangst gaan, zullen dinsdag na pinksteren, 20 mei, cgen uitvaren. Et bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft t gisteren besloten. De schepen zullen per reis niet meer dan U kantjes gezouten haring uit de Noordzee mogen meenemen. Eor de schepen die ten westen van Engeland naar de maatjesha- pg gaan zoeken geldt, dat zij maximaal 300 kantjes meenemen, eze schepen mogen overigens eerder vertrekken, voorlopig wordt idacht aan 12 mei, maar zij mogen niet voor 20 mei de vis op [veiling aanbieden. April: 4 miljard mensen (CHITA (AP) Volgens dr. L. C. Nehrt, een specialist in het mationale zakenleven en adviseur van het ontwikkelingsfonds de V. N. zullen er omstreeks 1 april in de wereld vier miljard sen leven. Hij heeft deze voorspelling gebaseerd op statistieken de V. N. april de vier miljard wordt bereikt", aldus dr. Nehrt die kinderen heeft, „dan is dat geen mop, integendeel. Ze moesten een internationale rouwdag van maken". Ondanks de honger weinig aandacht voor geboortebeperkingsmaatregelen. ïiiiniiiiiiiiiiinniiiiiiimiii] Pieter Christiaan drie jaar ue jongste zoon van prinses Mar griet en de heer Pieter van Vollen hoven, Pieter Chris tiaan, wordt mor gen drie jaar. Ter gelegenheid daar van maakte Max Koot deze foto. inuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnniiiii niiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiui Rotterdam (ANP) De Rotterdamse rechtbank heeft straffen van drie tot zes jaar opgelegd aan de vijf leden van een Zuidmolukse bende, die vorig Jaar twee roofovervallen pleegde en een Turkse caféhouder uit wraak met een machinepistool neerschoot De hoofdverdachten werden veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Tegen de 22-jarige Max T. was acht jaar met aftrek geëist. Hij had in september van het vorige jaar het machinepistool gehan teerd waarmee de caféhouder werd neergeschoten. De 24-jarige Johnny H. kreeg dezelfde straf wegens zijn aandeel in de roofover vallen. De overige leden van de bende kregen straffen van drie tot vier jaar en zes maanden. Van onze parlementaire redactie )EN HAAG Het ministerie van nciën werft op het ogenblik men- die met spoed sullen worden opge- I tot belastingcontroleurs. Het hoopt lit jaar nog vierhonderd man ten strij- te kunnen laten trekken tegen belas- gontduiking en belastingfraude. In sterkte mate sullen bedrijfsboek- üdingen worden uitgekamd op ver- ite honoraria, waarna wordt nage- of de betrokken inkomensgenie- ters deze bedragen wel hebben aange geven. Ook zal de jacht op zwart geld worden hervat, nu de rechters tot in hoogste instantie hebben bepaald, dat verzekeringsmaatschappijen hun boe ken moeten openleggen voor dit doel. Het onderzoek naar de aanschaf van dure pleziervaartuigen zonder dat daar evenredige inkomsten tegenover staan, zal nu worden uitgebreid tot andere forse uitgaven in de bestedingssector. Ook wordt gezocht naar nieuwe maatre gelen om belastingontduiking tegen te gaan. Aandacht krijgt ook het gemani- puleer met inkomens en winsten via (lege) ondernemingen in het buitenland. Internationaal overleg hierover is al op gang gekomen. Staatssecretaris Van Rooijen (Finan ciën) wees gisteren bij de begrotingsbe handeling in de Tweede Kamer op nieuw het aftrekbaar maken van onder houdskosten aan eigen woningen af, al was het alleen maar omdat dit de fiscus zoveel werk bezorgt. Hij meende trou wens, dat het aftrekbaar maken de beunhazerij niet zou verminderen. Staatssecretaris De Goede (Financiën) wil geen nikkelen tientje invoeren. Er is volgens hem geen wezenlijke behoef-- te aan en het zou teveel kosten mee brengen. Wel wil hij de aanmaak van' centen (er zijn er nu 1,7 miljard in omloop) beperken, omdat de betekenis van die munt afneemt en ook omdat het maken van een cent drie cent kost egeringsplan ondervindt weinig weerstand in onze parlementaire redactie) >qN HAAG De ministers Van Kemenade (On- itfwijs) en Boersma (Sociale Zaken) hebben gis- r«vond zonder al te veel moeite de voorstellen _»r de leerplicht voor 15 en 16-jarigen door de "eede Kamer geloodst Pogingen van de WD S-de KVP om de regeringsplannen te dwarsbo- K mislukten. »r de 15-jarigen zal vanaf 1 augustus volledige .ilicht gelden, de 16-jarigen krijgen met ingang atji'die datum een tweede dag gedeeltelijke leer- ht Opvallend tijdens het spoeddebat over deze J es tie in de Kamer was de verdeeldheid tussen confessionele fracties. ARP steunde, zij het met grote aarzeling, de voorstellen van de regering. KVP en CHU hielden tot het eind toe bezwaren. De motie tegen de verlenging van de leerplicht tot 10 jaar van de KVP-er Hermes werd uiteindelijk met grote meer derheid verworpen. Voor stemden alleen KVP en CHU en de kleine rechtse splinters. Hetzelfde lot onderging een voorstel van de WD om af te zien van de invoering van de tweede dag voor de 16-jarigen. De bewindsman van onderwijs voerde aan, dat uitstel een ernstige stagnatie zou betekenen in de ontwikkeling van het partieel (gedeeltelijk) onder wijs. Ook wees de minister erop, dat ongeveer 1200 vormingsleiders hun ontslag zouden moeten ne men wanneer die tweede dag voor de 16-jarigen niet zou doorgaan. g?>SABON (UPI) De Portugese communistische partij heeft enteren een aanval gedaan op de centrum-linkse democratische Mlskpartij (PPD) en erop aangedrongen dat deze partij die deel ?3$maakt van de huidige coalitieregering, niet meer wordt opgeno- v n in het nieuwe coalitiekabinet dat op het ogenblik gevormd rdt door premier Vasco Goncalves. ;a' communistische partij (PCP) zegt in een verklaring dat de ormocratische volkspartij een politiek heeft gevoerd die niet gericht _s tegen de reactionairen, maar tegen de democratische groepe- )n*gen. De communisten verwijten de democratische volkspartij dat io gekant is tegen, het door de linkse militaire machthebbers op >elhg gebrachte revolutionaire proces, althans wat de wezenlijke "J lecten hiervan betreft. in communistische partij heeft voorts in haar weekblad Avante aupleit voor het afluisteren van de nieuwsberichten die naar het o'itenland gezonden worden. Bepaalde persbureau's, aldus het d, bedrijven in Portugal eenzelfde soort activiteit die premier ^tiel Castro van Cuba, wijlen president Salvador Allende van Chili e de Peruviaanse president Velasco Alvarado tot optreden tegen t dwong. Daarom, zo gaat Avante verder, moeten de strijdkrach- p en het ministerie van voorlichting weten wat de buitenlandse Asrrespondenten naar het buitenland sturen. or» Christen-democratische partij (PDC) heeft in een manifest rsl 'klaard dat er politieke discriminatie is toegepast, toen de '1° oriteiten besloten haar uit te sluiten van deelneming aan de' 32fnende verkiezingen. De PDC zegt dat de verdenking die tegen lar secretaris-generaal de naar Spanje gevluchte Sanches orio bestaat, niet voor de partij in haar geheel mag gelden. Jeer sporen intvoerders 'eter Lorenz ÏT-BERLLJN (Rtr) De :berlijnse politie heeft ver- idene hoofdkappen gevon- die wellicht gebruikt zijn de ontvoerders van de 'U-leider Peter Lorenz. De een draagriem wer- aangetroffen bij het geluid- rend schuimplastic dat eer deze week in enkele vuilni- lers was aangetroffen, politie gelooft dat zij nu het positieve spoor heeft ge- i in de zaak van de ont ering van Lorenz, die op 3 tan werd vrijgelaten. Volgend jaar open school (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Het nieuwe on- derwijsfenomeen, de open school, zal vermoedelijk vol gend jaar zijn intrede in ons land doen. Dit blijkt uit het eerste advies van de commissie- open school aan de ministers Van Kemenade (Onderwijs) en Van Doorn (CRM) De adviescommissie stelt voor in september 1976 met drie proefprojekten van de open school te starten: een projekt voor gehuwde vrouwen, een voor werkende jongeren en een voor werkende volwassenen. De open school zal in de toe komst al het buitenschools on derwijs omvatten. Volgens de adviescommissie zal de nadruk bij het open-school- onderwijs moeten liggen op zelf studie, groepsgewijze begelei ding en informatie via massa- Gisteren is in Amsterdamse het Rai-motorweek- end geopend. Op de foto twee blik vangers. De ten toonstelling blijft tot en met aan staande zondag te bezichtigen. Illlllllllllllllllillllllllllllllll Amsterdam A.N.P. Voor het doodschieten van het voorarrest. Wegens medeplichtig van de 21-jarige Amsterdamse politieagent heid hieraan werd dezelfde straf opgelegd Simon Landman en zware mishandeling van aan de 22-jarige Fransman Christian B. de 23-jarige marechaussee J. M. van den Berg uit Weesp heeft het gerechtshof in Deze straf had de rechtbank hun. na een Amsterdam in hoger beroep gisteren de eis van 20 jaar tegen beiden, ook in eerste 22-jarige Italiaan Gennaro C. veroordeeld instantie opgelegd. tot dertien jaar gevangenisstraf met aftrek De fatale schietpartij deed zich voor op 29 april vorig jaar bij de aanhouding van het tweetal in Amsterdam. B. werd gezocht om dat hij op 18 maart 1974 met twee andere gedetineerden was ontsnapt uit de gevange nis in Scheveningen. Hij zat daar een straf van vier jaar uit voor een met twee anderen gepleegde gewapende overval op een benzi nestation in Den Haag in november 1972. Prijs voor Simplisties Verbond Gisteravond werd in het Amsterdamse Shaffy-theater voor de tweede keer de „Hotshop Reclamevogel "-jaarprijs uitgereikt. Het is een prijs voor mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt in de reclamewereld. De vogel werd met een speech van heer Kooten aangeboden aan het Simplisties Verbond. Heer Bie (rechts) vond dit een miskenning van het Nieuw-Simplisties Verbond. Hij verkeerde in kennelijke staat en een handgemeen kon ternauwer nood voorkomen worden. De vogel bleef ongedeerd. STORING APPARATUUR WELLICHT OORZAAK VAN COMA PATIENTE UTRECHT (ANP) Een storing in het narcose-ap- paraat is wellicht de oor zaak geweest van de nood lottige afloop van een schildklier-operatie in Gorkum waarbij een 38-ja rige patiënte door een hartstilstand in een coma raakte. Het onderzoek heeft tot nu toe met enige zekerheid eventuele fouten van de artsen of het perso neel uitgesloten. De operatie werd op 14 maart uitgevoerd in aanwe zigheid van twee uit Tur kije afkomstige narcoti- seurs. Volgens de medisch directeur van het Gorkum- se ziekenhuis waren alle voorzorgsmaatregelen ge nomen. De patiënte ligt mo menteel nog steeds in coma in het Academisch Zieken huis in Utrecht Den Haag (ANP) Nog vóór het zomerre ces zal de Tweede Kamer de regering aan de tand voelen over haar beleid tijdens de oliecrisis. Dit heeft de voorzittr van de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer, de heer Wierenga, gister avond aan het slot van de hoorzittingen over de oliecrisis aangekondigd. De commissie heeft gesprekken gevoerd met de directies van Shell, Esso, 'Chevron en British Petroleum. Alle vier de maatschap pijen ontkenden, dat zij financieel zouden hebben geprofiteerd van de oliecrisis. Ze hadden dit kunnen doen door hun olie niet in ons land te verkopen, maar in landen waar hogere prijzen te krijgen waren. Vol gens de directeuren hebben zij hun olie gelijkelijk verdeeld over de diverse landen en in die landen over de afnemers. Alle vier de maatschappijen roemden .hun eigen be voorradingssysteem, dat Nederland door de energiecrisis geholpen zou hebben, maar alle vier willen zij graag een goed draaiboek voor het geval er een nieuwe crisis komt. Ook moeten er dan internationale afspraken gemaakt worden voor de olieverdeling. De vier vinden de prijzen in Nederland te laag en drongen aan op verruiming van de winst marge. Collectief beheer EEN VAN DE PRAKTISCHE meningsverschillen die tussen socia listen en christen-democraten bestaan, is de eventuele bestemming van gelden die door een in het parlement aanvaarde wet op de vermogensaanwasdeling ter beschikking zouden komen. Van Thijn, de Pv.d.A.-fractieleider, heeft vorige week nog eens herhaald, dat er voor dat geld een collectief beheer moet komen; van K.V.P.-zijde is herhaaldelijk betoogd, dat het beheer bij de bedrijven zou moeten blijven die voor de extra-winst gezorgd hebben. AAN DIT MENINGSVERSCHIL ligt een meer principieel geschil ten grondslag: de socialisten willen dat de vruchten van de produktie zo veel mogelijk collectief moeten worden beheerd en verdeeld; de christendemocraten willen het partikulier initiatief, waar mogelijk, als één der hoekstenen van de samenleving in stand houden. De bezitsvorming, waarvoor in de vijftiger jaren Rome in de bres klom, ging ook al hiervan uit. Maar tegen de P.v.d.A.-opvattingen kunnen niet alleen principiële bezwaren worden ingebracht. De vork zit ongeveer op gelijke wijze aan de steel als bij het belastingbeleid; als de overheid bij haar beslissingen te veel oog heeft op afroming en zich niet afvraagt of door het wegnemen van de prikkel tot extra inspanning wellicht niet de kip geslacht wordt die de eieren leveren moet, gaat het mis. ZO ZOU OOK EEN TE STRAF geregelde vermogensaanwasdeling wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat er minder en minder te verdelen valt Naar onze smaak moet de overheid collectief regelen dat iedereen een redelijk bestaansminimum heeft daarbij niet minimaal rekenend. Bij wat daar bovenop kan komen, moet het partikulier initiatief een redelijke mate van vrijheid gelaten wor den. Dat kan, door bij de vermogensaanwasdeling bedrijven en bedrijfssectoren een rol te laten spelen. Weeroverzlcht Morgen zal het in vrijwel geheel Nederland droog en zonnig weer zijn. Daar de wind echter uit de oost- tot noordoosthoek blijft waaien, zullen de middag- temperaturen onder de voor de ze tijd van het jaar normale waarden blijven, 's Nachts zal het licht vriezen, wat vannacht in het noorden en oosten van het land reeds het geval was. In Groningen werd een mini mumtemperatuur van min 2 graden gemeten. In het zuiden van het land bleef het daarente gen 3 graden boven het vries punt De verandering naar een droger weertype kwam tot stand, doordat een gebied met hoge barometerstanden, dat bo ven Scandinavië lag, geleidelijk zijn invloed ook tot ons land uitbreidde en verwacht wordt dat ook morgen dit hogedruk- gebied het weer in onze omge ving zal beheersen. Vooruitzichten voor zondag: Droog en vrij zonnig met 's - nachts plaatselijk lichte vorst. Overdag hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 10. Min.temp.: omstreeks 0 graden. Max.temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent Amsterdam onb*w. 0 De BUI onbew. 0 2 rwirn onbew. 0 2 Eelde onbew 0 5 Den Helder iw. bew. 0 5 Rotterdam onbew. 0 0 Frankfort Inmbruck Kopenhagen M^drid^8 Malaga Sd. onbew. Ibew. motregen PHNOM PENH. (AP/Rtr) - Ter wijl de nachtmerrieachtige vlucht van honderdduizenden Zuidvietnamezen naar de kust lADVERTENTIE voortduurt en de opmars van de strijdkrachten van de Voor lopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam zo snel ver loopt dat de hoofdstad Saigon naar schatting binnen drie of vier weken onder vijandelijk vuur kan komen liggen, verhe vigen zich ook de aanvallen om Phnom Penh, de hoofdstad van het Vietnamese buurland Cam bodja. Gisteren hebben rond de hoofdstad felle gevechten ge woed tussen manschappen van het leger van president Lon Nol en de oprukkende Rode Kh mers. Volgens diplomatieke kringen in Washington zal de Cambodjaan se president binnen enkele we ken aftreden en het land verla ten, mogelijk met bestemming Amerika. Krachtens de grond wet zal hij" worden opgevolgd door Saukham Khoy, een ge pensioneerde generaal die mo-> menteel voorzitter is van de se naat en die onder Norodom Si- hanock bemiddelaar was tussen de militaire en de burgerstaf. Prins Norodom Sihanoek, het verdreven staatshoofd, sluit na melijk vredesonderhandelingen met het bewind van Lon Nol uit. Sihanoek zegt dat Lon Nol zal worden opgehangen ais hij in handen van dc Rode Khmers zal vallen. Lon Nol en nog zes ande ren worden door Sihanoek al tijd aangeduid als de 'zeven ver raders'. Dr. P. Ahsmann verlaat KTHA wegens ontslag prof. Van Luyk AMSTERDAM (ANP) Dr». Piet Ahsmann, lector in dc bij belexegese aan de katholieke theologische hogeschool van Amsterdam, heeft ontslag geno men met ingang van het nieuwe studiejaar. Hij is het niet eens met het volgens hem afgedwongen ont slag van prof. dr. Henk van Luyk, die per 1 september weg moet vanwege zijn huwelijk. Het episcopaat heeft het ontslag geëst van prof. Van Luyk. Drs. Ahsmann (59) schrijft in het in terne blad van de hogeschool, niet langer te kunnen werken in een dubbelzinnige situatie, die hem medeplichtig maakt aan grote leugenachtigheid. Hij do ceerde sinds 1967 aan de hoge school in Amsterdam.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9