Kindermoordenaar leidde 30 jaar lang dubbel leven Lachmon bevreesd voor burgeroorlog PRAKTISCH VAN HULSHOFF @^Hulshoffi k wiwonen :cr woordvoerders Verkeer in grote verlegenheid Max Heymans: schouwspel om van te smullen {LEVENSLANG GEEIST TEGEN TIJDSCHRIFTENHANDELAAR ;)rama in badcel bging tot loord met olendamp 'I.A.O. bij .en D. rond R'damse politie beschuldigd van beunhazerij Doktersvrouw voor te veel declareren 2 mnd. de cel in VRIJDAG 21 MAART 1975 - LEIDSE COURANT PAGIN A 7 r-:jtasn -a/au (Van een onzer verslaggevers) MSTERDAM "Bij mij staat bescherming van de maat- chappij voorop, de afschuwe- jkheid van zijn daden is Icchts te rijmen met de zwaar te straf: levenslang". De offi- ier van justitie bij de Amster- amse rechtbank, mr. F. H. van [eyenfeldt motiveerde gisteren ldus zijn eis tegen de 53-jarige msterdamse tijdschriftenbe- orger J. S., die in 1971 de 9-jari- Basje Bloemena doodde en orig jaar de 10-jarige Heleentje iaac. Er waren volgens hem een strafuitsluitingsgronden, enuwachtig omhoog kijkend naar de /erigens vrijwel lege publieke tribune erd de verdachte gistermorgen de chtzaal binnengeleid. Vrijwel onmiddel- |k daarna werd de zaal voor publiek en ontruimd. Rechtbankpresident mr. an der Waerden zei, dat verdachte behandeling van zijn zaak achter sloten deuren had gevraagd. Aangezien president geen precedent wilde schep- >n met deze ongebruikelijke stap maak- hij reeds vorige maand de redenen jkend. In de eerste plaats was de recht- •ïaar hij zei, bevreesd, dat bij «nbare behandeling "de verdachte zou chtklappen". Ten tweede zouden bij de idervraging "onvermijdelijk aanstotelij- details aan de orde komen, bij kennis- iming waarvan het leed voor de fami- alleen maar schrijnender zou wor- en ten derde achtte de rechtbank -jrt niet ondenkbaar "dat andere ziekelij- geesten tot imitatie kunnen worden bracht bij lezing van een dergelijk .j rvers geruchtmakend misdrijf". 1(j r Werd slechts een uitzondering ge- I de zaal was een pastoor aanwe zig en een jongedame. De verdachte ver klaarde er zich akkoord mee, dat dit tweetal de behandeling bleef bijwonen. Na het verhoor van de getuigen en de verdachte werden de deuren weer geo pend, waarna mr. Van der Waerden een kort resumé gaf van de besloten ochtend zitting. Hij vermeldde daarbij, dat ver dachte volgens zijn eigen bekentenis met zijn beide jonge slachtoffertjes thuis in Osdorp eerst ontucht heeft gepleegd, daarna hun keel heeft dichtgeknepen en het hoofd onder water heeft gedrukt, zodat ze het leven verloren. Uit het requisitoir van de officier van justitie en het pleidooi van de raadsman bleek 's middags, dat de tijdschriftenbe zorger sinds zijn 18e jaar zijn hele leven lang beheerst is geweest door sterke pe dofiele neigingen Niet in staat daaraan weerstand te bieden, had hij 30 jaar lang, ondanks twee huwelijken met in totaal vier kinderen, sexuele contacten met kin deren onderhouden. Het had hem twee maal eerder voor de rechter gebracht. De eerste maal in 1941 (straf 1 jaar en 3 maanden) en in 1951 (straf 7 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk). Als bijzonde re voorwaarde werd toen gesteld, dat hij zich een jaar lang psychiatrisch moest laten behandelen. Dat deed hij ook: een maal in de twee maanden liet de psychia ter hem bij zich komen en sprak dan 5 minuten met hem. Dat was alles. Voor de raadsman, mr. R. Abelen, een reden om er op te wijzen, dat de justitie in het geval van zijn cliënt heeft gefaald. Reeds in 1941 noemden psychiaters de kwaal van verdachte ernstig en gevaar lijk. Maar niemand deed er iets aan. Na het ondergaan van zijn straf werd de man weer op de maatschappij losgelaten. Zowel de getuigen-deskundigen als de officier van justitie wezen op het dubbel leven dat verdachte al die jaren heeft geleid. Hij schaamde zich diep voor zijn afwijkende neigingen en deed er dus alles aan om dit dubbele leven voor de buitenwereld, ook voor zijn vrouw, ge heim te houden. Daarin slaagde hij won derbaarlijk, hoewel hij vele malen met de politie in aanraking kwam. De officier nam het de verdachte kwalijk dat hij - drommels goed wetend wat hij mankeer de- geen enkele poging heeft gedaan om er met behulp van dokters van af te komen. Zelfs nadat hij Bas je had gedood - zo is gebleken- heeft hij tot 1974, toen 'Heleentje zijn volgende slachtoffer werd, intensieve en langdurige relaties onder houden met een jongentje. De president van de rechtbank bracht in herinnering, hoe de verdachte in Amster dam-zuid bekendheid genoot omdat hij daar jarenlang een vaste wijk had, waar in hij de tijdschriften bezorgde. Zowel Basje als Heleentje lieten zich door hem meelokken met de belofte, dat hij thuis gratis tijdschriften voor hen had. De president concludeerde er uit, dat de bekende ouderlijke waarschuwing "ga niet met vreemden mee" onvoldoende uitwerking kan hebben ten aanzien van mensen die men wekelijks ziet langsko men. Het probleem doet zich echter voor: hoe dan te waarschuwen zonder de kin deren al te angstig te maken? In de ochtendzitting legde de verdachte, naar de president 's middags mededeel de, een volledige bekentenis af. Hij ont kende echter zich aan moord met voorbe dachte rade te hebben schuldig gemaakt. Op het moment dat hij de kinderen op zijn karretje mee naar huis nam, zou hij alleen pedofiele plannen hebben gehad. Basje was echter hevig gaan schreeuwen toen verdachte ontucht met hem had gepleegd en in paniek had hij het jonge tje toen gedood. In geval van het meisje had een blinde woede zich van hem meester gemaakt, met de afschuwelijke afloop. Ten tijde van beide drama's verbleef de (tweede) echtgenote van S. zich met de kinderen op een camping. Zijn eerste vrouw liet zich in 1?51 van hem scheiden Zijn tweede vrouw heeft nooit iets ge merkt van de afwijking van haar man. Zij herkende op de t v. wel de deken waarin de politie het lijkje van Basje in 1971 had ontdekt, op een recreatieterrein bij Wilnis, maar toen ze daarover met haar man begon te praten, zei hij, dat hij de deken al maanden geleden in het vuilnisvat had gegooid. Zij wilde toen nog wel de politie waarschuwen, maar dat had hij verboden. "Je krijgt er altijd moeilijkheden mee". S. was destijds nog door de politie als getuige gehoord, maar had zich toen nog uit de netelige situatie weten te redden. De tweede moord werd hem noodlottig en toen bekende hij ook de moord op Basje. De raadsman was van oordeel, dat ver dachte ondanks alles recht heeft op ver pleging. Hij deed een vage suggestie over een medische ingreep. In zijn laatste woord zei verdachte, nog steeds niet te kunnen begrijpen, dat hij tot de moorden in staat was geweest. "Ik zeg steeds bij m'n eigen: dat heb ik niet gedaan. Ik ben altijd ontzettend goed voor kinderen geweest, ik organiseerde altijd kinderfeestjes (op de camping), niet vanwege de sex, maar omdat ik graag met kinderen wilde omgaan. Voor de ouders vind ik het 't ergste. Ik weet goed wat voor leed ik ze heb aangedaan, ik ben immers zelf vader van vier kinderen. Mijn kinderen zeggen steeds tegen mc: pa hoe heb je het kunnen doen. Maar ze blijven me trouw bezoeken. Ik heb altijd een tweede "ik" gehad, daar durfde ik niet eens met mijn vrouw over te spreken. Mijn eerste huwelijk is er mee kasteeds maar: had het me maar ver teld, dan had ik je naar de dokter ge stuurd. Maar ik heb het niet gedurfd. Ik ben blij dat het er nu uit is, anders was het misschien nog meer keren gebeurd". De rechtbank zal 3 april uitspraak doen. io FFEN (N. Br.) (ANP) - De •jarige André van de Rijt uit i is gistermorgen om het gekomen, nadat hij met toeder en zusje een douche enomen. tngen is vermoedelijk zuur- te kort gekomen in de geventileerde badcel met igeiser. Moeder en zusje wer- ter observatie naar een zie nhuis gebracht. Het meisje tarschuwde haar vader, die I te slapen. De heer De Rijt n zijn vrouw en zoontje be- tsteloos in de badcel aan. ELDOORN (ANP) De 54- rige J. van C. uit Apeldoorn eft gisteren bekend ongeveer weken geleden zijn 60-jari- vrouw met kolendamp te 'en willen vergiftigen. Zij nog in een coma en de Isen vrezen voor haar leven. r de bewuste dag was C. laat de middag thuisgekomen en okte de kachel extra hard op, rna hij de schuif afsloot De heeft zijn vrouw ruim een in de gesloten kamer laten ;en. Toen hij dacht dat ze 3d was belde hij de huisarts, die al ruim 20 jaar getrouwd s, heeft tot nu toe nog geen or zijn daad gegeven. RECHT (ANP) De directie t grootwinkelbedrijf a Dreesmann en de va- fanisaties hebben overeen- auning bereikt over de col- lieve arbeidsovereenkomst 1975. Bij V en D werken 000 werknemers. zal een algemene verhoging 1,2 pet worden ingevoerd, prijscompensatie met een numum van 175,- per pro- it prijsstijging en er vindt een indexering plaats over het sede halfjaar van 1974 van Spet. vakantiebijslag wordt ver- ^d tot 7,5 pet (was 7,3) met minimum voor kostwinners werknemers vanaf 23 jaar' 1.200,-. salarisschalen voor verko- M en administratief perso- 1 worden uitgebouwd, de ma lum prestatietoeslag voor hnisch-, expeditie- en maga- 'personeel wordt verhoogd aar 15 pet. Werknemers jaar hoeven niet meer 6r te werken, zoals op koop- •nden. secundaire arbeidsvoor den, met name over de sioenen, zal nog verder over- Plaatsvinden. SURINAAMSE GRONDWET INZET (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Surinaamse opposotieleider Lachmon acht de kans op een burgeroorlog in Suriname niet uitgesloten als Nederland niets doet om te voorkomen dat de Grondwet buiten de Javanen en Hindoes tanen om tot stand komt. Hij heeft dit gezegd in een gesprek met de vaste Kamercommissie voor Surinaamse en Antilliaan se zaken. Het PPR-Kamerlid Van Gor- kum, lid van deze commissie, heeft dit naar buiten gebracht. De Hindoestanen en in iets min dere mate ook de Javananen zullen zich volgens Lachmon in mei-juni gewapend verzetten te gen de huidige gang van zaken, waarbij zij van meebeslissen zijn uitgesloten. Volgens Van Gorkum moet ernstig' worden rekening gehouden met een ge wapende guerrrila van de voor al op het platteland levende Ja vanen en Hindoestanen tegen Paramaribo, waar in meerder heid de Creolen leven. Intussen is gisteren het Konin- krijksoverleg in Den Haag afge sloten, zij het dat, zoals gemeld, de besprekingen over de toela ting van Surinamers in Neder land na de onafhankelijkheid en de grenskwestie nog niet zijn afgesloten. Die zullen in Para maribo worden voortgezet. Nederland, Suriname en de Ned. Antillen streven ernaar, de parlementaire behandeling die nodig is voor de uittreding van Suriname uit het Koninkrijks statuut uiterlijk eind oktober rond te hebben. Premier Arron van Suriname zal maandag een bezoek bren gen aan de koningin. Het is niet duidelijk of hij dan, zoals hij eerder had aangekondigd, de juiste datum van de onafhanke lijkheid van Suriname bekend zal maken. (ADVERTENTIE] I Leverbaar in eiken, naturel en I nog 15 andere uitdagende houtkleur-kombinaties. Slaapkamer als afgebeeld, kompleet 1555.- Den Haag: Spui (vrij parkeren achterzijde) Lelden: Nieuwe Rijn Leidschendam: Winkelcentrum 'Leidsenhage' Winkelcentrum 'In de Boogaard Den Haag - Rijswijk - Leiden - Leidschendam - Rotterdam - Eindhoven - Zwolle - Meppel Niet door mogelijke aanlokkelijke prijzen, maar door een foutieve inhaalmanoeuvre van een automobilist belandde deze wagen gisteravond in Amsterdam in een etalage. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. Fraude mogelijk bij deel 3. Den Haag De verklaring van de ANWB, dat het inschakelen van postkantoren bij het uitgeven van deel 3 van het kentekenbewijs zeer grote mogelijkheden biedt tot fraude heeft gisteren officiële woordvoerders van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aardig in verlegenheid gebracht. In eerste instantie erkende een woordvoerder dat er inderdaad „leemten" in het nieuwe systeem waren ontstaan en dat iemand met een foutief of vervalst kentekenbewijs nu toch de mogelijkheid heeft om zich deel 3 aan te schaffen. De woord voerder kon zich voorstellen, dat een malafide autohandelaar het komende weekeinde eens rustig achterover in zijn stoel zou gaan zitten om precies uit te knobbelen op welke manier hij zijn voordeel zou kunnen doen met het uitgeven van deel 3 via de postkantoren. De onthulling is hem blijkbaar niet in dank afge nomen, want later op de avond kwam een andere woordvoerder van het ministerie in actie met de verklaring, dat het onjuist is te suggereren, dat knoeierijen mogelijk zouden zijn. „In alle gevallen, dat deel 3 op de postkantoren wordt afgegeven, worden de verstrekte gegevens genoteerd en voor controle doorgestuurd naar de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam", aldus deze woordvoer der. De ANWB, de geestelijke vader van het nieuwe registratiesysteem, had eerder ook verklaard het een verdrietige zaak te vinden, dat minister Wes terterp zich niet heeft gerealiseerd hoeveel tijd en moeite het zou gaan kosten het nieuwe systeem op te zetten. De minister heeft zich vastgeprikt op een datum en nu hij ziet dat de zaak vastloopt, laat hij zich dwingen tot een noodgreep met alle nare consequenties vandien", aldus de ANWB. „La beauté de l'été" (1) en „La beauté de la saison" zijn de namen van deze ensembles uit de zomercollectie van Max Heymans. Het linker ensemble is uitgevoerd in fel rood met marine blauw cotton-imprimé en het rechter in marine blauw. Amsterdam Wanneer de mode klassiek is met een ro mantische inslag dan kan men op zijn vingers natellen, dat Max Heijmans een geïnspi reerd seizoen zal hebben. Dat klopt ook ditmaal weer als een bus. We zullen maar niet meer gaan beweren, dat deze coutueier het seizoen van zijn leven heeft, want dat is al vaker gebeurd en zal hopelijk voor herhaling vatbaar blij ven. Maar dat het ditmaal een schouwspel is om van te smullen dat staat vast. De mantels zijn wijde capes (eventueel met schouderstukje of rugsluiting) en ze worden gedragen over pakjes met een wijde plissé- of klokrok, een jasje met een kort schootje en een smal ceintuurtje. Er zijn trouwens ook rechte jasjes met vier vierkante zakken en geen sluiting. Natuurlijk kan er bij de mantel ook een japon horen. Die heeft dan een wijde plissérok, even onder de heup aangezet en ook weer een smal ceintuurtje. De fleurigste mo dellen hebben wijde ballon mouwen onder een aangeknip te schouder. De hoesjurk heeft een volkomen eigen gezicht ge kregen, er is niets aangerim- peld, maar de wijdte is aange bracht als een brede plooi ach ter de schouder. Zowel met als zonder ceintuur geeft dat een hele mooie lijn. Toch wordt er wel degelijk gerimpeld in deze collectie, maar dat gaat dan om model len met een rokbreed randmo- tief en kleine gestyleerde fi guurtjes in het overige deel. Voor zover ze van katoen zijn, met een ballonmouwen jakje over een boven stuk met veel bloot, kan men ze eventueel als zonnejurk dragen al mis staan ze volstrekt niet bij een feestelijke gelegenheid. Zijn de jurken van organza, dan is het inderdaad pure feestkle ding. In de jurken met effen jersey bovenstuk en kleurig gedessineerde klokrok en sjaal is ook een brok vakantie feest stemming verwerkt. De officiële avondtoiletten hebben iets fascinerends, soms doordat niet te doorgronden is hoe zoiets uiterst sierlijks in elkaar zit, soms door de pure pracht van het gebruikte ma teriaal. Magnifieke vuurrode kant, bijvoorbeeld. Rood is in het algemeen de hoofdkleur van de collectie, hetzij effen, hetzij in een wat zachtere nuance in een Schotse ruitstof met zwart of marine op een ecru fond.Verder blauw, van tot marine en zwart. Jeanette Teengs. ROTTERDAM (ANP) Het personeel van de NV Motor kracht in Hoogeveen, een doch teronderneming van de vracht- wagenfabriek Magirus Deuts, beschuldigt Rotterdamse poli tieagenten van beunhazerij. De agenten om hoeveel het gaat Is niet bekend zouden al jaren lang in hun vrije tijd voor Motorkracht nieuwe vrachtwa gens wegbrengen naar klanten in Spanje. De werknemers van Motorkracht, die te maken heb ben met een werktijdverkor ting, vinden dat zij zelf of an ders werkloze chauffeurs uit H oogeveen de vrachtwagens naar Spanje moeten rijden. De zaak is aanhangig gemaakt bij de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Politiebond. Af delingsvoorzitter C. G. de Bruin heeft zich tot de waarnemend hoofdcommissaris gewend. Het is politieagenten namelijk ver boden om nevenfuncties te ver vullen, die niet in het verlengde van hun eigenlijke werk liggen (dan nog moeten zij permissie hebben van de korpsleiding). Het overtreden van het ambte narenreglement vindt De Bruin echter niet het allerergste. „Ik, vind dat het geen pas geeft om mensen in een probleemgebied te beroven van werk", aldus De Bruin. Hij wil dat de korpschef de zaak uitzoekt. Deze heeft dit verzoek in overweging geno- GEFFEN-tN.Br.MANP) Een Starfighter van de vliegbasis Volkel is gisteren bij Veghel op een weiland neergestort. De vlieger heeft door middel van zijn schietstoel ongedeerd de grond bereikt. Er ontstond geen schade aan derden. Het is de 22e Starfighter die sinds de luchtmacht dit type in 1963 in gebruik heeft genomen, is verongelukt. VERZWIKTE ENKEL BLEEK KUITBEENFRAKTUUR DEN HAAG (ANP) Een militair arts heeft een kuitbeen fractuur van een dienstplichtig soldaat aangezien en behan deld als een verzwikte enkel. Dit antwoordt staatssecretaris Van Lent (Defensie) op schriftelijke vragen van de KVP-ka- merleden Van Eisen, Klelsterlee en Cornellssen. De dienstplichtig kanonnier A. B. had eind oktober van het vorig jaar na een verplichte veldloop van vier kilometer bij de arts aangeklopt met een fraktuur aan het kuitbeen. De arts constateerde echter een verzwikte enkel. De soldaat kreeg een zwachtel en kon weer vertrekken. Volgens Van Lent was de fraktuur een zogenaamde „ver- pioeidheidsbreuk", waarschijnlijk als gevolg van een scheur tje in het bot. Dit soort breuken zijn bijzonder moeilijk te constateren, zelfs als er foto's van worden gemaakt. Er wordt een onderzoek ingesteld of de kuitbcenfraktuur indirekt het gevolg van een eerdere breuk was, of van de veldloop. LEEUWARDEN Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren een 52-jarige doktersvrouw veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mevrouw van D. werd op 18 september van het vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden. Dit omdat zij in de jaren 1970—1971 als vrouw van een apotheekhou- dende arts te veel aan de ziekenfondsen zou hebben gedeclareerd. Volgens de ziekenfondsen ging het om een bedrag van zes ton, maar een onderzoek door een volledig onpartijdig accountantskan. toor wees uit dat het te veel gedeclareerde bedrag 132.255 gulden en 36 cent bedroeg. De officier van justitie ging na de Mitspraak van de rechtbank in hoger beroep. De procureur-generaal eiste toen een gevangenis straf van vier maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van vierduizend gulden. Uit een psychiatrisch onderzoek bleek dat mevrouw van D. vermin derd toerekeningsvatbaar was toen zij haar fouten beging. De toen optredende procureur-generaal zag echter geen redenen om de eis te wijzigen. De verdediging had bevestiging van het vonnis van de rechtbank bepleit.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7