Autogordels, vast en zeker Beïn vloeding klimaat kan rampzalig zijn Meeste kinderen van gastarbeiders in Nederland niet naar school TANAF 1 JUNI VERPLICHT: extra's 30 TS, nieuwe - Renault met veel n een onzer verslaggevers) N HAAG Het onderwijs aan tenlandse kinderen in Neder- i blijkt een groot probleemge- 1 te zijn. In Utrecht heeft men dekt, dat van de leerplichtige tenlandse kinderen, vooral van tarbieders, een enorm hoog per- tage de school verzuimt: van de deren van 6 tot 11 Jaar komt h de helft niet naar school, irtjl van de kinderen tussen 11 15 Jaar het verzuim zélfs 70 cent Is! erwijscommissie van de Ut- emigrantenraad vindt dat vooral te wijten is aan een lief beleid van de gemeente. Als r veel politieke partijen de dzaak van hulp aan ontwikke- [slanden zo benadrukt wordt, is vreemd dat een belangrijk on deel van die ontwikkelingshulp tnelijk het onderwijs aan de ko- nde generatie, en dan nog wel dicht bij) ernstig verwaarloosd fdt I» heeft in Utrecht ondervonden, er diverse oorzaken zijn voor grote schoolverzuim. Veel kin- en komen in ernstige conflicten dat zij hun eigen cultuur hier minder van betekennis en als Iderwaardig ervaren. Ze hebben —keus tussen zich aanpassen of Btoten worden uit het hoge Kuimpercentage is af te leiden laanpassing voor de meeste mis- ^ngrijk is ook, dat kinderen hun notiveerdheid verliezen omdat op school niet of onvoldoende luin eigen taal worden opgevan- I Ook zien sommige ouders iet name Turken", zegt de com- ttie) het belang van Nederlands ig) onderwijs niet in, omdat ze ■nel mogelijk weer terug willen Ir hun land. Daarnaast is de oud van het Nederlandse onder- s zo anders dan in het vader- d, dat ouders een a aan tal zaken hier normaal zijn als storend ^ttlfs bedreigend ervaren (bijv. op sexueel of godsdienstig gebied). Ouders die kinderen willen sturen naar scholen waar onderwijs wordt gegeven in de eigen taal, worden geremd door vervoers- of finah'cie- le problemen. Gezinnen waarvan de vrouw werkt houden vaak leer plichtige dochters als ze wat ouder zijn als oppas. Een andere oorzaak is, dat Spaanse en Griekse ouders hun kinderen vaak niet graag naar scholen met Spaans of Grieks on derwijs stuurden, omdat het onder wijs daar duidelijk geënt was op het politieke regime in het thuis land. De commissie constateert, dat er al iets in de onderwijssituatie verbe terd is sinds het ministerie in maart 1974 twee coördinatoren heeft benoemd voor het onderwijs aan buitenlandse kinderen. Zij pro beren een beleid op te bouwen en men wil buitenlandse leermiddelen inventariseren. Ook werkt men aan een erkenning in het buitenland van "diploma's" van de Nederland se basisscholen. Onlangs werd door de Jan Ligt- hartschool in Hengelo voor het eerst in Nederland een getuig schrift uitgereikt aan buitenlandse kinderen die de lagere school had den afgemaakt Met behulp van de ambassades heeft men daarvoor een tweetalige tekst opgesteld. Bij terugkeer in het vaderland kunnen de kinderen namelijk grote proble men krijgen als ze niet kunnen aantonen onderwijs te hebben ge noten toen ze in het buitenland waren. Zo'n bewijs kan weer nood zaak zijn voor andere zaken, zoals het aanvragen van een rijbewijs of het kopen van land. Het ministerie van Onderwijs noemt dit "diplo ma" een gelukkig initiatief. Aan de opstelling van een landelijk getuig schrift voor buitenlandse kinderen is men nog lang niet toe, ook omdat de onderwijssituatie overal anders is. Maar, geeft men toe, "we hed- ben er tot nu toe te weinig aan gedaan." PAGINA 13 JtIJDAG 21 MAART 1975 TEGWIJS ONDER REDACTIE VAN GERARD CRONÉ 1 LEIDSE COURANT Swingende Opeis Op de Personenauto-RAI is hij voor het eerst verschenen, de Opel Swinger, een speciale uitvoering van de Kadett, As- co na en Manta. Uiterlijk is de „Swlnger" te herkennen aan zijn opvallende beschildering en de in de wagenldeur gespo ten wielen. Verder zijn deze modellen voorzien van extra uitrustingsstukken die met een aanzienlijke besparing voor de klant worden aange boden. De Kadett „Swinger" is uitge rust met 155 S R13 radiaalban- den, rem bekrachtiging, schij fremmen vóór, sport pook, elektrisch verwarmde achter ruit, 45 amp. wisselstroomdy namo, stabilisatorstang achter, en voorstoelen met verstelbare rugleuning. De verkoopprijs voor de uitvoering in witte kleur bedraagt 9.859 gulden. Een besparing voor de klant op het pakket extra's van 825 gulden. Zonder de extra car rosserie-beschildering is de verkoopprijs 9.679 gulden. De Ascona heeft als verdere uitrusting een 1.6 liter ,3" mo tor. die 80 DIN PK levert, 165 S R13 radiaal banden, elektri sche achterruitverwarming, 45 amp. wisselstroomdynamo, sportstuur, mistlampen voor en achter, en een „de luxe" interieurpakket. De prijs is 11.616 gulden. Voordeel voor de klant: 675 gulden, zonder beschildering 11.523 gulden. Een zonnige wagen, de Opel Ascona Swinger, waarvan het uiterlijk op valt door de speciale be schildering en de wielen die in de wagenkleur zijn gespoten. De Manta kost met de extra's 13.461 gulden, een besparing van 650 gulden Van de Kadett en Ascona zijn er ook uitvoe ringen met een automaat, voor 10.990 en 12.903 gulden. HET AARDIGE VAN DE WETEN SCHAP meter valt. Het schrap zetten met armen en benen haalt niet veel uit, want de menselijke spierkracht is onvoldoende om zo'n klap op te vangen. Deze kracht kan vele tientiillen malen het eigen lichaamsgewicht bedragen. Daarom is het ook zo'n hachelijke zaak kleine kinderen op schoot te hebben op de voorbank. Als degene die het kind op schoot heeft autogordels draagt, wordt het kind gewoon uit de armen gerukt en naar voren geslingerd, omdat het ineens een schijnbaar gewicht van honderden kilo's krijgt. Heeft men geen autogrodels, dan krijgt het kind nog eens duizenden kilo's van een volwasse ne te verduren. De overlevingskansen zullen daardoor erg klein zijn. Hoe sneller de wagen stilstaat (de vertraging), hoe groter is de snelheid waarmee bestuurder en inzit tenden tegen het interieur kunnen botsen. En dit alles speelt zich af in honderdsten van seconden! Zelfs als de auto overeenkomstig de moder ne opvattingen voorzien is van "kreukelzo- nes" die de energie welke de auto voor de botsing bezat, moeten helpen vernietigen, dan nog hebben de inzittenden hiervan wei nig voordeel, als ze zelf niet één geheel met de carrosserie vormen: de mens heeft nu eenmaal zelf geen kreukelzone! Wanneer ze door middel van een autogrodel wel "hecht" aan de auto zijn verbonden, profiteren ze niet alleen van de kreukelzone van de auto, maar ook van de "remweg" die de autogor del het lichaam toestaat binnen de ruimte van het voertuig-interieur. De autogordel zorgt er ook voor dat de krachten aangrij pen op die plaatsen van het menselijk li chaam, waar dit nog het meest verantwoord is. Bovendien zorgt een autogordel ervoor dat men binnen de auto blijft, in plaats van eruit geslingerd te worden. Dat laatste bete kent een aanzienlijk groter risico op ernstig en dodelijk letseL Overigens, een autogordel bewijst niet alleen zijn dienst bij eventuele botsingen, maar ook onder andere omstan digheden. Denk bijvoorbeeld aan een nood stop. Doordat in die gevallen de bestuurder op zijn plaats blijft, houdt hij beter de macht over zijn voertuig. Nu zijn er verscheidene typen autogordels in gebruik. Allereerst de heupgordel, die links of rechts van de bestuurder of inzitten de op de bodem of tunnel van de auto is verankerd. Wanneer deze gordel goed wordt omgedaan loopt deze tussen bekken en bo venbenen. Dan is er de diagonaalgordel die aan een kant aan de vloer of tunnel is bevestigd en aan de andere kant aan de portier- of dakstijl ongeveer ter hoogte van het oor. Als deze gordel gedragen wordt loopt hij via de schouder schuin over de borst naar bene den. De driepuntsgordel is in wezen een combina tie van heup- en diagonaal gordel. Hier zijn dus drie bevestigingspunten: links en rechts op de vloer of tunnel en aan één zijde aan dak- of portierstijl. Er bestaan veel misvattingen over het nuttig effect van de verschillende autogrodels. Het ongevallenonderzoek van de SWOV heeft duidelijk aangetoond dat voor alle typen gordels geldt, dat de voordelen veel groter zijn dan de eventuele nadelen. Er kan echter wel een rangvolgorde in effectiviteit worden vastgesteld en wel: 1 driepuntsgordel, 2 heupgordel en 3 diagonaalgordel. De eerste twee typen liggen, blijkens het onderzoek, in effectiviteit veel dichter bij elkaar dan men denkt. In het algemeen kan nog worden gezegd dat de gordel zo strak mogelijk moet worden gedragen en dat gordels na gebruik bij een min of meer ernstig ongeval dienen te wor den vervangen door nieuwe. In principe dient elke inzittende van een gordel gebruik te maken. Bij gebruik van autogordels wordt de kans op dodelijk letsel ruim 60% kleiner, terwijl de kans op ernstig letsel met ruim 30% afneemt Deze cijfers zijn in ieder geval van toepassing op be stuurders en voorpassagiers. lault cal op de tentoonstel- r in Genève, een nieuw j lel introduceren: de Renault lts. I wagen is uitgerust met een I :ilinder motor in V-vorm die voorwielen aandrijft, stuur- I rachtiging en een groot aan- veiligheidsvoorzieningen, die hu toe nog niet in seriefabri- f werden toegepast zescilinder (2664 cc en een inogen van 131 DIN-pk) heeft e verschillende caburateurs, onder alle omstandigheden r een juist mengsel zorgen, der heeft de Renault 30 TS alle wielen schijfremmen een gescheiden remsysteem De nieuwe Renault 30 TS. en rondom onafhankelijke ver ing. Aan het comfort van de 30 TS is ook behoorlijke aandacht be steed. Men kan de achterbank in zeven verschillende standen gebruiken, waardoor de begage- ruimte aanzienlijk kan worden vergroot Apart aan dit model is de elek tromagnetische vergrendeling van de portieren met een nieuw type slot De prijs van deze vierdeurs Se dan is nog niet bekend, maar wel is meegedeeld, dat de wagen deze zomer in ons land verkrijg baar zal zijn. In VW-Golf automatische veiligheids riemen Als eerste automobielprodu cent gaat Volkswagen ertoe over in een seriewagen, de Golf, automatische driepunts- velligheidsgordels aan te brengen. Deze meeruitvoering inclusief een beklede stootrand onder het dashboard kan nu voor alle Golf-modellen worden be steld.'Tegelijk met het nieuwe gordelsysteem worden gewij zigde voorzittingen geleverd; voor de Golf en de Golf S met doorlopende hoofdsteunen, voor de Golf L en LS met afneembare hoofdsteunen. Het nieuwe gordelsysteem be staat uit een schoudergordel - zie pijl 1 op foto - en een energie-absorberende stoo trand - zie pijl 2 op foto - die voorkómt dat de inzittenden onder de gordel doorglijden. De schoudergordel spant zich dwars over het lichaam. Het onderste gedeelte van de gor del is gemonteerd op een op- rol-automaat bij de zitting, het bovenste gedeelte is aan het portier bevestigd, zodat de gordel bij gesloten portieren stevig is veranderd. Voor de bestuurder en de pas sagier is bij het in- en uitstap pen de weg niet versperd. De gordel zwenkt met het portier opzij. Wordt het portier geslo ten dan spant de gordel zich automatisch. Tijdens het rij den kunnen de inzittenden zich vrij bewegen, omdat de gordel meegeeft. Pas als een plotselinge vertraging van de auto optreedt, zoals bij een botsing of krachtig remmen, blokkeert de gordel automati sch. In noodsituaties kan de gordel met een eenvoudige handbeweging uit de veranke ring worden verwijderd. De meerprijs van het VW-veilig- heidsgordelsysteem is voor de normale Golf-modellen 394,40 gulden. Bij de luxe modellen bedraagt de prijs 462,84 gul den. De automatische veiligheidsriem in de Volkswagen Golf: bevestigd aan de deurstijl. als er geen hagel meer valt, maar de veehouders zijn dat helemaal niet omdat hun wei den dan droog vallen. De groep noemt de volgende weergverschijnselen die goed in het oog gehouden moeten worden: gebieden waar zich warme lucht ontwikkelt en blijft hangen boven stedclije concentraties, industriële ver vuiling zoals rook „die met regen bijtende zure regen" gaat vormen, de chemicaliën in spuitbussen waarvan enkele geleerden vernietiging van de ozonlaag in de hogere luchtla gen vrezen en een algehele verwarming van de luchtlagen door het gebruik van brand stof. Volgens de Westduitse profes sor Gehard Lehncrt betekent nacht- en ploegendienst een grote belasting voor de ge zondheid. Met name de kans op maag- en darmziekten wordt er aanmerkelijk door vergroot Van iemand die 's nachts werkt wordt aldus professor Lehnert, een grote prestatie verlangd op een tijdstip dat het lichaam moeilijk tot het leveren van prestaties in staat is. Het grootse probleem bij nachtwerk, veronderstelde prof. Lehnert is het slapen overdag. De nachtwerker slaapt, blijkens wetenschappe lijke onderzoeken, gemiddeld slechts vyf uur. Bij huisvrou wen met een gezin ligt het gemiddelde zelfs op 2 tot 3 uur. Mede daarom meent prof. Lehnert, dat nachtdienst voor vrouwen vrijwel altijd moet worden afgeraden. Prof. Leh nert meent dat mensen die 'a nachts werken, niet jonger mogen zijn dan 25 jaar en niet ouder dun 50 jaar. Zij mogen evenmin lijden aan suikerzieke te of vallende ziekte hebben. Een van de waardevolste re- suitaten van de eerste interna tionale bemande ruimtevlucht ter wereld wordt vermoedelijk het maken van optische glas vezels van zodanige zuiverheid dat de verbindingen op aarde via televisie, telefoon en com- puters er drastisch mee kun nen worden verbeterd. Tijdens de Apollo-Sojoez-vlucht, dit jaar juli, nemen de ruimte* vaarders een klein elektrisch fornuis mee waarin deze glas draden worden vervaardigd. Optische glasdraden v/orden allang op aarde gemaakt, maar door de zwaartekracht is het zo moeilijk de stoffen waarvan het gUas wordt ges molten zodanig te mengen dat het glasdraad dat uit de smelt getrokken wordt de vereiste lengte en zuiverheid krijgt De zwaardere bestanddelen van de smelt blijven de neiging houden omlaag te zakken en daar heeft men in de ruimte geen last van. Van de glasdra den worden bundeld gevormdt die geen buigzame kabel ople veren. Algezien de glasdraden het licht volkomen ongewijd rigd doorlaten van de ene naar de andee kant kunnen die ka bels bijvoorbeeld gebruikt worden voor inspektie van de inwendige organen in het men selijk lichaam. Wijziging van het klimaat op aarde, opzettelijk of toevallig, kan rampzalig zijn voor bet mensdom, zo hebben verschei dene geleerden gewaar schuwd. Het is nog de vraag of de menselijke beschaving dat zal overleven, aldus dr. Wendell Mordy van het cen trum voor ondersoek van de democratische instellingen in Santa Barbara (Califoraië). Dr. Mordy een wolkenkundige, heeft met vier andere Ameri kaanse geleerden een sympo sium over klimaatswijziging gehouden. Zij maken zich zor gen over de pogingen tot het maken van regen en het tem men van orkanen, en ook over andere menselijk aktiviteit die het weer onopzettelijk ben- vloedt, zoals het opwekken van energie en de luchtvervuil ing. Dr. Mordy meent dat het grootste probleem is, dat de komende twintig jaar het weer onopzettelijk wordt veranderd. De grootste voorzichtigheid is geboden bij heet gebruik van de atmosfeer als hulpbron die kan worden geëxploiteerd, ook bij goed voorbereide en streng bewaakte projecten ter veran dering van het weer. Dr. Barbara Farhar van de universiteit van Colorado, zegt dat bepaalde programma's tQt wijziging van het weer voor enkelen veel voordeel zullen opleveren, maar dat anderen daar waarschijnlijk onder zul len lijden. Als voorbeeld gaf zij het feit dat in het westen van de V. S. de boeren blij zijn er eigenlijk precies tijdens een lens een botsing treden enorme waartegen spierkracht niet is Het volgende voorbeeld geeft van deze krachten. Een auto met een snelheid van 50 km/u tegen die ook 50 km/u auto komt abrupt tot stilstand, de inzittenden vliegen door met dezelf- die de auto° onmiddellijk voor had. Ze klappen tegen het in te- de wagen en wel met een kracht vergelijken is met de smak die iemand wanneer hij van een hoogte van tien rol die autogordels spelen bij de be- terming van inzittenden van auto's tij- is een ongeval is zo groot, dat niet vaak rg gewezen kan worden op de nood- van het dragen van gordels. Tot deze iclusie komt de Stichting Wetenschappe- l Ondersoek Verkeersveiligheid na een enlange studie over vermindering van iel in het verkeer. It alleen bij lange ritten is de veiligheids- Bi een noodzaak, maar ook bij korte en en in het stadsverkeer. Een botsing l "stadssnelheid", zo'n 30 kilomeer per f, lever volgens de SWOV nog zo'n plotse- je snelheids vermindering op, dat de inzit- den een kracht ondervinden van tiental- malen hun eigen lichaamsgewicht Zeker men geen riemen draagt kan dat leiden zwaar letsel of de dood, als men met tegen delen van het auto-interieur Met een gordel is die krachtmeting te doorstaan en zal men er in de gevallen zonder noemenswaardig let- afkomen. De Nederlandse automobi- liddeld 17.000 kilometer per legt hij minstens de helft af e bouwde kom; maar binnen de be kom vallen evenveel slachtoffers ai gewonden) als buiten de bebouw- Dit Braziliaanse meisje Paula Saraiva (10) kan eindelijk haar moeder zien. Zij werd geboren met een gezichtsvermogen van slechts anderhalf pet. Dr. Wiliam Feinblom uit New York vervaardigde voor haar speciale lenzen, waarmee het gezichtsvermogen voor tachtig pet hersteld werd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13