Kissingers missie dreigt te mislukken we maken het goed met 'n bloemetje Saigon geeft weer provincies op Ontslag op staande voet weigeren PTT vermindert nachtarbeid Vreugde en verdriet op Europa Cupdag School wordt wachtkamer voor toekomstige werklozen m Philips maakt misbruik van sociale wetten Donderdag 20 maart 1975, 65e jaargang no. 20072 jt Rapent >103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj hoofdredacteur j. J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune Klachten bezorging, telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week ƒ2.69, kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent. Peyton Place Speelfilm Peyton Place in 2 de len uit 1957 op Ned. I om 19.05 en om 20.21 uur. WK biljarten om 22.45 uur. Deel 12 en slot van 't Wilhelmi- na op Ned. II om 20.35 uur en om 21.25 uur „Duiken politie". Plaatselijk regen - Zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noordoostelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 6 graden. Morgen zon: 6.42-18.54 Scheveningen hoogw.: 8.17- 20.57. Maan.: 11.29-2.57 Laagw.: 3.44-16.22. Dit is de vreugde in beeld. Eddy Achterberg (FC twente) roept doelman Mrgan toe dat hij de bal toch echt voor de tweede keer uit het net moet gaan halen. Den Haag Een teleurgetelde Pim van de Meent, trainer van FC Amsterdam „als je weer drie gele kaarten krijgt en je gaat nog af ook; schei ik er liever uit" maar een dolgelukkige Kees Rijvers, trainer van PSV, „het was toch grandioos wat wij in Lissabon hebben gedaan" en een even verheugde Spitz Kohn, trainer van FC Twente „de grootste winst is dat we eindelijk een tegenstander uitschakelden die |ons in de uitwedstrijd geen doelpunt toestond" zij typeer den blijdschap en verdriet op een Europa Cupdag. Er was ;voor meer ploegen „lief en leed" weggelegd. Zie de sportpagi- JERUZALEM (Rtr/AP De Amerikaanse minister Kissin ger maakt zich zorgen over het mogelijke mislukken van zijn vredesmissie in het Mid den-Oosten Volgens de corres pondent van de Amerikaanse omroep CBS Marvin Kalb, die de reis van Kissinger mee maakt, zijn er grote verschil len tussen de Egyptische en Israëlische standpunten, ter wijl waarnemers overtuigd raken dat de standpunten zich verharden. Sin ai gedemilitariseerd wor den. Egypte wil slechts een smalle gedemilitariseerde strook, zodat zijn leger de stra tegische passen in de Sinai onder controle kan krijgen. Is raël wil een definitief mandaat voor de VN-troepen, terwijl Egypte slechts instemt met een mandaat voor een jaar. In elk geval is Kissinger met een „onaanvaardbaar" van Is raël op de jongste Egyptische voorstellen naar president Sa- dat teruggekeerd. Het nieuwe voorstel van Israël houdt in dat de Israeli's zich maximaal 45 kilometer terugtrekken en de olievelden van Aboe Roe- deis teruggeven, maar de Gidi- en Mitlapassen behouden. Egypte eist dat Israël nu de strategische delen van de Si nai opgeeft, in ruil voor de verzekering dat Egypte geen geweld zal gebruiken. Egypte weigert evenwel een formele verklaring van niet-oorlogvoe- ring, die door Israël wordt geëist. Volgens Egypte zijn de. Arabieren bereid om vrede te sluiten met Israël. Terugtrek king van Israëlische troepen zou een belangrijke stap in die richting zijn, aldus Cairo. |IGON (AP) De Zuidvietnamese re- heeft vanmorgen opnieuw twee jwincies opgegeven. Ditmaal waren de provincies Thoea Thien aan de |ordkust en Long Khanh in de buurt Saigon. De voornaamste steden in provincies zijn Hoe-e en An Loc. regeringskringen heeft president besloten in totaal tien van de 44 te laten schieten om de rest behoeden voor verovering van i de Vietkong en Noord-Viet- President Thieu heeft al zeven pro- ies laten vallen. Uit de2e provincies honderdduizenden vluchtelingen op het door regeringstroepen be te gebied. Alleen al uit de oude keizer- te hoofdstad Hoée zijn tienduizenden msen op weg naar het zuidelijker gele- Da Nang. Hoée ligt in de provincie lang Tri, dat al eerder werd opgegeven, de gegevens van de Zuidvietnamese lering blijkt, dat men nog 35 provincies handen heeft. De gegevens van de lering zijn echter misleidend. In veel n de resterende provincies zijn de Viet- n de Noordvietnamese troepen meester. De provinciale hoofdste- n zijn de enige belangrijke bolwerken n het Zuidvietnamese leger. e Vietkong en de Noórdvietnamezen «heersen het gebied in de noordelijke westelijke sectoren van het land met ;n uitloper naar het gebied ten noord esten van Saigon. Ook hebben aan- enlijke terreinwinst geboekt in de Me- ongdelta waar eenderde deel van de evolking woont UTRECHT (ANP) De angst om een beroepskeu- De verlenging van de volledige leerplicht met een ze te doen leidt tot een verlengde schooltijd van jaar onderstreept volgens hem deze kijk op de slecht gemotiveerde leerlingen. Dit constateerde school. „De school wordt zodoende een opvangcen- gisteren drs. M. J. Rood, voorzitter van de Vereni- trum voor mensen die niet kunnen worden ge- ging van Schooldekanen, op de jaarvergadering plaatst in een beroep en dat ook niet willen: een van zijn vereniging in Utrecht wachtkamer voor toekomstige werklozen". De droom van elke sportvisser die het op zijn eentje opneemt tegen de forel in een berg stroom, veran derde gisteren bij de Franse stad Dijon in deze werkelijk heid: een mas sale visvangst, schouder aan schouder tot stand gebracht aan de oever van een meer. De opening van het forelseizoen was hiermee een feit. Vrouwen, bejaarden en kinderen zijn de voornaamste slachtoffers van de massale vlucht uit de provincies die door het regime van Saigon zijn opgegeven. Een beeld van de vluchtelingenstroom uit Pleikoe: een kind draagt een baby naar een veiliger plaats. Voorstel Sociale Zaken Utrecht (ANP) De arbeidsbureaus krijgen wellicht binnenkort opdracht tot het weigeren van ieder verzoek om ontslag op staande voet. De werkgever moet dan kiezen voor een normale ontslagprocedure of voor een ontslag op staande voet, maar dan op eigen risico. De rechter zal dergelijke ontslagen op hun rechtvaardigheid moeten toetsen. MR. H. Naber van het Direktoraat-generaal voor de Arbeidsvoorzie ning, die dit gisteren in Utrecht mededeelde, wees erop, dat de nog aanwezige mogelijkheden tot ontslag op staande voet te lichtvaardig gehanteerd worden. Het gevolg is, dat ontslagen werknemers dan verstoken kunnen blijven van W.W.-uitkeringen. Volgens mr. Naber hebben de arbeidsbureaus ook niets te maken met een vrijwillig of onvrijwillig ontslag. Bedrijfsverenigingen maken soms problemen met de uitkeringen, wanneer de arbeidsbu reaus geen vergunning tot ontslag verleend hebben. „De w.w.-uitko- ring heeft niets te maken met een vrijwillig of onvrijwillig ontslag", aldus mr. H. Naber. Een ontslagvergunning garandeert de W.W.-uit- kering evenmin. Kamer hoort resultaat van onderzoek naar mishandeling. DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer wordt volledig inge licht over het resultaat van het onderzoek naar mogelijke zwa re mishandeling in de Scheven- Ingse gevangenis. Een klacht hierover was door de bij de gijzelingszaak in de gevangenis betrokken Jan Brouwer inge diend. Staatssecretaris Glastra van Loon heeft de Kamer do open baarheid van het onderzoek toe gezegd naar aanleiding van vra gen van het Kamerlid Roethof. (PvdA). Amsterdam (ANP) Rode Hulp heeft, aldus Lucien van Hoesel, alle contacten met de afdeling Eindhoven verbroken, omdat deze afdeling Rode Hulp ervan beschuldigt ook met on wettige middelen te willen wer ken. Lucien van Hoesel, die be kendheid gekregen heeft door zijn bemiddelingsrol tijdens de gijzeling in Scheveningen zegt te spreken namens de afdelingen Den Haag, Amsterdam, Rotter dam. Breda. Utrecht en Uden. •S.V. zorgde gisteren voor de unt in het toch al rumoerige ortugal. IK HS HET NOC 1S 56COrJPEN)? C. Twente ontliep in de laatste nlnuut de verlenging en zit in de lalve finale. en bij voorbaat kansloos F. C. msterdam speelde wel een heel "gelukkige wedstrijd en verloor ipnieuw. Met twee ploegen in de halve Jinales toch geen gekke dag voor Ions voetbal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De P T T streeft er naar, de nachtdiensten bij de Posterijen zoveel mogelijk te beperken. Zo mogelijk wil men het sorteren en vervoeren van post uit de nachtelijke uren halen. Volgens directeur-generaal Leeman van de PTT mag dit echter niet leiden tot een ver- van de post gebeuren voor een belangrijk mindering van de dienstverlening. deel in de nachtelijke uren. Zouden de Voor een snel transport en een vlotte nachtdiensten worden afgeschaft, dan bezorging van de post dienen duizenden zou dat betekenen dat de post langer medewerkers van de PTT in het gehele onder weg is. Voor het personeel zou land afwisselende nachtdiensten te ver- afschaffing van de nachtdiensten een richten. Het transport en de verdeling vermindering van de inkomsten beteke nen. Voor vele personeelsleden zijn aan nachtdiensten medisch-sociale bezwaren verbonden. Daarom wordt bij de PTT kritisch bezien of alle nachtarbeid wel zinvol is en mogelijk kan worden vermin derd. Dit mag volgens de hoofddirectie echter niet ten koste van de service gaan. Bouwkeet in Katwijk uitgebrand Van een onzer verslaggevers Katwijk Op het Katwijkse industrieterrein 't Heen is van morgen vroeg rond zes uur de grote bouwkeet van het aanne mersbedrijf Mus kens uit Lobith volledig uitgebrand. De keet diende als schaftlokaal en opsla gruimte van gereedschap voor de in 't Heen in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsinstallatie De schade wordt geschat op en kele tienduizenden guldens. Uit een eerste onderzoek van brand weer en politie is gebleken dat oververhitting van de verwar mingskachel waarschijnlijk de oorzaak is geweest van de brand. Een andere bouwkeet op het terrein, waarin de admini stratie en bureau van het bouw project waren ondergebracht, kon worden gespaard. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gisteren brak een enorme brand uit in een papierfabriek het Amerikaanse Yersey City. Met da verend geweld kwam op een gege ven moment de ge vel naar beneden. Wonder boven won der raakte niemand gewond. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll<ll>HIII»l»l»»lll|lllllllllllllllllllllllllllllliml11111 Kamerlid Nijpels (D '66) DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Nypels (D'66) wil dat de arbeidsinspectie een onderzoek instelt naar eventueel misbruik van de sociale wetgeving door Philips. Volgens het raadslid heeft Philips bewust en onnodig voorraden laten oplopen om zo werktijdverkortingen te kunnen aanvragen voor 1500 personeelsleden in de fabrieken in Winschoten en Stadskanaal. Het Kamerlid meent dat Philips hier de werkloosheidswet mis bruikt om een stuk ondernemersrisico af te wentelen. De heer Nypels baseert zijn vragen op een brief van Philips aan de groothandel van november waarin werd meegedeeld, dat zwart-wit televisietoestellen niet meer geleverd konden worden door stagna ties. Het raadslid wil weten of Philips de aanwezigheid van de onnodig opgelopen voorraden heeft gebruikt om werktijdverkorting aan te vragen. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boekei bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengon van oen nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blljmaker', nletwaarl NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de^ Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1