Fel protest in Portugal tegen uitsluiting partijen Suriname wil direct in de VN dankuwel Chaotische vlucht naar kust V ietnam Pronk moet 3 april voorkomen SPREIDINGS- BELEID VAN REGERING IS ZEER MATIG Amsterdammer roofde voor half miljoen Skileraar verongelukt £eicUe (Bomotit Woensdag 19 maart 1975, 65e jaargang no. 20071 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Gii Advertenties (excl. B.T.Wf 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.8J i 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J W. C. Leune. Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69, kwartaal f 34.76. jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. Lisa Tv-spel Lisa is onmisbaar op Ned. I om 20.21 uur. In Ken merk discussie over het Kersten concern in Paramaribo. Ned. II om 20.36 uur het tv-spel De betere moordenaar. In Stu dio sport om 22.05 uur samen vattingen van FC Amsterda m—FC Köln en FC Twente—Ve- lez Mostar. Kond weer Half tot zwaar bewolkt met af en toe wat sneeuw. Matige tot krachtige noordooste lijke wind en max.temp. om streeks 4 gr. Morgen zon: 6.44-18.52. Maan: 10.24-2.07. Schev. hoogw.: 7.21-19.51. Laagw.; 3.01-15.25. Leden van de Maoïstische partij MRPP die van de erkiezingen zijn uitgesloten houden een protestmars door jssabon. LISSABON, (Rtr/UPI) Militairen, gesteund door pantserwagens hebben gisteravond een kor don gelegd om de parlementsgebouwen van Lissa bon, de zetel van de voorlopige regering. De maatregel werd genomen met het oog op een massale betoging van Maoïsten, die protesteerden tegen het uitsluiten van hun partij van de verkie zingen van volgende maand. De betogers schreeuwden „Weg met het fascisme", maar deden geen poging het parlementsgebouw binnen te dringen. De militaire revolutionaire raad heeft besloten drie partijen van de verkiezingen uit te sluiten: de rechtse christen-democratische PDC van de ge vluchte Sanches Osorio, de Maoistische MRPP en de Alliantie van boeren en arbeiders (AOC). De partijen zijn niet verboden, maar ze mogen tijdens de verkiezingscampagne geen propaganda voeren. De Christendemocratische PCD wees gisteren dr. Costa Figueira aan als opvolger van Osorio, die een medestander was van de naar Brazilië uitge weken ex-president De Spinola. De andere chris ten-democratische partij, de CDS, meent dat haar kansen thans ernstig zijn geschaad. De CDS en de PCD hadden gecombineerde lijsteh. De socialisten kondigden aan te protesteren tegen de uitsluiting, „de emotionele terugslag" van de rechtse tegencoup van vorige week. Het was even wel geen reden om niet aan te blijven in de coalitieregering. De uitsluiting van de ultralinkse partijen is waarschijnlijk in het voordeel van de communistische partij. SAIGON (UPI) - Naar schatting een kwart miljoen Zuidvietna- mese vluchtelingen is in kolonnes van bijna 100 kilometer lengte uit het gisteren opgegeven centrale bergland op weg naar de kust om aan de oprukkende Vietkongtroepen te ontkomen. De vluchtelingen maken gebruik van een vrijgeleide van drie dagen dat president Thieu van Zuid-Vietnam in persoonlijke onderhan delingen met de Vietkong had bedongen, nadat hij had vastge steld dat de provincies Pleikoe, Darlak en Kontoem niet meer te verdedigen waren. Een verslaggever van een krant in Saigon, Ngoeyen Tu, die de I vluchtelingen uit Pleikoe vergezelt, vertelde dat in de provincie- hoofdstad geen dokter is achtergebleven en dat ziekenhuis'patien- I ten in hun bedden zonder verzorging zijn achtergebleven. De I exodus uit de stad begon zondagochtend om acht uur. „Er werd f teen enkele verklaring verstrekt aan de bevolking en voor een massale evacuatie waren geen organisatorische maatregelen geno men." Volgens Tu is het lot van de vluchtelingen die geen vervoermiddel hebben kunnen vihden, te beklagen. Zij vormen de grootste groep. Vrouwen, kinderen en bejaarden lopen zo hard ze kunnen, maar ze hebben zelfs geen druppel water om hun dorst te lessen." Het zou hem niet verwonderen, wanneer velen onderweg zouden bezwijken. De vluchtelingen worden voorafgegaan door technici van de genie die wegversperringen opruimen, bruggen versterken en omwegen uitzetten in het door de Vietkong beheerste gebied. In het buurland Cambodja hebben de Rode Khmer de vijfde De lasten van de 00rl°9 in Indo-China wegen zwaar. Links een meisje uit de Vietnamese stad Dau Tieng die Vanmorgen is het laatste steunpunt tussen de stad en Vietnam haar grootmoeder in veiligheid brengt, zo ver mogelijk van de bedreigde stad. Rechts een militair uit Cambodja, in handen van de Rode Khmer gevallen. die zijn deel van de oorlogslast op 's-lands beproefde wijze draagt: mortiergranaten en een lichte mitrailleur. Na onafhankelijkheid: DEN HAAG (ANP) - Neder land moet ervoor zorgen, dat Surinam*» bij het afroepen van de onafhankelijkheid tussen 20 en 30 november lid is van de Verenigde Naties. De Surinaamse delegatie heeft hier gisteren tijdens het Koninkrijksoverleg in het Haagse Catshuis op aan gedrongen. Het overleg over de onafhankelijkheid van Suriname is overigens nog niet afgesloten. De Surinaamse delegatie on der leiding van premier Ar- ron vroeg bedenktijd over de „redactionele wijzigingen" van Nederland ten aanzien van de nationaliteitenkwest- ,ie. De Surinaamse deskundi ge mr. E. Karamat Ali zei: „we moeten eerst zien of er geen addertjes onder gras schuilen". De nationaliteiten kwestie houdt in, dat de Su- rinamers in Suriname een Surinaams paspoort krijgen en dat de Surinamers in Ne derland de Nederlandse al smede een „slapende" Suri naamse nationaliteit krijgen. Die laatste nationaliteit zou van kracht worden als men naar Suriname zou terugke ren. Bij vestiging in Neder land zouden Surinamers wel een vergunning nodig heb ben, maar de Nederlandse autoriteiten zullen minder strenge normen stellen dan het geval is bij andere bui tenlanders. De delegaties van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen kwamen ook niet tot overeenstemming ten aan zien van de van de grens kwesties waarmee Suriname te maken heeft. Steeds meer vals geld EINDHOVEN (ANP) Het aantal valse bankbiljetten, dat in omloop is, neemt volgens een woordvoerder van de Eindhovense politie toe. Bij een controle op een bank in Eindhoven zijn tien valse briefjes van honderd ontdekt. De biljetten worden waarschijnlijk in omloop gebracht op plaatsen, veel geld omgaat, zoals benzinepompen. Er zijn ook valse iriefjes van duizend, maar daarmee betaalt men niet zo gemakke lijk. Het gaat om twee series: één van goede en één van zeer goede waliteit. De serienummers zijn 1033929477 en 1038299742. (Van een onzer verslaggeefsters) ZWOLLE Op donderdag 3 april zal minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) zich voor de rechtbank in Zwolle moeten verantwoorden wegens het rijden onder invloed van sterke drank op 5 maart van dit jaar. De minister veroorzaakte toen in Nunspeet een ongeluk, na afloop van een tweedaagse vergadering die werd gehouden in hotel De Malle Jan in Vierhouten. Hij waarschuwde zelf de politie en vroeg om een bloedproef. Het percentage alcohol in zijn bloed bleek veel hoger dan toegstaan. De Zwolse afdeling van de PvdA vindt deze affaire geen reden om *de minister te laten aftreden. Mi nister Pronk is in 1970 al eens wegens teveel drank veroordeeld tot een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf en tijdelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. MOTOR Mini- lam Een mini-lamme tje kwam ter we reld in Wester voort bij de fami lie Berendzen. Normaal weegt' een pasgeboren' lam drie kilo, maar dit diertje woog slechts ze ven ons. Op de achtergrond moe der-ooi. op de voorgrond het mi- nilammetje met z'n broertje, op de been gehouden door Astrid Be rendzen. 'vA^JV P. /*-,_3t. t\ t AMSTERDAM (ANP) De 21-jarige electromonteur II. P. uit Amsterdam wordt ervan verdacht de afgelopen vijf maanden bij een lange reeks van inbraken in Amsterdam en Amstelveen voor ongeveer een half miljoen gulden aan goederen en geld te hebben buitgemaakt. Hij roofde ondermeer radio-apparatuur, sieraden, schilderijen en auto's uit kantoorgebouwen, winkels, woningen en garages. Verdachte, die vorige week werd aangehouden, ging na zijn ontvluchting uit de strafinrichting in Zutphen in oktober vorig jaar op het inbrekerspad. Een deel van zijn buit, waaronder twee. schilderijen van Nicolaas Maes en Gerard Terborch ter waarde van 100.000 gulden, is inmiddels teruggevonden. Twee andere Amsterdammers zijn wegens heling aangehouden. Haarlemmermeer. A.N.P. Een 19-jarige Oostenrijkse skileraar is vannacht bij een verkeerson geluk op de Schipholweg in Boesingheliede bij Haarlem omgekomen. De jongeman reed mee in een personenauto, die slipte en tegen een boom botste. Pseudo-controleur Van onze correspondent NOORDWIJK - De laatste da gen vervoegde zich op verschil lende adressen in Noordwijk een man aan de deur, die zich voordeed als controleur van de Raad van Arbeid. Hij infor meerde naar de afkoop van ren- tekaarten. Hij blijkt bij de Raad van Arbeid niet bekend. Om trent zijn bedoelingen tast men tot nog toe in het duister. Mocht de pseudo-controleur zich opnieuw aandienen, dan doet men er goed aan direct de politie te waarschuwen (alarm nummer 10.000). ZUSTERS PRICE - De twee ge zusters Price, die gevangen zit ten voor een reeks bomaansla gen in Londen, zijn gisteren naar een gevangenis in Noord- Ierland overgebracht. Tot nu toe hadden de Britten dit gewei gerd, ondanks een hongersta king van zes maanden van de 22-jarige Dolores en de 19-jarige Mirjam Price. Eerste kamerlid Rijnders (CHU) DEN HAAG (ANP) - Het Eerste Kamerlid Rijnders (CHU) heeft gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening scherpe kritiek geuit op het spreidingsbeleid van de regering". Van dit beleid hebben noord-, oost- en zuid-Nederland onvoldoende geprofi teerd", meende hij. „Het spreidingsbeleid is een uiterst matig geslaagd beleid, maar de sub-urbanisatie is geslaagder, dan ooit gebleken is", zei de heer Rijnders gisteren tegen minister Gruijters. Hij wees er verder op. dat andere delen van Nederland buiten het westen, nauwelijks iets gemerkt hebben van de decentralisatie. "De groei van de aangewezen groeikernen stagneerde, maar de sub-urbane kernen in het westen groeien onevenredig", aldus het CHU-Eeerste Kamerlid, die mede sprak namens d? ARP en de KVP. De drie christen-democratische fracties hadden eveneens veel kritiek op het bouwbeleid. Het KVP-Eerste Kamerlid Vugts noemde het onbegrijpelijk, dat het kabinet zo traag gereageerd had op de terugval van de woningbouwproduktie. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1