Politieke terreurdaden aanleiding voor doodstraf? MET EEN TAXI NAAR DE AUTO Duizenden in aktie tegen verkorting van studieduur ,,Of CDA mogelijk is moet nog blijken Hypotheken 4,3 MILJOEN VOOR SCHONE ENERGIE StoeWan standing Arron wist niets van SLM-plan ZATERDAG 15 MAART 1975 LEIDSE COURANT PXGIN t 9 Wat voor straf moeten terroristen nu eigenlijk krijgen die een vliegtuig kapen, die mensen in een ambassadegebouw gijze len, die een zangkoor in een gevangenis vasthou den, die bomaanslagen plegen of een politicus ontvoeren om vrijlating van kameraden af te dwingen? Een moeilijke vraag met vele facetten. Het al of niet rekening houden met hun (politie ke) motieven en het risico van wraakacties zijn maar twee van die facet ten. Voor prof. mr. W. F. C. van Hattum (71), zes tien jaar lang strafrech ter in Den Haag, is het een duidelijke zaak: zulke mensen moeten gedood worden. Voorgoed opge ruimd. Zijn zienswijze maakte hij dezer dagen in een televisiegesprek be kend. De reactie daarop van mr. K. Kneepkens (33), juridisch medewer ker aan de Erasrausuni- versiteit in Rotterdam en bestuurslid van de Coorn- hertliga, is: „Een dergelij ke uitspraak kan ik me niet voorstellen van een rechter. Dit is absurd!" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De doodstraf is niet te verdedigen. Dat stelt professor Van Hat tum voorop. Als straf is executie onjuist. Maar hij maakt onderscheid tussen de dood als straf en de dood als maatregel. „Als het algemeen belang en de veilig heid worden aangetast, dan heeft de overheid mijns inziens wél het recht iemand te doden. Dat is dan een maatre gel. Geen straf. Daartussen is een juri disch verschil." Mr. Manuel Kneepkens: „Dat is toch poppenkast! Wat maakt het nu uit of je dood gaat door een maatre gel of door een straf? Je gaat dóód!" Prof. Van Hattum vindt verder: „Met het bestraffen van iemand probeer je een beroep te doen op het verantwoordelijk heidsbesef van de misdadiger. Maar deze extremisten hebben met hun daad laten zien, dat ze geen verantwoordelijkheids besef hebben en hebben zich daarmee geplaatst buiten de rechtsorde. Daarom ook heeft het geen zin ze te bestraffen volgens het strafrecht! De heer Van Hat tum kan begrijpen dat mensen in op stand komen tegen onrecht in deze we reld. „Maar dit zijn zulke ernstige misda den en aantastingen van het recht, dat we dit niet kunnen toestaan. Deze men sen moeten worden uitgestoten: gedood." Mr. Manuel Kneepkens vindt. „In een parlementaire staat móg je niemand bui ten het recht plaatsen. Als je iemand zijn rechtspositie ontneemt, verklaar je hem tot „geen mens". En dan ben je afgezakt tot een totalitaire staat. In Hitiers tijd werden joden ook buiten het recht ge plaatst, met als gevolg dat ze zonder vorm van proces konden worden wegge voerd." Omdat de doodstraf in de Nederlandse rechtspraak niet voorkomt, zal volgens de ideeën van prof. Van Hattum de be voegdheid om een doodvonnis uit te spre ken niet aan de huidige rechters kunnen worden gegeven. Er zou een soort tribu naal moeten komen, dat in een korte procedure tot een uitspraak kan komen. Wel moet zo'n speciale rechtspraak de normale waarborgen bieden voor de ver dachten, hen rechtsbijstand toestaan en hen zo mogelijk verwijzen naar de straf rechter. Wie voor het tribunaal komt zou dus niet al bij voorbaat tot de dood zijn veroordeeld. Mr. Kneepkens: „Wie zouden er voor dat tribunaal moeten komen? Waar leg je de grens? Uit de woorden van Van Hattum begreep ik, dat hij speciaal denkt aan politieke terreur van extreem links. Maar wat gebeurt er met de terreur van rechts? Op deze manier komt de rechter op politiek terrein terecht. Dat wordt een warboel. Bovendien: we hebben hier in Nederland helemaal geen politiek terro risme. Dan is het ook onzin om er al over te praten of je de doodstraf moet geven. Dat is angstaanjagerij. En juridisch ge zien vind ik Van Hattums uitlatingen gewoon knullig." Minister Van Agt (Justitie) heeft de uitla tingen van prof. Van Hattum verworpen. Voor de televisie zei hij: „Ik begrijp er 'niets van." Volgens de minister zal het doden van terroristen leiden tot nóg meer geweld. De heer Van Hattum is daar niet zo bang voor. De ideeën van terroristen zijn niet gericht op het doden op zich, maar op het afdwingen van iets door middel van gijzeling. Door het alsmaar blijven onderhandelen, zoals nu meestal gebeurt, kan het geweld ook grotere pro porties gaan aannemen. Voor wraakac ties zou volgens hem geen aanleiding meer zijn als de verdachte zich tijdens de zitting distantieert van verder geweld. Dan hoeft hij ook niet gedood te worden, want zijn verblijf is dan geen gevaar meer voor de gemeenschap. Manuel Kneepkens meent: „Met doden maak je de zaak alleen maar erger. Pa- lestijnen bijvoorbeeld zijn fanaten, die heilig in hun doel geloven. Als je ze doodt worden ze martelaren in eigen land. En bovendien kun je er van verzekerd zijn dat er wraakacties komen. Met de dood straf schrik je de misdaad niet af. Je trekt er juist anderen mee aan, die ook in het nieuws willen komen, die marte laar voor hun zaak willen zijn. Proble men met terroristen los je niet,op met doden, maar door de oorzaken van hun grieven aan te pakken, zo nodig interna tionaal." „De doodstraf tijdens vredestijd is in ons land afgeschaft in 1870 en sindsdien is er niet serieus meer gesproken over her invoering. De kwaliteit van het rechtsstel sel loopt evenwijdig aan de beschaving van de maatschappij. De doodstraf invoe ren is hetzelfde als teruggaan naar het rijden in een postkoets in plaats van in een auto. Een staat," aldus de heer Kneepkens, „mag niet dezelfde fout ma ken als een doder. Als je als staat zo verruwt mag je van je burgers niet an ders verwachten." DEN HAAG (ANP) Ettelijke duizenden studenten en leden van het wetenschappelijk en niet-wetenschappelijk personeel van uni versiteiten en hogescholen zijn de afgelopen dagen in aktie gekomen uit protest tegen het voorstel van het kabinet om de cursusduur in het algemeen te verkorten tot vier jaar, terwijl dan tevens een selectieve propedeuse wordt ingevoerd. Zoals gisteren op de afdeling bouwkunde van de technische hogeschool in Delft werd gesteld op een vergadering van naar schatting 300 man, houdt dit voorstel een verslechtering van het onderwijs en onderzoek in, en een taakverzwaring voor iedereen, pe akties gaan de komende week door, en monden 22 maart uit jn een demonstratieve optocht door Utrecht, die met een bijeen komst in de Merwedehal van de Jaarbeurs wordt besloten, pe kritiek op het wetsontwerp groeit in kringen van universiteiten fn hogescholen, maar ook daar buiten. De onderwijsdeskundigen van de Tweede Kamer zijn en worden bestookt met bezwaarschrif ten tegen het voornemen van het kabinet. Uit de reacties en ■besprekingen blijkt dat ook volksvertegenwoordigers betwijfelen I oi het wel een goede zaak is. I Een van de grieven van de universiteiten en hogescholen is, dat J de democratisch in gang gezette herprogrammering van de studie I van tafel wordt geveegd als de cursusduur uniform tot vier jaar wordt verkort. Een en ander houdt in, dat een meerzijdige ont plooiing van de studenten in de knel komt Van de kant van het personeel wordt vernomen, dat hun rechtspositie en werkomstan digheden zullen verslechteren. De rectores magnifici hebben al laten weten dat zij ontwrichting de instellingen van wetenschappelijk onderwijs vrezen. Boven dien voorzien zij door de studieduurverkorting een verschoolsing in verreweg de meeste studierichtingen, die niet verenigbaar is met de doelstellingen van het wetenschappelijk onderwijs. De centra voor onderwijsresearch aan universiteiten en hogescho len zijn van oordeel, dat het kabinet met zijn herstructureringsplan nen een heilloze weg bewandelt. Skelet Douglas Lawson een student aan de universiteit in het Californi- sche Berkeley toont hier delen van het skelet van een vlie gend dier dat zo'n 60 miljoen jaar geleden ge leefd heeft. Hij vond de skelet- delen van het dier dat de naam Texas Pte rosaur kreeg, in het Big Ben Na tionaal Park. Aanval op Ethiopisch vliegtuig Addis Abeba (UPI) Te genstanders van de rege ring hebben gisteren een guerilla-actie uitgevoerd tegen een DC3 van Ethio pian Airlines kort nadat het toestel in Lalibela, een 640 km ten noorden van Addis Abeba gelegen stad, was geland. Voordat de aanvallers het vliegtuig in brand staken lieten ze de passagiers en de bemanning uitstappen. Een bewaker die zich ver zette werd gedood. FRACTIE VAN A.R. ONGERUST Van onze correspondent Leeuwarden De AR-Tweede-Kamerfrac- tie is er niet blij mee, dat de leiding van de partij van de kiesverenigingen verlangt, dat zij zich vóór 15 april a.s. zullen uitspre ken over het Christen Demokratisch Appèl (het samengaan van KVP, ARP en CHU). De kiesverenigingen kunnen, zo heeft de partijleiding het tenminste georganiseerd, slechts antwoorden met ja of neen. „Deze gang van zaken vervult ons met niet geringe zorg", zeiden gisteren de Kamerle den H. de Boer en J. van Houwelingen na een bezoek, dat de fraktie bracht aan de provincie Friesland. In de praktijk zal nog moeten blijken, zeiden ze, hoe het samen optrekken van KVP, CHU en ARP zich zal ontwikkelen; of het wezenlijk mogelijk zal zijn en daar is in de praktijk nog niets van gebleken. Ze zeggen ook het stellige gevoel te hebben dat heel de fraktie meent, dat de kiesverenigingen nu nog niet voor het beant woorden van de vraag „ja" of „nee" gesteld moeten worden. „We willen graag eenheid op politiek gebied, maar de vlag hijsen van de eenheid is niet het voornaamste. Meer is, dat werkelijke christelijke politiek vanuit de bijbel wordt bedreven". „De fraktie heeft zorgen over het politiek profiel van het CDA. En heeft dat ook meermalen uitgesproken. Maar zij is van mening dat de signalen niet duidelijk genoeg zijn verstaan. Niet bij de partijleiding en niet bij de leden van de kiesverenigingen. Wij moeten oppassen in de toekomst van compromis tot compromis te moeten gaan". Staatssecretaris Klein in de hoek gedrukt TENZIJ STAATSSECRETARIS KLEIN van het kabinet opdracht krijgt om grove politieke machtsmiddelen te gebruiken (juister gezegd: misbruiken) zal hij volgende week bij het verdedigen van zijn voorstel tot verlenging van de studentenstops gedwongen worden naar opmerkingen uit de Tweede Kamer te luisteren en wijzigingen aan te brengen. Als de staatssecretaris dan moet afzien van zijn plan om alle studenten, daar waar plaatsgebrek is, met gelijke kansen te laten loten (integrale loting, noemt men dat), zal dat ons genoegen doen. Want nog altijd is er onder deskundigen een meerderheid, die bewezen acht dat gymnasiasten en atheneërs met een gemiddeld hoog eindexamencijfer in doorsnee meer geschikt zijn voor een universitaire studie dan hun jaargenoten. Daarom is het onbegrijpe lijk dat dr. Klein zich is blijven afzetten tegen de mogelijkheid van de „gewogen loting"; de enige verklaring hiervan zou kunnen zijn, dat hij een verkeerd begrip heeft van de strekking van het „gelijke kansen voor iedereen". NOG MEER VERZET HEEFT de staatssecretaris ontmoet bij zijn stelling dat ook de situatie op de arbeidsmarkt gebruikt mag worden als motief om ergens oen studentenstop in te voeren. De manier waarop „Onderwijs" dit wapen probeert te hanteren, verdient beslist een afstraffing, omdat de overheid, als ze eenmaal toegang krijgt tot dit straatje, wel eens met haar gevaarlijk-centra listische en betuttelende neigingen zou kunnen doorstomen naar een toestand, welke Nederland beslist niet krijgen moet Er zal zeker serieus een onderzoek moeten worden ingesteld in het vraagstuk, hoe voorkomen kan worden dot Nederland in 1980 een snel-groeiend aantal werkloze academici moet onderhouden. Maar daarvoor zijn andere middelen nodig, dat het kleine venijnige' mesje dat de staatssecretaris nu wil hanteren. Hui veringwekkend DE SPINOLA'S MISLUKTE STAATSGREEP schijnt de linkse groep onder de Portugese militairen die sedert vorig jaar in Lissabon aan de touwtjes trekken op het denkbeeld te brengen om voor de komende verkiezingen alle partijen uit te schakelen die rechts van het socialisme van Soares staan. Een denkbeeld dat voor democratische landen huiveringwekkend moet zijn, omdat op die manier ook achter het Uzeren Gordijn het Sovjet-communisme begonnen is de weg voor de totalitaire volksdemocratie voor te bereiden. De parlementsverkiezingen in Portugal worden op die manier een schijnvertoning en de volgende acte is dan wellict Soares confronte ren met het feit, dat zijn liquidatie het volgende programmapunt van het communisme en de hiermee sympathiserende officieren zal zijn. HET LIJKT ONS NIET EENS uitgesloten, dat de staatsgreep van De Spinola c.s. een berekend onderdeel geweest is in het sluwe kaartspel dat de communisten in Lissabon spelen. Ze laten pure anarchisten van uiterst-links in zekere mate inciden ten uitlokken, met de hoop dat uiterst-rechts dan zal proberen terug te slaan. En dan is er een zogenaamd bewijs geleverd, dat Portugal's welzijn de noodzaak met zich brengt om alle centrum partijen als „staatsgevaarlijk" uit te schakelen. INTERNATIONAAL LIJKT HET ons noodzakelijk, dat eerst wordt nagegaan welk spel er in Lissabon achter de coulissen gespeeld wordt. Voorkomen dat de wind van Salazar weer gaat waaien is goed; maar voorkomen dat linkse machtsgroepen van Portugal een volksdemocratie gaan maken, is even noodzakelijk. Anders heeft alleen maar de éne duivel zijn voorganger uitgedreven; het bewijs wie van hen beiden Beëlzebub was, moet dan ook nog geleverd worden. I ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK Haven-cao goedgekeurd Utrecht Door middel van een schriftelijke stemming hebben de leden van de vervoersfedera- tie NVV-NKV en van de ver- voersbond CNV die in de ha- [vens werkzaam zijn hun cao foedgekeurd. Deze cao geldt voor de havenarbeiders in Rot terdam en Amsterdam. Enkele bedrijven hebben intern een cao afgesloten. Onder de cao vallen 17.500 werknemers, 14.000 in Rotterdam en 3.500 in Amsterdam. Enkele van de uitkomsten van de onderhandelingen zijn: een reële loonsverhoging van 23 cent per uur, een zaterdagtoe slag van 60 pet. (was 50 pet), een vakantietoeslag voor 21 in plaats van 20 dagen. Voor oude re werknemers geldt, dat ze met 61 jaar 5 extra vrije dagen krij gen, met 61 jaar 10 en met 63 jaar 15 extra dagen. Vervroegd pensioen met 64 jaar is mogelijk met behoud van 90 pet. van het loon (was 80 pet.) Mariner-10 luistert niet CALIFORNIA Het Ameri- i kaanse ruimtevaartuig Mari- ner-10 dat zich sinds 3 novem ber 1973 in de ruimte bevindt, i reageert niet meer op „bevelen" van de aarde, terwijl bovendien de mogelijkheid bestaat dat zijn camera's niet zullen func tioneren als hij morgen voor de derde en laatste maal langs Mercurius suist. Men zal nu trachten door mid- idel van een krachtiger signaal van de enorme schotelvormige antenne in de Mojavewoestijn in de buurt van Barstow de storing op te heffen. i'Volgens de plannen moet de Mariner-10 Mercurius morgen tot op 210 kilometer (dichterbij dan ooit) naderen en ongeveer 650 foto's maken. Na dit weekeinde zal de voor raad brandstof nodig om het ruimteschip, dat sinds de lance ring 1304 miljoen kilometer heeft afgelegd, in een bepaalde koers te houden uitgeput zijn en zal hij eeuwig om de zon gaan wentelen. Lisse De heer L. F. Boele is gisteravond de heer Van der Hulst opgevolgd als voorzitter de industriebond NKV afd. Lisse. Voorzitter H. Huizer werd herkozen. De afdeling heeft af gelopen jaar met een verlies ge draaid van 151. Lisse De gemeenteraad vein Lisse heeft de plaatselijke mu ziekvereniging Trou moet Blyc- ken een extra subsidie toege kend van 2.000 als bijdrage in kosten die de vereniging deze zomer moet maken in verband met de uitwisseling met een ver eniging uit Rodilham (Fran krijk). I ADVERTENTIEJ 4 geen zinloos verbruik van wat de aarde ons biedt, maar redelijk gebruik 4 met leven om te verdienen, maar verdienen om te leven, 4 niets ten koste, alles ten dienste van de ander. deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wat we zo besparen kunnen we anderen extra helpen VASTENAKTIE-SAMEN BOUWEN giro 5850 utrecht centr. rabobank eindhoven. SCHIPHOL De Suri naamse premier Arron wjst niets van de plan nen van Surinam Air ways om met ingang van mei driemaal per week van Paramaribo op Schiphol te gaan vliegen, zo verklaarde hij giste ren bij aankomst op Schiphol, waar hij aan het hoofd van een grote regeringsdelegatie arri veerde voor de komende regeringsconferentie in Den Haag tussen Neder land, Suriname en de Ned. Antillen. Premier Den Uyl in gesprek met zijn Surinaamse ambt genoot Arron op Schiphol. De plannen werden begin deze week bekend gemaakt door een adviseur van SLM, maar dit is gebeurd zonder medeweten en toestemming van de Surinaam se regering en de SLM, aldus premier Arron. Het luchtvaart beleid van Suriname zal zich in het internationale vlak gaan ontwikkelen, vele voorstellen liggen daartoe op tafel, maar het stadium van een overeen komst is nog geenszins bereikt, aldus Arron. Berichten als zou de KLM bij deze ontwikkeling worden uitgesloten, verwees hij naar het rijk der fabelen. (V an onze parlementaire red aktie) DEN HAAG De regering heeft 4,3 miljoen gulden uitgetrokken voor schone energie. Premier Den Uyl deelde dat gisteren op zijn wekelijkse persconferentie mee. De regering zal 2,5 miljoen gulden bijdragen in de ontwikkeling van een nieuw type dieselmotor, die minder lawaai maakt en minder uitlaatgassen produceert De ontwikkeling van deze diesel motor zal ter hand genomen worden door Daf. Voor dit projekt wordt een bedrag geraamd van in totaal 5 miljoen gulden. De overheid en Daf nemen ieder de helft voor hun rekening. 900.000 gulden heeft de regering beschikbaar gesteld voor een studie waarbij wordt bekeken of de door Philips ontwikkelde heteluchtmotor (Sterlingmotor) kan worden toegepast in stadsbus sen. De studie zal door Philips en Daf worden uitgevoerd. Tenslotte heeft de regering 900.000 gulden uitgetrokken voor de ontwikkeling van een proces van olievergassing. De zwavelrijke oliën die daarvoor zullen worden gebruikt kunnen eventueel als brandstof dienen voor de opwekking van elektriciteit. (van onze correspondent) PARIJS Het Parijse ge meentebestuur wil een belas ting invoeren op auto's die 's nachts „buiten slapen". Terwijl in de nachtelijke uren in het zakencentrum van de hoofdstad de straten prak tisch door geparkeerde auto's verlaten zijn, blijken de woonwijken sedert enkele ja ren steeds meer door langs de straten en pleinen geparkeer de wagens verstopt. De in te voeren belasting is minder bedoeld als afschrik middel dan wel om fondsen aan te kweken voor de bouw van nieuwe ondergrondse par keergarages voor minstens 100.000 voertuigen. In tal van districten van Parijs is het zelfs voor de bewoners, die vroeg thuis komen, niet meer mogelijk hun wagen in de relatieve nabijheid van hun woning te parkeren. Velen hebben dientengevolge er van af gezien hun wagen geduren de de week te gebruiken en parkeren deze buiten de stad veelal in parken en bossen. De diefstallen, die zich daar steeds meer voordoen werken echter ook weer afschrikwek kend, zodat menigeen er nu weer toe overgaat de wagen in de overvolle straten gewoon op de stoep te parkeren. Ande ren kiezen de nog „beschikba re" buitenwijk om hun dage lijks gebruikte wagen 's nachts kwijt te raken en laten zich 's avonds per taxi naar huis en 's morgens per zelfde gelegen heid naar hun wagen rijden. IADVERTENTIE Deze Wing Chair stoel van hoge Engelse komaf, met z'n gecapitonneerde rug, z'n 500 met de hand aangebrachte siernagels, z'n mahonie poten en bekleding van echt rundleder ademt een voorname chic. Een stoel voor mensen die niet tevreden zijn met gewone meubels. Een stoel van standing. Die stoel vindt u terug in de grote kollektie betaalbare klassieke meubelen van Vendomus. Waar u verder nog veel meer' vindt om uw interieur in stijl kompleet te maken. Zoals een bloemmahonie vitrinekastje in Sheraton Stijl. Of een tafellamp op antique-finish koperen voet. Of tapijten, biezondere karpetten en tientallen andere klassieke-tijdloze woonaccessoires. Pure kwaliteit in alle prijsklassen. Enfin, als dit niveau u aanspreekt doet u er goed aan gauw eens uw hart te komen ophalen. WtSIMIDOMUS Weeroverzicht Vooruitzichten voor maandag: Droog weer met zonnige perio den. Koudere nachten, maar overdag hogere temperaturen. Weersvooruizichten in cijfers voor maandag: Aantal uren zon: 4 tot 11. min. temp. omstreeks 1 graad. Max. temp. omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent Kans op een geheel droog et maal 80 procent. 0.10 Panji Stockholm Cut a BUnca ItUnboel bav onbew. MEXICAANSE PRESIDENT BEKOGELD Mexico stad (AP) Duizenden studenten hebben de Mexicaan se president Luis Echeverria gisteren weggehoond en beko geld met flessen en stenen tij dens een toespraak voor dc Me xicaanse Nationale universiteit Na zijn vertrek braken op de universiteitscampus rellen uit, waarbij werd geschoten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9