,,In mijn tent kunnen ook ouderen dansen RIJNSOEVER WORDT EEN PARADEPAARDJE Rijnsburgse middenstand kijkt uit naar augustus Over een paar maanden heeft Alphen „matig hard" drinkwater 9ÏATERDAG 15 MAART 1975 LEIDSE COURANT p\r,m 5 V PI an Anjelierstraat kan bijna van start Rijnsburg— De rust onder de Rijnsburgse middenstanders U teruggekeerd nu loco-burgemeester De Mooy de midden standers heeft verzekerd dat zij bij de onderhandelingen betrokken zullen worden zodra er beslissing genomen gaan worden over de verdeling van de nieuw te bouwen bedrijf spanden in het plan Anjelierenstraat De verontruste mid denstanders waren bang dat de gemeente in overleg met het Centraal Orgaan Bedrijfspanden (COB) de verdeling min of meer al bekonkeld had. Maar de gemeente ontkend. Wethouder De Mooy: „Het winkelcentrum is er alleen voor de Rijnsburgse middenstand. In principe gaan we ervan uit dat alleen zij aanspraak maken op verkoopruimte in het centrum. Men hoeft ook niet bang te zijn voor de vestiging van een „Vreemd" grootwinkelbedrijf in het plan Anjelieren- straat zoals Albert Heyn. Als de Rijnsburgers echter zelf geen trek hebben in een supermarkt dan moeten we tóch iets met de ruimte gaan doen. Maar het ligt niet in de bedoeling iets te forceren op dit gebied." Een restrictie maakt de wethouder ook voor branches van buiten, die men nu nog niet vindt in Rijnsburg. „Als we iets nieuws kunnen aantrekken zullen we een eventuele vestiging hier zeker overwegen. Dat zou beslist een verrijking voor de gehele groep betekenen." De vestiging van het winkelcen trum Anjelierenstraat (in augustus wil men met de bouw ervan beginnen), zal volgens wethouder De Mooy geen nadeli ge financiële gevolgen hebben voor middenstandsbedrijven in de naatste omgeving. Hij zegt: „Sommigen van die midden standers hebben al ingeschreven voor een plaatsje in het nieuwe winkelcentrum. Voor degenen die blijven hoeft dat natuurlijk geen negatieve effecten te gaan opleveren. Zelf weet ik uit ervaring dat ontzaglijk veel zich op dit gebied herstelt. Al besef ik ook wel dat er niet aan te ontkomen is dat het nieuwe winkelcentrum voor de een of andere middenstander in de weg komt te zitten. Dat risico zit er altijd in. Het plan Anjelierenstraat omvat in eerste opzet 2100 m2 verkoopoppervlakte met een mogelijk uitbreiding tot 2400 m2. De afzonderlijke eenheden hebben een breedte van ruim vijf meter en een lengte van zo'n 16 meter. Er is op papier ruimte vóór twintig winkels. De verwachting is echter dat het er uiteindelijk maar 11 of 12 worden omdat sommige middenstanders van meerdere eenheden gebruik willen ma ken. Het ligt in de bedoeling het winkelcentrum Anjelieren- straat in october *76 voor het publiek open te stellen Anders ligt het met de eensgezinswoningen, die boven de winkels worden gebouwd. Die komen later gereed. Niet zeker is het dat de betrokken winkeliers ook hun intrek gaan nemen in de woonruimten boven het nieuwe winkelcentrum Wethou der de Mooy: „In eerste instantie zijn de woningen bestemd voor de winkeliers maar als deze geen interesse blijken te hebben dan gaan de woningen in de particuliere verkoop". In het totale plan is ook opgenomen een parkeerterrein voor ongeveer honderd auto's. De gemeente Rijnsburg voert mo menteel harde onderhendelingen met grondeigenaars. Wel licht zal in enkele gevallen moeten worden overgegaan tot het onteigenen van stukken grond. Hoewel de plannen voor het winkelcentrum voor de raad al zijn goedgekeurd moet over een paar maanden de raad nogmaals gaan stemmen over de kwestie van verkoop van grond aan de uitvoerders. Alleen daar kan het plan Anjelierenstraat nog op stranden. Herman van Amsterdam. Zo moet het nieuwe winkelcentrum langs de Vliet er uit gaan zien. Wik van Wijngaard en zijn vrouw zijn grossierders in gezelligheid. Maar dan wel voor de wat oudere leeftijdsgroep. Leiderdorper Wik van de Wijngaard: LEIDERDORP - „Mijn bar is de enige tent in de hele wijde omgeving van Leiden, waar ou deren nou eens gezellig naar toe kunnen gaan. Waar gedanst kan worden op levende muziek en waar de dames niet onmiddel lijk lastig worden gevallen.". Dit is de stellige overtuiging van Wik van de Wijngaard, 38 jaar oud en geboren en getogen Leiderdorp. Sinds twee jaar runt hij samen met zijn vrouw de bar aan de Hoofdstraat Daarvoor had hij er al twintig jaar handel in snoep op zitten. „Op 18-jarige leeftijd, trok ik er met een oude Chevrolet op uit om snoep te verkopen aan win keliers". Aan de Eikenlaan richtte hij een pakhuisje op. Ze ven jaar geleden volgde er een cash en carry aan de Middelste- gracht in Leiden, waar snoep en zoals hij zegt: „non-food-artike- len, zoals kop en schotels wer den verkocht. „Die cash en car ry heb ik twee jaar geleden aan een familielid overgedaan en ben de horeca ingegaan." Gat De horeca is altijd al een wens droom van de Leiderdorper ge weest. „Op het idee hoe ik mijn bedrijf moest inrichten, ben ik eigenlijk enige jaren geleden ge bracht in Spanje. Mijn vrouw en ik waren daar met nog een steL Er waren wel honderd bars en discotheeks, maar er was ner gens een gelegenheid waar je gezellig kon dansen zonder dat al dat jonge spul om je heen sprong." Terug in Leiderdorp realiseerde hij zich dat ook in de wijde omgeving van Leiden een gat in de markt zat, wat dat betrof. „In leiden zijn wel 168 cafés en bars, maar niet van die gelegen heden waar je als oudere zo maar binnen zal stappen." Jazz De levende muziek in „Wik's bar" wordt gemaakt door groe pen die door hem worden"geën gageerd, zoals „The Mellow- towns". Deze groepten spelen amusementsmuziek. Sinds kort is er jazz te beluisteren. Afgelo pen woensdag speelde het R.B. jazz-trio. Het ligt in de bedoeling de woensdag te reserveren voor de jazz. „Wanneer het een beetje loopt", vertelt Wik, „willen we meer bekende artiesten in dit genre, zoals Rita Reys uitnodi gen". Ook voor sprekers is er ruimte in de bar aan de Hoofdstraat Regelmatig wordt er op donder dagavond en politiek café ge houden. Op die manier waren al vele Tweede Kamerleden en staatssecretarissen te gast bij Wik. „Dat zijn uitgerekend de avonden dat er veel Leiderdor pers komen, verder zie je ze niet zo vaak." De klandizie van Wik Er is Wik van_de Wijngaard alles aangelegen goede vrienden met de politie te blijven. Herrie schoppers worden door hem met zachte hand verwijderd. Te vens wordt door hem een oogje in het zeil gehouden voor wat betreft de rijcapaciteiten van zijn klanten. „We hebben hier op zaterdag een mannetje rond lopen, die aangeschoten bezoe kers naar huis toebrengt. De naam van je zaak komt natuur lijk onmiddellijk in het gedrang als de een of andere bezoeker in zijn auto stapt en binnen de korste keren tegen een boom aanrijdt. Elisabeth Vogels Alphen aan den Rijn Het is, dat directeur W. J. Nieuwland van Alphans Water- en Licht bedrijven steeds maar met de vuist op tafel blijft slaan bij Werkspoor, anders zat de gemeente eind van het jaar nóg met haar ontstellend harde water van zo om en nabij de 29 Duitse graden. „We hadden eigenlijk deze maand al het verzachte water door de leidin gen willen doen stromen, maar Werkspoor bedingt 5 maan den levertijd voor de installatie die dit mogelijk moet maken. We mogen nu blij zijn, als we mei halen" meent de heer Nieuwland. Maar over een paar maanden is het dan toch zover. Dan zal Alphen cn een gedeelte van Woubrugge (dat ook Alphens water betrekt) kunnen genieten van de 16 Duitse graden die aan „hardheid" zijn overgebleven. De gemeente Alphen zal dan een der eerste gemeenten in ons land zijn waar de hardheid van het water zal worden teruggebracht tot de helft van de huidige hardheid, d.w.z. van ,,hard" tot „matig hard". De resultaten zullen opmerkelijk zijn. Niet dat de Alphense handen bij het wassen even vettig zullen blijven als b.v. die op de Veluwe (waar je bijna geen zeep nodig hebt), maar het zal toch aanzienlijk schelen in kalkaanslag in de waterke tel. boilers, wasmachines, geisers en zo. Dat betekent ook minder onderhoud aan deze huishoudelijke apparaten en goedkoper gebruik, omdat er minder gas en elektriciteit nodig is. Minder hard water betekent ook minder fosfaten in het afvalwater", aldus de heer Nieuwland, „dat is ten voordele van het milieu. Over dat ontharden zijn we al jaren bezig geweest. Individueel ontharden is voor bijna niemand op te brengen. Zoiets vereist een razend duur apparaat van zo'n 1500 gulden. We besloten uiteindelijk het centraal te gaan doen". In het Alphense waterbedrijf is ruim een jaör geexperimen- teerd met een systeem, dat ontwikkeld werd door dr. ir. A. Graveland van het Amsterdamse waterleidingbedrijf. In de onthardingsinstallatie wordt het water geleid door een laag zandkorreltjes, die „aangroeien" tot dikke korrels door het calcium en magnesium die zich (ook door toedoen van toegevoegd natronloog) aan de korrels vastzetten. Bij de heer Nieuwland op kantoor staan op de vensterbank een stuk of tien glazen potjes met dat zand: tien dagen die het procédé aanschouwelijk maken; met de dag zie je de korrels dikker worden. Deze massa wordt regelmatig uit de installatie verwijderd. „Het is afval waar we nog niet goed raad weten, maar het moet bruikbaar zijn, misschien als een kunstmeststof of wegverharding", aldus de heer Nieuwland. Het Alphense waterproduktiebedrijf, dat zijn produkt uit eigen bodem betrekt, heeft in de 70 jaar van zijn bestaan een snelle groeiperiode doorgemaakt, vooral de laatste 10 jaar. Was de waterproduktie in 1903 ca. 40.000 m3 bij een inwonertal van ca. 5000 (8 m3 per inwoner per jaar), in 1974 bedroeg de produktie ca. 2.600.000 „kuub" bij een inwonertal van ongeveer 40.000, hetgeen een gemiddeld verbruik per inwoner en per jaar van 62,5 m3 betekent Directeur Nieuw land: Hiermee zijn onze mogelijkheden zowat bekeken. Willen we tot het jaar 2000 de groei van Alphen kunnen opvangen, dan is er rond de 6 miljoen kub. meter water extra nodig. Daarom gaan we nu ons suppletiewater uit het Leidse duingebied betrekken. Water is en blijft een vrij schaars produkt: in het 50 meter diepe meer van Genève zit meer water dan al het Nederlandse oppervlaktewater bij elkaar". Uit verschillende metingen is komen vast te staan, dat de maximaal toegestane hoeveelheid uit de bodem te onttrekken grondwater 2,5 miljoen m3 per jaar mag bedragen. Vandaar nu die aankoop van Leids drinkwater. De toegestane hoeveel heid Alphens water wordt door 14 bronputten op een diepte van 30 tot 40 meter aan de bodem onttrokken. Ten behoeve van de waterinkoop is men thans bezig met de aanleg van een transportleiding vanaf een punt bij de Heineken-brouwe- rij in Zoeterwoude tot aan het AJphanse pompstation, 10 kilometer verder; een investering waarmee ca. 6,5 miljoen gulden gemoeid is. De uitbreiding van het pompstation is in een vergevorderd stadium. Om water van goede kwaliteit te kunnen leveren was de bestaande capaciteit van zes voor- en zes nafilters te gering. Er zijn acht filters bijgekomen in het pompstation aan de Hoorn, waar het bedrijf grenst aan Avifauna. De waterber ging bestond uit twee reinwaterkelders (één van 1000 m3 en één van 1500 m3), daaraan is nu toegevoegd een kelder van 3000 m3. Er werd een nieuw filtergebouw opgetrokken waar de extra acht filterketels een plaats kregen en waarin ook over enige tijd de twee onthardingsketels zullen staan. Ton Pleten Katwijk Met het van start laten gaan van de bouw van J34 huurwoningen en een even groot aantal koopwoningen heeft Katwijk de afgelopen maanden de eerste stappen gezet op weg naar afronding van het laatste grote woning bouwproject van de badplaat- s: Rijnsoever. Een gigantisch project dat waarschijnlijk binnen tien Jaar gereed zal zijn en dat Katwijk in totaal zo'n 2000 nieuwe woningen zal gaan opleveren. En hoewel aan het enorme bouwplan, dat in tien fasen zal worden uitge voerd, nog slechts een aantal hoofdbestemmingen zijn gege ven is nu al zeker dat Rijnsoe ver een paradepaardje gaat worden. Heel anders bijvoorbeeld dan de Hoomes, waar bewoners nogal eens klagen over grauw heid en het ontbreken van sfeer, door de vele recht-toe- recht-aan-bouw en de hoge flats. In Rijnsoever wordt het allemaal anders. De heer An- derweg, chef bureau volks huisvesting en ruimtelijke or dening van de gemeente Kat wijk zegt: „Er komt in Rijn soever in elk geval veel min der hoogbouw. Er zal maxi maal tot vijf lagen worden ge bouwd. We willen de leefbaar heid in Katwijks laatste grote uitbreidingsgebied zo optimaal mogelijk houden. Daarbij den ken we ook aan het scheiden van auto-en voetgangersgebie den en grote gr oengordels met waterpartijen. We willen voor komen dat Rijnsoever een ra ce-baan wordt." Aan openbare voorzieningen heeft Rijnsoever niet zo bar veel in petto omdat de toekom stige bewoners van de nieuwe wijk in veel gevallen gebruik De eerste paal voor Rijnsoever. Wethouder Van Dijk knapt dat klusje geroutineerd op (foto links). De toekomstige bewoners kwamen alvast even een kijkje nemen bij het eerste paal slaan, (foto rechts). zullen moeten gaan maken van (toereikende) voorzienin gen in de Hoornes. Wel is ze ker dat de momenteel nog in noodlokalen in Cleyn Duyn ge vestigde HAVO-Atheneum in nieuwbouwvorm in Rijnsoever zal verrijzen. Een bibliotheek staat niet óp de planning, om dat in de Secretaris Varkevis- serstraat een splinternieuw „Boekengebouw" in aanbouw is. In Rijnsoever komt hooguit een filiaal. Er zal in Rijnsoever geen groot winkelcentrum worden opgezet omdat het bestaande aantal winkels in de Hoomes toereikend is voor beide woon gebieden. Wel wordt gedacht aan een extra steunpunt in het westelijk deel van Rijnsoever, als kleine aanvulling op het bestaande winkelbestand. Nog niet zeker is welke extra bran ches dat zijn. In ruwe trekken is dit de opzet van Katwijks laatste grote woningbouwge bied. Er resteren nog slechts enkele reservegebiedjes waar onder één in Katwijk aan den Rijn waar het bestemmings plan Schutterswei plaats moet gaan bicden aan pakweg 175 woningen. De heer Anderweg: „De gemeente Katwijk heeft voor 'een belangrijk gedeelte de benodigde bouwgronden in eigendom verworven. Maar de ■uiteindelijke woningbouwplan nen zijn nog niet op papier gezet omdat we nog moeten wachten op een nadere uitr werking van het bestemmings plan." Zoals de zaken er nu voor staan is Katwijk tussen 1980 en 1985 door zijn bouwgrond en. Anderweg: „We hebben hier nu eenmaal een beperkt grondgebied. Dat komt omdat een aanzienlijk gedeelte van de gronden eenvoudigweg niet voor woningbouw in aaanmer- king komen zoals het water- wingebied en het vliegveld. Daardoor wordt ons de pas afgesneden om in de toekomst nog verder te gaan uitbreiden en dat betekent dan tevens dat we over een aantal jaren hier het bordje „vol" moeten gaan neerzetten. De enige mogelijk heid is dan nog dat we voor de inwoners van Katwijk bui ten onze gemeentegrenzen naar woonruimte gaan uit zien". Herman van Amsterdam

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5