Allerlei(ds) Plannen voor Stadsboerderij Leiden in Warmond legt zich neer bij uitspraak rechter £1 Pater Fischer verlaat Herensingelparochie Haarlemmerstraatwinke liers -willen af van promenade Leidse Studenten Orkest: opmerkelijk origineel programma ZATERDAG 15 MAART 1975 LEIDSE COURANT ■küSSEN PELIKAANSTRAAT EN HAVEN Van een onzer verslaggevers N(P Leiden De winkeliers van de sjl: Haarlemmerstraat tussen Peli- Stf kaanstraat en Haven willen hun ishcjwinkelstraat zo spoedig moge lijk weer openstellen voor alle verkeer. In dat geval moeten in het betrokken gedeelte ook par- Ilceermeters worden geplaatst, aldus de heer P. van Zijp, soordvoerder van het winke- jierscomité. Het plan zal volgen de week woensdag tijdens een vergadering van de winkeliers worden besproken, waarna de gemeente van hun wensen op de hoogte wordt gesteld. Het wandelgebied tussen Peli kaanstraat en Haven was het laatste gedeelte van de Haar lemmerstraat, dat vorig jaar of ficieel door de toenmalige wet houder van stadsontwikkeling Kret met veel feestgedruis werd geopend. Volgens Van Zijp met een proeftijd van een jaar. „Die proeftijd loopt binnenkort af en wij vinden nu dat zowel de win keliers als de klanten meer ge baat zijn bij een openstelling van dit laatste stuk". Volgens gemeentevoorlichter Jan Lelieveldt berust de gedach te dat de promenade met een proeftijd van een jaar was inge steld, op een misverstand. „Bij óns is daar niets van bekend. We weten ook nog niets van de onvrede onder de winkeliers. We wachten maar af, wat er na die vergadering zal gaan gebeu ren". Van onze correspondent Warmond Tijdens een lang durige vergadering besloot de gemeenteraad van Warmond gisteravond geen beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de Haagse rechtbank waarin de heer P. Stol als koper wordt erkend van een perceel bouw grond in Endepoel IL Om de koper in tweede instan tie, de heer Van Winsen, niet de dupe te laten worden van de uitspraak, werd de raad voorge steld een perceel grond aan de Stichting Eigen Woningbezit te verkopen waarop 12 premie- koopwoningen gebouwd zullen worden van eenzelfde type als waarvoor de heer Van Winsen aanvankelijk had ingeschreven. Enkele raadsleden hadden no gal wat moeite met het aantal te bouwen woningen. Zij vrogen zich af of er we) voldoende be langstelling zou bestaan onder de Warmondse woningzoeken- woningen binnen het bestaande den en of het beperkte beschik- bestemmingsplan pasten en dat bare grondoppervlak niet te- snel zou zijn volgebouwd. Bur gemeester de Vreeze antwoord- voldoende onder de door de raad te erken- woningzoekenden. De heer de hierop dat een kleiner aantal De Winter stelde voor tegelijk woningen sterk kostenverho- met het voorstel tot grondver- werken, dat de 12 koop aan de Stichting een lijst met kandidaatkopers ter beoor deling aan de raad voor te leg gen. Nadat hierop de raad in besloten zitting hierover had ge discussieerd trok de heer De Winter zijn voorstel in. De heer Timmerman stelde vervolgens de termijn waarbinnen eventuele doorverkoop van deze woningen aan B en W bekend moet worden gemaakt en waar bij B en W. het recht hebben het perceel zelf te kopen of een derde als koper aan te wijzen, te verlengen van 10 tot 30 jaar. Dit voorstel werd echter met 3 stemmen voor en 8 tegen ver worpen. De heer Tulp argumen teerde dat hierdoor het eigen domsrecht te sterk zou worden ingeperkt. Besloten werd het perceel grond aan de Stichting Eigen Woningbezit te verkopen en er aan mee te werken dat deze grond zo snel mogelijk bouwrijp gemaakt kan worden. Alle Warmondse woningzoeken den zullen, op verzoek van de heer De Winter bericht ontvan gen dat er de mogelijkheid be staat tot het kopen van een pre miewoning. Van een onzer verslaggevers eiden - Het bestuur van de Stichting Gesprekscentrum Leiden i^wil een zgn. Stadsboerderij stichten. Het heeft daarvoor de •dewerking gevraagd van* de gemeenteraad. Het is de bedoe ling, dat op deze Stadsboerderij zal worden geëxperimenteerd 3 met alternatieve vormen van land- en tuinbouw, veeteelt en 'i energiebronnen. Aanvankelijk wilde de stichting, [die tot nu toe alleen lezingen en issiebijeenkomsten organi seert in het Praethuys aan de I Vrouwenkerkkoor steeg, dit pro- :t opzetten ergens in de Ach- [terhoek, maar bij nader inzien lleek het nuttig effect daar te gering in verband met de af stand. stichting wil de boerderij nu de Merenwijk, Vlietpark, De (Waard, Stevenhofjespoler, de twenhoek, het Morskwartier Roomburg. Ook komen vol tes" 6«ns haar de braakliggende ;iuii stukken grond in de binnenstad in aanmerking, zoals de Door- braak, de Langegracht of de Witte Singel. De stichting is be- reid de stadsboerderij te laten 2Mj functioneren als kinderboerde- rij, waardoor het ook een educa- bm tief aspekt krijgt. |j!n het bestuur van de Stichting irekscentrum Leiden zitten o.a. de oud-raadsleden W. H. van Rooyen en H. Amptmeijer en voorts de heer G. Velthorst, H. van Tongeren, A. de Wolf, C. de Leeuw en J. Boer. Leidse bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. "The Towering Inferno", 14 jr. dag. 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. "2001 A Space Odeyssey", 18 jr. dag. 20.00 uur. Kindermatinee: "De Zonen van de Musketiers", PJj wo en za, 14.30 uur. zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstellin- I g: "Sleuth", 18 jr. vrijdag en zaterdag, 24.00 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. "Le fantome de la liberté", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur 80 zondags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Lido: Steenstraat 39, tel. 24130. "Keetje Tippel", 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 oi uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Verleidsters-Rapport", 18 jr. dag. 19.00 en 21.15 uur. Nachtv.: „Fritz the Cat", 18 jr. vr en za 23.30 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. Jtfy fair lady," aJ. dag. 14.00 en 20.00 uur. Inbrekers stuitten op beton Van onze correspondent Ter Aar Inbrekers hebben in de" nacht van donderdag op vrijdag een mislukte poging gedaan de kluis van de dran kenhandel irAll in Drinks" in Ter Aar te kraken. Met een snijbrander kwamen de inbre kers nog wel door de stalen wand van de kluis. Ondanks verwoede hakpogingen kwa men ze echter niet door een betonmuur achter de stalen kluiswand. Om hun daad zo onopvallend mogelijk te verrichtten plaat sten de inbrekers als afscher ming 5 bureau's op elkaar. Ook het direktiekantoor, dat was afgesloten, werd openge broken. Voor zover het onder zoek heeft uitgewezen wordt er niets vermist. Tijdens de inbraak heeft men gebruik gemaakt van gereed schap, dat in een van de be drijfsauto's aanwezig was. Een buurtonderzoek van de politie heeft tot nu toe geen bruikbare tips opgeleverd. Voorhout Het concert in de Grote of Bartholomeuskerk gis teravond ten bate van de plaat selijke Hervormde kerk heeft ruim 750 opgebracht. Een tal rijk publiek heeft een paar uur genoten vanhet liederenpro- gramma dat werd gebracht door het Chr. Sassenheims Man nenkoor onder leiding van Job de Vries en het Voorhouts her vormd en r.k. gemengd koor, resp. onder leiding van de heer T. Kranenburg en broeder Le- buinus. A. van Leeuwen ere-voorzitter NKGB Alphen De heer A. W. G van Leeuwen is gisteravond i hotel Centraal door de ledenvergadering van de Ned. Kath. Grafische Bond afd. Alphen be noemd tot ere-voorzitter. De heer Van Leeuwen, die sinds 1945 bestuursfuncties heeft vervuld binnen de NKGB, trad af met het oog op zijn naderende pensionering. Op de foto ontvangt hij uit handen van zijn opvolger, de heer H. Kuilen- berg (tot nu toe secretaris), een afscheidsge schenk van de leden, een fototoestel. In het bestuur is de heer Van Leeuwen opgevolgd door de heer A. F. Redegeld. Tijdens de vergadering werd tevens nog gehuldigd, de heer A. C. van Engelen, omdat hij 25 jaar lid was van het NKGB. De heer Van Leeuwen speldde hem een zilveren bondsingne op. Van een onzer verslaggevers Leiden Pater C. M. Fischer O.S.B. gaat de parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef aan de Herensingel in Leiden verlaten. Bisschop Simonis van Rotter dam heeft hem op eigen ver zoek ontslag verleend. Pater Fischer (53) heeft sinds 1963 aan de Herensingelparo chie gestaan. Hij zal worden opgevolgd door pater J. A. Se- verins O.F.M. (50) die sinds een jaar aan de (Leidse) H. Petrus- parochie staat. Vanavond is er na de jongerenmis van 7 uur in de pastorie van de Herensingel kerk gelegenheid afscheid te ne men van pater Fischer. De jon gerenmis wordt overigens ver zorgd door The Lords' Folks. Het thema luidt: „Niet elke ver andering is een verbetering." Waar de nieuwe werkkring van pater Fischer ligt, is nog niet Zevenhoven Het feest dat het dameselftal van de voetbalver eniging Zevenhoven vanavond zou organiseren in de kantine van de club gaat niet door. Dit in verband met het verongeluk ken van het lid Theo Verlaan deze week in Ter Aar. Nieuwkoop heeft zijn eerste kraakpand Nieuwkoop heeft zijn eerste kraakpand. Een ze kere Peter heeft deze week het voormalige Groene Kruisgebouw op de hoek van de Nieuw- veense en de Beatrixlaan van zijn planken ontdaan en weer enigszins be woonbaar gemaakt. De ei genaar heeft zich bij de situatie neergelegd, omdat de kraker heeft beloofd dat hij het pand zal ontrui men wanneer het wordt gesloopt. Leiden - Het Leids Studenten Orkest (Lesko) bestaat uit 20 tot 25 instrumentalisten en stelt zich als voornaamste doel het spelen van muziek van onze eeuw. Ook probeert het door het geven van informatie over de te spelen werken meer begrip te kweken voor de 20ste eeuwse muziek. In verband hiermee is het van uitvoerige informatie voorziene programma dat voor het concert van gisteravond werd verstrekt op zich al een compliment waard. Dirigent Benjamin Ashkenazy, Bulgaar van geboorte, momen teel aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag directie en compositie studerend, lichtte dit streven op charmante wijze toe. Na het spelen van het openingswerk: „The Unanswered Question van de Amerikaanse componist Charles Ives (1874- 1954) nam hij (in het Engels) het woord en liet als tegenstelling het piano-duo Dirk en Vivienne Keilhack enkele walsen van Brahms voor piano vierhandig uitvoeren. Vervolgens voerde hij eerstgenoemd werk ten tweede male uit, hetgeen zeer instructief werkte. Ives laat zich heel moeilijk rubriceren in een bepaalde muzika le stroming. Een zeer onconventionele figuur, deze man. Com poneren deed hij namelijk bij wijze van hobby, daar hij in het verzekeringswezen ruimschoots in zijn levensonderhoud kon voorzien. In „The Unanswered Question" (de onbeant woorde vraag) gecomponeerd in 1906, komt op bijna tragische wijze de gapende leegte te voorschijn die er in onze tijd zo dikwijls heerst tussen de kunstenaar en zijn publiek. Tegen over een strijkersgroep die zeer vertrouwde klanken produ ceert, staat een groep houtblazers die zeer eigentijdse geluiden voortbrengt Daardoorheen speelt een, letterlijk door de zaal dwalende, trompettist de rol van de roepende in de woestijn. Hierna lichtte de student-componist Wim Laman (1946-) zijn „Temps et Durée" op wat aarzelende wijze toe. In dit experi menteel aandoende werkje doet hij een poging om moeilijke begrippen als: tijdsduur en menselijk bewustzijn daarvan, tot uitdrukking te brengen. Wel interessant, maar niet geheel overtuigend, naar mijn gevoel. Het volgende programmapunt vermeldde „Dance Preludes" van de Poolse componist Witold Lutoslawski (1913-). Folkloris tisch getinte muziek, melodieus van klank, doch ritmisch zeer gecompliceerd. Na de pauze liet het duo Keilhack zich horen in „Concertino d'Automne" van Darius Milhaud (1892-1974). Dit briljant ge schreven werk stelt technisch zéér hoge eisen aan de uitvoeren den. Het erg goed op elkaar ingespeelde piunistenduo kwam daar wel uit, het orkest echter helaas niet zo goed. Onder andere het hoorntrio had moeilijkheden met de stemming. Bepaald ergerlijk was het feit, dat de twee piano's niet goed op elkaar afgestemd waren, waarbij vooral de „zwarte" ook qua klank uit de toon viel. Het sluitstuk van deze avond vormde „Jack in the Box" van Erik Satie (1866-1955). Deze provo-achtige figuur van rond 1900 heeft al vaak verwarring gesticht. Zo ook nu, je gaat er eens recht voor zitten om iets provocerends te gaan horen, en wat krijg je? Een verrukkelijk brok speelmuziek, sprankelend en geestig tot en met. Bekwaam en enthousiast gespeeld, slagvaar dig gedirigeerd door Benjamin Ashkenazy. Een echt avondje uit voor „moderne" muziekliefhebbers. Huub Buurman. Lorentzleerstoel De Lorentzleerstoel in de facul teit der wiskunde en natuurwe tenschappen aan de Leidse Uni- versiteit wordt ditmaal bezet door de Amerikaanse hoogle raar prof. dr. J. Bardeen van de Universiteit van Illinois, Urba- na, Illinois. Prof. Bardeen, die in 1956 en 1972 de Nobelprijs heeft ontvangen voor respectie velijk de ontdekking van het transistoreffect en voor de theo rie van de superconductiviteit. zal tot half juni in Leiden zijn. Prof. Bardeen, die in 1908 in Madison, Wisconsin, werd gebo ren en daar ook zijn opleiding genoot, is sinds 1951 hoogleraar „Electrical Engineering and Physics" aan de Universiteit van Illinois. Prof. Bardeen bekleedde vele functies in de „American Physi cal Society", waaronder in 1968/1969 het presidentschap. Voorts is hij lid van de „Natio nal Academy of Sciences" en van diverse andere Amerikaan se wetenschappelijke genoot schappen. Van de hand van prof. Bardeen, die is geëerd met Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. VW-kant oor vele onderscheidingen en ere doctoraten, zowel in Amerika als in Europa, zijn vele publika- ties verschenen. Roel van Duyn De omstreden Amsterdamse wethouder Roel van Duyn (PPR) houdt dinsdagavond a.s. in studentensociëteit Augustinus aan het Rapenburg 24 een lezing over „alternatieve energie". Van Duyn werd bekend in de zesti ger jaren door zijn Provo-activi teiten en later door de Kabou terbeweging. Sinds september vorig jaar is hij wethouder te Amsterdam en beheert hij de portefeuille gemeentebedrijven. Kort geleden kwam hij opnieuw in de publiciteit Als enige wet houder van Amsterdam distan- cieerde hij zich nl. van de ver klaring van het college van b en w tegen de tegenstanders van de metro. Promoties. Aan de Leidse universiteit is de heer W.J.JM. Sprangers gepro moveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Over de invloed van HMPA en analoga op de eigenschappen van organomagnesiumverbin dingen: carbonyleringen". Pro-' motor was dr. R. Louw. De heer J. W. A. M. Janssen, doctoraal-assistent, is gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld Nitropy- razoles and pyrazolyl radicals. On the mechanism of the ther mal N-ni tropyrazole rearrange ment". Promotor was dr. R. Louw. De heer W. A. L. Duijndam, wetenschappelijk hoofdmede werker is gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op een proefschrift getiteld „Cytochemical investi gations on the Feulgen-Schiff reaction for DNA". Promotor was prof. dr. P. van Duijn. Kantonrechter In ons artikel van donderdag over het vonnis van de Leidse kantonrechter over de Meren- wijkers-met-huurschuld is een essentiële alinea tot onze spijt weggevallen. Hieronder geven wij de betreffende alinea gecor rigeerd opnieuw weer: ,Mr. de Koning toonde overigens wel begrip voor de onvrede van de Merenwijkers: in de rechtsover wegingen die aan zijn vonnis ten grondslag liggen, betoogt de heer De Koning, dat hij als rechter niet anders kan doen dan de inhoud van de betrokken huurovereenkomst beoordelen. en niet mag treden in het beleid ten aanzien van de huurhoogte en eventueel toe te kennen huursubsidies. Overplaatsing Vijfenzestig personeelsleden van Samsom-Sijthoff Grafische bedrijven B.V. worden van de Leidse vestiging aan de Doeza- straat overgeplaatst naar Alp hen aan den Rijn. Dit in ver band met de verhuizing van de tijdschrifteneenheid van dit be drijf naar Alphen. Vivace. De Leidse accordeonvereniging Vivace geeft volgende week za terdag haar jaarlijkse uitvoe ring in het St. Antonius Club huis aan de Lange Mare. Aan vang 20.15 uur. Na afloop bal met medewerking van „Manta- Toertocht Swift De Leidse Ren- en toervereni- ging Swift organiseert morgen de eerste toertocht van het sei zoen. Ook niet-leden kunnen deelnemen. De tocht gaat over 25 en 50 kilometer. De start is om half tien op het industrieter rein De Waard aan het einde van de Trompstraat De Spartaan LKV De Spartaan treedt van avond in het strijdperk tegen Hercules Dordrecht. Een uiter mate belangrijke ontmoeting, want bij winst mag de Spartaan zich kampioen van West Neder land noemen. De Leidse club staat momenteel twee punten voor op Hercules, dat overigens gebrand is op revanche. Moch ten de Drechtenaren zegevieren. dan is een beslissingswedstrijd noodzakelijk. De kampioen van de afdeling West komt uit in de strijd om de Nederlandse titel waarvoor Atlas Nijmegen en Helios Simpelveld zich reeds plaatsten. De Spartaan zal in Dordrecht vertegenwoordigd zijn door: Theo Sanders. Arie Zwagers, Mat Annecze, Dirk van t Riet en Herman Filippo. De heer Brandt fungeert als coach. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Doelenkazeme Staatssecretaris Van Lent va.. Defensie en het Tweede-Kamer lid Van Elzen brengen maan dagmorgen een bezoek aan de Doelenkazeme. Dit naar aanlei ding van de klachten die de in de Doelenkazeme gelegerde mi litairen onlangs hebben geuit over htm slechte verbüjfsaccom- modatie. De kans is groot dat de VW het kantoor aan het Stations plein huurt, waarin momenteel het lintzaagmachinebedrijf „DoALL" is gevestigd. Zoals be kend zal het huidige VW-kan toor in verband met de aanleg van de Schiphollijn worden af gebroken. Evenals trouwens de restauratie van de NZH. „DoALL" gaat zich vestigen in Hoogvliet. Straaljagers Srtaaljagers In navolging van een landelijk initiatief is in Leiden opgericht het comité „Geen drie miljard voor nieuwe straaljagers". Vol gende weck zaterdag staat het comité met een kraam op de markt om zijn ideeën uit te dra gen. De contactadressen van het comité zijn: Harry Boddé, Groe- nesteeg 31, tel. 44600; Hilda Pas- schier, 5e Binnenvestgracht 1, tel. 34285; Jan Laurier, Zijl straat 7, tel. 46088; Michiel v.d. Kasteclen, Kalvermarkt 5, tel. 42333.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3