Den Uyl steeds somberder VVD eist hoofden van Gruyters en Vorrink het kan vriezen of dooien v.d.wiel IaT v.d.wiel KABINET FAALT VOLLEDIG De Spinola niet welkom in Brazilië Koeweits blad wil represailles tegen vijand Nederland99 Spanje wacht geweldloze revolutie Paviljoen Sint Bavo uitgebrand m airconditioning CcidócSommit Zaterdag 15 maart 1975, 65e jaargang no. 20068 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - ^ank Amro-bank NV. Leiden Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f3.65 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 t Wim en Ina Wim Sonneveld in zijn theaters how met Ina van Faassen op Ned. II om 20.21 uur. Individuele hulpverlening op Ned. I in Mensenleven om 21.50 uur. Farce Majeure om 22.15 uur. Zondag Ned. I om 21.30 uur Uw gift is hun lift door Neerlands Hoop. Ned. II om 21.15 uur The lovers. Zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maximumtemperaturen circa 6 graden. Morgen zon: 6.5418.45 Schev. hoogw. 5.00—17.15. Maan: 7.44—22.59 Laagw. 0.50-13.15. (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG Premier Den Uyl wordt teeds somberder over de economische ituatie. Op zijn wekelijkse persconfe- entie zei hij gisteravond min der opti- ïistisch over de economie te zijn dan e Europese commissaris Haferkamp. leze economische en financiële expert lit de Duitse Bondsrepubliek had eer- Ier deze week gezegd, dat de economi se situatie in een aantal West-Europe- ie landen, waaronder Nederland, zich :ig was te herstellen. Volgens Den Uyl wijzen berichten van een verdere daling van het nationaal inkomen in Amerika eerder in tegengestelde rich ting. Hij acht het echter nog steeds mogelijk, dat de West-Europese landen de economische recessie onder controle krijgen. De twee werkgeversverbonden VNO en NCW heb-, ben in een brief aan de Tweede- Kamercommissie die de werkgelegenheidsnota in behandeling heeft, de regering verweten, dat zij heeft nagelaten in de nota de consequenties te trekken uit de studie, die het Centraal Planbureau over de werkloosheid' heeft gemaakt Om weer volledige werkgelegen heid te bereiken zal er een duidelijke beleidsom buiging moeten komen. Centraal dient volgens de werkgeversverbonden te staan, dat het bedrijfsle ven betere kansen moet krijgen en betere rende menten om investeringen mogelijk te maken en aantrekkelijk te houden. De stijging van de ar beidskosten moet worden beperkt, wat ten koste moet gaan van de collectieve voorzieningen. De verbonden willen namelijk - zij het met enige tegenzin - de koopkracht nog wel laten toenemen. De overheid zal de ruimte daarvoor moeten schep pen door de collectieve lasten te verlichten, met name in de belastingsfeer. Het overlegorgaan van de drie centrale onderne mersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf heeft zich in een brief aan de Kamercommissie erover beklaagd dat in de werkgelegenheidsnota vrijwel geen aandacht wordt geschonken aan het midden- en kleinbedrijf als bron van werkgelegen heid. Volgens het overlegorgaan zal de stagnatie in het' bouwprogramma-1975 het aantal arbeidsplaatsen- in het midden- en kleinbedrijf met tienduizend doen afnemen. Een direkte verbetering zou kun nen worden bewerkstelligd, door de aftrekbaar heid van de kosten van onderhoud voor de eigen woning te herstellen. Begin april wil de regering met werkgevers en werknemers in de bouw gaan praten over hun voorstel, 2 miljoen in de door werkloosheid geteis terde bedrijfstak te pompen. ADVERTENTIE] kijkt In de poppetjes van uw ogen! Kijkt naar de kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid. En gaat dèn pas naar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te geven, en er goed uit te zien! weet er het fijne van ...van brillen l Nieuwe Rijn BZ 5__Lelden. Subsidie voor oude kranten HAARLEM (ANP) Gedepu teerde Staten van Noord-Hol land zijn van plan gemeentebe sturen in de provincie te advi seren een garantiebedrag vast te stellen voor oud papier. Vele jongelui halen voor scho len, sport- en muziekverenigin gen oude kranten op, maar de markt is op het ogenblik slecht Daarom verwacht men vermin dering van de geestdrift van de jongeren. Als het bedrag door subsidie op tien cent per kilo wordt bepaald, zoals enkele ge meenten reeds hebben gedaan, Susan Hayward overleden LOS ANGELES De roodharige actri ce Susan Hayward, die voor haar rol in de film „I want to live" de Amerikaan se .Academy Award" onderschei ding kreeg, is de af gelopen nacht op 55- jarige leeftijd in haar woning in Be verly Hills overle den. Al twee jaar leed ze aan een hersentumor, die twee maanden ge leden kwaadaardig bleek te zijn. Volgens haar arts, dr. Siegel, wist zij wat het was en dat ze zou gaan sterven. Susan Hayward, bij de burgerlijke stand ingeschreven als Edyth Marriner, be gon haar carrière als fotomodel en maakte in de veertig en vijfti ger jaren furore als filmster. De in Broo klyn geboren actrice heeft in meer dan 50 films gespeeld, waar van de bekendste wa ren „The snows of Kilimanjaro", ,A wo man obsessed" en „I'll cry tomorrow". Breda Na twee jaren kabi net-Den Uyl is onweerlegbaar dat dit kabinet op hoofdpun ten van beleid volledig faalt. Dat zei oppositieleider Wiegel gisteravond op het tweedaag se congres van de VVD in Breda. Hij voorzag in de ko mende tijd grote politieke en maatschappelijke spanningen. De werkloosheid, aldus Wie gel, is groter dan ooit en het kabinet kijkt lijdzaam toe. De woningbouw is ineengestort. Middenstand en boeren voelen zich volledig in tie steek gela ten. De werknemers zien zich geplaatst voor hogere lasten en zullen er in de komende jaren op zijn best niet op voor uit gaan. Niks leuk voor de linkse mensen, niets positiefs voor de overgrote meerder heid van de werknemers, ach teruitgang voor de meeste zelf standigen en verslechtering van de positie van ons land, aldus Wiegel. Hij vroeg zich af hoe lang KVP en ARP nog zullen ac cepteren dat het kabinet Scheidende WD-voorzitster mevrouw Haya van So meren Downer controleerde gisteren op het WD-con- gres in Breda of de das van de nieuwe voorzitter mr. F. Korthals Altes recht zit. steeds meer macht tot zich trekt en de vrijheid van de burgers inperkt. Wiegel hekelde het falende be leid van minister Gruyters (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) en van minis ter Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne). Hij vond dat beide ministers moeten op stappen. De WD zal de aller- scherpste oppositie voeren, als het kabinet weigert de stijging van de overheidsuitgaven af te de belastingdruk verder opvoert. Mevrouw Van Someren-Dow- ner bestreed in haar laatste rede als voorzitter allerlei „so cialistische stokpaardjes". Zij spitste haar kritiek toe op de ministers Van Doorn (CRM) en Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen). Uit de redevoeringen werd duidelijk, dat de top van de WD optimistisch gestemd is over de kansen van de partij bij toekomstige verkiezingen opnieuw aanzienlijke stem menwinst te boeken. De moge lijkheden van een toekomstige regering met de WD als deel nemer worden eveneens hoog geschat. Benadrukt werd dat nog veel politieke strijd geleverd moet worden, vooral in het midden van de politieke scala. „De velden van het midden zijn rijp om geoogst te worden". Wiegel zag stemmenwinst voor de WD uit het kamp van de PvdA (daar denkt men dat de Nederlandse arbeider zijn wel vaart zal willen ruilen voor een wazige ideologie) en dat van het CDA, dat de kiezers in verwarring brengt doordat de CHU in de oppositie blijft. RIO DE JANEIRO (AFP-AP) De voorma lige Portugese president De Spinola heeft politiek asiel gekregen in Argentinië, nadat de Braziliaanse autoriteiten om nog niet bekende redenen vannacht hadden gewei gerd hem in het land toe te laten De Spionola, die met zijn vrouw en 15 Prortugese officieren na de mislukte coupe van dinsdag naar Spanje vluchtte én van daaruit gistermiddag begele^ door een groep Spaanse veiligheidsfuhetionarissen naar Brazilë uitweek, welk land hem politiek asiel zou hebben toegezegd, zag zich op het vliegveld van Rio de Janeiro geconfronteerd met Braziliaanse regeringsfunctionarissen, die hem verzochten aan een and^r land A^genüjns^co^suTaan^ziji^regering of rij Portugese bankemplóes demonstreerden gisteren in Lissabon ter ondersteu- bereid was de Portugese oud-presidènt te ning van het besluit van de nieuwe revblutionaire raad om de banken te ontvangen. Na een oponthoud van enkele nationaliseren, uren vertrok het gezelschap daarop van morgen vroeg naar Buenos Aires. Mogelijk houdt de weigering van Brazilië verband met het feit, dat dit land De Spino- la's voorganger in het mede dank zij hem omvergeworpen rechtse Caetanobewind, Volgens een stewardes was De Spinola tij- Thomaz, en Caetano zelf al sinds april vorig dens de reis van Madrid naar Rio „in een jaar politiek asiel verleent. verschrikkelijk humeur". ADVERTENTIE] Antiekbeurs TRESLONG Zaterdag 15 maart van 14 tot 22 uur en zondag 16 maart van 11 tot 18 uur wordt voor de 11de maal in de TRES LONGHAL te Hillegom Neer lands grootste - antiekbeurs gehouden. dan kan voorkomen worden, dat kranten in de vuiloven ver brand worden. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Koeweit Het dagblad „Al Qabas" in Koeweit heeft de Arabische landen gevraagd „represaille-maatregelen tegen Nederland te ne men gezien de aanhoudende vijandige houding tegenover de Arabieren", Het afzeggen van het bezoek van minister Van der Stoel aan Saoedië Arabië na de weigering van Saoedi Arabië om een visum te verlenen aaneen joods-Nederlandse journalist geeft blijk van „een vijandige houding", zo meent het blad. Premier Den Uyl verklaarde gisteren het te zullen betreuren als Saoedi Arabië negatief zou reageren op het uitgestelde bezoek. Minister Duisenberg heeft naar aanleiding van vragen van Kamerleden gezegd, geen aanleiding te zien initiatieven te nemen, gericht tegen een Arabische boycot van .Joodse" banken. De minis ter zegt dat uit ingewonnen inlichtingen niets is gebleken van een boycot-actie. Hij meent wel („ik volg de ontwikkeling nauwlettend") dat een even tuele boycot uit moreei en politiek oogpunt ver werpelijk is. De Franse regering onderzoekt momenteel derge lijke klachten var- i-w bar'-iershuizen. VVD wil t.v.-tijd voor repliek op Den Uyl (Van een onzer verslagge vers) Breda De aftredende voorzitster van de VVD, mevrouw van Someren- Downer, heeft gisteren op het congres in Breda ge steld, dat het redelijk zou zijn als de omroepen de oppositie tv-zendtijd ter beschikking stellen om te kunnen reageren op het wekelijkse tv-praatje van premier Den Uyl. Mevrouw van Someren her innerde eraan dat Den Uyl vroeger ais oppositieleider ook altijd de gelegenheid kreeg om op zaterdagen de premiers De Jong en Bies heuvel van repliek te die- Discriminatie OSLO De Noorse rege ring heeft gisteren bij het parlement een wetsont werp ingediend dat voor ziet in gevangenisstraffen tot drie maanden als ie mand zich schuldig maakt aan discriminatie tussen man en vrouw. Klachten kunnen worden ingediend bij een ombuds man en een speciale com missie waarvan de uitspra ken bindend zullen zijn. De wet zal geen betrekking hebben op het gezinsleven en godsdienstige overtui gingen. HAMILTON (CANADA) - (AP) Twee leden van den door onderdrukkende maatregelen en nu do de verboden Spaanse vakbeweging hebben giste- tijd voortschrijdt zal het voor zijn regime stoeds ren op een openbare vergadering in Hamilton moeilijker worden dit te handhaven, gezegd dat zij ervan overtuigd zijn dat het regi me-Franco spoedig zal worden omvergeworpen in Aan de economische faculteit van de universiteit het kader van een geweldloze revolutie die geleid van Barcelona zijn gisteren bjij een treffen tussen wordt door de arbeidersklasse. politie en studenten verscheidene personen ge- Franco heeft zichzelf aan de macht kunnen hou- wond geraakt. (Van een onzer verslaggevers) Noordwijkerhout Vanmorgen vroeg is de eerste verdieping en de zolderverdieping van het St. Janpaviljoen in de psychiatri sche inrichting Sint Bavo totaal uitgebrand. De veertig patiënten konden tijdig worden geeva- cueerd. De brand is naar alle waarschijnlijkheid aangestoken. Vorig jaar juni werd de St. Ba vo ook al het slachtoffer van een brandstichter. De dader is toen niet achterhaald. Rond 1 uur brak op drie plaat sen tegelijk in het (oude) St. Janpaviljoen brand uit. Een en ander ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. De bedrijfsbrandweer had het vuur snel onder bedwang. Tegen vijf uur laaide de brand echter plot seling weer hoog op. Brand weerkorpsen uit Noordwijker hout èn Leiden verleenden met hoogwerkers en middeldruk-' spuiten assistentie. Tegen zeven uur was men de brand meester. Het nablussen nam nog geruime tijd in beslag. 55 3D 2!) UQ EJ U kunt hel duidelijk aflezen van deze (raai gestyleerde thermometer, gemaakt van weorbestendig kunststofmate- riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor pot opgeven van èèn nieuwe kwartaalabonnee. i kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: naam: adres: woonplaats een optimaal binnenklimaat elke dag van het jaar. >v*r betaalbar* airconditioning vartell uw official* tSfjc L.VOORN en KONING Banalmwag 2. Bodagravan. laf.: 01726-396-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1