westen en de acupunctuur moeten elkaar kunnen vinden" •75 ZATERDAG 15 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Ook in Amerika wordt de acupunctuur toegepast als geneeswijze. Zoals bij dit 9-jarig jongetje, die voor doofheid behandeld wordt. Na tien behandelingen wijst een onderzoek uit dat zijn gehoor met tien decibels vooruit is gegaan. Op oude Chinese prenten werd Ie acupunctuur vaak uitgebeeld. Uit het woord 'acupunctuur' (acus is naald, punctura is prik) vallen en de gemoe deren raken op zijn minst verhit. Kwakzal- V verij, suggestie, hypnose, flauwekul, onzin... I aegt de ene groep. 'Geweldig, hoogst I: boeiend, niets geheimzinnigs, belangrijk... vindt de andere kant. Hoe je het ook wendt of keert, een discussie over acupunctuur is onvermijdelijk. De re sultaten van de acupunctuur-analgesie (dat itste woord betekent gevoelloosheid voor lijn) zijn zo opzienbarend, dat velen enthou- ;t zijn geraakt. >Wij vinden het helemaal niet zo leuk, dat voortdurend de nadruk op de acupunc- ir-analgesie wordt gelegd, want dan trek het gehele beeld scheef", zegt Alphons an der Burg (49), de vice-president van de lederlandse Artsen-Acupunctuur Vereni- ing. „Het gaat om veel belangrijker zaken, an alleen de acupunctuur. Als je zou zeggen: de grootste vrucht van de westerse medische wetenschap is de nar- ose, dan krijg je hetzelfde beeld als wan- je gaat stellen, dat de grootste vrucht an de acupunctuur de acupunctuur-analge- is. Dat is helemaal niet waar. De grootste rrucht van de acupunctuur is het vaststellen verbanden. Zij kan aan het westerse medisch denken een ontzettend grote ont wikkeling geven. ft je de Chinese inzichten verifiëren, dan ul je ontdekken, dat ze zonder meer klop- lat ze praktisch bruikbaar zijn. Om ens wat te noemen: een nierpatiënt wordt ekenmerkt door een zekere vreesaandoe- ting, een leverpatiënt door opstandigheid en rikkelbaarheid, een hartpatiënt door over- ommunicatie (veel lachen, vrolijk zijn, pra- fn), een maag-/pancreas-patiënt is meestal ttbberig en zorgelijk, een long-patiënt zal aak droevig zijn en die zal het, ook in 'chische zin, eerder benauwd hebben, lit zijn zulke belangrijke dingen, dat je er aan voorbij kunt gaan. Zij openen ook wegen om te komen tot een andere «nadering van de psychisch gestoorde pa- iènten, als je de mens maar als een éénheid wilt zien van lichaam en geest. flet behulp van de acupunctuur ontdek je leel merkwaardige zaken. Het komt bijvoor- ieeld herhaaldelijk voor, dat je een patiënt liet kunt genezen, zolang stoorgebieden ontstekingen ergens in het lichaam - de westerse arts noemt die gebieden 'haarden') blijven bestaan. De meeste stoorgebieden vinden we in het hoofd, namelijk 90 procent n daarvan weer 90 procent in het gebit. De elaties van deze stoorgebieden met de rest van het lichaam zijn door de acupunctuur meetbaar gemaakt. Tanden en kiezen 'e kunt nu bijvoorbeeld vaststellen, dat als emand permanent last heeft van zijn dikke knn. dat kan komen van de eerste twee Chinese studenten worden hier ingewijd in de mysteries van de acupunctuur. kleine kiezen achter de hoektand van de bovenkaak of van de eerste twee grote kiezen in de onderkaak. Als iemand een zeer zware oogziekte heeft, kan dit komen van zijn hoektand. Of iemand heeft voortdurend gezeur met zijn blaas, dan kan dat veroorzaakt worden door beschadi ging van de fronttanden. Er blijkt verband te bestaan tussen epilepsi en de doorbraak van de verstandskiezen. Er is een verband tussen de onderverstandskies en een har- taandoening. Een hernia kan op slag ver dwijnen als je een bepaalde kies trekt Ik herinner me een geval van iemand, die 35 jaar klachten had gehad. Zij had in al die jaren alle mogelijke specialisten geraad pleegd en zelfs een hersenoperatie onder gaan. Toen vroeg ik haar, nadat ze bij mij was gekomen, hoe lang ze die brug al in haar mond had. Na enig gereken zei ze: 35 jaar. Ik heb röntgenfoto's gemaakt en toen bleek dat er een gescheurde wortel onder die brug zat. Ik betrok er een medicus bij. De zaak werd er uitgehaald en de klachten waren na twee weken verdwenen. Een ander geval: een patiënt was jarenlang van het ene ziekenhuis naar het andere gereisd met hernia-klachten. Professor Bier- mond stuurde hem naar me toe met het verzoek zijn mond te bekijken. Ik haalde er zes dode elementen uit. Die waren alleen dood - er was geen enkele ontsteking te zien. Ze zagen er schitterend uit - de mond was prachtig verzorgd. Toen die elementen er uit waren, had de man (al twaalf jaar) geen last meer van een hernia. Hetzelfde gebeurde met een ischias-patiënt. Kijk, 2500 jaar geleden heeft Hippocrates dat allemaal al vastgesteld, maar we weten er niet zo bar veel meer van. Niet klakkeloos Vraag: Pleit dit alles er voor je gebit dan maar te trekken, als je een pijntje ergens in je lichaam voelt? Van der Burg: „Neen, natuurlijk niet. Het gebit is een mooi ding en een goed kauwin- strument, tenminste als het goed in de kaak staat en goed verzorgd is. Er is dan alles voor te zeggen, dat iemand het in z'n mond houdt. Hij moet het echter in onaantastbare vorm, in zijn mond houden. Of nu bacteriën of tandartsen het aantasten, maakt in dit verband niet zoveel uit. Als je een kroon maakt, veroorzaak je een grote tandbeenwond. Helaas komt dat bij een tand of kies nogal irriterend over. De consequentie is een chronische ontsteking van de inhoud van die tand of kies. Dat geeft een meetbare schade, dat wil zeggen: deze schade is met een elektro-acupunctuur instrument meetbaar, evenals de irritatie van een orgaan als reactie op deze schade. Tijdens het boren kun je bijvoorbeeld me ten, dat er een prikkeling in ongunstige zin plaats heeft op de dikke darm. Je past een soort acupunctuur toe in negatieve zin". Niet nieuw Vraag: Er treden dus, volgens u, veel irrita ties op die schadelijke gevolgen kunnien hebben op de rest van het lichaam. Dat is toch geen moderne wijsheid? Van der Burg: „O, neen, maar het zijn wijsheden die veel meer aandacht zouden moeten krijgen. De dermatoloog (huidspe cialist) prof. Delbanco schreef in 1900 in een vakblad, dat elk groot ziekenhuis over een tandarts moest beschikken. Een vrouw kreeg in een psychiatrische kli niek een slaapkuur van een maand. Zonder resultaat. In Spanje, waar ze met vakantie verbleef, kreeg ze een ernstige psychische stoornis. Ze belandde bij de Spaans-Duitse dokter Ernesto Adler. Hij vond een zwaar ontstoken verstandskies. Hij trok die kies en reinigde het gebied en de psychische storing verdween. En die bleef ook weg, toen ze een jaar later een zware psychische klap te verwerken kreeg. Een patiënte met een volledige prothese (kunstgebit), klaagde over een ontzettend, haar tot razernij drijvend, brandgevoel in haar mond. Acht artsen en tandartsen werden door haar geconsulteerd. Eindconclusie: dit is een ge val voor de psychiater. Elektro-acupunctuur- onderzoek toonde echter een haard van ontstoken bot in de snijtandstreek van de bovenkaak aan. Met het verwijderen van de haard verdwenen de ellende en tevens de blaasklachten die zij had. Er bestaan dus verbanden tussen snijtanden, en de blaas. Ik ontving zelfs een patiënt, die altijd voor zijn gebit gevochten had. Gretig nam hij nu echter het voorste! aan enkele tanden en kiezen te trekken. Zijn gretigheid motiveer de hij zo: zijn beste vriend is overleden. De- verstandskies in de onderkaak werd dankzij veel geploeter en technisch vernuft behou den en van een mooie kroon voorzien. Enke le maanden later was mijn vriend dood. De patholoog-anatoom vond in zijn hart dezelf de bacteriestam als in zijn kies. Op uitnodiging van professor Winkler heb ik in 1953 een studie gemaakt over deze zaken, deze verbanden. Het voorgaande is dus voor mij niet. nieuw. Toepassing van deze kennis in de tandheelkundige praktijk is absoluut noodzakelijk". Vraag: „Hoe denkt u, als geschoold tandarts over leken, dus niet - medisch geschoolden, die de acupunctuur bedrijven? Van der Burg: „Ons standpunt, dat dus van de Nederlandse acupuncteurs, is dit: Wij houden ons bezig met acupunctuur op me disch niveau omdat we willen voorkomen dat in de toekomst de begrippen acupunc tuur en onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde aan elkaar gekoppeld worden. Wij geven een cursus. Die cursus is breed van opzet en zal alle belangrijke gebieden der acupunctuur bestrijken. Ook die, welke in het buitenland uitsluitend onderwezen worden aan artsen. Als de acupunctuur in Nederland vast in zijn schoenen staat, valt te overwegen de acupunctuur-fysiotherapeut als vaste hulpkracht in te schakelen. Wij zijn ook van plan die acupunctuur-fysiothera peut op tc leiden. Weet u, de patiënt kent geen verschil tussen de ene acupuncteur en de andere. Dan kan het volgende gebeuren: Ik ontving hier een patiënte, die ettelijke jaren migraine had, met het verzoek of ik het eens wilde bekij ken. Ik het gebit en het zat naar mijn idee niet in het gebit, maar ik prik haar wel. De migraine was weg. Op slag. Zij vertelde dit alles aan haar vriendin. Die zei: „Dan ga ik ook naar een acupuncteur toe. Er had zich net een acupuncteur geves tigd in haar omgeving, hier overigens ver vandaan. Ze kwam bij die man en die stelde deze diagnose Uw dunne darm is niet goed en u heeft baarmoederkanker. In paniek belde ze me toen op. Ons bleek bij onderzoek dat de betrokken man een vrijwel ongeschoolde prikker was. Deze klei ne jongen kon beslist geen kanker diagnosti- seren. Hij had de vrouw de schrik op het hart gejaagd. Ik weet niet wat de bedoeling van zo'n man kan zijn. Of die vrouw weer terug moet komen, of dat ze doorgestuurd moet worden... de rest van het verhaal ken ik nog niet. Ik wil het eigenlijk ook niet weten. Kijk, dat zijn gevaarlijke ontwikkelingen. Daarom ook kan niet zomaar iemand aan onze en eventuele komende cursussen deel nemen. Hij zal in elk geval geschoold moe ten zijn, zeg maar op het niveau van een fysiotherapeut. Zo iemand is allesbehalve een leek, hoewel hij wel als zodanig bekend staat, want hij mag niet vrij therapeutisch werken. De cursus die we nu geven is uitsluitend voor artsen, tandartsen en diere nartsen bedoeld. Vraag: Wat doen we met acupunctuur in Nederland? Kan zij een rol spelen in de westerse geneeskunde? Van der Burg: „Acupunctuur kan een rol spelen in de bestaande behandelmethode. Zij zal ingevoerd moeten worden. Het is echter jammer dat Nederland dat medisch- wetenschappelijk vaak toonaangevend is, niet overgaat tot acupunctuur-onderzoek. Aan ons wordt gevraagd de feiten hard te maken. Ik zou zeggen: Ga eens de research instituten in Europa bekijken. Die zijn er veel aan belangrijke universiteiten." Vraag: Wat vindt u van de uitspraak van professor Dudley, hoogleraar aan de Havard University in de VS, die hij deed na een studiereis in China: „Als acupunctuur de beste methode in de wereld was, zou deze methode overal worden toegepast, maar als de methode geen waarde zou hebben, was zij tweeduizend jaren geleden al verdwenen? Van der Burg: „Als rijststokjes de beste manier opleverden om rijst tc eten, dat zou het over de gehele wereld zo gedaan wor den.... een grapje, jazeker. Serieus: Het is voor de westerse geneeskunde en de acu punctuur verreweg het beste als ze elkaar vinden en elkaar beïnvloeden, zodanig dat beide geneeswijzen er de vruchten van pluk ken". BOB BIRZA Een longoperatie wordt uitgevoerd met de acupunctuurmethode in het Instituut voor Tuberculose in Peking.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17