Geen werk is doe-het-zelver nog te groot Goed gereedschap is het halve werü, Ze schieten als paddestoelen uit de grond, de doe-het-zelfwinkels. Bedrijfssluitingen, oplopende werkloosheid, inflatie, investeringsbeperkingen hebben geen invloed op deze bedrijfstak. Integen deel, fabrikanten, importeurs, groothandelaren en detaillisten in de doe-het-zelfsector zien voor de komende jaren nog een grote groei In die markt zitten. De concurrentie zal wel wat vinniger worden, zeker als fabrikanten, die tot nog toe uitsluitend leverden aan de bouwmarkt, zich nu met de hobbyisten gaan bezighouden. Het is niet verwonderlijk, gezien de forse prijzen die loodgieters berekenen, dat de sanitairhandel het meest geprofiteerd heeft van de doe-het-zelfra- ge. Dat geldt voor de verkoop van wasbakken, gemonteerd compleet met afvoerpijp en spiegel op een achterwandje, en w.c.-potten, compleet met reservoir en pijp gemonteerd op achterstuk, tot aan praktisch geheel complete douchekabines en ligbaden. Meer en meer ziet men sanitair van kunststof zoals perspex, in diverse kleuren uitge voerd, dat de doe-het-zelver kan installeren zonder te solderen en monteren van gas-, water- en afvoerbuizen. Daarbij kan men thans ook de gemakkelijk zelf in elkaar te zetten saunacabines rekenen. Op het gebied van zogenaamd kleinsanitair, dat meer het karakter van huishoudgerei en toiletarti kelen heeft, is de doe-het-zelver al jaren actief. Niet alleen in de grote doe-het-zelfsupers wordt sanitair voor de doe-het-zelver verkocht Ten dienste van de koper staan de showrooms voor bouwmaterialen handelsklaar, die de complete „natte" installaties van douche- en mengkraan tot en met volledige keukens - inclusief koelkasten en grill-apparatuur - te koop aanbieden. Bij het sanitair is een tweeërlei ontwikkeling gaande. Enerzijds zet zich ook in dit soort artike len de nostalgische trend door, te weten allerlei- wastafels en dergelijke van keramiek in de stijl van „grootmoederstijd", die vooral uit Frankrijk geïmporteerd worden, alsmede van het zeer mo derne ontwerp dat uit Italië ingevoerd wordt. Dit soort artikelen is in ruime mate in de moderne showrooms van bouwmaterialenhandelaren voor handen. Veel handzamer zijn anderzijds de pro- dukten van kunststoffen die momenteel ook al en masse geïmporteerd worden en door het lichtge wicht karakter ervan gemakkelijk in allerlei doe- het-zelf-zaken, ijzerwaren en gereedschappenwin- kels, tot in de supers toe, aan het publiek aangebo den worden en die vaak zeer luxe en sfeervol zijn. Slechts één sector is het niet zo goed gegaan vorig jaar: de houtsector. De prijzen daarin zijn tot een zo'n waanzinnig hoog peil gestegen, dat de ware zelfdoener al gauw bijvoorbeeld ging uitkijken naar kurk in plaats van schrootjes als wandbekle ding. Voor de echte liefhebbers is hout echter onvervangbaar. Het zij gezegd dat de prijzen zich dit jaar zullen stabiliseren. Het grote assortiment artikelen die de detailhandel de doe-het-zelver biedt heeft ertoe geleid dat deze geen probleem meer te zwaar vindt Geen werk - is hem te groot. Een complete badkamer installer en? Geen probleem. Een open haard? Wat moeilij ker als er metselwerk aan te pas komt, maar het gaat En datzelfde geldt voor het isoleren van woningen compleet met dubbele beglazing, het aanleggen van centrale verwarming, en ga zo maar door. Maar pas op. Het zelf-doen is niet zonder risico's. Wat we u dan ook willen adviseren - en dat niet om hem te bevoordelen - is het echt moeilijke werk, het aansluiten van water- en gasleidingen bijvoorbeeld door een vakman te laten doen. Laat het u dan pakweg dertig gulden per uur kosten. Zekerheid is heel wat waard. En vergeet niet dat gas- en waterleidingsbedrijven zeer hoge eisen stellen. Eisen die u zelf misschien niet waar kunt maken. Nog veel meer oppassen is het geblazen als het gaat om aansluiten van elektrische leidingen. De eisen die de elektriciteitsbedrijven stellen zijn, terecht, zeer streng. Begin dan ook niet aan een dergelijk karwei, als u niet alles van elektrische installatie afweet Gaat het om redelijk eenvoudige zaken, ga dan eerst de raad vragen van een elektrotechnisch installateur. Vaak is zulke raad duur, zeker als de goede man bij u thuis moet komen kijken, maar zeg nu zelf, wat is beter, wat geld betalen of kortsluiting, met alle nare gevolgen van dien? Beunhazen En nu we toch aan het waarschuwen zijn: hoed u voor beunhazen. Waarmee ik dan bedoel on-, halve of hele bekenden die wel even tegen een zacht prijsje een karweitje voor u willen uitvoeren. In de meeste gevallen, de goede niet te na gespro ken, zijn het geen specialisten en kunnen ze u niet de zekerheid geven dat het werk inderdaad goed wordt uitgevoerd. Het kan er goed uitzien, ak koord, maar daarom is het dat nog niet We hebben het zojuist al even gehad over open haarden en centrale verwarmingen. Wat de eerste betreft: het bouwen van een rookkanaal is niet ieders werk. Brandgevaar is niet denkbeeldig als de afvoer te dicht langs brandbaar materiaal loopt. U krijgt geen cent terug van uw verzeke ringsmaatschappij als zou blijken - in geval van brand - dat de open haard door u zelf foutief was aangelegd. Centrale verwarming is een hoofdstuk apart. Ver scheidene firma's in Nederland bieden bouwpak ketten hiervoor aan. Bij sommige systemen hoeft niets gesoldeerd te worden. De pijpen worden aan elkaar gekoppeld door zogenaamde snelkoppelin gen, een klemsysteem, dat, mits goed gedaan, de kans op lekkage praktisch uitsluit. Mocht u tot zelf-aanleg van een centraal verwar mingssysteem willen overgaan, dan nog even dit vraag de verkoper of hij zwart-op-wit wil zetten dat hij u, in geval van moeilijkheden, zal helpen met raad en daad, en dat hij, na de aanleg, komt controleren en dan wederom schriftelijk, bevestigt dat de aanleg goed is gedaan. Het is af te raden te kopen, als de handelaar u dit weigert Isolatie Isolatie en dubbele beglazing zijn weer andere onderwerpen. Het goed isoleren vereist een goede voorlichting. Er zijn helaas firma's die wel graag materialen voor isolatie verkopen, maar het wat die voorlichting betreft, wel voor gezien houden. Het isoleren van woningen bespaart energie. Het is daarom dat het ministerie subsidie geeft aan iedereen die zijn woning beter isoleert. Alle bijzonderheden zijn te vinden in een vouw blad dat het ministerie daarover verstrekt Vele gemeentehuizen kunnen u ook op de goede weg helpen. Dubbele ramen is een van de middelen om warmte binnenshuis te houden. Wilt u dat laien doen, vraag dan bij verschillende firma's prijs op. Het loont de moeite. Wat misschien ook een punt van overweging is in deze roerige tijden: uw „tweede" raam te voorzien van onbreekbaar glas, dat onder de naam Lexan in de handel gebracht wordt Ruitje-tikken en inbreken is er dan bij u niet meer bij. En nog een isolatietip. Sinds kort is er onder de merknaam Sylglas een plakband in de handel met aluminium uiterlijk, dat watervast is en bijzonder geschikt om bijvoorbeeld sponningen mee te dich ten. De koepel van de St-Pauls kathedraal in Londen is ermee gedicht en dat zegt toch wel wat Nu toch het woord subsidie is gevallen een woord je voor de super-doe-het-zelvers. De nota-werkgele- genheid van de regering opent de mogelijkheid van een extra bijdrage van het Rijk voor diegene die voor zichzelf een of meer woningen bouwt De regeling geldt eveneens voor hen die een oude woning opknapt Voor de juiste bedragen enzo voorts wende men zich tot de autoriteiten. Uit deze maatregelen blijkt dat ook de regering, in tegenstelling tot vroeger, het met ons eens is: de doe-het-zelver is tegenwoordig geen werk te groot Begin eens aan een klusje. Gerard Croné Een graskantenmaaier zonder messen. Een nylon draad slaat het gras Pen-en-gatverbindingen worden kinderspel met dit hulpapparaat. Scharniersjabloon om het moeilijke afhangen van deurtjes te vergemakke- af. lijken. Sylglas plakband voor het afdichten van sponningen. Het houdt jaren! instelling voor diepte- en breedteaanslagen. Twee elektrische handcirkelza gen, de één met dubbel-geïso- leerde motor van 1000 watt, zaagdiepte 55 mm., de andere met dubbcl-geïsoleerde motor van 1400 watt, zaagdiepte 80 mm. Beide machines uitgevoerd met een extra grote grondplaat voor nauwkeurige geleiding, au tomatische beschermkap met spouwmes, dubbelgeleide aan slag, die tevens als hoekgeleider kan worden gebruikt. Verder een elektrische hand- schaaf met 600 watt dubbel-geï- soleerde motor, schaafbreedte 80 mm, schaafdiepte 2,5 mm, sponningdiepte 22 mm. te ge bruiken desgewenst met stof- zak. Dan ook nog een elektrische bandschuurmachine, met dub- bel-geïsoleerde motor van 850 watt en een elektrische vlak- schuurmachine met dubbel-geï- soleerde motor van 200 watt Voor de tuin is er tenslotte nog een nieuwtje. Een kantenmaaier die niet met messen werkt maar met een snel rondslingerende nylondraad. Gerard Croné. i Om boven het hoofd te verven, de Celllno Master. Haal het ding simpelweg uit el kaar en de zaak is bekeken. Deuvelmaster een belachelijk lage prijs wor den aangeboden. Kwalitatief zijn deze vaak inferieur. Denk nu niet dat wij u louter met handgereedschap willen la ten werken. Het gemak dient de mens tenslotte. En dat er velen zo over denken wordt wel bewe zen door de steeds groter wor dende import van machines uit Engeland en Amerika. Vooral de integrale machines beginnen een voorsprong te krijgen op de boortol-met-hulpstukken. Waren voorheen elektrische boormachines de voornaamste krachtbron om verschillende hulpstukken aan te drijven, waarbij door de fabrikant altijd naar compromissen moest wor den gezocht tussen motorvermo gen en toerentallen, de consu ment van heden stelt bepaald hogere eisen aan de kwaliteit- capaciteit en toepassingsmoge lijkheden van de aan te schaf fen produkten. Aan deze ver hoogde eisen kunnen alleen compactmachines een bevredi gend antwoord geven. Veel fabrikanten hebben, vooral de laatste jaren die hang naar goed en gemakkelijk gereed schap ter harte genomen en zijn gekomen met nieuwtjes die het zware werk lichter maken of die bewerkingen die voorheen slechts op grote machines goed Wolfcraft is nu op de markt met twee handige hulpmiddeltjes. Het eerste is de „Deuvelmaster". Het apparaat bestaat uit twee klemmen van lichtmetaal, om beide delen waarin de verbin ding tot stand gebracht moet worden op hun plaats te hou den. Een van beide klemmen is voorzien van twee maal drie gaten, bekleed met roestvrijsta len buisjes, die dienen om zon der meten, aftekenen en derge lijke de gaten op exact de juiste plaats te boren, waar de deuvel ingezet moet worden. Het tweede hulpmiddel is een „scharniersjabloon" voor het boren van gaten voor inboor- schamieren om kastdeurtjes en dergelijke af te hangen. Contimeta uit Baarn brengt nu een „minigun" smeltlijnpistool voor hobbygebruik; het pistool is zeer geschikt voor talrijke kar weitjes, zoals voor plafondte-- gels, wandtegels, reparatie, iso latie, vastzetten van kabels, wa terdichtmaken enzovoort. Weer zo'n Columbiaans ei is een nieuwe allessnijder, die glas, te gels en mozaiek moeiteloos ver werkt Hij is van Spaans fabri kaat Zwaar gereedschap Dat het zware gereedschap infil treert in de doe-het-zelfmarkt bewijst Bosch met een boorha- mer voor hamerboren, hameren en boren in alle beton en steen soorten, alsmede in hout, metaal en kunststoffen. Boorcapaciteit tot 26 mm, gewicht 4 kg., vermo gen 650 watt. En Elu uit Zeist komt maar liefst met zes compactmachines. Deze zijn onder volledig behoud van kwaliteitseisen voor profes sioneel gereedschap populair geprijsd. Zo is er een elektrische handbovenfrees, dubbel-geïso- leerd, met 600 watt motor, fijn- De prijzen van deze compact machines zijn in verhouding tot de prijzen van hulpstukken niet zo, sterk gestegen, waardoor het zo langzamerhand ook prijs- technisch minder interessant wordt zich met allerlei ombouw- stukken tevreden te stellen. De markt voor boormachines blijkt echter nog lang niet verza digd te zijn, integendeel, vooral in de nieuwbouwwijken waarin bij de woningbouw gietbeton wordt toegepast, ontstaat er een nieuwe markt voor de duurdere 6lagboormachine, waarmee in het hardste beton geboord kan worden. Lichter werk Voor de „zware jongens" een combinatiemachine. De snijder die alles aankan, tegels, glas en wat u maar wilt. uitvoerbaar waren nu binnen het bereik van de doe-het-zelver brengen. We noemen u er hier enkele op die dit jaar als nieuw gepresenteerd werden. We wil len hierbij geen aanspraak ma- ken op volledigheid. Evenmin willen we ze op hun kwaliteit beoordelen, omdat vele ervan niet door ons beproefd zijn. Op de Vakbeurs Karwei in Ut recht - het Mekka voor de doe- het-zelver - zagen we een grote gecombineerde houtbewerkings machine voor de „zware jon gens". Mogelijkheden: vlak- en van dikte schaven, langgatboren, zagen en frezen. De machine, van het Belgische merk Rob- land, heeft drie motoren. Van de Zensesfabriek uit Duits land een werktafel geschikt voor verstekfrezen, boven- en langgatfrezen, horizontaal fre zen en nog meer. Iedereen kent het Davidschaafje. Nu is er de David-Finisher combinatieset De set bestaat uit een vlak- schaaf, sponningschaaf en schuurblok. Het ei van Columbus, maar mis schien daarom juist revolutio nair is de Ceiling Master, pla fond- en wandverfroller met verfcontainer. De container waarin de verlangde verf wordt gedaan, is voorzien van een spe ciale metalen rol, welke de verf automatisch overbrengt op een zachte verfrol en deze brengt de verf over op plafond of wand. Dan is er nu eindelijk een uni verseel klopboorhulpstuk. Het bijzondere hiervan is dat het op ieder merk boormachine past Men kan er normaal mee boren, houdt men echter het klopge- deelte vast tussen duim en wijs vinger, dan ontstaat de klop- werking van 15 slagen per om wenteling. Voor. de „bouwers" zijn er elek trische demontabele betonmo lens in 90 en 120 liter. Geen moeilijke opslag of vervoer. Wie meent met een oude nijp tang, een fretboortje, een zak mes, een hamer en een paar kromme verroeste spijkers een J goed werkstuk af te kunnen le- I veren, zit er goed naast. Dat wil m zeggen, een vlierhouten fluitje I voor de jongste zoon is met een zakmes nog wel te maken - ge beurt dat nog, eigenlijk? - en een oude klomp tot'bootje om toveren gaat ook nog weL Maar dan houdt het toch wel helemaal op. Een goed werkstuk vereist goed gereedschap. Nu hoeft dat niet meteen te betekenen dat dat ook meteen de fraaiste elektrische boren, za gen en frezen moeten zijn. Ge makkelijk, zeker, maar wie zou durven ontkennen dat de mid deleeuwers, met louter hand werktuigen staaltjes van hout bewerking te zien gaven waar de moderne „machinist" niet aan kan tippen? Machines hoeven dus niet me teen. Maar wel kwalitatief goed handgereedschap. En daar be doelen we - het is helaas niet anders -. duur merkgereedschap mee. Koop geen complete ge reedschapssets die u, vooral in postorderaanbiedingen, tegen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15