Geweld en intimidatie bedreigen verkiezing r™ aiaéJ Ccidóc Gouxaixt euzen over „verenigd volk" verdwijnen in golf van agitatie 0 1 De leuzen van de revolutie op e muren rond het vliegveld Lissabon zijn verbleekt. De tortregens hebben de rode en lauwe verf bijna weggewas- Meer naar het centrum, de muren beschut staan, ijn de slogans nog goed lees- „a luta a fascismo" (strijd fgen het fascisme) en „o povo nido, jamais sera vendido" verenigd volk zal nooit rorden overwonnen). Ook die zullen niet lang meer te ien zijn, want ze verdwijnen ingzaam onder de honderddui- verkiezingsaffiches, raarmee Lissabon is en wordt olgeplakt. )ie plakkaten, die zich vooral ichten tot de trabalhadores, de verkende klasse, maken van -issabon een kleurig palet. Zij rormen tevens een wat merk waardig decor, waarin je de pontane blijdschap van een 'olk, dat zich voor het eerst inds bijna vijftig jaar vrij kan •n, zou kunnen vergelijken 1 de onschuldige vreugde van tinderen, die spelen op een to- teel waarop straks misschien de ragedie van onderdrukking, erreur en onvrijheid wordt her- 'at. Want op het politieke toneel ebeuren dingen die te denken het eerste bedrijf van de I fmocratie, dat met de verkie- ingen voor een grondwetgeven- vergadering op 12 april wordt voltooid, kan nog altijd indigen in een chaos. De staats- [reep van deze week kan daar- 'an het begin zijn. 'Op de dag dat ik in Lissabon ankwam, werd de 42-jarige slo- enmaker Fernando Silvas het lachtoffer van een schietpartij op een congres van de centrum- inkse democratische volkspartij PPD) in het Noordportugese •haves. Op diezelfde dag werd PPD-congres in Almada extremisten verstoord; ammunistische propagandisten erden tijdens het plakken van ffiches bedreigd en geslagen in rt 'guda; in Lissabon werd een «legatie van de socialistische •artij aangevallen door wat in e kranten heet „politieke gang- fascistische bendes". De i olgende dag werd de Porsche f 'an Pinto Balsemao, directeur Van het weekblad Expresso en van de oprichters van de 3 zwaar beschadigd door bom. Weer een dag later "erd een congres van de cen- rum-rechtse christelijke partij 'DC urenlang belegerd door ex- remisten. Militairen en politie noesten de congresgangers ont- «tten. Tijdens de schermutse- vielen zeven gewonden. I >e reeks gewelddaden schiep ;n nerveuze en gespannen I 'eer en de situatie werd naar 'et oordeel van de militaire machthebbers zo explosief, dat besloten de verkiezingscam- De beangstigende en alles over heersende vraag ten aanzien van Portugal is: „Heeft de nog geen jaar oude democratie een reële kans tegenover de drei ging van een linkse of rechtse staatsgreep? Brengt de demo cratie in Portugal zichzelf om zeep of zal zij met het befaam de onzichtbare handje van bui tenaf vermoord worden?" Met deze vraag zou de serie artikelen beginnen waarin onze speciale verslaggever Anton Theunissen, juist teruggekeerd van een 14-daags bezoek aan Portugal, een poging onder neemt om de huidige complexe situatie in Portugal te analyse ren. Die vraag lijkt inmiddels door de militaire staatsgreep poging van deze week onbeant woord. Over de achtergrond van die staatsgreep en de ver ontrustende signalen, die de militaire tussenkomst als het ware aankondigen, handelt het eerste artikel in de serie: Por tugal Waarheen? Y Aanplakbiljetten in de straten van Lissabon j Een met een geweer ge wapende communistische wacht ergens in een dorp in centraal Portugal. In het algemeen zijn de commu nisten op het Portugese platteland niet zeer bemind: men denkt daar nog dat zij kinderen eten. pagne van 39 dagen terug te brengen tot 17. Om „techniscHe redenen" luidde de officiële ver klaring, maar een prominent lid uit de regeringskringen vertelde me, dat de werkelijke reden van de verkorting gezocht moet wor den in de verheviging van de gewelddadige acties, die tijdens een lange verkiezingscampagne moeilijk onder controle gehou den zouden kunnen worden. Een tweede reden was ongetwij feld ook de moeizame discussie tussen de vijf grote Portugese politieke partijen en de militai ren over de toekomstige rol van de beweging van de strijdkrach ten. Schuldig geweten De kranten brachten het geweld het liefst onder het kleine, wei nig zeggende kopje „Incidenten en bedreigingen". Dit eufemis tisch woordgebruik wijst op een schuldig geweten. Men wenste nog niet toe te geven, dat ge weld en intimidatie onderdeel zijn geworden van de Portugese partijpolitiek en dat zij de vrije verkiezingen van 12 april be dreigen. Waarom deze golf van geweld? Het antwoord is niet eenvoudig en bij het zoeken ernaar moet men terug naar de eerste dagen van de revolutie. De staatsgreep van de 25ste april 1974 veroorzaakte begrij pelijk een sterke afkeer van de machthebbers uit het vorige re giem. Die afkeer, gevoed door onvoorstelbare verhalen over martelingen en wreedheden, is niet weggeëbd. Links heeft hem gemonopoliseerd om ook poli tiek onbelaste centrumfiguren als fascisten te kunnen brand merken en hun komst in de politiek te verhinderen. Dat laatste is mislukt. (Radicaal) links kwam in beroering toen bleek, dat de slinger in het poli tiek krachtenveld uit ging slaan naar het centrum, of als men wil, naar rechts. Toen men ver volgens ook nog ontdekte, dat de conservatieven en gematig den de overheersende positie van links in andere sectoren van de samenleving konden aantas ten, kreeg ultra-links het erg benauwd. De communisten weten zij maken er geen geheim van dat het tij zich tegen hen aan het keren is en dat zij in de komende verkiezingen maar matig beloond worden voor hun jarenlange ondergrondse strijd. Zij leven in openlijk conflict met de socialisten, de kamera den uit de eerste mooie dagen van de revolutie, en de andere partner in de voorlopige rege ring, de PPD. Toen een poging om de verkiezingen uit te stellen faalde, begon het geweld en de intimidatie. „Op deze manier hopen zij het resultaat van de verkiezingen te beïnvloeden en misschien de weg vrij te maken voor een linkse coup", zei me de socialist dr. Victor Moreira, die ervan overtuigd is, dat de socia listen en de centrumpartijen on der normale omstandigheden succes zouden boeken bij de verkiezingen. „Daarom worden de gematigde partijen aangeval len, want links ziet daarin een bedreiging voor de revolutie." Hiermee wil niet gezegd zijn, dat de gewelddadige acties al leen van uiterst links kwamen Gewapende militairen achter het hek van de tijdens de mislukte opstand aangevallen kazerne bij het vliegveld van Lissabon. Er zijn zeker veel incidenten geweest, waarbij rechts de aan stichter was en het valt ook niet te ontkennen dot communisten en socialisten op het platteland zeer onvriendelijk bejegend worden. Communisten en socia listen eten kinderen op, zo wordt op het platteland nog steeds gedacht. Meer dan eens worden propagandisten van bei de partijen dorpen uitgeslagen. Ook wil niet gezegd zijn. dat alle acties van links geëntameerd worden door de Portugese com munistische partij. Ter linkerzij de komen organisaties voor, bij voorbeeld Luar, de liga van een heid en revolutionaire actie, die er rond voor uit komt, dat zij bewust rellen schopt en provo ceert teneinde de revolutie in het door haar gewenste spoor te houden. Al reageren de kranten erg koel op de gebeurtenissen, het week blad Expresso sprak onlangs in een hoofdartikel de vrees uit, dat Portugal een verkiezings campagne van de angst tege moet zou gaan. Het schreef: „Het politieke geweld neemt de laatste weken omvangrijker vor men aan en dat is een slecht voorteken. .Geweld veroorzaakt geweld en de escalatie kan slechts tot staan komen als iede reen zich houdt aan de'demo cratische spelregels. Degenen die dat niet doen, moeten wor den gestraft. Een democratie kan niet bereikt worden met schieten en vechten en kan niet opgebouwd worden met stenen en bommen. De beweging van de strijdkrachten, de werkelijke machthebber in dit land. moet een eind maken aan de golf van politiek geweld en tonen dat zij echte vrije verkiezingen wil." De Beweging van de Strijd krachten vormt echter, en dat was in Portugal allang duide lijk, geen eenheid. Leger, mari ne en luchtmacht zijn onderling sterk verdeeld over de richting die Portugal dient te gaan. De strijd om de macht binnen de strijdkrachten wij komen daarop nader terug zal be slissend zijn voor die richting. ANTON THEUNISSEN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13