Prijsjager Hoekstra niet opgewassen tegen combine 0 nrust bij PSV BINNEN KNWU DREIGT WEER EEN CONFLICT Zoetemelk dicht bij tweede zege Parijs-Nice DICKHOFF BESTE SNELSCHAKER Wardenier reed voor eindzege ZATERDAG 15 MAART 1&',5 LEIDSE COURANT/. PACIN V 11 DEN HAAG Arme Marten Hoekstra. Hij zat er later, een kwartier voor het einde, als een gebroken man in de kleedkamer bij. De tranen stonden hem bijna in de ogen. Marten Hoekstra had tot gisteravond gegolden als de grote favoriet voor de eindzege in het Heinekenklasse- ment, een over zeven avonden en plaatsen in ons land verspreide wedstrijd voor het steeds populairder geworden lange afstandsschaat- sen. Maar een combine van andere toprijders in dit werk vond hem geen geschikte representant. De Heerenvener zou teveel sprinter, prijsja ger zijn en geen uitgesproken afstandscrack. Als hij de eindzege wilde grijpen, oordeelde de combine, dan moest hij één avond zich zelf overtreffen. Een avond zou hij niet op zijn sprintkwaliteiten kunnen vertrouwen. Anders mocht een ander het worden, wie deed er niet toe. Ere wie ere toekomt Marten Hoekstra heeft zich als een leeuw verdedigd. De eindeloze reeks demarrages, die de toprijders om de beurt inzetten, werd aanvankelijk door de Fries het hoogd geboden. Hij beet zich in elke aanval op zijn leiderspositie vast. Maar dat ging goed tot hij teveel van zichzelf vergde. Het werd voor hem steeds moeilijker om elke ontsnappingspoging persoonlijk af te slaan. Geen ander nam zijn initatieven over. Toen raakte de accu van de ontgoo chelde Hoekstra definitief leeg. Hij liet zich teleurgesteld terugzakken in het peloton. De beslissing was toen al gevallen. De com bine van o.a. Johan Wardenier en Gerrit Woudenberg was een succes geworden. Mar ten Hoekstra zat in de schaatstrein opgeslo ten en daar wilden zijn samenzweerders hem precies hebben. Want nu miste hij het overzicht. Enkele seconden later hadden de deelnemers aan de combine Marcel Pen- nings, Johan Wardenier, Gerrit Woudenberg en Rien de Roon elkaar bliksemsnel gevon den in een demarrage die niet meer te stuiten was. Er werd in een minimum van tijd een gat van bijna een halve baanlengte de finish af. Waar Gerrit Woudenberg, dit seizoen B-kampioen van Nederland gewor den, de hulde van de overwinnaar wachtte en Rien de Roon zich tevreden moest stellen met het zilver. Verliezer Marten Hoekstra wilde niet erken nen wat iedereen zelf had kunnen constate ren. En zei: „Ik had al drie weken last van griep. Ik vermoed dat dat in deze wedstrijd van beslissende betekenis is geweest. Ik zat na een half uur helemaal vast, wat anders nooit voorkomt. Misschien heb ik aanvanke lijk inderdaad teveel van mijzelf geëist en is me dat opgebroken. Ik voelde me in ieder geval op een gegeven moment zo beroerd rijden, dat ik dacht misschien kom ik hier nog wel door maar met het sprinten maak ik toch niets meer klaar". Een kwartier voor het einde zwenkte Marten Hoekstra dan ook naar de kant van de ijsbaan en trok zijn ijzers uit. Hij had gevochten voor wat hij waard was. Maar alleen tegen de rest was toch teveel voor hem geweest. Johan Wardenier was een stuk openharti ger. Hij verhaalde van de combine, dat hem Een gedesillusioneerde Marten Hoekstra in de kleedkamer. Hij zei dat het de griep was; in werkelijkheid werd hij verslagen door een combine. bekend was hoe een aantal rijders over Hoekstra dacht en stelde meteen, dat hij daarop min of meer gespeculeerd had. „Er was afgesproken dat we hem met zijn allen zouden aanpakken en dan moest Hoekstra maar eens aantonen hoe sterk hij als lange afstandsrijder was. Als hij dat kon winnen zou hij ook voor mij de echte kampioen zijn geweest". Wardenier werd het nü. Een knaap, die dit seizoen aan de weg timmerde en bijna elke wedstrijd van dit toernooi voorin eindigde. Hij verdiende de Heinekenbokaal veel meer. „Bovendien zijn specialisten als wij voor het publiek aantrekkelijker. Wij slaan de gaten, wij zorgen voor het spektakel. En dat doet Hoekstra niet. Hij wacht af, wint met zijn sprint. Die eigenschappen moet een lange afstandsschaatser net niet hebben". Eerder in het avondvullende maar allure missende programma waren ook andere be slissingen gevallen. Atje Keulen-Deelstra nam 24 ronden lang geen initiatief om tot de aanval over te gaan maar zette zich in Het gezicht van Gerrit Woudenberg drukt vreugde uit als hij als eerste iver de finish gaat. Achter hem de als tweede eindigende Rien de Roon. De insiders op deze slecht bezochte laatste avond van het toernooi om het lange-af- standsklassement waren een kwartier voor het einde al voldoende geïnformeerd. Bij de vluchters zat de winnaar. Zij waren te sterk om de zege nog uit handen te geven. Maar toen was nog alle spanning niet ver dwenen. Wanneer Johan Wardenier, een 32- jarige veeboer uit Marknesse in de Noord oostpolder, die op de tweede plaats in het algemeen klassement stond, in de eindsprint onverhoed als vierde mocht eindigen en Gerrit Woudenberg de overwinning naar zich zou toetrekken dan had het toernooi een nog verrassender winnaar. Maar bij het ingaan van de laatste ronde verdween deze gedachte al. Marcel Pennings, anders rap in de sprint, had kennelijk teveel van zijn rug gevraagd want hij moest in de sprint verstek laten gaan. Johan Wardenier hield het toen na de laatste bocht ook voor gezien en gleed, zonder deel te nemen aan de eindsprint op De vier die het Marten Hoekstra lastig maakten namen op een gegeven moment een flinke voorsprong. Het waren van kop af Rien de Roon, Gerrit Woudenberg, Johan Wardenier en Marcel Pennings. de laatste ronde schrap voor de sprint. Enkele krachtige slagen waren voldoende om haar zege - de zevende van de acht - veilig te stellen. Het Heinekentoernooi had er een groot kampioene bij. HANS DE BRUYN Uitslag dames: 1. Atje Keulen-Deelstra (Irsnsum) 10,1 punten, 2. Christa Jaarsma (Almelo) 9. 3. Gerda Volmer (Tein Hoeven) 8, 4. Hennie Ebbinge (Hooghalen) 7. 5. Lenie van den Hoorn-Langelaan (Ter Aar) 8, 10. Goeske Poepjos (Den Haag) 1. Eindklassement: 1. Keulen-Deelstra 80,7 punten, 2. Volmer 71.1, 3. Jaarsma 68.1, 4. Van den Hoorn 53. 5. Marjon van Veldhuijzen (Driemond) 31. Rijders: 1. Peter van der Kant (Soest), 2. Roel van Vliet (Amsterdam), 3. Boere (Rijpwetering), 4. Huizer (Waddinxvecn), 5. Bloemen (Staphorst), 1. Slagter (Hoogkarspel), 2. Borst (Krommenie), 3. Hofstra (Hoorn), 4. Van den Hoorn (Ter Aar), 5. Kruider (Leiden). Heren: 1. Gerrit Woudenberg (Alkmaar) 10.1 punten, 2. Rien de Roon (Oud Bcyerland) 9, 3. Johan Warde nier (Marknesse) 8, 4. Marcel Pennings (Nieuw- Vennep) 7. Algemeen klassement: 1. Wardenier 61.2 punten, 2. Woudenberg 80,3, 3. Marten Hoekstra (Heerenveen) 56,4, 4. Jaap Jonk man (Bovenkarspel) 39, 5. Jos Raaymakers (Hoens broek) 33. DEN HAAG Het hoofd van de afdeling sportzaken van CRM de heer Jan Nleuwen- huizen Kruseman heeft de finale van het llcineken Sehaatsfestijn, gisteravond op de Haagse Uithof, niet mee mogen maken. In een wedstrijd rond de klok van zes uur voor journalisten en andere liefhebbers kwam hij lelijk ten val tijdens een koppelwed strijd achter Atje Keulen-Deelstra. Hij bleef uitgeput op het ijs liggen en het ernstigste werd gevreest. In het Haagse Ziekenhuis Leyenburg kon men mededelen dat het op het eerste gezicht nogal mee viel. Een zware hoofdwond en een lichte hersen schudding. De specialisten wilden echter nog wel enkele foto's maken. TALRIJKE BLESSURES OORZAAK TAL (Van onze sportcorrespondent) INDHOVEN Bij PSV staat het sein uidelijk op rood. De riante voorsprong die ii het begin van de competitie op de voor- aaraste concurrenten Ajax en Feyenoord rerd veroverd, is als sneeuw voor de zon reggesmolten. De Eindhovenaren werden Wageningen in de strijd voor de LNV B-beker uitgeschakeld. En met ge- nengde gevoelens wordt de wedstrijd van woensdag, de return tegen Benfica, in de 'ortugese hoofdstad Lissabon tegemoet ge- al ien. In de nationale competitie heeft Feye noord, al is het alleen nog maar door een tieter doelgemiddelde, het commando over genomen. PSV heeft de ene teleurstelling na de andere te verwerken gekregen en heeft op het moraal van de ploeg zijn uitwerking niet gemist. Een groot aantal blessures waardoor *ené van de Kerkhof, diens broer Willy, Ralf Edström en Bertus Quaars langere tijd tuiten het team stonden en de recente bles van de jonge Zweed Peter Dahlqvist, die regelmatig last van zijn enkelbanden heeft hebben de ploeg langzaam maar zeker gesloopt. Het gevolg, hiervan is ongetwijfeld een ver- nindering van concentratie, het verband verdwijnt uit de ploeg en daarop volgen dan Dnvermijdelijk frustraties. Hoewel er vol lens Willy van de Kerkhof niets aan de hand met de verhouding tussen de spelers onderling, is het wel een feit dat alle inter- [IfWs die deze week met trainer Kees Rij- of manager Ben van Gelder werden '[aangevraagd, werden geweigerd. Rijvers gaf hierbij als reden op: „Op dit moment heb ik geen enkele behoefte om mij over de ploeg als geheel of over spelers individueel uit te laten. Praten op dit moment zou alleen maar kritiek inhouden en dat wil ik kost wat kost voorkomen". Geen interview met de leiding van PSV derhalve. Toch lekt zo af en toe wel iets uit. Zo is onomstotelijk komen vast te staan dat Willy van der Kuylen niet happy is. Er zijn enkele conflicten geweest; die door Van der Kuylen, met Rijvers en Van Gelder werden uitgesproken. Toch kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat het toch nog niet helemaal rond zit. Het feit dat Jan van Beveren, direct nadat hij zijn plaats in de ploeg weer had ingenomen ook de aanvoerdersband van Van der Kuylen overnam, schijnt hier ook iets mee te maken te hebben. Van der Kuylen, dreigt in Eindhoven de gebeten hond te worden. Sinds zijn geschut, dat vooral in het begin van de competitie op scherp stond, is afgezwakt is het met PSV steeds minder geworden. Willy van der Kuylen: „Ik ben me ervan bewust dat ik de laatste weken weinig opval lende dingen heb gedaan. Ik denk er dage lijks over, maar ik weet er geen verklaring voor. De wedstrijd tegen Benfica, de ploeg die toch ook mijn keus was, heeft hier geen verbetering in gebracht. Ik heb de laatste tijd wel last van een enkelblessure maar dit toch ook weer niet in die mate dat hierin de hoofdoorzaak van mijn minderen vorm moet worden gezocht. Mijn zelfvertrouwen heeft er ook duidelijk onder geleden. Ik durf niet meer uit alle standen te schieten, bang dat ik falen zal".. Willy van der Kuylen voelt zich niet, meer happy. Conflicten met andere spelers zijn er vol gens Van der Kuylen niet geweest. Tenmin ste niet openlijk. Hij zegt: „Wanneer ze me iets te verwijten hebben dan hoop ik dat ze het in mijn gezicht zullen zeggen en niet achter mijn rug". Een andere Willy, van der Kerkhof, vindt het bijzonder jammer dat de voorhoede vooral vergeet dat er om te win nen doelpunten moeten worden gemaakt. Van der Kerkhof: „Er zijn bij ons enkele aanvallers die niet in de verdediging willen gaan. Rijvers wijst daar weieens op. maar tijdens de wedstrijd loopt het toch weer op niets uit Persoonlijk vind ik dat zelfs nog niet zo erg. Wanneer er altijd enkele spelers voorblijven is het succes bij het counteren veel groter. Ik wil alles voor de aanvallers doen, maar dan moeten zij wel doelpunten maken". Van onze sportredactie) EINDHOVEN Nu de kruitdamp rond de sponsorbepalingen 'oor de amateur wielrenners wat opgetrokken schijnt te zijn, towel van de zijde van de gastrenners verenigingen als vanuit k clubsponsors komen alleen maar adhesiebetuigingen, dreigt er en nieuw conflict binnen de wielerbond te ontstaan. Jeze keer tussen de Unie en de V. V. B. W. de Vereniging van ieroepswielrenners. Een van de eisen die door de waarnemend voorzitter ex-renner Michel Stolker en zijn medebestuurders waren [esteld was ondermeer het tegelijk met het aanvragen van de" ecentie verplicht stellen dat men ook lid van de Beroepsreruiersor- [anisatie moest worden. Sen dezer dagen heeft het secretariaat van de WBW een brief Jntvangen waarin door de KNWU wordt medegedeeld dat deze 'is niet ontvankelijk is. Ook van een blijvende financiële bijdrage ran de KNWU aan de WBW wil het officiële orgaan van de wielersport in Nederland niets weten. tichel Stolker zei naar aanleiding hiervan dat hij de reactie van le bond zeer teleurstellend vond. Hij beschuldigde de KNWU van let openlijk uitlokken van een conflict, dat wel eens zou kunnen leiden tot de liquidatie van de beroepsrennersorganisatie. Wereldrecord Kornelia Ender DRESDEN De Oostduitse zwemster Kornelia Ender heeft gisteren in Dresden haar eigen wereldrecord op de 100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 56.38 seconden. Het oude record stond sedert de Europese zwemkampioenschappen in Wenen (19 augustus 1974) op 56.96 seconden. (Van een speciale verslaggever) SAINT REMY DE PROVENCE „Ik geloof dat Joop Zoete melk Parijs-Nice gaat winnen". Een voorspelling uit de best denkbare bron. Het was name lijk een opmerking van Eddy Merckx nadat Zoetemelk in Saint Remy de Provence, op nauwelijks enkele honderden meters van het klooster waar Vincent van Gogh heeft ge woond, de leiderstrui in Parijs- Nice van Franco Bitossi had overgenomen. Merckx, winnaar en groot ver liezer op dezelfde dag, aan vaardde zijn nederlaag. Op de Mont Ventoux verloor Merckx een minuut op Zoetemelk en Delisle, die zij aan zij op de helling, bij Chalet Reynard, als eersten op het hoogste punt kwamen. Beiden werden be loond met een tijdvergoeding van dertig seconden. Voor Zoe temelk ruim voldoende om Merckx voorbij te gaan in het algemeen klassement en de top positie over te nemen, Delisle, die precies gelijk stond met Zoe temelk en bijgedragen heeft tot het succes van de Nederlander, betaalde in het laatste deel van de rit zijn prijs voor de inspan ningen. Een jagend peloton brak in twee delen en Delisle belandde in de laatste groep, die nog minuten verloor. Wereld kampioen Eddy Merckx kreeg als sprintwinnaar in St. Remy nog enige genoegdoening op wat voor hem een verloren dag moet zijn geweest. Joop Zoetemelk trok de leider strui aan, di^hij vorig jaar aan het slot in Nice ook droeg. De Nederlandse inbreng was meer, want in deze zwaarste etappe Joop Zoetemelk nam de leiding in het algemeen klasse ment over. Behulpzame handen helpen hem in witte trui. van Parijs-Nice eindigden met Zoetemelk ook Knetemann, Bal en Van der Leeuw op slechts enkele seconden van Merckx. Na de rit van gisteren beginnen ook Tino Tabak en nieuweling Bertje Pronk het weekeinde met een goede positie in het alge meen klassement. Dc uitslag v 1. Eddy Mc IV bonificatie 4.25,42), 2. Fred Maertcns (Bel) z-t. (met bonificatie 4.25.44), 3. Andre Dierickx (Bel) 4.25,50 (met bonificatie 4,25,24), 4. Ger Knete mann (Ned) z.t„ 5. Baronchelli (Ita) z.t6. Cees Bol (Ncd) z.t.. 7. Joop Zoetemelk (Ncd) z.t. 8. Thurau (Did) 4.25,56, 9. De Schoenmaecker (Bel) z.t., 10. Bracke (Bel) z.t„ 11. Oliva (Spa) z.t., 12 Delcroix (Bel) z.t., 13. Bruyere (Bel) z.t.. 14. Vasseur (Fra) z.L, 15. De Witte (Bel) z.t., 16. Ocana (Spa) z.t, 17. Lazcana (Spa)z.t., 18. Hnoult (Fra) z.t. 19. Van der Leeuw (Ned) z.t., 20 Le Guilloux (Fra) 4.2908, 28. Schuiten Ned) z.t, 32. Pronk 4,32.18. 44. Tabak z.t. 48. Koe ken z.t Algemeen klassement: I. Zoet»-melk (Ned) 27.54.41. 2. Maer tcns (Bel) 27.54.55. 3. Merckx (Bel) 27.54.59. 4. Knetemann (Ned) 27.55,08. 5. Bal (Ncd) 27.55,11, 6. Ba ronchelli (Ita) 27.55,14, 7. Thurau (Did) 27.55,17, 8. Hinautt (Fra) 27.55,22, 9. Dierickx (Bel) 27.55.27, 10. De Witte (Bel) 27.55,28. 11. Ocona (Spa) 27.55.31, 12. Vasseur (Fra) 27.55.35. 13. Delcroix (Bel) 27.55,39, 14. Lazcana (Ita) 27.55.53, 15. Bruye re (B.-l) 27.56.16, 16. Bracke (Bel) 27.56.52. 17. Oliva (Spa) 27.58.00, 18. Le Guilloux (Fra) 27.58.39. 19. De Schoenmaecker (Bel) 27.59,23, 20. Delisle (Fra) 28.01.09, 26. Pronk (Ned) 2801.42. 23. Tabak op 7 min 39 aec. 42. Schuiten op 7.58, 46. Van der Leeuw op 8.39. 51 Raas op 10.42, 53. Karstens op 10.44, 66. Koeken op II.45. Hoofdklassers geven elkaar geen haar toe (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG - Bij de hoofdklas ser s in de spelsoort librc is de strijd begonnen om de Distrikt- stitel en alle negen 'finalisten hebben reeds na drie ronden een veer moeten laten. Enkele uitspringende prestaties wer den verricht door Jutte in zijn partij tegen Van Houten, 250 tegen 62 caramboles in 10 beur ten, wat een moyenne van 25.00 betekent, terwijl hij een serie maakte van 126 caramboles. Wildenberg, Van Houten en Van Leeuwen speelden even eens in één van hun partijen moyennes, die In de extra-libre- klasse thuis horen, namelijk 17.85.16.66 en 15.62. Voor de spanning zorgden Wil-, denberg en Van Leeuwen, die beiden in het zicht van de eind streep met nog tien caramboles te maken, elkaar tot driemaal de kans gaven het uit te maken maar het niet deden. Uiteinde lijk voltooide Wildenberg zijn 250 caramboles met de nastoot voor Van Leeuwen die nog twee caramboles er van verwijderd was. Hij faalde echter. De stand na drie ronden: (ge speelde partijen, matchpunten en moyenne) J. v. Oldenmark 3-4-9.77, Wanders 2-4-8.92, Wil denberg 3-4-8.40, Jutte 2-2-10.76, v.d. Oetelaar Jr. 2-2-10.71, Van Houten 3-2-10.51, Staal 3-2-9.83, Van Leeuwen 3-2-8.73, Kraag 3-2-7.75. De wedstrijden worden voortge zet vanmiddag om één uur en vanavond om zeven uur, terwijl de slotpartijen worden gespeeld morgenmiddag om één uur in gebouw Odeon*aan de Heren gracht. (Van onze schaakmedewerker DEN HAAG - De DD'er Dick- hoff heeft het snelschaakkam pioenschap van de Haagse Schaakbond gewonnen. Hierme de onttroonde hij zijn clubge noot Kort, die vorig jaar de snelste blik had. De organisatie van dit titeltoer- nooi, dat veel belangstelling trok, was in handen van de schaakclub Den Haag. Woens dagavond waren in het clubge bouw van de organiserende ver eniging, het Nationaal Schaak gebouw aan de van Speykstraat, selectiewedstrijden gehouden, waar uit een veld van 43 deelne mers zich tien naar de finale speelden. Titelhouder Kort was vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden. Na vier ronden was het reeds duidelijk, dat de strijd zou gaan tussen Dickhoff en Willemsen. Kort had toen reeds twee ver- liespuntcn. Twee ronden verder stond Kort zelfs met twee uit zes bijna onderaan. In de laatste ronde speelden Dickhoff en Wil lemsen hun partij. Het was oen heel spannende, die tenslotte door Dickhoff zeer overtuigend en koelbloedig werd gewonnen. De prijzen, drie in totaal, wer den aan het einde ven de avond uitgereikt door de voorzitter van de Haagse Schaakbond, de heer L. G. van Doom. De eindstand ln de finalegroep 1. Dickhoff (DD) 9; 2. Willemsen (Den Haag) 7; 3. Liem (DSC) 6,5; 4. en 5. Visscher (Den Haag) en Kort (DD) 6; 6. Van Santen (Den Haag) 5.5; 7. Joustra (Rijswijk) 3,5; 8. 9. en 10. Kin ver (Cen trum), Mac Lean (DD) en Van Rijckevorsel (Den Haag) 3; 11. Stoop (Haagse Toren) 2,5.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11