Johnny Smith is John geworden Vorig jaar ontdekking Duindigt Voor Tom McGarrity werd een droom werkelijkheid Een stewardess tussen de renpaarden Nieuw leven in Hoogerheide Tjitske van der Sluis: ZATERDAG 22 MAART 1975 LEIDSE COURANl Deze sportpagina staat in het teken van de heropening van Duindigt Morgen is het weer zover en nog meer koersen dan an dere jaren zullen ge durende ruim een half jaar de aandacht opeisen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VARIA DEN HAAG Tjitske van der Sluis is een stewardess, die graag tussen de paarden leeft. Een combinatie, die met enig wrikwerk net haalbaar is. Want in het vijfjarige contract, dat de „vliegende" amatrice van het NDR inmiddels met de KLM heeft afgesloten, zit ook dit seizoen waarschijnlijk weer voldoende ruimte aan tijd om haar passie voor de rensport uit te leven. Al wordt het verschil wel elk jaar kleiner, dat is een feit, dat zeker is. Tjitske van der Sluis (25) is geen uitgésproken vedette in het op pervlakkige renwereldje. Maar zij wandelt er nu al bijna acht jaar in rond en weet waarover zij spreekt Dat maakt een ge sprek met haar plezieriger. „Ik vind het heerlijk 's morgens om zeven uur op Duindigt paarden uit te rijden en te trainen. Dat is mijn hobby". Maar dat ge beurt niet meer zo ondoordacht als vroeger. Tjitske is namelijk de enige amatrice van Neder land, die weigert zonder val helm op een paard te stappen. Oók in de training. Zij heeft er leergeld mee betaald. Drie jaar geleden raakte Tjitske namelijk betrokken bij een valpartij, waarbij een tweejarig paard met zijn achterbenen naar haar hoofd sloeg. Dat moment kan ze moeilijk meer vergeten. Twee operaties en een half jaar zie kenhuis waren de trieste konse- kwenties van die dramatische ochtendtraining. Sindsdien heeft zij met haarzelf afgespro ken, de valhelm nooit meer thuis te laten, en tracht ze ook anderen van de grotere veilig heid te overtuigen. ,.In een wed strijd is een helm verplicht, maar in de training, wanneer de risico's toch zeker zo groot zijn, niet. Dein doet iedereen maar alsof het onelegant staat of iets dergelijks onbelangrijks". En ook van het NDR en van de verzekeringsmaatschappijen, die zo actief waren bij de invoe ring van de helm in het brom- fietsverkeer, gaat weinig mede werking uit. Ten eerste, omdat een ongeval op de training het oog van de wereld ontgaat en ten tweede, omdat een water dicht ontwerp voor een contro le-systeem geen haalbare kaart lijkt. De enige, die er wat aap kunnen doen, zijn de trainers, die leiding geven aan de amatri- ces en amateurs. Maar van hen wordt nauwelijks steun ver wacht. Tjitske van der Sluis kan geen collega noemen, die haar voorbeeld gevolgd heeft. Wel weet zij, dat Tom McGarrity bij het springen voor een horden- ren soms ook een valhelm opzet Maar hij is de enige, van wie zij het zeker weet. Het vorig jaar boekte Tjitske van der Sluis een persoonlijk succesje. Zij rijdt al vanaf 1968. In dat jaar stal zij als debutante min of meer de show door drie keer met Flanangan als eerste binnen te komen. Maar het was daarna net alsof de duivel er mee speelde. Zij reed wel vaak prijs - soms ook tweede en der de - maar nooit kwam zij als eerste d6or de finish. Dat frus treerde. Het vorig jaar kwam een einde aan een moeilijke tijd, toen zij in haar enige race van het seizoen triomfeerde. Einde lijk na zes jaar was de succes- senreeks doorgetrokken. Deze triomf betekende voor Tjitske van der Sluis meer dan zomaar een overwinninkje. Het was een soort triomf op haar zelf; zij had bewezen nog steeds mee te kunnen. Dat is, hoewel het aantal rennen op Duindigt elk jaar toeneemt niet eens zo'n eenvoudige zaak voor een ama trice van haar allure. Zij schat dat zij die kans slechts gemid deld vijf keer per seizoen krijgt En dan staat het winnen van een ren natuurlijk wel in een ander daglicht als wanneer je wekelijks naar voren wordt ge schoven. Tjitske van der Sluis heeft er niettemin begrip voor dat trai ner Joep Dekkers („ik zeil nooit bij hem weggaan") een ook aan stal De Kroes verbonden ama- trice als Annet Visser meestal de voorkeur geeft. Zij is haast dagelijks op de stal en maakt veel meer uren dan zij. Apart probleem voor de Haagse be rijdster van renpaarden vormt haar gewicht. Zij is nogal zwaar en groot voor een amatrice en dat levert in deze sport bijzon dere moeilijkheden op. Het paard moet dan hoog in het gewicht dragen en dat is soms een handicap. „Als ik nou met mijn werk een week van te vo ren zpu weten waar ik aan toe was dan kon ik met een streng dieet nog erg veel doen. Maar zelfs dat is me vaak niet ver gund". Het aan eigenaars of trainers vragen om een rit ligt niet in haar karakter opgeslotea Zij houdt van de rensport en ziet wel of er ergens een plaats open blijft Dan ademt zij ook de spanning van een wedstrijd in. Anders resteert alleen het ple zierige gevoel „de training" best aan te kunnen. „Het liefst rijd ik een eigenwijs paardje. Ik ga dan met hem door tot hij rustig wordt". Hans de Bruyn Duindigt hoopt een beter seizoen te mogen meemaken dan vorig jaar toen de baan de concurrentie van het Wereldkampioenschap voetbal niet aan kon. De gemeente Wassenaar heeft ook nu overigens weer afwijzend beschikt op het verzoek van de baanver- eniging tot een (gedeeltelijke) vrijstelling van de Vermakelijkheids- belasting. 1 Met ingang van morgen zullen weddenschappen met uitzondering;' van het trio aan een kassa kunnen worden afgesloten. Duindigt gaat draaien dus met het koppelspel winnend en plaats aan een, kassa. Ondanks de steeds stijgende kosten is de entreeprijs op de Wassenaarse baan niet hoger geworden. De stoelen die de laatste jaren voor de tribunes hebben gestaan; zijn vervangen door banken. Deze stap wordt als eerste aanloop; gezien om tot een algemene verbetering van de accommodatie te; komen. Er zijn enkele nieuwe volbloedtrainers bij gekomen. De achttien ja- rige Jac Lauf kreeg dispensatie van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport om de paarden van zijn ouders te trainen. Verder zijn de heren Groenenboom, Barendrecht en Fieret eigenaar-trainer j geworden. Hlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NOTEER BIJ DE RADIO Eredivie PSV-Wageningen (15/3) 0 FC Twente-Excelsior (15/3) FC Amsterdam-Sparta O RodaJC-MW O Feyenoord-FC Den Haag (15/3) 0 Go Ahead Eagles-Ajax (15/3) 0 FC Utrecht-De Graafschap O Haarlem-AZ'67 Eerste divisie 0 SC Amersfoort-Veendam SW-FC Dordrecht O Volendam-FC Den Bosch 0 FC VW-Heerenveen SC Cambuur-Helmond Sport O NEC-Eindhoven O Willem II-Heracles FC Groningen-FC Vlaardingen 0 Vitesse-Fortuna SC De wedstrijden, aangeduid met een O komen voor op het totoformulier. punt achter. Ver van de Duindigt- omge ving kan ik in Hoogerheide met mijn paar den werken. Steun Tom McGarrity, de 32-jarige Ier uit Bel fast krijgt de steun van zijn broer Clive die als eerste jockey aan de stal is verbon den. Als tweede jockey staat de Engelse leerling Tony Manuel te boek Daarnaast is er de steun van zijn vrouw Inja en zijn schoonzuster Meity Dekkers. De transport dit wagen van Stal Quota zal die seizoen niet alleen richting Duindigt gaan. Tom: „We zitten hier heerlijk cen traal We zullen onze koersen daarom erg goed gaan uitzoeken op de banen rond Brussel, Oostende en Duindigt. We kunnen alle kanten heen. De paarden hebben al enkele koersen in Sterrenbeek achter de rug. Tijdens het gesprek moet Tom terug naar zijn paarden. Voor het slapen gaan of voor het vertrek naar zijn woning in Putte kijkt de trainer zijn „droom" het entrainement evenNA. „Als ik dit verspeel ben ik weinig meer waard. In deze ongeving moet ik oud kunnen worden. „Tom raakt over zijn om geving niet uitgesproken. De paarden zien er zonder overdrijving als „Gouden Haan tjes" uit. In de stal hangt een uitgebreid trainig- en voedselschema. De eerstkomen de weken zalblijken of de paarden in topconditie zijn. Vertrouwen geniet de Ier se trainer zonder meer van zijn eigenaar Huug Zuiderent die vele paarden in het buitenland heeft gekocht en nog steeds op zoek in naar nieuw materiaal. Tom heeft natuurlijk als grote wens kampioenstrainer van Nederland te worden, of dat de Ier zal lukken is een grote vraag. Immers uit het niets in één ruk door stoten naar de top is een zware opgave. John Smith met het paard Orient Express: één van de be ste paarden op Duindigt met rainer Hanè Wolffers. (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Verleden seizoen behaalde de 20-jarige Johnny Smith op de Wassenaarse ren baan Duindigt 23 overwinningen als jockey. Hij kwam daarmee op de tweede plaats achter de eeuwige kampioen in het zadel, de 45-jarige Was senaarder Henk van der Kraats. Maar de tweede plaats van de Scheveningse jockey Smith was zonder meer de verrassing van het seizoen. Zijn trainer Hans Wolffers werd kampioen bij de volbloedtrainers en stootte daarmee de vader landse nestor Bert us Riem van de troon. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen, praat Johnny Smith over zijn toekomst in de rensport en of mogelijkheid aanwezig is om Henk van der Kraats in dit seizoen misschien de Gouden Pet, behorende bij de nationale titel af te nemen. Johnny Smith zit zes jaar in het vak. Hij is gestart met een gewicht van 34 kilo en is via de trainster en trainers Van Beissel, Joep Dekkers bij Hans Wolffers eerste man in het zadel met een gewicht van rond de 51 kilo. Johnny is op Duindigt John geworden waarbij we ons dan ook graag willen aansluiten. „Ik wil natuurlijk proberen kampioen te worden. Om een goede boterham te verdienen, moet je veel aan de bak komen. Over het vorig seizoen had ik geen klagen. Val je niet regelmatig in de eerste prijzen dan is het voor een jockey moeilijk om rond te komen. Je moet hard werken voor je geld. Maar dat weet je als je in dit vak stapt. Klagen achteraf heeft geen zin. De rensport is hard. Je moet weten te incasseren. Neem het afgelopen seizoen. Ik kwam in twee grote koersen langs de kant te staan, omdat eigenaar Savelkouls voor zijn paarden Gerabher en Orient Express een buiten landse jockey aantrok. Ik stond er naast en dan voel je je echt wel rot. Zo'n eigenaar is dan de mening toegedaan dat zo'n Engelse topjockey veel meer uit zijn paard kan halen. Hij is natuurlijk baas over zijn paard, maar op zo'n moment geeft dit wel een grote spanning op stal. Soms denk je dan wel eens: Gooi de handdoek in de ring Smith, maar aan de andere kant is het weer snel vergeten als je een week later voor dezelfde eigenaar een winnaar mag rijden. Toch geloof ik echter dat de Nederlandse eigenaren soms te hop A verwachtingen hebben van een Engelse jockey dit ze voor veel geld laten overkomen om in grote' nummers te rijden. Die jongens komen dikwijli a toch slecht uit de strijd. Je moet namelijk nip vergeten dat de Duindigtse jockey de baan op zij- duim kent en dat de kleine piste voor een buiten lander dikwijls moeilijkheden met zich mei brengt Insiders waren het er toch mee eens dp Brian Taylor de Grote Prijs van Den Haag mfl Gerabher verknalde op Duindigt. Hij werd derde Ik stond er voor langs de kant maar ik was fl is dat moeilijk te stellen - waarschijnlijk we verder gekomen." Pijnlijk Maar genoeg over deze pijnlijke zaken voor Joh Smith. Hij hoopt dat hij in het nieuwe seizoq in alle grote nummers het vertrouwen mag genit ten van de eigenaren van stal. John Smith heeft een goede leermeester gehad tt trainer Joep Dekkers. Maar hij kon aan de stj van Ger de Kroes niet verder komen dan tweedj jockey te zijn achter Rober Wetemans. Via eq kort verblijf in Wenen, onder het motto: „Probeé het ook eens over de grens in je vak" kwam i Scheveningse jockey met heimwee op Duindi terug en werd eerste jockey bij de jonge train Hans Wolffers. Zijn collega's hebben hem toe echt niet met open armen binnen gehaald. Immer er was weer een meeëter bij in het kleine dorj Duindigt. Een jockey die in dat seizoen metee oprukte naar de runner up-plaats. John Smith p mede hierdoor vast in het zadel. Over de verstar* houding met de collega-jockey's op Duindigt: de training gaat het uitstekend. Iedereen ziet alla van elkaar. Je trekt met elkaar op. Maar in dl koersen is de verstandhouding duidelijk mindei Je zit dat niet als vrienden in een ren. Iedereer vecht dan voor zichzelf. Het is hard en we gaat geen meter voor elkaar uit de weg." Morgenmiddag hoopt Johnny Smith zijn eerst winnaar in het seizoen te kunnen rijden. Hij denW een eerste kans te hebben met het paard Rucam ARTHUR VAN RIJSWU HOOGERHEIDE Als zondagmiddag de startboxen op Duindigt openspringen gaat er voor Tom McGarrity een nieuw hoofd stak van start als beroepstrainer van vol bloeds. Zijn paarden hebben een reis ach ter de rug van zo'n anderhalf uur Sinds enkele maanden is in het Brabantse Hoog erheide de tweedejaars volbloedtrainer gevestigd. Voor Tom McGarrity is in Hoogerheide een droom werkelijkheid geworden. Verle den jaar kon hij bij wijze van spreken zijn boterham op Duindigt niet eens verdienen Ondanks het feit dat hij op de eerste koersdag gelijk een winnaar in de ring bracht voegde hij er dat seizoen slechts vijf winnaars aan toe. Tom miste het geluk, hij miste ook het goede materiaal. Tom kreeg paarden die elders het zout in de pap niet meer konden verdienen. En met die ezels moest de beroepstrainer het maar doen. Als toen het aanbod van eignaar Huug Zuiderent niet was gekomen, had de Ier wellicht gestopt In Stal Quota in Hooger heide is Tom zelf aan het woord, nadat hij eerst en terecht vol trots de prachtige manage met uime boxen heeft laten zien, waar zo'ntwintig renpaarden in volle trai ning hun onderkomen hebben gevonden. „Dit is hier EL Dorado voor de paarden. We moeten het nu op Duindigt en op de Belgische banen gaan waar maken. We hebben veel en goed materiaal op stal staan. Ik ben blij dat de heer Zuiderent deze enorme stap heeft gedaan in deze rensport. Hij heeft en zit nog wel altijd midden tussen de springpaarden. Deze ma nege heeft hij echter helemaal ingericht voor de rensport Ik mag hier zelfstandig werken, hetgeen er op neerkomt dat ik ook paarden van andere eigenaren in trai ning kan nemen. Hij is in feite de mahager achter stal Quota en ik ben de trainer. We weten allebei wat we willen. Tom McG'arri- ty, vele jaren succesvol jockey in ons land, digt. Tom McGarrity:,Jn Hoogerheide ben Ierland en zelfs Italië, weet dat in het ik helemaal opnieuw begonnen. De wil verleden zijn naam niet altijd positief werd bewijzen door keihard te werken een goe- gebruikt op de Nederlandse renbaan Duin- de trainer te zijn. Met minder goede prak tijken zoals „wegblijven" wil ik mij niet ophouden. In het verleden mag ik mis schien niet zo'n goede naam hebben gehad in de rensport, daar zet ik voor goed een Tom McGarrity in gesprek met joc key Davies. Weer nadert een belang rijke ren en de taktiek vereist altijd de nodige samenspraak met de trai ner. Tjitske van Sluis in rij-costuum. De bezoekers van Duindigt zullen haar zó niet vaak tegenkomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10