£cidóc(So Bankwezen in Portugal geheel en al genaast cAnfrk.. we maken het goed met 'n bloemetje Storm van kritiek op voorstel wijzigingen in studentenstopwet Politie is geen uitzendbureau Kissinger met concrete ideeën naar Israël toe Infiltratie FBI-agent Bestand in Ulster in gevaar Juwelier in Rome ontvoerd Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J. Hallewas Chef-redacteur: J W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34,76; |aar f 135.15 losse nummers 50 cent. Vrijdag 14 maart 1975, 65e jaargang no SW Van Speyk De van Speykshow met Dono van op Ned. I om 20.21 uur. voorafgegaan door hoogtepun ten uit het Barnum Baily Circus om 19.05 uur. Ned. II om 20.21 uur Kung Fu; om 21.20 uur muziek-mozaïek met herdenking Wim Sonneveld en Willeke Alberti, Tibor de Ma- chula, Swingle Sisters, Ursula Benz, Mark Winter en Joey Dy- Vrij koud Zwwarbewolkt met hier en daa. lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Max. temperaturen circa 6 graden. Morgen zon: 6.56—18.43. Maan: 7.21-21.51. Schev. hoogw.: 4.33—16.43 laagw. 0.20-12.42. j UTRECHT (ANP) De Bond van Christelijke Politieambtenaren vindt dat de politie niet moet worden gedegradeerd tot een soort uitzendbureau voor moeilijke karweien. Dit is de reactie op de recente aankondiging dat de rijkspolitie rich niet tot half maart, maar tot half juni ter beschikking moet stellen voor de beveiliging van KLM-vliegtuigen. De bezwaren zijn niet alleen hiertegen gericht, maar ook tegen het inzetten van politie op ander niet tot de politietaak behorende diensten, zoals het bewaken van ambassades, woningen van ambas sadeurs en de speciale bewaking van het nieuwe Paleis van Justitie in Den Haag. Vogel nestjes Het lijkt een flat gebouw voor vo gels. deze voor raad vogelnestjes. Het zijn niet de nestjes, die voor de Chinezen een lekkernij zijn. maar kunststof exemplaren die speciaal gemaakt zijn voor de zwa luwen die enkele maanden geleden door Zwitserse dierenvrienden wegens de koude naar waarmere streken vervoerd werden. Autoverkoop daalde zes procent AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van personenauto's in ons land is vorig jaar met zes pro cent gedaald in vergelijking met 1973. In het afgelopen jaar wer den 404.312 nieuwe auto's ver kocht, tegen 429.931 in het jaar ervoor. De enige merken die een beter resultaat boekten dan in '73 wa ren Renault (8.8 procent tegen 7.7 procent), Citroen (8.3-6.4), 6.4), Volkswagen (6.5 - 5.9), Peu geot (6.1 - 6.0) en Mazda (2.2 - Assoean De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger is vandaag met „concrete denkbeelden" van Egyptes president Sadat naar Israël en verwacht volgende week „concrete Is raëlische ideeën" naar Egypte te kunnen brengen. Hij deelde dat in het Egyptische Assoean mee, waar hij met president Sadat heeft gesproken over een tweede akkoord tussen de twee landen. Sadat zei te verwachten, dat de onderhandelingen met Israël moeilijk zouden zijn. Israël moet naar zijn mening niet alleen in Sinaï, maar ook in Golan een vredesgebaar maken om aan de explosieve toestand een eind te maken. Kissinger wordt maandag in Egypte terugverwacht Israëlische strijdkrachten aan de frontlinies met Egypte en Syrië hebben voorzorgsmaatregelen ge nomen met het oog op troepenverplaatsingen bij beide tegenstanders, zo hebben militaire in Tel Aviv gisteren meegedeeld. De Israëlische radio zei dat er eon nieuwe oorlog kan uitbreken wanneer de jongste vredesmissie van Kissinger faalt. Aan beide oevers van het Suezkanaal worden voortdurend versterkingen gebouwd; vorige week is een Egyptische onderzeebootjager door het ka-, naai gevaren naar de Golf van Suez en vorige week zijn in Syrië grootscheepse legermanoeuvres- gehouden, aldus de zegslieden. LISSABON (AFP-Reuter-AP).— Al le banken zijn in Portugal genatio naliseerd. Dit is de eerste maatregel die de nieuwe revolutionaire raad, die in de plaats komt van de inmid dels ontbonden raad van state, ge- lomen heeft. De bekendmaking kwam nadat het in Lissabon had [egonsd van geruchten over een op landen zijnde strijd tussen links en echts en inmenging van buitenaf. Het meest markante gerucht was nog de aanwezigheid van De Spino- la op de luchthaven van Lissabon; het bleek evenwel zijn gearresteerde broer die veearts is te zijn. In ieder geval was dat alles voor vele inwo ners een gerede aanleiding barrika- den in de straten op te werpen. normaal is en dat er geen sprake was van troepenbewegingen. Wel waren de troepen sedert de dag van de mislukte opstand in staat van verhoogde waakzaamheid. De ge ruchten die allerwege in omloop waren om schreef het leger als „listen van de reactie". Er werd een beroep op de bevolking gedaan de barrikaden weer ijlings op te ruimen. De arrestaties van leidende bank- en indus triële families heeft de nodige paniek veroor zaakt. Welgestelden en grootgrondbezitters smeden plannen om het land te verlaten. De leider van de christendemocratische partij, majoor Sanchez Osorio heeft reeds de wijk genomen. Hij was toevallig niet thuis toen de veiligheidsdienst van het leger hem wilde arresteren. ingrijpende uitwerking hebben op de economie van het land; een groot deel van Een Portugese parachutist steunt een vrouw die door de Portugese industrie wordt namelijk door, verdriet wordt overmeesterd bij het opgebaarde stof- de banken gecontroleerd. Naar schatting wor- felijk overschot van het enige slachtoffer van de den veertien banken door de maatregel ge- luchtaanval tijdens de coup, Joaquim Luis Carvalho. troffen. Over eventuele schadevergoeding is Duizenden mensen brachten hem gisteren een laat- geen mededeling gedaan. ste groet. IHIHIIIIIIIU Uitstel ontslag 120 werknemers UTRECHT (ANP) - Het door de direktie van Cincinnati Mila- cron b.v. in Vlaardingen (774 werknemers) wegens reorgani satie gevraagde ontslag voor 120 werknemers is even op een zacht pitje gezet, omdat de in dustriebonden van NW, NKV en CNV en de unie BLHP eerst meer duidelijkheid willen heb ben over de beweegredenen die aan de reorganisatie ten grond slag liggen. Tanker De tanker Chevron Ralph Johnson op weg van West-Afrika naar Europoort heeft gistermorgen om vijf uur ten westen van Gibraltar een reddingsvlot met zeven overle venden opgepikt van de Griekse Vulkcarrier Freight Queen. Vol gens de overlevenden van het Griekseschip, dat op weg was van Rio de Janeiro naar Emden was hun schip in de vroege ochtend van 11 maart plotseling doormidden gebroken en gezon ken voordat een sos-signaal kon worden uitgezonden. Gemengd transpirereh in sauna Noord wijk (Van onze correspondent) NOORDWIJK - De kans zit er in dat Noordwijkers straks op z'n fins in de sauna gaat. Deze aan het Sport- fondsenbad verbonden in richting stond tot nog toe open voor dames en heren afzonderlijk maar de vraag is gerezen of men ook ge mengd de sauna kan gebrui ken. Hierover zal de gemeen teraad moeten beslissen. Ter informatie vertoonde de directeur van het Sportfond- senbad, de heer Timmer mans gisteravond voor het college van B. en W. en het seniorenconvent (fractievoor zitters) een aantal dia's van de sauna, waaronder ook van het gemengd gebruik maken van het bad. Na ken nisname van het „bloot" zul len de vroede vaderen een beslissing moeten nemen. Thatcher heeft bij Britten voorkeur LONDEN (AFP) Drie-en- veertig procent van de Britse kiezers zouden de voorkeur ge ven aan mevrouw Margaret Thatcher Geider van de conser-, vatieve partij) als premier. Dit blijkt uit een opiniepeiling die het instituut Louis Harris International tussen 6 en 9 maart heeft gehouden, waarvan de uitslag door de Daily Ex press is gepubliceerd. Drie-en- dertig procent gaf voorkeur aan Harold Wilson en 12 procent aan Thorpe, leider van de libe rale partij. Twaalf procent sprak zich niet uit In Amsterdam is de afgeopen nacht „Miss Black Holland '75" ge kozen. Tot de mooite miss werd uitverkoren de 23- jarige Margot Leerdam, die hier met sjerp, bloe men en kroontje poseert. Van o e parlementaire redaktie DEN HAAG Het ziet er naar uit dat staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) het regeringsvoorstel om de „studentenstop- wet" te wijzigen, ongeschonden door de Tweede Kamer zal loodsen. De bewindsman zag zich gisteren in de volksvertegenwoor diging geconfronteerd met een storm van kritiek die vooral was gericht op de drie essentiele onderdelen van het voorstel: ver lenging van de wet met één jaar tot 1 september 1978; loting voor iedereen en het invoeren van de ontwikkeling op de ar beidsmarkt als een kriterium voor het vast stellen van een studentenstop. zich dan onder meer moeten uitspreken over een voorstel van de regeringsfracties en de CHU om af te zien van de verlenging van de wet met een jaar. Een vrij pikante zaak tegen de achtergrond van Klein's uitspraak, dat erop moet worden gerekend dat de wet mettertijd opnieuw met een jaar (dus tot 1 september 1979) zal worden verlengd. Tegen het opnemen van het arbeidsmarkt criterium in de wet trokken met name de confessionele drie van de WD scherp van leer. Ze dienden een voorstel in om dit onderdeel te schrappen. Volgens deze frac ties gaat het om een tijdelijke wet en daar mogen geen elementen van blijvende aard in komen. Kritisch maar verdeeld over eventuele alter natieven stond de Kamer tegenover het voornemen van de regering om het huidige toelatingssysteem tot faculteiten-met-een- stop te vervangen door een systeem van algehele loting. Thans worden aspirant-stu denten met een eindexamencijfer van 7-1/2 en hoger direct toegelaten, de rest moet loten. Klein wil nu loting voor iedereen. Zijn argument is dat een diploma van het voort gezet onderwijs gelijke rechten biedt zodat bij toelating tot de universiteit iedereen ook gelijke kansen moet hebben. De linkse regeringsfracties (PvdA, PPR en D'6G) steunen hem in deze gedachtengang, maar de overige fracties staan er ronduit afwijzend tegenover. Ze vinden dat iemand met een hoog eindexamencijfer óf een grote re inlotingskans moet krijgen óf direkt moet worden toegelaten. Over de beste (minst slechte) selectiemethode heerste echter grote verdeeldheid. SENSATIE [ADVERTENTIE De amateurvoetballers van IJsselmeervogels blij ven in het nieuws. 11e Antiekmarkt TRESLONG Treslonghallen HILLEpOM Zaterdag 15 maart van 14 tot 22 uur. Zondag 16 maart van II tot 18 uur. Na 2-0 voorsprong moesten Spakenburgers toch nog een verlenging doorstaan. Twee weken respijt van Koerden BEIROET Irak heeft een sta king van het vuren van twee weken afgekondigd in de strijd tegen de Koerden in het noord en van het land. Het wil de Koerden tijd geven het land te verlaten als zij niet willen worden „geliquideerd". In een communique afgedrukt in het regeringsblad „Al Tha- wra", staat dat het bestand is ingesteld op verzoek van Iran, de voornaamste wapenleveran cier van de Koerden. De Koer den kunnen nu naar Iran uitwij ken voordat de grens tussen Irak en Iran hermetisch zal wor den gesloten op grond van een afspraak tussen de twee landen. KVP houdt hoorzitting over abortus DEN HAAG (ANP) De KVP- fractie in de Tweede Kamer heeft besloten een openbare hoorzitting te houden over de drie initiatief-wetsontwerpen in zake het afbreken van de zwan gerschap welke bij de Tweede Kamer zijn ingediend. De zitting vindt plaats op maandag 7 april. Zonodig is er op vrijdag 11 april een voortzetting. Bij de Kamer zijn aanhangig de abortuswetsontwerpen, inge diend door Lamberts/Roethof (beiden PvdA), door Van Schaik (KVP)/mevrouw van Leeuwen (ARP) en door mevrouw Veder- Smit/Geurtsen (beiden WD). Sastroamidjojo overleden Ze hadden tenslotte nog de lucht om via strafschoppen in de halve finale van de, strijd om de beker te ko men. JAKARTA (AFP) - Oud-pre mier Ali Sastroamidjojo van In donesië, een der inspirators van de Bandoeng-conferentie van 1955, is gisteren op 74-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Ja karta overleden. Hij had zich uit de politiek te ruggetrokken na de mislukte militaire staatsgreep van okto ber 1965 en de daarop volgende bloedige vervolging van de com munisten in Indonesië. Sastroamidjojo is op 21 mei 1903 geboren. Hij studeerde in Leiden indisch recht en vestigde zich daarna als advocaat in Ja karta. Nadat de republiek was uitgeroepen werd hij minister van voorlichting, secretaris-ge neraal van de nationale raad voor landsverdediging en in 1947 minister van onderwijs. JLtZJOTL CHICAGO (AFP) Het hoofd van de veiligheids- functie te onthullen. Op een petseoiiTeienuc in dienst van de Amerikaans-Indiaanse beweging Chicago deelde hij mee dat hij reeds twee jaar (AIM) tijdens de bezetting van het dorp Wounded van de FBI de opdracht had in de Indiaanse Knee, Douglas Durham, was een agent van de bewegingen te infiltreren. federale recherche FBI. In 1973 leidde hij de veiligheidsdienst van de AIM toen de FBI de leden van deze organisatie beleger- Kort geleden door de AIM ontmaskerd heeft Dur- de die zich 73 dagen verschansten in Wounded ham besloten in het openbaar zijn werkelijke Knee, in Zuid-Dakota. BELFAST (Reuter) Bij een bomaanslag in een café in BeL fast waarvan de eigenaar kath oliek is, is een vrouw gister avond omgekomen. Er vielen 14 gewonden. Kort tevoren had een Britse pa trouille twee leden van de provi sionele Sinn Fein, de politieke tak van het Ierse republikeinse leger, aangeschoten. Een van hen is er ernstig aan toe. Gevreesd wordt dat de gebeur tenissen van gisteravond het broze bestand in gevaar zullen brengen dat de IRA zes weken geleden afkondigde. VLIEGERS TEGEN BLOKKERING LANDINGSBANEN BU KAPINGEN WENEN (DPA) De piloten in dienst van luchtvaartmaat schappijen hebben zich in We nen uitgesproken tegen de slui ting van vliegvelden of het blok keren van landingsbanen in ge vallen van vliegtuigkapingen. Passagiers en bemanningen lo pen door landingsweigering di kwijls groter gevaar dan door de kaping zelf, verklaarden zij. De vliegers maakten een lijst openbaar van tien internationa le luchthavens waar te weinig hulp bij het landen wordt gebo den of andere onvolkomenhe den de vliegzekerheid in gevaar brengen. De tien zijn de vlieg velden van Los Angeles en An chorage (Alaska) in de Verenig de Staten, Rimini en Bari in Italië, Korfoe en Rhodos in Griekenland, Naha en Oska in Japan, Teheran en Hong Kong. ROME (AP) Gebruikmakend van het drukke verkeer hebben twee gewapende mannen gister avond de Romeinse juwelier Giovanni Bulgari, leverancier van de sjah van Iran, ontvoerd. Bulgari, die mei zijn auto op weg was naar zijn woning, is de veertiende Italiaan die dit jaar ontvoerd werd. De politie zei dat de twee man nen Bulgari's auto binnendron gen toen die in het verkeer kwam vast te zitten. Zij dwon gen de chauffeur onder bedrei ging met hun wapens uit te stappen en reden met hun slach toffer weg. Ol liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloomist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1