Moordenaar van Wil Vervat na half jaar nog steeds onvindbaar QeidócQowumt OUDERS BETALEN AL VIJF MAANDEN LANG OSGELD IN TERMIJNEN P Kissinger met enig optimisme terug in Assoean Noordvietnamezen veroveren weer districtshoofdstad Geprikkelde kamer zet zich af tegen minister van C.R.M. Zwartrijden in tram en bus beboet JONGETJE IN BED GESTOKEN DOOR MAN Fransen brengen meer gegevens over Mirage DONDERDAG 13 MAART 1975 LEIDSE COURANT Riethof nu voorgoed uit PSP AMSTERDAM (ANP) Aangezien het hoofdbestuur van de PSP jisteravond om acht uur nog niets van zich had laten horen, heeft Huib Riethof, voormalig wethouder van Amsterdam, enkele uren na het verstrijken van zijn „ultimatum" zijn lidmaatschap van de PSP opgezegd. Hij had van het hoofdbestuur geëist, dat dit de hem opgelegde schorsing vóór woensdagavond zou intrekken. Met Riethof hebben nog enkele andere leidinggevende figuren van de PSP de partij verlaten. Onder hen'bevindt zich de algemeen penningmeester K. Wolters uit Zwolle. in een commentaar zei Riethof: „De PSP solt met de leden die zjj op verantwoordelijke posten zet en ik voel mij bij zo'n partij niet langer thuis". Voorlopig hebben Riethof en de andere afgetre den PSP-ers geen plannen om zich bij een andere politieke partij aan te sluiten. Starfighter in zee gestort LEEUWARDEN Tijdens oefeningen is gistermiddag een Star fighter van de luchtmachtbasis Leeuwarden boven de Noordzee bij Texel vermist Het toestel is vermoedelijk in zee gestort en men vreest dat de 27-jarige vlieger, eerste luitenant O. van der Heuvel is omgekomen: Zoekacties door twee marine-vliegtuigen en de marineschepen .Rolland" en „Vos" gaan onverminderd voort, maar tot op dit moment is nog geen spoor van piloot of vliegtuig gevonden. Alle schepen op de noordzee is verzocht scherp uit te kijken en te rapporteren aan Radio Scheveningen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllli Het treinverkeer tussen Zwolle en Mariënberg is giste ren enkele uren ge stremd geweest, na dat tijdens graaf werkzaamheden op het perron van het stationnetje in Om men een bom van 500 kg. was ont dekt. De mijnoprui- mingsdienst heeft het projectiel, dat 135 bij 50 cm. meet. later in de middag onschadelijk ge maakt. De bom was vermoedelijk van Britse makelij en is waarschijnlijk in de Tweede wereldoor log door de Royal Air Force boven Ommen gedropt. iiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiiiiiimi UTRECHT (ANP) - De gemeentelijke vervoerbedrijven van Am sterdam en Rotterdam begin deze maand de boetes op .zwartrij den" verhoogd. Zoals wij al eerder aankondigden is dit ook in Den Haag het geval. Utrecht zal het voorbeeld per er 1 april volgen. In Den Haag en Utrecht zijn de boetes nu gesteld op vijf gulden, in Amsterdam op 5,50 gulden. In Rotterdam is de busboete eveneens gebracht op vijf gulden, maar voor tram en metro blijft de verhoogde boete van vijftien gulden gehandhaafd. Bovendien wordt in alle steden de boete verhoogd met de prijs van een enkele Bende van vervalsers opgerold ROME (DPA) De Italiaanse politie heeft een bende kunstverval sers ontdekt die honderden kunsthandelaars en musea in geheel West-Europa heeft opgelicht Na een onderzoek van drie maanden zijn twee leden aangehouden, terwijl zeven leden zijn geidentificeerd. Een groot aantal vervalste schilderijen kon worden achterhaald. De bende had behalve steun punten in belangrijke kunsthandels in Rome en Milaan ook „verte genwoordigingen" in Frankrijk, België en Engeland. De omvang van de schade wordt geraamd op een miljard lire (ongeveer 3,8 min). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het onderzoek naar de daders van de moord op de 15-jarige scholiere Wil Vervat bij het metro-station in Rotterdam-Zuid is nog iteeds niet afgerond. De Rotterdamse recherche is ondanks een ongekend agressief en mammal onderzoek er niet in geslaagd de geruchtmaken de moordzaak op te lossen. „We hebben tot nu toe dat kleine beetje geluk gemist, maar we hebben nog goede hoop", zegt echter een woord voerder. De moord op het meisje werd gepleegd in de nacht van 8 op 9 september vorig jaar. De Rotterdamse moordbrigade stortte zich met 25 mensen op het onderzoek. Toen men de speurtocht naar de dader massaal ging aanpakken door elke woning in Rotterdam-Zuid te bezoeken, waren zelfs 300 Rot terdamse politiefunctionarissen er bij betrokken. Na het verstrijken van de eerste drie maanden werd het aantal manschappen verminderd tot twaalf. Sinds 1 maart heeft men nog drie recher cheurs op de moordzaak. „Toch zijn we niet op een dood spoor. Uit de huis-aan-huis enquête hebben we een schat van gegevens verkregen. Daaruit zijn diverse interessante figuren naar voren gekomen, enkele daarvan houden we nauw lettend in de gaten", aldus de Rotterdamse politie. Tijdens het onderzoek doken vele geruchten op. Zo deed het verhaal de ronde, dat de gedetineerde Hans van Z. rondom het tijdstip van de moord in Rotterdam was gesignaleerd. De Rotterdamse recherche heeft dit verhaal tot twee keer toe gecontroleerd bij de betreffende justitiële instan ties, maar beide keren kreeg men te horen dat de deliquent onmogelijk op die dag in de haven stad kon zijn geweest Ook ging er het hardnekkige gerucht, dat de moord wellicht gepleegd zou zijn door een man die zich als vrouw had verkleed. Een Rijswijkse automobiliste zou die verklede persoon een lift hebben gegeven. Toen zij onraad rook zou ze de man hebben gevraagd even de verlichting te con troleren. Toen hij buiten stond, reed ze hard weg naar het dichtsbijzijnde politiebureau. Agenten vonden toen in de bagage van de verklede man een wurgkoord en een pistool, aldus het verhaal. Ook dit gerucht kon door de Rotterdamse recher che snel naar het land der fabelen worden verwe zen. Ook andere geruchten bleken ongegrond te zijn. Nog steeds is de Rotterdamse recherche op zoek naar vijf van de dertig personen die zich om streeks het tijdstip van de moord in de omgeving van het metrostation bevonden. Want één van die vijf moet Wil Vervat om het leven hebben ge bracht. VARESE (AFP) Al vijf maanden lang beta len de ouders van de 17-jarige Emanuele Ri- boli die op 14 oktober van het vorig jaar ont voerd werd, losgeld in J termijnen voor de vrijla ting van hun zoon die echter nog steeds in handen van zijn. ont voerders is. re se meegenomen toen hij op weg naar huis was. Zijn ontvoerders namen contact met zijn ouders op. Vader Riboli is een rijke industrieel die voor Fiat werkt - en eisten bijna 4 miljoen jgulden losgeld. Dit be drag konden de Riboli's niet betalen. Zij staken zich in de schuld door geld bij banken op te nemen, maar kregen het Op 28 oktober werden er ettelijke tienduizen den guldens aan de ont voerders betaald. Op 30 oktober volgde weer zo'n som. Maar de ont voerders capituleerden niet. Er moest doorbe taald worden. In novem ber en december ont moetten de ouders van Emanuele de gemasker de en gewapende ban dieten weer. De politie greep niet in en de Ribo li's bleven betalen. Op 11 december werd er een bedrag van 200.000 gulden overgedragen. Vader Riboli zei toen: „Ik kan geen cent meer betalen". Niemand wilde hem meer krediet geven. Na die tijd hebben de Riboli's niets meer van hun zoon of de ontvoer ders vernomen. Illlllllllllllllillllllllllllllllll Informeel Koningin Elizabeth van Engeland is in olieverf vereeuwigd met enkele van haar honden door de schilder Terence Cuneo. Het schilde rij werd vervaardigd iln opdracht van de lennel Club", irvan de konin- beschermvrou- is. De informele tijl van het doek. irop zij op een imstronk zit it in grote te- mstelling tot de likelijke stijl bij schilderen van van het En- koninklijk issoean De Amerikaanse onderbandelaar Henry Kissinger is Isteren enigszins optimistisch teruggekeerd in het Egyptische taoean. Hij zal er president Sadat de nieuwe voorstellen van «rari voorleggen over een verdere troepenscheiding in de Slnai. Kissinger zei bij aankomst dat het erop lijkt dat beide partijen en akkoord willen. ,Jk denk dat beide partijen een overeenkomst hllen - dat lijkt me duidelijk. En beide partijen werken serieus •an het probleem. Of het mogelijk is de eisen met elkaar in Overeenstemming te brengen staat nog te bezien" aldus Kissinger, ue Amerikaanse bewindsman heeft de eerste fase van zijn nieuwe Pendelmissie naar het midden-oosten nu afgesloten. Hij blijft tot Bwrgen in Egypte en keert dan terug naar Jeruzalem. Be militaire leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Zou ter Mohsen heeft gedreigd terroristische akties te zullen onderne men op Israëlische doelen in de Verenigde Staten, flohsen zei dat de PLO zal proberen meer aanvallen te ondernemen oals die op het Savoy-hotel in Tel Aviv vorige week, waarbij in 7>et totaal 18 personen om het leven kwamen. We zullen alle strategische doelen raken waar we ze maar kunnen Jken, in Israël, in Japan, of in de Verenigde Staten", aldus lohsen. EINDHOVEN (ANP) - De 32- jarige A S. uit Eindhoven beeft gisterochtend in zijn woon plaats de li-Jarige Harrie Jans- se meerdere malen met een zak mes gestoken De steekpartij vond plaats in de slaapkamer van het kind. De verdachte, die in het recente verleden in de rijks psychiatrische inrichting (R.P.I.) in Eindhoven is ver pleegd, was de woning van het slachtoffertje binnengedrongen na het inslaan van een ruit. De ouders van Harrie warden wakker omdat het jongetje om hulp riep. A. S. bleek boven op hem te zitten en hem in nek, arm en borst te steken. De va der zag kans de man te over meesteren. De moeder kreeg een steek in de arm. De ver dachte onderhield volgens de politie geen enkele relatie met zijn slachtoffers. Het is onduide lijk welke motieven hij had voor zijn daad. Terwijl zijn vrouw en kinderen munitiekisten aanslepen verwerkt deze timmerman ze tot eenvoudige doodkisten, een normaal straatgezicht in het door oorlog verscheurde Cambodja. SAIGON (AP) Noordviet- namese eenheden hebben op nieuw een districtshoofdstad in het centrale bergland inge nomen terwijl in heel Zuid- Vietnam zware gevechten voortduurden, aldus heeft het opperbevel in Saigon donder dag bekend gemaakt. Boeon Ho, 40 km ten noord oosten van Ban Me Thoeot, is de zesde districtshoofdstad die de afgelopen vijf dagen in handen van de communisten is gevallen. In totaal hebben deze nu sinds het Vietnam-be stand meer dan twee jaar gele den van kracht werd 17 dis trictshoofdsteden ingenomen. Zuid-Vietnam kent 244 dis trictshoofdsteden Australische zaakgelastigde in Hanoi en drie Amerikanen wa ren onder de 26 passagiers die zijn omgekomen toen een vliegtuig van Air Vietnam gis teren werd neergeschoten door Noord Vietnamese eenhe den, aldus hebben Amerikaan se zegslieden bekend gemaakt- De Australische ambassade in Saigon heeft bevestigd dat Graham Lewis, die verleden jaar zijn post in Hanoi aan vaardde, met het vliegtuig dat werd neergeschoten op weg was van Vientiane in Laos naar Saigon. Incident-Pronk BINNEN HET KABINET zal er wel een hartig woordje gewisseld zijn over de gevolgen van de fout van minister Pronk, die met te veel alcohol in zijn bloed met zijn auto van de weg raakte. Premier Den Uyl heeft tenminste al laten blijken, hoe hij er de smoor in heeft door dit incident Ministers zijn namelijk ook gewone mensen, maar het kan politiek vervelend zijn, als de bewijzen hiervan bij de rechter geleverd worden. IN HÉT POLITIEK BEDRIJF houdt men zich vrij rustig: zelfs de oppositie heeft kenbaar gemaakt Pronk's fout nu niet te willen uitbuiten, zij het dat enkele opposan „voor dit moment" hieraan hebben toegevoegd. Nadert intussen toch wel het moment dat meer objectief vastgesteld moet worden, wanneer iemand die deel uitmaakt van kabinet of wetgevende macht een persoonlijke consequentie uit zijn falen dient te trekken. In het rijtje Smallebroek, Pronk, Lubbers, Mellema, plus nog enkele Kamerleden lijkt het voor de buitenstaander dat op grond van „fijne nuances" de epiloog op zo'n incident op nogal uiteenlopende manier is opgevoerd. Zo iets kan niet terwille van gelijkberechti ging en voor de bevrediging van het rechtsgevoeL Waarbij nog komt, dat politieke figuren geen groep op zichzelf vormen, maar slechts een onderdeel van een grote gemeenschap die met de wet moet leven. DAT HET HOOFD VAN MINISTER PRONK niet geëist wordt, vinden we juist Maar dan nooit op de grond dat hij een goed bewindsman is; van sommige voorgangers die wel consequenties moesten trekken, kon ook gezegd worden dat ze behoorden tot de groep goede ministers of parlementariërs. Wie als politicus tegen de wet zondigt, moet met de „gew«M burgers" over één kam geschoren worden, zonder voorrechten op grond van de functie, maar ook zonder bijzondere sancties. De enige die deze opleggen mag, is de betrokkene zelf. Weeroverzicht DE BILT Het dominerende hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen bij Oslo lag, zal ook morgen bij ons een oostelijke luchtstroming veroor zaken. De aanvoer van vochtige lucht, waarin veel bewolking voorkomt, zal dan ook aanhou den. De middagtemperaturen blijven hierbij voor de tijd van het jaar aan de lage kant, onge veer vijf tegen normaal negen graden. Aantrekkelijke maximumtempe raturen worden al enkele dagen gemeld uit Hongarije, grote de len van Joegoslavië en Roeme nië, namelijk zestien tot tWeeen- twintig graden. Door het verder oostwaarts op dringen van een koufront, dat bij een vlak lagedrukgebied bij de Oost-Alpen Alpen behoort, zal ook in genoemde landen de temperatuur in de komende da gen iets lager worden. Vooruitzichten voor zaterdag. Overwegend droog met later stij ging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp. omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 9 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft vanmorgen een delegatie van het Franse ministerie voor Industrie ontvangen, die nog met nadere gegevens naar Nederland kwam over de prijs van de Mirage, een van de kandidaat-opvolgers voor de Starfighter. Op 17 februari hadden de ministers van Defensie van Nederland, België, Noorwegen en Denemarken bepaald dat er nog nadere inlichtingen nodig waren over de vier straaljagers waaruit men kan kiezen. Hoewel men verzocht had die gegevens uiterlijk afgelopen maandag in te leveren, kwam nu nog deze Franse delegatie naar Den Haag. Vermoedelijk zou de delegatie ook een gesprek hebben met minister Vrede ling van Defensie. De Belgische minister van Defensie Vanden Boeynants heeft zijn drie betrokken collega's uigenodigd op 24 maart naar Brussel te komen om eindelijk de beslissende straaljagerkeuze te maken. Illllllllllllllllllllllllllllllllll Vrouw van zes miljoen Dit keer niet de man van zes mll- Joen, maar de vrouw van zos mil joen. Het Engelse fotomodel Lia Bel dam Is hier behan gen mot juwelen en bont die bij elkaar een waarde van zes miljoen gulden ver tegenwoordigden. Ze was te zien op een show in Lon den, goorganisoerd ten behoeve van het gebrekkige kind, dio bijge woond werd door prinses Anno on ka pitein Mark Phillips. De blonde Lia had tweo bowakers om zich heen. die de hele avond niet van haar zijde waken. Illlllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie Den Haag Totaal onverwacht heeft minis ter van Doorn van CRM het optreden van de Tweede Kamer bij het debat over zijn begroting gehekeld. Zijn grief was dat de kamer tijdens dit debat een reeks van wen sen op tafel heeft gelegd zonder aan te geven waar het geld voor de vervulling daarvan vandaan moet komen. „Op die ma nier is het voeren van een reële diskussie niet mogelijk", aldus de boze bewindsman. Volgens de minister had een ruwe bereke ning van zijn ambtenaren uitgewezen dat de wensen bij elkaar ongeveer 200 miljoen gul den zouden vergen. „Het is dat u met verlan gens komt maar dan moet u ook zeggen waar ik het geld vandaan moet halen of welke maatregelen ik moet laten schieten om die financiële ruimte te scheppen". De uitsmijter van minister van Doorn schoot bij de confessionele frakties in het verkeer de keelgat Als door de bliksem getroffen schoten de dames van Leeuwen (ARP) en Cornelissen (KVP) naar de interruptiemikro foon om het verwijt van de bewindsman te ontzenuwen. Vooral mevrouw van Leeuwen wond zich erg op. De minister legde zich later na enig gesput ter neer bij zijn nederlaag in de kwestie van de subsidiëring van de peuterspeelzalen. De kamer hakte van de 11 miljoen gulden ten Ook een door de minister ontraden voorstel van de KVP om de subsidie aan de Neder landse Stichting voor Vluchtelingenwerk (NSV) voor dit jaar te handhaven werd door de kamer aangenomen. De minister had deze subsidie ingetrokken, nadat eind vorig jaar een aantal organisaties zich van de NSV had afgescheiden. Een grote kamer meerderheid schaarde zich achter een motie van de ARP om de tv- en radiozendtijd van de Ster niet uit te breiden. Van de in totaal acht ingediende moties werden er vijf aan genomen. Extra steun voor dagbladen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering is bereid dag-, nieuws- en opinie bladen, die in tijdelijke finahcie- le moeilijkheden zitten, met aan zienlijke bedragen te steunen. Een dergelijke bijstand zal wor den verleend via het bedrijfs fonds voor de pers. Volgende week zal het parle ment een medianota krijgen, waarin nader zal worden uiteen gezet langs welke Lijnen en tot welke bedragen steun mogelijk is. In Haagse kringen verluidt, dat het kabinet van plan is een bedrag van een kleine honderd miljoen in de eerstkomende drie jaren in het fonds te storten. De steun zal als regel worden ver leend via renteloze leningen, die ertoe moeten dienen noodlijden de persorganen uit een verlies gevende positie te halen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9