I 03 I -8 NIEUWE BUS VOOR AGGLOMERATIE MET LAGE IN- EN UITSTAP k Onzekere positie verpleegkundigen zwakzinnigenzorg Klaus Croissant verboden Baader te verdedigen ILSl&LRS Drees treurt niet over breuk DS'70 Vieuwe jeugdlonen AOW en AWW Stemerdink gehoord in Mirage-zaak Ruiters uit België op kruistocht Lawines in Zwitserland: veel dorpen afgesneden DONDERDAG 13 MAART 1975 LEIDSE COURANT/ PAGIN A 7 STUTTGART (DPA) De linkse Westduitse advo caat Klaus Croissant zal Andreas Baader niet kun nen verdedigen. Het gerechtshof in Stuttgart besloot gisteren om Croissant te verbieden nog langer zijn cliënt Baader in de gevangenis te bezoeken. Ook de advocaat Kurt Groenewohld zal waarschijnlijk van verdediging van de harde kern van de Baader-Mein- hof-groep worden uitgesloten. Het gerechtshof moet nog over een desbetreffende aanvaag van de balie in Karlsruhe beslissen. Met het besluit van het gerechtshof tegen Croissant zijn voor de eerste maal in West-Duitsland de pas ingestelde sancties toegepast tegen misbruik van rechten door verdedigers. Croissant treedt momenteel ook op als verdediger van de Nederlander Ronald Augustin. De maatregel van het gerechtshof in Stuttgart kwam een dag voor het grote debat in de bondsdag over de binnenlandse veiligheid. Het besluit wordt gemotiveerd met de rol die Croissant zou hebben gespeeld bij het leggen van contacten tussen de gevangen anarchisten en de buitenwereld. In het proces tegen Ronald Augustin in Bückeburg kan het dagboek dat hij in de eerste weken van zijn gevangenschap in West-Duitsland schreef, de Nederlandse Baader-Meinhof-verdachte duur komen te staan. Op de tweede dag van de vierde procesweek in de zaak Augustin las rechtbankpresident mr. Haack een deel van dat dagboek voor, waarin Augustin meldt dat de Duitse douanebeambte Claus Fabian zijn leven heeft te danken aan twee meisjes uit Bremen. Bij een controle in de D-trein naar Berlijn even over de Nederlands-Duitse grens, zou Augustin de douaneman zeker met zijn Browning-pistool hebben neergeschoten als de twee meisjes niet in zijn coupé hadden gezeten, zo meldt de Amsterdam se graficus in zijn dagboek. In de Haagse Post de primeur dat Paul de Groot de communis tische partij die 12 jaar geleden met Rusland brak, voorgaat in een nieuwe reuzezwaai: terug tot Moskou. Voorts een uitvoerig portret van de Amsterdamse wethouder- Roei van Duyn. „Ik voel me niet lekker op mijn gemak in het college. Ik het begin was dat nog veel sterker. Ik voelde me de eerste weken alsof ik bij een kwaaie tante gelogeerd was, ik dacht: met hoge omes is het kwaad kersen eten; aanvanke lijk werd ik gewoonweg ont groend, getest." Elsevier vraagt zich af wat er gebeurd is met de miljoenen van het Nederlandse leprafonds. „Als ze in Afrika neerstreken, was het eerste waar ze belang stelling voor hadden, de kist met whisky die voorzichtig uit het vliegtuig gehaald moest wor den." Voorts een interview met Ame rikaanse defensieminister Schle- singer die zegt: „Amerika loopt gevaar een tweederangs macht te worden. Als de huidige trend doorzet, staat de Verenigde Sta ten waarschijnlijk een ernstige achteruitgang in de komende ja ren te wachten." Het omslagverhaal gaat over Keetje Tippel. Een interview tenslotte met Drees jr. over de ontploffing van DS'70. „Ik ben eigenlijk blij dat de bom gebar sten is. Het is goed voor DS'70 dat een aantal mensen vertrekt. De lucht is gezuiverd. We kun nen met frisse moed en ongehin derd door tegenstellingen over de partijlijn verder. Ik kan niet treuren om de breuk. DS'70 kan nu pas de wind in de zeilen krijgen. Ik geloof heilig dat we mogelijkheden hebben." En: „Vader staat helemaal achter me. Hij volgt de zaak op de voet en hij begrijpt evenmin iets van al die aanvallen. Hoe kan, zei hij, iemand die lid is geworden van DS'70, zich verzetten tegen het sociaal-democratisch karak ter van deze partij?" Vrij Nederland signaleert dat de jonge Zuid-Molukkers rode hulp zoeken en dat Manusama en Tamaela iedere dag kunnen worden afgezet. Vier pagina's in het blad met memoires van de Tsjechische parlementsvoorzit ters Smrkovsky, die op zijn doodsbed analiseerde hoe de Praagse lente in de knop werd gebroken. „Ik moet hier nog iets opmerken. Niets heldhaftigs, maar ieder van ons die dat alles heeft meegemaakt, heeft wel eens gegriend. Soms kregen we die zenuwschok pas in Praag. Toen gingen ze er pas onder door. Ik herinner me in Praag dat we op de tanks zaten te wachten, toen zag ik hoe iede reen huilde. En toen in Moskou, toen we dat eerste Russische voorstel kregen, dat ieder in het Russisch moest doorlezen, toen kreeg de een na de ander het te pakken." Een ander artikel concludeert dat de woningnood een ramp blijft. „Voor de korte termijn is de toestand hopeloos. Wat Gruijters ook bedenkt, de effec ten van zijn maatregelen zullen pas op langere termijn merk baar zijn. Dat geldt ook al voor een groot deel van de extra gelden die zijn gestoken in de werkloosheidsbestrijding in de bouw. Voor de woningzoeken den en de werkloze bouwvak kers is er voor die korte termijn geen remedie te bedenken." terdam om „sociale bordelen" te stichten. „Waar het, afgezien van ongetwijfeld nog veel ande re problemen, vooral om gaat, is de vraag of een gemeentebe stuur of een stichting waarin instanties als NVSH, maat schappelijk werk en gemeente lijke diensten samenwerken, in strijd handelt met het wetboek van strafrecht wanneer er een bordeel wordt geëxploiteerd." Ook een groot artikel over kwakzalvers en acupunctuur. „Het mag dan zo zijn dat vele acupuncteurs zich hebben be kwaamd in het vak en de naal den heel goed weten te hante ren, het geveaar bestaat dat ze als niet-artsen gemakkelijk een ernstige aandoening bij de pa tiënt over het hoofd zien, wat onverantwoorde risico's ople vert. Om maar niet te spreken over de onverantwoordelijke, volkomen ondeskundige en nau welijks te goeder trouw zijnde acupuncteurs die alleen maar een goede markt hebben ont dekt en daar gebruik van ma ken." DEMEUWEUm Ook de Nieuwe Linie heeft eert gesprek met Drees jr. „Als er inderdaad een voortgaande ruk naar rechts plaats zou hebben gevonden, zou dat zonder meer de ondergang van de partij heb ben betekend. Daarom is het goed dat de vier opstappen, want dat opent alleen maar nieuwe' mogelijkheden voor een discussie over de nieuwe mid denpartij. Samen met wat er van D'66 over is. Een man als Terlouw zie ik daarin zitten; daar voel ik me zeer mee ver want. Er is een partij nodig die het idealisme van links combi neert met de nuchterheid van rechts, zeg ik altijd. Zo iets is met D'66 best van de grond te brengen." Voorts een interview met het KVP-kamerlid Marius van Amelsvoort „Wat mij het meest zou doen huiveren voor een linkse meerderheid in Neder land, is de onverdraagzaamheid van links en haar geringe zelf standigheid tegenover de vakbe weging. Wat dat betreft is de PvdA mij tegengevallen." Kritiek in het blad op de plan nen van staatssecretaris Hen driks om het aantal .ziekenhuis bedden in te krimpen. „Een zwak punt bij de normering van de ziekenhuizen blijft de behoef teraming. Normaal worden al leen de geregistreerde aanvra gen, of eigenlijk alleen de ui teindelijke opnames, voor de be hoeften aangezien. Op die ma nier blijft elke registratie van wat er eigenlijk zou moeten ge beuren, buiten beschouwing." CHOLERA Hellebaarden gestolen DEN BRIEL (ANP) In Den Briel zijn uit het wa penarsenaal harnassen, bellebaarden en midde leeuwse slag- en steekwa- Kns gestolen. wapens en harnassen worden elk jaar gebruikt bij de herinname van Den Briel op 1 april. De burge meester gaf als commen taar: "Ais ik iemand op 1 april in een gestolen harnas tegenkom, dan trek ik hem dat eigenhandig uit". MORONI (AP) De cholera- pidemie die momenteel de Comor-eilanden in de ndische Oceaan teistert, heeft ot dusver 106 menselevens eëist. Volgens de berichten uit foroni lijden Zeker 1000 men en aan deze ziekte. Iverstromingen lij overstromingen als gevolg are regenval zijn in het resten van Argentinië zeker wintig mensen omgekomen, lertig worden vermist, 'e afgelopen twee dagen zijn in Argentinië weer acht politieke loorden gepleegd, waarmee het antal in dit jaar op tenminste is gekomen. UTRECHT (ANP) Uit gesprekken tussen topmen sen van N.S.-Busdochters en de Nederlandse Spoor wegen, is een voorlopig ontwerp ontstaan voor een nieuwe Nederlandse standaard-autobus voor het ag- glomeratieverkeer. De belangrijkste nieuwigheid er van is, dat de in- en uitstaphoogte is verlaagd tot 36 centimeter boven straatniveau. Het is de eerste keer dat een bus-ontwerp door de gebruiker is ge maakt en niet door de fabrikant. Dit blijkt uit een verslag van een onlangs gehouden vergade ring van het centraal overlegor- nog enkele andere nieuwtjes: Er komt een totaal nieuw ventilatie- en luchtverversings- waarin de busmaat- systeem, dat te herknnen schappijen elkaar geregeld ont- „bult" boven het uitstapdeel moeten. Het nieuwe busontwerp en is gebaseerd op gebruik van. is uitgedokterd door een stuur- het verwarmde motorwater, p^oep waarin o.m. zitting heb- Een nieuw stuurmechanisme ben de Nederlandse Spoorwe- maakt de draaicirkel vier meter gen, Daf, een industrieel vorm- maakt de draaicirkel vier meter vertegenwoordiger kleiner vergeleken met de be- van de niet-NS-dochters. De verlaging van de in staphoogte is mogelijk gewor- kende types autobussen. De deuren zijn helemaal van glas den door de motor achter in de voorruit heeft de meest ideale bus in plaats van onderin te invalshoek, die reflectie vrijwel plaatsen, waardoor het grootste uitsluit, deel van de vloer op 63 cm boven straatniveau komt in plaats van de thans minimaal mogelijke 105 cm. De lage vloer heeft binnen een opstapje van 25 cm naar het achterste deel van de bus. Het is nog niet bekend, wanneer de nieuwe bus in produktie zal worden genomen. Gezien het werkgelegenheidsvraagstuk, zal in ieder geval de Nederlandse industrie zeer nauw bij de reali sering van het projekt worden betrokken. De technische delen zullen voor de helf t van Neder lands fabrikaat zijn, de carros serie voor 100 procent De nieuwe agglomeratie-bus telt erplaatsing wegens storende fouten EN HAAG De nieuwe minimumlonen en minimum-jeugdlonen, e per 1 april met 1,7 procent omhoog gaan, zoals premier Den yl eind vorige week bekend gemaakt heeft, Zien er dan als volgt It. oor werknemers van 23 jaar en ouder wordt het minimumloon maand 1275,30 (is nog 1254,50). Per week 294,30 (was 89,50), per dag 58,86 (was 57,90). De minimumlonen worden verhouding tot bovenstaande bedragen als volgt verhoogd lissen haakjes de lonen tot april). «ftijd (8972.20) 228,10 (224,40) per maand per week 1.179,70 (1.160,40) 272,20 (267,80) 1.084,00 (1.066,30) 250,20 (246,10) 988,40 (878,20) 228,10 (224,40) 892,70 (878,20) 206,00 (202,70) 797,10 (784,10) 183,90 (180,90) 701,40 (690.00 161,90 (159.20) 605,80 (595,90) 139,80 (137,50) 'j één dag partiële leerplicht P jaar fe AOW- en AWW-uitkeringen gaan per 1 april met 3,7 procent Fioog. Tussen haakjes de bedragen tot 1 april. per jaar per maand tduwen met kinderen Kluwen zonder kinderen i tot 10 jaar i van 10 tot 16 jaar i van 16 tot 27 jaar 11.316 (10.908) 943,00 (909,00) 7.986 (7.698) 665,50 (641,50) 11.316 (10.908) 943,00 (909,00) 7.986 (7.698) 665,50 (641,50) 2.586 (2.490) 215.50 (207,50)' 3.798 (3.660) 316.50 (305,00) 4.950 (4.770) 412,50 (397,50) DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris mr. A. Stemerdink van defensie is gistermorgen, naar het bureau voorlichting van het ministerie van defensie ons meedeelt, door rechter-commis- saris mr. De Kruijf in Amster dam gehoord in het kader van het justitiële onderzoek naar de aanbiedingen die kamerleden zouden zijn gedaan door een vertegenwoordiger van de Fran se vliegtuigindustrie. In de tijd dat de heer Stemer dink lid was van de Tweede Kamer heeft hij een gesprek gevoerd met de betrokken verte genwoordiger. Concrete aanbie dingen zijn hem toen niet ge daan, aldus de mededeling. La ter is ook oud-kamerlid W. Wier- da, oud-voorzitter van de ka mercommissie voor defensie, door mr. De Kruijf gehoord, evenals de huidige voorzitter J. van Eisen (KVP). BRUSSEL (AFP) - De Belgi sche vereniging voor ruitertoe- risme gaat de eerste kruistocht uit de elfde eeuw onder leiding van Godfried van Bouillon her halen. De Belgische ruiters star ten op 15 augustus vanuit het Belgische Bouillon en zullen na vijf dagen van elk veertig kilo meter twee aan het toerisme gewijde dagen rust houden. De nieuwe „kruisridders" trek ken door Luxemburg, West- Duitsland, Oostenrijk, Honga rije, Joegoslavië, Bulgarije, Tur kije, Syrië, Libanon en Israël. Ze moeten 6200 kilometer afleg gen. Oud-minister Straus bekent ook schuld WASHINGTON (UPI) - Mauri ce Stans heeft voor een federale rechtbank in Washington be kend schuldig te zijn aan illega le financiële handelingen ten tij de van de herverkiezingscam pagne van oud-president Ri chard Nixon. Stans was minis ter van handel onder Nixon en trad later op als voorzitter van het fonds ter financiering van de campagne voor Nixons her verkiezing. Hij kan maximaal vijf jaar gevangenisstraf krijgen en een boete van 5000 dollar. Uit Nixons kabinet zijn al ver oordeeld de oud-ministers van justitie John Mitchell en Ri chard Kleindienst. Oud-minister van financiën John Connally komt op 1 april voor de rechter. Bllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Proefvaart €en nieuw schip van j§ de Koninklijke Marine is sinds enkele dagen bezig met een proef- vaart. Het is het gelei- de wapen fregat Tromp. In de loop van dit en volgend jaar zullen in het kader van het nieuwbouwpro- gramma van de mari- ne nog verschillende schepen volgen. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiimitiiiiiiiifi SION, ZwiIerland (Rtr) Tien tallen Zwitserse Alpendorpen lijn door sneeuwlawines van de buitenwereld afgesneden. Het toeristenoord oord Saas Fee is daar ook bij, so heeft de politie meegedeeld. Met helikopters van het leger en van particuliere maatschappijen wordt voedsel en post naar de geïsoleerde gebieden gebracht. Deze liggen voornamelijk in val leien rondom de voet van de 4482 meter hoge Matterhorn. Met helikopters zijn ook dorpe lingen en toeristen geëvacueerd. TILBURG (ANP) De positie van de verpleegkundige in de zwakzinnigenzorg is onzeker, gezien de strijd tussen de beide grootmachten op dit terrein: de medische benadering en de benadering vanuit de gedragswetenschap. Dit staat in een discus sienota van een projectgroep voor de landdag van de sectie zwakzinnigenzorg van de Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Verzorgenden, die vandaag In Tilburg is gehouden over het thema „Z-verpleging tussen wal en schip". Een aantal inleiders schetsten de ontwikkeling in de inrichtin gen van louter verplegen tot be geleiden en activeren van de pupillen. Hierbij hebben de ge dragswetenschappers in belang rijke mate de verandering be paald: zij richtten zich sterk op het ontwikkelen van sluimeren de mogelijkheden bij zwakzinni gen. Zij trokken medewerkers aan die niet uit de verpleging voortkwamen, zoals pedagogen en psychologen. In die ontwikkeling hebben de verplegenden hun hegemonie moeten prijsgeven en moesten ze samenwerken met mensen die het nogal anders zagen. Mo menteel wordt in de beroepsop leiding meer aandacht besteed aan gedragsvakken en bezig heidsbegeleiding dan aan de medische vakken, waardoor ve len zich geen verpleegkundige meer voelen maar pedagogische medewerkers, aldus de heer Th. van Zutphen, coördinator van de experimentele opleidingen. Volgens hem moet voor de ver pleegkundige een eigen beroep sidentiteit gevonden worden. Dit kan worden bevorderd door het opheffen van de scheidslijnen tussen de verschillende ver pleegkundige opleidingen. Kin derarts J. Lormans wees op het grote belang van de lichamelij ke verzorging van de zwakzinni gen, die vaak hun gevoelens niet goed onder woorden kunnen brengen. Fout parkeren in Parijs wordt kostbare zaak PARIJS (Rtr) Zodanig parke ren dat het gevaar oplevert of het verkeer belemmert gaat de automobilist in Parijs maximaal 600 francs (ongeveer 330 gulden) kosten of zelfs een gevangenis straf van een week. Dit blijkt uit een nieuwe maatregel die giste ren in de Franse hoofdstad is gepubliceerd. De maatregel wordt van kracht met ingang van de maand juni. De boete is een verdriedubbeling van de tot nu toe bestaande. Discussie over vertrouwenscrisis in W A-huis UTRECHT (ANP) - Het nieuwe bestuur van de Willem Arntsz- stichting dat in oktober 1974 na het Dennendal-conflict is geïn stalleerd, is behalve met proble men in Den Dolder ook gecon fronteerd met moeilijkheden in het WA-huis in Utrecht. Com municatiestoornissen hebben daar tot een vertrouwenscrisis geleid. Het bestuur gaat nu pro beren, door gesprekken met alle betrokken geledingen uit de moeilijkheden te komen. Het WA-huis is een psychia trisch ziekenhuis met ongeveer 345 patiënten en 300 personeel sleden. Volgens bestuurslid G. A. Kieft zijn er binnen de in richting zoveel communicatieka nalen, dat er „knopen" zijn ont staan. Er zijn onder meer me ningsverschillen over de vraag, of het WA-huis door moet gaan met het opleiden van arts-assis tenten tot psychiater en zo ja, wie dat dan moet doen. Deze vraag is actueel geworen, nu dr. A. A. Fischer, die met het toe zicht op deze opleiding Is belast, is benaderd voor een hoogle raarschap in Maastricht Het be stuur vindt handhaving van de opleiding noodzakelijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7