KEUKENHOF MAG TON MINDER BELASTING GAAN BETALEN Middelbare scholieren in Leidse regio vormen front Raad Lisse wil 9 Gr achthuis j es' niet op Monumentenlijst )QNDERDAG 13 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslagge vers Voorhout B en W van Voorhout gaan de raad vragen een voorberei dingskrediet beschikbaar te stellen in verband met de vervanging van de Klokkenmakersbrug in de Engelselaan. Uit een onderzoek naar de onder- houdstoestand van de brug is namelijk geble ken dat zowel de stalen liggers als het houten deel van de gemetselde landhoofden ernstig zijn aangetast. De constructie van de brug verkeert hierdoor in een zodanig slechte staat dat de veiligheid van met name het zware verkeer ernstig in gedrang komt. B en W vrezen, dat als niet direkt maatregelen worden getroffen, de hui dige situatie ter plaatse- nog wel eens ernstige ge volgen kan gaan hebben. Men is inmiddels al tot actie overgegaan door de brug tijdelijk: af te sluiten voor voertuigen, die een totaal gewicht van 3,5 ton te boven gaan. Het ligt in de bedoeling de Klok kenmakersbrug te vervangen door een duiker. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben reeds hun toestemming voor vervanging gegeven. Met de provinciale Waterstaat en het Hoogheemraadschap Rijnland wordt nog overleg gepleegd. Met de 10.000 gulden krediet moeten de voorbereidende werkzaamhe den worden bekostigd zoals het ontwerpen van tekeningen en het uitvoeren van grondborin gen. Hulpdienst De gemeente Voorhout is niet van plan in te gaan op het verzoek van de Stichting Telefo nische Hulpdienst Leiden om een bijdrage in de exploitatie kosten. De hulpdienst had de bijdrage van Voorhout over het jaar 1975 bepaald op 195, wat neerkomt op drie cent per inwo ner. Hoewel B en W de nuttige functie van de instelling onder schrijven vraagt men zich toch wel af of deze Leidse hulpdienst voor de inwoners van Voorhout van belang is. Deze uitspraak baseert men op het feit dat Voor hou ters, die per telefoon een oplossing vragen voor hun geestelijke of sociale nood, niet eerder de telefonische hulp dienst in Haarlem zullen bellen, omdat Voorhout onder het tele foondistrict Haarlem resorteert Prof. Aalberselaan Om eon einde te maken aan de gevaarlijke verkeerssituatie in de Prof. Aalberselaan stellen B en W de raad voor in deze laan, met uitzondering van fietsers en bromfietsers, 'eenrichtingver keer in de richtingvan de CHurchilllaan in te voeren. Van af de Heerenstraat tot de hoek Prof. Aalberselaan Kerkweg zal tevens een parkeerverbod wor den ingesteld voor de oostzijde van de weg en vanaf deze hoek tot de Churchilllaan voor de zuidoostzijde (oneven huisnum mers). B en W hebben ook nog laten onderzoeken welke consequen ties een eventuele verbreding van de Prof. Aalberselaan tot gevolg heeft en wat de kosten daarvan zullen zijn. Uit dat on derzoek is gebleken dat ook een geringe verbreding van de weg, met bijvoorbeeld een halve me ter, veel gaat kosten en boven dien erg weinig resultaat ople vert. Ds. A. J. R. lard uit Den Haag behan- het onderwerp homofilie op I bijeenkomst, die op dinsdag 1 lart wordt gehouden in het rlands Hervormd Vereni- jebouw te Hazerswoude- Tijdens deze bijeenkomst, om 19.45 uur begint, zijn niet ïn de leden van de plaatse- jafdeling van de Nederland- >nd van Plattelandsvrou- die tekent voor de organi- welkom, maar ook andere itellenden. - Het Lissese raadslid H. otbeek wil van de gemeen- panden Julianastraat 13, 1 17 kopen om deze te ver- 1 tot een Doe-het-zelvers- allerlei soorten hout- Het bedrijf komt naast •omfiets- en rijwielzaak terk. rijk— De AR-kiesverenigin- Katwijk aan den Rijn en ijk aan Zee gaan een fusie De leden-vergaderingen eide verenigingen hebben besloten. Voorzitter t de heer M. Parlevliet, se- "s de Heer J. Wassenaar. Burgemeester Lisse: Oppassen dat we de gouden kip niet slachten (Van een onzer verslaggevers) Lisse De raad van Lisse is gisteravond maar ten dele akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om de belastingheffing op de Keuken hof, voor zover het het gedeelte betreft dat de gemeente Lisse ten goede komt, te matigen. De fracties waren weliswaar unaniem voor de wijziging van de heffing van vermakelijkheids belasting in een toeristenbelasting, maar kon den zich uiteindelijk toch niet verenigen met het voorstel van B. en W. om die toeristenbelas ting te bepalen op 40 cent Met 15 stemmen voor en 2 tegen werd uiteindelijk het „amende ment Smith (WD)" aangenomen, waarin werd voorgesteld het bedrag per Keukenhofbezoeker te bepalen op 50 cent. Dit raadsbesluit komt er op neer dat de Keukenhof dit jaar ruim een ton minder aan de gemeente Lisse hoeft te betalen, uitgaande van een bezoekersaantal van ongeveer 800.000. Zou het voorstel van B. en W. zijn aangenomen dan had de Keukenhof ruim twee ton minder hoeven afdragen. En volgens burgemeester Berends, hij is tevens voorzitter van de Stichting Keukenhof, zou die belastingmatiging echt niet overdreven zijn. „Dit jaar gaat het nog goed met de Keukenhof', zei hij, „maar volgend jaar kunnen we op één oor liggen. We moeten daarom Keukenhof niet blijven uitpersen en het onderste uit de kan willen hebben. We moeten er voor oppassen dat we de kip met de gouden eieren niet slachten. Ik ben ervan overtuigd dat de Keukennoi nog maar een kort leven beschoren is als er plotse ling een verliesjaar tussendoor komt. En waar om zou ons dat niet gebeuren? Als we eenmaal in de rode cijfers komen te zitten is het gat in de Keukenhofbegroting niet meer te vullen. Lisse moet daarom waken over dit eerste visite kaartje van het bollenvak". Een visie waar de meeste raadsleden het ook wel mee eens waren. Toch vond een aantal van hen, onder wie KVP-er v.d. Berg, het een bedenkelijke zaak dat de kwestie van de invoe ring van de belastingmatiging voor de Keuken hof pas een paar dagen geleden de raadsleden onder ogen is gekomen. V. d. Berg vond dat de raad stukken daardoor niet voldoende bestu deerd konden zijn en stelde daarom ook voor het voorstel terug te nemen en in een latere vergadering weer aan de orde te stellen. Harry Mens (KVP) ging nog een stapje verder. Die wilde eerst wel eens in de Keukenhof-begroting duiken om na te gaan of de Keukenhof inder daad zo krap bij kas zat Burgemeester Berends praatte alle bezwaren weg. Hij trok bijna een uur uit voor het breken van een polsdikke lans voor de belastingmati ging ta.v. de Keukenhof. Zijn betoog leverde ruim een ton op. Qbus hebben gisteravond tevergeefs gewacht op de „afgang van het college". Dat leek er aanvankelijk nog wel in te zitten want hoe zou het college een bevredigend antwoord kunnen geven op de vraag hoe het mogelijk was dat de gemeente het vormingscentrum al vier keer een toezegging voor een andere behuizing had gedaan en evenveel maal haar toezegging niet heeft kunnen waarmaken. De raadzaal zat daarom dan ook boordevol Qbus-leden. Maar er vielen geen zweetdruppels in het college. Burgemeester Berends, zelfverzekerd als altijd en zijn woorden bedachtzaam kiezend, gaf vol ledige opening van zaken en die liet aan duide lijkheid niet te wensen over. Daarbij ging hij vooral in op de vraag hoe het mogelijk was geweest dat op het laatste mo ment de transactie met Lissenaar G. v.d. Zaal. die de gemeente op de Grachtweg een geschikte ruimte voor Qbus te huur had aangeboden, mis was gelopen. Immers alles leek al in kannen en kruiken. Qbus was zelfs al bezig met het maken van werktekeningen voor de verbouw van de betrokken bedrijfsrumten. Burgemeester Berends: „In de bedrijfsruimten, van v. d. Zaal aan de Grachtweg zat al geruime tijd de Warmonder De Vroomen, een groothan delaar in schoenen. Deze was in principe bereid het gebouw onder te verhuren aan de gemeente tb.v. de huisvesting van Qbus. Hoewel de gemeente een fors financieel offer zou moeten brengen besloten we toch Qbus deze kans te bieden. Alles was rond. Er zou alleen nog maar een contract getekend moeten worden. Maar toen sprong eigenaar V. d. Zaal ertussen. Deze beriep zich op het huurcontract waarin de clausule was opgenomen dat elke verandering van de betrokken bedrijfsruimten slechts kon geschieden met schriftelijke toestemming i de eigenaar. V..d. Zaal zei zich hier strikt aan te zullen houden. En aangezien Qbus grote verbouwplannen had, had het geen zin onder die voorwaarden naar de Grachtweg te verhui zen". Door dit „dwarsbomen" is volgens burgemees ter Berends duidelijk geworden dat bij een groot deel van de Lissese bevolking nog de gedachte leeft dat Qbus een centrum is w allerlei duistere praktijken worden uitgevoerd. Berends: „Men vergelijkt Qbus met het Vondel park. En men denkt aan het bestormen van de apotheek om aan opium te komen. Het is een kortzichtige en trieste visie van mensen die zeggen sociaal bewogen te zijn. We moeten oppassen voor een dergelijke mentaliteit in ons dorp. Voor mij is het zeker dat Qbus in Lisse thuis hoort Niet ergens op een stil plekje op de Roversbroekdijk maar in het oude dorp. We kunnen ze nu helaas nog niets concreets aan bieden. Maar ik zeg maar zo; ze zitten nog droog. En een passende oplossing wordt zeker gevonden". en: Chryi. «pider 285—355. snij groen t li ideaal 105-2?' BLAUWE DRUIF Leliebloem!*: Aladin, West Point, ime 170-260, Parkkiet Karei Door- llondine 205-280. Dubbel Gemengd i, Hytunia. Monte Carlo 125—210. Kim, Golden Apeldoorn i. China Pink. Lucky Stri- iidosnick, Mickey Mouse, Queen of )n, Montcommery, Oxford 150—215. t Witwc, Prominence, Ralph Hiber- jenda, Prins Carnaval, W. van Est, |e, Zarowieta, Yellow Present, Los a. Blng Crosby, Yokohama, Golden fan, Mirjoran, Wintargold, Golden preludium 120-175. pg. 12-3, Bloemen Omschrijving, [aanvoer, gemiddelde prijs: Anemo- f530 0,116; Anjers An. 33960 0,275; Hum 2308 2,632; Blauwe Druifjes #51; Colin 100 1,038; Chrys. tros jr. I 3,549; Euphorbia 300 0.575; Forsy- Carllon k 56177 1.069; Orchideeën "II; Rozen grootbL 11880 0,613; Ro ribl. 3100 0336; Seringen 300 0.449; I 206488 1.785; Brilliant Star 1513 'pen 2e soort 6075 0.943; Tulp met 0.081; Narcis 2e soort 337 0.576; koude gr. 130875 0,327; Anjers troa 313; Djv. snijbloemen 1751 1,700; Jujbloemen 274 1,262; Anemonen ri 005 0,618; Anjer» Am. Imp. 38900 '-eu we bekken Imp. 280 0,460; Lia- 5900 0,494; Orchideeën Imp. 14480 Imp. 280 0,825; Rozen gr.- ...35; Div. snübL Imp. 4085 ■nijbl. Imp. 5947 0.781; Begonia Sl Paulea 402 0,851; Div, pot- ,.-79 1.052; Gladiolen-Ardent 19770 ulad -Eurovision 13660 0,560; Glad.- Ïiv-R Charm 11770 0,130; Gl. Colv.- >1 11690 0,124; GL Colv.-Mix 2920 nHw-Tr-Pink 2000 0,540; Anjer-Tr- WOO 0.474; Anjer-Tr .-White 40 0,470; ten-Texas 6650 0,462; Gladiolen-O* g0 0,225; Gladiolen-Mix 1050 0.320. f-ÏK II MAART - GROENTEN ;iH p. kist: AI 9.00-15.80, AU 2.60-7.80, JO-15.10, B n 4,60-11,90, Cl 10,60- II 8,90-11,50; Boerenkool 37; peter- 47; Aanvoer waspeen 206.000 Kg. De Klokkenmakersbrug over de Zandsloot. faarden op jilveren 'aasvebo Naar schatting twee- inderdvijftig koeien wa in vandaag in de Leidse inoordhal om de vij- 'intigste Vebo-paas- itoonstelling luister bij zetten. Rond negen sir begonnen de keur- mesters met het keuren de dieren. Speciaal gelegenheid van het «ileum was er ook een irden-tentoonstelling. schatting vijftig irmbloed paarden, der- Shetland ponys en tiental New Forest lieten gelaten de langstelling van een Irijke menigte over zich ien gaan. Gevaarlijke Voorhoutse brug wordt waarschijnlijk gesloopt Basketbal: Luba-dames naar finale Forum over Suriname in Minerva Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgende week woensdagavond is er in so ciëteit Minerva een openbare discussie-bijeenkomst, waar op het thema „Suriname, ontwikkelingsland" centraal zal staan." Op het programma staat achtereenvolgens: een inleiding van drs. Kuyvenhove, ontwikkeling sprogrammeur; Surinaams eten: vertoning van een docu mentaire over Suriname: O forum met o.a. prof. Kruij- er; discussie: forum met o.a. het PvdA- Tweede Kamerlid Fransen en de heer Bruynzeel van het gelijknamige houtconcern; politiek Surinaams caba ret; twee de discussie-ronde. In Minerva wordt tevens een foto-tentoonstelling ingericht en er zal een map met infor matiemateriaal over Surina me verkrijgbaar zijn. De dis cussie-bijeenkomst begint om 18.30 uur en zal tot mid dernacht duren. Kennis blijft in Schoolstraat Van onze correspondent LISSE De gemeenteraad van Lisse heeft gisteravond een verzoek van de SG P/GPV-fractie om de School straat de vrijwaren van de kermis, naast zich neerge legd. Burgemeester Berends verklaarde, dat het gemeen tebestuur zich wel kon voor stellen dat met name de aan de Schoolstraat gevestigde gereformeerde school be vreesd is voor de overlast die de kermis mogelijk met zich meebrengt, „maar", aldus de burgemeester „er is geen an dere plaats voor." Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de aula van de Louise de Colignyscho- lcngemeenschap aan de Sumatrastraat wordt morgen avond een informatie-bijeenkomst gehouden over de regionale leerlingenvereniging in oprichting. Het ini tiatief daartoe is genomen door leerlingen van het Lucas-college in Voorschoten. De regionale leerlingenvereniging tracht een beter con tact tussen de scholen in de Leidse regio te bewerkstel ligen. Tevens gaan leden van de vereniging zich buigen over de onderwijsproblematiek. Zij vinden namelijk dat veel leerlingen te weinig informatie krijgen en dat de belangrijke beslissingen over het onderwijs door regering, gemeente en directies worden genomen over de hoofden van de leerlingen heen. ren. Het is de bedoeling dat de vereniging gaat werken in drie commissies. In een coördinatiecommissie zullen alle voorzitters van de andere commissies zitting heb ben. De onderwijscommissie moet het eigenlijke werk gaan doen door o.m. onderzoek naar verbetering van de uitvoering van de Mammoetwet. De commissie schoolbladen heeft tot taak het werk van de regionale leerlingenvereniging zoveel mogelijk bekendheid te ge ven. De informatie-bijeenkomst begint om half acht Van onze sportredactie LEIDEN Het damesteam van Luba heeft zich gisteravond middels een tweede overwin ning op Rick Stars geplaatst voor de bekerfinale, die op 22 maart in Utrecht zal worden gespeeld. De Leidse basketbal- sters bleven in een uiterst span nende wedstrijd juist aan de goede kant van de score: 43-42. Bij de rust was de stand 20-18 in het voordeel van de Lubisten, maar toen Rick Stars terug kwam tot 25-29 ging het er don ker uitzien. Een tussensprint bracht Luba weer aan de lei ding (36-31). Rick Stars, dat de thuiswedstrijd met drie punten verschil had verloren, kwam nog wel terug tot 40-40, maar de zege was toch voor Luba, dat straks in Utrecht zal spelen te gen de winnaar van het duel tussen Arrows (Rotterdam) en Hoofddorp. Topscoorsters: Mary Slinger land 11 en Nel Brokaar 9. Vlak voor het einde ontstond er een ruzie tussen de arbiters Pat- tisellano en Hosman, waarop de laatste woedend het veld verliet en Pattisellano alleen de laatste minuten moest volmaken. In Rijnsburg is gisteravond het dames-juniorenteam van Rijnvalken kampioen van de tweede klas distrikt Den Haag geworden. De Rijnsburgse meis jes boekten hun 19de zege van de twintig wedstrijden en wer den daardoor onbereikbaar voor de concurrentie. Het Kat- wijkse Grasshoppers maakte gisteren kennis met de kracht van Rijnvalken. Met maarliefst 102-21 werd de Katwijkse ploeg ingemaakt Jeanette de Haan was met 57 punten topscoorster. Met 13 tegen 4 stemmen heeft de gemeenteraad van Lisse gister avond besloten de minister van erm te adviseren deze huisjes aan de Grachtweg niet op de Monumentenlijst te plaatsen. De raad volgde daarmee het voorstel van b. en w., volgens wie de historische waarde van een paar eeuwen oude pandjes niet aantoonbaar is. De pandjes zijn eigendom van het meubelbedrijf Mijnders. Een groot deel van de raad sprak zich overigens uit tegen sloop. Ook burgemeester Berends toonde zich daarvan geen voorstander, maar wil de pandjes toch niet op de Monumentenlijst geplaatst zien „want dan kan men er niets meer mee doen zonder toestemming van Monumentenzorg". Wanneer de minister de pandjes toch op de Monumentenlijst plaatst, gaat de raad hiertegen in beroep bij de Kroon. J

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5