HARMONIEUZE GROEI VAN ALPHEN Winkelcomplex Langevelder slag blok aan been gemeente Noordwiik Zoeterwoudse? jeugd wil een? trapveldje Mr. Gallas: GRAAG Concerten in Duin-en Bollenstreek PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 MAART 1975 ininmumIin1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI JmiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHiminiiiiuiiiiHiiiiiiCJ1'»11 luimmuiinimiiiiiiiui NOORDWUK - Noordwijk zit nog steeds in de maag met de winkeltjes aan de Langevelder- slag. Voor een aantal van deze pandjes zijn geen huurders te vinden. Dit heeft voor de ge meente aanzienlijke financiële consequenties. Een voorstel de winkels aan het benedengedeel te van het centrum tot apparte menten in te richten en te ver huren wees de gemeenteraad enige tijd geleden om verschil lende redenen af. De raad vond onder meer de kosten van een nieuw aan te leggen afrit te hoog, maar wat de raad nu eigenlijk wel wilde met het winkelcentrum, kwam niet uit de verf. Over deze vraag heeft de com missie voor toerisme en midden standszaken gisteravond ander half uur lang gediscussieerd om aan het eind van het debat tot de conclusie te komen, dat alle gedane suggesties in feite in de lucht hangen. Bij de kanton rechter liggen namelijk nog ver zoeken van enkele exploitanten, waarin zij bezwaar maakten te gen opzegging van de huur van de door hen gepachte winkels. Daar nog helemaal geen zeker heid bestaat of deze exploitan ten hun verzoek zullen handha ven als zij in de gelegenheid worden gesteld een benedenwin- kel te huren, kwam de gehele discussie min of meer op losse schroeven te staan. Uit de gegevens van het college werd duidelijk, dat een verhui zing van de beneden winkels naar het bovengedeelte van het centrum een kostbare zaak zou worden. Genoemd werd een be drag van 116.000,- exclusief BTW. Over één punt werd men het eens: de exploitanten van een bovenwinkel zullen, bij een on gewijzigde exploitatie van het winkelcentrum, voorkeur krij gen als er een benedenwinkel vrij komt Verder kwamen colle ge en commissie tot de slotsom, dat een sanering van het winkel centrum aan de Slag niet op korte termijn valt te realiseren. Een bijzonder moeilijk punt is de branche-vervaging. De huidi ge indeling leidt tot onmogelijke moordende concurrentie zou situaties en is niet te handha- kunnen gaan opleveren. Noord ven, terwijl men haar anderzijds wijk Actief-voorzitter J. van den ook weer niet geheel en al wil Haak wees daar met nadruk op. loslaten, omdat het betrekkelijk Ideaal zou zijn als de winkeliers geringe aantal branches een in deze zaak zelf een regeling (Van een onzer verslaggevers) DUIM BOLLENSTREEK In diverse plaatsen in de Duim-en Bollenstreek hebben er morgenavond concerten plaats. In Lisse concerteert de Chr. Gem. Zangver. Excelsior in de Agathakerk. Uitgevoerd wordt de „Crucifixion" van john Steiner. In Noordwijk geeft de harmoniekapel „Crescendo" in het Lido-theater een con cert ter gelegenheid van haar 78e verjaardag. Kapelmeester is J. Mey jr.; er staat om. op het programma een optreden van de drumband olv G. Sleyser en een show van het majorette-peloton olvl mevr. Van den Berg-Tuithof. In Katwijk organiseert K&O een concert in de Nieuwe Kerk. Hieraanwerken mee Han KAP AAN (Hobo) en Sander van Marion (piano). In de Voorhoutse Bartholo- meuskerk concerteert tenslotte het Sasseneheims Chr. Mannenkoor. Medewerking verlenen Piet van Zoen (piano) en de bariton Nanne de Vries. De baten zijn voor het orgelfonds van de Kleine Hervorm de Kerk in Voorhout De concerten beginnen om 20.00 uur. zouden kunnen treffen. "Als in' de huurcontracten bepalingen omtrent de branches worden opgenomen, kan dit leiden tot de absurditeit, dat een exploi tant de gemeente een proces kan aandoen, omdat een andere winkelier in strijd met zijn con tract worstjes verkoopt", merk te burgemeester mr. J.M. Bonni- ke nog op. Het inrichten van een aantal winkeltjes tot appartement bleek ook al geen haalbare kaart Horeca Nederland had over deze mogelijkheid een rap port uitgebracht en daarin werd een dergelijke exploitatie ron duit onmogelijk genoemd. De winkeltjes in het bovengedeelte zouden daarvoor in aanmerking moeten komen en dit achtte men het aanbieden van slechte waar aan de zomergast. Toch bleek deze gedachte nog wel in de commissie te leven, onder de bepaling, dat de adspi- rant-huurder eerst het zomer verblijf diende te bekijken, voordat tot verhuur wordt over gegaan. Het bestemmen van een winkeltje tot appartement vergt uiteraard wel het aanbrengen van voorzieningen en dit kost weer geld. Ideaal zou het zijn als het gehele winkelcomplex aan één man zou kunnen worden verhuurd, zo werd in de commissie opge merkt Deze zou dan de zaken verder hebben te regelen. De gemeente wil echt wel af van dit blok aan haar been, maar dit is alleen haalbaar als alle exploi tanten het huurcontract zouden opzeggen en dat zit er momen teel niet in. Voor sommige winkeliers-bene den is het wellicht aantrekkelijk ook de boven-gelegen winkel te huren, om zowel over een zitge legenheid als over een verkoop plaats te beschikken, maar deze combinatie-mogelijkheid bleek betrekkelijk gering. Uiteindelijk berustte de com missie in een suggestie van wet houder Van Duyn eerst af te wachten hoe het met de verhuur van de winkeltjes gaat en dan te bekijken of de resterende pandjes aantrekkelijk genoeg zijn om als appartement te wor den geexploiteerd. Mei handtekeningen naar gemeentehuis t pj (Van onze correspondent) Êj ZOETERWOUDE Henk Berg, Jan Buitendijk en Geert v. dk Berg hebben gisteren op het gemeentehuis van ZoeterwoudeL een petitie overhandigd met het verzoek in de buurt waarin)! zij wonen (Commandeurshof) een trapveldje aan te leggen. De ij petitie, die door 115 sympathisanten is ondertekend, werd in», ontvangst genomen door opperwachtmeester Wassenaar. Hij£ beloofde het verzoek door te spelen naar burgemeester Detmers. t Tot voor kort voetbalde de jeugd op het binnenterrein van deR Commandeurshof. De tuintjes van sommige bewoners van hetg hof leden daar echter nogal onder en na een serie klachtenc zag de politie er op toe dat er in het hof niet meer werdl gevoetbald. Er schijnen intussen initiatieven te zijn ontwikkeld om aan het» verzoek van de jeugd tegemoet te komen. Er zou gedacht worden aan een trapveldje aan de overzijde de Sjaloomschool op de gronden welke bestemd-zijn voor het bestemmingsplans Westeinde 2. De jongelui hopen op kort termijn een gunstig^ antwoord te krijgen. Ook anderen zouden daarmede gelukkig® zijn. Sjaloomschoolhoofd Arnold Aerts wil de jeugd niet verbie-lj den te voetballen op de speelplaats die voor een ieder vrijjj toegankelijk is, maar het heeft al menige ruit gekost ALPEN AAN DEN RIJN - Robert Marie Gallas is burgemeester van Alphen aan den Rijn. Geen gemakkelijke taak, want het dorp aan de Oude Rijn is één van de snelst groeiende gemeenten in Zuid-Holland. Zo'n extra snelle groei brengt uiteraard specifieke problemen met zich mee. Over dat en nog veel meer gaat het tweede deel in onze serie 'Profiel van een burgemeester'. Wie is mr. Robert Marie Gallas? "Ik ben geboren op 24 april 1923 in Zevenhuizen Zuid-Holland. Genoemd naar mijn vader en mijn moeder. Het begin van de lagere school heb ik in Zevenhuizen gevolgd, het laatste deel aan het gymnasium in Gouda. Vervolgens heb ik rechten gestudeerd in Leiden en heb mijn meester-titel gehaald. Mijn eerste werkkring was de provinciale over heid. waar ik ruim een jaar op de waterstaatsaf deling heb gewerkt In april 1950 ben ik gaan werken bij het kabinet van de commissaris der koningin in Zuid-Holland, waar ik belast was met zaken betreffende de openbare orde en de veilig heid. Ik ben daar tot 1962 geweest. Toen werd ik benoemd tot burgemeester van Leiderdorp en sinds juli 1968 ben ik hier in Alphen". Wat is het om burgemeester van Alphen te zijn? "Een zware opgave. Het vraagt ontzettend veel tijd, maar zoiets weet je van tevoren. Er blijft weinig tijd voor hobbies. Nu heb ik er niet zoveel, maar een beetje hockeyen doe ik graag. Verder lezen en niet te vergeten tennissen. Dat blijf ik doen tot ik er bij neerval... Wat het werk betreft is het natuurlijk zo, dat er steeds meer taken bijkomen. Het overleg in de Rijnstreek bijvoorbeeld". Zijn er momenten dat u erg graag burgemeester bent? "Ik doe het altijd met erg veel plezier en genoe gen. Ik heb altijd burgemeester willen worden en wil het ook blijven. Dat komt ook, omdat ik altijd in een erg prettige omgeving heb gewerkt. Ook in het kabinet van de commissaris. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat ik er een paar jaar zou blijven. Maar ik werkte daar met zoveel plezier, dat het twaalf jaar werd. Het burgemeesterschap zat een beetje in de familie. Mijn grootvader was burgemeester van Hellevoetsluis en mijn vader was notaris in Zevenhuizen, waardoor ik in mijn jeugd veel met het gemeentewerk in aanraking kwam. Het is me als het ware met de paplepel ingegoten." Zijn er momenten waarop dat niet zo is? "Dat brengt het werk met zich mee. Bij dodelijke ongelukken bezoek ik meestal de familie. En dat zijn natuurlijk vervelende momenten. Verder wordt het werk steeds ingewikkelder en gecom pliceerder. Het houdt gelijke tred met de maat schappij. Als de maatschappij ingewikkelder wordt, heeft dat zijn weerslag op de functie van burgemeester. Maar ik heb al gezegd, dat ik mijn werk met plezier doe. Mijn filosofie is ook, dat ik mensen beklaag, die met tegenzin naar hun werk gaan." Wat zijn de specifieke problemen van Alphen? "Een van de meest specifieke problemen is, dat de Oude Rijn dwars door de gemeente loopt Dat brengt aparte problemen met zich mee. Vandaag wordt de eerste paal geslagen voor de Albert Schweizerbrug, die de derde oeververbinding moet gaan worden tussen het zuidelijk en het noordelijk gedeelte van de gemeente. Een ander probleem is, dat zoveel mogelijk moet worden getracht de werkgelegenheid in de pas te laten lopen met de groei van de bevolking. En dat levert nogal wat problemen op, omdat de bevol kingsgroei erg hard gaat". Wat is het grootste probleem? "Naar mijn gevoel is dat het volgende. Er is zo'n jaar of tien, vijftien geleden een bepaalde ont wikkeling in gang gezet met de verwachting, dat het Rijk en de provincie gelijk zouden opwerken. Die verwachtingen zijn nog niet helemaal uitge komen. De ontwikkeling van Alphen is geen puur gemeentelijke zaak. De wegenkwestie is een pro vinciale aangelegenheid. Het verkeer neemt nog steeds toe en het is dus de vraag of wij dat tijdig kunnen opvangen. Als je een gemeente gaat ontwikkelen kun je zelf veel doen, maar een aantal zaken liggen finan cieel op een hoger niveau. Je verkeert in een afhankelijkheidssituatie. De provincie stelt, dat Alphen een groeigemeente moet blijven, terwijl de minister het nog niet helemaal ziet zitten. Daar ligt een groot pro bleem. Ik vind het een hele opgave voor de wethouder van financiën." Hoe is de samenwerking met andere gemeenten? "Voor zover ik het van mijn kant mag beoordele- n: goed. Er is veel contact op allerlei gebied. We spreken elkaar geregeld in de burgemeesters- kring. Van mijn kant heb ik er helemaal geen problemen mee. Vooral in het I.G.O.R. (Inter Gemeentelijke Overlegorgaan Rijnstreek - red.) is er een zeer intensieve samenwerking. We vergaderen regelmatig en dat gaat erg goed." Mr. Robert Marie Gallas fiets als het even kan graag een stukje. Wat is uw mening over gewestvorming? Verliest de gemeente een deel van zijn identiteit? "Ik ben er rotsvast van overtuigd, dat je in de toekomst moet samenwerken. De schoolbegelei dingsdienst en de vuilverbranding zijn taken, die te kostbaar zijn voor één gemeente. Ik zou het een ongezonde situatie vinden, als elke gemeente het zelf zou doen. Over de vraag welk gewest wij straks zouden moeten kiezen heb ik geen mening. Er zijn drie mogelijkheden: a) in deze i „Weinig tijd over voor hobbies." "Burgemeester zijn is een zware opgave" mensen, die met tegenzin naar hun Ik beklaag werk gaan." De Rijn stroomt dwars door Alphen. Op deze plaats zal binnen afzienbare tijd de Albert Schweizerbrug verrijzen. Hoe is de betrokkenheid van de inwoners? "De publieke tribune in de raadszaal is vaak te klein. Ik vind dat een gunstig teken. Waar ik wel een beetje mee zit is, de "bemanning" van alle mogelijke verenigingen. Er komen veel mensen in Alphen bij, die best iets zouden willen doen, maar er om een of andere reden niet toe komen. Ik zou graag meer mensen uit de burgerij willen betrekken bij het verenigingsleven. Ik ben daar vaak mee bezig. Ik zie het als een taak van het gemeentebestuur". Wat is uw liefste wens voor Alphen? Dat zou ik willen splitsen in een algemene en een concrete wens. De algemene: een harmonieu ze ontwikkeling. Niet te schoksgewijs. Concreet zou ik graag snel een oplossing zien voor de kwestie van de verbindingen. Daarbij hoort ook de vaarroute, de eventuele omlegging van de Rijn. De stadbusdienst enzovoorts. Deze punten staan ook hoog genoteerd in de Knelpun tennota, die onlangs is behandeld. Op cultureel gebied moet er haast worden gemaakt met de deur. Ik zal straks mijn oor goed te luister leggen bij de raad en de bevolking. Het staatsbestel in Nederland moet nodig op de helling. De gemeentelijke indeling dateert uit 1850. Toen waren dorpen besloten gemeenschap pen. Nu rij je in een paar minuten van het ene naar het andere dorp. Als gemeente zul je een deel van je identiteit moeten prijsgeven. Bepaalde taken zullen wor den overgenomen, maar je krijgt er ook taken bij. Een verlies van identiteit kan ik het daarom nauwelijks noemen". kring zelfstandig, b) Leiden en c) Midden-Hol land. Gelukkig staat een keuze nog niet voor de realisering van een multifunctioneel gebouw in de kom van het dorp. Het zou na de totstandko ming van "De Aarhof' en het kantoorcomplex de afsluiting kunnen zijn van de pogingen om het centrum leefbaarder te maken."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4