SCHEURING DREIGT IN LINKS COLLEGE 9U bent aan het verkeerde adres' Allerlei(ds) Mr. De Koning weigerde schildpad Kantonrechter laat Marokkanen in de kou staan B en W overwegen reorganisatieplan stadhuis in te trekken Kantonrechter tot Merenwijkers-met-huurschuld Van een onzer verslaggevers Leiden Er dreigt een scheuring in het linkse college van B en W. Oorzaak van een eventueel uiteenvallen is een onenigheid tussen de PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66 over de reorga nisatie van het ambtel jk apparaat. Strijdpunt is de vraag of al dan niet in de volgende raadsvergade ring het besluit moet worden genomen om onvoorziene omstan digheden daargelaten omstreeks eind volgend jaar aan het hoofd van het ambtelijk apparaat een aantal hoofddirecteuren te stellen. Voor de PvdA is het een halszaak dat deze beslissing er inderdaad doorkomt in de raad. Maar de linkse drie willen er niet aan. Zij vinden dat het besluit om hoofdddirecteuren aan te stellen moet worden opgeschort tot volgend jaar. En bovendien dat deze „opperste chefs" er niet mogen komen zonder dat absoluut vast staat dat een grote meerderheid van de ambtenaren het daarmee eens is. De PvdA-wethouders hebben laten weten dat zij hun reorganisatievoorstel zullen intrekken als de linkse .drie aan dit standpunt vasthouden. De onenigheid kan tot een breuk leiden omdat de WD en het CDA wat dit betreft op één lijn zitten met de linkse drie. Voortdurend brengen liberalen en confessionelen immers naar voren dat gezien de grote weerstanden die er onder de ambtena ren nog tegen de reorganisatie bestaan deze veel langzamer moet worden uitgevoerd dan B en W willen. Deze omstandigheid houdt de mogelijkheid in dat er bij de behandeling van de reorganisatie-voorstellen van B en W in de gemeenteraad, aanstaande maandag, een blok van CDA/WD/- linkse drie tegenover de PvdA komt te staan. Als dat gebeurt, en CDA/WD/linkse drie hun standpunt in stemming laten bren gen, winnen de laatsten omdat zij in de meerderheid zijn. In die situatie is een scheuring tussen de PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66 zeker. Wethouder Tesselaar heeft al gezegd dat hij dan zonder meer aftreedt en verondersteld mag worden dat collega's hem zullen volgen. De PvdA en vooral de PvdA-wethouders vinden zo snel mogelijke uitvoering van de reorganisatie en aanstelling van de hoofddirec teuren van essentieel belang omdat naar hun oordeel de huidige organisatie van het ambtelijk apparaat zo ondoelmatig is, dat er nauwelijks te werken valt. „Met dat ambtelijk apparaat zoals dat nu functioneert krijgen wij het niet voor elkaar Leiden goed te besturen", zo is de strekking van de redenering waarmee de socialistische wethouders de PPR/PSP/D'66-raadsleden proberen te overtuigen. Dezen stellen daar tegenover dat de organisatie heel goed verbeterd kan worden zonder hoofddirecteuren aan te trekken. Hun fractie-leider C. du Gardijn ziet in dergelijke functionarissen überhaupt weinig heil en wil met een betere stroomlijning van de organisatie juist onderaan het apparaat beginnen, dus bij de laagste ambtenaren. Tijdens de gisteravond gehouden gezamenlijke fractievergadering van de twee coalitie-partners in het college hebben ze tot één uur 's nachts vergeefs geprobeerd het met elkaar eens te worden. De meest harde conclusie die uit die besprekingen kan worden getrokken is dat de kans dat de PvdA op het punt van de hoofddirecteuren belangrijk van haar standpunt zal afwijken, uiterst miniem is. Dat betekent dat voorwaarde is voor het alsnog bereiken van overeenstemming tussen de twee partners: de bereidheid van PPR/PSP/D'66 om zwaar te bloeden. Vóór de veronderstelling dat men die bereidheid niet zal hebben pleiten twee overwegingen. a. Als de combinatie de hoofddirecteuren slikt en vóór het PvdA-voorstel stemt, slaat zij tegenover de gemeenteraad en de hele stad een volstrekt belachelijk figuur. En wel omdat zij zich bij monde van fractie-leider Du Gardijn al maanden sterk maakt voor hóór opvatting van de reorganisatie, omdat zij inmiddels toch al zware concessies heeft gedaan en omdat zij ook gister avond met klem heeft betoogd dat de reorganisatie voor haar „een principieel punt is" b. De achterban van de linkse drie heeft onlangs nog geklaagd dat de PPR/PSP/D'66-raadsleden toch al te veel door de knieën gaan voor de PvdA. De PSP heeft al ernstig overwogen om het vertrouwen in het college op te zeggen. Dat betekent dat de fractie een nieuwe zware concessie heel moeilijk zal kunnen verkopen. Indien deze overwegingen doorslaggevend zullen blijken betekent dat overigens niet automatisch dat de Linkse drie dan één front zullen vormen met het CDA en de WD. Het is denkbaar dat de linkse combinatie het hoofddirecteuren-voorstel van B en W van de hand wijst en toch geen eigen tegen-voorstel indient omdat men de daaraan verbonden consequenties te ingrijpend acht. Want zoals gezegd: als dat tegenvoorstel er met steun van WD en CDA doorkomt, zullen er wethouders aftreden. Dan moet er een nieuw college worden gevormd en dat zou heel goed een college PvdA/CDA kunnen zijn. Het is zeer de vraag of men in de kring van PPR/PSP/D'66 die „prijs" acceptabel acht, alleen om te bereiken dat reorganisatie volgens haar model wordt uitgevoerd. Als de linkse drie kiezen voor de opstelling: tegen het PvdA- hoofddirecteurenplan stemmen en geen eigen tegenvoorstel doen, ontstaat de situatie waarin aan de reorganisatie voorlopig niet wordt begonnen. Intussen lijkt er voor CDA en WD alle aanleiding te bestaan om met kracht te streven naar een vergelijk met PPR/PSP/D'66, samen tegen de PvdA op te trekken en de vorming van een nieuw college af te dwingen. W.S Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN De bewoners van Merenwijk zijn in gebreke gebleven door, ondanks aanmaningen tot betaling de wettelijke juiste huurverhogingen niet te betalen. Daardoor hebben zij zich schuldig gemaakt aan wanprestatie en lopen zij het gevaar, dat tot ontruiming wordt overgegaan". Zo luidt samengevat het oordeel van de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, Ln de zaak die de Protestantse Woningstichting had aangespannen tegen een 10-tal bewoners van de Merenwijk, die een tijdlang stookkostenverhoging van 115 procent en/of maandelijks een bedrag aan huur heeft ingehouden. Volgens Mr. De Koning staat vast, dat de bewoners van de Merenwijk een huurovereen komst zijn aangegaan met de Leidse bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. "The Towering Inferno", 14 jr. dag. 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hogewoerd 49. tel. 24919. "2001 A Space Odeyssey", 18 jr. dag. 20.00 uur. Kindermatinee: "De Zonen van de Musketiers", wo en za, 14.30 uur. zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstellin- g: "Sleuth", 18 jr. vrijdag en zaterdag, 24.00 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. "Le fantome de la liberté", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Lido: Steenstraat 39, tel. 24130. "Keetje Tippel", 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Verleidsters-Rapport", 18 jr. dag. 19.00 en 21.15 uur. Nachtv.: „Fritz the Cat", 18 jr. vr en za 23.30 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „My fair lady," a.l. dag. 14.00 en 20.00 uur. PCW en dat ze zich dan ook aan de overeenkomst (die de mogelijkheid bood dat de hu ren zouden worden verhoogd) moeten houden. „Daarom is er sprake van wanprestatie, wan neer men zomaar een lagere huur gaat betalen, dan is vast gesteld" zo meende de kanton rechter. Mr. de Koning toonde overi gens wel begrip voor de onvre de van de Merenwijkers: In de rechtsoverwegingen, die aan zijn vonnis ten grondslag lig gen betoogt' de heer De Ko ning dat hij als rechter niet anders kan doen, dan de in houd van de betrokken huur overeenkomst te beoordelen en van de huurhoogte en even tueel toe te kennen huursubsi dies. In hét vonnis, dat door de kantonrechter onder grote pu blieke belangstelling werd voorgelezen, raadt hij de be woners aan andere wegen te bewandelen dan een huur boy cot, omdat deze juridisch on rechtmatig is en dus tot optre den van de sterke arm (even tueel ontruiming) kan leiden. Met spandoeken voor het kantongerecht maakten de Merenwijkers-met- huurschuld hun mening kenbaar Schildpad In een eerste reactie toonden de bewoners van de Merenwijk zich duidelijk teleurgesteld in het vonnis van de kantonrech ter. „Wanneer alle zgn. demo cratische middelen uitgeput zijn, dan is het toch logisch dat op andere, misschien min der democratische middelen wordt overgegaan, zoals het inhouden van een deel van de huur?" zo vragen de bewo ners zich af. Zij verbazen zich er over dat de rechter tot zo'n oordeel komt, terwijl „iede reen het er zo langzamerhand over eens is, dat de huren veel te hoog zijn". In dit verband haalden zij een berekening aan van de gemeente Leiden, waarin wordt gesteld dat ook 862 huurders in de Mors en de Merenwijk per jaar f 600.000 te veel aan huur wordt betaald. Volgens de Me renwijkers kan de rechter al leen maar een uitspraak als deze doen, omdat de recht spraak in Nederland achter de ontwikkelingen in de maat schappij aanhobbelt „als een trage schildpad." Zij vroegen derhalve tijdens de zitting het woord en probeerden mr. De Koning een schildpad aan te bieden, opdat hij zich bij het zien van de schildpad op de schoorsteenmantel be wust is van „het trage hande len en denken van zichzelf en van zeer vele ambtenaren en politici" Mr. de Koning wilde hier echter tot twee maal toe niet op in gaan. „Als een rechter iets dergelijks zou aannemen zou dit zijn ontslag kunnen bete kenen" zo stelde hij tegenover een der bewoners. In dit ge sprek gaf hij nogmaals te ken nen sympathiek te staan te genover het streven van de bewoners de huren omlaag te krijgen en dat hij er ook wat aan zou hebben gedaan, als hij de mogelijkheid wel had gehad. Voor de bewoners zit er nu wei nig anders meer op dan hun achterstallige huur te voldoen met betaling van de proces kosten, waartoe zij gisteren werden veroordeeld en die ge middeld 140,- per persoon bedragen. Kunst en kunstenaars Jules Croiset geeft a s. zaterdag in het Londense Shaw Theatre de première van 'A certain Vin cent' de Engelse versie van een zekere Vincent, het programma over Van Gogh. De Engelse ver sie zal ook in ons land te zien zijn, Op 4 april is er een voor stelling in Diligentia. In de Markiezenhof te Bergen op Zoom wordt van 22 maart t/m 19 mei een Slavische ten toonstelling gehouden van 16de t/m 19de eeuwse ikonen, meren deels uit de Slavische orthodoie. Toneelvereniging ABC geeft op zaterdag 22 maart in de Toneel zaal van het Nederlands Con gresgebouw een voorstelling van een drietal eenakters „Plaza Hotel/Suite 719" van Neil Simon in de regie van Jacques J. X. Klaaijsen. In Panorama Mesdag aan de Haagse Zeestraat wordt van 15 - 30 maart een tentoonstelling gehouden van werk van do Griekse schilder Nikos Panaco. Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Grof vuil De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valken- burgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestet- straat, Nic. Beetsstraat, Potgie terlaan, Tollensstraat, Schim melstraat, Oltmansstraat, Hase- broekstraat, Borgerstraat, de Lennepstraat, ten Katestraat, Toussaintkade, Staringkade. Kneppelhoutstraat, Multatuli- straat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Ver- weystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Couperusstraat, Hoflaan, Willem Klooslaan, Bos hof, Duinhof, Meerhof, Akker- hof, Weidehof, Telderskade, Mulderstraat, Gerrit Kastein- straat, Segaarstraat, van Die- meistraat, Rooseveltstraat Zijlmjk wijk gehouden. De vergadering is toegankelijk voor alle bewo ners en toekomstige bewoners van deze wijk in wording. Aan vang 20.00 uur. In de kantine van Volker/Bohan aan de Zwartemeerlaan wordt maandagavond 17 maart een oprichtingsvergadering van een buurtorganisatie voor de Zijl- Blinden blindenbonden organiseert za terdagmiddag a.s. een contact middag in het zaaltje van de speeltuinvereniging Zuider kwartier aan de Anjelierstraat Aanvang 14.00 uur. De heer Van Veen houdt een lezing over Louis Braille. Speeltuin Zuider kwartier is te bereiken met de buslijnen: 13. 14, 40. 41. 42 en 46, uitstappen halte Petruskerk. Oosterman geveld Het gemeentebestuur van Lei den draait al een paar weken niet op volle sterkte. Wethouder Oosterman (maatschappelijke en nnlturele aangelegenheden) uo'ji een licht griepje en ove vermoeidheid geveld. Hij hoopt 24 maart weer te beginnen. In de zaak-Van Stipdonk: (van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN De Leidse kantonrechter, mr. De Koning, is gistermorgen niet ingegaan op de eis van tien Marokkaanse arbeiders hun hulsbaas, de heer J. Stipdonk, te verplichten hen de toegang tot het pand Steenschuur 7, waar zij tot voor kort woonden, te verschaffen Mr. De Koning verklaarde de eis van de Marokkanen niet ontvankelijk op grond van het feit, dat zij van Stipdonk geen kamer, zoals zij stelden in hun eis, maar een bed hadden gehuurd. De kantonrechter wist zo een principiële uitspraak over het geschil te omzeilen. Toen de Marokkanen van vakantie terug kwamen vonden ze de deur gesloten. Van Stipdonk wilde hen pas weer binnen laten als aan een aantal van zijn eisen (waaronder 40% huurverhoging) werd voldaan. Inmiddels was hij bij de kanton rechter een uitzettingsprocedure begonnen. De rechtmatige bewoners eisten gisteren voor de kantonrechter herstel in het ongestoorde genot van de door hen gehuurde kamer (waar van Stipdonk inmiddels andere bewoners in heeft gezet). Hoewel dat niet uit de huurovereenkomst kan worden opge maakt, vond mr. De Koning dat er geen sprake van was, dat men een kamer had gehuurd. „Het gaat om een bed, en dan kan je niet vragen of je de kamer weer op mag", daar komt het vonnis van de rechter kortgezegd op neer. Al met al blijven de Marokkanen in de kou staan, ook al is de uitzettingsprocedure nog niet voltooid. Volgens hun verdedi ger, Leo Neve van het Juridisch Adviesbureau, schept het vonnis een grote mate van rechtsonzekerheid. „Met zo'n uit spraak ben je rechteloos, weerloos ert machteloos," aldus zijn eerste reactie. „Het is onzin te beweren, dat ze alleen een bed hebben gehuurd. Ze hebben een bed in een bepaalde kamer gehuurd en daaraan kan men, volgens de Hoge Raad, het recht op medegebruik van een kamer ontlenen," aldus de heer Neve, die met zijn collega's de mogelijkheden van hoger beroep tegen de beslissing van de kan ton rechter zal nagaan. Mocht dit inderdaad worden ingesteld, dan spelen er in deze uiterst gecompliceerde zaak drie procedures. In de eerste plaats het hoger beroep dat de heer Stipdonk heeft ingesteld tegen een eerdere beslissing ten gunste van de bewoners, volgens welke hij zich zou moeten onthouden van inbreuken op het huurgenot van de Marokkanen, op straffe van een dwangsom van 500,-. Nu dit inmiddels is gebeurd, hebben de gastarbeiders beslag laten leggen op de woning van de heer Stipdonk, toen deze weigerde aan het vonnis van de rechter te voldoen. Stipdonk overweegt nu in kort geding opheffing van dit beslag te vragen, om de mogelijkheid te crecëren het pand te verkopen. Los hiervan speelt nog de uitzettingsprocedure aangespannen door Stipdonk, waarin voorlopig nog geen beslissing van de rechter is te verwachten. ADVERTENTIE] Er schijnen al aardig wat World Press Foto's gemaakt te zijn op materiaal van Foto Mees. Da's goedkoop een succesje boeken! AANBIEDING 33% KORTING OP: 0 Minolta kamera's en ob|ektleven Vlvltar-objektleven Bauer fllmkamera'a en projektoren In'nl fotohandel G.Mees 1—3 11 U Rapenburg 18. Leiden, lel. 071-33103 pmmJl geopend: 1 dinsdag l/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens. 19 00-21.00 uur zaterdag 9.00-12.30 uur

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3