FC Den Haag doorstond ook zenuwslopende slotperiode TEUNISSEN WIL GRAAG BIJ DE GRAAFSCHAP BLIJVEN ZELFMOORD VAN SPARTA IN BEKERTHRILLER Kees Storm was doodnerveus99 ïoodlottig kwartiertje an Heracles Oppositie Volendam viel erg hard mee t Dries Visser heeft na een ongelukkige botsing vermoedelijk zijn jukbeen gebroken. Doesburg is geslagen. Uit zijn houding spreekt de teleurstelling. Toch zou hij daarna Scheidsrechter Derks en de Spartanen wachten rustig af tot de geblesseerde speler nog vreemde capriolen uithalen om verandering in de stand te brengen, maar dat op een brancard gelegd is. lukte hem niet meer. DEN HAAG Met een brede grijns op het gezicht verliet Kees Storm, de vaak zo verguisde speler van FC Den Haag, de kleedkamer na afloop van het duel tegen Sparta. Storm, die eindelijk weer eens een kans had gekregen van Boskov, had een belangrijk aandeel ln de zege van de Haagse ploeg. Vijf minuten voor het verstrijken van de wedstrijd gaf hij uit een voorzet van Leen Swanenburg de beslissende pass, waaruit Ling wist te scoren. Dat doelpunt gaf Kees Storm weer een enorme dosis zelfver trouwen. ,Jk was doodzenuwachtig. Zowel voor als tijdens de wedstrijd. Het een en ander was een gevolg van een enorm gebrek aan zelfvertrouwen. Dat doelpunt was voor mij persoonlijk dan ook erg belangrijk." Kees Storm had erg opgezien tegen het duel tegen Sparta. De speler, die onder Evert Teunissen opzien baarde, was de laatste maanden in de vergetelheid geraakt. In de wedstrijd tegen NAC maakte hij vorig jaar drie doelpunten, maar zijn hoogtepunt bereikte hij in het duel tegen Feyenoord, toen hij twee keer scoorde. Daarmee kwam echter een voorlopig einde aan zijn roem. Boskov dirigeerde de Hagenaar naar het B-team. Gisteravond kreeg hij voor de eerste keer weer de kans zich in de A-selectie waar te maken. Kees Storm was redelijk tevreden over zijn come-back. „Het liep allemaal nog wel wat stroef, maar dat was een kwestie van zelfvertrouwen. Dat moet in de komende weken nog groeien. Ik speelde vooral in het begin te veel op safe. Je kent dat wel. Te vaak terugspelen, maar opbouwend te weinig presteren." Een hoofdrol was dan ook niet weggelegd voor Kees Storm, maar daar was de wedstrijd ook niet naar. Boskov meende: „De eerste helft was voor Sparta, de tweede voor ons." Dat was vooral aan het spel van Storm te merken. „Na rust ging het een stuk beter. De jongens vingen me op. Dat was erg belangrijk, want ik durde wat meer initiatief te nemen." Weg Toch wil Kees Storm nog steeds weg bij FC Den Haag. In het verloden kon de Hagenaar al de overstap maken naar FC VVV of de Graafschap. „Maar dat was slechts op uitleenbasis en daar voelde men niet veel voor." De terugkeer in het eerste team heeft echter geen directe veranderingen in zijn ideeën teweeg gebracht „Tot vandaag wist ik zeker, dat ik weg wilde", verklaarde hij, „maar na deze wedstrijd ben ik toch een beetje gaan twijfelen. Ik hoop voorlopig in het eerste te blijven, maar mocht een behoorlijke club belangstelling voor me hebben dan wil ik toch wel weg." Voor Kees Storm zonder zelfvertrouwen is geen plaats in het eerste. Maar gisteravond toonde hij aan bezig te zijn een groot stuk vertrouwen te herwinnen. JOS HEYMANS DEN HAAG Sparta heeft in de als "een thril- J Ier geëindigde bekerwed- I strijd tegen FC Den Haag, zelfmoord ge pleegd door de legio kan sen, die in de eerste helft I ontstonden, niet te be- I nutten. Toen FC Den I Haag later beduidend I sterker werd was zegge I en schrijve een doelpunt I genoeg om de volgende I ronde te halen. De beju- I belde maker hiervan jwas.... weer Tscheu-La iLing, het opzienbarende I lechtsbuitentalent, dat vijf minuten voor het einde eindelijk de ruimte kreeg, die hij nodig had. De vlam sloeg onmiddel lijk in de pan. Flitsende vastberadenheid van I Ling bracht het Zuider park in alle staten van I opwinding. Een droom I was uitgekomen, FC Den I Haag stond met 1-0 voor. 1 Wat er zich daarna afspeelde I grensde aan het ongelooflijke. iHeel Sparta ging in de aanval. 3 Drie, vier minuten waren er nog maar te spelen en de beuk moest er in. Dat gebeurde ook. Vooral doelman Doesburg eiste I rijn portie op in het laatste ze- Inuwslopende spelletje blufpo- I ker. Hij posteerde zich rond de I middencirkel en stormde op el- I ke bal af die binnen zijn bereik kwam. 1 Zelfs bij een vrije trap, die hal- Iverwege de helft van FC Den |Haag genomen moest worden, ilaatste hij zich achter de bal. let Zuiderpark huiverde en jniffelde tegelijk. Aan de ene int was het beduusd voor de 'olgen van dit fenomenale of- ïsief van Sparta en aan de indere kant hoopte het dat het is waar mocht zijn, dat een ■dediger van FC Den Haag de 1 een keer goed mocht raken i een aanvaller als Ling of rm, die vaak nog achter ssburg stond, aan de defini- rush naar het succes kon De negenduizend toeschouwers beleefden de onverwachte en ze nuwslopende ontknoping ten volle. Elke beweging van een speler kenmerkte zich door een inzet met alle middelen. Een echtë cupsfeer hing in de lucht Scheidsrechter Derks, die voor het eerst in zijn carrière drie gele kaarten in een wedstrijd uitdeelde, onderscheidde zich in de tumultueuze minuten als een absoluut leider. Liet voetbal toe, wanneer het toelaatbaar was een greep precies op tijd in wanneer het spel de grenzen van het ontoelaatbare over schreed. „Het was een echte be kerwedstrijd. Met een tomeloze inzet en kei- en keihard voet- Weerzien met Kila liep op stunt uit (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Aad Kila, gisteren hersteld van mi graine, kon zijn oren niet geloven, toen hij het elftal van FC Den Haag kwam feliciteren met de triomf op Sparta. „Kila", zei trai ner Boskow straf, „trek een trainingspak aan en ga met mij mee naar bui ten. Tot elf uur train ik met je". Overdonderd wist Aad Kila niet wat hem te doen stond. Deze mededeling verraste hem totaal. „Maar wat moet ik", ver weerde hij zich schuchter. „Ik kan moeilijk weige ren". De terreinknecht had inmiddels al een trai ningspak ergens vandaan gehaald. De spelers ver maakten zich met deze stunt Zij zongen een mor rende maar gehoorzamen de Aad Kila moed in. Vijf minuten na FC Den Haag-Sparta testte Bos kov geduldig de conditie van-Kila. Of zijn aanwe zigheid aanstaande zon dag, tegen Feyenoord, ook gewenst is I (Van onze sportredactie) WAGENINGEN Exact een minuut en tien seconden voor tijd jwerd de illusie van de dappere Sportclub Heracles wreed vcr- »ord. De bal plofte toen weer eens hoog voor het doel van teunenberg waarna invaller Hamberg vernietigend uithaalde. Dat betekende 21 voor Wageningen en tevens het onnodige einde [van een bekeravontuur dat de naam van Heracles weer eens door ;1 Nederland heeft gebracht. modig omdat de Almeloërs een kwartier voor het einde door i meesterlijk schot van spits Hans Polko op een voorsprong van •0 waren gekomen. i de fase die daarna volgde, werd Wageningen zelfs af en toe [getikt. eracles was echter te weinig professioneel en zo kon het gebeuren [fit de strijd in de laatste acht minuten nog een onverwachte famatische wending kreeg. Delman Steunenberg maakte in de 37ste minuut een foutje ardoor Wellerdieck op eenvoudige wijze de bal in het net kon laieten (11), en kort voor tijd was het dus Hamberg die het r Wageningen verlossende antwoord sprak. Heracles restte de en de kater. Hoofdschuddend werd de kleedkamer opgezocht faul Kerlin, een van de uitblinkers in deze kwartfinale van de ?rcompetitie sprak: „In Engeland heb ik van jongsaf aan Berd dat bij een gunstige stand de bal gedurende de laatste i minuten steeds buiten de lijnen moet. Wij hebben dat niet laan. Jammer." t zou overigens onjuist zijn een van de heraclieden daarvoor s aan te kijken. Daarvoor streden de mannen met te veel inzet larvoor ook lieten zij hun in de eredivisie uitkomende tegenstan- ]r te vaak voor gek staan. ...j: 75. Polko 0—82. Wellerdieck 1—1, 89. HAmberg 2-1. lidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 6.000. tningen: van Geffen: Peeters, Vermeer, Wellerdieck en Tomas: van 'bruggen, Zuidersma en Ooms (Ponsen): Blotenberg, Groenendijk en riting (Hamberg). Steunenberg: Amweg, Mulderij, Bronkers en Grobben: van Duiven, n Kerlin: Polko, Westerhof en Lalopua. bal." Dat had Derks zelf al vrij snel in de stroef begonnen ont moeting in de gaten. Het serieus voorbereide FC Den Haag succes in de beker was nog de enige kans die resteerde dit sei zoen - bleek haast te nerveus om op de benen te blijven staan en veroorloofde zich veel te grove overtredingen. Derks zag dat en greep onmid dellijk in. Bres en Van Vliet kregen het geel voor de ogen. En terecht Derks: „De sfeer in het veld was vervelend gewor den door een ongelukkig voor val met Visser (die met een ge broken jukbeen het veld per brancard moest verlaten, red) en vlak daarna met Heyerman, die weer last van een oude bles sure in het gezicht kreeg. Dat waren botsingen, die niet expres ontstonden maar je voelde in het veld wel, dat er iets broeide. Daarom liet ik weinig meer toe". Twijfeling Ondanks dat harde verdedigen van FC Den Haag brak het sterker en constructiever spe lende Sparta enkele keren goed uit Na een dieptepass op Skip per twijfelde doelman Thie met uitlopen. Tot tweemaal toe hield hij in en toen Skipper daarmee zijn voordeel had gedaan leek Sparta een voorsprong te ne men. Maar Thie - een van de meest koelbloedige doelverdedi- gers van ons land - herstelde zich knap en stak precies op het juiste moment zijn voet uit De kans was verprutst. Enkele mi nuten later klapte FC Den Haag te laat de buitenspelval dicht en kreeg de rappe Van Staver de mogelijkheid alleen weg te sprinten. Hij deed dat ook maar plaatste de bal niet in het doel. Met een lage voorzet wilde hij Thie verrassen. Weliswaar slaagde die opzet maar Van Sta veren had de pech dat niemand met hem was meegelopen. FC Den Haag maakte een moeilijke periode door. Het niet in te to men Sparta waagde nog een laatste kans. Verdediger Jansen ontdeed zich moeiteloos van het toch niet meeverdedigende ta lent Ling, fopte Mansveld met een schijnbeweging en bereikte de vrijstaande Heyermann. Door de bal maar aan te raken was Sparta van een voorsprong verzekerd. Maar dat lukte hem zelfs niet Je behoeft niet te vragen of ook de Rotterdam mers last van zenuwen hadden. Oplossing „Gelukkig", zei Derks later, „werd het spel een kwartier voor rust minder onbesuisd. Want ik had persé bij herhaling van de te grove overtredingen de wedstrijd onmiddellijk laten staken. In de kleedkamer had den we dan wel verder gezien." De oplossing nü van Derks was tactvoller. Hij ontbood beide aanvoerders in de rust bij zich en gaf ze te verstaan eerlijker te moeten voetballen want an ders zou hij nog harder gaan ingrijpen. Dat was, voor wat FC Den Haag betrof, niet tegen dovemansoren gericht Want het verlegde het accent naar het voetbal en min der naar het schoppen, of zoals het in het voetbaljargon heet het neerhalen van een tegenstander. De reactie was direct merkbaar. Sparta had de eerste helft erg veel energie verbruikt en moest de tol hiervoor betalen. Het overwicht was niet meer vol te houden. FC Den Haag maakte zich toen op voor een - naar later zou blijken - meer doeltref fende tegenoffensief. Hoewel het in de aanval niet liep zoals gewenst, bleef het doordram- men. In de hoop eens een actie op te zetten, die Sparta zou verrassen. De kans daar op was lange tijd niet erg groot. De zijn come-back vierende „killer" Kees Storm kon zich moeilijk staande houden tegenover de hem de baas zijnde Meutstege en Ling was aanvankelijk te zelden op dreef om het Jansen lastig te maken. Pas toen Monee geblesseerd het veld moest ver laten en Ouwehand zijn taak overnam, waarvoor Lochten- berg inviel ging er wat meer gevaar van FC Den Haag uit De kleine middenvelder, die lan ge tijd geen kans kreeg van trainer Boskov, is een behoorlij ke „verdeler", die het spel kan opengooien. Ling had daar het meest profijt van. Zijn rushes langs de lijn begonnen veelvul- diger te worden. Een keer trok hij de bal knap terug naar Lochtenbergh, die voor een open doel stond. Zijn inzet ver dween echter voorlangs. Korte tijd later deed zich een haast identieke situatie voor. Weer nam Lochtenbergh de bal op de schoen. Maar ook ditmaal werd het doel niet bereikt Dat ge beurde vijf minuten voor het einde wel. Mansveld die eerder ook tegen een gele kaart was opgelopen, mocht dichtbij het zestienmeter-gebied een vrije schop nemen. Schoof de bal on verwachts naar Swanenburg (invaller voor Jol), die ermee deed wat moest De inzet was hard en laag. Iedereen dacht dat de bal door niemand aange raakt zou worden en naast zou lopen. Maar Storm dook als een hazenwind uit het niets tevoor schijn, legde de bal terug voor de inlopende Ling en maakte het volgende moment de heer lijkste ervaring van de dag mee. Tegen het bikkelharde schot van Ling was niets bestand: 1-0. FC Den Haag stond voor de opgave de zenuwslopende laat ste vijf minuten het hoofd te bieden. Sparta-doelman Does burg speelde daarin een hoof drol, met zijn heen- en weerge- draaf over het veld. Maar de wedstrijd, die toch nog tot een thriller uitgroeide, leverde Spar ta niets meer op. De stand van 1-0 bleef. En trainer Steegman morde nog wat na: „Derks gaf FC Den Haag de gele kaarten.' Maar Sparta kreeg de overtre dingen." Hij had gelijk, maar FC Den Haag vierde het feest van de overwinning. Hans de Bruyn FC Den Haag: Thie; Monné (Lich tenberg), Mansveld, Van Vliet, Kore- vaar; Ouwehand, Peranc, Bres; Ling, Storm en Jol (Swanenburg). Sparta: Doesburg; Jansen, Balk es- te in, Visser (V.d. Munnik), Meutste ge; Van der Veen, Heyerman, Mi- Hét beslissende moment van de wedstrijd. Ling heeft keihard inqeschoten en doelman Doesburg is kansloos. Deze foto toont zijn machteloosheid duidelijk aan. (Van onze sportredactie) DOETINCHEM De rust bij de Doe- tinchemse eredivisieclub De Graaf schap is terug gekeerd. Het bestuur is uitgebreid met zeven personen en de trainersfunctie van Evert Teunissen is door het nieuwe bestuur niet op losse schroeven gezet. De onrust bij De Graafschap was ontstaan door een onvolledig bestuur en door enkele uitlatingen van de spelers over de werkwijze van trainer Teunissen. Nadat Teunissen vorige week een ver helderend gesprek had gevoerd met de spelers groep, vooral met Coen Poulus die in een Rotter dams dagblad onprettige uitlatingen had gedaan over de werkwijze van Teunissen, en de goede prestatie tegen Go Ahead Eagles (3-0 voor De Graafschap) zijn de gemoederen tot rust gekomen. In het nachtelijk beraad tussen de nieuwe bestuur sleden en trainer Evert Teunissen zijn de eerste plannen voor de toekomst ontvouwd. De oositie van trainer Teunissen is daarbij niet in gevaar gekomen. Het nieuwe De Graafschapbestuur wil naar een andere organisatievorm en zoekt binnen kort naar een manager. Het is echter nog niet duidelijk of hij een technisch manager of een commercieel manager zal moeten worden. Het bestuur van De Graafschap, dat morgenavond de speler van de nieuwe plannen op de hoogte zal stellen, wil nog geen beslissing nemen. De Graafschap-trainer Teunissen die een tech nisch managerschap bij de Doetinchemse club ambieert zei hierover: „De problematiek is nog te groot. De nieuwe koers die het bestuur wil gaan varen moet nog worden omschreven. Ik heb me altijd op het standpunt gesteld dat een technisch directeurschap, zoals Hans Kraay bij Ajax, voor mij een haalbare kaart zou zijn. De financiën bij De Graafschap spelen echter een belangrijke rol". „De geruchten over een eventuele rechtenstudie zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Ik ben 45 jaar en zou wel rechten willen gaan studeren, maar voordat ik dan weer aan het werk kan komen, ben ik misschien 52 jaar. Ik wil graag bij De Graafschap blijven maar dan als technisch directeur". Triomfator Ling keert te rug naar zijn collega's. De vreugde om het doelpunt straalt van hem af. Perazic sluit hem in zijn armen. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE De vooraf so gevreesde oppositie van Volen dam bleek hard mee te vallen. FC Twente had tenminste wei nig problemen om ten koste van de Noordhollandse forma tie een plaatsje te reserveren i* de halve finales van het toer nooi om de KNVB-beker. Trai ner Spitz Kohn, die zi£i man schappen 's morgens vroeg al had opgetrommeld in De Lutte om hen daar te wijzen op het belang van deze confrontatie - ln de nationale competitie spe len de Enscbedeërs immers nog maar een te verwaarlozen rol - kon opgelucht ademhalen. Met 4—0 liet zijn equipe er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was en dat was, na de weinig productieve daden van de laatste weken, een hele vera deming. FC Twente kreeg al in de derde minuut een daverende stimu lans toen Johan Zuidema de eerste hoekschop mocht nemen. Hij mikte de bal op het hoofd van Willem de Vries, die zijn gerichte kopstoot echter af zag ketsen op de paal. Ogenblikke lijk snelde Jan Jeuring toe om invaller doelman Piet Koning - eerste man Frans Hoek was ge- recruteerd voor het UEFA- jeugdteam en tweede man Jan Hoogland was geblesseerd - geen enkele kans te geven: 1—0. Verder resultaat bleef niet uit, al duurde het nog tot acht minu ten voor de pauze eer FC Twen te andermaal kon toeslaan. Ed dy Achterberg mocht, omdat Arnold Muhren was neergelegd, een vrije trap nemen en zijn wegdraaiende voorzet was net iets te machtig voor de door een kluwe van spelers omringde Ko ning. Thijssen, met de rug naar het doel gekeerd, ontfermde zich over het leer en dat bete kende met een fraaie achter waartse omhaal 2—0. Diezelfde Thijssen trof luttele ogenblikken later slechts het zij net, maar even later was het toch raak. Cees van Ierssel bediende de vrij gelaten Jan Jeuring en dat betekende, via een hand van De Koning, 30. Volendam, dat zijn offensieve bedoelingen niet wenste te verhullen, kon hier weinig meer tegenover stellen dan drie hoekschoppen en nog een afstandschot van Hoogland. Direct na de hervatting werd het pleit door Zuidema hele maal beslecht 4—0. NEC sterkste DORDRECHT De eerste di visiewedstrijd FC Dordrecht- NEC, die op 27 november van bet vorig Jaar in Rotterdam na 56 minuten bij de stand van 1—0 in het voordeel van NEC werd gestaakt, is gisteren in Dordrecht uitgespeeld. NEC won de wedstrijd met 2—1. FC Gron. 7 30 4«-33 20 10 0 7 29 39-24 20 11 7 8 29 43-29 20 H 7 0 29 31-32 27 9 0 0 27 34-42 20 8 3 19 19 29-31 20 7 9 14 10 2H-40 27 0 7 14 19 24-3» 27 7 9 15 19 30-38 20 8 0 14 II 28-40 a NEC ptrio- VERLIES VAN JEUGDTEAM PARIJS Het Nederlands UE- FA-Jeugdteam heeft gisteren in Parijs van Frankrijk verloren met 0—1. Bij de rust van dit duel, dat werd gespeeld voor groep 14 van de kwalificatieron de van het UEFA Jeugdtoer- nooi, was de stand nog 0—0. Het doelpunt werd in de 78e minuut gemaakt door Zenier, die een strafschop benutte. Door de overwinning heeft Frankrijk zich geplaatst voor de eindron den. FC Twente: Gross; Van Ierssel, Jeuring (Overweg) en Pahlplatz (Achterberg). Volendam; Koning; Zwarthoed, Jaap Jonk, Jac. Jonk, De Boer; Hoogland, Dick Bond, Mol (De Lange); Billy Bond, Korsten, Plat (Kok).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11