£eicUe@ou4afit Vlucht Spinola einde opstand in Portugal kreeften. Wilson zegt „ja" tegen Europa na moeizame top Revanche van Oranje Meer jongeren werkloos in Zuid-Holland Crisis als in jaren 30 dreigt Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. i ...ilewas Chef-redacteur: J. W. C Leune Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2,69 kwartaal f 34.76 |aarf 135,15 losse nummers 50 cent. Woensdag 12 maart 1975, 65e jaargang no. 20065 Moord Moord in de studio, spel waarin een tv-verslag volledig uit de hand loopt, op Ned. II om 20.35 uur. Werkwinkel doet om 21.55 uur een oproep aan vrijwilligers zwakzinnigen te bezoeken. Ned. I om 20.35 uur All in the family; om 21.00 uur deel I van een NAVO-documentaire en om 22.00 uur het Simplisties Ver bond. Meer wind. Op de meeste plaatsen droog weer met van het noorden uit opklaringen. Matige tot krachti ge wind uit noordoost tot oost Maximum temperaturen om streeks zeven graden. Morgen zon: 7.01 -18.40 Schev. hoogw. 3.38 15.48. Maan: 6.42 - 19.38 Laagw.: 1134-23.49. CTESII II lilillli I lllll I lil—— LISSABON (Reuter-UPI-AP) Met de vlucht van generaal Anto nio de Spinola, die bijna een jaar geleden het bewind van Caetano opzij zette, is gisteren een einde gekomen aan een poging van rechtse officieren om de zaken in Portugal in handen te krijgen. De Spinola vluchtte met zijn vrouw en achttien officieren, onder wie ge neraal Galvao de Melo naar Spanje 'en wacht thans af hoe Madrid over hem zal beslissen. Er gingen ge ruchten dat hij zich in Brazilië zou willen vestigen. De Spinola wordt algemeen aangewezen als leider van de korte, mislukte opstand. Voorts wordt een beschuldigende vinger uit gestoken naar de VS en Spanje. Troepen hebben het Amerikaanse ambassadegebouw omsingeld om het te beschermen en het hoofd van de veiligheidstroepen, brigadege neraal De Carvalho, heeft verklaard niet meer te kunnen instaan voor de veiligheid van de ambassadeur Frank Carlucci. Ameri ka ontkent, evenals Spanje, ten stelligste iets met de opstand te maken te hebben. Communisten en socialisten trokken gister avond in Lissabon met vlaggen de straat op om het mislukken van de staatsgreep te vieren. De opstand begon, toen in de ochtenduren ment luchtdoelartillerie te bezetten. Deze gisteren parachutisten poogden de kazerne kazerne is gelegen vlak bij het vliegveld van van het als links bekend staande le regi- Lissabon, dat meteen voor alle verkeer ge sloten werd, hoewel later een KhM-machine ongehinderd kon vertrekken. Terwijl de kazerne werd omsingeld vlogen twee vliegtuigen en vier helikopters over het gebouw, die twee bommen wierpen en para chutisten afzetten. Later gaven de para's zich over. Zij verklaarden dat hun gezegd was dat zij een uiterst linkse opstand moes ten neerslaan. Voorts werd de commandant van de republi keinse garde, generaal Ferreira in het Car- mo-hoofdkwartier in het centrum van Lissa bon afgezet en gearresteerd. Duizenden be togers begonnen het gebouw te omringen en Ferreira kon door zijn eigen gardisten be vrijd worden. Een poging om de luchtmacht basis Montsanto over te nemen mislukte. De Spinola zelf bevond zich op de basis Tanco en vluchtte, toen deze op het punt stond zich over te geven, met auto's weg. Hij slaagde erin over de Spaanse grens te komen, ondanks het feit dat een aantal grensposten gesloten was. Vier opstandige officieren hebben hun toe vlucht gezocht in de Westduitse ambassade. Er worden demonstraties, gericht tegen de ambassade gevreesd. Inmiddels kwamen wel duizenden betogers elders in de stad in actie. Zij bestormden zowel in Lissabon als in Oporto de hoofd kwartieren van de sociaaldemocratische centrumpartij, die volledig verwoest werden. De opstand heeft aan een Portugese soldaat het leven gekost. Hij was zwaar gewond bij de kazerne van de luchtdoelartillerie en overleed later in het hospitaaL vliegveld van Lissabon kijken de vliegtuigen i Beraad van Kissinger is in kritiek stadium JERUZALEM (Reuter) De onder handelingen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger in bet Midden-Oosten voert om te komen tot een verdere troepenscheiding tussen Egypte en Israël zijn, volgens Israëlische mo dedelingen, nu in een kritiek sta- Na de besprekingen van dinsdag avond zei de Israëlische minister van buitenlandse zaken Allon dat geen onverwachte moeilijkheden waren gerezen. „Wij menen alleen dat wij nu in een zeer kritieke periode wer ken waarin belangrijke ontwikkelin gen kunnen of niet kunnen plaasvin den. Kissinger reist vandaag naar Egypte voor verdere besprekingen met president SadaL Eerste bekeuring bromfietshelm EINDHOVEN De Elndhovense gemeentepolitie heeft gisteren het eerste proces-verbaal opgemaakt wegens het niet dragen van een bromfletshelm. De 25-jarige bromfietser vertelde wel een helm te bezitten, maar hem thuis te hebben gelaten. Het proces-ver baal werd opgemaakt tijdens een gerichte controle die een uur duurde. Tweede Nederlands circus opgericht OUDERKERK (ANP) - E«n nieuw Nederlands circus begint aan het eind van deze maand met een tour nee door Nederland. In de tent van circus „Charivari" kunnen 1500 mensen de twee uur durende voor stelling bijwonen. De leden van het circus bestaan hoofdzakelijk uit oud-medewerkers van circus Toni Boltini. De heer Boltini wil overigens geen enkele commentaar geven op de oprichting van het tweede gezelschap in ons land. Enkele jaren geleden probeerde de Italiaanse familie Faggioni een twee de circus in Nederland op te richten. Dat circus werd binnen het jaar opgeheven, wegens grote schulden. HELMUT SCHMWT: DUBLIN (ANP) De Duitse bondskanselier Schmidt heeft zich over de economische toestand tijdens het Europese topberaad in Dublin zeer pessimistisch uitgelaten. Hij verklaarde met name dat de huidige recessie op het punt staat om te slaan in een depressie, zoals de wereld die in de jaren dertig heeft beleefd. Zijn mening heeft bij de deelnemers van het beraad He nodige indruk gemaakt Algemeen is men van gevoelen, dat er grote behoefte bestaat aan een dialoog tussen de EG en de VS over het te voeren economisch, financieel en monetair beleid. DUBLIN (ANP) Premier Den Uyl ver wacht dat de Britse premier Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken Callaghan de kiezen zullen aanbevelen in bet komen de Britse referendum „ja" te zeggen over het Britse EG-lidmaatschap. De Britse pre mier heeft na afloop van het EG-topoverleg Even wat ontspanning tijdens de topconferentie van Europese leiders in Dublin verklaard dat de conferentie in Dublin. De Britse premier Wilson werd gisteren 59 jaar en kreeg „grote verbeteringen" heeft gebracht voor een taart aangeboden met de tekst „Happy Birthday Harold". Hij zette het Britse lidmaatschap, dat het volk er het mes in. daarbij lachend gadegeslagen door de Franse president zal moeten uitmaken of Engeland lid zal Giscard (links) en de Ierse premier Cosgrave (tweede van rechts) blijven. Het Britse Lagerhuis is gisteravond laat akkoord gegaan met het witboek, waarin wordt voorgesteld de kiezen slechts de enkelvoudige vraag voor te leggen of Engeland ja dan nee lid van de EG moet blijven. Premier Wilson is „volkomen gelukkig" met het resultaat van de besprekingen, dat hij aan het kabinet zal voorleggen. Als het kabinet dit aanvaard! dan zullen Wilson en de zijnen ervoor ijveren dat het volk met' het Britse lidmaatschap akkoord gaat Volgens premier Den Uyl zijn alle proble men met Engeland geregeld: de Nieuwzeel- andse zuivel en de Britse bijdrage aan de gemeenschap. Wilson kan met een positieve balans naar huis toe gaan, zo voegde minis ter Van der Stoel eraan toe. De besprekingen zijn gisteren in Dublin zepr moeizaam verlopen. Duidelijk is volgens mr. Van der Stoel dat de „Europese Raad" niet kan functioneren, als zij niet beter wordt voorbereid. De voorbereiding is vorige week als gevolg van Franse onwil mislukt DECORATIE Het kamerlid Nagel heeft gevraagd hoe het nu met de herziening van het decoratiestelsel staat. Hij wilde de ambtenaren, die ér nu al 12 jaar aan werken, een lintje geven. We zijn benieuwd hoe lang de lintjesregen voortduurt. (Van een speciale verslag gever) KOEALA LOEMPOER Het Nederlands hoe-, keyteam heeft zich van morgen in de wedstrijd; tegen Argentinië gere-' vancheerd voor de te leurstellende prestaties Michels naar Anderlecht? BRUSSEL Na afloop van het Europa Cupduel tussen Ander lecht en Leeds, dat volgende week wordt gespeeld, zal de trainer van FC Barcelona Ri- nus Michels een gesprek hebben met voorzitter V andenstock van de Belgische voetbalclub. Van denstock wordt van ver schillende kanten onder druk gezet om Rinus Michels voor het komende seizoen te contracte ren, aangezien de huidige trai ner Urbain Braems vrijwel ze-, ker zal vertrekken. in het toernooi om het wereldkampioenschap. Voor de strijd om de ne gende tot en met de twaalfde plaats werden de Argentijnen met 5-0 verslagen. Nederland moet nu om de negende, plaats strijden tegen Po len. Winnen de Nederlan ders dan zijn zij verze kerd van deelname aan het wereldkampioen schap in Argentinië en aan de Olympische Spe len in Montreal. In het duel tegen de Argentijen is Oranje nagenoeg niet in moei lijkheden geweest Patty Mundt opende uit een strafcorner de score in de tiende minuut Na een kwartier spelen was het Ties Kruize, die uit een strafbal de voorsprong van Nederland vergrootte: 2-0. Voor de rest wisten Ron Steens en Jan Boer- ma de stand op 4-0 te brengen. Na de pauze verliep het voor de Nederlanders wat moeizamer. Aan het totaal aantal doelpun ten kon er nog slechts één van de stick van Ron Steens worden toegevoegd. DEN HAAG (ANP) De werkloosheid onder jeugdi gen (jonger dan 19 jaar) is in Zuid-Holland aanzien lijk gestegen (van 3209 in januari tot 3495 in februa ri). Voor het merendeel zijn dit ongeschoolden. Er is in Zuid-Holland een dalende vraag naar jeugdige werknemers. Het totale werkloosheidsbeeld in Zuid- Holland steekt echter enigszins gunstig af bij de rest van het land. Het districtsbureau voor de arbeids voorziening verwacht dan ook voor de komende maanden een afneming van het aantal werklozen, vooral door seizoensinvloeden. In februari waren er in Zuid-Holland 481 mannelijke werklozen meer dan in januari. De toename van de arbeidsreserve deed zich vooral voor in de scheepvaart en de metaal. Afname van de werkloosheid deed zich voor in de bouw, landbouw en kantoorper soneel. Onder de werkloze mannen, bevinden zich 300 buitenlandse zeelieden, die in Rotterdam op een schip wachtcn.In totaal is het aantal werklozen dus weinig toegenomen. In februari waren er 6400 vrouwen werkloos, enkele tientallen minder dan in januari. De vraag naar vrouwelijk personeel is met 300 gestegen. In de metaal overtreft de vraag het aanbod nog steeds. In Den Haag is de werkloosheid iets toegenomen, maar niet verontrustend. De vraag naar arbeidskrachten is iets afgenomen. Antiekbeurt TRESLONG Zaterdag 15 maart van 14 tot 22 uur en zondag 16 maart van 11 tot 18 uur wordt voor de 11de maal in de TRES LONGHAL te Hlllegom Neer- lands grootste antiekbeurs gehouden. Autogordels Met ingang van het volgend jaar zal het dragen van veiligheids gordels in Zwitserland verplicht zijn, zo heeft de regering in Bern bekendgemaakt Uitbraak Een groep van ongeveer tien gevangenen heeft het afgelopen weekeinde een poging onderno men om uit de gevangenis van Burgos te ontsnappen, zo maak te het persbureau Europa Press dinsdag bekend. BRAND EIST LEVEN VAN 14 BABIES SEOEL (Reuter) Bij een brand in een weeshuis in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel zijn vandaag veertien babies omgeko men. Zesendertig babies konden worden gered. De brand in het twee verdie pingen tellende houten ge bouw was veroorzaakt door een elektrisch verwar mingsapparaat maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd book waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld en de opgavo van eon nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het .....ais nieuw kwartaalabonnee van dol woonplaats: stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld nai

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1