Europees beraad zit „muurvast" Herstel rendement bedrijven noodzaak m dankuwel LOT PRONK IS ONZEKER Premier Den Uyl is bekendste bewindsman Toename ziektemeldingen bij Centrale Directie PTT Hockeyelftal redde het niet Dinsdag 11 maart 1975, 65e jaargang no. 20064 £eidóe (Bou/tattt kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J Hallcwas Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76 jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. i I „Voorbereiding slecht; rekenwerk voor niets j DUBLIN (ANP) Het Europese beraad in Dublin met als voornaamste punt de Britse bijdrage aan de Europese begroting is gisteren uiterst moei zaam verlopen. Er is nog niets bereikt en bij het beraad van vandaag begonnen de Europese rege- i ringsleiders met dezelfde moeilijkheden als waar mee zij zich gisteren geconfronteerd zagen: de ver uiteenlopende standpunten van Engeland en Duitsland. ~,Ik voorzie dat de conferentie in geweldige tijd nood komt", voorspelde premier Den Uyl na het beraad van gisteren dat pas vannacht, na midder nacht afgebroken werd. Al het rekenwerk, dat de deskundigen met behulp van meegebrachte reken machines hadden verricht, heeft tot nu toe tot niets geleid. De regeringsleiders waren over de uitkomsten niet tevreden. De Britse minister van buitenlandse zaken Callaghan sprak van een „vol slagen onaanvaardbaar resultaat" en zijn Neder landse collega Van der Stoel vond dat ook deze topconferentie weer uitermate slecht was voorbe reid; al het rekenwerk had al een week eerder kunnen gebeuren. Zelfs als de regeringsleiders het vandaag nog eens zouden kunnen worden over de Britse eisen voor een andere verdeling van de bijdragen aan het budget van de gemeenschap, dan nog is de Britse toetreding geenszins zeker. Het Britse kabinet doet de aanbeveling over al dan niet toetreden aan de Britse kiezers en daarbij komt nog het referen dum. En zo blijft er een element van onzekerheid. Premier Den Uyl had overigens alle begrip voor de Britse houding: „De economie is sterk terugge lopen en ik zou me kunnen voorstellen dat ook een conservatieve regering om een andere verde ling van de bijdragen had gevraagd". Een licht punt was er wel: tijdens het diner werd een luidkeels en welgemeend „Happy birthday to you" aangeheven, vanwege premier Harold Wilsons ver jaardag. ^2 snon -7": Andriessen (KVP): -2* STRIJD IN f v?' CAMBODJA K i .viKo Gezamenlijk staken de Britse premier Wilson, de Neder landse premier Den Uyl en minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel een rokertje op tijdens de topconfe rentie in Dublin in de hoop hun EEG-idee niet in rook. te zien opgaan. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG-OSS Aan de vooravond van de indiening van het christen-democrati sche initiatief-wetsontwerp ■om de vennootschapsbelas ting te verlagen, heeft KVP- fractievoorzitter Andriessen in Oss de verlaging van deze belasting nog eens verde digd, door erop te wijzen, dat de bedrijven herstel van rendement nodig hebben, omdat een behoorlijk rende ment de werkgelegenheid dient. Andriessen zei dat wie naar maatschappelijke vooruitgang streeft het niet zonder de inspanning van het bedrijfsleven zal kunnen stellen. Om de structurele werkloos heid te bestrijden zal de stij ging van de loonkosten dit jaar beperkt moeten blijven tot 4%, aldus Andriessen, die zich verwonderd heeft over het optimisme van Den Uyl toen hij de werkloosheidscij fers over januari besprak. Volgens Andriessen zijn de vooruitzichten somber en zal het nog een vraag zijn of bij een herstel van de economie aan het eind van het jaar, direct een daling van de werkloosheidscijfers te zien zal zijn. Hoewel normaliter in deze periode de werkloosheidscij- Gijzeling Scheveningen: zwaarste straf 6 jaar den HAAG De Haagse rechtbank beeft de Palestijn Nuri bij verstek veroordeeld tot zes Jaar gevangenisstraf we len* de gijzeling in de Scheven- Jngse gevangenis in oktober vo rig Jaar. De overige daders kre gen: Jan Brouwers vijf Jaar, Daan Denie vier J^r en de Algerijn Koudache eveneens vier Jaar. Wegens medeplichtigheid werd de Benedictijner monnik Matt- heus N. veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De eveneens medeplichtige Bredase prostitué Tineke kreeg eenzelf de straf opgelegd. Andriessen fers dalen is er ditmaal weer sprake van een stijging. De voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid steeg de afgelo pen maand met 7.600. Mo menteel zijn 209.280 mensen zonder werk. Het aantal langdurig werklozen neemt toe. Eind februari stonden 41.300 (27.200 vorig jaar) mannen en vrouwen langer dan een half jaar als werklo ze geregistreerd. 22% van hen is jonger dan 25 jaar, 53% zit in de leeftijdsgroep 25 t/m 49 jaar en 25% is ou der dan 50 jaar. Haan gesteund door advocaat (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Arie Haan, die niet meer wil samenwerken met manager Kraay, heeft een, advocaat in de arm genomen. De Ajacied die van het bestuur het verzoek heeft gekregen zijn bezwaren tegen de manager op schrift te stellen, heeft zich bij voorbaat verzekerd van de steun van Mr. Vorst Windhoos Tenminste zeven mensen zijn gisteren om het le ven gekomen en honderd ge wond door een windhoos, die het gebied van Ludhixna in de Pendsjaab heeft geteisterd. Karlspreis De internationale Karls-preis van de stad Aken voor bijzondere verdiensten voor de Europese eenwording zal ook dit jaar niet worden toegewezen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG In parlementai re kringen vraagt men zich af wat het politieke lot van minis ter Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) zal worden, nu is gebleken dat de bewindsman tijdens zijn auto-ongeluk mid den vorige week een alcoholge halte van 1,41 pro mille in zijn bloed had. Dat percentage is drie maal zoveel als de wette lijk toelaatbare grens van 0,5 pro mille. De minister sal zich hiervoor voor de rechtbank moeten verantwoorden. De politici reageren over het algemeen terughoudend, vaak menen zij dat een eventuele ver oordeling tot gevangenisstraf zal leiden tot het aftreden van de minister. De uitslag van de bloedproef was vorige week reeds bij het kabinet en minister Pronk bekend. Aangenomen wordt, dat met de bekendma king van de resultaten van de proef is gewacht tot de minister in het buitenland zou zijn. In het weekeinde is de bewindsman ïddhistische monniken (foto is) vullen lege rijstzakken met id om er hun pagode mee te chermen tegen de raketaanval- van Rode Khmer-strijdkrachten op de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. In de stad staat ook het nog onvoltooide hotel, foto rechts, dat een onderdak voor de rijke „jet-set" moest worden. Op de begane grond en in de kelder huizen nu bijna 3500 vluchtelin gen. Van de kamers In het hotel mogen ze geen gebruik maken. ambtshalve vertrokken naar New York en Peru. Aangenomen wordt dat de mi nister de beslissing over het al dan niet aftreden, zal laten af hangen van het resultaat van de rechtszaak, die binnen vier we ken wordt aangespannen. Een eventuele strafvervolging be hoeft niet in elk geval te leiden tot het opleggen van gevange nisstraf, ook een. geldboete be hoort tot de mogelijkheden. Ontzegging van de rij bevoegd-, heid is wel een van de meest gebruikelijke consequenties. DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl is de bekendste be windsman. Negentig pt van de Nederlanders kent hem. HIJ wordt gevolgd door minister Van Agt van Justitie met 88 pet. Dit blijkt uit een Nipo-on- dorzoek onder 881 Nederlan ders. Staatssecretaris Van Dam is de bekendste staatssecretaris met zijn misdaad gezocht. Op het ministerie van Justitie worden momenteel de con sequenties bestudeerd van' een eventueel verzoek om uitlevering. Of dat verzoek er komt is daarom nog niet te zeggen. Gondel Om de Venetiaanse gondels voor verdwijning te be hoeden heeft de Duitse deelstaat Beieren met de autoriteiten van Venetië een comité opgericht „voor de verdediging van de gondel". De cijfers zijn ook sprekend: Venetië, dat twee eeu wen geleden 200.000 gondels tel de bezit er nu nog slechts 500. Sam Deel I van „Sam", een 10-jarig jongetje in crisistijd op Ned. II om 21.10 uur. Muziek in uw straatje met Albert West om 20.21 uur. Gert en Hermien in Israël op, Ned. 1 om 21.40 uur. 80 pet Dan volgen minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken 79 pet), Van der Stoel ,(Buitenlandse Zaken, 79 pet), Boersma (Sociale Zaken, 70 pet), Lubbers (Economische Za ken, 67 pet), Vorrink (Volksge zondheid en Milieuhygiëne, 67 pet), Duisenberg (Financiën, 66 pet), Van Doorn (CRM, 66 pet) en Vredeling (Defensie, 65 pet). Ongeveer tweederde of meer Opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Ma ximumtemperaturen circa acht graden. Morgen zon: 7.03-18.38, Maan: 6.24-18.32 Schev. hoog.: 3.09- 15.18, laagw.10.57-23.16. van de ondervraagden kent dus zes PvdA-bewindsLiedcn, twee van de KVP, twee uit de ARP en een van de PPR Van de ondervraagden kent 59 pet minister Gruyters van' Volkshuisvesting, terwijl 58 pet weet wie staatssecretaris Mer- tens (Sociale Zaken) is en 55 pet minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) kent Frisdrank met tik Om vooral de automo bilisten te plezieren heeft de drankenindus trie Riedel in Ede een alcoholhoudende fris drank op de markt ge bracht. Het is een cola- tik met rumsmaak die 0,3 procent alcohol be vat. „Deze drank heeft echt de smaak van een long-drink. Men kan er zonder risico tien liter van drinken," aldus de directie van Riedel. DEN HAAG (ANP) Het aantal ziektemeldingen van ambtenaren van de Centrale Directie PTT in Den Haag is toegenomen. De gezamenlijke dienstcommissies schrijven dit toe aan de menta le druk op die medewerkers door het lang uitblij ven van de beslissing over de voorgenomen over-, plaatsing van de Centrale Direktie naar het noorden van het land. In kringen van ambtenaren wordt de werk- en leefsfeer wel omschreven als „Martinitus" (ge noemd naar de Martini-toren in Groningen). De gezamenlijke dienstcommissies ontkennen dat .eventuele verstoringen in de dienstverlening aan het publiek opzettelijk zouden worden veroor zaakt. Wat betreft het totale ziektebeeld in het najaar van 1974 deelt het CBS mee, dat in die periode een op de tien werknemers wegens ziekte afwezig was. Onder de vrouwelijke werknemers was het verzuim nog groter; van hen was gemiddeld een op de acht negen niet in staat te werken. Dit is een stijging ten opzichte van 1973, een stijging die zich overigens het gehele jaar voordeed. [Illllllllll! II1I1111IIUIIIIIIIIIIIII1 Japanner van Haagse gijzeling aangehouden (Van een onzer verslagge vers) TOKIO/DEN HAAG De politie van Tokio heeft vandaag een van de Japan ners geïdentificeerd die twee weken geleden in Zweden zijn gearresteerd. .Het is Nisjikawa, een van de Japanners die in sep tember vorig jaar de gijze ling uitvoerden in de Fran se ambassade in Den Haag. De identificatie was moge lijk door foto's en vingeraf drukken die de Zweedse politie aan de Japanse col lega's had verstrekt. Nisjikawa wordt door de Nederlandse justitie voor Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakors' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul NOTEER m.l.vals nieuw kwartaalabonnee van de t Leidse Courant adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: naam: adres: R| woonplaats: Van on* sportredactie KOEALA LOEMPOER De vrees werd bewaarheid. Het hockeyelftal verloor vannacht de wedstrijd tegen gastland Maleisië met 2-1 en is uitgeschakeld voor een plaats In de halve finales van bet wereldtoernool. Bij de rust leidden de Maleisiërs door een treffer van Poon F ook Loke. Acht minu ten voor het einde maakte Ties Krui* uit een strafhei gelijk. De hoop op een vege van Nederland verdween twee minuten voor tijd, toen Shanmuganathan uit een straf corner scoorde. Door de* 2-1 plaatste Maleisië sicb voor de halve eindstrijd, waarin het donderdag India treft. In de andere halve finale speelt West-Duitsland woensdag tegen Pakistan. Nederland, als vijfde in poule A geëindigd, komt In actie om voor de negende plaats te strijden. Ouderwetse lintjesregen DEN HAAG (ANP) De lintjesregen de toekenning van koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van Koningin nedag zal ook dit jaar nog op de gebruikelijke wij* verlopen. Het kabinet is nog niet toegekomen aan een wijziging van het decoratiestelsel; cn is bezig met de voorbereiding van een wetswijziging. Het is de bedoeling daarmee minder dan tot dusver te letten op de maatschappelijke positie van de te decoreren personen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1