VERVUILDE RUN KRONKELT IN DOODSNOOD NAAR ZEE TOE Maak kermis met Joegoslavië in NA ZACHTE WINTER KAN ZOMER VERNIETIGEND ZUN VOOR FLORA EN FAUNA Barometer 99 van de tuin bouwmarkt VEEL SLA, SLECHTE PRIJZEN VOOR TELER BEHOORLIJKE PRIJZEN VOOR SNIJBLOEMEN DAHLIA'S EN GLADIOLEN GOED BETAALD L= LEIDEN HEDENAVOND in de STADSGEHOORZAAL TOEGANG VRIJ LEIDSECOURANf Een abnormaal lage waterstand betekent ook een abnormaal dichte concentratie van zout in de Rijn. STRAATSBURG (AP) - In 1 grote delen van de Rijn dreigt dit jaar alle levens uit te ster ven omdat men in Europees verband nog steeds geen op lossing heeft kunnen vinden voor de schrikbarende vervuil ing. "De vervuiling is thans aan de winnende hand", zegt Bernard Glass, regionaal di recteur van het Franse minis terie voor milieubeheer. "Het sterven van de Rijn is een feit Als de watertemperatuur deze zomer weer gaat stijgen, is dat de laatste schakel in een keten van factoren die het de Rijn onmogelijk maakt zijn bio-cul- tuur in stand te houden." Vóór de herfst zal er niets tegen deze biologische ramp worden ondernomen omdat de milieu-ministers van de vier belangrijkste Rijnlanden, Frankrijk, West-Duitsland, Ne derland en Zwitserland, hun beraad van half februari tot het najaar hebben uitgesteld. Financiële probleem ("de ver vuiler moet betalen"), binnen landse politieke problemen en ouderwets nationalisme heb ben tot dusver een slagvaardig beleid onmogelijk gemaakt. Het instituut dat de maatrege len van deze vier landen tracht te coördineren, de internatio nale Rijncommissie, werkt al sinds 1972 aan een regeling die greep moet krijgen op de twee voorrnaamste bronnen van vervuiling: het zout van de Franse potasmijnen in de El- zas en de chemische afvalstof fen uit de Westduitse indus triecentra. Al die jaren van beraad heb ben echter niets concreets op geleverd. De 1400 kilometer lange rivier, eens zo rijk aan zalm dat de Franse dienstbo den klaagden dat hun mevrou wen het te vaak op het menu zetten, is nu zo vuil dat er een rolfilm in ontwikkeld kan wor den. ZOUT Per dag moet de rivier 50 mil joen ton zout verwerken op zijn tocht door een gebied waar 30 miljoen Jaarlijks wordt de Rijn niet alleen vervuild door de faeca- liën van steden als Basel en Bonn maar ook door 1000 ton arsenicum, 200 ton cadmium, 1500 ton lood, 29000 ton koper, 9000 ton zink en 200 ton chroom. Uit deze smurrie moe ten vele Duitse en Nederland se steden hun drinkwater dis tilleren, hoewel Rotterdam die pogingen kortgeleden als ho peloos heeft opgegeven. En nog steeds neemt de vervuiling toe. De Fransen erkenen dat hun zoutlozing in de lift zit, terwijl de Nederlanders de Duitsers ervan beschuldigen dat zij zo goed als niets tegen de chemische vervuiling on dernemen. Glass vertelt dat hoge nitraat- fosfaatgehalten en de extreem zachte winter van het afgelo pen jaar verantwoordelijk zijn voor een situatie waarin de imicro-bacteriën van de Rijn nog meer moeite dan anders hebben bij de afbraak van bio logische afvalstoffen. Als de bacteriën zich deze zomer on der invloed van de hogere temperatuur gaan vermenig vuldigen zakt het zuurstofge halte in de Rijn naar het nul punt. En als het nulpunt is bereikt kan de Rijn zijn flora en fauna niet langer voeden. Het is verschrikkelijk lastig dit proces terug te draaien", zegt Glass, "Dit kan een moeilijke zomer worden." Het uitblijven van grootscheepse tegenmaat regelen kan ook worden terug gevoerd op de mate van be langrijkheid die de vier Rijn landen aan het probleem toe kennen. Voor de Nederlan ders, die aan de benedenloop andermans vuil over zich krij gen uitgestort, heeft de Rijn pollutie de hoogste prioriteit. MINDER URGENT De Westduitse regering, die nieuwe financiële lasten voor zijn industrie wil vermijden, acht de zaak duidelijk minder urgent en voor de Fransen, die helemaal geen drinkwater uit de Rijn betrekken, geldt dat nog in sterkere mate. Wat de Franse zoutvervuiling betreft werd men het in 1972 in principe eens de zouten niet meer op het Rijnwater te lo zen, maar tegen gemeenschap pelijke kosten in Frankrijk op te slaan. Nederland zou 34 pet van de rekening betalen, Fran krijk en West-Duitsland elk 30 pet en Zwitserland 6 pet. Men kon het echter niet eens worden over de manier waar op het geld moest worden be taald. Nu, drie jaar later, zegt de Franse regering dat de oor spronkelijke geraamde kosten, 25 miljoen dollar over 20 jaar, zijn gestegen tot 200 miljoen dollar. Hoewel in het oor spronkelijke bedrag geen re kening was gehouden met de inflatie zijn alle betrokkenen wel geweldig geschrokken. De Fransen hebben in eigen land trouwens tegenstand ge kregen van milieu-aktiegroe- pen die vrezen dat de opslag van het zout, in een tien kilo meter lange, 50 meter hoge lintberg, het grondwater in de Elzas zou vervuilen. "Gezien de problemen", zegt Claude Lefrou, de waterwaakhond van het ministerie voor milieu beheer, "geloof ik niet dat het ministerie van financiën, hoe zeer het zijn verplichtingen ook wil nakomen, bijzonder geïrriteerd is over het uitstel". Hoewel de Duitsers de Fran sen verwijten dat ze Bonn te hoge rekening willen pre senteren, beschouwen de Ne derlanders en de Fransen de Bondsrepubliek als de groot ste dwarsligger voor een slag vaardig Rijnbeleid. Jaap de Hoop Scheffer, hoofd Westeu- ropese aangelegenheden op het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken, heeft zonder omwegen gesteld, dat Bonn terugschrikt voor de ho ge kosten waarop de eigen chemische industrie zou wor den getracteerd wanneer er aan de vervuiling paal en perk zou worden gesteld. GEHELE RIJNBEKKEN Juist in een tijd sche teruggang lijkt Bonn niet van zins de concurrentieposi tie van zijn chemische indus trie door extra zware lasten (verder) te ondergraven. Fran krijk en Nederland willen een lijst aanleggen van alle Rijn- vervuilers. Ook die welke op de zij- en bijrivieren lozen, en willen de Rijncommissie man daat geven voor het gehele Rijnbekken. West- Duitsland noemt deze plannen echter onuitvoerbaar. Bonn beroept zich daarbij op de Westduitse grondwet die het beheer over de rivieren niet bij de federale-, maar bij de diverse Landesregeringen legt. De Fransen zeggen in vertrouwen dat dit alleen maar een excuus is om niet met een lijst van vervuilers te hoeven komen. Want zodra die lijst er is, moeten de boosdoe ners stevig worden aangepakt en men is van mening dat Bonn voorlopig de kool en de geit wil sparen. tegen de Rijnvervuiling, lijken de moeilijkheden die op het internationale vlak moeten worden overwonnen toren hoog. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken verklaar-, de dat de eerder gestelde doe len "wellicht iets te hoog ge grepen" zijn geweest en Le frou zei bang te zijn dat de golf milieubewustzijn onder druk van de huidige economi sche moeilijkheden überhaupt is weggeëbt. Een van Lefrou's naaste mede werkers, die niet bij naam wil de worden genoemd omdat hij direct bij de onderhandelingen betrokken is, ging nog verder. Hij zei: "Het is net een ontwa peningsconferentie, zo hard en moeilijk verlopen de onder handelingen. God weet wat er zal gebeuren als er de komen de maanden iets ernstigs ge beurt. De Nederlanders zullen woedend worden en bereid zijn ons of de Duitsers voor het Internationale Hof te sle pen". „Groenten, fruit, bloemen en sche lezers. Als een soort baro- ontwikkelingen op die markt, tige aanwijzingen bevatten als „Groenten, fruit, bloemen bollen". Dat de nieuwe rubriek, vandaag in onze krant wordt begonnen. Wekelijks keert hij terug als een speciale service voor onze talrijke agrari sche lezers. Als een soort baro- ontwikkelingen op die markt, meter, die de ups en downs op die voor de tuinder nu eemaal de tuinbouwmarkt registreert, van vitaal belang zijn. De prijs voor zijn produkten staat of Drie deskundige medewerkers valt met de vraag en het aan- proberen er ook een verkla- bod. Ook voor de consument Neem vaker ring in te geven voor de prijs- kan deze rubriek mogelijk nut- mee. tige aanwijzingen bevatten als het gaat om het doen kopen of het op zijn tijd vol doen aan de bekende slogan: Het prijspeil van de sla is nog steeds niet erg bemoedigend, er worden op het ogenblik voor de zware sla (25 kg) prijzen van 24 cent per stuk genoteerd. De export naar West-Duitsland neemt wel toe. De aanvoer van sla is op het ogenblik aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Aan de hand van de oppervlakte, die in de eerste helft van januari gepoot is en een toename te zien geeft van 44 ha. ten opzichte van vorig jaar, mogen we verwachten dat de aanvoer van sla in de eerste helft van maart flink zal toenemen en het prijspeil niet gunstig beïnvloed zal worden. Op het ogenblik wordt concurrentie van glassla uit België en van natuursla uit Fran krijk, Spanje en Italië ondervonden, maar deze concurrentie wordt wat minder vanwe ge de versnelde oogst. Tomaten i tomaten is op gang geko men. De prijzen varieren van 18,60 voor de CC tomaten tot 35,40 voor de A toma ten (exportkwaliteit). Het is echter nog te vroeg om een prijsver- wachting of een vergelijking met vorig jaar te maken. Er zijn in januari wel wat minder tomaten aangeplant dan vorig jaar, nl. 119 ha., er is echter wel vroeger geplant, maar in hoeverre dit van invloed is op de prijzen is nog moeilijk te overzien. Er is wel een flinke aanvoer van tomaten uit de Kanari sche Eilanden, Marokko en Spanje. Belang rijk voor een goede prijsvorming zal de kwaliteit van onze aangevoerde tomaten zijn. Komkommers De prijzen van de komkommers zitten nog steeds boven de prijs van vorig jaar. Het is echter wel zo dat er bij de komkommer- teelt in tegenstelling tot de tomatenteelt een uitbreiding heeft plaatsgevonden en dat de J plantdatum minder vroeg was als vorig jaar. Concurrentie wordt ondervonden van Grie kenland (Kreta) verder van Bulgarije en Roemenië. Deze concurrentie is wel kleines als in 1974. Aan de hand van de nieuwe R referentieprijzen voor komkommers, die vo- rige week zijn ingegaan en gelden tot en met juni a.s. (een verhoging van 27%>) is te; verwachten dat deze regeling een gunstige invloed op de prijzen zal uitoefenen en dat de prijzen zich boven het prijspeil van vorig jaar zullen kunnen handhaven. Andijvie K De prijs voor de andijvie schommelt vair *i 0,85 tot 0,35 per kg. In vergelijking metj 's vorig jaar is dit 15 cent per kg. minder. v Vooral Italië exporteert vrij veel andijvie naar West-Duitsland. Het aanbod van andij; vie zal iets toenemen, maar een prijsdaling* s lijkt niet waarschijnlijk. Snijbloemen werken vorige week op de wei- lingen in het algemeen behoorlijk betaald. Het prijsherstel van het snijgroen heeft zich doorgezet, vooral bij de kortere sorteringen. De concurrentie uit het buitenland wordt echter steeds groter. Er was op sommige dagen bij de amaryllis kelken 100% meer aanvoer in de zelfde periode verleden jaar, wat de prijs uiteraard niet ten goede kwam. De prijs van de anjers is zeer matig. Daartegenover worden de trosanjers snel van de hand gedaan, in incidentele gevallen wordt er 6.- per bos betaald. De aanvoer van anthuriums is niet groot, dit zal de consument in de winkel betreffen de de prijs wel gemerkt hebben. De aanvoer van chrysanten neemt geleidelijk weer iets toe, tevens komt er steeds meer kwalitiet Ook van de grootbloemige chrysanten kan dit worden gezegd. Freesia De kwekers brengen volop freesia naar de veiling. Desondanks hebben de kooplieden geen problemen met de afzet, wat alleen maar verheugend kan zijn. De aanvoer van de gerbera's is equivalent aan het vorige jaar. De irissen worden de laatste weken eindelijk eens redelijk betaald door de koop- H lieden. De kwalitieit van de enchantment te (lelietaksoort) is op het ogenblik al weer w bijzonder goed. De uitbreiding van dit soort ih is volgens de gegevens groot, waardoor er tr in de komende weken een grotere aanvoer, hi van verwacht kan worden. Het kwantumlvi orchideeën is op het ogenblik niet zo groot! gi meer en zal in de komende maanden gelei- tr delijk afnemen. De prijs van de rozen is aan'(H het dalen, wat voor de consument aanleiding 'j kan geven om weer eens een boeket in huis rf te nemen. De tulpen worden kwalitatief toch id; wel iets minder, de kooplieden betalen er echter nog goede prijzen voor. Het gaat de dahliakwekers dit s zonder naar den vleze. Dat werd, tussen twee haakjes, tijd ook. Want vorig jaar is de markt voor dit artikel op een allergrieze- ligste manier in elkaar geploft. Het gevolg was dat enkele grote kwekers laat in het seizoen een fors aantal knollen op de mest vaalt hebben moeten deponeren. Ze waren eenvoudig niet te verkopen. De telers van hyacinten, tulpen en narcissen kunnen nog terugvallen op het Surplusfonds als bollen geen koper kunnen vinden (al moeten de telers zélf daarvoor de benodigde florijnen op tafel brengen) maar voor andere bol- en knolgewassen gelden geen innameprijzen. Als er dan ook van overproduktie sprake is, gaan die artikelen weg voor de bekende appel en het even vermaarde ei. Goed.mochten de dahliakwekers in het vorig seizoen een inkomen hebben gehad, waar de kas van de Ontvanger-der-directe- belastingen niet beter van is geworden, nu is het een en al rozegeur en maneschijn. Als gevolg van de lage prijzen in 1974 hadden de telers belangrijk minder stekken uitge- plant en de krimp van het areaal heeft prompt geleid tot betere prijzen. Waren in het begin van dit jaar noteringen van 30,— tot 35,— per 100 stuks geen zeldzaamhe den, de laatste weken is de prijs van dahlia's nog aanzienlijk aangetrokken. Er zijn zelfs nog knollen verkocht voor 0,50 per stuk. Die „hausse" is inmiddels ook weer voorbij, maar dat is geen ramp. Kwekers die hun dahlia's in de schuur laten liggen als er 50,— per 100 voor wordt geboden, moeten nodig naar een psychiater. Gladiolen Met de gladiolen gaat het ook nog altijd naar wens. Voor dikke knollen worden hoge prijzen betaald. Soorten als Flower Song, Lustige Witwe, Polaris, Mabel Violet, Friendship en Polygoon noteerden zelfs nog 10,per 100. De telers die nu nog flinke partijen aan te bieden hebben, behoeven dan ook niet op een sigaartje meer of minder te kijken. Het aanbod van dit artikel wordt echter met de week kleiner. De voor raden raken duidelijk op. Zomergoed Wat betreft de handel in het zgn. zomergoed I tulpen, narcissen en hyacinten legt de d export weinig of geen haast aan de daf Hoewel de forse krimp van het tulpenai (er is 450 hectare minder aangeplant dan ii 1974) toch aanleiding zou moeten zijn een grotere kooplust, blijkt daar ii tijk nog niet zo veel van. Weliswaar zijn e de laatste weken heel wat tulpen verkoi maar de prijzen zijn nu niet bepaald zo, c men er opgewonden brieven over kan schrijven. Met de narcissen (waarin Y en daar forse waterschade is geconstate loopt het nog veel minder naar v, zijn de matige bloemenprijzen van de afgel pen maanden mede schuldig aan. Ook r de hyacinten loopt het niet naar w< Kunnen dus de telers van dahlia's en gladio-:} len in alle opzichten tevreden zijn, de bollen-; 1 kwekers die andere gewassen in hun pakkett opnamen, hebben geen enkele reden tot J jubelen. Maar misschien dat daar op korter termijn ook nog wel verandering in komt'jc Je künt per slot van rekening nooit wete-,1 i V V *1IV, i Met netten vol wordt de dode vis bij Koblenz uit de Rijn geschept. A (Foyer-zaal) van 20.00 TOT 22.30 uur vi? "de wegen van Joegoslavië" en ontdek uw eigen plek in de films over: Slowenië met kust en karst - Kust van de 1000 eilanden - Montenegro en Bosnië- Festivals en folklore - Het befaamde plaatsje OHRID in Macedonië.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8