CRISIS IN D.S.70 GAAT VERDER Terroristen hadden in Syrfé opleiding Motorrijder in 's-Gravenzande verongelukt Qeid&aQowuvnt Nieuwmarktbuurt nog niet gesloopt POLO TEN VOETEN VIT Riethof onmiddellijk geschorst door PSP Portugese PPD beschuldigt zijn coalitie partner Anti-racisme-comité wil verbod Volksunie MAANDAG 10 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 TEL AVTV (AP) - De enige Arabische terrorist die de aanval te Tel Aviv van woensdag heeft overleefd en die werd gevangengenomen, heeft meegedeeld dat zijn zeven kameraden en hij waren opge leid in Syrië en dat zij in Libanon scheep waren gegaan naar Israël. Bij de aanval waren 18 personen gedood, onder wie de zeven aanvallers. De overle vende is een Palestijn afkomstig uit de buurt van Beersheba. Hij is 23 jaar oud en heet Moessa Goemach. Goemach, die hoofdwonden had opgelo pen bij de strijd om het Savoyhotel, sprak zaterdag met Israëlische en buiten landse journalisten. Goemach zei dat hij sinds 1970 lid was van de El Fatah en dat hij zijn opleiding had ontvangen in Latakia in Syrië, dat juist benoorden Libanon ligt, alvorens zuidwaarts te gaan. Daarna was hij gedurende twee weken in de stad Tyre in het uiterste zeiden van Libanon, en ging toen met de anderen in kleine scheepjes de zee op om later over te stappen op het genoemde vaar tuig. De rubberbootjes gingen ook mee en daar stapten de acht mannen in toen na drie dagen Tel Aviv was bereikt „Zodra we voet aan land hadden gezet begonnen we te schieten op geparkeerde auto's en toen gingen we naar het ge bouw dat u kent het Savoy-hotel". Dat was niet speciaal uitgekozen maar we beslisten op dat ogenblik er heen te gaan". Onderweg werden schoten afgege ven. „Op mensen die ons in de weg liepen". Op de vraag van een journalist of de Arabieren ook gegijzelden hadden ge dood antwoordde Goemach: „Ja, we heb ben niet alleen de kamer waar die men sen zaten opgeblazen maar de hele vleu gel waar dat vertrek deel van uitmaakt". Goemach vertelde voorts dat hij, als hij werd gegrepen, had moeten zeggen dat Moussa Gumah (23). de enige overlevende van de acht hij uit Port Said in Egypte kwam. Palestijnse terroristen. 'S-GRAVENZANDE Op de weg tussen Naaldwijk en 's-Graven- zande sijn zaterdagmiddag de broers Büttgenbach uit het West- duitse Leverkusen met hun motorfiets verongelukt. Zij botsten frontaal op een tegemoetkomende personenauto. Zij werden over gebracht naar een Haags lickenhuis, waar de jongste der broers (34) later op de middag overleed. Eveneens op zaterdagmiddag liepen in Eindhoven de zes-jarige Jan- van der Meulen en in Anna Paulowna de drie-jarige Vanessa Zoontjes onder een auto toen zij plotseling de straatweg wilden oversteken. Beide kinderen overleden aan de gevolgen van het ongeluk. In Eindhoven overleed een achtjarig jongetje aan het hersenletsel dat hij zaterdagochtend had opgelopen toen hij door een autobus werd overreden. Verder kwamen in het weekeinde-verkeer nog minstens acht mensen om het leven. DEN HAAG (ANP) Vijf laden van het hoofdbe stuur van DS'70 hebben met ingang van heden hun functie neergelegd in verband met de aan kondiging van vier kamerleden om uit de DS'70- fractie te stappen. De hoofdbestuursleden zijn ds. N. K- van den Akker, mevr. drs. RL Brouwer-Van Wijk, prof. dr. A. Heertje, E. A. Jacobsen en mr. A. p. Mensert Spaanderman. De hoofdbestuursleden zeggen de laatste maanden met groeiende zorg de ontwikkelingen binnen de partij gevolgd te hebben. Helaas heeft de fractie voorzitter geen bereidheid getoond deze ontwikke ling tegen te gaan", aldus de vijf bestuursleden. J.O.V.D., de jongeren groepering van de V.V.D. Jhr. de Brauw is intussen ook afgetreden als heeft tijdens het weekeinde laten weten niet met partijvoorzitter van D.S.'70. Hij zal zich deze week de groepering de Brauw in zee te willen gaan. uit de kamer terugtrekken. Daarna volgen geleide-: Volgens dc J.O.V.D. wil de Brauw samenwerking lijk Berger, S. en K. Keuning. Wie hen in de kamer zoeken met hen en met de groep-Nypels van D'66 zullen opvolgen is nog niet duidelijk. om tot een nieuwe partij te komen. Illllllllllllllllll Duurste Rolls Royce DEN HAAG (ANP) De Britse automobielfabriek Rolls-Royce heeft een nieu we auto op de markt ge bracht, de Camarque. De wagen kost bijna twee ton en is de duurste personen auto ter wereld. De auto wordt uiteraard niet in serie vervaardigd. Eens per week wordt een Carmarque gebouwd. De eerste jaarproduktie is al „ongezien" verkocht, de meesten gaan naar de olie landen in het Midden Oos ten. Onder de unieke bij zonderheden van de Ca- Vnarque valt een aircondi tioning-systeem dat ervoor zorgt dat de ramen nooit kynnen beslaan. Ook zijn tal van waarschuwingssys temen ingebouwd. Klopjacht op moordenaar van ontvoerd Brits meisje LONDEN De Britse politie is zaterdag een van de grootste klopjachten begonnen die ooit gehouden zijn teneinde de moordenaar te pakken te krij gen van de 17-jarige Lesley Whittle, wier lijk vrijdagavond is gevonden in een 20 meter diepe afwateringsput Het meis je blijkt door wurging om het leven gebracht te zijn. Lesley Whittel erfde vijf jaar geleden bij de dood van haar vader 82.000 pond sterling (bijna een half miljoen gulden). Zij' werd op 14 januari ontvoerd en de volgende dag eisten de ont voerders van de familie een los- som van 50.000 pond sterling (bijna 300.000 gulden). Het geld werd bijeengebracht door Ro nald Whittle, een broer van Les- ley, maar is nooit overgedragen. Tanaka krijgt navordering belasting TOKIO (Upi) De Japanse be lastingdienst heeft oud-premier Kakoeei Tanaka en enkele on dernemingen waarbij hij finan cieel is geïnteresseerd, navorde ringen van in totaal bijna een miljoen Amerikaanse dollars (circa 2,5 min) gestuurd. Volgens het Japanse blad „Yo- miuri" gaat de navordering over de jaren 1971—1973. Dit blad meldt dat Tanaka en de betrok ken ondernemingen in die jaren .250 miljoen jen (ongeveer 2,15 min) te weinig zouden hebben betaald. Een andere krant noemt echter een tweemaal zo hoog bedrag. Integratie op scholen in Johannesburg JOHANNESBURG (AFP) Voor het eerst in de geschiede nis van Zuid-Afrika hebben daar onderwijsinstellingen die tot dusver voor blanken waren gereserveerd, hun deuren geo pend voor zwarte leerlingen, zo is in Johannesburg vernomen. Twee bijzondere scholen op i godsdienstige grondslag in Jo hannesburg, een zusterschool en de St David's college, hebben begin vorige week vijf kinderen van een vakbondsleider uit Ma lawi toegelaten. LISSABON (Reuter-UPI) De" Links van het centrum staande Portugese, democratische volks partij" (P.P.D.) heeft haar com-- munistische partners in de Por tugese coalitieregering er van beschuldigd, dat zij betrokken zijn geweest bij de ongeregeld heden in de „Rode" havenstad •Setubal, waar vrijdag een ver gadering van de PPD werd ver stoord. Julio Castro Caldes, een van de leiders van de PPD, verklaarde gisteren op een persconferentie in Lissabon, dat zich onder de aanvallers op de bijeenkomst van de PPD militante leden van de communistische partij be vonden en dat dit fotografisch was vastgelegd. Hoewel er al geruime tijd een kloof bestaat tussen enerzijds de socialisten en de PPD en anderzijds de communisten, is dit de eerste maal dat een der coalitiepartij en een ander van een ernstige gewelddaad beschuldigt. Zater dagavond ontzetten militairen in Setubal circa 50 politiemannen die daar 18 uur waren belegerd door ongeveer 300 militante linkse betogers, met wie zij vrij-, dags slaags waren geweest bij een poging om de deelnemers aan de PPD-vergadering te be schermen. Bij deze ongeregeld heden vielen een dode en 26 gewonden. Het waren de ergste rellen sinds vorig jaar door mid del van een militaire staatsgreep een einde werd gemaakt aan de rechtse dictatuur. Een dorstige auto mobilist uit het Friese Oudehaske gunde zich zater dag niet eens de tijd om buiten rus tig naar een par- keerplaatsje te zoe ken. Hij reed met auto en al café „Het Wapen van Hasker- land" binnen. De bestuurder werd op zijn wenken be diend. zij het dit maal door de poli tie. Herstel nog onzeker TWEE KABINETSLEDEN die op economisch terrein vermoedelijk de meestbevoegden zijn, hebben eind vorige week laten weten dat een snel herstel van de Nederlandse economie en daarmee een drastische verbetering van de werkgelegenheid vrijwel uitgesloten is. Volgens minister Lubbers heeft de internationale Inzinking haar dieptepunt nog altijd niet bereikt; premier Den Uyl deelde mee dat Amerika 1975 begonnen is met een aanzienlijk lager besteding- speil dan vorig jaar en dat in het algemeen de wereldeconomie op een lager peil staat dan ooit na het einde van de 2de wereldoor log het geval geweest is. Drs. Lubbers heeft hieraan nog toegevoegd, dat in Nederland de werkloosheid meer en meer een structureel karakter gaat krijgen, als de arbeidskosten blijven stijgen en, als gevolg hiervan, meer bedrijven hun rendement zien dalen. Een JUISTE CONCLUSIE blijft dan, dat alles op alles gezet moet worden om lonen en prijzen straf onder controle te houden. En dan wordt alleen nog maar bereikt, dat we economisch niet verder wegzinken. Voor meer ruimte zal in de naaste toekomst dus vooral de overheid met haar beleid moeten zorgen. Het kabinet-Den Uyl weet dit; blijkens de recente uitlatingen van Den Uyl en Lubbers is de regering zich waarschijnlijk hiervan meer bewust dan ooit te voren. De begrotingsvoorbereiding voor 1976 zal daardoor een bijzonder spannende aangelegenheid worden. WANT HET KABINET KOMT nu, aan de vooravond van het jaar waarin het wat van zijn ambitieus programma betreft zou willen oogsten, klem te zitten tussen onverkort handhaven van dat programma en het risiko, dat Nederland dan over een jaar economisch helemaal in het moeras komt vast te zitten. Naar onze overtuiging zal een bepaalde beleidsbijbuiging noodzakelijk zijn. Want progressief betekent niet, dat men maatregelen forceert, welke een prolongatie zo niet verergering van de werkloosheid onvermijdelijk maken. Weeroverzlcht DE BILT In grote delen van West- en Zuid-Europa werd - het weer in het afgelopen week einde bepaald door oceaande pressies, die plaatselijk vrij veel regen veroorzaakte. De voor ons land belangrijke de- presiie trok over het Kanaal langs onze westkust. Daarbij viel gisteren overdag vooral in het westen, midden en zuiden van het land langdurige regen val, waarbij de neerslaghoe veelheden uiteenliepen van 1 tot 7 mm. Een andere depressie kwam bo ven het westelijk deel van da Middellandse Zee tot ontwikke ling en verplaatste zich naar Italië. Aan de Franse zuidkust en Noord-Italië viel daarbij in vie rentwintig uur tijds op sommi ge plaatsen meer dan 50 mm In het komende etmaal vult de depressie boven de Noordzee langzaam op. Daardoor zal een boven de Britse Eilanden aanwezige noordelijke stroming zich geleidelijk naar onze omgeving uitbreiden. Er stroomt dan iets minder zach te lucht naar ons land, waarbij echter de regenkansen niet groot zullen zijn. Vooruitzichten voor woensdag: Voornamelijk droog en iets kou der. cijfers: Weersverwachtingen Voor woensdag Aantal uren zon:l tot 7 Min. temp.: omstreeks 2 graden Max. temp.: omstreeks 7 graden' srst. JW. bcw. ■3Tbtw. rev srsi. «K,. Fi fe L fh. bmw. h. bcw. (Van een onzer verslaggevers) tiegToepen die strijden voor het behoud actievoerders hebben doen toekomen, na- het gemeentebestuur toegegeven aan de AMSTERDAM De vandaag verwachte van de buurt. Amsterdam is nu van plan dat het college tot gisteravond laat met eis van de actiegroepen dat de voortgang sloop in de Nieuwmarktbuurt in Amster- de afbraak in de nacht van woensdag de fractievoorzitters in de gemeenteraad van de metrowerkzaamheden in de dam is opnieuw een paar dagen uitge- op donderdag aan te pakken. had vergaderd. Volgens Luud Schimmel- Nieuwmarkt zal worden opgeschort ge steld, in afwachting van het resultaat De onderhandelingen van vandaag zijn penninck, voorzitter van het wijkcentrum durende de tijd die het nieuwe overleg van een gesprek dat B. en W. van Am- het resultaat van een drie pagina's lange d'Oude Stad, bevat het schrijven positie- vergt, sterdam vanmiddag voeren met vier ac- brief die B. en W. vannacht aan de ve aanknopingspunten. Met name heeft UTRECHT (ANP) - Het vrijdag opgerichte Anti-racisme-comité in Utrecht heeft in een telegram aan de regering geëist dat „racisti sche" organisaties als de Nederlandse Volksunie en „Nieuw Rechts" worden verboden. Ook moet minister Van Doorn afzien van zijn plannen om de in ons land verblijvende Surinamers en Antillianen meer over het land te spreiden, aldus het comité. Volgens een woordvoerder hebben inmiddels bij het comité meer dan honderd mensen zich aangesloten. Hiswa-Zeil trok veel publiek AMSTERDAM De Hiswa Zeil- en Kampeershow, die van 4 tot en met 9 maart in de RAI in Amsterdam is gehouden, heeft 138.047 bezoekers getrokken. De splitsing van de tentoonstelling in een Hiswa zeil(boten) en een Hiswa motor(boten) is volgens de Hiswa-directie zowel bij het publiek als bij de deelnemers goed aangeslagen. De Hiswa Motor zal worden gehouden van 18 tot en met 23 maart Dit is dan en nu volledig ten voeten uit de nieuwe VW Polo, zoals hij op de autoten toonstelling van Genève (13 t/m 23 maart) kan worden bewonderd, nadat we het tot nu toe hadden moeten doen met een weinig onthul lende foto. De Polo door kenners ook wel „De gestripte Audi 50" genoemd zal in twee uitvoeringen leverbaar zijn: de basisuitvoering als „Polo" en de luxe uitvoering als „Polo L". Het nieuwe model heeft een dwars voorin geplaatste motor, voorwielaandrijving en een modern onderstel. De watergekoelde viercilindermotor levert 40 pk. De polo biedt plaats aan 4 tot 5 personen en de zgn' „vijfde" deur maakt een variabele bagageruimte mogelijk. De Volkswagen Polo deelt zijn naam met het „Polo-balspel te paard en met de beroemde wereldreiziger Marco Polo. Afgaande op de naam zouden er dus wel enige verwachtingen gekoesterd mogen worden. De wagen wordt eind juni op de Nederlandse markt verwacht Geruchten gaan dat de prijs van de nieuwe Polo rond de 8500 gulden zal liggen. Betoging voor meer vrije dagen Ongeveer vijfhon derd Nederlandse dienstplichtigen hebben zaterdag In Bremen een beto ging gehouden voor honderd vrije dagen. De in Bre men gelegerde mili tairen die nu 65 vrije dagen hebben, willen gelijkstelling met hun collega's in Nederland, die 100 vrije dagen hebben. Onderzoek naar CIA en moord op Kennedy New York (Reuter) - De presi dentiële commissie, die een on derzoek instelt naar de activiteit van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA zal ook nagaan of de CIA, naar beweerd wordt, betrokken is geweest bij de moord op president John F. Kennedy, zo meldt de New York Times. Een van de punten waarop de aandacht van de commissie ge vestigd zal zijn zou de bewering zijn, dat Howard Hunt jr. door de politie van Dallas werd aan gehouden enkele minuten na de moord op Kennedy en in de buurt van de plek waar de moord werd gepleegd. Hunt, een schuldig bevonden „Watergate- inbreker" was op 22 november 1963, toen president Kennedy doodgeschoten werd, agent van de CIA. Na instorting 17 doden SEOEL (AP) Zeventien meis jes zijn gisteren omgekomen en twaalf gewond geraakt toen een met beton versterkt talud in stortte en op de slaapzaal van een pruiken fabriek in Seoel, waar de meisjes werkten, te recht kwam, zo deelde de plaat selijke politie mee. Ongeveer 80 meisjes sliepen in het houten gebouw toen de tien meter hoge wal instortte en een deel van de slaapvertrekken verpletterde. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nadat het dagelijks bestuur van de PSP zaterdag besloten had de Amsterdamse wethouder Hulb Riethof niet te schorsen, heeft het bestuur gisteren de PSP-wethouder alsnog met onmiddellijke ingang geschorst. In verband met de metro-affaire in de hoofdstad stelde Riethof anderhalve week geleden zijn functie beschikbaar. De schorsings commissie van de PSP stelde toen voor hem te schorsen. Zaterdag had Riethof een gesprek met het partijbestuur, dat geen aanleiding zag tot schorsing omdat Riethof definitief als wethouder en raadslid bedankt had. Zaterdagavond echter zei Riethof dat het een misver stand is te denken, dat hij voorgoed de Amsterdamse raad verlaat „Ik ga op 19 maart wel weg, maar ik wil de mogelijkheid voor terugkeer openhouden. Er moet eerst een discussie op gang komen over de metroproblematiek en de bestuursverantwoordelijkheid. Mocht dan blijken, dan de meerderheid van de partij mijn beleid afkeurt, dan ben ik bereid mij daaraan te onderwerpen". Riethof vindt dat het partijbestuur de zaken onvolledig heeft weergegeven. „In de aanbeveling van de schorsingscommissie stond dat er eerst discussie moest zijn voordat men een uitspraak deed, en dat is niet gebeurd". Man in f Helmond bij caféruzie doodgestoken HELMOND (ANT) In de nacht van saterdag op zon dag fat In een Helmonds café de 41-Jarige P. Hen- raath doodgestoken. In verband daarmee zijn door de politie de broers J.V. (32) en A-V. (34) aangehoo- Volgens getuigen sou het slachtoffer bij een vecht partij tussenbeide hebben willen komen, waarbij hij, vermoedelijk door A.V. in de hartstreek met een mes werd gestoken. De heer Henraath was op slag dood. In Groningen is zaterdag de 39-jorige J. Bruining, na een handgemeen in een Groningse bar, op weg naar huis onwel geworden en overleden. In verband daarmee is de 46-jarige S.JM. aangehouden. M. had zich gemengd in een ruzie tussen de heer Brui ning en zijn vrouw. Daarbij vielen over en weer klap pen. S.JM. is aangehouden op verdenking van mishan deling, de dood tengevolge hebbende. Vrouw gestikt bij overbodige reddingspoging AMSTERDAM (ANP) Een moeder die in paniek naar de kinderkamer rende om haar driejarig dochtertje te redden, is zaterdagochtend in de rook gestikt, nadat In haar woning in Amsterdam brand was uitge broken. Haar vergeefse reddingspoging was overbodig. In haar paniek moet haar zijn ontgaan, dat het kind veilig bij familie in Den Haag logeerde. In Ossenisse (Zeeuws Vlaande ren) zijn gisterochtend twee Bel gen bij een brand in hun cara van om het leven gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een 27-jarige man in bed heeft liggen roken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7