Allerlei(ds) Behoorlijk spelniveau Agnestoneel Afscheid bij de Maredijk 5 Sfeervol Passiespel Alma Materkoor Sleep achter brandweerwagen in de brand Opuwgewone spaargeld kunt u bij de ABN nu 2% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN 97;]- MAANDAG 10 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3. J 1IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllll!lll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l||||||||||||||||||||||||IMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII,llllllllinillll|llll,llll|llllllllllllllllll^ -21t' - e kunstredaktie) het nieuwste toneelspel van dramaturg Peter Lintelo Jat zaterdagavond in zijn regie in de aula van scholengemeen- I schap St. Agnes in première ging. AUe rollen werden ge speeld door leerlingen. Het spel is gebaseerd op de rp J Ulstercyclus uit de Keltische milyj mythologie. Belangrijke thema's rar* zijn solidariteit met de dood, 'ed» oorlog, macht, liefde en profetie. If°u'1 Peter Lintelo schreef een toneel- lour-i tekst met een krachtige en hel dere poëzie, waarin Koning Conchobar, halfgod Cuchulain en wagenmenner Laeg een be langrijk drietal vormen. Cuchu lain (jong en onstuimig gespeeld door Paul Beerenfenger), geë motioneerd door de vele doden, die hij op z'n geweten heeft en in voortdurende onzekerheid le vend omdat zijn contacten met mensen geen standhouden. Con chobar die alles grijpbaar tracht te maken door het zoveel moge lijk te beredeneren, maar die daardoor herhaaldelijk tot ver keerde conclusies komt en Laeg, ongecompliceerd, niet begrij pend en slechts drie waarden kennend: eten, drinken en vrij- Deze karakters maken zo'n stuk al weer direct 20e eeuws. De getoonde religie, zeden en ge woonten van de Kelten zijn na tuurlijk anders dan de onze, maar verder dan een verschil in vorm en zeker niet in inhoud, kom je niet. was in doorsnee ne slordigheden i staanbaar en een Kelt met Leids accent komt wat vreemd over), van behoorlijk niveau. Uitschieters waren zonder twij fel Fons Lamboo, Jaap Schrij vers, José van Haasteren en Paul Beerenfenger. De schitterende kostuums van Marian van der Luit dwongen grote bewondering af. Het decor van Peter Lintelo was van een uitgekiende eenvoud, de draken en het paard van Judith Vroom i op wat klei- vakwerk en het geluidsdecor (soms onver- van Ton Hendriks, Frankie For- tanier en Mathilde Dirken af wisselend mooi, angstig en gek. In de enscenering toonde Peter Lintelo zich opnieuw een groot stylist. „De daden van Chuchulain" wordt dinsdag-, woensdag- en vrijdagavond opnieuw op het Agnses gespeeld. Aanvang acht uur, toegangsprijs 1,50. De Voorstellingen zijn voor een ie der toegankelijk. Ton van Brussel. Het spelpeil van de leerlingen r lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIMIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU LEIDEN De heer De Goede ren nam zaterdagmiddag in een mudvol clubhuis afscheid als secretaris van speeltuinver eniging "Rondom de Mare- dijk". Uit handen van de voor zitter, de heer Werk, ontving hij de gouden speld, die alleen aan ereleden van de vereni ging wordt uitgereikt. De heer De Goederen is 28 jaar be stuurslid van "Rondom de Ma- redijk" geweest. Hij legt van avond tijdens de jaarvergade ring officieel zijn functie neer in verband met zijn vertrek naar Vlissingen. In zijn toe spraak prees de voorzitter de heer De Goederen omdat hij altijd voor de wijkbewoners klaar stond. "Waren er proble- Door een lid van de speeltuin vereniging, de heer Verte- naar, werd het scheidende bestuurslid een herdenkings wandbord aangeboden, dat door hem was vervaardigd. Een vertegenwoordiger van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen benoemde de heer De Goederen tot lid van verdienste van de bond en bood hem een penteke ning van Leiden aan. Van de (xddse Jeugdactie ontving de secretaris een boek over schepen en zeilboten. De buurtbewoners gaven een envelop met inhoud en een plantenbak. ADVERTENTIE] Van een onzer verslaggevers Leiden Het ongeluk dat een 26-jarige Amsterdammer zater dag met zijn auto kreeg, bleek er een met een staartje. Behalve dat de auto op de rijksweg in onzachte aanraking kwam met een boom langs de rijksweg Amsterdam-Den Haag, vatte hij een uurtje later vlam op de Lammenschansweg, toen hij door een brandweerauto naar een garage werd versleept. De be stuurder van de auto was door onverklaarbare oorzaak ter hoogte van de Europaweg van de weg afgeraakt en met zijn auto tegen een boom tot stilstand gekomen. Met gekneusde ribben en een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn mede-passagier, een 22-jarige Amsterdamse, liep lichte kneuzingen op. De brand op de Lammenschansweg ontstond doordat vonken, veroorzaakt door het over het asfalt schurende metaal in aanraking kwamen met benzine, die uit de defecte tank stroomde. De brandweer kon de brand onmid dellijk blussen. i Het uitgebrande autowrak achter de brandweerwagen. Leiden Een vrij groot aantal geïnteresseerden heeft gisteren middag de regen getrotseerd om, getuige te zijn van het passie spel "De Veertien Stonden", zoals dit in de Hartebrugkerk werd uitgevoerd door het Alma Materkoor-Leiden. Met deze kompositie, die hij in 1942 speciaal voor het Alma Ma- teikoor schreef, heeft Hendrik Andriessen bepaald niet gepro beerd het eenvoudig te houden. Zangtechnisch heeft het een ho ge moeilijkheidsgraad en ik was verbaasd te horen, dat dit an derhalf uur durende werk, ür slechts vier maanden tijd werd ingestudeerd. Hoewel er hier en daar, met name in de "piano"gedeelten, wat moeilijkheden waren met de zuiverheid, maakte het koor over het geheel genomen een goede indruk. Naast koorzang (voornamelijk a cappella) waren er instrumenta le tussenspelen verzorgd door een elftal strijkers, leden van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Dit ging echter, ondanks attent reageren op de aanwijzingen van dirigent Wim van der Vange, niet altijd even vlekkeloos. Het derde bestanddeel van "De Veertien Stonden" was de de- klamatie van teksten van de woordkunstenaar Guido Gezelle (1830-1899). Men had hiervoor Wim Quint uigenodigd, die zich op werkelijk voortreffelijke wij ze van zijn taak kweet. Al met al was dit passiespel door zijn ingetogen, beschouwelijke ka rakter een bijzonder sfeervol ge beuren. Wim van der Vange, de nieuwe dirigent van het Alma Materkoor, leidde het met groeiende zelfverzekerdheid, en komt een kompliment toe voor zijn goede interpretatie. Kees Buurman ADVERTENTIE] Hartelijk welkom nieuwe wereldburger, klinkt lung na mei een bloemetje Tleurop. Algemene Bank Nederland Trouwe spaarders, mensen die van plan zjjn hun spaargeld lange tjjd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krügcn van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op r te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of -rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zoomaar 2% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. een goede grote bank en niet alléén voor spaarders) Paasvebo De Paasvebo, die donderdag in de Groenoordhal plaats heeft belooft een unieke tentoonstel- ling te worden. Maar liefst 2750 1)6 Sc,/.pony's runderen zijn die. dag u" in de hal aanwezig en daarnaast is er dit jaar voor het eerst in ,n Groenoordhal ook ruimte voor 5S 63 Shetland pony's, 40 New-Fo- R- nest poney's, 43 W.PJL.-Fok- en Rijpaarden en 32 goedgekeurde a. delchengsten. Nog nooit is het aantal inzendingen in de hal zo S) groot geweest. Directeur André ®r de Jong moet nog vrijwel dage- Ujks boeren teleurstellen, die y ook graag met een inzending op e. de Vebo vertegenwoordigd wü- den zijn. 's Morgens om acht uur begint de keuring van de runderen, I waarna om negen uur'de paar den door het kritische oog van een aantal deskundigen beke- ken worden. De keuring van de p paarden heeft plaats op drie j. banen tegelijk. Om elf uur en rt om half twee beginnen de shows met de dekhengsten, waarvoor |t in de hal een zandtapijt van 50 bij 22 meter is aangelegd. Op de Vebo is ook een aantal stands, waarin inlichtingen wor- - den gegeven over de aanschaf van benodigdheden voor het paardrijden. De hal is donder dag voor iedereen voor de prijs van 2,50 toegankelijk. Kinde ren en 65-plussers betalen de helft van de prijs. Lesko-concert i Het Leids Studenten Kamer Or- kest (Lesko) geeft vrijdag een concert in het Lak-theater Als solisten treden op het Duitse pianisten-echtpaar Dirk en Vi vien Keilhack. Het geheel staat onder leiding van Bejamin Ash- kenazy. Op het programma staan het „Concertino d'automne" van j Darius Milhaud de „Danses Pre ludes" van Witold Lutoslawski, „The Unanswered Question" van Charles Ives en het „Temps j et Durée'" van de Leidse filoso fie student Wim Laman. Het concert begint om kwart over acht, kaarten kosten 3,50 Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. (voor CJP-houders en Lak-leden ƒ2,50) en zijn aan de zaal ver krijgbaar. Folkcafé In de filmzaal van sociëteit Ho- rus aan de Kqlfmakersteeg 8 in Leiden is afgelopen zaterdag avond een zgn. Folkcafé geo pend. Dit café is voortaan iede re zaterdagavond vanaf 10 uur geopend. Om binnen te mogen moet men lid worden. Dit kan door raison van f 5 een pasje te kopen aan de deur. Afgelo pen zaterdagavond beleefde het café zijn première met het op treden van de Leidse zanger van luisterliedjes Bart Versteegh. Zaterdag aanstaande treedt de Morgan Field Blues Band uit Den Haag op. De laatste zater dag van deze maand staat het optreden van Rob Baars op het programma en 5 april speelt in het Leids Folkcafé de Amster damse groep Cracker Hash. Vervoer gehandicapten Middels een serie vragen heeft het raadslid ir. M. Houtman (SGP) er bij het college van b. en w. op aangedrongen de vei ligheid van gehandicapte kinde ren tijdens het vervoer van en naar school te vergroten. Dit naar aanleiding van een aanrij ding onlangs op de Boerhaave- laan tussen een personenwagen en een busje, dat o.a. een aantal leerlingen van de mytylschool vervoerde. Een van de kinderen raakte daarbij vrij ernstig ge- Mulisch en Drs. P. Harry Mulisch, schrijver van o.m. ,Jfet stenen bruidsbed" en Bericht aan de rattenkoning" geeft donderdag 13 maart a.s. Winnaars winterspelen Roodenburg 16 weken lang hebben de E-pupillen van Rooden burg zich vermaakt met paaltjesvoetbal, zaklo- pen, hardlopen, touwtrekken, doelschieten en trefbal. Deze z.g. winterspelen werden evenals vorig jaar weer uitstekend georganiseerd door de pupillencommissie. Zaterdagochtend was het dan zover. De meest succesvolle pupilletjes kon den op het Roodenburgterrein hun prijzen in ontvangst nemen. Ook Hans v.d. Vos, die aan vankelijk een grote kans leek te maken op een van de hoofdprijzen, maar halverwege moest afhaken omdat hij in de Annakliniek moest worden opgenomen, werd niet vergeten. Door supporter S. Tegelaar werd hij vergast op een prachtig cadeau. Winnaars: in de El-groep: 1. R. de Roode 207 pnt., 2. W. Pikaar 204, 3. N. Keizer 196, E2: 1. J. van Es 190, A. Zandstra 173, P. Starre 172; E3: J.H.A. Otto 191, 2. J. van Tongeren 189, 3. E. Vogelenzang 188; E4: 1. A. Berk 210, R. Keereweer 204, 3. T. Meijers 196; E5: H. v.d. Vlugt 216, 2. R.C. van Swol 206, 3. G. Tegelaar 205. Op de fotode overgelukkige pupillen met jeugdleiders: I. Arnoldus, J. van Egmond en J. Smeele. gelijk te stellen bedrijven. Het complex, inclusief de daarbij behorende woning, moet een huur opbrengen van tenminste f 30.000 per jaar. LOM- school Op de binnenplaats van de openbare LOM-school aan de Rijnsburgersingel wordt een zandbak aangelegd. Tevens zal de plaats worden herbetegeld, zo hebben B. en W. besloten. Met het geheel zal een bedrag gemoeid zijn van f 6.850. Kakelaarsteeg Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil de Kakelaarsteeg van de gemeente kopen. B. en w. zijn er reeds mee akkoord gegaan. Zoals bekend heeft Rijnland de Kakelaarsteeg no dig voor de realisering van zijn nieuwbouwplan aan de Bree straat. Met de aankoop van de steeg is een bedrag gemoeid van f 14.700. hebben onlangs de turn wed strijden voor scholen gewon nen. Zij behaalden de eerste prijs bij het kastspringen voor meisjes van 12-15 Jaar en bij Jazzgymnastiek voor meisjes van 16 Jaar en ouder. De eerste plaats kastspringen voor jongens moesten zij delen met leerlingen van de Oranje Nassauschool. Het kastspringen voor meisjes van 16 jaar en ouder werd ge wonnen door leerlingen van de Oranje Nassauschool. Leerlin gen van de Leao behaalden de eerste prijs bij jazzgymnastiek voor meisjes van 12-15 jaar. Leidse Woning stichting Endegeest een lezing in sociëteit Horus aan de Kolfmakersteeg 8 in Leiden. De organisatie is in handen van Catena. Entreeprijs f 2,50; aan vang 20.30 uur. Dinsdag 18 maart zal cabaretier Drs. P. in Horus optreden. De grammafoonplatenmaatschap- pij Polydor zal dan opnamen maken voor een nieuwe (gedeel telijk life) lp van Drs. P. Entree prijs 5,- Aanvang 20.30 uur. B. en W. zullen de raad binnen kort voorstellen een krediet van 550.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van brandmel dingsinstallaties in de verplecg- gebouwen van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De aanleg van de installaties heeft moge lijk tot gevolg dat t.z.t. de ver- pleegprijzen zullen worden ver hoogd. Witte Poort B. en w. hebben besloten het Witte Poortcomplex te verhuren aan commerciële en daarmee Schooltumen B. en W. hebben de heer M. J. L. van Marwijk (de Gijselaar- straat 1 te Leiden) benoemd in het bestuur van de Leidse Wo ningstichting. De heer Van Mar wijk volgt de heer A. C. Kriest op, die onlangs is overleden. Benoeming B. en W. hebben mr. G. F. Kooi uit Oegstgeest benoemd tot lid van de district-commissie Lei den van het Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten be trekkingen. Een en ander op voordracht van het hoofdbe stuur van het fonds. Troef Het vormingscentrum Troef, thans gevestigd aan de Hoge- woerd, gaat mogelijk de zie kenboeg van het voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde huren. De zieken boeg komt in begin mei vrij. Eigen huis „De belangstelling voor het ver werven van een eigen woning neemt zienderogen toe", zo con cludeerde b. en w. van Leiden onlangs in hun informatieve no ta. Dit mede naar aanleiding van het de laatste jaren toegeno men aantal aanvragen voor het verkrijgen van een renteloze le ning uit het Bezitsvormings fonds. Thans zijn de voorwaar den van het verkrijgen van zo'n lening opnieuw verruimd. De oude regeling stelde als ma ximum verwervingskosten een bedrag van 45.000,- voor een bestaande en 70.000,- voor een nieuwe woning. Met terugwer kende kracht tot 1 januari jl. zijn deze bedragen verhoogd tot 50.000,- resp. 80.000,-. Voorts zijn de maxima voor het belast bare inkomen van de aanvra gers aangepast aan het loon- en prijspeil. Inlichtingen over de aankoop van een eigen huis met steun uit het bezitsvormingsfonds zijn overigens te verkrijgen bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, centra le afdeling voorlichting, Den Haag. Folders zijn ook verkrijg baar bij de afdeling Voorlich ting op het Leids stadhuis. Leidse bioscopen LtlXOK: SUtlomwvi 10, W 21230. IB jr. vrijdag Ubertt", M Jr., uur Slr.ruV.at 24130 ..Keetje 3-8 uur Studio: „Lr f.ntome I. 2*JB75. ,.My (air S2, tel 25414. S1.I5 uur. ^Alleen ralerdag en woerudag a I Nurhtvooritelling vrijdag en taterdag 23.30 uur „Karate kuloa-Lee Keung", IS jr.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3