Moeilijke gespreksronde voor Kissinger verwacht Polen verslaat verrassend Oranje alstublieft In 1985 ten hoogste twaalf tv-kanalen Versterking positie CDU in Rijnland-Palts Gifdamp in Eist UDA probeerde vissersvloot in brand te steken fUidc&(S®wumt Maandag 10 maart 1975, 65e jaargang no. 20063 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND |Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18 00 ti F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune ementen per week f 2.69. kwartaal f 34,78. jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. Amsterdam 700 Uit de 4-delige serie Amsterdam 700 deel 2: „Een hemel op aar de". op Ned. I om 21.20 uur. Gelaatschirurgie om 20.45 uur. Ned. II om 20.21 uur Op Losse groeven en om 21.20 uur Pepper Plaatselijk een bol. Opklaringen, maar ook plaatse lijk een Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen en maxima circa 8 graden. Morgen zon:2.35-14.47. Maan: 10.22-22.43. Schev. hoogw.: 7.05- 18.36. Laagw. 6.05-17.27. KOALA LOEMPOER - Polen heeft het Ne derlandse hockeyteam vanmorgen vroeg een uiterst onaangename verrassing bereid. De Oosteuropeanen versloegen de Oranje brigade, die daags tevoren nog glansrijk met 3-0 over Spanje had gezegevierd, met 2-1. Ondanks dit verlies is Nederland nog niet uitgeschakeld voor de halve finale. Dankzij de' zege van 5-0 die Pakistan op Spanje behaalde 'kan het nationale hockeyteam zich via een overwinning morgen op Maleisië alsnog kwalifi ceren voor een beslissingsduel tegen Nieuw Zeeland. Spanje heeft weliswaar eveneens vijf punten, maar na het verlies van vanmorgen een aanzienlijk slechter doelgemiddelde. De stand in groep A is: 1. Pakistan 5 3 2 0 8 14-6 2. Nieuw Zeeland 5 2 1 2 5 5-6 3. Spanje 5 2 1 2 5 5-9 4. Maleisië 4 12 14 4-3 5. Nederland 4 1 1 2 3 8-7 6. Polen 5 1 1 3 3 8-13 Ford te water Mevrouw Betty Ford duwt haar ge heel geklede man. de Amerikaanse president, het zwembad in van hun buitenverblijf in Camp David. Het is een foto van de Amerikaanse foto graaf Fred Ward uit diens boek „Portret van een president" dat in mei uitkomt. Jeruzalem (Reuter-AP) In het tijdsbestek van twee dagen heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger de drie nauwst bij het conflict Midden-Oosten betrokken landen be zocht: Syrië, Egypte en Israël. Vandaag zou hij naar Turkije gaan om er te spreken over de kwestie Cyprus, om daarna zich opnieuw aan de problemen van het Midden-Oosten te wijden. Algemeen verwacht men, dat het een „harde gespreksronde" wordt. In Damascus werd Kissinger al meteen geconfron teerd met een weinig soepele president Hafez Assad, die zich met grote beslistheid verzet tegen een afzonderlijke regeling tussen Israël en Egypte over de Sinai, zonder daar de Golanhoogte bij te betrekken. Syrië wenst verder dat de PLO verte genwoordigd is bij een spoedig te houden confe rentie van Genève. En tenslotte kwam president Hafez Assad nog met een voorstel voor de Palestij- nen: het vormen van een verenigd Palestij ns-Sy- risch militair en politiek toporgaan, welk voorstel door PLO-leider Jasser Arafat met instemming begroet werd. Assad verduidelijkte dat dit ge meenschappelijke optrekken ook geldt voor de Geneefse conferentie. Het zou zo kunnen zijn, dat Syrië dan op die conferentie de Palestijnen verte genwoordigt, maar het zou ook kunnen dat Syrië geen vertegenwoordiger stuurt, maar dit aan de Palestijnen overlaat. „Dat hangt af van de beslui ten van de leiding", aldus Assad.- Deze ontwikkelingen hebben de taak van Kissin ger allerminst gemakkelijk gemaakt Gistermiddag laat kwam hij in Jeruzalem aan, om concessies van de Israëlische leiders te bepleiten met als „harde noot" ook de Golanhoogte in een eventueel voorlopig akkoord te betrekken, iets waar Israël tot nu toe niets voor gevoeld heeft. Kort voor zijn aankomst ontplofte een kilometer van zijn hotel een kleine bom, die evenwel geen slachtoffers heeft geëist. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering wil het aantal televisiekanalen de komende tien jaar tot maximaal twaalf uitbreiden. In de daaropvolgende vijftien jaar tot het Jaar 2000 zal dit aantal verder worden opgevoerd tot hooguit dertig. Dit staat in de nota over de kabel-tv van staatssekretaris Van Huiten (Verkeer), die volgende week samen met de medianota van minister Van Doorn (CRM) zal worden gepubliceerd. Minister Van Doorn zei onlangs nog dat het regeringsbeleid ten aanzien van de kabel-tv behoedzaam zal zijn. „We willen het risiko van een te ambitieuze ontwikkeling vermijden", zo zei de bewindsman. De uitbreiding van het aantal tv-kanalen via een centraal antenne-systeem zal geleidelijk geschieden. Volgens de nota zullen de consumenten de eerste tien jaar genoeg hebben aan 12 binnenlandse, buitenlande en regionale of lokale kanalen. Eén kaneel zal zeker worden bestemd voor het tv-onderwijs, dat onderdeel zal worden van de zgn. „open school". Het centraal antenne-systeem dat de regering wil invoeren zal berekend zijn op de ontvangst van hooguit 30 kanalen. Andere systemen worden verboden. In ons land zijn momenteel zesex perimenten met kabel-tv aan de gang. Het experiment met het landelijke centraal antenne-systeem in de Haagse wijken Bezuidenhout en Mariahoeve wordt gestopt, omdat het volgens de regering te duur is. ELST (ANP) Vrijkomende gassen uit een oververhitte reactieketel met giftige insecticiden veroorzaakten vanmor gen stagnaties bij de rangeerwerkzaamheden op het spoorwe gemplacement van de gemeente Eist in Gelderland. Twee NS-personeelsleden moesten zich onder doktersbehandeling stellen. De oververhitting van een reactieketel vond plaats bij de chemische fabriek Luxan. De oververhitting werd ontdekt vannacht om twee uur. Door het bespuiten van de ketel kon brand worden voorkomen. Niet kon worden verhinderd, dat gevaarlijke dampen ontsnapten. De chemische fabriek kwam vorig jaar in het nieuws toen door een grote brand een gevaarlijke gifwolk vrijkwam. Dankzij de gunstige windrichting liep de bevolking toen geen [ADVERTENTIE Als je wilt weten hoeveel volwassen weggebruikers ons landje telt dan is dat een hele uitzoekerij.Gerekend naar leefijd zijn het er 9 miljoen. Maar ga je af op gedrag dan i komen de problemen.Moet je nou bijvoorbeeld de mensen die vreselijk kwaad worden als ze een bekeuring krijgen tot de volwassen weggebruikers reke nen? Of niet? De politie. Helft meters bloeddruk is niet goed ROTTERDAM (ANP) Onge veer de helft van de bloeddruk- 1 meters van huisartsen en zie- kenhuizen werken niet correct. Bij een testonderzoek bij 400 t huisartsen is gebleken dat 46 procent een afwijking te zien gaf van meer dan drie millime- ter kwikdruk. Tijdens een nader onderzoek in een Helmonds zie- I kenhuis bleek, dat 13 procent van de aanwezige apparatuur i afwijkingen vertoonde, 17 pro- i cent lekte en 13 procent totaal onbruikbaar was. Aldus de Helmondse cardioloog R. Vroom tijdens een sympo sium over hoge bloeddruk in Rotterdam. GREENCASTLE Een protestants particulier leger in Noord-Ierland heeft gisteravond verklaard verantwoordelijk te zijn voor de poging om de vissersvloot van het Ierse dorp Greencastle door brand te vernielen. Volgens een woordvoerder van de„vereniging voor de verdedi ging van Ulster" (Uda) zijn vissers uit Greencastle betrokken geweest bij de wapenaanvoer voor het katholieke „Ierse Republikeinse Leger" (IRA) dat talrijke gewelddaden in Noord- Ierland heeft gepleegd. Zaterdagnacht ontdekte de politie van Greencastle dat iets ten zuiden van de grens tussen Noord-Ierland en de Ierse repu bliek ligt, rook op de voor anker liggende vissersvloot van 21 schepen. Door het snelle ingrijpen van de brandweer die hulp kreeg van vissers, politiemannen en militairen, bleef de schade beperkt tot twee uitgebrande vaartuigen. Ongeveer 30 brandbommen die verdeeld waren over de andere boten, konden bijtijds onschadelijk worden gemaakt. Volgens de politie zou de gehele vloot in vlammen zijn opgegaan, als er niet zo snel was ingegrepen. Stof eten Het is natuurlijk maar net waar je trek in hebt, maar mevrouw Trudi Kassing in de Australische plaats West Brunswick eet stof. Gewoon eer lijk stof. En niet zo maar als grapje, nee, ze is er aan verslaafd zoals een ander aan sigaretten verslaafd is. „Ik eet het al heel mijn leven. Ik doe het ge zondheid of ZO, I gewoon omdat ik het lekker vind. Thuis houd ik een voor raadje stof aan en als ik trek heb eet ik een bordje stof." Hondsdolheid in Groningen VLAGTWEDDE In het Groningse dorp Vlagtwedde is gisternacht een hond door de politie doodgeschoten op het vermoeden, dat het dier aan hondsdolheid leed. In Harpel schoot een landbouwer een poes dood, omdat hij eveneens dacht dat het dier aan hondsdolheid leed. De kadavers worden - met een op de landerijen gevonden dode haas - vandaag door de Veeartsenijkundige Dienst in Rotterdam onderzocht Bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn •bij de politie van Stadskanaal twee korpsleden uit de norma le dienst vrijgemaakt. Zij zullen in burger het aanlijnverbod van honden controleren. PRIJSVERLAGING ROTTERDAM (ANP) Chrysler Ne derland heeft alle Amerikaanse perso nenauto's met acht tot tien procent in prijs verlaagd. De prijsverlaging is mo gelijk geworden als gevolg van het huidige koersniveau van de Ameri kaanse dollar. De prijzen van de door Chrysler in Nederland op de markt gebrachte auto's variëren van ruim 21.000 tot 37.000 gulden. Contrast Opnieuw voor dezer dagen do „Gouden Hindo" de baai van San Francisco bin nen. Hel is een na gebouwd exem plaar van het schip waarmee sir Francis Drake aan het eind van de zestionde eeuw vanuit Ply mouth oen reis naar do „Nieuwe Wo- reld" ondernam. Een hedondaagse collega, de Russi sche tankor Pjerwo- malsk, schijnt het zoll8choopje mot z'n boog to willen opslokken. (Van onze correspondent Frans Wennebes) BONN De Westduitse CDU heeft haar zege tocht bij de Landdagverkiezingen met een overwinning voortgezet. In Rijnland-Palts ver wierf de partij van minister-president Helmut Kohl gisteren 53,3 pet van de stemmen. Met een winst van 3.3 pet. bevestigde zij hiermee de absolute meerderheid in de landdag van Mainz. De winst was minder groot dan men verwacht had. De CDU zal hier opnieuw als enige partij de regering vormen en Kohl als minister-president bevestigen. Zoals reeds bij alle Landdagverkie zingen sinds ruim een jaar ging de winst van de CDU hoofdzakelijk ten koste van de SPD van Willy Brandt Deze partij verloor anderhalf procent en moest daarom met 39 pet van de stemmen genoegen nemen. De liberale FDP, die in Mainz eveneens tot de oppositie behoort, verwierf 4.7 pet tegenover 5.9 pet in 1971. Dit betekent dat de partoij ook weer in de nieuwe Landdag vertegenwoordigd zal zijn. De rechts radikale NPD werd met 1.2 pet op vernietigende wijze geslagen. Hetzelfde geldt voor de communistische partij, die hier slechts een half procent van de stemmen kreeg. De verkiezingen van Rijnland-Palts werden door de ontvoering van Peter Lorenz in West- Berlijn aanzienlijk minder sterk beïnvloed dan men had verwacht. Vooral van de sterk conser vatieve bevolking, die in de lange tijd achterge bleven gebieden van Eifel en Hundsruck een overdreven verering voor staatsautoriteit heeft, had men gedacht, dat zij van de kidnapping een votum voor een grotere binnenlandse vei ligheid zou hebben gemaakt. Margarine wordt goedkoper DEN HAAG De fabrieksprijzen van margarine zijn vandaag met vijf cent per 250 gram omlaag gegaan, üalvari- ne is tweeëneenhalve cent goedkoper gworden. De bond van Nederlandse margarinefabrikanten heeft hiertoe zaterdag besloten. De prijsverlaging is mogelijk geworden door een daling van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Dat de fabrieksprijzen dalen wil nog niet zeggen, dat ook voor de consument de margarine vijf cent goedkoper wordt. De winkelier is vrij te bepalen hoeveel van de prijsdaling hij doorberekent aan de klant en op welke termijn. BOMEXPLOSIE PARIJS (AFP) Op het Parijse Gare de l'Est is gisteravond een bom in een bagagekluis ontploft, waardoor zeven mensen zijn gewond. Een ervan is er zeer ernstig aan toe. Volgens de politie is hier sprake van een aanslag. De ontploffing kwam om kwart voor twaalf. De politie heeft de centrale stationshal ontruimd omdat zij vermoedt dat er nog meer bommen verborgen liggen. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenhtin- ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van di Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1