Tania moest gewonde harten herstellen Machtige demarrage Hermens goed voor goud in veldloop Ties Kruize: Met vijf man HCKZ kon het niet misgaan Hockeyteam nam revanche op Spanje m Na uitputting bij Engelse hockeyers twee wissels meer KOEALA LOEMPOER Nederland heeft vanoch tend In Koeala Loempoer de voorlaatste wedstrijd voor groep A tegen Polen met 2-1 verloren. De ruststand was nog 0-0. In de 49e minuut gaf Ties Kruize Nederland uit een strafbal de leiding, vier minuten later maakte Otulakovski uit een strafcor- ner gelijk en dezelfde speler bezorgde Polen zes minuten voor tijd, wederom na een strafcorner, de overwinning. Er waren ongeveer 800 toeschouwers. In een andere wedstrijd voor groep A won Pakistan met 5-0 van Spanje, waardoor Pakistan zeker is van een plaats in de halve finale.' Ik had nogal wat gewonde har ten te herstellen", zei bonds coach Cees Tariia vanochtend na een inspectietocht in de ho telkamers van de spelers. Daar was dan ook alle reden toe. Want de klap was hard aange komen. Het nederlandse hoc keyteam leek na de ruime over winning van gisteren op Spanje (3-0) op weg naar een halve finaleplaats, maar het onver wachte verlies van de dag erop tegen het taaie Polen bedierf bijna alles weer. Bijna, want het ongelooflijke is dat Nederland nog altijd kansjes heeft op die felbegeerde plaats bij de eerste vier. De merkwaardige situatie doet zich voor dat Oranje, dat in Koeala Loempoer de wereld titel verdedigt, met nog maar een wedstrijd (morgen tegen Maleisië) te spelen eerste kan worden maar ooit twaalfde en laatste. Wint Nederland van de gastheren hetgeen nog moei lijk genoeg zal zijn dan eindi gen Spanje, Nieuw Zeeland en. Nederland met vijf punten uit evenzoveel wedstrijden op de gedeelde tweede plaats iets soortgelijks gebeurde ook tij dens het eerste toernooi om het wereldkampioenschap in 1971 te Barcelona. Toen ging het tussen West Duitsland, Kenya en Fran krijk. De Fransen, die het slechtste doelgemiddelde had den, vielen af. Nu zou dit voor Spanje (dat met niet minder dan 5-0 van Pakis tan verloor) gelden. Nederland zou dan een beslissings-wecl- strijd tegen Nieuw Zeeland moeten spelen om een plaats in de halve finales. Een uitermate zware opgave in een toernooi, dat toch al zoveel bloed, zweet en tranen heeft gekost De opstelling van Nederland te gen Polen was: Doyer, Dijker- man, Kan, Bolhuis, Pierik, Steens, Hans Kruize, Boelaars (Mundt), Ties Kruize, Lunter en Boerma. Stand groep A: 1. Pakistan 5 3 2 0 8 11-2 2. Nieuw Zeel. 5 3. Spanje 5 4. Maleisië 4 5. Nederland 4 6. Polen 5 2 1 2 5 5- 2 1 2 5 5-8 12 14 4-3 1 1 2 3 8-7 1. West-Duitsland 4 3 1 0 7 12-6 2. India 4 2 1 1 5 11-4 3. Argentinië 4 2 1 1 5 9- 4. Australië 5. Engeland 6. Ghana 4 1 2 1 4 13-6 4 1 1 2 3 7-9 4 0 0 4 0 3-21 Vreugde In de Westduitse ploeg na de derde tref fer in het duel te gen Engeland. Rainer Siefert (nummer 15) wes de maker ervan, maar zijn ploeg genoten schijnen er verheugder over te zijn dan Siefert zelf. West Duitsland raakte eerste punt kwijt Van onze sportredactie KOEALA LOEMPOER Australië beeft het afgelopen weekeinde Olympisch hockeykara- pioen West Duitsland het eerste punt afhandig gemaakt Twee keer kwam de Duitse ploeg voor maar vlak voor tijd zorgde Mal Pooie voor de gelijkmaker: 2-2. Ook India boekte een verrassende uitslag, in negatieve zin dan. De ploeg die tot dusver het sterkste spel vertoonde, verloor met 2-1 van Argentinië. Door doelpunten van Flavio de Giancomi en Ernesto Bareiros, uitstekend werk van doelman Julio Cufre en zeer hard spel won de Argentijnse ploeg, die zaterdag op even verrassende wijze met 3-3 gelijk had gespeeld tegen Engeland. Nieuw Zeeland dat als eerste is uitgespeeld, besloot met een zege van 3-2 op Polen. Desondanks zijn de Nieuwzeelanders, van wie het protest tegen de onderbreking in het duel met Pakistan werd afgewezen door de FEH, nu uitgeschakeld. Overige uitslagen: groep a: Pakistan-Maleisië 2-1, groep b: India-Ghana 7-0, Engeland-West Duitsland 0-3. Van een speciale verslaggever KOEALA LOEMPOER „Ik wist het wel", zei Ties Kruize grijnzend, „met vijf spelers HCKZ in de ploeg kon het niet misgaan". De hoekige Hagenaar had na afloop van het zo belangrijke duel tegen Spanje voor groep a van het toernooi om het wereldkampioenschap alle reden tot lachen. Mede dankzij zijn grandioze spel kon Oranje met een overwinning van 3-0 revanche nemen voor de ongelukkige neder laag tijdens de strijd om het Europees kampioenschap vorig jaar mei in Madrid. Een zege, die overigens hard nodig was na de nederlaag tegen Nieuw Zeeland en het gelijkspel tegen Pakistan. Het was de derde maal dat het duel tussen Nederland en Spanje op het programma stond. Zondag 2 maart en donderdag 6 maart maakte de dagelijkse hoeveelheid tro pische regen respectievelijk het veld van het Merdekastadion en de Kilatclub onbespeel baar. En ook zaterdagmiddag zou het niet tot een treffen komen. Terwijl 6.000 toeschouwers de regen trot seerden in het Tocastadion besloot men niet weer het risico van staking te nemen en het duel te verschuiven naar zondagochtend 08.00 uur plaatselijke tijd op de Kilatclub, even buiten Koeala Loempoer. De dag be gon erg vroeg voor de Nederlandse spelers. In overleg met teamarts John Wesseling was het ontbijt vastgesteld om vijf uur, met een zo groot mogelijke marge tot de wedstrijd. De wedstrijd begon niet erg hoopvol voor Nederland. De Spanjaarden combineerden, dat het een lieve lust was en vooral Borrell en Segura snelden herhaaldelijk ongehin derd door de Nederlandse defensie. Spanje had bepaald pech toen Borrell en Jorge Fabregas kort na elkaar de bal juist naast het doel van Derk Doyer (Tania had hem verkozen boven Maarten Sikking, die de eerste twee wedstrijden niet erg gelukkig was geweest) zagen verdwijnen. In die eerste tien minuten was het plaatsen ontstellend zwak verzorgd bij Nederland en bijna elke vrije"slag werd stumperig „ingeleverd". Tot de rust bleef een Spaans doelpunt in de lucht hangen, maar Borrell en Jorge Fabregas konden hun schoten niet de juiste richting meegeven. „Ik rende vrij exact de kwaliteiten van het Spaanse spelpatroon", aldus Cees Tania. „In Ipoh heb ik Sikking en Leefers de wedstrijd Spanje-Nieuw Zeel and laten volgen. Met die analyse hebbèn we ons voordeel gedaan. De Spanjaarden kunnen moeilijk omschakelen naar een an der systeem". Dat bleek wel toen de Neder landse aanval na rust toen de zon de mist had verdreven) beter ging draaien en Spanje meer aandacht aan de verdediging moest gaan besteden. Na een combinatie met Lun ter gleed Boerma in zijn ren naar de bal uit, maar in de 43e minuut liet de felle, 29-jarige Amsterdammer een staaltje zien waar lang over zal worden nagepraat Streng Ties Kruize schoot hard op het Spaanse doei, waar Carre ra op zijn plaats stond. Met een boog kwam de bal bij de meegekomen Boerma, die zijn hand uitstak en met de omgekeerde stick hard uithaalde: 1-0. Boer ma later: „Ik was even bang dat de scheids rechter zou fluiten voor verkeerd stoppen' van de bal. Maar ik had al gemerkt dat daar in dit toernooi niet zo streng op wordt gelet. Sommigen dachten ook dat ik sticks maakte, maar dat was pertinent niet waar". Nadat bij Spanje de gebroeders Fabregas waren vervangen en de statische Mundt eindelijk was gewisseld voor de beweeglijke Adje Boelaars (Tania: „Ik hield Patty in het team als tweede straf cornerman") ontstond een angstig moment voor het Nederlandse doel. Attent uitlopend kon Doyer de onge hinderd op hem afkomende invaller Masana op tijd stuiten, maar wel ten koste van de eerste strafcorner voor Spanje. Met een schitterende reactie stopte Doyer het harde schot van Juan Amat Ad Boe laars, die tegen Pakistan als rechtsachter voornamelijk de rug van „flits" Samiullah had gezien, stelde zich direct veel scherper op dan Mundt en kreeg in de 56e minuut een schietkans. Carrera moest zich een schot in de maagstreek laten welgevallen. Nadat Bob Dijkerman de vierde Nederlandse straf corner verkeerd had afgestopt, zond Ties Kruize een lange, diagonale pass naar rechts. Boelaars („Ik zag het gat") snelde achter de bal aan en grifte zich met een uitgekookt schot voorgoed in de herinnering van de Spaanse doelman (2-0). De tegenslag was bij de Spanjaarden hard aangekomen en zij bleken niet over de conditie te be schikken om iets terug te kunnen doen. Zelfs werd het drie minuten voor het einde nog 3-0, waardoor met de 4-1 van 18 mei 1959 de grootste overwinning' op Spanje uit de historie kon worden geboekt Carrera kon tweemaal achter elkaar de bal wegtrappen na schoten van Ties Kruize (die zich schitterend had vrijgespeeld) en Lunter, maar was tegen de inzet van Jan Boerma machteloos. Het eindsignaal werd met enor me vreugde begroet. Maarten Sikking, voor het toernooi nog eerste doelman, feliciteerde als eerste Derk Doyer en van alle kanten kwamen in het oranje geklede Nederlandse supporters aangerend om iedereen te felici teren. Eindelijk, na een week vol ongenoe-" gen, was het succes gekomen op de negende dag van het toernooi. Er' werd met volle overgave van genoten. van Ad Boelaars (gedeeltelijk zichtbaar) volgt. r ■■auniHHai was en pas in de middelmoot passeerde. In de tweede omloop vormde zich een kopgroep van vijf man. Wassenaar, Scharn, Jo Schout, Roelof Veld en Her- Vonk, die de een na de ander passeerde kwam hier in de vol gende ronde bij en meteen nam hij de kop. Het tempo ging om hoog en Roelof Veld was de eerste die de leiders moest laten gaan. Ook Schout hapte naar de adem en moest afhaken. Bram Wassenaar nam het initiatief over. Scharn en Vonk kregen het nu moeilijk en verdwenen naar de volgende ereplaatsen. Ook Jos Hermens moest gewel dig op zijn tanden bijten om Wassenaar bij te benen. Wasse naar bleek echter toch teveel van zijn krachten te hebben ge vergd want in de laatste ronde werd hij door Hermens gepas seerd, die daarmede de titel voor zich opeiste. Bij de dames ging het kampioenschap naar de Limburgse Claire Spouwen van de vereniging Achilles Top uit Kerkrade. Zij bleef vier se conden voor op Annie van Stip hout van HAC uit Helmond. Het brons kwam bij Marjan Moser van GAC uit Hilversum. Het clubkampioenschap werd bij de heren gewonnen door CI- KO '66 uit Arnhem, bij de da mes was THOR (Roosendaal) de beste vereniging. De uitslagen; heren: 1. J. Hermens (persoonlijk lid KNAU Nijmegen) 12 km in 40 min. 24.4 seconden. 2. B. Wassenaar (CIKO '66) 40.28. 3. Haiko Scharn (CIKO "66) 40.36.6. 4. P. Vonk (RKHAV, Hulst). 5. J. Schout (RK- HAV, Hulst). 7. J. van der Wansem KOEALA LOEMPOER De technische commissie van de Inter nationale Hockeyfederatie heeft dit weekeinde in Koeala Loem poer besloten dat alle landenteams met ingang van bet vijfde duel voor het toernooi om het wereldkampioenschap per wedstrijd vier wisselspelers mogen inzetten. Tot nu toe mocht een coach slechts twee spelers per wedstrijd vervangen. De maatregel, die alleen voor dit toernooi geldt, is mede genomen op aandrang van de Engelse ploegleiding. Na de wedstrijd Engeland-Argentinië, die zaterdagochtend werd gespeeld, vertoon den Cotton en Long ernstige uitputtingsverschijnselen. Een uur na de partij hadden beide spelers nog een polsslag van 120 per minuut. Jos Hermens heeft er weer een nationale titel bij. Reden tot juichen. (Van onze verslaggever) REUSEL Terwijl Bram Was senaar zich gereed maakte om zijn vlijmscherpe eindsprint in de strijd te brengen en zodoen de beslag te leggen op het na tionaal veldloopkampioen schap, dat gistermiddag op een bijzonder zwaar parkoers in Reusel bij Eindhoven werd ge lopen, sloeg Jos Hermens, het persoonlijk lid van de KNAU uit Nijmegen zijn slag. Met een machtige demarrage maakte hij eerst de enkele meters die hij op dat moment achter Wasse naar lag goed en ging de man van CIKO uit Arnhem direkt hierna voorbij. Hermens nam dertig meter voorsprong en hoe Wassenaar ook terugvocht, de erfenis van Egbert Nijstad, die er dit jaar niet meer bij was, kwam in handen van Hermens terecht. Bijna vier seconden achter Her mens legde Wassenaar beslag op de tweede plaats. Haico Scharn, voor velen als favoriet gestart, moest met de derde plaats genoegen nemen. Hij ver loor op de winnaar op een af stand van twaalf kilometer twaalf seconden. Direct nadat de ruim tweehonderd deelne mers de modder van parkoers De Wielewaal opgeschoten wa ren nam Scharn reeds de lei ding, daarmede zijn kandida tuur voor de titel nog eens extra onderstrepend. Bij de eerste doortocht, na twee kilometer, had hij die kleine voorsprong nog steeds behouden. In de groep zaten echter alle andere favorieten op kop, met uitzon dering Vein de Zeeuwse kans hebber Piet Vonk, die na de start bij een valpartij betrokken In de modder van het parkoers De Wielewaal ligt Bram Wassenaar nog voor op Jos Hermens. Niet voor lang meer. (Sparta, Den Haag). Dames: 1. Claire Spouwen (Achilles Top Kerkrede) 4 km in 14 min. 36 seconden. 2. A. van Stiphout (HAC Helmond) 14.40. 3. M. Moser van (GAC Hilversum) 14.50.4. Jongens A: 1. K. Kok (Phoenix Ut recht) 6500 meter in 22 min. 41.6 sec. 2. P. J. van Zyl (Hellas Utrecht) 22.52.8. 3. J. Boendermaker (Trias Heiloo) 23.04.4. 4. Jack Valentin (Olympus '70. Naaldwijk) 23.20.6. Meisjes A: 1. T. Kluft (Zaandam) 2500 meter in 10 min. 58.6 sec. 2. L. van der Poel (Spartaan Lisse) 11.00. 3. E. van Bouw (GAC, Gemert) 11.28. 5. I. ter Hark (Sparta Den Haag) 11.42.8.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18