Cali lijkt maanreis te ver voor zwemtop FINISH spring- clubs blijven toon aangeven Bronzen plak is succes carrière Annemieke Bouma Onenigheid over biljartsysteem handhaafde leiders positie Successenreeks van Joke van Beusekom Hartog viel uit in Daytona Beach uuwbii-i*» iiwio.il uwi. Lia Molenaar van Joop Stotijn is hier stijlvol op weg naar het Nederlands winterkampioenschap schoonspringen vanaf de 1-meterplank. Ook vanaf de 3-meter- plank zou zij steeds als beste het wateroppervlak bereiken. DSZ (Van onze waterpolome- dewerker) DEN AAG De twee Haagse zeventallen in de dameshoofdklasse heb ben een goed weekeinde ichter de rug. ZIAN/Vi- lesse speelde verdienste lijk met 1-1 gelijk tegen CPB. DSZ handhaafde iich als lijstaanvoerster loor DKR met 7-4 terug e wijzen. fet grote aantal toeschouwers ij deze laatste ontmoeting, gis- avond in Overbosch was het iet eens met het feit; dat 'leidsrechter Jerry Haas ne en maal een speelster van DSZ ^ar de kant verwees. Hij stuur- p drie'dames van DKR voor en minuut het water uit DKR DSZ scoorde elk tweemaal uit fen numerieke meerderheid. »SZ voegde daar bovendien wee doelpunten uit een nume- teke minderheid aan toe. De even treffers waren van Janny (2), René Wolsheimer (2), 'la Kamerbeek, Nel van der Petra van Schaik. ÜAN/Vitesse vervoerde een ostbaar punt tegen het hoog eklasseerde ZPB. In een matig •ezette Morgenstond schoot Ti- leke Alink ZIAN in de derde periode naar 1-0. Ria Roos pro- iteerde in de laatste minuut Van het spelen met een dame WIK verloor in 3 D met pech Van OZV. Een door OZV gemis- |p strafworp werd toch toege kend, terwijl een treffer van WIK om mysterieuze redenen Werd afgekeurd. WIK zag OZV het een zege van 4-3 naar Oude- *ater huiswaarts keren. Overschrij ving korfbalspe lers vergemakke lijkt ÏEIST Tijdens de algemene Vdenvergadering van het Ko- Unklijk Nederlands Korfbal- 'erbond in Zeist is beslist dat joortaan de overschrijving van luiers vergemakkelijkt zal Vorden, ook als deze na 1 Juli 5 Ongevraagd. Ës werd de clubs toegestaan s, die verenigingsleden n, te honoreren. DEN HAAG De nationale winterkampioenschappen schoonspringen die in zwembad Morgenstond zijn gehouden hebben aangetoond, dat de twee Haagse springclubs nog steeds de toon aangeven in de Nederlandse springwereid. Alle zeven gouden medailles bleven in Den Haag. Vier waren er voor de vereniging De Morgenstond, welke club in samenwerking met de KNZB voor een vlekkeloze organi satie zorgde. De drie andere titels gingen naar Joop Stotijn. De medailleverdeling had in het voordeel van Joop Stotijn uit kunnen vallen, als de kampioen van vorig jaar, Hans Feis, mee had kunnen doen. Feis kwam bij één van de laatste trainingen voor dit kampioenschap echter met zijn hoofd op de plank terecht hij was bezig een contra-salto uit te voeren. Hans Feis kreeg acht hechtingen in zijn hoofd, die er overmorgen uit gaan. Men verwacht dat hij binnen een week al weer op de plank zal staan. De kampioenen van de 1-meterplank veroverden ook allen de titel op het onderdeel 3-meter. Uitzondering was Saskia Strik van Joop Stotijn. Bij de meisjes onder zestien jaar werd zij eerste op de 1-meterplank. De elfjarige Caroline Linthuis (Morgenstond) behaalde hier een prachtige tweede plaats. Voor de hoge plank was Saskia de enige deelneemster (de andere meisjes zijn nog net niet in het bezit van het vereiste B-diploma). Zij miste met 225.25 echter de limiet van 265.- punten om zich kampioene te mogen noemen. Bij de dames was Lia Molenaar (Joop Stotijn) twee maal duidelijk te sterk voor de andere springsters. De strijd om beide tweede plaatsen was daarentegen erg spannend. Op de 1-meter werd Agnita d'Hondt (Morgenstond) tweede, op de 3-meter eindigde Mirjam Hoffer (Joop Stotijn) op deze plaats. Mirjam werd op de 1-meter derde, met een achter stand van slechts 0,35 punten op Agnita. Johnny van der Lingen (Morgenstond) eiste de twee titels bij de jongens onder 16 jaar voor zich op. Clubgenoot Frans van de Konijnenburg deed dit bij de heren. Bondscoach Harry Meelhuysen was gisteravond een tevreden mens. „Het Nederlandse springen is kwalitatief en kwantita tief vooruit gegaan", zei hij. „Onze opzet om de ietwat kleine springtop uit te breiden kan geslaagd worden genoemd. Ook de onlangs ingestelde leeftijdsgroepontmoetingen hebben hun invloed gehad. Door de jongste deelnemers werden vaak al moeilijke sprongen uitgevoerd". De zwembond heeft voor de wereldkampioenschappen te Cali limieten vastgesteld. De dames zullen 360 punten moeten springen, de heren 460. Drie springsters hebben dit week einde die limiet gehaald. Frans van de Konijnenburg kwam als herenkampioen net iets te kort. Aan het halen van die limiet mag volgens Meelhuysen op dit ogenblik nog geen conclusie worden verbonden. „Men zal zich nog op enkele internationale wedstrijden moeten waar maken", aldus de bondscoach. ROEL PRAAT DEVENTER De afwe zigheid van Enith Brigit- ha (voorhoofdsholte-ont steking) heeft een oud vraagstuk actueel ge maakt: kunnen de win terkampioenschappen zrwemmen op eigen benen staan? Ondanks de vier senioren- en negen adspi- rantenrecords die dit weekeinde in het be nauwde 25-meterbad van Deventer vielen, moet het antwoord ontken nend luiden. Zonder li miettijden of voorlopige selectie kortom zonder stok achter de deur is er een verontrustende achteruitgang in de breedte te constateren geweest. Ook bij de nationale top, die notabene voor het eerst sinds jaren centrale trainingsbijeen komsten heeft gehad. Het grote probleem is dat velen niet meer willen trainen om zes uur 's morgens. Vooral bij de jongste en de oudste groep speelt dat. Bondscoach Bert Sitters heeft al een jaar geleden geroepen: „Probeer de trainingsuren te verschuiven naar 's avonds van vijf tot zeven". Verenigingen die daaraan gevolg hebben kunnen geven (Kerkdriel en AZC Amersfoort) gaan vooruit, ande ren zoals het gerenommeerde ZIAN/Vitesse verliezen terrein in de concurrentieslag. Nieuw talent kwam eigenlijk alleen op de schoolslag meisjes naar vo ren. De 12-jarige Marjan Edink (PSV) en de iets oudere Antoi nette de Groot (Zwemlust/Den Hommel) kwamen in het spoor van de nog steeds sterker wor dende Wijda Mazereeuw (inmid dels met 22 jaar de senior van het gezelschap) tot flinke per soonlijke recordverbeteringen. Wijda zelf, aanzienlijk afge slankt in vergelijking met verle den jaar, liet de drie jaar oude toptijd van de inmiddels gestop te Alie te Riet uit de recordlijst- en schrappen: 2.41,31 tegen 2.41.4.-. Maanreis Cali Columbia, waar deze zo mer voor de tweede maal de wereldkampioenschappen wor den gehouden, lijkt voor het merendeel van de Nederlandse zwemtop een maanreis te ver te liggen. Sinds Enith Brigitha maatschappelijk begeleid wordt door de Nederlandse Sportfederatie heeft ze nauwe lijks een slag meer gezwora- Een hardnekkige voorhoofds holte-ontsteking houdt haar bui ten het water. Vandaag moet de dokter beslissen of ze weer voorzichtig beginnen mag. Het is echter allerminst zeker of ze over drie weken metterdaad zal starten bij de internationale wedstrijden in Londen, waar ze voorlopig voor is ingeschreven. José Damen deed het redelijk met nationale records op de 200 meter vlinderslag van 2.18.46 en 2.24.94 op de 200 meter wissel slag. Maar het is de vraag of de Brabantse zwemnimf die tegen woordig in Kerkdriel traint daarmee de internationale con currentie heeft bijgehouden. Internationaal gezien deed Pau la van Eyk van HPC het nog het beste. De stevig gebouwde Heemsteedse zwemster verbe terde het adspirantenrecord op de 200 meter rugslag tot 2.20,67, een tijd waarmee zelfs Enith Brigitha in topvorm moeite mee zou hebben gehad. Trouwens de rugslag is met Diane Edelijn (14) en Corianne Heymans (15) zo ongeveer de sterkst bezette zwemslag in Nederland. Voor het overige dreigt de jarenlange misère van het herenzwemmen niemand, met uitzondering van de in Amerika trainende Tineke Wolthuis (rechts) feliciteert José Damen met het vestigen van een nieuw record, op de 200 meter vlinderslag. Karim Ressang, heeft een rede lijk uitzicht om Cali te halen op het dameszwemmen over te slaan: geen enkele crawlzwem- ster onder de minuut en een uiterst zwakke winnende tijd op* de 100 meter vlinderslag (1.06,23 van José Damen). Desondanks kijkt bondscoach Bert Sitters niet somber de toekomst in: „Deze wedstrijden zijn in zeker opzicht wel belangrijk geweest Hier werden de ploegen voor Rouaan, Rotterdam. Londen en Luxemburg geselecteerd. Maar het is zeker niet zo geweest dat iedereen hier per se wilde schit teren. We hebben hard doorge- traind en dat moet ook wel wil len we van de zomer een rede lijk figuur slaan". Ook de charmante Wijda Mazereeuw vestigde een nieuw Nederlands record. KATTOWICE Drie dagen voor haar negentiende verjaardag heeft Annemieke Bouma gisteren bij de zesde Europese indooratie- tiekkampioenschappen in Kattowice het tweede grote internatio nale succes in haar loopbaan behaald. De Haarlemse hoogspring- ster, die twee jaar geleden bij de Europese jeugdkampioenschap pen in Duisburg een zilveren medaille veroverde, eindigde als derde met een sprong van 1.80 meter. Het vermogen van de Atmodes-atlete om de meeste hoogten in haar eerste sprong te halen, leverde ook ditmaal weer rendement op. Liefst acht atletes bedwongen de 1.80 meter maar Annemieke Bouma had het minste aantal pogingen en foutsprongen. De titel ging met 1.92 meter naar Rosemarie Ackermann, die vo rig jaar in Gothenburg onder haar meisjesnaam Witschas ook al kampioene werd. De Oost- duitse deed nog een vergeefse poging haar wereldrecord, dat zij op 8 februari in Oost-Berlijn op 1.94 meter bracht, te verbete ren. Rosemarie Ackermann was na 1.83 meter, die alleen nog door de Francaise Debourse werd gehaald, al zeker van pro longatie van haar. titel. Annemieke Bouma was de eni ge van de Nederlandse mini- ploeg, die succesvol was. De sprinters Sammy Monsels en Raymond Heerenveen speelden evenals Mieke van Wissen geen rol. In het sportpaleis van Kat towice bleek weer eens op nieuw hoe groot het verschil is tussen de in Nederland met de hand afgedrukte tijden en de elektronische waarneming. Monsels en Mieke van Wissen brachten het nog tot de halve finales maar waren daarin uite raard kansloos. De Europese indoorstrijd had, zoals dat de laatste jaren eigen lijk voortdurend het geval is geweest, een middelmatig ni veau met enkele uitschietende nummers. Wereldrecords, zij het dat die nog steeds officieus zijn, werden er niet verbeterd. Het dichtst bij een record-verbete ring was Viktor Sanejev, de Russische hinkstap-springer, die met 17,01 meter, twee centime ter minder dan het wereldre cord van de Pool Joachimowski, voor de vierde maal indoorkam- pioen werd. De Russen, die een opmerkelijk grote ploeg afvaar digden, waarin jong talent een kans kreeg, zagen Valeri Borzov voor de vijfde maal in zes jaar Europees kampioen op de sprint worden. Hoe waanzinnig scherp de limiet was die de technische commissie van de KNAU had gesteld op de 3.000 meter (7.55.0) bleek nog eens duidelijk. Geen van de finalisten kwam ook maar in de buurt van die tijd.. Een foto moest de beslissing brengen. Die wees Stewart als in: 7.58.6. Kopenhagen Joke van Beuse kom die reeds was doorgedron gen tot de halve finales van het damesenkelspel van de interna tionale badmintonkampioen schappen van Denemarken, heeft in dit toernooi nog twee halve finales bereikt Samen met Marjan Luesken won zij in het damesdubbel in de eerste ronde van de Cana dese combinatie van Jane Youngberg en Sandra Steven son met 157, 157 In de kwartfinales zorgde de Neder landse formatie daarna voor een sensatie door het als eerste geplaatste Japanse duo Hiroe Yuki en Mika Ikeda te elimine ren: 5—15, 15-8, 17—15. Met de Deen Klaus Kaaga&rd bereikte de nationale kampioe ne daarop ook de halve finales in het gemengd dubbelspel door in de kwartfinales te van het ook als eerste geplaatste duo Christian/Sri Wijanti van Indonesië: 159, 2—15, 1510. Uitslagen: damcscnkelspel, kwartfi nales: Lcne Koppen (Den.)—Utami Dewi Gnd.) 11—7, 11—4, Imre Niel- sen-Rietvcld (Den.Marjan Luesken (Ned.) 11—1, 11—Joke van Beuse kom (Ned.)—Taty Sumirah (Ind.) 5—11, 12-11, 118. Birgitte Steden (W-Dl.)Sri Wijanti Ond.) 11—6, 11-2. (Van onze correspondent) Daytona Beach Met veel ceremonie vooraf werd om half twee Amerikaanse tijd het startsein gegeven voor de 34ste 200 mijlsrace van Daytona Florida. Bij schitterend weer en hoge temperatuur gingen 74 rijders van start voor de twee uur durende race, die veel vergt van de coureurs en machines. Van de Nederlandse rijders had Wil Hartog in de ochtenduren al tegenslag doordat hij bij de voortraining een vastloper kreeg, die weer gedemonteerd moest worden om cylinders en zuigers te vernieuwen. Dit karwei kon nog net voor de aanvang gereed komen. Aantal ronden per wedstrijd: 52. Bij doorkomst van de' eerste ronde als volgt: Lansevuori Finland, Suzuki, tweede Roberts Amerika Yamaha, derde Augustini Italië, Yamaha, en vierde dc Amerikaan Gene Romero Yamaha. Na de vierde ronde nam Kenny Fireball Roberts de leiding van Lansevuori over gevolgd door Augustini en de Amerikaan Steve Mc Laughlin. Bij de Nederlan ders bleek dat de Yamaha van Wil Hartog niet in volledige conditie was, hetgeen hem al in de tweede ronde door een vastloper langs de kant bracht. Verder alle Nederlanders in het middenveld. In de 16e ronde viel ook Roberts uit, een der grote favorieten door ontstekingsmoeilijkheden. Uiteindelijk blijken slechts 2 Nederlan ders deze slijtageslag te hebben overleefd nl. Marcel Ankone die binnenkwam in dit zeer snelle gezelschap op een uitstekende 20 ste plaats en Boet van Duimen op de wat oudere 1974 Suzuki beslag legde op de 23ste plaats. Van de andere Nederlanders bleek Jan Kostwinner een uitgesleten achterremschijf te hebben cn zijn Suzuki kreeg prompt te kampen met een lekke koppakking. Na het uitvallen van Roberts nam de Amerikaan Steve McLaughlin de leiding over maar door de aanstormende rijders remde hij bij Cicane te laat, waardoor hij ten val kwam. Hij hervatte de strijd en kwam tenslotte als vijfde over de finish. De grote revelatie en gangmaker van deze 200 mijls race was echter de 19-jarige Venczulaan Johnny Cecotto op Yamaha, die het presteerde om door een slechte start van de 73ste plaats op te rukken naar dc derde plaats, waarbij hij zelfs 14-voudig wereldkampioen Agostini in de slotronde terugwees naar de vierde plaats. Uitslag: 1 Gene Romero, Amerika Ya- ,H1rdiyk' Kaw"akl. maha, 2. Steve Baker. Amerika Yu- ón m £mc" maha, 3. Johnny Cecotto. Venezuela. ,20,V" MancelAnkcie. Yahama, 4. Jacco Agoatini, Italië Simikl (Nederland)^23«UBoet van Yamaha. 5. Steve McLaughlin. Ame- Duim®»». Suzuki (Nederland). CEULEMANS TELEURSTELLEND DERDE De afloop van de „alternatieve" Elfstedentocht in beeld. Hans Brand uit Aalsmeer werd winnaar met achter hem Wardenier (tweede) en Woudenberg (derde). Deze wedstrijd, die officieel werd afgelast, was ingekort en verreden over een vast parkoers van twaalf kilometer. ESSEN Met gemengde gevoelens zullen de twaalf deelnemers aan het door de Fransman Francis Connesson gewonnen toernooi om de Europese biljarttitel in het anker kader 71/2 terug denken. Èn niet alleen de zes spelers, die na de poule-wedstrijden op zaterdagmiddag reeds kansloos waren voor een plaats bij de cerate zes, maar ook de wel gekwalificeerden waren niet bijster tevreden over het in het Jugendzentrum te Essen gehanteerde afvalsysteem, dat aan het brein van de Duitse biljarter Siegrled Spielmann ontsproten. Drie dagen lang is er in de rokerige Duitse stad hevig ge discussieerd over het systeem, dat hopelijk een experiment blijft. Nu kon het gebeuren, dat Dieter Müller met twee nederla gen de finale kon binnenstap pen - in de halve eindstrijd ver sloeg hij Raymond Ceulemans, die dus met twee matchpunten meer toch om de derde plaats moest spelen en dat Clau- klaus Hose door allerlei mani pulaties in de poulewedstrijdcn niet de eerste zes haalde. .De Duitse reus uit Boe hum was hierover terecht ontstemd en zag ineens niets meer in de "v ondst" van landgenoot Spiel mann. Hose moest nu met een zevende positie genoegen ne men, terwijl hij vier punten meer had dan nummer zes, Lau rent Boulanger. Sterke winnaar Het qua organisatie cn sportief gezien niet zo geslaagde toer nooi kreeg gelukkig toch een De magere Fransman demon streerde ook, dat hij op 'het ge bied van kaderspclen nauwe lijks meer iets hoeft te leren. Uiterst secuur en technisch vrij wel volmaakt scoorde hij zijn punten. Constant aan dc kop van de tafel spelend zorgde hij er voor, dat de ballen bij elkaar bleven, omdat hij wist, dat hij met ruimtespel in moeilijkheden zou komen. Connesson, die vo rig jaar de titel veroverde op Ludo Dielis, kwam in de finale tegen Dieter Müller niet in ge vaar. Een serie van 163 in de vierde beurt betekende voor de Berlijner de nekslag, maar met zijn tweede plaats mag Müller nog in zijn handen wrijven. De' Duitser had ervoor gezorgd, dat Raymond Ceulemans niet de eindstrijd haalde. De Belg, gros sier in nationale europesc cn wereldtitels, was tot dan onge slagen, maar zat in het duel tegen de Duitser volstrekt vast

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17