WAG EN AAR PLAATSTE ZICH VOOR KAMPIOENSCHAP Ster van Zwolle" stond in teken van terugkeer Hassink Merckx te snel voor Knetemann SUPREMATIE STEENKEN Russisch paar wereldtitel bij ijsdansen Weer verlies Duyvestein PROLOOG PARIJS—NICE Volleybaltitel voor dames van Dinamo Moskou Doordrongen Voortreffelijk IJzersterk Protest 99 Het Russische paar Irina Moiseeva en Andrei Minenkov tijdens het vrije dansen. COLORADO SPRINGS Het Russische duo Irina Moiseeva en Andrei Minenkov hebben na een schitterende prestatie in het vrije dansen, de wereldtitel bij het ijsdansen veroverd bij de wereldkampioenschappen kunstrijden in Colorado Springs. Het Russische duo danste op de Hongaarse rapsodie en op dé charleston. Ze passeerden op het laatste moment het Amerikaanse duo Colleen O'Conner en Jim Millns, die zilver wonnen. De bronzen medaille was voor het Engelse paar Hilary Green en Glyn Watts." De medaillever deling van de wereldkampioenschappen kun- strijden in Colorado Springs is: goud zilver brons Rusland Nederland Verenigde Staten Oost-Duitsland Engeland 3 1 0 1 0 0 0 2 0 0 1 2 0 0 2 DEN HAAG De uitslagen van de dit weekeinde gespeelde wedstrijden in de promotie-degradatie competitie ijshockey zijn: Triantha Duyvestein 16-2 (6-0 4-2 6-0), Grasso Eaglès Kempha nen 7-7 3-2 3-5 1-0). ZWOLLE De ster van Zwolle, bekend als de openingsklassieker van het amateur wielrenseizoen, kan voortaan anders worden aangeduid. De nieuwe „ondertiteling" kan luiden: De wedstrijd waarin de afgeschreven topcoureur Arie Hassink terugkwam. Het top-talent uit Neede dat twee jaar geleden uitviel in de ronde van Engeland en toen van doktoren vernam dat hij leed aan pleuritis tuberculo se, deed zaterdag iedereen versteld staan. Zijn ploeg genoot Frits Pirard mocht deze een-daagse rit win nen, en ook Peter van der Kruys mocht na veel rumoer en gekibbel als tweede eindigen, de derde plaats van Hassink was zondermeer de sensatie. verdiende beloning. Ook al om dat hij zich twee keer op magi strale wijze manifesteerde. Eerst sleurde hij een groepje renners op de beruchte Hassel- terdijk naar de weggesprongen Van der Kruys (die door een lekke band trouwens iets was teruggevallen) en Hoekstra toe en in de slotfase plaatste hij de beslissende demarrage die al leen door Van der Kruys en Pirard kon worden beantwoord. Laatsgenoemde die eveneens lid was van de Amstelploeg zat der-, halve op rozen. Hassink hield het tempo in de slotfase hoog en nam het zekere voor het onzekere door Van der Kruys op de laatste meters flink te hinderen. Onbedreigd won Frits Pirard dan ook zijn tweede klas sieker in zijn carrière. Op zijn erelijst prijkten tot nu toe de Omloop van het Zuiden en een tweetal etappes in de ronde van Luxemburg. Aangenomen mag worden dat deze Bredase co- ming-man dit seizoen nog wel meer van zich zal laten horen. ■Ineens was Hassink er weer. Zeker het was algemeen bekend dat hij sinds enige tijd weer met wielrennen bezig was. Maar alle cross- en andere activiteiten hadden maar weinig indruk ge maakt. De doktoren hadden im mers zonder aarzelen gezegd: „Hassink. Topsport moet je maar vergeten. Dat kan niet meer". De vrij tenger gebouwde coureur verdween in de anoni miteit Ver verwijderd van alle parcoursen vocht hij zijn eenza me strijd uit. Gesteund door zijn ploegleider Herman Krott pro beerde Hassink zechzelf terug te vinden. Nooit de hoop opgevend eens nog eens te kunnen terug komen. Dat niet aflatende vertrouwen werd beloond. Na in de omloop van het Volk 35 km voor het einde bij een valpartij betrok ken te zijn geraakt, waardoor zijn come-back aan het oog werd onttrokken, trad hij in Zwolle definitief weer in de schijnwerpers der publiciteit. Zei hij grijnzend na afloop: „De doktoren staan er ook van te kijken". Hoe zeer er getwijfeld werd aan zijn mogelijkheden bleek trouwens ook uit zijn vol gende opmerking. „Elke drie maanden moet ik trouwens bij de doktoren terugkomen. Ik ben daartoe verplicht door de KN- WU. Anders krijg ik geen licen tie". Vertegenwoordigers van diezelf de organisatie maakten zater dag overigens bijna de fout van hun leven. Zij overwogen se rieus deze renner, die alle tegen slagen en moeilijkheden met zo veel bravour overwon, te dis kwalificeren. Aanleiding daar toe was een door Peter van der Kruys ingediend protest. De eindsprint van de overigens wat vlakke „ster" zou door Hassink een onreglementair karakter hebben gekregen. Na langdurige diskussies en tal van protesten werd Van der Kruys uiteindelijk als tweede geklasseerd en mocht Hassink op de derde plaats blijven. Volkomen te recht, want de volgende prijs winnaar zat in een groep die pas een halve minuut later door de finish stoof. Desondanks was het vooral aan de hevig foete rende Herman Krott en bonds coach Joop Middelink te danken dat het gezonde verstand zege vierde. Hassink dus derde. Het was een Hassink had alle reden tot la chen. Vooral toen hij na Peter van der Kruys zijn excuses te hebben aangeboden wist dat ook zijn derde plaats was vei liggesteld. En dat gebeurde na een wedstrijd waarin het tempo zo hoog lag (150 km in 3 urn en 27 minuten!) dat het plaat sen van demarrages bijna zin loos was. Steeds weer als een renner de moed had eens extra hard aan te zetten, vloog de meute direkt op hem af. De door het zachte weer mogelijk gemaakte inten sieve trainingsarbeid vermoord de de wedstrijd. Pas een 40-tal kilometers voor de finish werd de wedstrijd interessant Toen Piet Hoekstra de meest strijd lustige coureur met Van der Kruys een gat sloeg. Merkte de 2 jaar van het strijdtoneel ver dwenen maar tot vergelijken in staat zijnde Hassink over dit koersverloop op: „Ik wil de hui dige lichting renners niet afkra ken. Maar mannen als Priem en Bal zijn er niet meer. Die reden met meer durf. Waren harder. Bovendien zit er geen Fedor (Den Hartog red.) meer in het peleton. Die ging op de kant rijden en vertrok er pats tussenuit". i Putten Met het traditionele gebaar gaat Frits Pirard als eerste over de eindstreep. Achter hem volgen Van der Kruys (midden) en Hassink. Peter v FONTENAY Voor de vijfde keer vertrekt Ed dy Merckx in de roze leiderstrui voor de eer ste echte etappe van Pa rijs—Nice, de koers naar de zon, die hij drie keer achter elkaar won ('69, '70 en *71). Na de trilogie van Merckx kwam die van de Ga- nMercier-ploeg, die in Poulidor (twee keer) en Zoetemelk (vorig jaar) winnaars had. Gistermiddag in Fontenay- Sous-Bois heeft het er ook lang op geleken dat GAN met succes van start zou gaan. Gerrie Knetemann leek lang de leider in de rit van van daag, EvrySt. Doulchard, te zullen worden. De Amster dammer was op kracht de 1000 klimmende meters te lijf gegaan en hij voltooide zijn explosie op de 700 vlakke me ters die het parkoers van dit mini-tijdritje vormden. Knete mann gebruikte 2 minuten 43,9 seconden voor de 1700 meter en tientallen renners na hem beten hun tanden stuk op deze prestatie. Opvallend was dat de gevaar lijkste concurrenten voor Kne temann niet de gereputeerde tijdrijders waren, maar de snelle mannen, die voor deze lange sprint het best geprepa reerd bleken. Guimard kwam dicht bij Knetemann, de 24-ja- rige Spaanse neo-prof Sebas tian Pozo op het laatste mo ment ingevallen voor Gonza- les-Linares en ook Delisle. Maar Knetemann bleef leider tot Eddy Merckx zich gereed maakte voor het vertrek van het tijdritje dat onder politie bescherming moest worden gehouden omdat er geregeld demonstranten probeerden op het parkoers te komen. Merckx haalde een volle se conde af van de tijd waarmee Knetemann zo lang het klasse ment had aangevoerd. De aanval van Roy Schuiten en Jos Bruyere op de eerste plaats was mislukt. Schuiten verspeelde zijn kansen op een hoge klassering door een val partij zonder ernstige gevol gen, Bruyere kwam na een lekke band in de staart van het klassement terecht. De gisteren gebruikte minuten en seconden, met verwaarlo zing van de tienden, zullen meetellen voor het algemeen klassement van Parijs—-Nice. Vincente Lopez-Carril (Sp) heeft zaterdag in Valencia de 34e ronde van de Levant ge wonnen. De zesde en laatste etappe werd gewonnen door de Fransman Jean-Jacques Fussien. De uitslag van het eerste gedeelte van de zesde etappe Is: 1. Fussien (Fra) 148 km in 4 uur, 9 min. en 37 sec., 2. Poelman (Belg) z.t., 3. Huizebosch (Ned) zL, 4. Oliva (Spa) z.t., 5. Perurena (Spa) z.t De uitslag van het tweede gedeelte van de zesde etappe, zestig kilome ter op een circuit in Valencia is: 1. Fussien 60 km in 1 uur, 10 min. en 31 sec., 2. Zurano (Spa) z.L. 3. Huizebosch (Ned) z.t.. 4. Manzane- que (Spa) z.L, 4. Poelman (Ned) z.L CATANE Het damesteam van Dinamo Moskou was. Het duel om de derde plaats werd gewonnen (Rus) heeft zondag in Catane de Europese beker door Nimse Boedapest (Hon). De ploeg versloeg voor landskampioenen gewonnen. Dinamo Berlijn (ODL) met 3-2 (8-15, 4-15, 19-17, In de finale van de eindronde versloegen de 15.11 en 17-15). Russische dames Levski Spartak Sofia (Bul) met De eindstand is: 1. Dinamo Moskou (Rus) 6 pun- 3-0 (15-8, 15-4 en 15-2) waarmee de tweede achter- ten; 2. Levski Spartak Sofia (Bul) 4 pnt.; 3. Nimse eenvolgende overwinning van dit toernooi een feit Boedapest (Hon) 2 pnt.; 4. Dinamo Berlijn (ODL) 0 pnt (van onze speciale verslagge ver) BERLIJN De Oostenrijker Adolf Ubleis is zijn Europese titel bij de pikeurs kwijt ge raakt. Gistermiddag moest hij op de baan van Mariendorf/Ber- lijn genoegen nemen met een zevende plaats in het eindklas sement. De voormalige Euro pees en wereldkampioen, de vriendelijke Noor Ulf Thoresen moest zich in de laatste van ae 27 draverijen gewonnen geven en de titel afstaan aan de 43 jarige Duitser Horst Bandemer. Hij werd met 237 punten Euro pees kampioen. Thoresen be haalde 236 punten en onze land genoot Jan Wagenaar kwam op de derde plaats met 209 punten. Brons dus voor Wagenaar die het in deze titelstrijd uitste kend heeft gedaan. Verleden jaar kwam Wagenaar samen met Horst Bandemer op een gedeelde vierde en vijfde plaats. Europees kampioen 1975 Horst Bandemer, Ulf Thoresen en Jan Wagenaar mogen nu van de W.T.C.O. naar de Wereld kampioenschappen die van 2 tot en met 12 april in Australië en Nieuw Zeeland worden gehou den. Zaterdagavond ging Wagenaar Den Bosch De meest succes volle ruiter van het negende internationale concours hippi- que Indoor Brabant dit week einde in de Brabant Hallen van 's-Hertogenbosch was ongetwij feld wereldkampioen Hartwig Steenken. Toen gistermiddag het Jachtspringconcours was verreden had de Duitser, afge zien van enkele kostbare ere prijzen, reeds een bedrag van ruim 10.000 gulden aan prijzen geld bijeen gesprongen. Het meest kwam zijn suprema tie zaterdagavond tot uiting in de als steeds spectaculaire puis sance. In de tweede barrage, waarbij een muur van twee me ter hoogte en een 1.90 hoge en 1.80 brede oxer genomen moest worden, bracht hij twee paar den Erie en Don Kozak foutloos over de finish. De enige die dezelfde prestatie leverde was zijn landgenoot Willibert Mehlkopf met Cyrano 6. Toen 11 Steenken daarna met Erie in de derde barrage moeiteloos de tot 2.10 meter verhoogde muur sprong, behoefde hij met Don Kozak niet meer te starten om even later als winnaar te wor den gehuldigd, want Mehlkopf faalde met Cyrano 6 op de Gistermiddag leek het er aan vankelijk op dat Steenken ook het jachtspringconcours voor zijn rekening zou nemen. In het begin van de strijd stelde hij na een foutloze omloop over het 500 meter lange parkoers met 57.1 seconden een zeer scherpe tijd. In het verdere verloop ge lukte het evenwel de Oostenrij ker Hugo Simons met Royal Can een nog gedurfder par cours eentiende seconde sneller te rijden. De Oostenrijker was in deze strijd bijzonder succes vol door met Lavendel ook de derde plaats op te eisen. In de nationale springconcour sen leverde ook dit keer Piet Mooy uit Delft de beste presta ties. Hij won met Lady Wokina de finale voor Huub Bergmans met Henriëtte. op een propvol Dinslaken (West Duitsland) van start met 157 punten op de derde plaats in het klassement. Aan de leiding ging toen Thoresen met 211 punten, op de tweede plaats Horst Ban demer met 197 en op de hielen van Wagenaar op de vierde plaats de Fin Arne Nyman met 174 punten en de Fransman Cogne met 164 punten. Wage naar kon in de vier draverijen in Dinslaken voor de vele Ne derlandse supporters geen win naar over de eindstreep bren gen. In de eerste draverij werd hij zesde, hetgeen zeven punten opleverde voor het klassement. In de tweede draverij werd hij achtste hetgeen goed was voor vijf punten. In het derde onder deel in Dinslaken een tiende plaats en in de laatste draverij een derde plaats, goed voor tien punten. Zowel Thoresen als Bandemer, de leiders in het klassement, wonnen elk een koers in Dinslaken. Wagenaar zaterdagavond in Dinslaken: „Ik ben steeds zoveel mogelijk met mijn paarden in de buurt geble ven van de Fin en de Fransman (Nyman en Cogne). Ik moest rijden voor de derde plaats en geen onnodige risico's nemen. Alleen met uitgesproken favo rieten kon ik de twee koplopers nog benaderen". De kwaliteit van de paarden die in de E.K. in Dinslaken aan de start verschenen was zeer ge ring en vooral Wagenaar trof steeds paarden die ook in de handen van hun eigen pikeur het zout in de pap niet kunnen verdienen. Zondagmiddag in Berlijn was de Nederlandse kampioen erg somber gestemd toen bleek dat de loting hem weer geen grootheden had gege ven. Hij behaalde achtereenvol gens een zevende plaats, een tweede plaats en daardoor even de tweede plaats in het klasse ment, werd in de derde draverij negende en stelde zijn derde plaats in het klassement zeker Het een achtste nlaat.s. et de laatste koers voor de boeg stond Thoresen met 229 punten op de eerste plaats, twee - punten voorsprong op Horst Bandemer. Bandenter werd in deze koers derde, kreeg daar door tien punten erbij hetgeen hem op 237 bracht. Thoresen kwam gelijk met zijn Zweedse vriend Olie Goop als vijfde en zesde over de eindstreep. De foto moest de uitkomst brengen. Thoresen bleek daarop zesde te zijn, goed voor zeven punten. Bij een vijfde plaats hij gelijk gekomen met Horst Bandemer I en had hij wellicht de organisa- j tie voor moeilijkheden geplaat- st, omdat dan de heren na 27 draverijen evenveel punten had den behaald. De eindstand: 1. Horst Bande- mer (Duitsland) 237 punten, 2. Thoresen 236 punten, 3. Wage- j naar 209 punten, 4. Cogne (Frankrijk) 206 punten, 5. Ny- man (Finland) 202 punten, 6. >7 Martens (België) 188 punten, 7. Adolf Ubleis (Oostenrijk) 186 punten, 8. Leoni (Italië) 181 pun- ten, 9. Olie Goop (Zweden) 173 punten, Harold Lund (Denemar- jt ken) 137 punten, 11 Menyhert (Hongarije) 135 punten en 12. Jan Wagenaar nam geen onnodige risico s en werd Tanasa (Roemenië) 120 punten. derde. Er is al voldoende ge zegd over hetgeen vorige week woensdag op het tv-scherm te zien was. Het mag verwonderlijk worden genoemd dat de trainers van FC Amster dam en PSV nog ver zachtende omstandighe den te berde wilden, en durfden, brengen. In elk geval zal het de verant woordelijke personen in de KNVB duidelijk zijn geworden dat het geen loze kreet is dat het spel van sommige ploegen en spelers in ons land is afgezakt tot een peil dat niet meer verantwoord is, zelfs al zou van inci dentele gevallen gespro ken kunnen worden. De tuchtcommissie blijkt er terdege van doordron gen te zijn. FSC-speler Van Huisstede werd voor niet minder dan vijf wedstrijden ge schorst. Hij had een te genstander lichamelijk letsel toegebracht. Met deze straf heeft de com missie in elk geval ge toond niet meer zacht zinnig te zullen oordelen en veroordelen. Dat is ook noodzakelijk indien men wil voorkomen dat van ministeriële zijde (Van Agt) wordt inge grepen. De glorietijd van het kunstrijden is terug. Dianne de Leeuw ver overde de wereldtitel. Haar prestatie is terug te voeren tot de strijd om het Europese kam pioenschap toen de titel haar maar net ontglipte, hoewel zij een Kür reed die als de beste van alle deelneemsters mocht worden beschouwd. Toen al stond het vast dat zij „in eigen huis" wereldkampioene zou worden. Dat het op zulk een overtuigende wijze zou gebeuren, toont de zekerheid waarmee Dianne de Leeuw te werk is gegaan. Een voortreffelijke prestatie. VWV Onder erbarmelijke om standigheden moet het toernooi om de officieu ze wereldtitel hockey worden verwerkt. De ranglijst is scheef ge trokken en trekt een zware wissel op de ploe gen die achter zijn ge raakt. Zij worden gecon fronteerd met het beslist moeten winnen om de achterstand in punten te kunnen inlopen. Ener zijds kan dat een prikkel zijn, anderzijds legt het een zware druk op de ploegen, waarvan Ne derland er een is. Bij een gunstig resultaat voor Oranje dient niet alleen de nadruk te wor den gelegd op de techni sche en taktische kwali teiten maar bovenal op de mentale. Het is zon der meer knap zich steeds weer te herstellen na de deceptie van het wederom afgelasten van een wedstrijd. Het ge tuigt van een ijzersterke mentaliteit. WW Voor de zoveelste maal staat de schaakmatch Fischer-Karpov om de wereldtitel op losse schroeven. De Russen zijn het niet eens met de besluiten van de wereld schaakbond. Indien het juist is en waarom zou dat niet dat de FIDE heeft toegegeven aan ae eisen van Fischer (speelplaats Manilla en hoofdscheidsrechter Paul Klein), moet het protest van de Russen als gerechtvaardigd worden beschouwd. Dat deze titelstrijd overigens in hoofdzaak een geld kwestie is geworden, moet betreurd worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15