Willem van Hanegem heeft toch een rechtervoet: 1O ■■K Ajax rest nog rol van outsider Arie Haan verbolgen AMSTERDAM Van alle kanten klonk het als een verwijt: „Ajax speelde zonder overtuiging". Hans Kraay zei het, Willem van Hanegem beaamde het, trainer Coerver merkte het op. Wat Feyenoord o.a. tegen De Graafschap parten speelde, de onze kerheid waardoor iedereen de bal zo snel mogelijk naar een medespeler schoof om zelf niet de verant woording te hoeven dragen, werd gisteren in het bomvolle Olympisch Stadion waar de meeste kij kers geen droge draad meer aan het lichaam hadden, een van de oorzaken van de ondergang van Ajax. Een nederlaag van 1—0 lijkt een be nauwde zege voor de tegenstander maar het ver schil had groter kunnen, en moeten, zijn. Welis waar werd Ajax niet, zoals in de eerste wedstrijd van dit seizoen in De Kuip, weggespeeld toen werd het toch ook niet meer dan 2—0 voor Feye noord maar het gevaar dat in de Amsterdamse ploeg school was in feite zo miniem dat Feyenoord de vroeg verkregen voorsprong op vrij simpele wijze kon consolideren. Vooral de voorste lijn kreeg er van Hans Kraay met een nogal verbeten gezicht van langs. Rep. Geels en Brokamp toonden zulk een gebrek aan zelfvertrouwen dat „de direc teur" hen wel alle drie had kun nen vervangen". Hij moest zich beperken tot de compleet falen de Brokamp en de uiterst zwak spelende Arie Haan, voor wie resp. Jan Mulder en Gerrie Mühren na de rust werden inge zet. Het ging inderdaad beter met Ajax maar er gloorde geen moment de onverzettelijkheid waarmee de gedegen defensie van Feyenoord overhoop ge speeld had kunnen worden. En zo verwierven de Rotterdam mers zich zeer reële kansen op de titel, hoewel dat in dit sta dium van de competitie en met het zo grillige verloop nimmer met zekerheid kan worden ge- '-steld. Ajax evenwel moet, na de opleving tegen FC Twente, wor den gerangschikt als outsider die alleen nog aan bod kan ko men als PSV en Feyenoord vol komen zouden falen en de ploeg zelf in staat is het vertrouwen te herwinnen dat nodig is om de doffe glans op te poetsen en bovendien het toch waarlijk niet geringe potentieel in staat is de wedstrijd weer te gaan maken, de heerser te zijn. En daarnaar ziet het niet uit Het zelfvertrouwen was juist weer een kracht van Feyenoord, dat in deze mede tot een beslis sing van de competitie tellende wedstrijd was weergekeerd door, wat Wiel Coerver altijd noemt, de „motivatie". In tegen stelling tot Kraay toonde de scheidende trainer wel een ont spannen gelaat, voor het eerst sinds lange tijd. „Lariekoek", riep hij verheugd uit, „dat een scheidende trainer een ploeg niet meer kan motiveren. Er. werd ditmaal in de defensie niet nonchalant gespeeld, trouwens iedereen was geconcentreerd. Dat hoort ook zo, in iedere wed strijd. Spelers die een ministers salaris verdienen, mogen de mo tivatie niet laten afhangen van het peil van de tegenstander". Wiel Coerver kan wel zo praten maar het gebeurt. De Feye- noorders zat de ondermaatse prestatie tegen De Graafschap zelf ook dwars. Ze hadden zich de hele week al vastgebeten in Ajax. Een logisch verschijnsel want ploegen als Ajax, PSV, FC Twente en momenteel ook AZ'67 „motiveren" meer dan de andere. Daar houdt het op bij: dat kan lastig worden. Maar er wordt niet in die mate naar toe geleefd als bij de grotere broe ders. Het zelfbewuste van Feyenoord werd gekenmerkt door het beter uitverdedigen, nauwkeuriger plaatsen, geraffineerder positie kiezen en het zelden in de bui- tenspelval lopen die Ajax fre quent hanteerde. Ajax speelde Feyenoord ook nog in de kaart door een matig tempo te onder houden. Het is dus duidelijk dat Feye noord in de eerste helft bepaal de hoe er gespeeld zou worden. Met een goed sluitende defensie Coerver: „Ik maakte me zor gen want Ramljak bleek toch niet te kunnen spelen" waar in Jan Everse excelleerde en Van Daele koel en betrouwbaar optrad maar vooral met een. sterk middenveld joeg Feye noord op het doelpunt Het grote verschil op het mid denveld gaf de doorslag. Bij Ajax de zwak spelende Haan die Van Hanegem steeds moest laten gaan, de ijverige Steffen- hagen die echter steeds net iets te ver doorging en de bal dan kwijt raakte en de kennelijk nog niet „geacclimatiseerde" Notten tegenover Feyenoord met het beproefde drietal Jan sen, De Jong, Van Hanegem, die vooral spelbepalend was. Wil lem van Hanegem, ook niet ont komen aan vormverlies, was er weer helemaal. Glunderend verhaalde hij nog eens van zijn doelpunt, dat in prachtige samenwerking met Kristensen, die zich ook had omhoog getrokken aan de te genstander en zijn beste wed strijd tot nu toe speelde, tot stand was gekomen. Van Hanegem: „Ik kreeg de bal eerst meer op links maar zag dat daar geen kans was. Ik kon het leer naar Kristensen spelen en week uit naar rechts. Prompt kreeg ik de bal terug". Willem van Hanegem, zo links als maar kan, scoorde met zijn rechtervoet... Er was nog enige twijfel over wel of niet buiten spel. Scheidsrechter Leo van der Kroft uitstekend leidend en door Kraay geprezen „want we waren allemaal zeer trevre- den over hem" consulteerde voor alle zekerheid zijn grens rechter en wees de treffer toen onmiddellijk toe: 0—I. GELOOF Er was toen slechts zeventien minuten gespeeld. In die luttele tijd was het gebrek aan overtui ging bij de meeste Ajacieden al gebleken. Toen Van Daele was uitgegleden, bleef Steffenhagen stokstijf staan, Ruud Geels met het hoofd een mini-Edström kopte enige keren met alleen de intentie de bal te raken zon der er richting-doel aan te ge ven. Zijn eens zo befaamde kop stoten bleven „afzwaaiers''. Het geloof in eigen kunnen had bij de Feyenoorders evenwel tot ge volg dat Theo de Jong weer felle schoten loste, Kreuz zich meer mengde in de combinatie Coerver: „Hij kon er met zijn hoofd toch niet helemaal bij zijn want zijn moeder is overleden en dat heeft hem erg aangegre pen" en Kristensen eensklaps weer de ongrijpbare was die bovendien een opvallende werk lust toonde. En terwijl bij Feyenoord alleen Ressel in mindere vorm stak. vielen de zwakke plekken bij Ajax steeds meer op: Haan, Brokamp, een „geremde" Rep die slechts eenmaal bij Jan Everse de kans kreeg buitenom te gaan maar wiens kracht voor al zit in het binnendoor spurten, een richting zoekende Geels, een te ver zijn acties doorvoerende Steffenhagen. Tegen elkaar weggeschrapt, hield Feyenoord derhalve voldoende over. Het was aan het wedstrijdver loop te merken. Moeitelozer dan de Ajacieden vonden de Feye noorders elkaar, de combinaties waren zuiverder. Balverlies en verkeerde passes behoorden tot het normale patroon bij Ajax, zoekend maar zichzelf niet vin dend. De schaarse kansen wer den dan ook met „terughou dendheid" behandeld. Geels wachtte iets te lang waardoor Schneider zijn voet voor de bal kon zetten en op een haarzui- vere pass van Notten kon Geels de controle over de bal niet krijgen. Onzekerheid, geen over tuiging. NOODGREEP Hans Kraay moést wel een noodgreep toepassen. Jan Mul der had vrijdags getraind met pijn, Gerrie Mühren had een trainingsachterstand. Beiden hadden evenwel gezegd: „Zet me maar op de bank en als de nood aan de man komt. kun je een beroep op ons doen". De nood was aan de man gekomen. Hans Kraay deèd een beroep op hen. Mühren in plaats van Haan was een verbetering, Brokamps wisseling voor Mulder nauwe lijks. De aanval van Ajax werd na de rust geformeerd door Geels, Mulder en Rep. Er was meer vuur in de Am sterdamse ploeg gekomen, bij vlagen drong iets van de vroe gere glorie door als de combi natie feilloos werd uitgevoerd en er geen tegenstander aan te pas kwam. Maar ook na de rust werd het aanvalspatroon van Ajax niet veranderd. Van Hane gem: „Dat mis je bij Ajax dat vroeger op een ander concept kon overgaan maar nu niet meer. Het is steeds hetzelfde en daarom hadden we er toch wei nig moeite mee". De meerdere strijdlust van Ajax gaf dan ook een vertekenend beeld en het zou niet alleen verdiend maar ook normaal zijn "geweest als Feyenoord met meer dan 1—0 had gewonnen. Pal na rust ontving Van Hane gem de bal van Kreuz. Van flinke afstand knalde hij op de rechterpaal. Er had ook nog een doelpunt in gezeten als Van der Kroft de overtreding van Ruud Krol voor het eerst na drie maanden weer present, knap spelend maar niet het psycholo gisch knaleffect veroorzakend bij zijn ploeg dat Kraay had mogen verwachten tegenover Ressel zo zwaar mogelijk had bestraft. Ressel heeft evenwel de naam een knappe „valler" te zijn en de scheidsrechter zag er dan ook geen strafschop in. Het zou ook niet gepast hebben in het beeld van de wedstrijd weliswaar niet van grote allure en evenmin het hete gevecht dat in vroeger tijden ontbrandde tussen de grootmachten, maar toch alleszins acceptabel die met de onaanvaardbare tonelen van vorige week woensdag in het geheugen van een verheu gend niveau was. Een spelbeeld waarin Ajax zich na de rust nadrukkelijker mani festeerde. De schoten van Ger rie Mühren en van René Notten benadrukten dat maar Treytel was betrouwbaar. De vrije trap die Ajax claimd e toen Rep opzij werd gezet, bleef uit, een compensatie voor de overtre ding van Krol tegen Ressel. Maar er was toch een vonk ont brand in Ajax. Er kwam echter geen laaiende brand uit te voor schijn. De onzekerheid bleef knagen aan vooral de voorste lirüe. Met man en macht schiep Ajax wel enige „moeilijke mo menten" voor het doel van Trey tel maar de oplossing bleek toch steeds weer onverwacht simpÖ door balverlies of onnauwkeu righeid van Amsterdamse zijde. In elk geval kreeg het publiek, dat soms opmerkelijk stil was, nog een klapstuk in de laatste minuten. Geels stond in vrije positie maar ook buitenspel toen hij hoog over schoot. De counter van Feyenoord was rijp :voor een doelpunt Jan Everse, steeds opkomend evenals Suur- bier die zijn voorzetten echtei regelmatig over of naast het doel richtte, kreeg na eer vloeiende combinatie op link: de bal vrij. Hij wilde Schrijvers met eer lob passeren maar wipte de bal niet hoog genoeg op. Pal daarop een even knappe aanval var Ajax die de bal bij Geel» bracht. De laatste kans op eer gelijkspel werd door te gehaast en daardoor te onzuiver richten teniet gedaan. Treytel ving de bal op zijn vuisten. Haalt Ajax dit seizoen helemaal niets binnen? Het zou de neer gang van de ploeg die drie Eu ropa Cups op rij veroverde na drukkelijk bevestigen. Han» Kraay: „Het zal een kwestie, van onvolwassenheid zijn dat we in de aanval de bal zo gauw moge lijk afspeelden. En dat voor profs. Maar op zo'n manier kun je niet winnen". Het was maar al te duidelijk gebleken.... HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 17. Van Hanegem 0—1. Scheidsrechten Van dei Kroft Toeschouwers: 62.000. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Dus- baba, Blankenburg, Krol; Haan (Mühren), Notten, Steffenhagen; Rep, Geels, Brokamp (Mulder). Feyenoord: Treytel; Schneider Van Daele, Rijsbergen, Everse; Jansen, De Jong, Van Hanegem Ressel. Kreuz, Kristensen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Arie Haan. de Ajacied die in de wedstrijd tegen Feyenoord na rust ver vangen werd, is uiterst ver bolgen over het beleid van manager Hans Kraay. „Ik wens onder Kraay niet meer 'te voetballen", merkte de te leurgestelde speler na afloop op. Arie Haan is het niet eens met zijn opstelling. „Ik heb enkele duels als libero gespeeld en dat ging naar mijn mening erg goed". Kraay gaf in het duel tegen Feyenoord echter de voorkeur aan Blankenburg, waardoor Haan op het mid denveld kwam te staan. Tegen zijn zin in werd hij in de rust vervangen. „Ik vond dat ik het redelijk deed", meende Aja cied, die daaruit zijn schok kende conclusie trok zich niet meer voor het A-team beschik baar te stellen. Ruud Krol (rechts) maakte zijn comeback. Hij speelde een hele, en goede, wedstrijd. Op de foto duel leert hij met de alomtegen woordige en spelbepalende Van Hanegem. Onzekerheid, geen overtui ging bij de meeste Ajacie den, vooral in de aanval. Geels later bij de bal dan Treytel was er een voor beeld van. Ver der v.l.n.r. Stef fenhagen, Rijs bergen, Mulder, Schneider.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13