=f Ongemotiveerd Philidor schaakt zich naar verlies BS-jeugd in beker-finale; LUBA wint na 4 verlengingen Fides heeft smaak al weer te pakken Bonaventura naar Rome BSLevi's om te huilen Valuas toch te voor Gemini sterk Ton Menken praeses-af bij BS MAANDAG 10 MAART 1975 Van onze schaakmedewerker LEIDEN Niets te winnen en niets te ver liezen. Met deze instel ling zijn zaterdag de schakers van Philidor I naar het door Desisco B.V. gesponsorde Water graafsmeer (Amster dam) afgereisd voor de 7e ronde in de competi tie van de Kon. Ned. Schaakbond. Na de 5 1/24 1/2 nederlaag te gen het Rotterdamse Charlois in de vorige ronde was er voor de Leidenaren nog weinig eer te behalen omdat koploper Desisco/WGM toen onbereikbaar was geworden. Degradatie behoorde ook niet meer tot de mogelijkheden. DesiscoAVGM, ongesla gen met 14 matchpun- ten, heeft de kans dan ook volledig benut en heeft met voorlopig 7 1/21 1/2 vernietigend uitgehaald. De prognose is 8 1/2—1 1/2. LSG, dat in klasse 1B wanhopig vecht tegen de deklasse ring, zag het broodnodi ge geluk eens aan haar zijde: tegen koploper Rotterdam werd knap 55 gespeeld. Het was een zeer verzwakt Phi- lidor-tiental, dat zich tegen Des isco van zijn sportieve plichten kweet. De Graaff en v.d. Meer moesten verstek laten gaan. Hun plaatsen waren ingenomen door spelers uit het 4e tiental (dat in de Leidse Schaakbond uitkomt), te weten Wilfred Bin nendijk en Frans Weber. Hun respectievelijke tegenstanders aan bord twee en drie Phili dor had gekozen voor een tacti sche opstelling waren Kick Langeweg en Rob Hartoch, bei den Internationale Meesters. Binnendijk kreeg geheel geen kans, in de opening was het al mis, een stukoffer: uit. Weber hield het iets langer vol maar kwam tegen Hartoch routine te kort om het remise-achtige eind spel inderdaad tot deze uitslag te leiden. Eerder dan de inval lers verloor Theo Piket. Na 7 zetten stond hij bijna al naast het bord. Ook hier verspoedigde een offer het einde. Remise werd gescoord door Ad v.d. Berg, die aanvankelijk gewon nen stond maar na enkele slech te zetten tot eeuwig schaak moest besluiten, Joop Piket en Wim Westerveld. Laatstgenoem de miste enkele winstkansen. John v. Reek brak als enige af en mag in zijn handen wrijven als hij er nog remise weet uit te slepen. Gedetailleerde uitsla gen Desico/WGM—Philidor Lei den 1: 1. C. Zuidema—C. Berg 1—0, 2. C. Langeweg—W. Bin nendijk 1—0, 3. R. Hartoch—F. Weber 1-0, 4. P. v.d. Weide n—A. v.d. Berg 1/2—1/2, 5. J. Vogel—J. v. Reek afg.; 6. R. DieksTh. Piket 10; 7. J. de LangeH. v. Maaren 10; 8. N. Schouten—P. Bakker 1—0, 1—0; 9. Wit-J. Piket 1/2—1/2; 10. R. Odink—W. Westerveld 1/2—1/2. Totaal 7 1/2-1 1/2. De 5—5 tegen koploper Rotter dam betekende voor het Leids Schaakgenootschap een meeval ler en, indien men het objectief beschouwt, misschien tegelijker tijd ook wel een teleurstelling. Een kleine overwinning heeft er inderdaad ingezeten tot het mo ment, dat enkele LSG-ers kleine steekjes lieten vallen. Zo gaf Joop Bakker een uitgesproken remise-staand eindspel zomaar weg en accepteerde Jan Tole- naar in gewonnen stand het re mise-aanbod van Ton Timman. Wiebes kon zich ook wel voor het hoofd slaan: één zet voor de tijdscontrole gaf hij zijn kwali teitsvoordeel uit handen zodat het nog remise werd. Leon Ko- nings verdient wel bijzondere aandacht: hij kon zijn zevende winstpunt noteren. LSG heeft nu alle kansen in eigen handen om niet te degraderen: het moet nog tegen mededegradatiekan didaat DD2 en tegen SMB 1, dat toch ook niet zo overtuigend speelt. Veel zal hangen van het aantal bordpunten, omdat de kans dat een aantal teams geljk eindigen, groot is. Gedetailleer de uitslagen Rotterdam—LSG: 1. Jan Timman—H. Kemperman 1—0, 2. H. Böhm—P. de Visser 1—0, 3. C. v. Baarle—J. Bakker 1—0, 4. T. Timman—J. Tolenaar 1/2—1/2. 5. N. DoelmanH Smout 10, 6. H. v. BockelH. Smout 1—0; 7. J. v.d. Berg-L. 'Konings 01, 8. W. SandersJ. Wichers 0—1; 9. mevr. M. Vree kenP. Hörchner 01; 10. P. Groen-W. Wiebes 1/2—1/2. To taal 5—5. In klasse 2B behoudt Philidor 2 zijn gedeelde 2e plaats door een 5 1/2—4 1/2 zege op Desis co/WGM 2. Het verdere pro gramma is voor de Leidenaren niet al te zwaar zodat Philidor 2 nog een goede kans op promo tie maakt. Zij hebben het even wel niet eigen hand. Tot volledi ge winst kwamen H. v. Halde ren, A. Smit, G. den Broeder en A. Barkema. Remise maakten J. v.d. Wiel, Ch. v.d. Bosch en A. Kohlbeck. In 2C is het dreigende zwaard van Damocles dan toch gevallen op de hoofden van de spelers van Philidor 3. In het belangrij ke duel met Rijswijk, dat op de laatste plaats stond, tastten de Leidenaren volledig in het duis ter en moesten zij met 64 de aftocht blazen. Theoretisch kan Philidor 3 zich nog redden maar dan moet het team de laatste twee wedstrijden winnen en moeten DD3 en Rijswijk beide volgende ronden verliezen. Voor Philidor 3, dat nu met twee matchpunten op de laagste plaats staat, scoorden A. Hen- driksen en C. Gerritsen. Remise maakten Ketting, Jongsma, Freeke en Snoek. Voorschoten kwam' in dezelfde klasse tegen Overschie niet ver der dan 3 1/2—3 1/2 en gaat waarschijnlijk met 4 1/2—5 1/2 verliezen. Uit de afgebroken partijen van Bongers, v. Schaik en Brouwer komen hoogstens nog twee remises. Tot winst kwamen Sluiter, Thieme en Hui- zer; Wouters remiseerde. Definitieve uitslagen 6e ronde KNSB: Hoofdklasse; Moerwijk- VHS 3-7, Utrecht-Gronin- gen 5 1/2—4 1/2, DD—Philidor Lw. 4—6, Charlois—Philidor Ldn. 5 1/2—4 1/2, le klasse B: Memo 2—SMB 1 4 1/2—5 1/2. Europoort—DD2 5 1/24 1/2; Spangen—Rotterdam 46; LS- G—Zutphen 4 1/2—5 1/2; Klasse 2B: Amstelveen/Desisco/WGM 2 37, VW—ZSC 4—6, BSG 2—Philidor 2 7 1/2-2 1/2. Klasse 2C: Moerwijk 2—VHS 2 6—4, Den Haag-DD 3 5 1/2—4 1/2, DSC—Voorschoten 3 1/2-6 1/2. LEIDEN De „Leidse" ploegen hebben een goed weekeinde achter de rug. Alleen BVO leed een nederlaag. Wel winst was er voor LUBA, de BS dames en het juniorenteam. Dat jeugd- team verloor vrijdag wel het bekerduel van DAS (68-66), maar haalde dankzij een groter saldo in de thuiswedstrijd toch de finale. Eric-Jan Berendsen was met 20 punten topscorer. Zaterdag stond de competitie wedstrijd tegen Cangaroes op het programma en het was dui delijk, dat er van basketbalmoe- CVan onze sportredactie) LEIDEN Het schoolbasket- balteam van Bonaventura-Kij- kenborg gaat naar de wereld kampioenschappen in Rome. De schoolleiding heeft daarvoor toestemming gegeven, maar voor de ploeg zijn de financiën nog een probleem. Men hoopt een paar sponsors te vinden. Een ander probleem is, dat de eindexamens beginnen op de dag na de finales in Rome. Bo naventura rekent niet op een finaleplaats, maar mocht dat toch gebeuren, dan zal die wed strijd moeten worden uitgesteld of gewonnen moeten worden ge geven. Er zal in Italië in vier poules worden gespeeld. De loting daarvoor is op 28 april. Een week laterj worden de eerste wedstrijden gespeeld. Vier lan den zijn voor die poules ge plaatst en spelen niet tegen el kaar. Dat zijn de nummers 1, 2 en 3 van verleden jaar (Spanje, Joegoslavië en Griekenland) al smede gastland Italië. Na 7 mei gaan de bovenste twee van elke poule door. Als Bona daarbij zou zitten, zou de prestatie in elk geval beter zijn dan vorig jaar, toen de ploeg in Barcelona tiende werd. heid sprake was. BS speelde erg moeizaam. Cangaroes kon daar door bijblijven, maar kwam in de slotfase toch adem tekort: 61-47 (Moerer 20, Plomp 14 en Maassen 11). LUBA heeft in Utrecht tegen Midland maar liefst vier verlen gingen nodig gehad om de pun ten binnen te halen. Die laatste extra speeltijd moest Midland met vier man aantreden er bleek fataal: 87-95. Na de gewo ne speeltijd was de stand 68-68. Drie verlengingen brachten geen uitsluitsel, mede omdat op kritieke momenten net e strafworp werd gemist. Ane v Dijk was met 22 punten topsco rer. Bub van der Zee en Cees Brokaar kwamen tot 17. De dames van BS leverden knappe prestatie door met 38-52 te winnen van de nummer twee op de ranglijst het Amsterdam se US. Merkwaardig is dat de Leidse dames dit seizoen juist tegen de hoger geplaatste ploe gen het best spelen. Via 16-36 bij rust werd het 38-52. Uitblinkster en topscoorster was Annette Maassen met 19 punten. BVO bleek na het uitvallen van Rudy van Eyck (enkelblessure) niet meer opgewassen tegen Red Stars en moest de voor sprong, die bij rust nog drie punten was (30-33) prijsgeven: 59-54. Ben Ponsioen was met 18 punten de beste schutter. Harrie Stol en Hugo Harrewijn vechten een luchtduel uit. Van hoog gehalte was de partij tussen BS en Levi's anders niet. Van onze sportredactie LEIDEN Coach Harry Pap pas vertolkte zonder een woord te zeggen op uitstekende wijze zijn gevoelens. Regelmatig stond zijn gezicht op zeven da gen storm. Leek het alsof hij elk moment in tranen kon uit barsten. Het zou niet meer dan logisch zijn geweest. BS Leide- n—Levi's Flamingo's wis om te huilen. Het was, van beide kanten overigens, een partij basketbal, so slecht, dat het een wonder mag heten, dat het publiek tot het einde bleef. Een einde kwam met 6988 nederlaag voor BS Leiden. De minst slechte had gezegevierd. De hoop, die na de goede twee de helft vorige week tegen Raak was ontstaan, bleek ongegrond. Leiden profiteerde toen goed van een zwakke periode van de Delftenaren en leek het toekom stige tegenstanders nog weieens lastig te kunnen gaan maken. Tegen Levi's is daarvan niets gebleken. BS Leiden speelde basketbal, waarmee men waar schijnlijk in de tweede divisie nog geen kampioen wordt Klungelen is in feite het enig juiste woord. Want vier lay-ups missen (Stol), vijf - zes kansen in één aanval krijgen onder het bord (Bowerman in combinatie met Kop) heeft niets, maar dan ook niets meer met eredivisie Gaat staan kampioenspoule) basketbal te maken. Maar Levi's was nauwelijks be ter. Zeker niet in de eerste helft toen de Amerikanen Fox en White bepaald niet groots speel den en de Haarlemse score moest komen van Harrewijn en Akerboom. Bij BS Leiden werd er bijna helemaal niet gescoord. Een totaal van dertien punten in veertien minuten zegt vol doende. Even kreeg Richie Cornwall de geest, maar het mocht allemaal niet baten. De rest van het team zat volledig stuk en Levi's kon uitlopen naar een ruststand van 29—40. In de beginfase van de tweede helft leek hetzelfde te gaan ge beuren als een week eerder te gen Raak. Leiden liep 48-52 en misschien ging er dan toch nog wat gebeuren. Dat in de achtste minuut, maar twee minuten later had Levi's, een grandioze Harold Fox, al weer een verschil van acht pun ten bewerkstelligd en was de strijd in feite gestreden. Harry Pappas voeldedat ook. Zette mensen als Kales, Berendsen in de slotfase Van Diest in dat is, hoe goed deze jongens ook hun best doen, een duidelij ke vorm van zelfmoord. SCores BS Leiden: Cornwall 23, Bo werman 10, Stol en Wallaart iedei 9, Kop, Van Rooden en De Jong allen 6. Schotpercentage ploeg: 34% Stand kampioenspoule: Raak Transol Leider Delta lloyd Typioos (Van onze volleybalmedewer- j ker) LEIDEN Gemini/K heeft kop- loper NDI/Valuas niet kunnen j verrassen. De Voorschotense I ploeg, die gezien de resultaten de laatste tijd in staat geacht moest worden om het de Limburgers danig moeilijk te maken, leed een 3—1 verlies. Heren 2 wist ook in de wedstrijd tegen Sigma/D weer niet tot set- j winst te komen. De Gemini-da- I hadden daarentegen geen kind aan Tonegido. Ze wonnen met 3—0. Novo kwam op eigen terrein tot een régelmatige 3—0 overwinning op Concordia en in de tweede divisie dames verloor j Groen SC met 3—2, terwijl No vo met dezelfde cijfers won. Hoewel een' 31 verlies tegen NDI/Valuas, dat met tien pun- ten voorsprong op nr. 2 de eer- j ste divisie B leidt, het predikaat I „eervol" verdient, waren de jon- j gens van Gemini/K allesbehalve tevreden over hun spel. De uit gekookte, slim verdeelde aan- i vallen van weleer ontbraken goeddeels. Het leek of er op het i laatste ogenblik toch met wat angstig respect tegen de voor malige erecüvisieploeg werd op- i gekeken. De eerste set ging met 9—15 verloren en de tweede gaf i een snelle 29 achterstand te zien. Valuas leek een gemakke- I lijke overwinning tegen een tam spelen Gemini te gaan behalen, j Ineens bleek het echter wel te kunnen. De aanvallen flitsten door de Limburgse verdediging en het Gemini-blok zat weer eens potdicht. Er verscheen 15- 10 op het scorebord en alles leek weer mogelijk. Gemini dommel de echter weer in en Valuas had' geen moeite om alsnog alle punj ten binnen te halen: 8—15 en 2-15. NOVO stond Concordia in de Northgohal geen setwinst toe. Met een nieuwe basisopstelling, opererend speelden de Noord- I wijkers hun opponenten zelfs bij vlagen van het veld. Met name in de tweede set, die met 154 werd verzilverd, liet Novo zeer gevarieerde aanvalspatro- nen zien. Plug en De Jong ble ken voor een goede spelopbouw een uitstekende combinatie. De Novodames hebben AMV- J/GVC in Hilversum ondanks hun superieur spel maar ternau wernood van een overwinning kunnen afhouden. Na twee spannende sets waarin de Hil- versumse meisjes door hun uit stekend blok en fanatiek uitver- dedigen tweemaal met 1513 wisten te winnen, was het de beurt aan Novo om de moege» streden tegenstandsters ongena dig van het veld te spelen; AMVJ had geen verweer meer op de snelle aanval en ging met 2—15 en 9—15 ten onder. Ook in de laatste set, waarin AMVJ met de moed der wanhoop vocht voor de zo broodnodige punten, bleef Novo ten slotte de baas: 1315. Groen SC heeft de kans om op te klimmen naar de vierde plaats niet gegrepen. Molen wiek, dat slechts twee punten voorsprong had, bleek ook ir Vijf Meihal te sterk. Groen SC maakte de fout om een 11—15, 15-5 en 15—13 opge bouwde voorsprong niet in snelle overwinning om te zetten. Molenwiek stond geen setwinst meer toe. Sterker nog, door uit- stekend blokken en hard serve ren haalden de Zaanse meisjes toch nog de eindoverwinning met 8—15 en 7—15. DEN HAAG Fides Pacta heeft de smaak al weer te pakken. De zwart-witten klopten Die Haghe in Den Haag met 7-11 en dat is een uitste kende uitslag. Vooral als men bedenkt, dat v.d. Horst zijn ploeg had moeten wijzigen door het wegvallen van Meyer (blessure), v.d. Berg (niet meer beschikbaar vanwe ge zijn werk), Nandy van Helden (in verwachting) en Conne Carree (ziek). De vervangers deden het echter uitstekend op het moeilijk bespeelbare ter rein. Fides nam een 1-4 voorsprong, wat Die Haghe kon ophalen (4-4). Fides kon met 4-6 gaan rusten en behoefde na het keren het voordeel niet meer uit handen te geven. Via 5-6 liep de Leidse ploeg naar £-8 en nadat Die Haghe op 6-8 was aangekomen, spurtte de fusieclub naar 6-11, al vorens het uitgebluste Die Haghe de nederlaag nauwelijks kon beper ken. (7-11). Na de degradatie in de zaalcom petitie zal Pernix ook weinig illusie hebben op het behoud van het Overgangsklasserschap op het veld. Er werd tenminste met 15-6 verloren van KVS en dat is dit jaar ook bepaald geen hoogdraver. Pernix kent echter dezelfde problemen als tijdens het winterseizoen, n.l. dat Fred Breedveld en Flip v.d. Kooy ont braken. Breedveld heeft be dankt en v.d. Kooy heeft zich in het belang van het team terug getrokken. KVS was conditio neel beter en schoot ook aan merkelijk zuiverder. Halverwe ge was de stand al 6-0. Ook Velocitas besloot het eerste optreden negatief af. Albatros won met 6-4, maar de Leider dorpers hadden meer kunnen hebben. Janco Breedveld liet na 0-1 de tweede goal liggen door twee doorbraken niet op de juis te wijze af te ronden. Mede daardoor kon de thuisclub met een voorsprong aan het tweede gedeelte beginnen (2-1). In het' vervolg kon Velocitas weinig te genstribbelen én vreemd was 6-1 score dan ook niet. In het kleine Leiderdorpse offensief konden Breedveld en Carl Hooyer door middel van straf- worpen de schade tot 6-4 beper ken Fluks kon het eerste optreden ook met met winst bekronen. Ondanks dat de kustbewoners zich niet hadden voorbereid, kwam Fluks niettemin tot rede lijk veldspel Fluks behoefde zich wat dat betreft niet be schaamd te voelen bij de acties van de tegenpartij, want ver schil was er niet. Wel was de afwerking van de gasten beter verzorgd en de drie punten ver schil aan het eind zijn ver klaard. Passchier maakte gelijk, waarna Snel op 1-3 kwam. Nog voor rust schoot Van Drongelen 2-3 in, wat ria de wisseling werd uitgebreid tot 2-5. Verloops goal maakte op Snel weinig indruk (3—7), en de Dordtse zege kwam dan ook na de goal van Rob. Schelvis niet meer in gevaar. (4-7). In een vriendschappelijke wed strijd heeft De Algemene KNS met 15-2 geklopt. Voor KNS coach Eegdeman moet het dui delijk zijn geweest dat er veel aan de KNS-ploeg gedaan moet worden. KNS, zonder Hen Bra- kel en Cees Bedijn, kon het zich veel beter op het veld thuisvoe- lende De Algemene geen mo ment lastig maken. Halverwege was het al 6-0 en toen na de wisseling ook nog de conditie ging meespreken had De Alge mene helemaal vrij baan. (Van onze sportredactie) LEIDEN Ton Menken gaat weg als voorzitter van BS Lei den. De sympathieke „melk- baas" wil wel betrokken blijven bij de basketbalclub, maar v het voorzitterschap ontbreekt hem voldoende tijd. Zegt hij: „In de eerste plaats wordt mijn bedrijf teveel in verband ge bracht met BS en dat is voor beiden niet zo goed, en in de tweede plaats heeft een club als BS iemand nodig, die zich ook met de lagere teams kan bezig houden en daarvoor heb ik geen tijd. Ik wil wel graag in de stuurgroep voor het eerste blij-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10