fieidóe Soma/nt Herstel economie pas tegen einde jaar te verwachten sr het kan vriezen of dooien ANARCHISTEN MOETEN ADEN SNEL VERLATEN Drie kinderen bij brand ongekomen Prijzen in februari +0.3 pet. Setubal: schoten bij botsing met extremisten v.d.wiel v.d.wiel Dianne de Leeuw wereldkampioene Vellekoop krijgt snel zekerheid Zaterdag 8 maart 1975, 65e jaargang no. 20062 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg. 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune Telefoontjes 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.69 kwartaal 34.76, jaar 135,15 losse nummers 50 cent. Blijspel Vanavond: om 20.21 uur op Ned. I het blijspel „Van hand tot hand"; om 23.00 uur „Wordt u al geholpen?" Ned. II om 20.21 uur BB-kwis en om 22.45 uur „Wereld in oor log". Zondag: Ned. I om 19.30 uur Jonge mensen op weg en om 20.30 uur Colombo Ned. II om 21.15 uur The Lovers en om 22.05 uur Beeldspraak. BUIEN Opklaringen, afgewisseld door buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maximum-tempe raturen rond 10 graden. Zondag: zon: 07.1018.33; maan: 05.2415.16 Hoog water Schev.: 01.10, 13,34. Maandag: zon: 07.0718.34; maan: 05.4616.21 Hoog water Schev.01.58, 14.12. Illllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllli Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Pas tegen het eind van dit jaar is een herstel van de economie te verwach ten. Voorlopig heeft de interna tionale recessie haar diepte punt nog niet bereikt, zodat voor de komende maanden met een nog stijgende werkloosheid rekening moet worden gehou den. Dit heeft minister Lubbers gisteren voor de jubilerende Rotterdamse studentenvereni ging Sanctus Laurentius ver klaard. Premier Den Uyl voeg de er gisteren, na het kabinets beraad, aan toe dat de wereld momenteel te maken heeft met de ernstigste economische in zinking sinds de tweede werel doorlog. De bestedingen in Amerika lagen in de eerste maanden acht procent lager dan begin 1974. De werkloos heid in Nederland steekt trou wens nog gunstig af bij die bij onze buurlanden. Volgens minister Lubbers is het ook de vraag of een herstel tegen het eind van het jaar meteen al tot uiting zal komen in een daling van het werkloosheidscij fer. Er zijn structurele factoren in het spel die de werkloosheid verder dreigen te vergroten. Als de reële arbeidskosten, zoals de afgelopen tien jaar, met zes procent per jaar blijven stijgen, dreigt het aantal arbeidsplaatsen met tiendui zenden per jaar te dalen. Tegenover de stijging van de arbeids kosten staat een halvering van de ren dementen in het bedrijfsleven in een periode van vijftien jaar. De geringe winsten brengen ook grote moeilijkhe den mee voor de financiering van de investeringen. Het tekort aan eigen ver mogen dreigt in het bedrijfsleven een bottleneck voor verdere investeringen te worden, aldus minister Lubbers. Bij een opleving van de conjunctuur mag ook een herstel van de winsten wordenverwacht. Maar dit mag geen zand in de ogen strooien. Eigenlijk be lemmert onze aardgasrijkdom het zicht op de ziekteverschijnselen in onze eco nomie. Mede door het aardgas heeft Nederland niet te kampen met een ver snelling van de inflatie en een grotere muntontwaarding. Daarnaast wordt de situatie op de arbeidsmarkt nog gunstig beinvloed door het langdurige onder wijs en de groei van de wet op de arbeidsongeschiktheid, maar deze voor zieningen moeten wel betaald worden, aldus minister Lubbers. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIi Uitstel voor spreidingsnota (Van c i. tie) parlementaire redak- I DEN HAAG De regeringsno- ta over de spreiding van de rijksdiensten zal pas over enke le weken worden gepubliceerd. Premier Den Uyl zei gister- j avond, dat het kabinet tot dit uitstel heeft besloten om enige onderdelen van de nota nog eens nader te bezien. DEN HAAG (ANP) De prij zen zijn in februari van dit jaar gestegen met 0,3 procent. In dezelfde maand van 1974 stegen de prijzen met 0,9 procent. Het Centraal bureau voor de statis-^ tiek heeft het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor midden februari vastgesteld op 150,0. Midden jannuari was dat cijfer 149,6 (basis 1969 100). De belangrijkste stijgingen de den zich voor bij kleding en schoeisel (voornamelijk als ge volg van het verdwijnen van het effect der januari-uitverkopen), koek en gebak, suiker en suiker werken, vlees, electriciteitstarie- ven en kapperstarieven.De waargenomen dalingen traden onder meer op voor aardappe len, groenten, fruit, margarine, bloemen en planten, vloeibare brandstoffen en tweede-hands auto's. Ford in '76 kandidaat WASHINGTON (Rtr.) Presi dent Gerald Ford van de Ver enigde Staten heeft aan een re publikeins partijdiner gezegd dat hij streeft naar het verove ren van de nominatie tot repu blikeins presidentskandidaat in 1976. Zijn bekendmaking wordt ge zien als een antwoord op een recente speculatie dat Ford van een tweede ambtstermijn-op-ei- gen-kracht zou afzien ten gunste van vice-president Nelson Roc kefeller. Tevoren had de landelijk voor zitter van de partij, mevrouw Louise Smith, tegen de 2000 aanwezigen gezegd: „De repu blikeinse partij verkeert in moeilijkheden. Bankrovers in de Amerikaanse stad Cleveland meenden de dans te kunnen ontspringen door de beveiligingscamera te beschieten. Maar de camera ging door met zijn opna men, en dankzij deze fot's kon de politie een dag later een van de rovers arresteren en kende zij de identiteit van de ander. Behalve de foto's leverde de overval een buit op van 11.000 dollar - tijdelijk weliswaar. LISSABON (Rtr) In Setubal in Portugal zijn gisteravond zestien mensen gewond door kogels tijdens een botsing tussen linkse extremisten en aanhangers van de centrumlinkse democratische volkspartij PPD. Voorzover de toedracht bekend is, opende de politie het vuur op linkse extremisten die een aanval deden op een bijeenkomst van de PPD in de op 30 kilometer ten zuidoosten van Lissabon gelegen havenstad Setubal. Volgens ziekenhuiskringen zijn veel gewonden er ernstig aan toe. Vijf gewonden zijn politiemensen. De moeilijkheden waren begonnen nadat de ongeveer 400 linkse betogers door een politiekordon waren gebroken en de zaal waren binnengedrongen waar 2000 PPD-leden congresseerden. De! politie joeg de betogers met een charge met de wapenstok naar buiten, waar zij op de agenten buiten begonnen te schieten en Jtiet stenen begonnen te gooien. De agenten schoten eerst terug in de lucht en daarna op de betogers. In de loop van vrijdag waren in Setubal vlugschriften verspreid Waarin op de burgerij een beroep werd gedaan tegen de PPD te betogen met leuzen als „dood aan de PPD". De PPD, die samen met de beweging van de strijdkrachten en socialisten en communisten deel uitmaakt van de voorlopige coali tieregering, is al enige weken doelwit van linkse extremisten. ADVERTENTIE] 'n Merkwaardige gewoonte. Vaak gesignaleerd bij gekon- centreerde mensen. Luisterende mensen. Intelligente mensen. Kritische mensen. Misschien kochten ze juist daarom hun montuur bij v.d. Wiel. Wie weet weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 leiden BERLIJN (DPA) De regering van Zuid-Jemen wil de vijf Duitse anarchis ten, die maandag met een Duits vliegtuig in Aden mochten landen, geen lang ver blijf in het land toestaan. De ambassa deur van Zuid-Jemen in Oost-Berlijn heeft verklaard dat de drie vrouwen en twee mannen al bevel hebben gekregen Zuid-Jemen te verlaten, aldus het Oost- duitse persbureau ADN. Volgens de verklaring van de ambassade had de regering van Zuid-Jemen maandag het toestel van de Lufthansa met de vijf anarchisten alleen maar laten landen, omdat de brandstof bijna op was. Op verzoek van West-Duitland had Zuid-Jemen het vijftal toestemming gegeven het land binnen te komen en er voorlopig te blijven, omdat daar mee voldaan kon worden aan de eisen van de ontvoerders van de Westberlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz. De ambassade oefende kritiek op wat zij noemde een „agitatiecampagne van Westduitse reactionarie kringen die Zuid-Jemen hadden belasterd wegens zijn humanitaire beslissing om de landingsvergun ning te geven". In de verklaring werd het merk waardig genoemd dat de Westduitse regering had gezwegen over de campagne tegen Zuid-Jemen, hoewel de anarchisten juist op verzoek van Bonn waren toegelaten. Minimum loon en aow hoger (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG minimumloon en minimum-jeugdloon worden met ingang van 1 april met 1,7 procent verhoogd. Dit heeft het kabinet gisteren besloten. Op dezelfde datum gaan aow en aww met 3,7 procent omhoog. De stijging van de minimumlo nen houdt verband met de vorig jaar ontstane achterstand ten gevolge van loonsverhogingen in vaste bedragen en prijscom pensatiebeperkingen. De forse verhoging van aow/aww heeft te maken met de belastingverla ging per 1 april. Benzine duurder olie goedkoper DEN HAAG (ANP) Super-, benzine wordt met ingang van 8 maart 1,2 cent per liter duur der en normale benzine 1,6 cent. Het ministerie van economi sche zaken heeft dit gisteren meegedeeld. De maximumprijs van autogas- olie gaat 3 cent per liter omlaag, van huisbrandolie en dunne stookolie 3,5 cent per liter, pe troleum in bussen 2,2 cent per liter, stookolie variërend van 30 cent tot 6,50 per ton. PvdA -raadslid: „Wacht met nieuwbouw AZL" Van een onzer verslaggevers 'LEIDEN „De gemeente Lei den moet met het afgeven van een bouwvergunning voor het nieuwe Academisch Zieken-' huis wachten tot een aantal essentiële zaken zijn gere geld". Dat stelde het PvdA- raadslid A. Höppener gister avond op een ledenvergade ring van zijn partij. Höppener wees op de bedrei ging, die de geplande psychia trische afdeling van het nieu we AZL vormt voor de psy chiatrische kliniek Endegeest. „Endegeest dreigt hierdoor te worden tot een kliniekje voor langdurige patiënten", zo stel de hij. Daarnaast vindt Höppe ner, dat eerst het gesprek dat de gemeente heeft aange vraagd met staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) over de voorzieningen op het gebied van de volksgezond heid in de regio Leiden, moet worden afgewacht, voor een bouwvergunning ning wordt verleend. Wethouder Waal (stadsontwik keling) was het niet met zijn partijgenoot eens. „Je mag het afgeven van een bouwvergun ning niet koppelen aan iets, wat op zichzelf niets met de bouw te maken heeft", aldus Waal. COLORADO SPRINGS De Nederlands-Amerikaan se Dianne de Leeuw is vannacht wereldkampioene kunstijrden op de schaats geworden. In haar geboorte land versloeg zij onder meer haar rivale, Christine Errath, die haar onlangs bij de Europese kampioen schappen achter zich had gelaten, op overtuigende wijze. Dianne, die al een ruime voorsprong had ver overd op de verplichte onderdelen, reed een goede kiir die werd beloond met cijfers die verieerden van 5.7 tot 5.9. AMSTERDAM (ANP) Bij een brand in een woning aan de Stadionweg in Amsterdam zijn gisteravond drie kinderen in de leeftijd van 3 tot 9 jaar omgekomen. Het zijn de drie dochtertjes van een groentenman. De kinderen sliepen op de zolderverdieping van het pand, toen omstreeks half twaalf de brand uitbrak in de keuken op de derde verdieping. Voor zover de brandweer vrijdagavond kon meedelen, is de oorzaak vermoedelijk dat de moeder in de keuken patates frites aan het bakken was, maar hier niet voldoende op heeft gelet. Zij zat in de huiskamer en voordat zij er erg in had, stond de hele keuken in brand. Ze kon de kinderen niet meer redden en werd later totaal overstuur in een ambulance afgevoerd. De vader was niet thuis. De brandweer wist de uitslaande brand snel te bedwingen. De kinderen waren echter intussen op de zolderverdieping door verstikking om het leven gekomen. PRONK REED MEEST ZELF (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking maakte er tegen de gebruiksregels in gewoonte van zelf zijn dienstauto te besturen. Dit vertelde premier Den Uyl gisteren na de ministerraadsvergadering waar minister Pronk verslag heeft gedaan van zijn ongeluk dinsdagnacht bij Elspeet. „Pronk rijdt veelvuldig zelf. Ik wist dat niet. Mijn opvatting is dat dit niet behoort te gebeuren", zei drs. Den Uyl. De premier weigerde mededelingen te doen over het bij minister Pronk aange troffen alcohol-promillage. „Dat is een zaak van de officier van justitie in Zwolle". BANKOVERVAL IN ROTTERDAM ROTTERDAM Drie gewapende mannen hebben gisteravond een overval gepleegd op een filiaal van de Amrobank in Rotterdam- Overschie. Er vielen geen gewonden. De drie bankrovers vluchtten met een Fiat 124 in de richting van de Spaanse polder, waar zij in een andere auto overstapten. Hun buit bestaat uit 25 8 30.00 gulden. (van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De tot 21 maan den celstraf veroordeelde poli tieke dienstweigeraar Koes Vel lekoop zal vermoedelijk over een week weten of hij al of niet met succes om gratie kan vra gen.. Premier Den Uyl verklaar de gisteravond dat hij dan me dedelingen kan doen over de wijziging van de wet gewetens bezwaren militaire dienst. Volgens Den Uyl gaat het bij de wetswijziging om buitengewoon ingewikkelde juridische en praktische regelingen. Op de vraag of hij evenals minister Vredcling van defensie elke dag aan Veljekoop denkt, antwoord de den Uyl: „Nee, maar als ik aan hem denk dan is het heel diep. Het is een buitengewoon ingrijpende zaak." U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gostyloordo thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van èén nieuwe kwartaalabonnee. ...als nieuw kwartaalabonnee van de stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1