BURGEMEESTER SMOLDERS EN DE LAATSTE LOODJES Nog een paar maanden eerste burger van Alkemade Twee weken cel voor woeste vloerenlegger "Ik hoop dat er een goede opvolger voor mij komt" Anderhalve ton voor restauratie van dorpskerk LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 MAART 1975 ROELOFARENDSVEEN Nog maar een paar maanden voert burgemeester Smolders de scepter over Alkemade. In augustus wordt hij 65 en dat betekent ook voor een burgemeester tijd om zich terug te trekken uit het arbeidsproces. Alkemade's eerste burger opent van daag een serie artikelen, waarin burge meester aan het woord komen over hun gemeente. Wie is Paschalis Martinus Franciscus Smol ders? "Ik ben sinds 1 november 1965 burgemeester van Alkemade en moet dit jaar afscheid nemen in verband met penionering. Ik ben geboren in Geertruidenberg in Noord-Brabant, ging in Waal wijk op de HBS en was daarna werkzaam op de gemeentesecretarie van Raamsdonk en Cu- lemborg. Doordat er in de familie een stuk of vijf burgemeesters waren beh ik in die richting gegaan. Bovendien moest in omstreeks 1930, middenin de crisisjaren, een beroep kiezen. Een erg moeilijke tijd en bij de overheid zat je toen nog vrij geod. Ik ben in Culemborg gebleven tot 1946. Te lang eigenlijk, want de volgende stap had in feite in '40 moeten komen, maar dat was door de oorlog onmogelijk. Ik beschouw daarom die oorlog als vijf verloren jaren. In '46 werd ik gemeentesecretaris van Warmond. Ik logeerde in mijn jeugd veel bij familie in Noordwijker- hout. Een oom van mij was daar burgemeester en de streek trok mij, ook al kende ik hem alleen Na Warmond werd ik in 1956 burgemeester van Voorhout, waar ik tot 1965 ben gebleven. Ik ga straks in elk geval niet terug naar het zuiden. Ik heb een Haagse vrouw en ook voor de kinde ren is het beter om hier te blijven. Ik ga in Leiderdorp wonen, waar ik al een huis heb". War is het om burgemeester van Alkemade te tijn? "Ik vind het nog altijd een voorrecht om het te mogen zijn. Het is bovendien iets bijzonders. Alkemade is een grote gemeente (28 vierkante kilometer) en bestaat uit zes dorpen. Elk dorp heeft zijn eigen bevolking en eigen karakter. En dat maakt het werk gevarieerder, maar ook moeilijker. Burgemeester zijn van één concentra tie is gemakkelijker. De mensen interesseren zich bij voorkeur voor hun eigen dorp, wat begrijpe lijk is. Men spreekt nu wel over gewestvorming, maar ik zeg altijd, dat ik burgemeester van van het gewest Alkemade. Al is hier natuurlijk sprake van een al eeuwen bestaande situatie. Alleen Zevenhuizen aan de Broekhorsterweg bij Oude Ade is nog heel lang apart geweest. Alkemade is vroeger eigendom geweest van de familie Alkemade, die een buitenhuis had tussen War mond en Sassenheim. Zo is destijds de gemeente al ontstaan, al werd het in 1813 pas officieel". Zijn er momenten waarop u erg graag burge meester bent? "Dat is, dacht ik, moeilijk in momenten te onder scheiden. Ik vind het eigenlijk altijd fijn. Bij problemen is het wel eens wat minder, maar dan is het toch weer leuk en vóldoening gevend als die problemen zijn opgelost". Zijn er momenten waarop dat niet zo is? "Dat ligt in het verlengde van de vorige vraag. Bij problemen is het minder prettig. En proble men hebben we hier in Alkemade nog al eens. Ik noem gevallen uit het verleden als het ontwik kelen van een industrieterrein, de Koeboschr in Oud Ade, het sportveldencomplex in Rijpwete- ring/Oud Ade, de Kaagse pont, de bescheoiing van de Wetering, de recreatie, enz. Dan zit het wel eens tegen bij het zoeken naar een oplossing en is het burgemeester zijn echt niet zo eenvou dig". Wat zijn de specifieke problemen van Alke made? "Het meest specifieke is wel de versprijding van de dopskernen. Het is onmogelijk om voor alle dorpen dezelfde voorzieningen te treffen. Zeker als men nagaat, dat Oud Ade en Rijpwetering veel kleiner zijn dan Roelofarendsveen. Je krijgt dan wel eens scheve gezichten, maar het is financieel gewoon niet mogelijk. Ook in Rijpwetering wil men een zwembad, maar dat kan gewoon niet. Vooral als men ziet wat voor een prachtig sportcomplex er reeds komt. We laten ze zoveel mogelijk profiteren van het Alkebad. De schooljeugd van de dorpen wordt voortdurend per bus naar het zwembad vervoerd voor rekening van de gemeente en dat is een geweldige service. Problemen voor de gehele gemeente zijn er ook. Er moeten nogal veel kosten gemaakt worden, waar geen of onvoldoende inkomsten tegenover staan. Een voorbeeld daarvan is de pont bij Kaag. Dat is een continu dag- en nachtdienst met 5 6 man personeel. Mede omdat de inwoners van Kaag vrije overtocht hebben, moet er per jaar meer dan een ton bij. Men ziet daar liever geen brug, omdat men het idylische karakter van het eiland wil bewaren. Bovendien is een brug een belemmering voor de watersprot en de be roepsvaart. Persoonlijk zeg ik, dat als de kosten van de pont nog veel hoger worden, dat dan een vaste oeververbinding, waaraan estetisch hoge eisen gesteld moeten worden, de enige mogelijk heid is. Het is natuurlijk een kostbare zaak, maar in de toekomst komt het naar je toe, omdat je personeelskosten gaat besparen. Nu komen de kosten in feite voor rekening van alle inwoners, terwijl de mensen uit Roelofarendsveen er vrij wel nooit gebruik van maken. Een ander probleem was altijd de woningbouw, maar dat gaat nu al weer een paar jaar fantasti sch. We hebben nogal lang moeten wachten op grond in Rijpwetering, waar die is nu onteigend en we hopen er dit jaar nog te gaan bouwen. Dat bouwen geschiedt hier overigens alleen voor eigen inwoners en voor hen die economisch geboden zijn. We hebben zeer veel succes met Wat is het grootste probleem? "We willen graag een sprothal hebben, maar financieel is dat niet mogelijk. Alleen bij rijks subsidie ter bestrijding van de werkloosheid. De veilinghallen, die voor sport gebruikt worden, voldoen niet aan de eisen. Bij de bouw van een sporthal is er nog een probleem. We willen die graag gebruiken als gymlokalen voor de scholen, zoals dat veelal gebeurt, maar de inspecteur voor het basisonderwijs is daarvan geen voorstander, omdat het onderwijskundig niet zo goed zou zijn. Die sporthal zou in de buurt van de scholen en het zwembad moeten komen. Een andere zaak is de bescheoiing van de Wete ring, die in Oude Wetering en Rijpwetering aan vernieuwing toe is, maar ook hier is de financie ring (drie miljoen gulden) de grootste handicap. Dat kan niet uit eigen middelen. Het zou alleen mogelijk zijn als de Rijksoverheid zou meebeta- Hoe staat u persoonlijk tegenover het Streek plan Plassengebied? "Ik vind het een goede zaak, dat het Streekplan er nu is. Het is in feite nog de enige witte plek in Zuid-Holland waar nog geen plan was. De bedoeling is, dat er een open gebied moet blijven en daarmee ben ik erg gelukkig. Dit mag echter niet ten koste gaan van de gemeenten in deze streek. De eigen bevolking moet natuurlijk ex pansiemogelijkheden behouden. Voorzieningen voor eigen inwoners, vooral op het gebied van de woningbouw moeten mogelijk blijven. Ik ben zelf voorzitter van de commissie Streek plan Plassengebied. Daardoor heb ik te maken met erg veel meningen en daarmee moet zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Het lig natuurlijk aan Gedeputeerde Staten hoe zij het Streekplan uitvoeren. Wij krijgen de indruk, dat GS dit wel soepel willen doen in overleg met de gemeentebesturen en de commis- Hoe staat u tegenover gewestvorming? Zullen de gemeenten een deel van hun identiteit moe ten prijsgeven? "Ik heb al gezegd, dat wij in feite een gewest zijn, ook al is dat niet in de betekenis, die men er nu aan geeft. Persoonlijk heb ik er niet zoveel behoefte aan. Wij hebben ons afgehouden van het Leidse gewest en daar hebben we geen spijt van nu dat gewest in feite weer is opgeheven na zeer hoog opgelopen kosten. Ik dacht dat het alleen mogelijk is, als de gewestvorming van hogerhand zou worden vastgesteld. Daarbij zou door de overheid een indeling moeten worden gemaakt. Ik geloof wel, dat gewestvorming op den duur noodzakelijk wordt in verband met allerlei gemeenschappelijke regelingen. Het wordt zo langzamerhand een ondoenlijke zaak om alle vergaderingen, die voortvloeien uit ge meenschappelijke regelingen met andere ge meenten over allerlei afzonderlijke zaken, af te lopen. In een gewest zou dat eenvoudiger zijn, omdat je dan een beter vergaderschema kunt vaststellen. De gemeenten zullen uiteraard een deel van hun identiteit moeten prijsgeven. Het gewest zal ech ter niet-partijgeboden moeten worden, want dan krijg je alleen maar extra geharrewar. Persoon lijk ben ik blij het niet mee te hoeven maken. Ik vond het heerlijk om burgemeester te zijn van een gemeente met een zo groot mogelijke autono- Hoe is de betrokkenheid van de inwoners? "er bestaat in het algemeen een groot vertrouwen in het gemeentebestuur. "Er bestaat in het alge meen een groot vertrouwen in het gemeentebe stuur. Zeker van de autochtone bevolking. Pro gressief Alkemade maakt wel eens problemen, maar deze veelal jonge mensen oordelen vaak zonder de achtergronden van een besluit vol doende te kennen en reageren té gevoelsmatig. Dat zou misschien wel verbeteren als ze zelf in de raad zouden zitten en misschien gebeurt dat wel bij de volgende verkiezingen. Immers als men feitelijke bestuursverantwoordelijkheid draagt oordeelt men meestel genuanceerder, dan wanneer men nooit als bestuurder is gekozen en een opdracht heeft. Dat beseft men pas als men zelf tot bestuurder benoemd of gekozen is. De betrokkenheid blijkt duidelijk uit de belang stelling voor de raadsvergaderingen. Vooral ook van veel jongeren. We zouden dat kunnen opvoe ren door de bevolking uitvoeriger in te lichten over gemeentezaken via een huis-aan-huis blad". Wat is uw liefste wens voor Alkemade? "Mijn persoonlijk srreven is om te komen tot een gemeenteblad, dat onder de bevolking kan wor den verspreid. De grote moeilijkheid is niet zo zeer de realisering, maar het in stand houden. Eigenlijk zouden we daar een aparte journalist voor in dienst moeten hebben, maar dat is een te kostbare zaak. Misschien dat er in samenwerk ing met een andere gemeente een oplossing gevonden kan worden. Mijn allerliefste wens is, dat er een goede opvol ger vor mij komt, dat de gemeente niet te groot wordt en dat de financiële middelen voor Alke made wat ruimer wordt, zodat er r\og verschillen de wensen in vervulling kunnen gaan. AMBTENAAR LEIDS BUREAU HUISVESTING AANGEVALLEN Van onze rechtbank verslaggever DEN HAAG In een zaak tegen een 25-jarige Leidse vloerenlegger bleek de Haagse politierechter een heel andere mening toegdaan dan de officier van justitie. De man had een ambtenaar op het Bureau Huisvesting een brandend doosje lucifers in het gelaat geduwd, waardoor de baard van de man ver schroeide. De vloerenlegger was woest, omdat men hem geen vergunning had willen geven een huis te betrekken, dat hij kort voor het incident had gekocht. Het huis zou te groot zijn. Hij was al verschillende malen (eerst zei hij vijf, later zelfs tien) op het bureau geweest. Na een bezoek aan een café raakte de man buiten zijn zinnen en ging met vijf vrienden naar het bureau. Het doosje lucifers zou niet opzettelijk zijn aange stoken. maar vanzelf in brand zijn geraakt door een nagloeiende lucifer, aldus verdachte. De officier eiste 150 gulden boete en een week voorwaardelijk. De rechter zette de eis echter om in een straf van twee weken onvoorwaardelijk. De vloerenlegger bereikte met zijn actie overigens wel iets. De dag na het bezoek aan het bureau, kwam de politie een huisvestingsvergunning brengen. In een zaak tegen een 51-jarige winkeldievegge uit Wassenaar, die voor 189 gulden kleding had gesto len oordeelde de rechter conform de eis van de officier: 150 gulden boete. Een 33-jarige verpleger uit Oegstgeest kreeg een boete opgelegd van 500 gulden plus. twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De man had zich slingerend in een auto op de Abtspoelweg begeven. Bij aanhouding door de politie bleek bovendien dat de man geen rijbewijs had. De Officier van Justitie eiste vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk en negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De rechter was echter wat milder in zijn straf, omdat de man een blanco strafregister had. Warmond Scholieren planten 1400 bomen Gistermiddag plantten 150 kin deren van de beide basisscho len te Warmond binnen 2 uur 1400 bomen en struiken op een perceel weiland van de heer Leemans. Dit bos zal als wind vang moeten dienen voor het bestaande park. Er werden o.m. elzen, rozen, wilgen, beu ken, populieren, essen, mei doorn en abelen in de zeer drassige grond gezet De jeugd was zeer enthousiast aan het werk. Hun laarzen moesten echter keer op keer uit de blubber worden gegraven. Toen het karwei geklaard was sprak burgemeester De Vreeze een woord van dank aan de heer Leemans en de jeugdna tuurwachters. Beloond met een traktatie en een aanden ken aan deze middag vertrok ken de planters IN ZOETERWOUDE Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De dakbedekking van de N.H.-dorpskerk in Zoeterwoude vertoont gebreken. Een ander euvel waar de kerk mee kampt, is het vocht in de muren. Er is nu een plan voor herstel opgesteld dat 150.000,- gaat kosten. Een belangrijk deel hiervan zal mogelijk worden gedekt door subsidies van rijk, provincie en gemeente. Een snelle aanpak van het restauratiewerk is eigenlijk vereist, maar de zeer vele aanvragen om bijdragen bij Monumentenzorg maken het hoogst onwaarschijnlijk dat de beno digde geldmiddelen spoedig beschikbaar zullen komen. Een oplos sing zou kunnen zijn dat men in afwachting van de uitkering toch met de werkzaamheden begint door zelf in de voor-financiering te voorzien. Het bezwaarlijke hiervan is echter dat de kosten hiervan niet vergoed zullen worden. Inmiddels is een commissie gevormd die de problemen nader zal bestuderen om daarna met suggesties te komen. Voorzitter hiervan is de heer H. B. Schot en secretaris de heer W. J. Coenders. Verder maken deel uit van de commissie: mevr. A. Kortmann-Keulen, D. Hulsbos, N. v. Doorn, M. Leune, P. Loos, H. Otto en J. Vos. Het ligt in de bedoeling de commissie te splitsen in een technische commissie en een geldwervingsgroep. In 1958 kwam het eeuwenou de kerkgebouw gereed na een jarenlange restauratie door het Aann. Bedrijf Groen en Bregman o.l.v. architect P. v.d. Sterre. Lisse - Het bloembollenbedrijf Gebr. Biemond aan de Heereweg is gisternacht het slachtoffer geworden van inbrekers. De daders namen 3 telmachines, een rekenmachine, 3 schrijfmachines mee met een gezamenlijke waarde van rond 15.000.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4