Allerlei(ds) I BITTERE VERWIJTEN JURIDISCH ADVIES BUREAU AAN BESTUUR „DE EENDRACHT" Bijna een op de vijf Leidenaren lid van Openbare Bibliotheek In ,/t Keizertje" moet wel geluisterd worden Knap spel op Louise' Ü3 DONDERDAG 6 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAOIW 3 UlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Medewerkers van het Juridisch Adviesbureau hebben bittere verwijten ge maakt aan het adres van het bestuur van woningbouwver eniging „De Eendracht", de ge meente Leiden en de Huurad viescommissie -in haar hoeda nigheid van verlengstuk van het ministerie Volkshuisves ting. In een rapport dat zij sa menstelden naar aanleiding van een onderzoek naar de huurverhogingen in De Kooi, noemen zij het beleid van deze instanties „onzorgvuldig, zo niet onbehoorlijk". „Allen heb ben", aldus het JAB" met ver regaande verwaarlozing van en zelfs voorbijgaan aan de belan gen van de direct betrokkenen gehandeld". Tot het onderzoek besloten de JAB-medewerkers nadat zij re Begrijpelijker gelmatig werden geconfronteerd met de huurvaststellingsproble- matiek in De Kooi. Hoe meer de groep met het onderzoek vor derde des te duidelijker bleek hen, dat de drie instanties ge heel over de hoofden van de bewoners beslissingen namen inzake huurverhogingen. „Bij weerstand viert de politiek van dreigbrieven en intimidatie hoogtij", aldus de conclusie van het JAB. Klachten De problemen bij „De Een dracht" zijn volgens het rapport begonnen in 1972 toen het be stuur de huren wilde verhogen met 6% plus een harmonisatie percentage. Wijfhonderdenne- gen van de zeshonderd bewo ners weigerden deze verhoging te betalen omdat ze teveel klachten over hun woning had den. Uit een door de bewoners ingesteld onderzoek bleek inder daad dat 85% last had van tocht, 60% van scheuren in het plafond en de muren en 48% van vocht Een jaar later liet het ministerie een onderzoek naar de wonin gen instellen door de Huurad viescommissie, omdat de huur verhogingen nog steeds niet alle betaald werden. De commissie adviseerde na een (volgens het JAB onvoldoende) onderzoek geen harmonisatie op de huizen toe te passen, maar wel een huurverhoging van 6%voor 1972 en 1973. De argumentatie voor dit advies was dat er geen struc tureel onderhoudsgebrek aan de woningen zou zijn. Volgens de bewoners heeft de commissie dan ook geen rekening gehou den met de „renovatie" die de bewoners zelf hebben verricht. 1972, 1973 en 1974 de huur bij de „Eendracht" met 6% moest worden verhoogd. Het huidige bestuur van de vereniging be sprak deze beschikking nooit met zijn leden, zodat ook niet tijdig in beroep kon worden ge gaan. Pas half december 1974 kregen de bewoners te horen dat zij met ingang van 1 januari 1975 12% meer huur moesten gaan betalen. „Het bestuur trekt meteen goed van leer", aldus de samenstel lers van het rapport. „Bezwaar makers worden in het schrijven „oproerkraaiers" genoemd". De gemeente deed eveneens een duit in het zakje: „Het ritme van de renovatie kan alleen gehand haafd blijven wanneer de huren goed betaald worden." Eind ja nuari werden de bewoners die weigerden de huurverhoging te betalen met huuropzegging en De groep van het JAB stelt zich na hun onderzoek op het stand punt dat de huren bij „De Een dracht" niet moeten worden verhoogd voordat er gereno veerd is. „De huur verhogingen (Stuiten) op bijzondere weer stand gezien de kwaliteit van de woningen terwijl een totaal nieuwe huurberekening na re novatie niet alleen veel eenvou diger geaccepteerd wordt maar ook veel begrijpelijker is". Te vens ziet de groep geen reden tot huurverhoging aangezien er ook geen achterstallig onder houd meer aan de woningen wordt verricht. „De exploitatie lasten dienen bestreden te wor den uit het niet aan onderhoud bestede bedrag". iiiimiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiim Stichting leende vorig jaar in totaal 733.000 boeken uit ■t-CTIIliW 't Keizertje, trefplaats voor liefhebbers van goede life-muziek. LEIDEN „We willen van ,,'t Keizertje" een muziekcafé maken. Niet een café waar iedereen zich maf laat vollopen, maar waar liefhebbers van goede life-muziek komen, die af en toe zelf ook eens met hun instrument het podium beklimmen." Aan het woord is Frans Bik. Samen met Jos Kievits heeft hij de organisatie van het café-chantant in ,,'t Keizertje" in handen. Sinds enige weken treden er op dinsdag in het cafeetje aan de Kaiserstraat zangers of groepen op. Tot nu toe met steeds meer succes: „Per avond komen nu al zo'n vijftig zestig bezoekers". Eén keer konden de enthousiaste orga nisatoren zelfs tachtig muzie- kluisteraars verwelkomen. On der het genot van een drankje en van door ,,'t Keizertje" ver strekte studentenhaver kun nen zij genieten van luistermu- ziek in al zijn verschillende genres. Zo worden door het tweetal vertolkers van caba ret-liedjes, country-muziek en de folk-sound uitgenodigd. Gok „Voor ons was het echt een gok toen we eraan begonnen," ver telt Frans Bik. „En nog steeds, wanneer er een nieuw optreden is. Vaak weten we alleen van horen zeggen dat een zanger of een groep goed is." Frans Bik is dan ook tijdens het optreden vaak zenuwachtiger dan de mu zikanten. „Aan de reacties van het pu bliek merk je of de muzikanten aanslaan of niet." Hierop willen Frans en Jos hun keuze in de toekomst gaan afstemmen. „Na tuurlijk zullen verschillende zangers terugkomen. Dan weten we tenminste van te voren wat voor vlees we in de kuip heb ben." In zijn soort is het café-chantant in ,,'t Keizertje" de enige in Leiden. „Ik heb dit het eerst gezien in Antwerpen waar ieder zichzelf respecterend café folk- zangers uitnodigt te komen spe len. Het is ook eigenlijk daar waar dergelijke muziek van ouds her thuishoort." Bovendien geeft het een knusse sfeer in het café, vinden Frans en Jos. Ge zien de belangstelling op de avond dat wij in ,,'t Keizertje" verbleven, zijn zij niet de eni gen. Quitte Van de pachter van het cafeetje. Henny Eman, kregen Frans en Jos de gelegenheid zoiets als in België ook in Leiden op te zet ten. Wel was er de voorwaarde dat „er quitte gedraaid" zou worden. Vandaar dat de toe gangsprijs die op dinsdagavon den geheven wordt drie gulden „Hiervoor willen we ook echt iets te bieden hebben." zegt Jos Kievits. „We streven er dan ook naar min of meer bekende zan gers met kwaliteit te laten optre den." Van het publiek wordt tijdens de optredens een aan dachtig oor verwacht. „Wat dat betreft, onderscheiden wij ons als café-chantant van bijvoor beeld „Scarabee" in de Pieters- kerkchoorsteeg." „work-shop". waar iedereen die daar zin in heeft, kan optreden met of zonder instrument. „Voor mijn part komt er ie mand goochelen," zegt Frans Bik. Op 20 maart viert ,,'t Keizertje" zijn 1-jarig bestaan. Dit wordt gevierd met een grote jam-ses sion" die bijna twaalf uur zal duren. Hiervoor zijn verschillen de artiesten uitgenodigd, zoals de vooral in Schotland bekende Alex Campbell. „Het moet een grandioos feest worden. We ver wachten veel mensen van buiten Leiden. Nou maar hopen dat de Leidenaars zelf geen verstek la ten gaan," aldus de organisato ren hoopvol. Work-shop Ook op andere avonden is er behalve muziek van de band ook life-muziek te horen. Een groepje conservatoriumstuden ten heeft het voornemen regel matig op donderdagavond op te treden in ,,'t Keizertje". Het is de bedoeling dat deze muziek avonden uitgroeien tot een (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In het afgelopen jaar werden door de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden in totaal 733.000 boeken uitge leend. Het aantal ingeschreven lezers bedroeg per 31-12-'74 totaal ruim 18.000. Dit betekent dat ruim 18% van de inwoners van Leiden als lezer van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden ingeschreven staat. Van dit aantal is het grootste percentage jeugdlezers (t/m 13 jaar), namelijk 4500 oftewel 25%. Dat er zoveel nog geen lid zijn, wordt mede veroorzaakt door de te geringe spreiding van de diverse vestigingen over de stad, omdat het verkeer en de afstand een belemmering vormt om van de bibliotheek gebruik te maken. Vergeleken met 1973 steeg het aantal uitleningen van 690.300 tot 733.300; een toename van ruim 6%. Hierbij zijn ook de jaarcijfers van de voormalige Rooms Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek ver werkt, waarmee de stichting „Stichting Openbare Biblio theek Leiden" per 31-1*74 gefu seerd is. Het aantal lezers steeg van ruim 15.900 tot 18.000; een vermeerdering mt 13%. Het boe kenbezit steeg van ruim 121.300 tot 134.700; een stijging van 11%, hetgeen weinig is, omdat de keuzemogelijkheid voor de le zers geringer geworden is - een ontwikkeling die de laatste ja ren echter steeds te zien is ge weest - hetgeen weer tot gevolg had een verhoogde slijtage van het boekenbezit, terwijl er niet voldoende geld beschikbaar was om het boekenbezit te vervan gen. Verhoudingsgewijs was de stij ging van het filiaal Noord, Co- rantijnstraat 2a, eind 1972 in gebruik genomen, het grootst. Het totaal aantal lezers steeg hier tot ruim 1840, het aantal jeugdige lezers tot ruim 810; stij gingen van respektievelijk 64% en 66%, het aantal uitleningen steeg tot 70.600, een toename van ruim 47%. Op de hoofdbi bliotheek, Breestraat 25, steeg het aantal lezers tot Een kwart van de leden van de Leidse Openbare bibliotheek is nog geen 14 jaar oud. toename van ruim 6%, het aan tal uitleningen zakte met ruim 5% tot 252.200, een herziene tel ling is hier debet aan. Op de jeugdbibliotheek steeg het aantal ingeschreven lezers tot 1520, een toename met 7%, het aantal uitleningen was per 31-12-'74 77.100 een stijging met mim 13%. De bibliotheek aan de Steen- schuur 17 - de voormalige r.k. bibliotheek- zag het aantal leden groeien tot 1845; een stijging van 22,9% vergeleken met 1973; het aantal jeugdige lezers steeg tot 587, een groei van 39%. Het aantal uitleningen in 1974 be droeg 82.700, een stijging van 12,5% vergeleken bij 1973. Bij de vestiging Houtkwartier, Zweilandlaan 5. steeg het aantal lezers tot ruim 2240, een groei van 11,2%; het aantal jeugdle zers steeg van 450 tot 550, een stijging van ruim 22% vergele ken met het jaar 1973. Het aan tal uitleningen liep terug met ,,My Fair Lady" i herziene ruim 1% tot 81.100, c telling was hier debet o Bij de vestiging Zuid-West, Eduard van Beinumstraat 2, steeg het aantal lezers tot ruim 3536; een stijging van ruim 5%; het aantal jeugdlezers was per 31-12-'74 ruim 1490, een toename t.o.v. 1973 met 9%. Het aantal uitleningen bedroeg in 1974 ruim 165.300, hetgeen een vermeerdering van ruim 13%. Leerlingen van de Louise de Coligny Scholengemeenschap als „de upperten tijdens de Ascot-races". Van onze kunstredaktie LEIDEN Na een aantal jaren waarin op de scholengemeen schap Louise de Coligny nauwelijks enige aandacht aan schoolto- neel is besteed, is muziekleraar H. Buurman afgelopen jaar september met een groep leerlingen en docenten gestart met de repetities voor een opvoering van de musical „My Fair Lady". Het resultaat was gisteravond in de aula van de scholengemeen schap te zien. De musical, gebaseerd op de roman Pygmalion van de Engelse schrijver Bernard Shaw, werd gebracht in d« succesvolle vertaling, waarin in het verleden Wim Sonneveld en John van Dreelen in hun typering van Higgins al furore maakten. De 16-jarige Conny van der Geest was uitgekozen voor de hoofdrol enn speelde met de zelfverzekerdheid van een gerouti neerde actrice het bloemenmeisje Eliza Doolittle. Samen met de docenten Van der Veen (als Higgins). Steur (als Doolittle) en Tobé (als Kolonel Pickering) droeg zij de voorstelling. De enscenering van het spel moet een ontzettend karwei zijn geweest, zeker voor een groep mensen die alles in de vrije uurtjes na school, in het weekeinde en tijdens de vakanties moet zien te klaren. De decors, maar vooral ook de kostuums waren uitstekend verzorgd; complimenten hiervoor voor tekenlerares mevr. Jonges. Probleem voor het toneel op het Louise is wel, dat zo'n hele produktie eigenlijk niets mag kosten. Kostuums moeten gemaakt worden van bij elkaar gezochte lappen, spots waren in bruikleen van de schouwburg, decors moesten uiterst simpel blijven. Een pluim op de hoed van regisseur Buurman, die ook nog zelf voor de piano-begeleiding zorgde, is daarom zeker gerechtvaardigd. Vanavond wordt de laatste voorstelling gegeven. T. v. B. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Grof vuil De grof vuil wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden. Kort Rapen burg, Kabeljauwsteeg, Rapen burg. Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg, Kolfma- kerssteeg, Molenstecg, Boisotka- de, Kampersteeg. Concientie- straat. Vliet Douzastraat. St. Ja- cobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steen- schuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat, Zonne veldstraat, Pieterskerkkoor- steeg. Diefsteeg. Berkendael- straat. Pieterskerkgracht en straat, Pieterskerkhof. Papen- gracht TBC-onderzoek In de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat heeft morgen weer het bevolkingsonderzoek op tuberculose plaats. Men kan er terecht van 14 tot 16.30 en van 17.30 tot 20 uur. Hot House Op Jazz-zolder "Hot House" treedt morgenavond het Rob Agerbeek Kwintet op. Al meer dere malen is dit Kwintet te gast geweest in de zolder aan het Rapenburg 24. Rob Agerbeek (piano) legde zich aanvankelijk toe op de boogie- woogie. Door toedoen van Frans Eisen werd zijn belangstelling voor moderne jazz gewekt. In 1969 richtte hij het huidige kwintet op. Dick Vennik tenor sax) volgde een klassieke oplei ding fluit. Samen met Rein de Graaff richtte hij in de jaren zestig een eigen kwartet op. Rob Langcrcis is de bassist van de groep. Vele jaren zwierf hij met zijn instrument door Europa van concert naar concert Het kwintet bestaat voorts nog uit Klaas Wit, (trompet) en Eric Ine ke (drums). Het concert begint NKV-vrouwen De afdeling Leiden van de NKV Vrouwenbeweging hield giste ren in „De Kleine Burcht" haar jaarx-ergadering. Veel proble men leverde dat niet op. Na een openingswoord van presidente mexrouw van Leeuwen, waarbij onder meer de uitgangsdag voor dit jaar werd vastgesteld op 17 juni, kreeg secretaresse me vrouw Hockx het woord. Zij liet de gebeurtenissen van het afge lopen jaar de revue passeren. Penningmeesteresse mej. Neyenhuis bleek zeer goed op de centen gepast te hebben. De vergadering werd besloten met kaarten en sjoelen. Belangstel- lenden kunnen informaties in winnen bij de dames Van Leeu wen. Langebrug 79. en Hoeckx Valeriusstraat 248 in Leiden. Veilingen 190-255. Blue Heaven 235-245, Gemengd 300-205. Aurora IS»-200. Overige 135-105. Narcla: Carlton 100-125. Dutch grond' 33—fl!b°iw'^rigeP 76^i'm.'<Di verser? Chryi «p.der 285 -345, Chry» agnet. 270. Iri« ideaal 100-230, Blauwe druif 45-50; Wett Point, May Time 205-305; Parket Karei Doorman. Gemengd. Blondine Itmtwljk a/d Rij. 5 murt, pwnl*: Wu. peen p klit: A 1 «.10-10.00. A II 2,60-7.30. 200-275^Dubbel^GemengthMonfr Carlo. O I 11.30—M.10, B II 200—4.90, C I '.40—9.40. C II 5.107.50, boerenkool 54. br«kp«n 6,50—6.00. aanvoer v>1|Mn fTeli.'?%illB,rMad0lSp£,rAM!rkeynM^Wb Perries Pink. Wildhof, Ulenda. Christmas Roe?0? kg k: ANJERS: Wu 30-34. Rood 25-^30, Lena Queen of Barligon 165- 270, Pa*. Hing Croiby, Charles, Lustige Wltwr, Prominen 25—31. Charmeur 25—31. Yell. Duily 26-27^ Nor. 25—37. Le K,v., ce. Preludium, v d Eerden. Cssoiru, W.n- lergold. Golden Eddy, Golden Mirjoran, Belone, Ralph, Wonderland 135—180. Motrea 40-50, Belinda 54'-65." Garnet!* 25-32. Carel 22-26, Est. Ofarlm 27 35. Evergold 23—31, La Minurtle 33—41, Anna. Burgerlijke Stand strrliu.a 165-185. Sering «0-80, Cebrra 40—52. Forsythia 20—40, Potchry» 35 50, jUtlrowitna 55—70, Primula 60-80, Kak- LEIDEN Geboren: Elisabeth dr v J Dijkhuizen en J Kool. Judith Marije ar. v L J Boon en A de Gouw. Jacobo rn. v A. Rublo Nuevo en C Gonzalez Gercla. 160255. FanU-.y 230— 260, Co'rona Pierre Canton 7nv v W J J Kikkert en S P H RuIJgrok. Robert zn v P. A. Klein en G J Dee

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3